preloader

Günlük Hayatınızı Kolaylaştıracak Öneriler

02.05.2024
Günlük Hayatınızı Kolaylaştıracak Öneriler
OGGUSTO CLUB’A ücretsiz üye olarak yazıyı sesli dinleyebilirsiniz.

Yazı Boyutu:

Günlük hayatınızı kolaylaştıracak ve kendinize daha çok vakit ayırmanıza yardımcı olacak önerilerimizi keşfedin.

Bitmek bilmeyen yapılacaklar listesi, üst üste binen sorumluluklar ve her şeye yetişebilme ihtiyacı derken günlük hayatı zorlaştıran ve strese neden olan pek çok sebep var… İş toplantınıza sizin yerinize katılamayız ya da mutlaka izlenmesi gereken o filmi sizin için izleyemeyiz belki ama siz bunları daha huzurlu ve mutlu yapın diye, günlük hayatınızı kolaylaştıracak ipuçları verebiliriz! Gelin bu ipuçlarını hep birlikte keşfedelim.

Teknolojinin Faydalarını Keşfedin

Günlük Hayatınızı Kolaylaştıracak Öneriler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımız daha çok kolaylaşıyor ve kendimize daha fazla zaman ayırmaya başlıyoruz. Sadece bilgisayar ve telefon gibi teknolojik aletler değil, özellikle son zamanlarda hayatımıza dahil olan akıllı süpürge, akıllı aydınlatma gibi ev teknolojileri de günlük hayat rutinimizi kolaylaştıran gelişmeler arasında yerini alıyor. Siz de birçok teknoloji markasının kullanıcılarına sunduğu akıllı ev aletlerini satın alarak hayatınızı daha konforlu hale getirebilirsiniz.

Gününüzü Planlayın

Günlük Hayatınızı Kolaylaştıracak Öneriler

Güne, ne yapmak istediğinizi ve hedeflerinizi bilerek başlamak o günün daha verimli geçmesini sağlar. Bu istekler ve hedefler doğrultusunda çıkaracağınız “Yapılacaklar Listesi” de zamanı daha iyi yönetebilmenize olanak verir. Böylece kendinize ayıracak daha fazla vakit bulabilirsiniz. Plansız olmak ise işlerinizin yığılmasına ve hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha fazla yorulmanıza sebep olur. Bu yüzden iyi bir gün geçirmenin ilk adımı o günü planlamaktır!

Planlama yapmak için bir defter kullanabilir ya da Asana ve Simple Note gibi uygulamalardan faydalanabilirsiniz… Hangisini tercih ederseniz edin, yapılacaklar listenizden bir maddeyi tamamlayıp silmek size kendinizi çok iyi hissettirecek! Bir başka önerimiz ise günlük planlarınızın arasına mutlaka heyecanla beklemenize neden olacak birkaç madde eklemeniz! Minik bir kahve molası ya da çok sevdiğiniz bir arkadaşınızla keyifli bir telefon sohbeti, günün geri kalanını daha mutlu geçirmenizi sağlayacak.

{30966}

Önceliklerinizi Belirleyin

Günlük Hayatınızı Kolaylaştıracak Öneriler

Gün içinde yapmamız gereken onca iş varken bir öncelik sırası yapmak, günümüzün daha az stresli ve karmaşık geçmesine yardımcı olur. Günümüzü planlarken bir öncelik sırası yapmak, işlerimizi ya da planlarımızı önem sırasına göre sıralamak o günümüzün daha verimli geçmesine yardımcı olurken ‘Acaba yetiştirebilir miyim?’ stresini de büyük ölçüde ortadan kaldırabilir. Güne öncelikli olarak ‘en önemli’ dediğimiz şeyi yaparak başlamak ve ön plana mutlaka yapmamız gereken işleri ya da gitmemiz gereken yerleri koymak ve sonrasında daha az önemli ya da mecburi olmayan şeyleri sıralamak iş yükümüzü enerjimizle doğru orantılı bir şekilde azaltırken, gün sonunda önemli işlerimizin hepsini halletmiş olma rahatlığını hissetmemizi de sağlar.

Meditasyon İçin Vakit Ayırın

Günlük Hayatınızı Kolaylaştıracak Öneriler

Günümüz dünyasında en sık karşılaştığımız sözcüklerden biri; stres. Neredeyse yaşanılan her olumsuzluk ya da ortaya çıkan hastalık, bir şekilde bu kavramla ilişkilendirilebiliyor. Stres yaratan kaynaklar hepimiz için farklı olsa da söz konusu stresin hepimizin günlük hayatlarında yansımaları oluyor. Modern çağın olmazsa olmazı haline gelen çoklu iş yapma ve bir şeylere yetişememe gibi duygular, pek çok kişi için stresi tetikleyen ögeler olarak kabul ediliyor. Stresi yönetmenin veya onunla başa çıkmanın sırlarından biri ise “mindfulness” yani temel olarak “anda kalmak” ve “eskiden olmuş ya da ileride olabilecek olaylar için endişe etmemek” olarak görülüyor.

Meditasyon yapmak, anda kalmanıza yardımcı olacak yöntemlerin en başında geliyor. Anksiyete ve depresyon ile başa çıkmayı da kolaylaştıran meditasyona başlamak için vakit kaybetmeyin! Youtube’daki meditasyon kanallarının yardımı ile günde sadece 10 dakikanızı ayırarak bile çok daha iyi hissedecek ve hayatınızı kolaylaştıracaksınız!

Gardırop Detoksu Yapın

Günlük Hayatınızı Kolaylaştıracak Öneriler

“Giyecek hiçbir şeyim yok!” ya da “Ne giyeceğimi bilmiyorum!” cümlelerini eğer sık sık kendinizi söylerken buluyorsanız endişelenmenize hiç gerek yok çünkü hem gardırobunuzu hem de günlük hayatınızı değiştirecek bir önerimiz var: Gardırop Detoksu! Özellikle son dönemde hepimiz hayatlarımızın her alanında daha bilinçli hale gelirken gardıroplarımız da bu durumdan etkileniyor. Daha sorumlu ve fonksiyonel bir gardıroba giden yol ise gardırop detoksundan geçiyor. Çok adımlı bir süreç olan gardırop detoksuna başlamak için ilk yapmanız gereken, gardırobunuzun içindeki her şeyi dışarı çıkarmak.

“Bir gün giyerim” diyerek sakladığınız birkaç beden küçük elbise ya da aynı gün beş kişide görüp de aldığınız ama hiç sizin tarzınıza hitap etmeyen o leopar desenli ceket… Hepsinin gitmesi gerek! Bu sayede gardırobunuzdaki kalabalık azalacak ve nelere sahip olduğunuzu daha rahat görebileceksiniz. “Ne kadar güzelmiş bu etek!” ya da “Benim böyle bir kazağım mı varmış?” gibi cümleleri bu süreçte sıklıkla kuracağınıza da eminiz. Giymeyeceğiniz kıyafetlerin arasında kalmış bu hazineleri keşfettikten sonra yapmanız gereken ise biraz eğlenmek! Nasıl mı? Kendi gardırobunuzda alışverişe çıkmış gibi davranın ve bol bol kombin denemesi yapın. Temel parçalarınızı tekrar tekrar nasıl kullanabileceğinizi keşfedin. Özellikle çok acelenizin olduğu anlarda, bu kombinler sizin için hayat kurtarıcı olacak.

{39641}

Kişisel Bakımınıza Özen Gösterin

Günlük Hayatınızı Kolaylaştıracak Öneriler

Kişisel bakım, temizliğin ötesinde çoğu zaman bir kendini iyi hissetme ritüeline dönüşebiliyor. Kendine ait bir cilt bakımı rutini oluşturmak, güne kendimizi ve cildimizi hazırlamak motivasyonumuzu arttıracağı gibi, yorucu bir günün sonunda yüzümüzden kiri, makyajı arındırmak o an tüm günün yorgunluğunu da atıyormuşuz gibi hissettirebiliyor. Bu yüzden cildinize uygun bir bakım rutini oluşturmak ve günün en azından 10-15 dakikasını yalnızca kendimize ayırmak cildimize faydalı olmanın yanı sıra mental olarak iyi hissetmemiz için de oldukça büyük önem taşıyor.

İyi Uyuduğunuzdan Emin Olun

Günlük Hayatınızı Kolaylaştıracak Öneriler

İtiraf edin; kaç gece o çok sevdiğiniz Netflix dizisini izlerken “Bir bölüm daha” diye diye bütün sezonu bitirdiniz? Eğer cevabınız “çok” ise, bu maddeyi çok dikkatli okumanızı öneririz. “Sleep Deprived No More” adlı kitabın yazarı ve psikoloji profesörü Jodi A. Mindell’e göre yeterince uyumamak duygularımızı negatif yönde etkiliyor. Binghampton Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmanın da doğruladığı bu bilgiyi, kişisel tecrübeleriniz de destekliyordur muhtemelen. Kimseyle konuşmak istemediğiniz, bütün günü izole geçirmek istediğiniz zamanların çoğunlukla uykusuz gecelerin ardından gelmesi elbette tesadüf değil! Sadece bunlar da değil; yapılan araştırmalara göre üç gece arka arkaya uyumayan insanların sirkadiyen ritimleri bozuluyor ve bu da bağışıklık sistemlerini ciddi oranlarda yavaşlatıyor.

Peki, kaliteli bir uyku düzenine sahip olmak için neler yapmak gerekiyor? Her şeyden önce akşam saat 22:00-23:00 gibi yatakta olmanız ve tamamen karanlık bir odada uyumanız gerekiyor. Bunun için de telefon ve diğer elektronik cihazları dışarıda bırakmanız öneriliyor. Çünkü iki gözümüzün arasındaki optik okuyucular, bu cihazlardan gelen az miktardaki ışığı bile gün ışığı olarak algılıyor ve melatonin salgılanmasına izin vermiyor. Melatoninsiz de kaliteli uyku mümkün olmuyor. Bir başka önerimiz ise akşamları bir bardak melisa, sarı kantaron, lavanta veya papatya çayı içmeniz; kafeinli içeceklerden ise uzak durmanız!

Kendinize Vakit Ayırın

Günlük Hayatınızı Kolaylaştıracak Öneriler

Tüm meşguliyetin ve karmaşanın içerisinde kendimize vakit ayırmak, sevdiğimiz şeyleri ya da yapmaktan keyif aldığımız aktiviteleri keşfetmek ve günümüzün bir parçası yapmak, günlerimizi daha verimli geçirmek adına oldukça önemli. Bir hobi edinmek, bir aktiviteye vakit ayırmak, düzenli egzersiz yapmak hem bedensel hem de ruhsal sağlığınız açısından büyük bir etkiye sahip. Her gün yapacağınız kısa bir yürüyüş, öğreneceğiniz yeni bir müzik aleti, bir el işi uğraşı ya da resim, kil gibi sanatsal bir aktivite hayat kalitemizi arttırırken, kendimize olan güvenimizin de artmasını sağlayacak. Kim bilir, belki de içimizde gizli kalmış bir cevheri keşfedip parlatmanın tam sırasıdır!

Zincirlerinizi Kırın

Günlük Hayatınızı Kolaylaştıracak Öneriler

Hemen hemen herkes için ya kazanılmak istenen ya da bırakılmak istenen çeşitli alışkanlıklardan söz edebiliriz. Bunları belli bir sistemle takip edebilmek ve kendimizi konuyla ilgili motive edebilmek için en basit ve buna oranla en etkili çözümlerden biri zinciri kırmak. Peki nasıl? Kurallar oldukça basit:

  • Kendiniz için istediğiniz bir hedefi belirliyorsunuz.
  • Belirlediğiniz hedefi ikiye bölerek daha kolay hale getiriyorsunuz.
  • Hedefe ulaşmak için her gün bir adım ilerliyorsunuz.
  • Atılan her adımın sonunda takviminize bir çarpı atıyorsunuz.
  • Pes etmeyi düşündüğünüz her an takvimde attığınız çarpıların oluşturduğu zincire bakıp bu zinciri kırmamınız gerektiğini hatırlıyorsunuz.

{23796}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları