preloader

Günlük Hayatı Kolaylaştıracak 6 Öneri

09.10.2020
Günlük Hayatı Kolaylaştıracak 6 Öneri

Yazı Boyutu:

aaa

Günlük hayatınızı kolaylaştıracak ve kendinize daha çok vakit ayırmanıza yardımcı olacak önerilerimizi keşfedin.

Bitmek bilmeyen yapılacaklar listesi, üst üste binen sorumluluklar ve her şeye yetişebilme ihtiyacı derken günlük hayatı zorlaştıran ve strese sebep olan pek çok sebep var…İş toplantınıza sizin yerinize katılamayız ya da mutlaka izlenmesi gereken o filmi sizin için izleyemeyiz belki ama siz bunları daha huzurlu ve mutlu yapın diye, günlük hayatınızı kolaylaştıracak ipuçları verebiliriz! Gelin bu ipuçlarını hep birlikte keşfedelim.

Gününüzü Planlayın

Günlük Hayatı Kolaylaştıracak 6 Öneri

Güne, ne yapmak istediğinizi ve hedeflerinizi bilerek başlamak o günün daha verimli geçmesini sağlar. Bu istekler ve hedefler doğrultusunda çıkaracağınız “Yapılacaklar Listesi” de zamanı daha iyi yönetebilmenize olanak verir. Böylece kendinize ayıracak daha fazla vakit bulabilirsiniz. Plansız olmak ise, işlerinizin yığılmasına ve hem fiziksel hem de mental olarak daha fazla yorulmanıza sebep olur. Bu yüzden, iyi bir gün geçirmenin ilk maddesi o günü planlamaktır!

Planlama yapmak için bir defter kullanabilir ya da Asana ve Simple Note gibi uygulamalardan faydalanabilirsiniz… Hangisini tercih ederseniz edin, yapılacaklar listenizden bir maddeyi tamamlayıp silmek size kendinizi çok iyi hissettirecek! Bir başka önerimiz ise günlük planlarınızın arasına mutlaka heyecanla beklemenize neden olacak birkaç madde eklemeniz! Minik bir kahve molası ya da çok sevdiğiniz bir arkadaşınızla keyifli bir telefon sohbeti, günün geri kalanını daha mutlu geçirmenizi sağlayacak.

Zinciri Kırma!

Hemen hemen herkes için ya kazanılmak istenen ya da bırakılmak istenen çeşitli alışkanlıklardan söz edebiliriz. Bunları belli bir sistemle takip edebilmek ve kendimizi konuyla ilgili motive edebilmek için en basit ve buna oranla en etkili çözümlerden biri zinciri kırmamak. Peki nasıl? Kurallar oldukça basit.

  1. Kendiniz için istediğiniz bir hedefi belirliyorsunuz.
  2. Belirlediğiniz hedefi ikiye bölerek daha kolay hale getiriyorsunuz.
  3. Hedefe ulaşmak için her gün bir adım ilerliyorsunuz.
  4. Atılan her adımın sonunda takviminize bir çarpı atıyorsunuz.
  5. Pes etmeyi düşündüğünüz her an takvimde attığınız çarpıların oluşturduğu zincire bakıp bu zinciri kırmamınız gerektiğini hatırlıyorsunuz.

Daha detaylı öğrenmek isterseniz:

Yemeklerinizi Önceden Hazırlayın

Günlük Hayatı Kolaylaştıracak 6 Öneri

“Akşama ne yemek yapsak?” sorusu tek başına oldukça masum görünse de her akşam bu sorunun cevabını bulmaya çalışmak son derece stresli ve vakit alan bir iş! Bu işin stresini ve harcadığınız zamanı azaltmanın yolu ise yemeğinizi önceden hazırlamak. İsterseniz haftalık isterseniz 3-4 günlük periyotlar ile hazırlayabileceğiniz farklı menüler, sizi büyük bir yükten kurtaracak ve daha sağlıklı beslenmenize olanak sağlayacak. Buzdolabının önünde dakikalarca “Ne yesem?” diye bakınıp sıkılınca aklınıza gelen ilk sağlıksız ve hızlı opsiyona sığınmanıza gerek kalmayacak çünkü sağlıklı yemeğiniz sizi orada bekliyor olacak.

Özellikle bağışıklık sisteminizin kuvvetli olmasına ihtiyaç duyduğunuz mevsim geçişleri ve kış aylarında, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinler ile hazırladığınız yemekler sizin için kurtarıcı olacaklar. Menülerinize renk katmak için ise pratik tarifler bulabileceğiniz Youtube yemek kanallarından faydalanıp yeni lezzetler deneyebilirsiniz. Bu arada sağlıklı beslenme deyince tatlı yiyemeyeceğinizi de düşünmeyin! Aydan Üstkanat’dan İdil Yazar’a pek çok ünlü şefin şekersiz tatlı tarifleri bulunuyor. Yemeğinizi önceden hazırlayarak mutfak alışverişlerinizi de kolaylaştırıp daha organize hale getireceksiniz. Böylece, gereksiz ürünler alıp kullanmadığınız için bozulunca çöpe atmak zorunda da kalmayacak ve atıksız mutfak için de iyi bir başlangıç yapacaksınız!

Meditasyon İçin Vakit Ayırın

Günlük Hayatı Kolaylaştıracak 6 Öneri

Günümüz dünyasında en sık karşılaştığımız sözcüklerden biri, “stres”. Neredeyse yaşanılan her olumsuzluk ya da ortaya çıkan hastalık, bir şekilde bu kavramla ilişkilendirilebiliyor. Stres yaratan kaynaklar hepimiz için farklı olsa da söz konusu stresin hepimizin günlük hayatlarında yansımaları oluyor. Modern çağın olmazsa olmazı haline gelen çoklu iş yapma ve bir şeylere yetişememe gibi duygular, pek çok kişi için stresi tetikleyen ögeler olarak kabul ediliyor. Stresi yönetmenin veya onunla başa çıkmanın sırlarından biri ise, “mindfulness” yani temel olarak “anda kalmak” ve “eskiden olmuş ya da ileride olabilecek olaylar için endişe etmemek” olarak görülüyor.

Meditasyon yapmak, anda kalmanıza yardımcı olacak yöntemlerin en başında geliyor. Kortizol seviyesini düşürerek stresi azaltan meditasyon, 2016 yılında Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre de konsantrasyonu artırıyor. Anksiyete ve depresyon ile başa çıkmayı da kolaylaştıran meditasyona başlamak için vakit kaybetmeyin! Youtube’daki meditasyon kanallarının yardımı ile günde sadece 10 dakikanızı ayırarak bile çok daha iyi hissedecek ve hayatınızı kolaylaştıracaksınız!

Gardırop Detoksu Yapın

Günlük Hayatı Kolaylaştıracak 6 Öneri

“Giyecek hiçbir şeyim yok! ya da “Ne giyeceğimi bilmiyorum!”… Eğer, sık sık kendinizi bu cümleleri söylerken buluyorsanız endişelenmenize hiç gerek yok çünkü hem gardırobunuzu hem de günlük hayatınızı değiştirecek bir önerimiz var: Gardırop Detoksu! Özellikle son dönemde hepimiz hayatlarımızın her alanında daha bilinçli hale gelirken gardıroplarımız da bu durumdan etkileniyor. Daha sorumlu ve fonksiyonel bir gardıroba giden yol ise gardırop detoksundan geçiyor. Çok adımlı bir süreç olan gardırop detoksuna başlamak için ilk yapmanız gereken, gardırobunuzun içindeki her şeyi dışarı çıkarmak.

Bir gün giyerim diye sakladığınız birkaç beden küçük elbise ya da aynı gün 5 kişide görüp de aldığınız ama hiç sizin tarzınıza hitap etmeyen o leopar desenli ceket… Hepsinin gitmesi gerek! Bu sayede gardırobunuzdaki kalabalık azalacak ve nelere sahip olduğunuzu daha rahat görebileceksiniz. “Ne kadar güzelmiş bu etek!” ya da “ Benim böyle bir kazağım mı varmış?” gibi cümleleri bu süreçte sıklıkla kuracağına da eminiz. Giymeyeceğiniz kıyafetlerin arasında kalmış bu hazineleri keşfettikten sonra yapmanız gereken ise biraz eğlenmek! Nasıl mı? Kendi gardırobunuzda alışverişe çıkmış gibi davranın ve bol bol kombin denemesi yapın. Temel parçalarınızı tekrar tekrar nasıl kullanabileceğinizi keşfedin. Özellikle çok acelenizin olduğu anlarda, bu kombinler sizin için hayat kurtarıcı olacak.

İyi Uyuduğunuzdan Emin Olun

Günlük Hayatı Kolaylaştıracak 6 Öneri

İtiraf edin; kaç gece o çok sevdiğiniz Netflix dizisini izlerken 1 bölüm daha diye diye bütün sezonu bitirdiniz? Eğer cevabınız “çok” ise, bu maddeyi çok dikkatli okumanızı öneririz. “Sleep Deprived No More” adlı kitabın yazarı ve psikoloji profesörü Jodi A. Mindell’e göre, yeterince uyumamak duygularımızı negatif yönde etkiliyor. Binghampton Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmanın da doğruladığı bu bilgiyi, kişisel tecrübeleriniz de destekliyordur muhtemelen. Kimseyle konuşmak istemediğiniz, bütün günü izole geçirmek istediğiniz günlerin çoğunlukla uykusuz gecelerin ardından gelmesi elbette tesadüf değil! Sadece bunlar da değil; yapılan araştırmalara göre, 3 gece arka arkaya uyumayan insanların sirkadiyen ritimleri bozuluyor ve bu da bağışıklık sistemlerini ciddi oranlarda yavaşlatıyor.

Peki, kaliteli bir uyku düzenine sahip olmak için neler yapmak gerekiyor? Her şeyden önce akşam saat 22.00-23.00 gibi yatakta olmanız ve tamamen karanlık bir odada uyumanız gerekiyor. Bunun için de telefon ve diğer elektronik cihazları dışarıda bırakmanız öneriliyor. Çünkü iki gözümüzün arasındaki optik okuyucular, bu cihazlardan gelen az miktardaki ışığı bile gün ışığı olarak algılıyor ve melatonin salgılanmasına izin vermiyor. Melatoninsiz de kaliteli uyku mümkün olmuyor. Bir başka önerimiz ise akşamları bir bardak melisa, sarı kantaron, lavanta veya papatya çayı içmeniz; kafeinli içeceklerden ise uzak durmanız!