Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Yeni sezona damgasını vuracak tiyatro oyunlarını sizler için derledik. Düzenli olarak güncellediğimiz tiyatro oyunları rehberimize göz atarak ay boyunca İstanbul’un çeşitli sahnelerinde tiyatroseverler ile buluşacak oyunları keşfedin. 

Kökleri Antik Yunan’a kadar uzanan tiyatro, şüphesiz ki tarihin en kadim sanatlarından bir tanesi. Bir anlamda zaman yolculuğu yapmaya da olanak tanıyan tiyatro yüzyılları aşarak, çeşitli form ve içerik değişimlerine uğrayarak günümüzde de duygu ve düşünceyi aktarma yolundaki en önemli sanat araçlarından biri olarak varlık gösteriyor. Tragedyalar, klasik-gerçekçi tiyatro, absürt tiyatro ve niceleri…. Pandemi dönemi sebebiyle uzak kaldığımız tiyatro oyunlarına nihayet yeniden kavuşurken OGGUSTO okurları için sezonun en iyi oyunlarını içeren bir seçki hazırladık.

Mayıs 2022’de Sahnede Hangi Oyunları İzleyeceğiz?

“Nora 2” Bahçe Galata Sahnesinde

Tülin Özen ve Tansu Biçer başrolde! Dönemin en çok ses getiren oyunlarından ‘Nora 2’ yepyeni bir metinle yeniden sahnede. 

Oyun, Henrik Ibsen’in ünlü oyunu Nora (Bir Bebek Evi)’nın devamı olarak Amerikalı oyun yazarı Lucas Hnath tarafından 2017 yılında yazılmıştır. Ibsen’in metninin finalinde Nora, kocasını ve üç çocuğunu geride bırakarak evini terk eder. Lucas Hnath oyunu yazmaya başlarken aklında iki fikir olduğunu söylüyor: Birincisi bir kapı çalacak (Bu kapı, Nora’nın 15 yıl önce çıkıp gittiği evin kapısıdır.), ikincisi Torvald (Bu erkek, Nora’nın 15 yıl önce terk ettiği kocasıdır.) ve Nora, Ibsen’in metninde yapmadıkları şeyi, gerçek bir tartışmayı (yazarın deyişiyle ‘boka batmak’) yapacaklar. Dolayısıyla bir kapı çalınır, Anne Marie (Bu kadın, Nora’yı da, Nora gidince Nora’nın üç çocuğunu da büyüten kadındır) kapıyı açar, gelen Nora’dır; tam 15 yıldır kendisinden hiç bir haber alınamayan, öldü zannedilen Nora. Ve oyun başlar.

Yer: Bahçe Galata,

Tarih: 6 – 13 – 20 – 27 Mayıs 2022,

Bilet: Tiyatrolar

Nilperi Şahinkaya’dan Yeni Oyun: Doğal Afet

Nilperi Şahinkaya tek başına sahnede!
Sığınakta tek başına bir kadın. Kafasında soru işaretleri ve yaklaşmakta olan bir fırtına. Olmak ya da olmamak veya gitmek ya da gidememek. Az sonra varacak olan bir şeylerin varlığından haberdar olduğumuz o anda gelen hesaplaşma hissi. 

"Nerede yanlış yaptım? 1/16 gerçekleşen şiddetli bir fırtına bana mı denk geldi? Geçmişle hesaplaşma vakti. Daha doğru seçimler mi yapmalıydım? Tekrar Hamlet, gitmek ya da gidememek, hareket etme kabiliyetini yitirmek."
Amerika Birleşik Devletleri’nde oyunları en çok sahnelenen yazarların başında gelen Lauren Gunderson’un 2018 yılında kaleme aldığı Doğal Afet, bizi klasik bir anlatımdan uzaklaştırarak kalp ritmini andıran inişli çıkışlı bir hikâyeye sürüklüyor. Ahmet İlker Ergin yönetimi, tek kişilik bir metin olmasına karşın seçilen anlatım tarzından ötürü kalabalık bir kadro seyrediyormuş hissi uyandırıyor. Doğal Afet, Nilperi Şahinkaya’nın dinamik oyunculuğuyla tempolu bir koşuya dönüşüyor.

Yer: Zorlu PSM, Alan Kadıköy, Hann Sahne, Oyun Atölyesi, DasDas

Tarih: 6 – 8 – 10 – 17 – 19 Mayıs 2022, 20:30

Bilet: Tiyatrolar

"Sırça dediğin zaten hemen çıt diye kırılıyor... Ne kadar dikkat edersen et!”

Prömiyerini mart ayında yapan, sezonun yeni oyunlarından ‘Sırça’ mayıs ayında da tiyatroseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Çok hassas, her an kırılabilir ve tam da bu yüzden her an kırabilir insanların hikâyesi “Sırça”. Sırça anılar üzerine bir oyun. Bu yüzden biraz duygusal, biraz loş ve biraz da gerçek dışı. Terk edilmek, ailenin sorumluluğu altında ezilmek, üzmemek için verilen yoğun çabalar; bu çabaların sonunda gelen tahammülsüzlük, acımasızlık ve sıkışan hayatlar… Seni bırakıp giden bir eşin ardından çocuklarına sıkı sıkıya tutunmak ve gülümsemek mi doğru olan? Ya da sinemaların, barların, sokakların ışıklarında gözlerini sonsuz bir yanılsamaya mı açmak? Mesela her gece evden çıkıp; bütün dertlerin, sıkışmışlıkların, olmamış hayallerin acısını sokaklarda çıkarmak? Bu değilse evinde oturup dünyadaki her şeyden korkmak ve sırça oyuncaklarına sığınmak mı olması gereken?

Bilmiyoruz…

Ama umut hep var onu biliyoruz.

Yer: Maximum UNIQ Hall,

Tarih: 14 Mayıs 2022, 21:00

Bilet: Biletix

Bir Yılmaz Erdoğan Senaryosu: Aydınlıkevler

Uzun zamandır heyecanla beklediğimiz oyun sonunda sahnede! Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı, Demet Akbağ’ın başrolünde olduğu tiyatro oyunu ‘Aydınlıkevler’ seyircisiyle buluştu. Kadrosunda Demet Akbağ ile birlikte Salih Bademci, Burak Dakak ve Sinem Ünsal’ın yer aldığı, yönetmenliğini Serdar Biliş’in, proje yapımcılığını Nisan Ceren Özerten’in üstlendiği ‘Aydınlıkevler’in afişinde yer alan slogan ise ‘Babaannem Amerika’ya karşı!’

'Zühre', torunu 'Ayhan'ın Ankara’da lisede okuması için zamanın ve aile bütçesinin yoklukları ile mücadele etmektedir. Mahallenin ressamı 'Selim' ise mahallenin güzeli 'Sülün'e kara sevdalıdır! ABD’nin ambargosu altındaki ülkenin, bu küçük mahallesindeki inşaat alanı bir gün bir duvar ile örülür. Ardından, mahallede camlardan içeri birer kurşun gibi küçük toplar girmeye başlar… Ve olaylar, Zühre’nin ABD'ye savaş açmasına kadar uzanır… 

Yer: Maximum UNIQ Hall,

Tarih: 12 – 13 Mayıs 2022, 20:30

Bilet: Tiyatrolar

“Dünyada Karşılaşmış Gibi”​​ Mayıs Ayında da Sizlerle

Krek tarafından sahnelenen ve geçtiğimiz sezon izleyicilerin büyük beğenisiyle karşılaşan “Dünyada Karşılaşmış Gibi” yeni sezonda da tiyatroseverlerin huzuruna çıkıyor. 

Türkiye’nin en önemli oyun yazarlarından olan “Bir Başkadır” dizisiyle ses getiren Berkun Oya’nın yazıp yönettiği “Dünyada Karşılaşmış Gibi” Alican Yücesoy, Okan Yalabık, Öner Erkan, Serkan Keskin, Defne Kayalar, Fatih Artman ve Settar Tanrıöğen gibi yetenekli isimleri aynı sahne üzerinde buluşturarak izleyicilere unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. 

“Okudu mesajımı, telefon elimde bekledim, yazmaya başladı, yazdı yazdı, sildi sonra, vazgeçti... Ne yazdı? Niye sildi? Ne oldu?’’

Karakolda, sıradan bir gecede, kayıpların ardından kesişen hayatların öyküsüne tanık olun. 

Not: Oyuna çok rağbet olduğu için biletler hemen tükenebiliyor. Bu yüzden biletinizi vakit kaybetmeden ayırtmanızı öneriyoruz. 

Yer: Volkswagen Arena

Tarih: 5 – 6 Mayıs 2022, 20:30

Bilet: Tiyatrolar

İddialı Oyuncu Kadrosu ile Dikkat Çeken “Sır” Mayıs Ayında da Sizlerle

Hayatları yöneten sırlar, önyargılar, egoizm, faşizm, sol-sağ çekişmesi, pragmatizm, gerçekten sevme-sevdiğini beğenmeme çelişkisi ve bakmakla görmek arasındaki fark gibi insana dair değerler; zamanla kişilerin içlerinde biriktirdikleriyle ortaya çıkarsa ne olur? Özür mü dilenir? Yoksa bir şey yokmuş gibi devam mı edilir?

Tüm bu olgulara; birbirini çok iyi tanıdığını sanan insanlar üzerinden değinen samimi, gerçekçi, esprili ve sürükleyici bir hikâye; Sır sizlerle!

Fransa'da ve daha birçok ülkede büyük beğeni toplayan Cesar Ödüllü, Alexandre De La Patelliere & Matthieu Delaporte tarafından kaleme alınan "Le Prenom"; Hilal Arslangiray Kazanbal'ın samimi uyarlamasıyla tiyatroseverler ile buluşuyor. “Sır”, Tayanç Ayaydın, Anıl Çelik, Tolga Güleç ve Fulya Ülvan, Şeyma Gökçe Cengiz'i aynı sahne üzerinde buluşturuyor. Rejisörlüğünü Ahmet Kazanbal'ın yaptığı tek perdelik oyun; dram ile durum komedisini birlikte ele alırken müzikseverlerin yakından tanıdığı Pinhani' nin oyuna bambaşka bir hava katan eşsiz şarkıları da kulaklarınızın pasını siliyor.

Yer: Zorlu PSM, Kozyatağı Kültür Merkezi

Tarih: 25 Mayıs 2022

Bilet: Tiyatrolar

“Cyrano de Bergerac” Kumbaracı50 Yorumuyla Sahnede

Tiyatro tarihinin ikon haline gelmiş karakterlerinden bir tanesi olan Cyrano de Bergerac, bu ay da Kumbaracı50 yorumuyla tiyatroseverlerle buluşmaya devam ediyor. Şair, silahşör ve aşık... Cyrano de Bergerac sizlerle!

Çöken imparatorluklar ve kapitalizmin ilk ayak seslerinin duyulduğu zamanlarda yazılıp; erdeme, iyiliğe, aşka, dostluğa dair ne varsa hatırlatan bu oyun bizi bugün çok heyecanlandırıyor. İnsan ruhunun gölgede kalan yanlarını müthiş edebi gücü, görkemli sahneleriyle ortaya döken Cyrano hepimize şifa olsun.

Cyrano de Bergerac’ın gerçekçi, bir o kadar da büyülü dünyası; Kumbaracı50 tarafından bir kabarenin danslı, müzikli dünyasında Cyrano’nun sivri diline, mizahına, ruhuna yaraşır şekilde arz-ı endam edecek.

Yer: Alan Kadıköy

Tarih: 15 – 29 Mayıs 2022

Bilet: Tiyatrolar

Kapalı Gişe Oynayan “Dalgakıran” Bu Ay da Sizlerle Buluşmaya Devam Ediyor

Yapı Kredi bomontiada Sahne, Craft Tiyatro’nun ilk oyunu “Dalgakıran” ile tiyatroseverleri ağırlamaya devam ediyor. Simon Stephens’ın yazdığı ve Çağ Çalışkur’un yönettiği tek kişilik oyunda sanatçı Serkan Altunorak rol alıyor.

Ödüllü prodüksiyonları ve yaratıcı oyunculuk atölyeleri ile sesini duyuran Craft’ın Yapı Kredi bomontiada’da sahnelenecek ilk oyunu “Dalgakıran”. Simon Stephens’ın yazdığı ve Çağ Çalışkur’un yönettiği tek kişilik oyunda, başarılı sanatçı Serkan Altunorak rol alıyor. Oyun, hayata inanmakta zorlananların, kaybedilenlerin, kaybettiklerimizden ibaret olmadığının hikayesini anlatıyor.

Yer: Craft Tiyatro

Tarih: 7 – 9 – 14 – 16 Mayıs 2022

Bilet: Tiyatrolar

“Kum Zambakları” ve Kadın-Erkek İlişkilerinin Gizemi

Bu sezon seyirci ile ilk kez buluşan “Kum Zambakları”, insanlık tarihi boyunca çelişkiler yaratan kadın-erkek ilişkilerine son derece gerçekçi bir yaklaşım getirirken bir yandan da meseleye ironik ve şiirsel bir yerden yaklaşıyor. Tutkulu bir aşkı merkeze alan oyun; şiirselliği ve ruhları dans ettiren müzikleri bir araya getirerek modern şehir hayatının içinde sıkışmış evli bir çiftin ilişki sürecine odaklanıyor.

Tarih boyunca doğal yaşam için yıkım getiren insanlığın kendi varlığı ve kadın-erkek ilişkisi üzerinden birbiriyle olan çatışmasını keyifli bir dil ile işleyen oyun, duygusal olarak iniş-çıkışlar yaşayan Duygu ve Fikret’in birbirlerini yok etmeye çalışan ilişkisini sahneye taşırken bir yandan da insanlığın doğa ile kurduğu ilişkiye eleştirel bir bakış açısı sunuyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 7 – 9 – 17 – 25 Mayıs 2022

Bilet: Tiyatrolar

Yiğit Özşener’in Tek Kişilik Oyunu “Aşınma”

Şahika Tekand’ın 2008 yılında kaleme aldığı ve sahnelediği “Karanlık Korkusu” adlı oyundan yola çıkarak yeniden yazımını gerçekleştirdiği “Aşınma”, Yiğit Özşener’in tek kişilik performansı ile sahneye taşınıyor.

Yirmi yedi yıldır birlikte çalışan Şahika Tekand ve Yiğit Özşener’e, yine uzun yıllardır birlikte ürettikleri oyunlarla hem yurt içi hem de yurt dışında ses getiren Studio Oyuncuları’nın usta kadrosunun eşlik ettiği oyun, oyuncunun gerçek zamanda maruz kaldığı zorlu koşullar ile şekillenen eğlenceli ve bir o kadar da ustalık gerektiren bir sahne aksiyonuyla var olma mücadelesi verdiği bir sahneleme düzeni içinde gerçekleşiyor. 

Bir müzik parçası gibi tasarlanarak adeta spiraller üzerinde akan konuşma düzenine, ışık, müzikli komutlar ve renkli sinyallerin eşlik ettiği oyun, bu yapısıyla seyircisine aynı zamanda bir dinleti keyfi yaşatmayı vaad ederken, doğal hareketlerden sentetik artistik formlara kadar uzanan hareket düzeni de dilin müziğini hareketin müziğine tercüme ediyor.

Yer: Zorlu PSM, Alan Kadıköy

Tarih: 1 – 15 Mayıs (Zorlu PSM), 10 Mayıs (Alan Kadıköy)

Bilet: Tiyatrolar (Alan Kadıköy)

Oyun Atölyesi, “Pencere” İle Karşınızda

David Hare’ın “Skylight” adlı oyununu Türkçe’ye çeviren Haluk Bilginer bununla da kalmayıp metni “Pencere” adıyla tiyaroseverler ile buluşturuyor. Oyun, Tom ve Kyra’nın ikili ilişkisine odaklanıyor. İkili ilişkilerin hayal kırıklıklarını ve bireylerin birbirlerine dair sevgi ve kırgınlıklarını tüm çıplaklığı ile izleyiciye sunan oyun üç yıl önce noktaladıkları ilişkilerinin ardından Tom’un Kyra’yı ziyaret etmeye karar vermesi ile başlar. “Ayrı dünyaların insanları” gibi görünen Tom ve Kyra’nın ikili hesaplaşmasının sahnelendiği oyunun rejisörlüğünü Birkan Uz üstlenirken Haluk Bilginer’e sahnede, Esra Bezen Bilgin ve Kürşat Demir eşlik ediyor. 

Yer: Zorlu PSM, 

Tarih: 16 Mayıs 2022

Bilet: Tiyatrolar

Bergman’ın Kült Filminden Uyarlanan “Evlilikten Sahneler” Zorlu PSM’de

Johan ve Marianne 10. evlilik yıldönümlerini kutlamak üzere olan iki çocuk sahibi mutlu bir çifttir. Her şey her an planlı, her gün olması gerektiği gibidir. Her evli çift gibi bazı sorunlar yaşar, bu sorunları karşılıklı oturup konuşup mantıklı bir şekilde çözüp hayatlarına devam ederler ama yavaş yavaş karşılaştıkları sorunları eski yöntemlerle çözemediklerini fark ederler, kurdukları günlük planlar da aynı mükemmellikte işlememektedir.

“İki insan bir ömür bir arada yaşayabilir mi?”, “Aile nedir?”, “Şefkat nedir?”, “Aşk nedir ne değildir?” sorularına yanıt arayan Ingmar Bergman’ın kült filminden Kayhan Berkin tarafından tiyatroya uyarlanan ve Ece Dizdar, Öner Erkan, Kayhan Berkin, Pınar Göktaş ile Naz Buhşem’in rol aldığı “Evlilikten Sahneler” seyirciyi, bu çiftin başına gelenleri yakından izlemeye davet ediyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 3 – 8 – 10 – 19 – 24 Mayıs 2022, 20:30

Bilet: Passo

Oyun Atölyesi, “Kral Lear”ı Gururla Sunar!

Hem aktör hem de çevirmen kimliği sayesinde sıklıkla Shakespeare oyunları üzerine mesai harcayan Haluk Bilginer, bu sefer Shakespeare’in “Trajedisini kendi elleriyle çizen” karakteri Kral Lear olarak izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor. İktidarın ve mülkiyetin paylaşımı üzerine oldukça derinlikli bir olay örgüsüne sahip olan ve yüzyıllar içerisinde bir kült haline gelen oyunun rejisörlüğünü ise Muharrem Özcan üstleniyor. Kral Lear, kızları ve ülkedeki diğer güç makamları arasında tezahür eden bu trajedi, oyunun bünyesinde barındırdığı grotesk unsurlar eşliğinde izleyici ile buluşuyor.

Yer: Zorlu PSM,

Tarih: 11 Mayıs 2022

Bilet: Tiyatrolar

“Göm Beni” Dobi Sahne’de Tiyatroseverler İle Buluşuyor

Dobi Sahne yepyeni bir oyunla geliyor. Aslı Sever ve Ömersan Yemişçioğlu’nun başrollerini paylaştığı “Göm Beni” mayıs boyunca sizlerle. İlişkilerini tüketmiş evli bir çiftin, evlerinde birlikte geçirdikleri yüzleşme ve hesaplaşma dolu son gecesini anlatan oyun, günümüz kadın-erkek ilişkilerine ve ilişkilerdeki tükenmeye dair farklı bir pencere açıyor.

Yer: Dobi Sahne

Tarih: 13 – 20 – 27 Mayıs 2022

Bilet: Passo

Bir Caz Şarkıcısından Düğün Şarkıcısına Değişimin Hikâyesi: Düğün Şarkıcısı

Sezonun en beğenilen oyunlarından “Düğün Şarkıcısı” 2000’li yılların başında katıldığı BBG yarışmasında popüler olan ve sonrasında hızla popülerliğini kaybeden bir jazz şarkıcısının (Şahnaz), düğün şarkıcılığı yapmaya başlamasına odaklanıyor. Oyunculuğu ile göz kamaştıran Nergis Öztürk’ü Şahnaz rolünde izlediğimiz, Türkiye’nin değişen sosyo-kültürel iklimini Şahnaz’ın kariyeri üzerinden izleyiciye sunan “Düğün Şarkıcısı” bu sezon mutlaka izlenmesi gereken oyunlardan. 

Şahnaz'ın çalıştığı Urban Jazz Bar da değişen Türkiye ile birlikte hızlı bir dönüşüme uğrar. Önce bir masaj salonu, sonrasında da düğün salonu olan jazz bar, Şahnaz’ın işsiz kalmasına yol açar. İstanbul'un çeşitli mekânlarında sahne almak için her yolu deneyen Şahnaz, ülke ve işsizlik gerçeğiyle yüzleşir. Şahnaz son durak olarak 'eski' adıyla Urban Jazz Bar, yeni adıyla Şanzelize Wedding House'da düğün şarkıcılığı yapmaya başlar. Yeni işine adapte olmakta güçlük çeken Şahnaz, bu yeni müzik kariyerinde toplumunun 'etnik' ve 'zengin' müzik türlerini öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda yaşadığı toplumun halkını da tanıma fırsatı bulacaktır. Şarkıcılık yaptığı düğünlerden birinde, maganda kurşununa kurban giden iki yakını için bir televizyon programına katılarak 'sesini' duyurmaya çalışacaktır.

Yer: Kadıköy Boa Sahne

Tarih: 16 Mayıs 2022

Bilet: Tiyatrolar

Zerrin Tekindor, “Toz” İle Kapalı Gişe Oynamaya Devam Ediyor

Betonların göğü henüz delmediği zamanlarda büyük şehrin sokaklarında, apartman önlerinde büyüyen bir kız çocuğu. Güzeller güzeli ev kadını anne ile titiz avukat babanın tek kızı: Handan. Sokakların da anne babasıyla yaşadığı evin içi gibi huzursuz olduğu zamanlardan geçerek büyüyen, kendi yolunu bulan bir genç kadın...

Kafasının ve kalbinin içi seslerle dolu; çok uzaklardan gelen bir melodi, kuşlar, rayların sesi, sevinçli bir hediye paketinin hışırtısı, annesinin, babasının, babaannesinin, halasının sesi… Sonra birden fazla ‘çat’ sesi, farklı zamanlarda, farklı evlerin duvarlarında yankılanan…

Karşımıza yetişkin bir kadın olarak çıkan Handan’la tanıştığımızda; o, çocukluğundan bugüne uzanan bir hikâyeye çoktan dalıp gitmiş olacak. Handan’ın ve onun hafızasından çıkıp gelen annesi Feri’nin öyküsü, 1960’lardan bugüne uzanan bir anlatıya yerleşiyor. Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun kaleminden çıkan, çok kişiyle kesişen bu tek kişilik kadın oyunu, Hira Tekindor’un yönetiminde, Zerrin Tekindor’un performansıyla seyirciyle buluşuyor.

Yer: Baba Sahne

Tarih:9 – 10 – 13 Mayıs 2022

Bilet: Tiyatrolar

“Gabriel’in Düşü” Mayıs Ayında Da Sizlerle 

Prömiyerini 9 Kasım tarihinde 25. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapan Gabriel’in Düşü, mayısayında seyirciyle buluşmaya devam ediyor. Göçün toplumsal bellek üzerindeki etkileri ve insan doğası üzerinde yaptığı tahribatı üç farklı toplumun fertleri üzerinden anlatan Gabriel’in Düşü, göç edene beslenen merhamet ve nefret duygularının bıçak sırtı mücadelesine Midilli Adası’nın büyüleyici atmosferinde ışık tutuyor.

Yönetmenliğini Ahmet Sami Özbudak’ın yaptığı tiyatronun oyuncu kadrosunda Ayşegül Tekin, Banu Çiçek, Batur Belirdi, Burak Tamdoğan, Çiçek Dilligil, Ersin Umut Güler ve Kerem Pilavcı yer alıyor.

Yer: Moda Sahnesi,

Tarih: 23 Mayıs 2022

Bilet: Tiyatrolar

Grotesk Kara-Komedi, “Timsah Ateşi” Mayıs Ayında Da PSM’de

2019 yılında Edinburgh Fringe Tiyatro Festivali’nin en iyi oyunları arasında yer alan Timsah Ateşi; Funda Eryiğit, Hazar Ergüçlü ve Kubilay Tunçer’i aynı sahne üzerinde buluşturuyor. Rejisörlüğünü Mehmet Ergen’in üstlendiği oyun, 1989 yılında Kuzey İrlanda’da geçen bir hikâyeye odaklanıyor. Sevgisiz bir ev, kötürüm bir baba, işlemediği bir suç yüzünden 8 yıl hapis yatan asi bir kız Fianna (Hazar Ergüçlü) ile dindar ablası Alannah’ın (Funda Eryiğit) hikâyesinde, temposu bir an bile olsun düşmeyen, sürreal, grotesk bir kara-komedi seyirciyle buluşuyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 13– 14 – 27 Mayıs 2022, 20:30

Bilet: Passo

“Şehirde Kimse Yokken” Mayıs Ayında Da Sizlerle

Zorlu PSM son derece özel bir oyunla seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor. PSM’in kendi prodüksiyonu olma unvanını taşıyan ilk tiyatro oyunu “Şehirde Kimse Yokken” 14 Şubat’ta prömiyerini yaparak izleyici ile buluşmuştu. Türk edebiyatının çağdaş yazarlarından Ahmet Sami Özbudak’ın birbiriyle paralel iki öyküyü kaleme aldığı ve simgesel anlatılarla hikâyesini zenginleştirdiği “Şehirde Kimse Yokken”, ödüllü oyunların yönetmeni Lerzan Pamir’in yönetimi ile izleyici karşısına çıkıyor.

Oyuncu kadrosunda Elçin Sangu, Metin Coşkun, Elif Ürse, Kerem Arslanoğlu ve Ersin Arıcı gibi isimleri buluşturan oyun, Anadolu’nun kırsalından kopup yolu İstanbul’a düşen Rukiye’nin bir berber dükkanına sığınmasıyla başlayan hikayesini konu ediniyor. Kadınlık, erkeklik üzerine de pek çok tartışmayı içinde barındıran “Şehirde Kimse Yokken” sıra dışı karakterleri ve sürprizlerle dolu olay örgüsü, gerilim ve yer yer mizah ögeleriyle bezeli mistik bir anlatıyla sahneleniyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 11 – 18 – 23 – 28 Mayıs 2022, 20:30

Bilet: Passo

Oğuz Atay’ın Öyküsünden Uyarlanan “Demiryolu Hikâyecileri” Sizlerle 

Oğuz Atay’ın öykülerini içeren “Korkuyu Beklerken”de yer alan, “Demiryolu Hikâyecileri”, “Unutulan” ve “Beyaz Mantolu Adam” hikâyeleri, Yiğit Sertdemir tarafından sahneye uyarlandı. Terk edilmiş bir demiryolu istasyonunda, seyyar hikâye satıcılığı yapan üç kişinin hikâyeleri geriye kalan son kişi tarafından seyirciye aktarılıyor. “Unutulan” ve “Beyaz Mantolu Adam” hikâyeleri ise, kalan son kişinin hikâyesine eşlik ediyor.  

Oğuz Atay'ın; edebi dehası ve kullandığı dildeki ironi ögeleri ışığında okuyucu ile kurduğu ilişki, sahne üzerinde de korunarak aynı plot üzerinden seyirciye aktarılan bir yolculuğa dönüşüyor. 

Yer: Kumbaracı50

Tarih: 11 – 26 Mayıs 2022, 20:30

Bilet: Tiyatrolar

Bir “Anne”nin Modern Eril Aile Yapılanmasında Kayboluşu Sahneye Taşınıyor

Fransız yazar Floran Zeller tarafından kaleme alınan bu oyun, yazarın, “Baba”, “Oğul” ve “Anne” olarak yazdığı bir seriden oluşuyor. Oyun, birbirini tekrar eden sahnelerle bir “anne”nin modern eril aile yapılanmasında kayboluşunu, hayatının elinden kayıp gidişini ve bunu fark etmenin yarattığı psikolojik gerilimi tüm çıplaklığıyla aktarıyor.

Oscar ödüllü yazarın izleyenlere hayati perspektifler katabileceği bu çarpıcı metni, bir annenin bu savaşta verdiği irili ufaklı her mücadeleyi zekice ve sürükleyici merak unsurlarıyla işlemeyi başarıyor. Bu başarıyla yazar ve yazdığı bu seri, tüm dünyada sinema ve tiyatrolarda büyük yankı bulmaya da devam ediyor. Tiyatro iN’in yapımcılığını üstlendiği, tüm provalarını Studio iN ve Moda Sahnesi çatısı altında gerçekleştiği oyun Mayıs ayında da tiyatroseverler ile buluşmaya devam edecek. 

Yer: Fişekhane, Zorlu PSM, Caddebostan Kültür Merkezi

Tarih: 7 Mayıs (Fişekhane), 8 Mayıs (Caddebostan Kültür Merkezi), 30 Mayıs (Zorlu PSM)

Bilet: Tiyatrolar

Molière’in Sevilen Komedisi “Cimri” Tiyatroseverler İle Buluşuyor

Semaver Kumpanya tarafından 5 sezondur kapalı gişe oynayan oyun, Tansu Biçer’in yorumu ve Serkan Keskin’in çok konuşulan “Harpagon” performansıyla sizlerle buluşmaya devam ediyor. 

17. yüzyılda yaşamış Fransız komedya yazarı Molière, ünlü oyunu Cimri’de, Paris'in zengin ve cimri burjuvalarından Harpagon’a ve ailesine odaklanır. Kızı Elise ve oğlu Cléante'yi varlıklı kişilerle evlendirerek servetine servet katmak isteyen Harpagon’u bazı sürprizler beklemektedir. 

Yer: DasDas Sahne, 

Tarih: 16 – 17 Mayıs 2022

Bilet: Tiyatrolar

Latife Tekin’in “Sevgili Arsız Ölüm” Romanı Sahneye Taşınıyor

Türkiye’de minör edebiyatın Sevim Burak ile birlikte en önemli isimlerinden biri olan Latife Tekin’in “Sevgili Arsız Ölüm” adlı romanı, Dirmit’in anlatısı ile sahneye taşınıyor. Oldukça sade bir sahneyi tek başına dolduran Nezaket Erden performası ile göz kamaştırıyor.

Yakın tarih Türkiyesi’nin ve Latife Tekin romanlarının önemli temalarından biri olan göç anlatısı, kendisine “Sevgili Arsız Ölüm” özelinde de yer buluyor. Köyden şehre göç eden kalabalık bir ailenin şehirle mücadelesi, Dirmit üzerinden seyirciye aktarıyor. Aile, yaşadıkları tek odalı evde şehir hayatına adapte olmaya çalışırken her birey farklı bir yol tutturuyor. Dirmit de güçlü merakı ve direnme gücü sayesinde karşısına çıkan zorluklarla baş etmenin türlü yollarını buluyor. Dirmit’i tehlikeli gördükleri şehir hayatından korumaya çalışan ailesi ona adet ve geleneklerin rehberliğinde türlü engeller koyuyorlar ama bunların hiçbirisi Dirmit’in pes etmesine engel değil. 

Yer: Moda Sahnesi,

Tarih: 29 Mayıs 2022

Bilet: Tiyatrolar

Mozart İle Salieri'nin Çekişmeli Hikâyesi: Amadeus

Rejisörlüğünü usta yönetmen Işıl Kasapoğlu’nun üstlendiği ve başrollerini Selçuk Yöntem (Antonio Salieri), Okan Bayülgen (Wolfgang Amadeus Mozart) ve Özlem Öçalmaz’ın (Costanze) paylaştığı, sahne önünde ve arkasında toplam 55 kişiden oluşan dev ekibiyle sezonun en çok ses getiren prodüksiyonlarından birisi olan Amadeus, mayıs ayı boyunca da seyircisiyle buluşmaya devam edecek.

Tüm zamanların en büyük bestecilerinden biri olan Mozart, gündelik yaşamında sıradışı karakter olarak yaşamdan hayli kopuk bir hayat tarzı sürdürmektedir. Yaşamı ile müziği zıt kutuplarda ilerleyen Mozart, yeteneğini sergilemek için gerçek üstü hareketlerde bulunur. Adeta bir "tutunamayan" profili çizen Mozart, bu sağlıksız yaşamı yüzünden Salieri'yi endişelendirmektedir. Mozart’a göre çok daha disiplinli ve müzik konusunda hırslı olan Salieri, müziğin tanrısı kadar başarılı olamamaktadır. Bu düşünceler zamanla farklı bir ilişki kurmalarına neden olur. 

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 18 – 19 – 22 – 23 Mayıs 2022, 20:30

Bilet: Tiyatrolar

“Medea’ya Göre Ahlâk” İlk Kez Seyirciyle Buluşuyor

Athena Farrokhzad’ın kaleme aldığı, Yeşim Özsoy’un yönettiği, Şenay Gürler ve Özgün Çoban’ın başrolleri paylaşıyor. İsveç tiyatrosunun yükselen yıldızı İran asıllı yazar Athena Farrokhzad’ın yazdığı “Medea’ya Göre Ahlâk”, Medea miti üzerinden ‘kadın’ ve ‘ahlâk’ konularını tartışmaya açıyor. Yazar oyununu şöyle anlatıyor: "Bir kadın, bir anne ve bir mülteci olarak, bu bakışla "Medea"yı anlamaya çalıştım." İnsanlığın en eski tartışmalarından "Ahlâk" kavramının bir karakter olarak seyirci karşısına çıkaran oyun, izleyenleri cevap aramaya değil daha çok soru sormaya davet ediyor.

Yer: Kültüral Performing Arts, Fişekhane, Baba Sahne, DasDas,

Tarih: 11 – 12 – 29 – 16 Mayıs 2022

Bilet: Tiyatrolar

 

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.