preloader

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

01.12.2023
Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Yazı Boyutu:

Yeni sezona damgasını vuracak tiyatro oyunları izleyicilerini bekliyor. Düzenli olarak güncellediğimiz tiyatro oyunları rehberimize göz atarak ay boyunca İstanbul’un çeşitli sahnelerinde tiyatroseverler ile buluşacak oyunları keşfedin.

Tiyatroya gitmek isteyen tiyatro severler için 2023 Aralık ayı içerisinde yer alan sezonun en iyi oyunlarını seçtik. İstanbul’da kapalı gişe devam eden o oyunlardan bir seçkiyi siz OGGUSTO okurları için hazırladık.

Aralık 2023’de Sahnede Hangi Oyunları İzleyeceğiz?

Güzel Son

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Halim Şefik Güzelson arkadaşları Orhan Veli, Melih Cevdet, Sait Faik ve Nurullah Ataç’ı uğrak mekânları olan Mösyö Lambo’nun Meyhanesi’ne davet etmiştir. İmzalı davetiyelerin arkasında bir not; “Lütfen İçmeden Geliniz!” Bu gizemli davet üzerine şans eseri Suat Derviş’in meyhaneye uğraması geceyi ayrı güzel kılar. Şimdi tek eksik geceye sürprizli bir “Güzel Son”dur.

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi

Tarih: 1 Aralık 2023, 20:30

Bilet: Biletix

Haybeden Gerçeküstü Aşk

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Gözlemleriyle ve tespitleriyle her bireyin kendinden bir şeyler bulabileceği günümüz ilişkilerine atıfta bulunan bu komedi oyunu mizahi bir dille seyircisine eğlenceli dakikalar geçirtmektedir. Kadın ve erkeğin ilişkisel evrimini net bir şekilde ortaya koyarken trajikomik durumunu da gözler önüne seriyor. Bu oyunda yaşanan bir ilişki değil aslında her ilişki…

Yer: Torium Sahne

Tarih: 1 Aralık 2023, 20:00

Bilet: Biletix

Üçü Bir Arada

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Üçü Bir Arada hiç kimsenin hiçbir yere gitmediği bir yol hikâyesi. Çapkın, metro-sapyo-demi her türlü seksüel bir aşk arsızı, kaybetmeye yazgılı kanser survivor eski bir kaleci ve komplo teorileriyle hayatını helak etmiş uyumsuz bir sosyopatın karanlık komedisi!

Kaybedenlerin anlatılmayan hikâyesi… Hiç yaşanmamış aşkların düşüyle mahvolmuş hayatların, unuttukça kabuk bağlayan yaraları hatırladıkça kanatanların, babasını sevmenin yollarını ararken yolda helak olan oğulların, bitiş çizgisini göğüsleyemeyenlerin, mutsuzluğa abone kaybetmeye yazgılı doğanların Erkeklikle sınanan erkeklerin hazin, anlatılmayan mütevazı hikayesi… Bu oyunda dikkatli bakarsanız kadınları, zaferleri, kayıpları, aşkları, aileleri, ölümleri, platonik sevdaları, futbolu ve hatta akıllı bir çocuk olursanız şirinleri bile görebilirsiniz!

Yer: KKM Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi

Tarih: 1 Aralık 2023, 20:30

Bilet: Biletix

Otelde Cinayet

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Mitchell Lovell Ve Arlene Miller birbirlerini deliler gibi seven bir çift. Ancak bir problem var; o da Arlene Miller’in Kocası Paul Miller. İki Sevgilinin Paul’u ortadan kaldırmak için kurdukları cinayet planı, komik ve bir o kadar da karmaşık bir duruma dönüşecektir.

Yer: Duru Tiyatro – Watergarden Performans Merkezi

Tarih: 2 Aralık 2023, 20:00

Bilet: Biletix

Uysal Kadın

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Fyodor Dostoyevski’nin fantastik olarak nitelediği bu öykü, bir intiharın hemen ardından gelen iç hesaplaşmaları konu edinir. Eşinin intiharından sonra bunun nedenini bulmaya ve geçmiş ile köprü kurmaya çalışan adam, kadının ölü bedeniyle sürekli iletişim kurmaya çalışır. Ancak ‘gerçek’ hiçbir zaman bilinemeyen ve eğilip bükülebilen bir olgu olduğu sürece karanlık tarafını bize hatırlatmaktan geri kalmayacaktır.

Yer: House Of Performance

Tarih: 2 Aralık 2023, 21:00

Bilet: Biletix

Korkuyu Beklerken

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları


Korkularından başka silahı olmayan bir adamın, silahları parçalanana kadar mücadele ettiği bir kavga. Bu kavgada anlatılanlar için, aslında bir başka Tutunamayan’ın hikâyesidir diyebiliriz. Oğuz Atay’ın aynı isimli eserinden uyarlanan Korkuyu Beklerken, Duru Tiyatro’da.

Yer: Duru Tiyatro – Watergarden Performans Merkezi

Tarih: 3 Aralık 2023, 19:00

Bilet: Biletix

Montaigne

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

59 seneye kaç kuşku sığar, kaç düşünce, kaç çatışma, kaç sorgu, kayıp, yanıt, kaç ölüm ya da kaç doğum? Bir sınırı var mı düşünmenin, sormanın ya da aramanın? Yaşarken ölür mü insan ya da ölmüşken yaşayabilir mi hâlâ? Bu oyunda Michel De Montaigne’nin “Denemeler”ini yazdığı, düşündüğü, keşfettiği, sorduğu ve cevap bulduğu ve belki tüm cevaplarından vazgeçtiği buğulu dünyasına davetlisiniz.

Yer: Duru Tiyatro – Watergarden Performans Merkezi

Tarih: 3 Aralık 2023, 19:00

Bilet: Biletix

Otomatik Portakal

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Suç ve suçlunun tarihe karışacağı mükemmel insan modelini yaratmak adına insana dair hiçbir şeyin kalmadığı bir düzen düşünün. Özgür irade olmadığı zaman ahlaktan bahsetmek mümkün müdür? Zorunlu bir iyilik, seçilmiş bir kötülükten yeğ midir? Seçimin ortadan kalktığı bir toplumda, özgürlükten söz edilebilir mi?

Mükemmel insanların oluşturduğu mükemmel bir toplum, arzuları olmayan, seçme hakkı olmayan, otomatikleştirilmiş bir makineler yığınından ibaret değil midir? İyilik ve kötülük kavramlarını, şiddet, suç ve ceza düzleminde değerlendirirken bir suçlunun devlet eliyle ıslah edilme biçimi ve bunun sonuçlarını tartışan, Tatbikat Sahnesi’nin yeni eseri “Otomatik Portakal”; uyumsuz varoluşlarını düzen karşıtı bir yıkımda arayan, baskıcı toplumsal kontrole boyun eğmeyen, var olan tüm dillerden sıyrılarak öğretilmiş tüm kuralları reddeden Alex ve çetesinin ‘şiddete övgü’ niteliğindeki başkaldırışlarının hikayesinde tüm bu soruları, rap müziğinin provokatif diliyle yeniden soruyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 4 Aralık 2023, 20:30

Bilet: Passo

Toz

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Betonların göğü henüz delmediği zamanlarda büyük şehrin sokaklarında, apartman önlerinde büyüyen bir kız çocuğu. Güzeller güzeli ev kadını anne ile titiz avukat babanın tek kızı: Handan. Sokaklarında anne babasıyla yaşadığı evin içi gibi huzursuz olduğu zamanlardan geçerek büyüyen, kendi yolunu bulan bir genç kadın… Kafasının ve kalbinin içi seslerle dolu; çok uzaklardan gelen bir melodi, kuşlar, rayların sesi, sevinçli bir hediye paketinin hışırtısı, annesinin, babasının, babaannesinin, halasının sesi… Sonra birden fazla ‘çat’ sesi, farklı zamanlarda, farklı evlerin duvarlarında yankılanan…

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 5 Aralık 2023, 21:00

Bilet: Passo

Yaşamaya Dair

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Genco Erkal’ın Nazım Hikmet tutkusunun “Yaşamaya Dair” adlı müzikli gösterisi, sahnelenmeye devam ediyor. Nazım Hikmet’in ölümünün 60. yıldönümü için Genco Erkal’ın uyarlayıp yönettiği oyunda, Genco Erkal’a Tülay Günal eşlik ediyor. Piyano ve viyolonsel eşliğinde oynanacak oyunda, başta Fazıl Say ve Zülfü Livaneli olmak üzere değişik bestecilerin Nazım şarkıları da seslendirilecek. Ağırlıklı olarak ozanın Bursa Cezaevi’ndeki yaşamını, eşi Piraye Hanım’a olan tutkusunu anlatan oyun, daha sonra sürgün yılları ve vatan hasretine odaklanarak, destansı yaşamından izlenimlerle noktalanıyor.

Yer: Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi Müşfik Kenter Sahnesi

Tarih: 6 Aralık 2023, 20:30

Bilet: Biletix

Bir Halk Düşmanı

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Tüm gelecek umudunu yeni kurulan kaplıca tesislerine bağlamış bir kent, bu projeyi gerçekleştiren doktorun büyük buluşuyla sarsılır. Başta Doktorun öz kardeşi olan Belediye Başkanı ve çıkar çevreleri bu buluştan rahatsız olur. Doktor şimdi gerçekleri saklayan bir kahraman mı olacak yoksa doğru bildiğini söyleyen bir halk düşmanı mı?

Yer: Trump Sahne

Tarih: 7 Aralık 2023, 20:30

Bilet: Biletix

Cem Olmak

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Bazen ıslak ıslak bakarız birine, aşk deriz adına… O aşkın uğruna feleğin tekerine çomak sokarız. Veya hayat bazen acı verir ruhumuza. Bu son olsun deriz dua niyetine… Kaybettiklerimizi özleriz, resimlerine bakarız. Resimleri gözyaşı döker. Hakkımızı savunuruz Maden Ocağı’nı söyleyerek. Tüm bunlar ve fazlası gerçek sanattır. Cem Karaca ise gerçek bir sanatçı, bir efsane… “Cem Olmak” seyirciye Anadolu rock müziğinin efsane ismi Cem Karaca’nın muhteşem şarkıları ile müzik ziyafeti sunarken, Cem Özer’in usta oyunculuk performansı ve Murat Gürvardar’ın klasik biyografik eserlerden farklı yenilikçi metni, Murat Gürvardar ile Cem Özer’in sinematografik rejisi, Ercüment Vural’ın müzikal düzenlemeleri ve Burcu Koçyiğit’in koreografisiyle birleşen modern dans performanslarıyla muhteşem bir görsel şölen sunuyor.

Yer: Bostancı Gösteri Merkezi

Tarih: 7 Aralık 2023, 20:30

Bilet: Biletix

Aydınlıkevler

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Yaşamak, zemheriye ve yokluğa direnmek ve Amerika’yla baş etmek üzerine dar gelirli ama zengin bir öykü… Burası Aydınlıkevler ve babaannem Amerika’ya karşı!!!

Yer: Bostancı Gösteri Merkezi

Tarih: 8 Aralık 2023, 21:00

Bilet: Biletix

Bir Kurbağanın Anatomisi

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Adem ve Havva’dan başlayan kadın erkek ilişkisini mitolojik ve esprili bir dille anlatan oyuncu, aşkın ilk zamanlarını, yasakları ve ilkel güdüleri, erkek ve kadın ilişkilerinde göz ardı edilen veya göze çarpan durumları, mizahla harmanlayarak anlatıyor. Barkovizyon görüntüleri eşliğinde beslenen performansta Yeşim Ceren Bozoğlu kimi zaman dans ederek, kimi zaman şarkı söyleyerek 25 farklı karaktere can verirken, çeşitli erkek tiplerini; bir kurbağa üzerinden betimleyerek seyirciye aktarıyor. Bakalım her öptüğümüz kurbağa prens oluyor mu?

Yer: Hilltown Seyirlik Sahne

Tarih: 8 Aralık 2023, 20:30

Bilet: Biletix

Cimri

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

“Dünyadaki insanların en az insan olanı; yeryüzündeki canlıların en katı yüreklisi, pintilerin en pintisidir. Onun sevmesinden kuru, onun okşamasından kısır bir şey olamaz. Vermek öylesine zoruna gider ki, selam bile vermez kimseye, onu bile alır; yalnız alır…” Böyle betimliyor onu tanıyanlar Cimri’yi… Kimdir bu Cimri? Gerçekten de dedikleri kadar acımasız, katı yürekli, pinti ve kötü müdür? İnsan doğuştan mı böyle olur? Sadece yazılmış bir karakter midir? Etrafımızda var mıdır böyleleri? Nasıl bir şey olurdu böylesi bir insanla yaşamak? 17. yüzyılda yaşamış Fransız komedya yazarı Moliere’in ünlü eseri Cimri’de belli bir zümreye bakmakla bir genelleştirmeye bakmak arasındaki pencereden birçok insanın ve ailelerin iç ve dış yapısına bakacak, garip rastlantılara tanık olacaksınız.

Yer: Beşiktaş Kültür Merkezi

Tarih: 10 Aralık 2023, 19:00

Bilet: Biletix

Amadeus

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Peter Shaffer tarafından kaleme alınan, dünya müzik tarihinin unutulmaz bestecileri Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin eşsiz hikayesi Amadeus, 5. Sezonu ile sahnede!

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 10 Aralık 2023, 19:30

Bilet: Biletix

Balina

İstanbul Etkinlik Rehberi: Aralık 2023

“Balinaya yazık değil mi? Kocaman zavallı bir hayvan yalnızca. Ahab’a da üzülüyorum bir yandan. Balinayı öldürmeyi başarırsa hayatının daha güzel olacağını sanıyor ama öyle bir şey olmayacak.” Balina affetmek üzerine bir oyun… Bir veda, bencillik, yalnızlık, özlemek, Moby Dick, çok özlemek, utanmak, çok ama çok özlemek… Çok hassas, her an kırılabilir ve tam da bu yüzden her an kırabilir insanların hikâyesi Balina. Aile bu işte, çok hassas. Hele bir de hayat boyu seni bekleyen vicdan azabının kapını çaldığını biliyorsan. Kızın iki yaşındaysa ve sen arkana bile bakmadan gitmişsen ya da hiç düşünmemişsen küçücük bir kalbi kırdığını, o zaman çok daha hassas. Elinde ne var? Aşık oldum mu diyeceksin? Bilmiyorum mu diyeceksin? Sessiz sessiz affetmesini mi bekleyeceksin? Ya da zamanında yanında olamadığın çocuğunun bir balinanın arkasından gözyaşlarıyla yazdığı birkaç cümlenin seni kurtarmasını mı bekleyeceksin? Belki sorarsın, belki sana gittiğiniz tatili hiç unutamadığını, denize bakıp balinaların orada olup olmadığını düşündüğünü tam da bu anda gözüne giren güneşi ve ayağına batan kumları anlatır. Sonrasında hep o kum taneleri gibi güneşin altında kaldığını, seni hep beklediğini, denize baktığını ve bir gün o sonsuzluktan gelip ona gülümseyeceğini düşündüğünü anlatır. Senin kızın sonuçta. Terk ettiğin kızın. Bilmiyorum, belki.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 11 Aralık 2023, 20:30

Bilet: Passo

Richard

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Yıl 2012. Kral III. Richard’ın kemikleri Leicester’da bir otoparkta bulunur. Kemiklerin adli tıp uzmanlarınca araştırılıp, kanıtlanması uzun bir zaman alacaktır. Londra’da çoğunlukla sıra dışı sanat oyunları üreten küçük bir tiyatro ise aynı dönemde istek üzerine III. Richard oynayacaktır. Bu arada tiyatroya sığınan ve polis tarafından aranan kimliksiz kriminal bir adam vardır. Tiyatroya sığınan “Richard” önce oyundaki Richard rolünü, daha sonra da oyunun sahneye konuluşunu üstlenir. “Bozuk yapısı” gereği var olan düzene devletin ya da tiyatronun yapısına karşıdır. Bir yandan hoşgörülü ve demokrat sanatçıların desteğini alırken, diğer yandan tiyatrodaki yapıyı bozmakta, sanatın kurumsal etik ya da hiyerarşik her şeyine karşı gelerek, ortaya alışılagelmemiş bir Richard prodüksiyonu çıkarmaktadır. Drag Queen showlarından, moda defilelerinden ilham almakta, oyuncu olmayan insanları oyuna yerleştirmekte tiyatronun çatısından, insanların özel hayatlarına kadar maddi manevi her şeyi yıkmaktadır. Tiyatro bir facia ile sarsılır. Bu sırada Krallık, III. Richard’ın cenaze törenine hazırlanmaktadır. Okan Bayülgen, bu yeni yüzyılın ilk çeyreğinden bakıyor Shakespeare’in Richard’ına. Modern filozofların yaklaşımlarıyla ele alarak Richard’ın gerçekliğini, Shakespeare’in Richard’ı hikâyeleştirmesini tartışmaya açıyor. Yabancı olmayı, yalnızlaşmayı, vahşileşmeyi tartışırken hayali bir tiyatro kumpanyası Shakespeare’in III. Richard’ını tekrar oynuyor.

Yer: AKM Türk Telekom Opera Salonu

Tarih: 12 Aralık 2023, 20:00

Bilet: Biletix

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

“Denize karşı bir sigara yak. Tek şekerli, demli bir çay koy masaya, çok neşeli bir müzik çalsın mutlaka, kapat gözlerini, gülümse, çünkü… Bütün kadınların kafası karışıktır, çünkü… Bir gün bir anda, bazı kızgınlıklarını unuttuğunun farkına varacaksın, artık pek düşünmediğini, Çünkü artık bildiğini anlayıp, ellerini bir klarnet taksimi gibi uzatacaksın, hâlâ kafan karışık olacak, ama artık bunu seveceksin, sevmelisin de. Kadınsın…”

Yer: Trump Sahne

Tarih: 12 Aralık 2023, 20:30

Bilet: Biletix

İhtiyar Adam ve Deniz

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

İhtiyar bir balıkçı olan Santiago, denizden 84 gündür eli boş dönmektedir. 85. Gün tıpkı ilk günkü umutlarla açıldığı denizde, kayığına bindiğimizde hikâyesi bize, av-avcı ilişkisi üzerinden insanın var olma arzusunu anlatırken, kendisi, eski görkemli zamanlarının hatırasıyla artık aklını bulandıran yalnızlığından nasıl kaçmaya çabaladığını gösterir. Tüm korkuları, muziplikleri ve zaaflarıyla Santiago, büyük balığı yakalama düşüncesine öylesine bağlanmıştır ki mesele balığın kendisi olmaktan çıkmıştır. Yine de o yolculuğuna tutkuyla devam edecektir. Çünkü iyi biliyordur ki, kanıtlanan binlerce seferin önemi yok, her sefer yeni bir seferdir.

Yer: Alan Kadıköy

Tarih: 13 Aralık 2023, 20:30

Bilet: Biletix

1923

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Kurtuluş Savaşı Müzesi’ne yapılan okul gezisi sırasında ortadan kaybolan dört arkadaş, kendilerini bir anda Mustafa Kemal’in Millî Mücadele’yi başlattığı Bandırma Vapuru’nda bulurlar. Bandırma’yı sarsan dalgalardan Meclis’in açılışına, Büyük Taarruz’dan Cumhuriyet’in ilanına uzanan; genç, yaşlı, çocuk, kadın ve erkek nice isimsiz Cumhuriyet kahramanının yarattığı Millî Mücadele serüvenini müzik, dans, muhteşem sahne tasarımı ve multimedya şovu eşliğinde soluk soluğa izleyeceksiniz. 100 kişilik dev kadronun bu eşsiz performansını kaçırmayın!

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 13 Aralık 2023, 20:00

Bilet: Biletix

Ermişler Ya da Günahkârlar

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Mark Styler polisiye öyküler yazan bir romancıdır. Bir sonraki projesi tarihin en büyük seri katillerinden biri olan Easterman hakkındadır. Onunla birebir görüşme yapmak için Easterman’ın yattığı Fairfielts Akıl Hastanesi’ne gelir. Ama garip davranışları ve görünümüyle hemen kendini farkettiren doktor Farquhar, onu engellemek için elinden geleni yapar. Doktoru aşmaya çalışırken bu sefer de, hastanenin paranoyak görünümlü hemşiresi Plimpton’a takılır. Olayların içine daldıkça Styler durumun hiç de göründüğü gibi olmadığını anlayacaktır.

Yer: Cevahir Salon A

Tarih: 13 Aralık 2023, 20:30

Bilet: Biletix

Timsah Ateşi

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

1989 yılı, Kuzey İrlanda… Sevgisiz bir evde, kötürüm bir baba ile 8 yıl hapis yatan asi bir kız Fianna ve dindar ablası Alannah’ın temposu bir an bile olsun düşmeyen, sürreal, grotesk hikayesi.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 14 Aralık 2023, 20:30

Bilet: Biletix

Bana Bir Şeyhler Oluyor

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

“Anlatacaklarım var! Vaaz vermek değil niyetim, duyduğumu söylemek. Söylemeye değer şeyler duyuyorum zira. Belki hayatı daha yaşanır kılmak için ya da belki sade, ama sade anlatmak için… Sen anlat dedi Tanrı bana, anlaşılsın diye değil, hiçbir mükafat istemeden anlat. Çünkü bir mükafattır artık bir anlatıcıya doğru düzgün anlaşılmak! Sen anlat dedi. Sen sade anlat! Umudu hatırlatsın diye umutsuzluğu, çareye yol açsın diye çaresizliği anlat… Ders verme dedi kimseye, çünkü hoca denmez öğrenmesini bitirene. Çırakları olan bir çıraktır usta, olsa olsa… Sen anlat dedi bana Tanrı, sen sade anlat…”

Yer: House of Performance

Tarih: 15 Aralık 2023, 20:00

Bilet: Biletix

Küheylan

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Başrollerini Kerem Alışık, Emir Özden, Hatice Aslan, Devrim Nas, Açelya Devrim Yılhan ve Gizem Katmer’in üstlendiği efsanevi oyun, Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment ortak yapımı ile seyirciyle buluşuyor. Tutkularının esiri olup gerçekleştirdiği korkunç bir olaydan ötürü hastaneye yatırılan 17 yaşındaki Alan Strang ile onu analiz eden ve iyileştirmeye çalışan psikiyatrist Martin Dysart’ın hikâyesini konu alıyor.

Var olan bir tutku yok edilebilir belki ama olmayan bir tutku ortaya çıkarılabilir mi? Normal nedir? Normali tasarlayan kim? Biz sadece toplumun tasarladığı bir birey miyiz? Toplum bizi neye göre tasarlar? Alışılmışın dışında bir doktor-hasta ilişkisinin gözler önüne serildiği, Dysart ve Alan’ın bu çarpıcı, sert ve şiirsel hikayesinde Dr. Dysart kendisine şu can alıcı soruyu sorar: “Kendisinin hiç sahip olmadığı bir tutkuya sahip olan bu genç iyileşirse, Alan hala Alan olabilecek midir? Yoksa tutku duyamayan biri, boş bir kabuktan mı ibarettir?” Görkemli prodüksiyonu ve çarpıcı dünyasıyla izleyenleri derinden etkileyecek Küheylan, standart tiyatro oturma düzeninin yanında, sahne üzeri koltukları ile unutulmaz bir seyir deneyimi sunuyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 15 Aralık 2023, 20:30

Bilet: Biletix

Kötü Bir Gün

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Eşinden boşandıktan sonra, dededen kalma apartmana taşınmak zorunda kalan Psikolog Erdem, hiç uğramadığı bu dört katlı küçük apartmanda sadece apartman görevlisi Yakup’un kaldığını fark eder. Taşındığının ertesi günü onu ziyarete gelen Yakup, üst katta yaşayan son kiracının da birkaç gün önce intihar ettiğini haber verir ve ayrılır. Ama hemen ardından bambaşka birisi gibi geri gelir. Erdem bir psikolog gözüyle Yakup’un garip davrandığını fark etse de işin çok daha ciddi olduğunu anlaması zaman alır. Şimdi iki adam bu dairede bir şekilde sıkışıp kalmışlardır ve aralarında apartmanın karanlık tarihiyle ilgili sinir bozucu bir yüzleşme başlar.

Yer: KKM Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi

Tarih: 16 Aralık 2023, 20:00

Bilet: Biletix

Kibritin Ucunda

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

30’larının başında bir plaza çalışanı olan Kerem, başarı hırsının, çocukluğunun ve küçük bir felaket sonrası ziyarete gelen geçmişinin gölgesinde, kendiyle uzun ve derin bir hesaplaşmaya girişir. Kafasının içinden gelen seslere engel olmaya bıraktığı o soğuk İstanbul akşamında tüm çocukluğu kar taneleri gibi yerlere dökülür. Kerem’in hayatı o gece bir kibritin ucunda…

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 17 Aralık 2023, 19:00

Bilet: Passo

III. Richard – Niçin Yaptım?

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

“Kötü oluşum, sadece iyi bir insan olmak için” Hamlet buna benzer bir şey söylüyor. Tuhaf bir bakış açısı değil mi? İyi bir amacım varsa, ona ulaşmak için kötülük yapabilirim demeye getiriyor. Burada “İyi’nin çok görece bir mesele olduğunu belirtmeye gerek var mı? Yani iyi hedef, kendisi uğruna yapılan kötülükleri aklar. III. Richard’ın da kendince iyi bir hedefi var; kendini kral yapmak. Aman krallık hakkı mı diye sormayın, kimin hakkı ki; gücü gücüne yetene. Oyun III. Richard’ın tutkuyla bağlı olduğu hedefe varmak için yapmaya muktedir olduğu, ağzımızı açık bırakan eylemlerinin ve yolculuğunun hikayesi. Tutkuyla bağlı olduğunuz bir hedef varsa – umarım böylesi yoktur- kötülük arsızca, yersiz bir şaka gibi kullanılabilir ve kullanılmalıdır da. Ancak bu kötülük Nazizm’in kötülüğü indirgediği sıradanlıktan* çok farklı; tutkunun/arzunun – bir paradoks olarak ikisi de yaşam için gerekli -neden olduğu “içtenlikli” bir kötülüktür. III Richard sahnede hikâyesini, oynayarak, yer yer videodan destek alarak, sanki bir… X konferansındaymış gibi, tabi ki seyircisini de eğlendirmeyi ihmal etmeden, heyecanla anlatıyor.

Yer: Alan Kadıköy

Tarih: 18 Aralık 2023, 20:30

Bilet: Biletix

Kum Zambakları

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

“Kum Zambakları” insanlık tarihi boyunca çözülemeyen kadın erkek ilişkisini hem gerçek hem ironik hem de şiirsel boyutlarıyla ele alarak seyirciyi bir yolculuğa çıkarıyor. Tutkulu bir aşkın şiirselliğinin ve ruhları dans ettiren müziklerin yan yana geldiği bu oyun modern şehir hayatının içinde sıkışmış evli bir çiftin ilişki sürecine tanıklık etmemizi sağlıyor. Doğayı ve hayvanların doğal yaşamını yok eden insanlığın kendisiyle ve kadın erkek ilişkisi üzerinden birbiriyle olan çatışmasını eğlenceli bir dille tartışmaya açıyor. Seyirciler aşk ve şiddet arasında duygusal gitgeller yaşayan ve birbirini yok etmeye çalışan Duygu ve Fikret’in hayatının farklı evrelerine tanıklık ederken insanlığın doğayla olan ilişkini yeniden gözden geçirecek.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 19 Aralık 2023, 19:00

Bilet: Passo

İnziva

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

İki düşman askeri, kutsal bir bölgeye hâkim olmak için savaştıkları sırada aynı mağaraya düşerler. Tek başlarına kurtulmalarının imkânsız olduğu bu mağarada iki asker arasında ölmek ve öldürmek üzerine bir savaş başlar. Zaman ilerledikçe zihinlerinin anlamlandıramayacağı esrarengiz olaylar meydana gelir. Tüm bu gizemli olaylar sırasında birbirleriyle ve kendileriyle yüzleşip kurtulmaya çalışırken, sonunda birileri onları bulur. Fakat artık hiçbir şey eskisi gibi değildir.

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi

Tarih: 20 Aralık 2023, 20:30

Bilet: Passo

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Doğu ve Batı, eski ve yeni, geleneksel ve modern kutupları arasında salınıp duran Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ölümsüz eseri Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Serkan Keskin’in onlarca surete büründüğü bir oyunculuk şöleniyle sinema ve tiyatronun iç içe geçtiği çağdaş bir uyarlama olarak izleyici ile buluşuyor.

Yer: Maximum UNIQ Hall

Tarih: 23 Aralık 2023, 20:30

Bilet: Passo

Tatlım Tatlım

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı ve Demet Akbağ ile senelerce kapalı gişe oynadıkları Haybeden Gerçeküstü Aşk’ın uyarlaması olan oyunda aynı partide tanışan 2 ayrı çift üzerinden bir ilişkinin başlangıcından sonuna kadarki süreçler komik bir dille ele alınıyor.

Yer: Torium Sahne

Tarih: 27 Aralık 2023, 20:30

Bilet: Biletix

{141067}

Gizem Çıldız
Gizem Çıldız Tüm Yazıları