Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Yeni sezona damgasını vuracak tiyatro oyunlarını sizler için derledik. Düzenli olarak güncellediğimiz tiyatro oyunları rehberimize göz atarak ay boyunca İstanbul’un çeşitli sahnelerinde tiyatroseverler ile buluşacak oyunları keşfedin. 

Kökleri Antik Yunan’a kadar uzanan tiyatro, şüphesiz ki tarihin en kadim sanatlarından bir tanesi. Bir anlamda zaman yolculuğu yapmaya da olanak tanıyan tiyatro yüzyılları aşarak, çeşitli form ve içerik değişimlerine uğrayarak günümüzde de duygu ve düşünceyi aktarma yolundaki en önemli sanat araçlarından biri olarak varlık gösteriyor. Tragedyalar, klasik-gerçekçi tiyatro, absürt tiyatro ve niceleri…. Pandemi dönemi sebebiyle uzak kaldığımız tiyatro oyunlarına nihayet yeniden kavuşurken OGGUSTO okurları için sezonun en iyi oyunlarını içeren bir seçki hazırladık.

Şubat 2022’de Sahnede Hangi Oyunları İzleyeceğiz?

DasDas Şubat Programı ile Karşınızda

DasDas’ın şubat ayı programında 2021-2022 sezonunun en beğenilen prodüksiyonlarından “Romeo & Juliet”, “Deli Bayramı” ve “Zengin Mutfağı” gibi oyunlar sahnelenmeye devam ediyor. 

Editörün Önerisi: Türk tiyatrosunun en önemli yazarlarından Turgut Özakman’ın 1987 yılında kaleme aldığı “Deliler” oyunu bu sezon DasDas Sahne’de izleyici ile buluşmaya devam ediyor. Günümüze uyarlanan oyun 1980’lere göz kırparken komedinin gücü açığa çıkıyor. Yönetmenliğini usta oyuncu Metin Akpınar ve Mert Fırat’ın üstlendiği “Deli Bayramı” bu sezonun kaçırılmaması gereken oyunlarından. Şimdiden biletinizi almanızı tavsiye ediyoruz. 

Öyle ya ne diyordu Deliler?
“Kimi turşu kurar kimi fabrika
Ama biz deliyiz, hayal kurarız.”

Detaylı program bilgisi için: DasDas

Yer: DasDas Sahne

Bilet: Mobilet

Selin Köseoğlu’nun Tek Kişilik Oyunu “Edith” Touché’de

Selin Köseoğlu’nun yazıp yönettiği tek kişilik oyunu “Edith”, 2 Şubat akşamı bir kez daha Zorlu PSM touché’de!

Ünlü Fransız sanatçı, “Edith Piaf”ın, nam-ı diğer “Kaldırım Serçesi”nin size anlatmak istediği bir hikâye var. “Kaldırım Serçesi”ni herkes tanıyor, peki Edith’le tanışmak nasıl olurdu?

“Edith’’ alışılagelmiş Kaldırım Serçesi figürünün dışında, seyircisine çok tanıdık gelen bir yabancı. Aşkları, kayıpları, hüzünleri ve şarkılarıyla günümüz dünyasına kolunun altında evini taşıyarak misafir gelmiş bir hikâye anlatıcısı. Selin Köseoğlu’nun yazıp yönettiği ve aynı zamanda “Edith’’ karakterine hayat verdiği tek kişilik müzikli oyunu, Piaf’ın meşhur şarkılarının Türkçe yorumları eşliğinde seyirci ile buluşuyor.

Edith karakteri ile seyirci karşısına çıkan Selin Köseoğlu’na, piyanoda Onur Avdan eşlik ediyor. Piaf’ın meşhur şarkılarının daha önce duymadığınız Türkçe versiyonları, Edith’in hikâyesinin önemli bir kısmını oluşturuyor.

Yer: Zorlu PSM touché

Tarih: 2 Şubat 2022, 21:00

Bilet: Passo

Bir Caz Şarkıcısından Düğün Şarkıcısına Değişimin Hikâyesi: Düğün Şarkıcısı

Sezonun en beğenilen oyunlarından “Düğün Şarkıcısı” 2000’li yılların başında katıldığı BBG yarışmasında popüler olan ve sonrasında hızla popülerliğini kaybeden bir jazz şarkıcısının (Şahnaz), düğün şarkıcılığı yapmaya başlamasına odaklanıyor. Oyunculuğu ile göz kamaştıran Nergis Öztürk’ü Şahnaz rolünde izlediğimiz, Türkiye’nin değişen sosyo-kültürel iklimini Şahnaz’ın kariyeri üzerinden izleyiciye sunan “Düğün Şarkıcısı” bu sezon mutlaka izlenmesi gereken oyunlardan. 

Şahnaz'ın çalıştığı Urban Jazz Bar da değişen Türkiye ile birlikte hızlı bir dönüşüme uğrar. Önce bir masaj salonu, sonrasında da düğün salonu olan jazz bar, Şahnaz’ın işsiz kalmasına yol açar. İstanbul'un çeşitli mekânlarında sahne almak için her yolu deneyen Şahnaz, ülke ve işsizlik gerçeğiyle yüzleşir. Şahnaz son durak olarak 'eski' adıyla Urban Jazz Bar, yeni adıyla Şanzelize Wedding House'da düğün şarkıcılığı yapmaya başlar. Yeni işine adapte olmakta güçlük çeken Şahnaz, bu yeni müzik kariyerinde toplumunun 'etnik' ve 'zengin' müzik türlerini öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda yaşadığı toplumun halkını da tanıma fırsatı bulacaktır. Şarkıcılık yaptığı düğünlerden birinde, maganda kurşununa kurban giden iki yakını için bir televizyon programına katılarak 'sesini' duyurmaya çalışacaktır.

Yer: DasDas Sahne, Kadıköy Boa Sahne, Alan Kadıköy

Tarih: 2 Şubat (DasDas Sahne), 8 Şubat (Kadıköy Boa Sahne), 23 Şubat (Alan Kadıköy)

Bilet: Mobilet (DasDas), Kadıköy Boa SahneTiyatrolar (Alan Kadıköy)

Latife Tekin’in “Sevgili Arsız Ölüm” Romanı Sahneye Taşınıyor

Türkiye’de minör edebiyatın Sevim Burak ile birlikte en önemli isimlerinden biri olan Latife Tekin’in “Sevgili Arsız Ölüm” adlı romanı, Dirmit’in anlatısı ile sahneye taşınıyor. Oldukça sade bir sahneyi tek başına dolduran Nezaket Erden performası ile göz kamaştırıyor.

Yakın tarih Türkiyesi’nin ve Latife Tekin romanlarının önemli temalarından biri olan göç anlatısı, kendisine “Sevgili Arsız Ölüm” özelinde de yer buluyor. Köyden şehre göç eden kalabalık bir ailenin şehirle mücadelesi, Dirmit üzerinden seyirciye aktarıyor. Aile, yaşadıkları tek odalı evde şehir hayatına adapte olmaya çalışırken her birey farklı bir yol tutturuyor. Dirmit de güçlü merakı ve direnme gücü sayesinde karşısına çıkan zorluklarla baş etmenin türlü yollarını buluyor. Dirmit’i tehlikeli gördükleri şehir hayatından korumaya çalışan ailesi ona adet ve geleneklerin rehberliğinde türlü engeller koyuyorlar ama bunların hiçbirisi Dirmit’in pes etmesine engel değil. 

Yer: Moda Sahnesi, Alan Kadıköy, BAU Pera Sahne

Tarih: 5 Şubat (Moda Sahnesi), 7 Şubat (Alan Kadıköy), 11 Şubat (BAU Pera Sahne) 

Bilet: Tiyatrolar

Şahika Tekand ve Yiğit Özşener’den Tek Kişilik Oyun “Aşınma”

Şahika Tekand’ın 2008 yılında kaleme aldığı ve sahnelediği “Karanlık Korkusu” adlı oyundan yola çıkarak yeniden yazımını gerçekleştirdiği “Aşınma”, Yiğit Özşener’in tek kişilik performansı ile sahneye taşınıyor.

Yirmi yedi yıldır birlikte çalışan Şahika Tekand ve Yiğit Özşener’e, yine uzun yıllardır birlikte ürettikleri oyunlarla hem yurt içi hem de yurt dışında ses getiren Studio Oyuncuları’nın usta kadrosunun eşlik ettiği oyun, oyuncunun gerçek zamanda maruz kaldığı zorlu koşullar ile şekillenen eğlenceli ve bir o kadar da ustalık gerektiren bir sahne aksiyonuyla var olma mücadelesi verdiği bir sahneleme düzeni içinde gerçekleşiyor. 

Bir müzik parçası gibi tasarlanarak adeta spiraller üzerinde akan konuşma düzenine, ışık, müzikli komutlar ve renkli sinyallerin eşlik ettiği oyun, bu yapısıyla seyircisine aynı zamanda bir dinleti keyfi yaşatmayı vaad ederken, doğal hareketlerden sentetik artistik formlara kadar uzanan hareket düzeni de dilin müziğini hareketin müziğine tercüme ediyor.

Yer: Zorlu PSM, Maximum Uniq Box, Alan Kadıköy

Tarih: 6 Şubat (PSM), 17 Şubat (Maximum Uniq), 22 Şubat (Alan Kadıköy)

Bilet: Passo (PSM), Biletix (Maximum Uniq), Tiyatrolar (Alan Kadıköy)

“Sır” İddialı Oyuncu Kadrosu ile Şubat Ayında Sizlerle Buluşmaya Hazırlanıyor

Hayatları yöneten sırlar, önyargılar, egoizm, faşizm, sol-sağ çekişmesi, pragmatizm, gerçekten sevme-sevdiğini beğenmeme çelişkisi ve bakmakla görmek arasında ki fark gibi insana dair değerler; zamanla kişilerin içlerinde biriktirdikleriyle ortaya çıkarsa ne olur? Özür mü dilenir? Yoksa bir şey yokmuş gibi devam mı edilir?
 
Tüm bu olgulara; birbirini çok iyi tanıdığını sanan insanlar üzerinden değinen samimi, gerçekçi, esprili ve sürükleyici bir hikâye; Sır sizlerle!

Fransa'da ve daha birçok ülkede büyük beğeni toplayan Cesar Ödüllü, Alexandre De La Patelliere & Matthieu Delaporte tarafından kaleme alınan "Le Prenom"; Hilal Arslangiray Kazanbal'ın samimi uyarlamasıyla tiyatroseverler ile buluşuyor. “Sır”, Tayanç Ayaydın, Anıl Çelik, Tolga Güleç ve Fulya Ülvan, Şeyma Gökçe Cengiz'i aynı sahne üzerinde buluşturuyor. Rejisörlüğünü Ahmet Kazanbal'ın yaptığı tek perdelik oyun; dram ile durum komedisini birlikte ele alırken müzikseverlerin yakından tanıdığı Pinhani' nin oyuna bambaşka bir hava katan eşsiz şarkıları da kulaklarınızın pasını siliyor.

Yer: Zorlu PSM ve Caddebostan Kültür Merkezi

Tarih: 7 Şubat 2022 (Zorlu PSM) ve 24 Şubat 2022 (Caddebostan Kültür Merkezi), 20:30

Bilet: Tiyatrolar

Bergman’ın Kült Filminden Uyarlanan “Evlilikten Sahneler” Zorlu PSM’de

Johan ve Marianne 10. evlilik yıldönümlerini kutlamak üzere olan iki çocuk sahibi mutlu bir çifttir. Her şey her an planlı, her gün olması gerektiği gibidir. Her evli çift gibi bazı sorunlar yaşar, bu sorunları karşılıklı oturup konuşup mantıklı bir şekilde çözüp hayatlarına devam ederler ama yavaş yavaş karşılaştıkları sorunları eski yöntemlerle çözemediklerini fark ederler, kurdukları günlük planlar da aynı mükemmellikte işlememektedir.

“İki insan bir ömür bir arada yaşayabilir mi?”, “Aile nedir?”, “Şefkat nedir?”, “Aşk nedir ne değildir?” sorularına yanıt arayan Ingmar Bergman’ın kült filminden Kayhan Berkin tarafından tiyatroya uyarlanan ve Ece Dizdar, Öner Erkan, Kayhan Berkin, Pınar Göktaş ile Naz Buhşem’in rol aldığı “Evlilikten Sahneler” seyirciyi, bu çiftin başına gelenleri yakından izlemeye davet ediyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 1 – 22 Şubat 2022, 20:30

Bilet: Passo

Grotesk Bir Kara-Komedi, “Timsah Ateşi”

2019 yılında Edinburgh Fringe Tiyatro Festivali’nin en iyi oyunları arasında yer alan Timsah Ateşi; Funda Eryiğit, Hazar Ergüçlü ve Kubilay Tunçer’i aynı sahne üzerinde buluşturuyor. Rejisörlüğünü Mehmet Ergen’in üstlendiği oyun, 1989 yılında Kuzey İrlanda’da geçen bir hikâyeye odaklanıyor. Sevgisiz bir ev, kötürüm bir baba, işlemediği bir suç yüzünden 8 yıl hapis yatan asi bir kız Fianna (Hazar Ergüçlü) ile dindar ablası Alannah’ın (Funda Eryiğit) hikâyesinde, temposu bir an bile olsun düşmeyen, sürreal, grotesk bir kara-komedi seyirciyle buluşuyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 5 – 19 Şubat 2022, 20:30

Bilet: Passo

TiyatroDEA'dan Çağdaş Bir Tragedya, “Feramuz Pis!”

Prömiyerini IKSV tarafından düzenlenen 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde gerçekleştiren Feramuz Pis! sezon boyunca sahnedeki yolculuğuna devam ediyor. “Neden tiyatroyu seviyoruz?” sorusunun yanıtı olabilecek biçimde tiyatronun nimetlerinden incelikli bir şekilde yararlanan oyun, düş ve gerçeğin sınırlarını ortadan kaldıran dinamiklere sahip. 

Süper kahramanlara, belgesellere, müziğe ve ateşe ilgi duyan Feramuz, İstanbul Feriköy’de yaşayan Mardin göçmeni Süryani bir ailenin özel gereksinimlere sahip bir evladıdır. Feramuz’un ailesi; topraklarından uzak, koca bir şehrin içinde küçük bir evde özel bir bireye sahip olmanın getirdiği sorumluluklarla, bir arada kalabilmenin yollarını ve kendileri olabilmenin çaresini ararken, bizler de Feramuz’un düş gözü sayesinde her birinin hayallerinin kesiştiği “büyülü gerçek” hikayelerine tanık oluyoruz. 

Feramuz Pis! bu sezon mutlaka izlemeniz gereken oyunlardan, bilenizi şimdiden almanızı öneriyoruz. 

Yer: Oyun Atölyesi, Hann Sahne

Tarih: 4 Şubat (Oyun Atölyesi), 25 Şubat (Hann Sahne)

Bilet: Oyun Atölyesi, Tiyatrolar (Hann Sahne)

Oyun Atölyesi, “Pencere” ile Karşınızda

David Hare’ın “Skylight” adlı oyununu Türkçe’ye çeviren Haluk Bilginer bununla da kalmayıp metni “Pencere” adıyla tiyaroseverler ile buluşturuyor. Oyun, Tom ve Kyra’nın ikili ilişkisine odaklanıyor. İkili ilişkilerin hayal kırıklıklarını ve bireylerin birbirlerine dair sevgi ve kırgınlıklarını tüm çıplaklığı ile izleyiciye sunan oyun üç yıl önce noktaladıkları ilişkilerinin ardından Tom’un Kyra’yı ziyaret etmeye karar vermesi ile başlar. “Ayrı dünyaların insanları” gibi görünen Tom ve Kyra’nın ikili hesaplaşmasının sahnelendiği oyunun rejisörlüğünü Birkan Uz üstlenirken Haluk Bilginer’e sahnede, Esra Bezen Bilgin ve Kürşat Demir eşlik ediyor. 

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 8 Şubat 2022 (Zorlu PSM) ve 14 Şubat 2022 (Oyun Atölyesi) 

Bilet: Passo (Zorlu PSM) ve Oyun Atölyesi

Oyun Atölyesi, “Kral Lear”ı Gururla Sunar!

Hem aktör hem de çevirmen kimliği sayesinde sıklıkla Shakespeare oyunları üzerine mesai harcayan Haluk Bilginer, bu sefer Shakespeare’in “Trajedisini kendi elleriyle çizen” karakteri Kral Lear olarak izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor. İktidarın ve mülkiyetin paylaşımı üzerine oldukça derinlikli bir olay örgüsüne sahip olan ve yüzyıllar içerisinde bir kült haline gelen oyunun rejisörlüğünü ise Muharrem Özcan üstleniyor. Kral Lear, kızları ve ülkedeki diğer güç makamları arasında tezahür eden bu trajedi, oyunun bünyesinde barındırdığı grotesk unsurlar eşliğinde izleyici ile buluşuyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 9 Şubat 2022, 20:30

Bilet: Passo

“Cyrano de Bergerac” Kumbaracı50 Yorumuyla Sahnede

Tiyatro tarihinin ikon haline gelmiş karakterlerinden bir tanesi olan Cyrano de Bergerac, bu ay da Kumbaracı50 yorumuyla tiyatroseverlerle buluşmaya devam ediyor. Şair, silahşör ve aşık... Cyrano de Bergerac sizlerle!

Çöken imparatorluklar ve kapitalizmin ilk ayak seslerinin duyulduğu zamanlarda yazılıp; erdeme, iyiliğe, aşka, dostluğa dair ne varsa hatırlatan bu oyun bizi bugün çok heyecanlandırıyor. İnsan ruhunun gölgede kalan yanlarını müthiş edebi gücü, görkemli sahneleriyle ortaya döken Cyrano hepimize şifa olsun.

Cyrano de Bergerac’ın gerçekçi, bir o kadar da büyülü dünyası; Kumbaracı50 tarafından bir kabarenin danslı, müzikli dünyasında Cyrano’nun sivri diline, mizahına, ruhuna yaraşır şekilde arz-ı endam edecek.

Yer: Fişekhane, Alan Kadıköy

Tarih: 13 Şubat 2022, 18:00

Bilet: Tiyatrolar

Zorlu PSM, ‘Şehirde Kimse Yokken’i Seyircilerin Beğenisine Sunuyor

Zorlu PSM son derece özel bir oyunla seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor. PSM’in kendi prodüksiyonu olma unvanını taşıyan ilk tiyatro oyunu “Şehirde Kimse Yokken” 14 Şubat’ta prömiyerini yaparak izleyici ile buluşuyor.

Türk edebiyatının çağdaş yazarlarından Ahmet Sami Özbudak’ın birbiriyle paralel iki öyküyü kaleme aldığı ve simgesel anlatılarla hikâyesini zenginleştirdiği “Şehirde Kimse Yokken”, ödüllü oyunların yönetmeni Lerzan Pamir’in yönetimi ile izleyici karşısına çıkıyor.

Oyuncu kadrosunda Elçin Sangu, Metin Coşkun, Elif Ürse, Kerem Arslanoğlu ve Ersin Arıcı gibi isimleri buluşturan oyun, Anadolu’nun kırsalından kopup yolu İstanbul’a düşen Rukiye’nin bir berber dükkanına sığınmasıyla başlayan hikayesini konu ediniyor. Kadınlık, erkeklik üzerine de pek çok tartışmayı içinde barındıran “Şehirde Kimse Yokken” sıra dışı karakterleri ve sürprizlerle dolu olay örgüsü, gerilim ve yer yer mizah ögeleriyle bezeli mistik bir anlatıyla sahneleniyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 14 Şubat 2022, 20:30

Bilet: Passo

Zerrin Tekindor, “Toz” ile Sizlerle Buluşmaya Devam Ediyor

Betonların göğü henüz delmediği zamanlarda büyük şehrin sokaklarında, apartman önlerinde büyüyen bir kız çocuğu. Güzeller güzeli ev kadını anne ile titiz avukat babanın tek kızı: Handan. Sokakların da anne babasıyla yaşadığı evin içi gibi huzursuz olduğu zamanlardan geçerek büyüyen, kendi yolunu bulan bir genç kadın...

Kafasının ve kalbinin içi seslerle dolu; çok uzaklardan gelen bir melodi, kuşlar, rayların sesi, sevinçli bir hediye paketinin hışırtısı, annesinin, babasının, babaannesinin, halasının sesi… Sonra birden fazla ‘çat’ sesi, farklı zamanlarda, farklı evlerin duvarlarında yankılanan…

Karşımıza yetişkin bir kadın olarak çıkan Handan’la tanıştığımızda; o, çocukluğundan bugüne uzanan bir hikâyeye çoktan dalıp gitmiş olacak. Handan’ın ve onun hafızasından çıkıp gelen annesi Feri’nin öyküsü, 1960’lardan bugüne uzanan bir anlatıya yerleşiyor. Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun kaleminden çıkan, çok kişiyle kesişen bu tek kişilik kadın oyunu, Hira Tekindor’un yönetiminde, Zerrin Tekindor’un performansıyla seyirciyle buluşuyor.

Yer: Zorlu PSM, Maximum Uniq Box, Alan Kadıköy, Alan Kadıköy

Tarih: 15 – 26 Şubat 2022 (Zorlu PSM) ve 10 – 24 Şubat 2022 (Maximum Uniq Box), 18 – 19 Şubat (Alan Kadıköy)  

Bilet: Passo (Zorlu PSM), Biletix (Maximum Uniq Box). Tiyatrolar (Alan Kadıköy)

Sezonun En Beğenilen Oyunlarından “Unutmak” Sizlerle

Başrollerini Deniz Uğur ve Erdinç Gülener’in paylaştığı oyun, bu sezon itibarıyla geçtiğimiz aylarda Türkiye’de ilk kez sahnelenmeye başlamıştı. İngilizlerin son dönemdeki en başarılı genç yazarlarından biri olan Tristan Bernays’in kaleminden çıkan “Unutmak” izleyicilerden tam puan almayı başardı. Tom ve Viv’in tanışma anlarından son anlarına kadar beraber geçen hayatlarının hikâyesine tanık olmak için şimdiden biletinizi almanızı tavsiye ediyoruz. 

Tom ve Viv’in hayat hikâyeleri aslında oldukça sıradan. Tanışıyorlar, aşık oluyorlar, evleniyorlar, çocukları oluyor ve bir ömür paylaşılan kıymetli zamanın ardından son günlerini beraber gün batımı izleyerek geçirmeyi bekliyorlar. “Ne kadar normal bir hayat” diye düşünebilirsiniz. Aslında öyle... Birçok çift gibi iyi günde ve kötü günde hep beraber kalıyorlar. Fakat sonra normal hayatları sadece ve sadece “Neden?” diye sorabileceğiniz bir şekilde dağılıyor…

Yer: Watergarden Performans Merkezi, Maximum Uniq Hall ve Akatlar Kültür Merkezi

Tarih: 4 Şubat (Watergarden), 9 Şubat (Uniq Hall) ve 25 Şubat (Akatlar), 20:30          

Bilet: Tiyatrolar      

Bir Aziz Nesin Klasiği “Tut Elimden Rovni” Sizlerle

Tiyatro Keyfi tarafından sahneye aktarılan “Tut Elimden Rovni”, bir Aziz Nesin klasiği.

En yakınındakini çoğu kez net değerlendiremez insan. Objelerin göze yaklaştıkça netliğini kaybetmesi gibi, değerini göremediğiniz en yakınınızdaki kişi, aslında size en çok değeri de verendir ve hayat yolculuğunuzda size en çok gerekendir. Kıymetini bilmezseniz, elinizden kayıp gider. Sonsuza dek.

Yer: Oda Tiyatrosu, Caddebostan Kültür Merkezi

Tarih: 2 – 23 Şubat 2022 (Oda Tiyatrosu) ve 6 Şubat 2022 (Caddebostan Kültür Merkezi)

Bilet: Passo (Oda Tiyatrosu) ve Biletix (Caddebostan Kültür Merkezi) 

“Gabriel’in Düşü” Şubat Ayında Seyircisiyle Buluşmaya Devam Ediyor

Prömiyerini 9 Kasım tarihinde 25. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapan Gabriel’in Düşü, şubat ayında seyirciyle buluşmaya devam ediyor. Göçün toplumsal bellek üzerindeki etkileri ve insan doğası üzerinde yaptığı tahribatı üç farklı toplumun fertleri üzerinden anlatan Gabriel’in Düşü, göç edene beslenen merhamet ve nefret duygularının bıçak sırtı mücadelesine Midilli Adası’nın büyüleyici atmosferinde ışık tutuyor.

Yönetmenliğini Ahmet Sami Özbudak’ın yaptığı tiyatronun oyuncu kadrosunda Ayşegül Tekin, Banu Çiçek, Batur Belirdi, Burak Tamdoğan, Çiçek Dilligil, Ersin Umut Güler ve Kerem Pilavcı yer alıyor.

Yer: Alan Kadıköy, Hann Sahne (Kanyon) ve Moda Sahnesi

Tarih: 16 – 28 Şubat 2022, 20:30

Bilet: Tiyatrolar

“Aşk Geçmişim” Ocak Ayında da Seyirciler ile Buluşmaya Devam Ediyor

Usta oyuncular Şebnem Bozoklu, Rıza Kocaoğlu ve Melisa Doğu, pandemi sonrası “Aşk Geçmişim” adlı oyun ile tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. İskoç yazar D.C. Jackson’ın anti-romantik komedi tarzında kaleme aldığı ve “Fringe First” başta olmak çok sayıda prestijli ödüle layık görülen oyunun rejisörlüğünü ise Tuğru Tülek üstleniyor.  2019-2020 sezonunun en ilgi gören oyunlarından biri olan “Aşk Geçmişim” Zorlu PSM’de seyircisiyle yeniden buluşuyor. 

Kurumsal bir şirkette yeni işe giren Tom’un aşk hayatı tam bir fiyaskodur. Aynı şirkette çalışan Amy’nin de ondan kalır yanı yoktur. İş çıkışı bir şeyler içmeye çıkarlar ve o gece yaşadıkları tek gecelik ilişki sonucunda ikisi de kendini istemediği fırtınalı bir ilişkinin içinde bulur. Eski ilişkilerinin hayaletlerinden kurtulmak, kendi yaralarını sarıp gerçek aşka ulaşmak onlar için hiç kolay olmasa da bu iki yalnız kalp sonunda birbirleri için çarptığını fark edebilecek mi?

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 2 – 17 Şubat 2022, 20:30

Bilet: Passo

Mozart ile Salieri'nin Çekişmeli Hikâyesi “Amadeus” Sahnede

Rejisörlüğünü usta yönetmen Işıl Kasapoğlu’nun üstlendiği ve başrollerini Selçuk Yöntem (Antonio Salieri), Okan Bayülgen (Wolfgang Amadeus Mozart) ve Özlem Öçalmaz’ın (Costanze) paylaştığı, sahne önünde ve arkasında toplam 55 kişiden oluşan dev ekibiyle sezonun en çok ses getiren prodüksiyonlarından birisi olan Amadeus, Şubat ayı boyunca da seyircisiyle buluşmaya devam edecek.

Tüm zamanların en büyük bestecilerinden biri olan Mozart, gündelik yaşamında sıradışı karakter olarak yaşamdan hayli kopuk bir hayat tarzı sürdürmektedir. Yaşamı ile müziği zıt kutuplarda ilerleyen Mozart, yeteneğini sergilemek için gerçek üstü hareketlerde bulunur. Adeta bir "tutunamayan" profili çizen Mozart, bu sağlıksız yaşamı yüzünden Salieri'yi endişelendirmektedir. Mozart’a göre çok daha disiplinli ve müzik konusunda hırslı olan Salieri, müziğin tanrısı kadar başarılı olamamaktadır. Bu düşünceler zamanla farklı bir ilişki kurmalarına neden olur. 

Yer: Zorlu PSM – Turkcell Sahnesi

Tarih: 23 Şubat – 11 Mart 2022, 20:30

Bilet: Biletix

Reha Özcan Kumpanyası'dan “Bir Garip Orhan Veli” 

Yazdığı kural tanımayan şiirler ile Türk şiirinde “Garip” akımıyla önemli bir kırılma yaratan Orhan Veli’nin şiirlerine tiyatro sahnesi aracılığı ile tanık olmaya ne dersiniz?

Bir Garip Orhan Veli’de yaşama sevincini, umudunu, tutkularını, İstanbul sevdasını kusursuz bir dille bize aktaran ölümsüz şair Orhan Veli’nin dizeleri usta yazar Murathan Mungan'ın kalemiyle, Reha Özcan’ın etkileyici oyunculuğu ve yönetmen Murat Sarı ve Ayşegül Hardeyn’in modern yorumuyla sanatseverlerle yeniden buluşuyor. Bir Garip Orhan Veli oyununda teknolojinin ve müziğin harmanlandığı görüntülerle çarpıcı bir sahne dili kullanılıyor.

Yer: Baba Sahne

Tarih: 10 Şubat 2022, 20:30

Bilet: Baba Sahne

Bir Babanın Gözünden Duygu Yüklü Bir Oyun: “Baba”

Usta oyuncu Şerif Erol’un başrolünü oynadığı “Baba” son dönemin dünya çapında en önemli oyunlarından bir tanesi olarak Türkiye’de de izleyici ile buluşuyor. “Baba” doğru ile yanlışın, gerçekte olan veya olmayanın, anıların ve travmaların karıştığı kaygan ve kavramların birbirine kontrast oluşturduğu bir zeminde, gerçekliğin doğasına dair sorular ile seyircileri başbabaşa bırakan vurucu ve duygu yüklü bir hikaye olarak karşımıza çıkıyor.

– “Burası benim evim değil mi?”

Yer: Alan Kadıköy

Tarih: 14 – 24 Şubat 2022, 20:30

Bilet: Tiyatrolar

Molière’in Sevilen Komedisi “Cimri” Tiyatroseverler ile Buluşuyor

Semaver Kumpanya tarafından 5 sezondur kapalı gişe oynayan oyun, Tansu Biçer’in yorumu ve Serkan Keskin’in çok konuşulan “Harpagon” performansıyla sizlerle buluşmaya devam ediyor. 

17. yüzyılda yaşamış Fransız komedya yazarı Molière, ünlü oyunu Cimri’de, Paris'in zengin ve cimri burjuvalarından Harpagon’a ve ailesine odaklanır. Kızı Elise ve oğlu Cléante'yi varlıklı kişilerle evlendirerek servetine servet katmak isteyen Harpagon’u bazı sürprizler beklemektedir. 

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 22 Şubat 2022, 20:30

Bilet: Mobilet

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.