preloader

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

25.01.2023
Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Yazı Boyutu:

aaa

Yeni sezona damgasını vuracak tiyatro oyunları izleyicilerini bekliyor. Düzenli olarak güncellediğimiz tiyatro oyunları rehberimize göz atarak ay boyunca İstanbul’un çeşitli sahnelerinde tiyatroseverler ile buluşacak oyunları keşfedin.

Sanat sezonunun açılmasıyla birlikte tiyatroya gitmek isteyen ya da açık hava tiyatrolarını doldurmak isteyen tiyatroseverler için 2023 Şubat ayı içerisinde yer alan sezonun en iyi oyunlarını seçtik. İstanbul’da açık hava tiyatrolarının ve kapalı gişe devam eden o oyunlardan bir seçkiyi siz OGGUSTO okurları için hazırladık.

Şubat 2023’de Sahnede Hangi Oyunları İzleyeceğiz?

Dostlar Tiyatrosu Yeni Oyunuyla

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Dostlar Tiyatrosu’nun yeni oyunu, Ryszard Kapuscinski’nin aynı adlı kitabından ColinTeevan’ın uyarladığı İmparator, Etiyopya İmparatoru Haile Selasiye’nin 44 yıl süren saltanatını ve sonunu anlatıyor. Oyunu dilimize çeviren, dramaturjisini yapan Genco Erkal aynı zamanda yönetiyor ve Enes Sarı’yla birlikte oynuyor. Giysi tasarımı Özlem Kaya, müzik Nâzım Çınar imzasını taşıyor. Bütün diktatörler üç aşağı beş yukarı birbirine benzer. Kumaş aynı kumaştır. Bakalım Haile Selasiye’nin yaşamı bize neler düşündürecek.

Yer: Trump Sahne

Tarih: 2 Şubat 2023, 20:30

Bilet: Biletix

Amedeus Sahnelenmeye Devam Ediyor

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Peter Shaffer tarafından kaleme alınan, dünya müzik tarihinin unutulmaz bestecileri Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin eşsiz hikayesi AMADEUS sahnede. Usta yönetmen Işıl Kasapoğlu rejisiyle Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertaiment iş birliği ile tiyatroseverlerle buluşuyor.

Yer: Zorlu PSM – Turkcell Sahnesi

Tarih: 06 Şubat 2023, 20:30

Bilet: Passo

Evlilikten Sahneler Tam Gaz Sürüyor

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

“İki insan bir ömür bir arada yaşayabilir mi?”, “Aile nedir?”, “Şefkat nedir?”, “Aşk nedir ne değildir?” sorularına yanıt arayan Ingmar Bergman’ın kült filminden Kayhan Berkin tarafından tiyatroya uyarlanan ve Ece Dizdar, Öner Erkan, Kayhan Berkin, Pınar Göktaş ile Naz Buhşem’in rol aldığı “Evlilikten Sahneler” seyirciyi, bu çiftin başına gelenleri yakından izlemeye davet ediyor.

Yer: Zorlu PSM – %100 Studio

Tarih: 9 Şubat 2023, 20:30

Bilet: Passo

Broadway’in Başyapıtlarından Küheylan

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Amadeus’un oyun yazarı Peter Shaffer’ın gerçek bir olaydan esinlenerek kurgulayıp kaleme aldığı, Broadway’de 1200 kez sahnelenen Tony ödüllü başyapıtı Küheylan, Barış Erdenk rejisi ile sahnede! Başrollerini Kerem Alışık, Emir Özden, Hatice Aslan, Devrim Nas, Açelya Devrim Yılhan ve Gizem Katmer’in üstlendiği efsanevi oyun, Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment ortak yapımı ile seyirciyle buluşuyor… Tutkularının esiri olup gerçekleştirdiği korkunç bir olaydan ötürü hastaneye yatırılan 17 yaşındaki Alan Strang (Emir Özden) ile onu analiz eden ve iyileştirmeye çalışan psikiyatrist Martin Dysart’ın (Kerem Alışık) hikâyesini konu alıyor.

Yer: Zorlu PSM – Turkcell Platinum Sahnesi

Tarih: 10 Şubat 2023, 20:30

Bilet: Passo

Acting Oyunu İzleyicisiyle Buluşuyor

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Olmak ya da olamamak. İnsanoğlunun doğduğundan bu yana tek varlık sebebi, çıkmazı… Kültürel yoksunlukta çürüyen bir toplumda varoluşunuza bir sebep ararken, hapishaneye düşseniz ve oradaki bir mahkuma, hayatınızı adadığınız tiyatro sanatı üzerinden oyunculuk çalıştırsanız? Bu yoksunlukta böylesi bir çaba sizin umutlarınızı yeşertir miydi? Yoksa bu batak dünyada oyunculuğun tanımının ün ve şöhretle sınırlı olduğu gerçeğiyle yüzleşip, tümo vizyonunuzun, bilginiz dağarcığında kendi darağacınızı kurduğunu görüp derin bir yalnızlık duygusuyla mı boğulurdunuz? Dolandırıcı Gepetto, dilsiz Horace ve oyuncu-yönetmen Robert’in, hayatta da aranan bu dipsiz soruya birlikte balıklama dalışlarının hikâyesi. Olmak ya da olamamak…

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi Büyük Salon

Tarih: 16 Şubat 2023, 20:30

Bilet: Biletix

Zülfü Livaneli’nin Kaleme Aldığı Oyun İzleyicisiyle Buluşuyor

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Zülfü Livaneli’nin kaleme aldığı ilk tiyatro oyunu olan Duvar, bin yıllardır bitmek bilmez bir göç hareketine sahne olan dünyanın yakın geçmişine, “yerlerinden edilmiş” dört insanın hikâyesi aracılığıyla odaklanıyor.Bugünün daha da hareketlenmiş ve küçülmüş dünyasında farklı kimliklerin bir aradalığına mercek tutan oyun, önyargı bariyerlerine çarpmaktan vazgeçmeyen insanın etrafına ördüğü/örülmüş görünmeyen duvarlardan, diğerinin acısına yabancılaşmaktan bahsediyor.

Yer: Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi (BAKSM)

Tarih: 17 Şubat 2023, 20:30

Bilet: Biletix

Bir Baba Hamlet Oyunu, İzleyicisiyle Buluşmaya Devam Ediyor

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

“Önce Sebastian Seidel’in komik olanın tadını çıkaran özgün metni, Yücel Erten’in usta işi çevirisi ile topraklarımıza davet edildi. Sonra Baba Sahne’nin babacan yorumuyla ağız tadımıza layık hale gelip ‘Bir Baba Hamlete dönüştü. Finalinde ise Şevket Çoruh ile Günay Karacaoğlu’nun damakta kalan oyunculuğu ve Emrah Eren yönetmenliğiyle sahneye taşındı.”

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi

Tarih: 17 Şubat 2023 20:30

Bilet: Passo

Alice Müzikali Geri Dönüyor!

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Lewis Carroll tarafından yazılan ve bugüne kadar 174 dile çevrilerek edebiyatın eşsiz eserlerinden biri olma özelliğine sahip “Alice Harikalar Diyarında”, Serdar Biliş’in yönetmenliği ve Beyhan Murphy’nin koreografisi ile çağdaş bir müzikal uyarlama olarak yeniden sahnedeki yerini alıyor.

Yer: Zorlu PSM – Turkcell Sahnesi

Tarih: 18 Şubat 2023, 21:00

Bilet: Biletix

Tiyatro: DasDas’ın Övgüler Toplayan Son Oyunu “Şimdi” Geliyor

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Tim Crouch’un yazdığı, Öner Erkan’ın ise yönetmen koltuğuna oturduğu ‘Şimdi’nin dikkat çekici oyuncu kadrosunda Erdem Şenocak, Levent Kazak, Melikşah Altuntaş ve Nezaket Erden yer alıyor. “Bakmayı seçtiğimiz ya da seçmediğimiz her şeyden ne kadar sorumluyuz?” sorusuna cevap arayan ‘Şimdi, yönetilmekte olan medyatik çılgınlıkların zengin çeşitliliği arasında durup düşünmek için bir toplaşma çağrısı yapıyor.

Yer: DasDas

Tarih: 3-20-21 Şubat 2023

Bilet: Dasdas

Zerrin Tekindor Sahnede Devleşiyor

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun kaleme aldığı, yönetmenliğini Hira Tekindor’un üstlendiği, prömiyerini yaptığı günden bugüne kapalı gişe oynayan Toz, Zerrin Tekindor’un muhteşem performansıyla adından söz ettirmeye devam ediyor. Çok sayıda kişiliğe bürünen ve her birine bambaşka hayatlar veren Zerrin Tekindor’un sahnede devleştiği bu tek kişilik oyunda, hikâye ve karakter geçişlerine ışık ve ses efektleri eşlik ediyor.

Yer: ENKA Oditoryumu

Tarih: 21 Şubat 2023, 19:00 – 21:00

Bilet: Biletix

Kuşlar Seyirci Karşısında

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Aristofanes’in klasik eseri “Kuşlar” Semaver Kumpanya tadında, modern bir uyarlama ve sahnelemeyle, kalabalık bir kadroyla, yeniden seyirci karşısında. Aristofanes’in en bilinen oyunu ve dünya klasiklerinin en önemli eserlerinden biri olan olan “Kuşlar”, yazıldığı günden bu yana 2500 yıl geçmesine rağmen hem geçmişe hem de günümüze ışık tutmaya devam ediyor.

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi Büyük Salon

Tarih: 26 Şubat 2023, 20:00

Bilet: Biletix

Okan Bayülgen Sahnesini Sürdürüyor

Sezonun En İyi Tiyatro Oyunları

Okan Bayülgen, bu yeni yüzyılın ilk çeyreğinden bakıyor Shakespeare’in Richard’ına. Modern filozofların yaklaşımlarıyla ele alarak Richard’ın gerçekliğini, Shakespeare’in Richard’ı hikâyeleştirmesini tartışmaya açıyor. Yabancı olmayı, yalnızlaşmayı, vahşileşmeyi tartışırken hayali bir tiyatro kumpanyası Shakespeare’in III. Richard’ını tekrar oynuyor.

Yer: Maximum UNIQ Hall

Tarih: 27 Şubat 2023, 21:00

Bilet: Biletix