preloader

İzlenmesi Gereken Unutulmaz Filmler

04.12.2023
İzlenmesi Gereken Unutulmaz Filmler

Yazı Boyutu:

Zaman geçse de film tarihinde izleri asla silinmeyen filmler vardır. Siz de mutlaka izlemeniz gereken o efsanevi unutulmaz filmleri keşfedin!

Zamana karşı koyan, o anki ruh halinize göre kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak, izlenmesi gereken unutulmaz filmleri bir araya getirdik.

Unutulmaz Aksiyon Filmleri

The Godfather (Baba), Apple TV – IMDb: 9.2

Belli bir hayran kitlesine sahip olan “Baba” (“The Godfather”) serisi, ayrıca müziğiyle de efsaneleşmeyi başarmış bir yapımdır. Marlon Brando, Al Pacino, Robert Duvall, James Caan ve Diane Keaton gibi usta isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da unutulmaz filmler arasına elbette adını yazdırmıştır.

Pulp Fiction (Ucuz Roman), Netflix – IMDb: 8.9

Gerçek bir kült filmle son 30 yılın unutulmaz filmleri listemizin zirvesine yaklaşıyoruz. Quentin Tarantino’nun gelmiş geçmiş en iyi filmleri arasında yer alan ve yedi dalda Oscar’a aday gösterilmiş etkileyici bir başyapıt olan “Ucuz Roman” (“Pulp Fiction”); Uma Thurman, Bruce Willis, John Travolta, Samuel L. Jackson dörtlüsüyle de efsane filmler arasına adını yazdırıyor.

Kill Bill (Bill’i Öldür), Diğer – IMDb: 8.2

“Kill Bill”, aksiyon sahneleriyle dolu senaryosu ve müzikleri ile de çok konuşulan filmlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bol kanlı filmlerin efsane yönetmeni Quentin Taratino ile hayat bulan Kill Bill; Uma Thurman, David Carradine ve Lucy Liu gibi tanınmış isimleri de kadrosunda barındırıyor.

The Terminator (Terminator), Diğer – IMDb: 8.1

James Cameron’ın yönetmiş olduğu ve Arnold Schwarzenegger’in başrolde oynadığı aksiyon dolu filmi Terminatör, 1984 yapımı etkileyici bir başyapıt olan bu film aşırı beğenildiği için sonrasında devam filmleri de çekilmiştir ve serinin ikinci filmindeki “hasta la vista baby” repliği de hafızalarımızda yer etmiştir.

Predestination (Zamanın Ötesinde), Diğer – IMDb: 7.4

Geçmişe giderek suçları önlemek için çalışan bir ajanı konu alan filmde, ilginç olaylar da beraberinde geliyor. Son görevinde, patlamayı önlemek için ajan New York’a gidiyor. Filmi Micheal Spierig ve Peter Spierig ikilisi yönetiyor.

Gladiator (Gladyatör), Apple TV – IMDb: 8.5

2000 yapımı “Gladyatör”, Russell Crowe’un efsaneleştiği filmlerden bir tanesidir. Ayrıca Joaquin Phoenix ve Connie Nielsen’in de etkileyici performanslarını seyrettiğimiz bu etkileyici yapım, Commodus kıskançlığa kapılıp tahtın varisi olan, General Maximus ile ailesinin derhâl öldürülmesi emri üzerine ölümden zor kurtulan Maximus’un arenaya gönderilerek orada bir gladyatör olarak eğitilmesini konu alır.

The Bourne Identity (Geçmişi Olmayan Adam), Amazon Prime – IMDb: 7.8

Robert Ludlum’un aynı adlı romanından uyarlanan ve 2002 yılında yönetmen Doug Liman tarafından çekilen film, Akdeniz’de sürüklenirken bilinçsiz bir şekilde bulunan Jason Bourne’nin (Matt Damon) kendi kimliğini hatırlamaması ile başlar. Ajan Jason hem geçmişini araştırmakta hem üzerindeki gizemli becerilere şaşırmakta hem de kendini içinde bulduğu entrikalara göğüs germek zorundadır.

Fast and Furious (Hızlı ve Öfkeli) Serisi, Netflix – IMDb: 7.3

Vin Diesel ve Paul Walker’ın başrollerini paylaştığı ilk film, sokak yarışları ve suç dünyasının içine çekilen karakterleriyle dikkat çeker. Seri, zaman içinde genişleyen bir evrene dönüşerek çeşitli karakterleri, çeşitli lokasyonlardaki görevleri ve göz kamaştırıcı aksiyon sahnelerini içerir. Araba yarışları, kovalamaca ve çeşitli görevlerle dolu “Fast & Furious” serisi, hız tutkunları ve aksiyon severler için unutulmaz bir film deneyimi sunar.

Mission Impossible (Görevimiz Tehlike), Netflix – IMDb: 7.2

Tom Cruise’un başrolünde olduğu, aksiyon ve casusluk türünün başarılı temsilcisi, IMF (Impossible Mission Force) adlı gizli bir ajanlık örgütünün görevlerini üstlenen Ethan Hunt’ın maceralarını konu alır. Hunt, dünyayı tehdit eden büyük tehlikeleri önlemek ve karmaşık görevleri başarıyla tamamlamak için ekip arkadaşlarıyla birlikte çalışır. Seri, yüksek tempolu aksiyon sahneleri, tehlikeli görevler, gizemli entrikalar ve teknolojik harikalarla dolu bir dünyayı izleyicilere sunar.

Unutulmaz Bilim Kurgu Filmleri

Inception (Başlangıç), Apple TV – IMDb: 8.8

Kısa sürede kazandığı başarısıyla efsane filmler arasında yerini alan bu Oscar ödüllü Christopher Nolan filmi “Başlangıç” (“Inception”), gizem ve bilim kurgu türünün en etkileyici örneklerinden biri oluyor. Ayrıca birbirinden değerli oyuncu kadrosuyla da izleyen herkesi etkileyen film, son yılların en iyi filmleri arasında da yerini alıyor.

The Matrix (Matrix), Netflix – IMDB: 8.7

Wachowski Kardeşler’in yönetmiş oldukları “Matrix” filmi, etkileyici fantastik bir bilim kurgu filmidir. Güçlü oyuncu kadrosunun yanı sıra yaşadığımız dünyayı sorgulatan etkileyici senaryosuyla da hafızalarımızda yer edinmiş bir film.

Interstellar (Yıldızlararası), Netflix – IMDb: 8.6

Oscar ödüllü Christopher Nolan’ın “Yıldızlararası” (“Interstellar”) isimli bilim kurgu filmi, birbirinden ünlü ve başarılı oyunculardan oluşan kadrosu, hikayesi ve görselleriyle hayranlık uyandıran film, bir grup astronotun bir solucan deliğinden geçerek insanların yaşayabileceği yeni bir yer arayışını konu almaktadır.

Back To The Future (Geleceğe Dönüş), Netflix – IMDb: 8.5

Günümüz teknolojisinde yer alan bazı ürünlerin belki de ilhamı olan “Geleceğe Dönüş filmi”, Michael J. Fox ve Christopher Lloyd ikilisinin muhteşem uyumuyla unutulmazlar arasında yerini almış olan filmde, bir gencin çılgın bir profesörle kazara 1985 yılından 1955 yılına gitmesi konu ediliyor.

The Martian (Marslı), Apple TV – IMDb: 8.0

Mars’a gitmek için yola çıkan bir ekip, büyük bir fırtına sebebiyle sorunlar yaşarlar. Bu sırada ekibin üyesi öldü sanılıp ve terk edilir. Geçen zaman sonrası kendine gelen ve terk edilmiş olan kahramanımız Watney, sınırlı imkanlara sahiptir ve bu imkanlar ile hayatta kalması, ekibine sinyal gönderip Dünya’ya dönmesi gerekmektedir.

Arrival (Geliş), Diğer – IMDb: 7.9

Denis Villeneuve’un yönettiği film, Ted Chiang’ın “Story of Your Life” adlı öyküsünden uyarlanmıştır. Amy Adams, dilbilimci Dr. Louise Banks’i canlandırarak başrolü üstlenir. Dünya genelinde gizemli uzay gemileri belirince, Banks ve bir fizikçi (Jeremy Renner) ekibiyle birlikte, bu varlıkların amacını anlamak ve iletişim kurmak için çaba sarf ederler.

Her (Aşk), Blu TV – IMDb: 8.0

Spike Jonze’un yönetmenliğini üstlendiği Joaquin Phoenix’in başrolünde yer aldığı film, yalnız bir yazar olan Theodore Twombly’nin, Scarlett Johansson tarafından seslendirilen yapay zeka destekli işletim sistemi Samantha ile geliştirdiği sıradışı bir bağlamı inceler. Samantha’nın karmaşık duygusal özellikleri, Theodore’un duygusal boşluğunu doldururken, film izleyiciyi teknoloji ve insan bağları arasındaki ince çizgide düşünmeye yönlendirir.

Gravity (Yerçekimi), Diğer – IMDb: 7.7

Alfonso Cuarón’un yönettiği Sandra Bullock’un başarılı performansı ve George Clooney’nin eşlik ettiği film, uzay boşluğunda geçen bir felaket sonrası astronot Ryan Stone’un mücadelesini odaklıyor. Teknik başarıları, çarpıcı görsel efektleri ve sürükleyici atmosferiyle “Gravity,” izleyiciyi uzayın derinliklerine çekiyor. Cuarón’un ustalıklı yönetimi, filmi sessizlik içindeki çaresizlik ve umut arasında ince bir çizgide gezdirirken sadece sinema tekniği açısından değil, aynı zamanda insanın hayatta kalma içgüdüsüne odaklanan güçlü bir duygusal deneyim sunarak unutulmaz bir yapıt olarak öne çıkıyor.

Unutulmaz Dram Filmleri

12 Angry Men (12 Öfkeli Adam), Diğer – IMDb: 9.0

1957 yapımı bir drama filmi olan “12 Öfkeli Adam”da karakterlerin isimleri yoktur. Henry Fonda, Lee J. Cobb ve Martin Bulsam gibi başarılı oyuncuları barındıran film, Reginald Rose’un aynı isimli oyunundan uyarlanmıştır. Bir duruşmada bir jüri üyesinin diğer on bir jüri üyesini şüphelinin suçsuz olduğu konusunda, ikna etme sürecini anlatılmaktadır.

Forrest Gump, Netflix – IMDb: 8.8

“Run Forest Run!” unutulmaz repliğiyle başyapıt niteliğindeki ve en iyi Tom Hanks filmleri arasında yer alan bu film, izleyicilerin gönlünde de taht kurmayı başaran bir yapımdır. Forrest Gump, dönemin Oscar Ödülleri’ni de kazanmayı başarmıştır.

One Flew Over The Cuckoo’s Nest (Guguk Kuşu), Apple TV – IMDb: 8.7

1975 yapımı olağanüstü derecede dramatik bir film olan “Guguk Kuşu”, dönemin Oscar ve Altın Küre ödüllerini de toplamıştır. ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilen bir başyapıt olan Guguk Kuşu, Türkiye’de de Kent Oyuncuları tarafından Kafesten Bir Kuş Uçtu ismiyle tiyatroya uyarlanmış bir yapımdır.

It’s a Wonderful Life (Şahane Hayat), Apple TV – IMDb: 8.6

Film, iş insanı bir adamın intihar etmeye kalkıştığı sırada, enteresan bir kadın ile tanışan ve bütün hayatı değişen George Bailey’in hikayesinianlatıyor. Yönetmen koltuğunda Frank Capra’nın yer aldığı hikayede, James Stewart, Lionel Barrymore ve Donna Reed gibi oyuncuları seyrediyoruz.

Life Is Beautiful (Hayat Güzeldir), Diğer – IMDb: 8.6

Efsanevi bir İtalyan filmi olan Oscar ödüllü “Hayat Güzeldir”, güldürürken ağlatabilmeyi de başarmış bir yapımdır. Roberto Benigni’yi oyuncu ve yönetmen olarak gördüğümüz bu olağanüstü film, çocuk oyuncu Giorgio Cantarini’nin de başarılı performansıyla takdir toplamış büyüleyici bir yapım olarak çoğu izleyen için unutulmaz filmlerin başlarında yer alıyor.

Bacheha-ye Aseman (Cennetin Çocukları), Diğer – IMDb: 8.3

Özellikle İran sinema tarihinin en iyi filmleri arasında yerini alan Mecid Mecidi yapımı “Cennetin Çocukları” filmi, aynı zamanda Children of Heaven ismiyle de biliniyor. 1999 senesinde gösterime girmiş olan bu etkileyici dram filmi, ünlü yönetmenin bugüne kadar ki en iyi filmlerinden biri olarak anılıyor.

Unutulmaz Fantastik Filmler

Dark Knight (Kara Şövalye), Netflix – IMDb: 9.0

Başarılı yönetmenlerinden biri olan Christopher Nolan’ın en sevilen ve ilgi gören yapımı olan bu film, Oscar ödüllü bir süper kahraman filmidir. Christian Bale ve Gary Oldman gibi başarılı isimlerin yanı sıra Heath Ledger’in etkileyici Joker performansıyla hafızalarımıza kazınmasında da payı olmuştur.

The Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi Serisi), Amazon Prime – IMDb: 8.8

Ünlü yönetmen Peter Jackson’ı önemli bir başarıya ulaştıran “Yüzüklerin Efendisi” serisi (“The Lord of The Rings”), üç filmiyle de bizleri büyüleyip çıtayı en üst noktalara taşımayı başarmış bir yapımdır. Birbirinden başarılı oyunculardan oluşan güçlü kadrosuyla Orta Dünya’nın masalsı yapısıyla bizleri o dünyanın bir parçası hissettirmeyi başarmıştır.

Star Wars (Yıldız Savaşları), Diğer – IMDb: 6.5

İlk olarak 1977 yılında vizyona giren ve döneminin çok ilerisinde bir iş olduğunu bugün bile hissettiren “Star Wars” serisi, uzay temalı unutulmaz film serilerinden bir tanesidir. George Lucas tarafından yazılıp, yönetilen bu efsane film serisi şu an Rogue One ve Solo filmlerini de dahil ettiğimizde toplam 11 filmden oluşmaktadır.

Alien (Yaratık), Diğer – IMDb: 8.5

1979 yapımı fantastik bir film olan “Yaratık” (“Alien”), ünlü yönetmen Ridley Scott’ın da ilk filmlerinden biri olma niteliğini taşıyor. Sigourney Weaver’ın da yıldızının parlamasına ön ayak olan film, iniş yapmak zorunda kalan mürettebatın bilmedikleri bir gezegende yaşam mücadelesini konu alıyor.

Jurassic Park, Diğer – IMDb: 8.3

Dinozorlar günümüzde yaşasalardı varsayımıyla yolan çıkan film, dinozorları etkileyici görsel efektleri ve eğlenceli anlatımıyla günümüze getiriyor. İlk olarak 1993 yılında vizyona girmiş olan “Jurassic Park”, hala en çok konuşulan filmler arasında yerini almasının yanın da bir Spielberg filmidir.

Unutulmaz Gerilim ve Korku Filmleri

Psycho (Sapık), Apple TV – IMDb: 8.5

Gerilim ve korku türünün başarılı örneklerinden olan “Sapık” isimli 1960 yılı yapımlı bu filmin yönetmen koltuğunda Alfred Hitchcock görmekteyiz. Anthony Perkins ve Janet Leigh gibi başarılı isimlerin başrollerini paylaştıkları bu yapım, ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmektedir.

The Shining (Cinnet), Apple TV – IMDb: 8.4

Stanley Kubrick diyince akla gelen ilk filmlerden olan “Cinnet”, Stephen King eserinden uyarlanmış 1980 yapımı bir gerilim filmidir. Jack Nicholson’ın adeta devleştiği bu filmin simgeleşmiş sahnesi olan banyoya baltayla giriş sahnesi de 127 kez tekrarı alınmış bir sahne olduğunu belirtmek gerekir.

Shutter Island (Zindan Adası), Netflix – IMDb: 8.2

Özellikle finaliyle izleyicilerini şaşırtan 2010 yapımı film, Leonardo DiCapro, Mark Rufallo, Ben Kingsley ve Michelle Williams gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda bulundurmaktadır.

Unutulmaz Romantik Filmler

Before Sunrise (Gün Doğmadan), Netflix – IMDb: 8.1

Fransız yüksek lisans öğrencisi Celine ile Amerikalı Jesse, Budapeşte – Viyana treninde bir çiftin kavgası ile tesadüfen tanışırlar. Jesse, Celine’e, ertesi gün uçağa bineceğini ancak parası olmadığından sabaha kadar Viyana caddelerinde dolaşacağını söyler ve Celine’in kendisine eşlik etmesini ister. Viyana’da trenden inerler ve 14 saat boyunca hayatlarını derinden etkileyecek bir beraberliğe adım atarlar.

Pride & Prejudice (Aşk ve Gurur), Apple TV – IMDb: 7.8

18. yüzyıl sonlarında, sınıf bilincinin hakim olduğu İngiltere’de beş kız kardeş olan Bennet’lar – Elizabeth veya Lizzie, Jane, Lydia, Mary ve Kitty, annelerinin iyi bir koca bulup geleceklerini güvence altına alma hayalleriyle büyütülmüşlerdir. Fakat, neşeli ve zeki bir mizaca sahip olan Elizabeth, kendisine düşkün olan babasının da desteğiyle hayatını daha farklı ve dolu dolu yaşamak için çabalamaktadır.

Notting Hill (Aşk Engel Tanımaz), Netflix – IMDb: 7.2

Eşinden boşanmış olan William, evini biraz tuhaf olan Spike adlı biri ile paylaşmaktadır ve Notting Hill’in tam merkezindeki Pazar caddesinde Portobello Road’da bir kitabevinin sahibidir. Bir gün dünyaca ünlü film yıldızı Anna Scott’un dükkanına gelmesi ile William’ın yaşamının akışı değişir.

Sweet November (Kasım’da Aşk Başkadır), Diğer – IMDb: 6.7

Nelson, bir ehliyet sınavında Sara ile tanışır. Sara her ay evini ve kalbini problemli bir adamla paylaşır. Sara, Nelson’a bir ay boyunca onunla yaşamasını teklif eder. Nelson teklifi kabul eder ve aynı evde yaşamaya başlarlar ve birbirlerine aşık olurlar.

La La Land (Aşıklar Şehri), Blu TV – IMDb: 8.0

“Aşıklar Şehri”, yolları kesişen iki insanın hikayesini anlatıyor. Hayatlarında yön bulmaya çalışan iki tutkulu insan Sebastian ve Mia’nın yolları, Los Angeles’ta trafiğin sıkışık olduğu bir gün kesişir. Her ikisi de sanat tutkunu olan bu iki insan, hayallerini gerçekleştirme yolunda düşe kalka ilerlemektedir.

The Notebook (Not Defteri), Apple TV – IMDb: 7.8

40’lı yıllarda ABD, Kuzey Karolayna’daki sahil kasabası Seabrook’a genç bir kız gelir. Ailesiyle geçireceği sakin bir yazı hayal eden Allie bir karnavalda tanıştığı Noah’la yakınlaşır. Noah kızı gördüğü anda hayatını birleştirmesi gereken insan olduğunu anlar. Genç kız zengin bir ailen geldiği ve delikanlı da değirmende çalışan bir işçi olduğu halde geleceği hiç düşünmeden rüya gibi bir yaz geçirirler ve iyice aşık olurlar. II. Dünya Savaşı’nın kızıştığı bir dönemde hayat, aşıkları ayırıverir. Sevdiği kızı aklından hiç çıkarmamış olan Noah savaştan döner. Oysa Allie gönüllü olarak çalıştığı bir askeri hastanede tanıştığı Lon ile evlenmek üzeredir.

Amelie, Apple TV – IMDb: 8.3

Fransız yönetmen Jean-Pierre Jeunet’nin beş dalda Oscar’a aday gösterilen ve son on yılın en ses getiren yapımları arasında yer alan bu film, Amelie ismindeki genç ve özel bir kadının hayata sevgi dolu gözlerle bakan ve sahip olduğu özellikleriyle diğer insanlardan ayrıştıran ışıltılı hikayesini aktarıyor.

Eternal Sunshine of The Spotless Mind (Sil Baştan), Netflix – IMDb: 8.3

Başrollerini Jim Carrey ve Kate Winslet’ın üstlendiği özgün senaryosuyla Oscar Ödülü’nün sahibi olan “Sil Baştan”, ayrıldığı sevgilisinden kalan hatırlarını sildiren bir adamın hikayesini anlatıyor. İki yıl boyunca beraber olduğu sevgilisinin bir teknolojik deneyle ilişkilerine dair hatıralarını sildirmek istediğini öğrenince, tamamen hafızasından silinmeden hatırlatmaya çalışıyor.

Gone With The Wind (Rüzgar Gibi Geçti), Apple TV – IMDb: 8.1

1939 yapımı ve Margaret Mitchell’ın ödüllü romanından sinemaya uyarlanmış bir klasik olan “Rüzgar Gibi Geçti”, Vivien Leigh ve Clark Gable gibi iki usta oyuncunun rol aldığı bir filmdir. Aynı zamanda bu etkileyici film 10 dalda Oscar Ödülü’nün sahibi olmuştur.

Titanic (Titanik), Diğer – IMDb: 7.9

Gerçek bir kazadan ilham alınarak beyazperdeye uyarlanan “Titanik”, DiCaprio ve Winslet’in muhteşem uyumlarıyla başrollerinde ve yönetmen koltuğunda da James Cameron’ın yer aldığı adındaki bu muhteşem film, hala izlerken aynı hisleri hissettiren bir baş yapıt.

Casablanca (Kazablanka), Diğer – IMDb: 8.5

Romantik filmler denilince ilk akla gelenler listesinde başı çeken klasik bir yapım olan “Kazablanka”, 1942 yılında vizyona girmiş olmasına rağmen halen daha bilinen ve sevilerek izlenen efsane filmler arasında yerini korumaktadır. Michael Curtiz’in yönetmiş olduğu bu etkileyici romantik film, ABD Film Enstitüsü tarafından tüm zamanların en iyi aşk filmi olarak gösterilmiştir.

Unutulmaz Savaş Filmleri

Schindler’s List (Schindler’in Listesi), Apple TV – IMDb: 8.9

“Schindler’in Listesi” filmi Spielberg’in başyapıtlarından bir tanesidir. Liam Neeson’ın Oskar Schindler rolüyle gönlümüzü fethettiği bu yapım, Oscar ödüllü bir filmdir. Aynı zamanda kadrosunda yer alan Ralph Fiennes ve Ben Kingsley gibi oyuncularla da unutulmaz filmler arasına girmeyi başarmıştır.

Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak), Netflix – IMDb: 8.6

Tom Hanks, Vin Diesel, Matt Damon ve Giovanni Ribisi gibi son yılların efsane isimlerinin de yer aldığı etkileyici yapımlardan biri olan “Er Ryan’ı Kurtarmak” filmi, aksiyon ve savaş türüne ilgi duyanların kesinlikle izlemesi gereken bir filmdir. Oscar ödüllü bu yapım aynı zamanda, ünlü yönetmen Steven Spielberg’in filmidir.

Apocalypse Now (Kıyamet), Amazon Prime – IMDb: 8.4

Vietnam Savaşı’nı etkileyici bir şekilde gözler önüne seren bu film Marlon Brando, Martin Sheen, Dennis Hopper, Robert Duvall, Harrison Ford ve Laurence Fishburne gibi önemli aktörlerden oluşan kadrosuyla da izleyicilerde merak uyandırıyor.

Full Metal Jacket, Diğer – IMDb: 8.3

Stanley Kubrick’in hem yönetmenliğini, hem yapımcılığını hem de senaristliğini üstlenmiş olduğu bu film 1987 yapımıdır. Film, Vietnam Savaşı öncesini Amerikan ordusunun eğitimleri ve Vietnam Savaşı sırasında Amerikan ordusundaki askerlerin başına gelen olayları anlatmaktadır.

Braveheart (Cesur Yürek), Apple TV – IMDb: 8.3

Mel Gibson’ın hem yönetmen koltuğunda oturduğu hem de William Wallace karakterini oynadığı film, küçük yaşta ailesini İskoçya uğruna kaybeden William Wallace’ın karısı da İngiliz birlikleri tarafından öldürülünce, intikam arayışıyla kısa sürede ülkesinin özgürlüğü için bir savaşa dönüşür.

Downfall (Çöküş), Diğer – IMDb: 8.2

Film, tarihe adını yazdırmış isimlerden biri olan Hitler’in son günlerini ve II. Dünya Savaşı sırasında Berlin’in düşüşünü konu alıyor. Usta oyuncu Bruno Granz’ın etkileyici Hitler performansı bu yapımı bu kadar önemli olmasındaki en önemli etkenlerden biridir.

Unutulmaz Suç ve Gizem Filmleri

Goodfellas (Sıkı Dostlar), Apple TV – IMDb:8.7

Robert De Niro, Ray Liotta ve Joe Pesci üçlüsünün yer alıp efsaneleştiği 1990 yapımı film, Henry Hill adındaki bir gangsterin hayatından ilham alınmış. Oscar ödüllü film, bir Martin Scorsese filmi olmanın yanı sıra Empire Dergisi’nde ve Amerikan Film Enstitüsü’nün de en iyiler listesinde yer almıştır.

Se7en (Yedi), Netflix – IMDb: 8.6

Brad Pitt, Morgan Freeman, Kevin Spacey ve Gwyneth Paltrow’dan oluşan güçlü oyuncu kadrosunun yanı sıra eksiksiz senaryosuyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bir yapımdır. Yedi ölümcül günahı işleyen insanları hiç acımadan öldüren bir katilin peşindeki iki dedektifin hikayesini konu alan film tam bir başyapıttır.

Green Mile (Yeşil Yol), Netflix – IMDb: 8.6

Stephen King’in romanının sinemaya uyarlanmış hali, Oscar ödüllü film “Yeşil Yol” aslında bir suç filmi olarak karşımıza gelse de bazı sahnelerinde gözyaşların akmasına neden olabilir. Oyuncu kadrosunda Michael Clarke Duncan, John Coffey ve Tom Hanks yer almaktadır.

A Clockwork Orange (Otomatik Portakal), Diğer – IMDb: 8.3

Psikopat ruhlu olan bir grup gencin hikayesini konu alan film 1971 yapımıdır. Yıllar geçmesine rağmen gün geçtikçe izleyici sayısı da oldukça artmaya devam ediyor. Filmin konusu ise bahsi geçen gençlerden birinin hapishaneye düşmesiyle buradan kolayca çıkış yapabilme imkanı sunulması ile başlıyor. Bu çıkış yolu, üzerinde denenecek olan bir deneyden geçiyor…

{28453}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları