preloader

İzlemeniz Gereken En İyi Animasyon Filmleri

31.03.2023
İzlemeniz Gereken En İyi Animasyon Filmleri

Yazı Boyutu:

Animasyon sinema ilgillilerinin her zaman vazgeçemediği türden bir tarz. Rengarenk sahneleriyle izleyen herkesin beğenisi kazanmış en iyi animasyon filmlerini keşfedin.

Size özel içerikler için OGGUSTO Club’a ücretsiz katılın!

Evde televizyon karşısında oturup film izlemeyi sevenlerdenseniz bu animasyon listesi tam size göre. Çocuklarla eğlenceli vakit geçirmek, ailenizle film keyfi yapmak ya da rengarenk sahnelerin içerisine dalıp gitmek için animasyon film önerilerini keşfedin ve fragmanlarını izleyin.

Apple TV’nin En İyi Animasyon Filmleri

Persepolis, Apple TV – IMDb: 8.0

Tahran’da ailesiyle birlikte yaşayan Merjane, işlek zekası ve korku tanımayan yüreği ile punk müzik, ABBA ve Iron Maiden’i keşfeden küçük bir kızdır. Bir muhalif olan amcasının trajik intiharına tanıklık eder. İran-Irak Savaşı yüzünden Tahran’ın çevresine bombalar düşerken, bu savaş onun günlük hayatının içine işler.

Up (Yukarı Bak), Apple TV – IMDb: 8.3

Bu animasyon filminin ilk 10 dakikasında ağlayacak sonrasında eğleneceksiniz. Tüm ömrünü birlikte geçirdiği eşini kaybeden ve çok yalnız kalan Carl, evinin etrafındaki değişime de kafa tutmaktadır. Bir gün evini hiç kimseye sormadan taşımaya karar verince sayısız balonu evine bağlar ve uçarak dünyanın başka yerlerini görmeye gider. Ama hesap etmediği sürpriz bir misafiri de onunla gelir.

Moana, Apple TV – IMDb: 7.6

En gerçekçi efektlerle hazırlanan animasyonlardan biri kesinlikle “Moana”. Antik Polinezya’da geçen animasyon, kabile reisinin kızı Moana’yı ve onun adayı kurtarmak için çıktığı macerayı konu alıyor. Yarı tanrı olan Maui’nin lanetinden etkilenen adanın kaderi, Moana’nın çıktığı cesaret gerektiren yolculukla değişiyor. Okyanus manzaralarıyla içinizi açacak bir animasyon izlemek isterseniz mutlaka Moana’yı seçmelisiniz.

Wreck-It Ralph (Oyunbozan Ralph), Apple TV – IMDb: 7.7

“Fix It Felix” isimli oyunda yaşayan karakterimiz Ralph, oyunda kötü karakterdir ve artık “kötü” olmaktan, bulunduğu oyundan çok sıkılmıştır.

Spirit (Özgür Ruh), Apple TV – IMDb: 7.2

Film, vahşi bir atın gerçekleştirdiği yolculuğu konu almaktadır. Bu yolculukta Rain isimli güzel bir atla tanışır ve birbirlerine aşık olurlar. Ayrıca yaptığı kahramanlıklarla da Vahşi Batı’ya şöhreti yayılır.

The Polar Express (Kutup Ekspresi), Apple TV – IMDb: 6.6

Film Noel babaya olan inancını kaybeden bir erkek çocuğunun garip bir trene binerek hiç bilmediği tanımadığı güzergahlarda seyahat etmesini konu alıyor. Küçük çocuk gideceği yerle ilgili çok heyecanlı olmasa da trendeki diğer çocuklar bir mucizenin içerisinde olduklarını düşündükleri için çok heyecanlıdırlar.

Wall-E (Vol-i), Apple TV – IMDb: 8.4

Bu film çok uzak gelecekte çöplerle dolu bir dünyada geçiyor. Çevresel kirlilik yüzünden dünyayı terk edip başka gezenlerde yaşayan insanlar, gerisinde adı Wall-E olan robotu bırakmıştır. Çöplerin arasında dünyayı temizlemeye çalışan Wall-E o sırada aşkı da bulur.

Brave (Cesur), Apple TV – IMDb: 7.1

Alışılagelmiş prenses animasyonlarına karşıt bir duruşta olan Pixar yapımı bu film, cesur, sert ve bağımsız bir prensesi ve onun bu süreçteki mücadelesini konu almaktadır.

Mulan, Apple TV – IMDb: 7.6

Disney’in 1998 yapımlı klasik animasyon filminin canlı çekim uyarlaması olan “Mulan”, Çinli genç bir kadının erkek kılığına girerek hasta babası yerine İmparatorluk Ordusu adına çarpışmasını ve bu süreçte Çin’in gelmiş geçmiş en cesur kahramanlarından biri olma hikâyesini anlatıyor.

{772483}

Toy Story (Oyuncak Hikâyesi), Apple TV – IMDb: 8.3

İlk olarak 1995 yılında hayatımıza giren “Toy Story”, küçük bir çocuğun odasındaki kutuda yaşayan oyuncakların maceralarını konu alıyor. Bazen anlaşan bazen de geçinemeyen arkadaşlar kovboy Woody, Buzz Lightyear, Mr. Potato Head, Slinky Dog ve Rex kendi aralarındaki kıskançlıkları çözmeye çalışırken maceradan maceraya koşuyorlar. Dört farklı filmi bulunan “Toy Story”nin devamı niteliğinde, lambadaki Bo Peep’in hikâyesini anlatan bir kısa film de bulunuyor.

Luca (Luka), Apple TV – IMDb: 7.5

İtalyan Rivierası’ndaki güzel bir sahil kasabasında geçen film; dondurma, makarna ve sonsuz motosiklet gezileriyle dolu unutulmaz bir yaz yaşayan küçük bir çocuğun büyüme hikâyesini konu alıyor. Karada insan, denizde deniz canavarı olduğunu keşfeden Luca yaz maceralarına yeni arkadaşı Alberto ile atılır. Arkadaşları Giula ile hayallerini süsleyen Vespa’yı alabilmek için kasabada düzenlenen yarışmayı kazanmak en büyük amaçlarıdır. Fakat tüm kasaba halkına korku salan deniz canavarları, Luca’nın sırrını saklamasına izin verecek mi? Sıcacık bir yaz filmi olan Luca tüm ailenin seveceği türden.

Sing (Şarkını Söyle), Apple TV – IMDb: 7.1

Tiyatro aşığı Buster Moon, sahnesini kurtarmak için bir ses yarışması düzenler, sakar asistanı sayesinde küçük ödül birdenbire büyük bir ödüle dönüşünce tüm şehirdeki yetenekli olduğunu düşünen yarışmacılar birbiriyle rekabete tutuşmak üzere Moon’un tiyatrosu önünde kuyruk olur. Ev hanımı domuz Rosita, Alman aksanlı domuz Gunter, babasının kanatları altından çıkmak isteyen kırılgan goril Jonny, asi rock solisti Ash ve çekinden fil Meena bu yarışma sayesinde kalplerinden gelen güçlü sesi bulmaya çalışırlar.

The Croods: A New Age (Croodlar 2: Yeni Çağ), Apple TV – IMDb: 6.9

2013 yapımı Croodları devam filmi olan Crood 2: Yeni Çağ yine odağında eğlence ve aileyi bir araya getiriyor. Başlarına gelen felaketlerden her seferinde kurtulmayı başaran sevimli ilkçağ ailesi Croodlar, hayatlarının en büyük meydan okumasıyla karşı karşıyadır. Kendileri için yeni ve güvenli bir yaşam alanına ihtiyaç duyan Croodlar, huzurla yaşayabilecekleri bir yer bulmak için yola çıkar. Etrafı duvarlarla çevrili, huzurlu cenneti keşfettiklerinde hayatlarındaki tüm sorunların çözüldüğünü düşünseler de gittikleri yeni yerde yaşayan Üstünsoylar ailesi ile hayatın hiç de kolay olamayacağını kısa zamanda öğrenirler. Bu iki farklı aile birbiri ile nasıl yaşayacak keşfetmeye hazır mısınız? Eğlencenin garanti olacağı bu aksiyon macera animasyon 6 yaş üzeri çocuklar ve aileleri için uygun.

Turning Red (Kırmızı), Apple TV – IMDb: 7.0

Disney ve Pixar’ın “Kırmızı” filmi, annesinin sorumluluk sahibi kızı olarak kalmak ile ergenliğin karmaşası arasında gidip gelen ama kendine güvenen, 13 yaşındaki sevimli Mei Lee’yi beyaz perdeye taşıyor. Mei Lee’nin baskıcı sayılabilecek kadar koruyucu annesi Ming, kızından asla uzaklaşmaz -ki bu bir ergen için talihsiz bir durum.- Ve sanki ilgi alanlarındaki, ilişkilerindeki ve vücudundaki değişiklikler yetmezmiş gibi, ne zaman çok heyecanlansa, öfkelense ve duygu patlamaları yaşasa “puf”; diye dev bir kırmızı pandaya dönüşür!

Coco, Apple TV – IMDb: 8.4

Meksika’nın Ölüler Bayramı’na gönderme yapan Coco, küçük bir çocuğun yaşadığı sihirli ve macera dolu bir gününü konu alıyor. Filmin kahramanı olan Miguel, bir gün çok sevdiği ancak hayatta olmayan ünlü bir müzisyenin gitarını bulur ve gitarı çaldığı an boyut değiştirerek ölüler diyarına gider. Ailesi tarafından müzik yapması yasaklanan Miguel, bu sırada ailesiyle ilgili sırları da keşfeder.

Ice Age (Buz Devri), Apple TV – IMDb: 7.5

En çok seveni olan animasyonlardan biri hiç şüphesiz “Ice Age”. Buz devrinde geçen film bir kaplan, mamut ve tembel hayvanın buldukları bir bebeği koruyarak ailesine ulaştırmasını konu alıyor. Beş farklı filmden oluşan serisi bulunan “Ice Age”in filminde bu üç arkadaş farklı farklı hikâyelere konu oluyorlar. Sincabın ve fındığının da her filmde olduğunu unutmamak lazım. Buz Devri’nde minik bir bebek onca tehlikeden korunmaya çalışırken biz de burada çocuklarımızı teknolojinin zararlı etkinlerinden korumaya çalışıyoruz.

Snow White and Seven Dwarfs (Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler), Apple TV – IMDb: 7.6

Klasik masallarla ilgili ne kadar film yapılırsa yapılsın hiçbiri bu film kadar sevimli olmayacaktır. Bildiğimiz “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler”in ilk filmi, 1937 yılında yapılmış olsa da hâlâ izlenildiğinde kendine bağlıyor. Üzerinden onlarca yıl geçmiş olmasına rağmen karakterlerin çizimleri, renkler ve efektler sayesinde hâlâ en sevilen animasyonlardan biri.

Inside Out (Ters Yüz), Apple TV – IMDb: 8.1

“Inside Out”, insan duygularına üzerine yapılmış harika bir animasyon. Riley’in doğumundan itibaren onunla beraber olan duyguları, taşındığı şehirdeki yeni hayatında da onunla oluyor. Sevinç, korku, öfke, iğrenme ve üzüntüyü bir de onlar açısından görmek izleyenleri de farklı duygular arasında sürükleyecek.

Zootopia (Hayvanlar Şehri), Apple TV – IMDb: 8.0

Hayvanların yaşadığı Zootopia’da her şey çok güzel gitmektedir. Bu güzel şehirde yeni bir polis memuru olan tavşan Judy Hopps’un başı, kurnaz bir dolandırıcı olan tilki Nick Wilde ile beladadır. İşlemediği bir suçtan kurtulmaya çalışan tilki Nick’i bu durumdan kurtaracak olansa tavşan Judy’dir.

The Incredibles (İnanılmaz Aile), Apple TV – IMDb: 8.0

Her birinin farklı bir süper gücü olan ailenin maceraları çok eğlenceli. Ekrana kilitleme garantisi olan animasyonda süper güçleri yüzünden başları belaya giren aile, artık bu güçleri yok saysa da kötülerle savaşmak için yeniden güçlerini kullanmaya başlar. Bunu yaparken hem kendilerini keşfediyorlar hem de hayatlarına inanılmaz bir renk geliyor. 2004 yılında ilki çekilen animasyon filmin 2018 yılında ikinci bir devam filmi de geldi.

Ratatouille (Ratatuy), Apple TV – IMDb: 8.0

Bu animasyonda, Fransız mutfağının beklenmedik şefi bir fare oluyor. İnsanlardan gördüğü tüm zorluklara rağmen şef olma hayalinden vazgeçmeyen fare Remy, Paris’in ünlü restoranlarından birinde yemeklerini pişirmeye başlar. İnsanların onu şef olarak kabul etmesi ise bir hayli zaman alacaktır.

Bolt, Apple TV – IMDb: 6.8

Bir televizyon yıldızı olan köpek Bolt, şovda ona efektlerle verilen süper güçlerin gerçek hayatta da onunla olduğu kanısındadır. Güçlerinin olduğunu düşünerek setten kaçar ve New York’a gider. Güçlerinin aslında olmadığını anlarken de yanında yeni arkadaşları olacaktır.

Monsters Inc (Sevimli Canavarlar), Apple TV – IMDb: 8.0

“Monsters Inc”, çocukluk sanrılarını mükemmel bir şekilde animasyona dönüştürüyor. Her çocuğun odasındaki kıyafet dolabından eve girmeyi başaran canavarlar, çocukları korkuttuktan sonra kendi fabrikalarına dönüyorlar. Ama afacan çocuklardan birinin korkmak yerine onları takip ederek yanlarına gelmesiyle işleri bir hayli bozuluyor. İki canavar arkadaş Mike ve Sullivan’ın hikayesi “Monsters University” filmiyle de devam ediyor.

Shrek (Şrek), Apple TV – IMDb: 7.8

Aslında korkunç bir dev olan Shrek’in hayatı yaşadığı bataklığın masal kahramanları tarafından istila edilmesiyle tepetaklak olur. Güzel prenses Fiona ve Shrek’in romantik ama bir o kadar da eğlenceli hikâyelerinin anlatıldığı animasyon serisi en fazla filmime sahip yapımlardan. Beş farklı “Shrek” animasyonunun her biri de birbirinden güzel.

Big Hero 6 (6 Süper Kahraman), Apple TV – IMDb: 7.8

Genç Mucit Hiro, genç yaşına rağmen yaptıkları sayesinde üniversiteye kabul edilir ve orada ağabeyinin izinden gider. Bir gün kampüsteki patlamada ağabeyini kaybeden Hiro, arkadaşlarının da yardımını alarak ağabeyinin tasarladığı robot sayesinde kötülerle savaşır. “Big Hero 6″in en güzel taraflarından biri de biraz Tokyo biraz da San Francisco’dan bir şeyler alan şehir San Fransokyo’da geçmesi.

Tangled (Karmakarışık), Apple TV – IMDb: 7.7

Uzun saçlı masal prensesimiz Rapunzel, bu animasyonla farklı bir yönünü gösteriyor. Yaşadığı kuleden bir hırsız sayesinde kurtulan Rapunzel gerçek hayatla mücadele etmeyi oldukça karışık bir şekilde öğreniyor.

Froze (Karlar Ülkesi), Apple TV – IMDb: 7.4

Karlar ülkesinin, genç yaşta anne-babasız kalan prensesleri Elsa ve Anna’yı konu alan animasyon herkesin sevgisini kazanmayı başarıyor. Dokunduğu her şeyi donduran Elsa, bu özelliği yüzünden de kendini her şeyden ve herkesten soyutluyor. Taç giyme töreninde bu özelliği ortaya çıkınca da krallığı terk ederek uzaklara gidiyor. Kardeşi Anna’nın, Elsa’nın peşinden gitmesiyle de olaylar başlıyor. İlk filmi oldukça eğlenceli olan Frozen’ın ikinci filmi de en az ilki kadar güzel.

Rio, Apple TV – IMDb: 6.9

“Rio”, rengarenk Brezilya manzaraları eşliğinde, çok eğlenceli bir animasyon. Türünün son örneği olan ve uçmayı bilmeyen papağan Blu, Yağmur Ormanları’nda başladığı hayatına Amerika’da devam eder. Bu sırada neslinin devamı için Rio de Janerio’ya getirilir ama orada da kuş kaçakçıları onu beklemektedir. Blu’nun uçmayı öğrenmesi için doğal ortamına dönmesine ve biraz da cesarete ihtiyacı vardır. Filmdeki kuş kaçakçılarından bahsetmişken anlık da olsa tabletinizdeki kişisel bilgilerinizin güvenliği aklınıza gelmiş olabilir!

Finding Dory (Kayıp Balık Dori), Apple TV – IMDb: 7.3

“Finding Nemo”nun ikinci filmi sayılabilecek “Finding Dory”, en az ilki kadar eğlenceli. Gerçek bir balık hafızasına sahip Dory, bir ailesi olduğunu hatırlar ve kocaman okyanusta onları aramaya çıkar. Her 10 saniyede bir hafızasını kaybeden Dory için, bu yolculuk hiç de kolay olmayacak.

The Lego Movie (Lego Filmi), Apple TV – IMDb: 7.3

Bildiğimiz oyuncak olan Lego’ları seviyorsanız bu animasyona bayılacaksınız. Lego’ların kendi hayatlarının olduğu filmde aksiyondan aksiyona koşuluyor. “The Lego Movie”, “The Lego Ninjago Movie”, “The Lego Batman Movie”, “The Lego Movie 2” filmlerinin olduğu animasyon serisini izledikten sonra kendinizi “everything is awesome” diye mırıldanırken bulacaksınız.

Happy Feet (Neşeli Ayaklar), Apple TV – IMDb: 6.4

Antartika’daki imparator penguenlerinin ruh eşlerini bulup etkileyebilmeleri için kalbe seslenen şarkılara sahip olması gerekmektedir. Ve tabii bunun için de şarkı söyleme yeteneğine… Ancak bir gün şarkı söyleme kabiliyeti olmayan bir penguen doğar.

Shark Tale (Köpekbalığının Hikâyesi), Apple TV – IMDb: 6.0

Oscar isimli küçük ve çelimsiz bir balık, mafya babası olan köpekbalığının oğlu ile bir anlaşma yapar ve onu öldürdüğüne dair bir yalanı herkese yayar. Herkes artık Oscar’dan bahsetmektedir. Ancak hesaba katmadıkları olaylar gelişir ve başları derde girer.

Sing 2 (Şarkını Söyle 2), Apple TV – IMDb: 7.4

Bir devam filmi olan “Sing 2”, ilk filmden aşina olduğumuz karakterlere yenilerini ekleyerek eğlencenin dozunu daha arttırıyor. Bay Moon ve müzikal ekibi kendi tiyatrolarında gönüllerince oyun sahnelerken daha da tanınma arzusu onları, ülkenin en ışıltılı büyük eğlence merkezi olan Redshore şehrine götürür. Şehrin en gözde gösteri merkezi Crystal Tower Tiyatrosu’nda bir şova dahil olmak üzere yarışmada bulurlar kendilerini. Patron Bay Crystal’ın dikkatini çekmek zorundadırlar ve kendisi zor beğenenler sıralamasında tıpkı ofisinin bulunduğu gökdelenindeki gibi en üst seviyededir.

Kimseleri beğenmeyen Bay Crystal’ın ilgisi, ekipten Gunter’in aklına gelen parlak bir fikir olan bilimkurgu müzikali ve karısını kaybettiğinden beri inzivaya çekilmiş eski bir rock yıldızı olan Clay Calloway’in de müzikalde önemli bir rol alacağını söylemesiyle bir anda değişir. Fakat küçük bir ayrıntı vardır, bu müzikal sadece fikir aşamasındadır. Asıl macera şimdi başlayacaktır.

{29038}

Blu TV’nin En İyi Animasyon Filmleri

Chicken Run (Tavuklar Firarda), Blu TV – IMDb: 7.0

2000 yılı yapımı olan “Chicken Run”, sürekli çiftlikten kaçmaya çalışan tavuk Ginger’ın nelerle uğraştığını konu alıyor. Stop-motion tekniğiyle hazırlanan animasyonda, defalarca kaçmayı denemiş ama her seferinde sahiplerine yakalanmış tavuk Ginger’ın en son çare olarak uçmaya çalışması anlatılıyor.

{33400}

Disney Plus’ın En İyi Animasyon Filmleri

Aslan Kral, The Lion King – (IMDb: 8,5), Disney Plus

Geçtiğimiz aylarda yeni versiyonu gelmiş olsa da, 1994 yapımı ilk “Aslan Kral”ın kalplerdeki yeri hep ayrı. “Aslan Kral”da, minik Simba’nın ormanın kralı olan babasını kaybetmesinden sonra, babasının yerine geçmektense düşmanlarının oyununa düşerek kaçmasını konu alınıyor. Yıllar sonra bir tesadüf eseri amcasının oyununa geldiğini fark eden Simba, yeni kral olmak için elinden geleni yapacaktır.

{25657}

Netflix’in En İyi Animasyon Filmleri

Spirited Away (Ruhların Kaçışı), Netflix – IMDb: 8.6

Sıra dışı bir olay örgüsüne ve farklı göndermelere sahip “Spirited Away”, ailesiyle birlikte kasabaya taşınan küçük kız Chihoro’nun yolculuk sırasında farklı bir dünyayla tanışmasını konu alıyor. Yol üzerinde gördükleri bir tünelden geçtikten sonra cadılar, ruhlar ve tanrılar tarafından yönetilen; insanlarınsa çok daha farklı olduğu bir yerde kendini bulan küçük kızın, ailesini arama yolculuğu mutlaka izlenmeli.

Sausage Party (Sosis Partisi), Netflix – IMDb: 6.1

Hikayenin ana karakteri olan sosis Frank’in ve bütün yiyeceklerin inancı, insanların onları aldığı gün sonsuz edebiyete gidip huzurluca yaşayacaklarıdır. Fakat Frank, insanlar hakkında korkunç gerçeği öğrendikten sonra bütün herkesi uyarıp kendilerini savunmaya çalışacaktır.

Howl’s Moving Castle (Yürüyen Şato), Netflix – IMDb: 8.2

Hayao Miyazaki imzalı filmlerden biri olan “Howl’s Moving Castle” aslında bir çocuk kitabı uyarlaması. Kötü kalpli bir cadı tarafından lanetlenerek yaşlı bir kadına dönüşen Sofi, büyüyü bozmaya çalışmaktadır. Bunu yapmak için de çıktığı yolculukta hareket eden şatoya denk gelir ve orada çalışmaya başlar. Miyazaki’nin diğer filmlerinde de olan olay içerisindeki farklı kurguları, “Howl’s Moving Castle”da da izliyoruz. Bir çocuk kitabından yola çıkılarak oluşturulan bu film, size çizim yapma ve notlar alma konusunda ilham verebilir.

Klaus (Klaus: Sihirli Plan), Netflix – IMDb: 8.2

Yılbaşı konulu filmleri seviyorsanız “Klaus”u da izleyeceğiniz animasyonlar listesine eklemelisiniz. Netflix yapımı film, iyiliğin beraberinde başka iyilikler de getireceğini anlatıyor. Bencil postacı Jesper ile devasa bedeninde sıcacık kalbi olan yeni oyuncakçı Klaus’un arkadaşlığını izlemek için yine de yılbaşını beklemeyin.

How To train Your Dragon (Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?), Netflix – IMDb: 8.1

Ejderhalarla başı dertte olan bir Viking köyünü ilginç günler beklemektedir. Her genç erkeğin bir ejderhayı öldürmesi kuralı olan köyde yaşayan Hiccup, karşısına çıkan bir ejderhayla arkadaş olur ve onu eğitmeye başlar. Üç farklı filmi olan “How To Train Your Dragon” kesinlikle 3D izlemeye değer.

Kung Fu Panda, Netflix – IMDb: 7.5

Bir pandanın noodle dükkanından Kung Fu dünyasına geçişine bayılacaksınız! Biraz kilolu ama çok sevimli olan panda Po, ortaya çıkan bir kehanet gereğince kung fu öğreniyor ve işin üstadlarıyla çalışıyor. Panda Po, kendi halkını korumak için kung fu yeteneklerini kusursuzca kullanmayı başarıyor. Üç farklı filmi olan Kung Fu Panda’nın her biri de birbirinden eğlenceli.

Cloudy With A Chance of Meatballs (Köfte Yağmuru), Netflix – IMDb: 6.9

Türkçe’ye “Köfte Yağmuru” olarak çevrilen animasyon eğlenceli olduğu kadar gıda sürdürülebilirliği konusunda bir o kadar da ince göndermelere sahip. Bilim insanlarının gökyüzüne yerleştirdiği yemek makinesi lezzetli yemekleri yağmur gibi yağdırmaya başlar. İlk başlarda bu eğlenceli gelse de artık her yer kocaman yemeklerde doludur. Bu sorunu çözmeye çalışan genç bilim insanının başından geçenleri izlemeye serinin ikinci filminde de devam ediyoruz.

The Croods (Crood’lar), Netflix – IMDb: 7.2

Eski çağlarda yaşayan mağara insanlarının aile olma hikâyesi kesinlikle en eğlenceli animasyonlardan biri. Yaşadıkları mağara deprem yüzünden yıkılınca kendilerine yeni bir yuva bulmak için yolculuğa çıkan kalabalık aile Crood’lar; yepyeni bir dünyanın olduğunu keşfederler.

Rango (Bukalemun), Netflix – IMDb: 7.2

Sürekli renk değiştirdiği için kimlik bunalımı yaşayan bukalemun Rango, kendini tehlikeli ve korkusuz insanların olduğu Dirt kasabasında bulur. Sürekli geri planda kalmaya çalışan Rango bir şekilde dikkat çektiğini fark edince, cesaretini toplar ve kötülerle baş etmek için tüm yeteneklerini kullanır.

Hansel, Gretel i Agentstvo Magii (Sihir Gizli Servisi), Netflix – IMDb: 6.2

Hansel ve Gretel kardeşler bu kez ajan olarak karşımıza çıkıyor ve fantastik bir dünyayı aralayarak maceralardan maceralara koşuyor. Kayıp bir kralı bulmakla görevlendirilen ikili; sihir, kıvrak zekâ ve takım çalışması sayesinde başarıya ulaşmaya çalışıyor. Renkli ve fazlasıyla hareketli bu aksiyon dolu animasyon filmi; birbirinden ayrı büyümüş ve anlaşmakta güçlük çeken iki kardeşin zorluklarla başa çıkmasını işliyor. 7 yaş üzeri macera sever tüm çocuklar aileleri ile izleyebilir.

Wish Dragon (Sihirli Ejder), Netflix – IMDb: 7.2

Çin’de geçen modern bir Aladdin ve sihirli lambası hikâyesine benzeyen bu eğlenceli animasyonda çocukken aynı mahallede yaşayan iki küçük çocuğun hayatına tanık oluyoruz. Din, büyüdüğünde de aynı mahallede annesi ile yaşayan yoksulluk çeken iyi yürekli bir genç adam. Li Na ise küçük yaşta mahallesinden ayrılmış babası ile yaşayan ve çok ünlü bir model olup da çocukluğunun mutluluğunu kalabalıklarda bulamamış bir genç kadındır artık. Din, Li Na ile olan güzel dostluğunu hiçbir zaman unutmamış ve onun gösterişli hayatını uzaktan izlerken, kendini bir anda çok sıra dışı bir sihrin içinde bulur. Din’in hayatı komik, eğlenceli ve bir o kadar da sıra dışı olan sihirli pembe ejderha Long ile tanışınca bambaşka bir hâl almaya başlar. Long ve Din’in hayatları apansız ve plansız şekilde kesişmiştir; birlikte çıkacakları maceralı yolculukta hem Din hem Long hem de Li Na hayatlarını tümden değiştirecektir.

Over the Moon (Bir Ay Masalı), Netflix – IMDb: 6.3

Annesinin anılarının peşinden gitme arzusu Fei Fei’yi, efsanevi Ay tanrıçasının varlığını kanıtlamak için Ay’a gidebileceği bir roket yapmaya iter. Bu yolculuğa hiç beklemediği üvey kardeşi Chin ve Uzay köpeği de dahil olunca şımarık Ay Tanrıçası Chang’e ile macera dolu bir mücadele başlar. Sevdiği adamı dünyada talihsiz bir şekilde bırakarak ayda tek başına kalarak cezalandırılan Ay tanrıçası Chang’e, içinde sakladığı sevgiyi Fei Fei ile ortaya çıkarabilecek mi? Aile, gerçek sevgi ve bağlılık kavramlarının işlendiği bu rengarenk animasyon müzikleri ile de tam bir aile filmi.

My Little Pony: A New Generation (Benim Küçük Midillim: Yeni Bir Nesil), Netflix – IMDb: 6.8

80’li yıllardan beri popülaritesini sürdüren “My Little Ponny” serisi bu kez karşımıza Netflix özel yapımı olarak çıkıyor. Vanessa Hudgens, Sofia Carson, James Marsden gibi Hollywood ünlülerinin sesleri ile hayat bulan karakterlere yenileri de eklenmiş üstelik. Üç farklı tür olan Pony’ler (Toprak Ponyleri, Unicornlar ve Pegaguslar) bir anlaşmazlık sonucu birbirlerine düşman oluyorlar ve farklı diyarlarda yaşamaya başlıyorlar. Toprak Pony’lerinden Sunny aslında diğer türlerin düşman olmadığını düşünüyor ve tek amacı da dost olduklarını bütün kasabaya kanıtlamak. Birden bire kasabaya gelen Unicorn Izzy tüm kasabayı dehşete düşürüyor. Izzy’yi korumaya çalışan Sunny onu kasabadan kaçırıyor ve Pegasus türünü aramak için eğlenceli bir maceraya atılıyorlar. Renkli ve capcanlı bu animasyon 7 yaş üstü çocuklar için uygun.

Vivo, Netflix – IMDb: 6.7

Vivo, biricik sahibi Andrés ile Küba’nın hareketli bir meydanında günlerini kalabalığa müzik çalarak geçiren türünün tek örneği (Yağmur ormanı “bal ayısı”) olan bir kinkajoudur. Aynı dili konuşamasalar da, Vivo ve Andrés ortak müzik sevgileri sayesinde mükemmel bir ikilidir. Ünlü şarkıcı Marta Sandoval’ın eski müzik partneri olan Andres, Marta’dan veda konserine davet edildiği bir mektup alır. Konsere sayılı saatler kala Andres trajedik bir olay yaşar. Sahibini kaybetmenin acısını taşıyan Vivo, Andrés’in son dileğini yerine getirmek ve Marta’ya iletilmek üzere yazılmış mektubu ona ulaştırmak için Miami’ye doğru türlü maceralar yaşayacağı yolculuğuna çıkar. Andres’in müzik tutkunu yeğeni Gabi’de bu macerada Vivo’yu yalnız bırakmaz.

{27767}

Diğer Platformlardaki En İyi Animasyon Filmleri

The Boy and the Heron (Çocuk ve Balıkçıl), Diğer – IMDb: 7.6

“The Boy and the Heron” filmin konusu, 1945 yılında Japonya’da savaşın son günlerinde, 12 yaşındaki Mahito’nun yaşadığı duygusal bir serüveni anlatıyor. Mahito, annesini bir hava saldırısında kaybeder ve bu trajik olayın ardından keder ve öfke içinde boğulmaktadır. Taşradaki babasının yanına taşınmak zorunda kalan Mahito, yeni evine alışmaya çalışırken, terk edilmiş bir kulenin yakınında gri bir balıkçıl kuşuyla karşılaşır. Bu balıkçıl kuşu, Mahito’yu gizemli bir dünyaya götürerek onu doğanın ruhlarıyla tanıştırır. Mahito, bu mistik dünyada geçmişine dair yeni bilgiler keşfeder. Bu keşifler, Mahito’nun annesinin ölümünün gizemini çözmesine ve yas sürecini atlatmasına yardımcı olur. Gri balıkçıl kuşu rehberliğinde, Mahito duygusal bir iyileşme sürecine girerken, doğa ve ruhsal keşifler aracılığıyla kendi içsel yolculuğunu tamamlar.

War is Over!, Diğer – IMDb: 6.2

“War is Over!” filmi, bir yaz gününde deniz kenarında oynayan bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Çocuk, gökyüzünde süzülen bir balıkçılın varlığını fark eder. Balıkçıl, çocuğu gizemli bir mağaraya davet eder. Mağara içinde, çocuk fantastik bir dünya ile karşılaşır ve burada yaşayan çeşitli canlılarla etkileşime geçer. Balıkçıl, çocuğa bu fantastik dünyanın güzelliklerini ve gizemlerini gösterir. Çocuk, macera dolu bir keşif yolculuğuna çıkarken, bu sihirli dünyada yaşayan karakterlerle dostluklar kurar ve birbirinden büyüleyici olaylara tanık olur. Film, çocuğun bu fantastik dünyadan öğrendikleri ve deneyimledikleri aracılığıyla büyüme ve keşif temasını işleyerek izleyicilere eşsiz bir masalsı deneyim sunuyor.

The Nightmare Before Christmas (Noel Gecesi Kabusu), Diğer – IMDb: 8.0

Senaryosu Tim Burton’a ait olan “The Nightmare Before Christmas” en gotik animasyonlardan biri. Stop-motion tekniği ile hazırlanan müzikal tadındaki animasyon, korkunç kasaba olan Halloween Town’dan gelen Jack Skellington’ın Noel’in tüm güzelliğini bozmasını anlatıyor. Noel süsleriyle çok güzel olan Christmas Town’u çok beğenen Jack, Santa’yı kaçırarak kendi kasabasına götürür. Santa’nın yerine kendi geçerek Noel’in tüm büyüsünü bozar.

Pokemon: The Arceus Chronicles (Pokemon: Arceus Günlükleri), Diğer – IMb: 5.3

Ash, Goh ve Dawn, efsanevi Pokémon Arceus efsanesini araştırırken; Galactic Takımı’nın dünyayı tehdit eden bir planını ortaya çıkarır.

Finding Nemo (Kayıp Balık Nemo), Diğer – IMDb: 8.1

Minicik bir palyaço balığı olan Nemo üzerine oldukça titreyen babasıyla birlikte yaşamaktadır. Bir gün babasının bu tavrına tepki göstermek için insanların olduğu sulara yaklaşır ve dalgıçlar onu bir poşete koyarak götürürler. Tabii ki babası peşini bırakmaz ve onu bulmak için arkadaşı Dory ile birlikte elinden geleni yapar. Heyecanının yanında gerçekmiş gibi görünen su altı manzaraları da olan Finding Nemo’yu izledikten sonra uzun süre şu kelimeler aklınızda kalacak: P. Sherman, 42 Wallaby Way, Sydney.

Despicable Me (Çılgın Hırsız), Diğer – IMDb:7.3

Tarihin en büyük hırsızlığını planlayan ve Ay’ı çalmak için harekete geçen Gru, kasabadaki üç küçük çocuğu da yanına alarak planını harekete geçirir. Oldukça akıcı ve bir o kadar da eğlenceli olan animasyon filmdeki Minion’lar da filmi daha da eğlenceli hale getiriyor. Üç farklı filmi olan animasyonun bir de sadece Minion’ları konu alan filmi var.

Cars (Arabalar), Diğer – IMDb: 7.1

Şimşek McQueen herkesin tanıdığı başarılı bir yarış arabasıdır. Ancak bir gün kendisini hiç bilmediği bir yer olan Radiator Springs kasabasında bulur. Burada yaşadıkları ve tanıştığı diğer arabalar sayesinde hayatın bir finish çizgisinden daha fazlası olduğunu anlar.

Soul, Diğer – IMDb: 8.1

Joe Gardner, orta okulda eğitim gören çocuklara müzik öğretmenliği yapmaktadır. Aslında hayattan istediği havalı bir jazz grubu ile çalışıp beğenilen bir jazz piyanisti olmaktır. Tam hayallerine kavuşmak üzereyken beklenmedik bir kaza geçirir ve hayatla ölüm arasında bir yerde dünyaya dönüş yolunu aramaya başlar.

Beauty And The Beast (Güzel ve Çirkin), Diğer – IMDb: 8.0

Yardım isteyen yaşlı dilenciyi reddettiği için çirkin bir canavara dönüşmekle lanetlenen bir prens ile yanlışlıkla bulduğu şatoya bir canavar tarafından mahkum edilmiş ve zamanla o canavarın içindeki güzelliği görüp ona aşık olmuş Belle’nin hikâyesini anlatmaktadır.

Encanto (Enkanto: Sihirli Dünya), Diğer – IMDb: 7.2

Kolombiya dağlarında saklı canlı bir kasabada Enkanto adlı müthiş, büyüleyici, sihirli bir evde yaşayan olağanüstü bir ailenin, Madrigal’lerin hikâyesini anlatıyor. Enkanto’nun sihri, ailedeki her çocuğu, süper güçten iyileştirme gücüne kadar eşsiz bir yetenek ile kutsamıştır- biri hariç: Mirabel. Ancak Enkanto’daki sihrin tehlikede olduğunu keşfeden Mirabel, tek sıradan Madrigal’in olağanüstü ailesinin son umudu olabileceğine karar verir. Güney Amerika’nın renkli dünyasını perdeye taşıyan Enkanto anti prenses bir Disney kız karakteri, hatta sıradan olmanın doğallığını hissettirerek özellikle de kız çocuklarına prenses olmadan da cesaretli davranılabileceğini kanıtlar nitelikte.

Raya and the Last Dragon (Raya ve Son Ejderha), Diğer – IMDb: 7.3

“Raya ve Son Ejderha” uzun zaman önce insanlarla ejderhaların uyum içinde birlikte yaşadıkları Kumandra’nın fantastik dünyasında geçiyor. Kötü bir güç ülkeyi tehdit ettiğinde, ejderhalar insanlığı kurtarmak için kendilerini feda etmiş. Şimdi, 500 yıl sonra, aynı kötülük geri döner ve parçalanmış toprakları ve onun bölünmüş insanlarını kurtarmak gerekir. Efsanevi son ejderhanın izini sürmek yalnız bir savaşçı olan Raya’ya kalmıştır. Raya yolculuğu boyunca dünyayı kurtarmak için bir ejderhadan daha fazlasına, güven ve takım çalışmasına da ihtiyaç duyacağını öğrenir. Raya ve Son Ejderha filminde, zekâsı kılıcı kadar keskin bir savaşçı olan Raya, büyülü ve efsanevi fakat kendini küçük gören ejderha Sisu, sokakların ustası 10 yaşında girişimci Boun, müthiş dev Tong ve Ongiler grubuyla hırsızlık yapan bir bebek olan Noi, bu büyülü maceranın kahramanları arasında yerini alıyor.

Yeni mekanlar, etkinlikler, filmler, diziler, gustolu içerikler ve sürprizler için
👉OGGUSTO Club’a katılın!

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları