preloader

En İyi Bebek ve Çocuk Güneş Kremleri

12.05.2023
En İyi Bebek ve Çocuk Güneş Kremleri

Yazı Boyutu:

İçeriğinde bulunan besleyici yağlar ile çocuğunuzun hem cildini nemlendiren hem de güneşin zararlı ışınlarından koruyan en iyi bebek ve çocuk güneş kremlerini keşfedin.

Amerikan Dermatoloji Akademisi’nin yaptığı bir ankete göre günümüz ebeveynlerinin %74’ü, çocuklarını güneşten koruma konusunda kendi ebeveynlerinin onlar için hissettiğinden çok daha fazla endişe hissediyor. Bunun sebebi ister artan bilinç ister güneşin zararlı ışınlarının dünyayı her geçen gün çok daha fazla etkiliyor olması olsun, sonuç değişmiyor. Daha hassas ve korumaya muhtaç çocuk cildi, güneşe karşı çok daha özel önlemlere ihtiyaç duyuyor. Bebekler ve çocuklar için en iyi güneş kremlerini paylaşmadan önce, çocukları güneşe çıkarırken dikkat edilmesi gerekenleri ve ürünü seçerken göz önünde bulundurmanız detayları listeledik.

Çocukları Güneşe Çıkarırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En İyi Bebek ve Çocuk Güneş Kremleri
  • Güneş ışınlarının dik ve etkili olduğu saatlerde çocukların mümkün olduğunca gölgede kalmasına, özellikle saat 10:00 ila 14:00 arasındaki zaman zarfında dışarıda olmamalarına özen gösterebilirsiniz.
  • D vitamini ihtiyacını karşılamak için (doktorunuza da danışarak) öncelikli olarak sağlıklı beslenme yolunu tercih edebilirsiniz.
  • Dışarıda vakit geçirileceği durumlarda mutlaka koruyucu kıyafet, şapka ve gözlük giydirebilirsiniz. Özellikle ışığı yansıttığı için su ve kum kenarındaki alanlarda buna ekstra özen gösterebilirsiniz.
  • Çocukların ciltleri olası ben ve lekelere karşı düzenli olarak kontrol ve takip edilmelidir. Herhangi bir değişiklik durumunda doktorunuza danışabilirsiniz.
  • 6 ayın altındaki çocuklarda güneş koruyucu kullanılmaması gerekiyor ancak 6 ay üzerindeki çocuklarınız için temiz içerikli ve mineral filtreli güneş koruyucular tercih edebilirsiniz. Titanyum Dioksit veya Çinko Oksit içeren ürünler çocukların hassas cildi için daha uygun olabilir. Hiçbir güneş koruyucusunun yeterince “suya dayanıklı” olamayacağını ve iki saatte bir veya yüzme ve terlemeden hemen sonra mutlaka yenilenmesi gerektiğini de hatırlatalım.

{48642}

Çocuk Güneş Kremi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En İyi Bebek ve Çocuk Güneş Kremleri

Çocuğunuza güneş kremi almadan önce mutlaka bir ön araştırma yapmanızı öneririz. Çocuğunuzun doktoruna danışabilir, uzman bir eczacıya sorabilir ya da güvendiğiniz isimlerin çocukları için kullandığı ürünleri araştırabilirsiniz. Koruyucu etkisinin yüksek olmasının dışında özellikle içeriğinin doğallığından alerjen etkiye sahip olmamasına kadar önemli kriterlere dikkat etmenizde fayda var.

Skinfluencer Liliana Berber’in Önerileri

Cilt bağışıklığı yaklaşık 12 yaşında oluştuğu ve bebekler yetişkinlerin sahip olduğu özel korumaya sahip olmadığı için çocuk cildinin mümkün olduğunca korunması gerektiğine inanıyorum. Çünkü maalesef çocuklukta oluşan güneş yanıkları, ileri yaşlarda melanom da dahil olmak üzere cilt kanseri riskini büyük ölçüde artırıyor.

Her ne kadar, 6 aydan itibaren önerilen mineral filtreler, cilt tarafından emilmedikleri için alerjik reaksiyonlara yol açma ihtimalleri daha düşük olsa da bu filtrelerin en büyük eksiği; tere, fiziksel sürtünmeye ve suya çok dayanıklı olmamaları. Suya girip çıktığınızda veya cildi havlu ile sildiğinizde sürekli yenileme gerektirebiliyorlar.

Bu nedenle 3 yaş itibariyle yeni nesil kimyasal filtreler veya hibrit kremler tercih edilebilir. Bu yaşta çocuklar çok hareketli olabiliyor, sıkça suya girip çıkıyor, kumla oynuyor ve gölgede tutmak neredeyse mümkün olmuyor. Yeni nesil ve hibrit filtrelerin koruyucu tabakası suya, tere, fiziksel sürtünmelere daha dayanıklı olabiliyor.

Çocuk güneş koruyucularda şahsen tercih etmediğim filtreler: Benzophenone-3, Octocrylene + Avobenzone (aynı üründe birlikte kullanıldığında), ve Homosalate. Bunlar kararlı içerikler olmadığından, koruyucu özelliklerini, yeni nesil stabil kararlı filtrelere göre daha çabuk yitirebiliyorlar. Ayrıca gözlerde ve ciltte hassasiyet ve alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyorlar.

Kendi çocuklarımda kullandığım ürünler; Mustela SPF 50+ Çok Yüksek Koruma Faktörlü Güneş Losyonu, La Roche Posay Anthelios SPF 50+ Çocuklar için Güneş Losyonu, Svr Sun Secure Lait Spf50+ , Daylong Kids SPF50+.

Liliana Berber’in Tercihi; Svr Sun Secure Lait Spf50+ 100 ml

Bebek ve çocuklarda dahil olmak üzere tüm aile için özel olarak formüle edilen yüksek korumalı süt, deniz ortamına da saygılı biyoçözünebilir içeriklerden oluşuyor. Yüksek nemlendirici özelliğiyle normal ve kuru ciltlerin kullanımı için daha uygun olabilen bu ürün, dört organik, fotostabil güneş filtresinin patentli formülüne sahip.

Liliana Berber’in Tercihi; Daylong Kids SPF50+

Fotostabil UV filtresine sahip bu ürün, çok boyutlu bir hücre koruması sağlarken, aynı zamanda gliserin, pantenol, aloe vera, E vitamini gibi etkili bileşenleri sayesinde cildi beslemeye de yardımcı oluyor. Leke ve iz bırakmayan formülü, banyoda ciltten kolayca temizlenebiliyor.

{23513}

En İyi Çocuk Güneş Kremleri

Çocuğunuzun cildini güneşten etkili bir şekilde koruyacak güneş kremlerinden oluşan etkili ve kısa bir liste hazırladık.

Erbaviva, Baby Sunscreen SPF30

Nano olmayan çinko oksit içeriği, papatya, lavanta, aloe, ayçiçeği, jojoba gibi organik yağlarla zenginleştirilen bu ürün, tüm aile bireyleri için tam spektrumlu bir güneş koruması sağlarken cildi beslemeye, nemlendirmeye ve kızarıklığa karşı korumaya yardımcı oluyor. Mercan resifleri için de güvenli olduğunu belirtmekte fayda var.

Trukid, Hassas Günlük Güneş Koruyucu Losyon SPF 30 100 ml

Nano olmayan mineral filtreli bir diğer ürün ise Trukid Eczama Daily Sunscreen. İsminden de anlaşılacağı gibi egzamaya yatkın çocuk cildi için güvenle kullanılabilen bu ürün, aloe, Hindistan cevizi, jojoba, nar, salatalık, papatya, ayçiçeği gibi doğal içeriklere sahip ve bitkisel kaynaklı seramidler içeriyor. Kokusuz formüle sahip ürünün, mercan dostu logosu da bulunuyor.

BioDerma, Photoderm KID Spray SPF 50+

İsminin Kid Spray olması sizi yanıltmasın. 1 yaşından büyük çocuklarınız dahil olacak şekilde tüm aile bireylerinde rahatlıkla kullanabileceğiniz bu sprey, hem SPF 50 korumasıyla güneş ışınlarının zararlarına karşı sizi koruyor hem de deniz dostu içeriği sayesinde su ekosistemine zarar vermiyor. Hücresel Bioprotection patenti sayesinde cildin kendi doğal koruma mekanizmasını güçlendirmeyi de destekliyor.

La Roche Posay, Anthelios Dermo-Pediatrics Invisible Sprey SPF 50

Deniz yaşamına saygılı üretilen ve ciltte iz bırakmayan dayanıklı, yüz ve vücut formülünü, çocuklarınız dahil bütün ailenize güvenle uygulayabilirsiniz. UVB ve UVA’ya karşı sunduğu geniş spektrumlu yüksek koruma sayesinde vücudu güneşin zararlı etkilerinden korurken, sprey formatındaki ambalajıyla uygulama kolaylığı sağlıyor.

Mustela, Çok Yüksek Koruma Faktörlü Güneş Stick SPF 50+

Yüksek toleranslı koruyucu filtreler içeren formülüyle tüm aile bireyleri tarafından kolayca kullanılabilen bu ürün, cilt bariyerini korumaya ve onarmaya yardımcı olurken, antioksidan özelliğiyle hücresel bazda koruma sağlamayı ve cildin doğal savunmasını desteklemeyi de amaçlıyor. Kokusuz formülü aynı zamanda mercan dostu.

Avene, Intense Protect 50+ Yoğun Koruma 50+

Deniz biyoçeşitliliğinin korunmasını destekleyen formülü yüksek cilt ve göz toleransıyla, 6 aydan büyük tüm çocuk ve yetişkinlerin kullanımına olanak sağlıyor. Hibrit dokusu 3 saniyede cilt tarafından emilen formülü, 8 saat boyunca yoğun nemlendirme ve kuruma önleyici etki sunuyor.

Badger, Kids Mineral Sunscreen Cream SPF 40

Renksiz çinko oksit içeren doğal formülünde sadece 9 içerik bulunan bu ürün, hem deniz dostu, hem de tüm aile bireylerinin rahatça kullanabileceği etkili bir koruma sağlıyor. Mandalina ve vanilya kokusuyla hoş bir etki bırakan Badger’ın yüz için kullanım kolaylığı sağlayan stik formatında ürünü de bulunuyor.

Aveeno, Baby Continuous Protection Sensitive Skin Sunscreen Stick SPF 50

Ulusal Eczema Derneği onaylı bu ürün çinko oksit içeren yağsız formülüyle hassas ciltli bebeklerde ve çocuklarda bile güvenle, uzun süreli koruma sağlıyor. Özellikle stik formunda olması, için yüz gibi hassas bölgelere uygulama kolaylığı sunuyor.

{47272}

Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları