preloader

Gerçek Hikayeden Uyarlanan Filmler

10.07.2024
Gerçek Hikayeden Uyarlanan Filmler

Yazı Boyutu:

Yaşanmış gerçek öykülerden yola çıkılarak senaryolaştırılmış bu filmleri mutlaka izlemelisiniz. Yaşanmış öyküleri konu alan en iyi filmleri keşfedin.

Mükemmel senaryo, harika oyunculuk ve beğenilen yönetmenlik becerisi bir araya gelince yaşanmış hikâyeler kesinlikle izlemeye değer oluyor. 1940’lı yıllarda Varşova’da terk edilmiş sokaklarda yemek arayan Piyanist’ten amansız bir hastalıkla mücadele eden Stephen Hawking’e, tren garında uyuyakaldığı için ailesini bir daha bulamayan Saroo’dan usta bir dolandırıcı olan Frank’e gerçek hikâyelerin kurgulanmasıyla beyazperdeye gelen filmleri izlerken etkilenmemek imkansız.

Amazon Prime Video’da İzleyebileceğiniz Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

Don’t Worry, He Won’t Get Far on Foot (Merak Etme, Fazla Uzaklaşamaz), Amazon Prime Video – IMDb: 6.8

Güçlü bir hikâyeye dayanan film gerçek bir yaşam öyküsünden ilham alarak izleyiciyi derin bir duygusal yolculuğa çıkarıyor. Film, başrollerde Joaquin Phoenix, Jonah Hill, Rooney Mara ve Jack Black gibi üst düzey oyuncularla güçlü bir kadroya sahip. Joaquin Phoenix’in canlandırdığı John Callahan, içindeki mücadelelerle boğuşan bir alkolik ve engelli bir karikatüristtir. Alkol bağımlılığı ve yaşadığı kaza sonrası hayatı tamamen değişen Callahan, güçlü bir irade ve mizahi bakış açısıyla engelleri aşmaya çalışır. Merak Etme, Fazla Uzaklaşamaz adıyla Türkçeye çevrilen film, insanın içsel gücünü ve umudunu keşfetmek isteyen herkes için ilham verici bir öykü sunuyor.

{773400}

Apple TV’de İzleyebileceğiniz Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

Kingdom of Heaven (Cennetin Krallığı), Apple TV – IMDb: 7.3

Tarihi ve epik bir maceranın kapılarını aralayan bu unutulmaz film, yönetmen Ridley Scott’ın büyüleyici vizyonuyla Orta Çağ’da Haçlı Seferleri sırasında geçen derinlikli bir hikâyeyi anlatıyor. Başroldeki Orlando Bloom, Balian adlı bir demircinin kaderiyle savaşını ve kendini bulma yolculuğunu izleyiciye yaşatıyor. Balian, özgürlüğünü ve adaleti arayışı içinde, Kudüs Kralı Baldwin’ın (Edward Norton) yönetimindeki müstesna bir krallıkta kendini bulur. Film, sadece büyüleyici savaş sahneleri ve muhteşem görsel efektleriyle değil, aynı zamanda karakterlerin derinliği ve duygusal karmaşıklığıyla da ön plana çıkıyor. Liam Neeson’ın karizmatik karakteri Godfrey, Jeremy Irons’ın soğukkanlı Tiberias’ı ve Eva Green’in gizemli Sibylla’sı gibi güçlü oyunculuklar hikâyeye derinlik katıyor.

Oppenheimer, Apple TV – IMDb: 8.4

Cristopher Nolan’ın yönettiği ve Cillian Murphy’nin başrolünde yer aldığı film “Atom Bombasının Babası” olarak anılan teorik fizikçi J. Robert Oppenheimer’ın hayatını konu alır. Hikaye Oppenheimer’ın parlak öğrencilik yıllarından, II. Dünya Savaşı sırasında yer aldığı Manhattan Projesine kadar hem tarihsel hem de psikolojik açıdan ele alınır. Bu zorlu hikaye Nolan gibi güçlü bir yönetmen ve Cillian Murphy’nin olağanüstü performansı ile başarıyla seyirci ile buluşmuştur.

Hidden Figures (Gizli Sayılar), Apple TV – IMDb: 7.8

2017 yılında Akademi Ödülleri ve BAFTA Ödülleri’nde birçok kategoride aday gösterilen film, Uzay Yarışı’nı kazanmak için NASA’ya yardım eden Afro-Amerikan matematikçi kadınların hikayesini ele alıyor. Başrollerini Taraji P. Henson, Octavia Spencer ve Janelle Monáe’nin üstlendiği film, dönemin Amerika’sında yaşanan ırk ayrımını gözler önüne seriyor.

Elvis, Apple TV – IMDb: 7.3

2022 yılında vizyoan giren “Elvis” filmi, Rock ‘N’ Roll müziğin kralı Elvis Presley’in hayatını ele alıyor. Austin Butler, Tom Hanks ve Olivia DeJonge’un başrollerinde yer aldığı filmde, sanatçının hayatı ve müziği menajeri Albay Tom Parker ile yaşadığı sıra dışı ilişki üzerinden anlatılıyor.

Into the Wild (Özgürlük Yolu), Apple TV – IMDb: 8.1

Jon Krakauer’ın 1996 yılında yayınlanan “Yabana Doğru” kitabından esinlenerek çekilen “Into the Wild” filmi, üniversiteden yeni mezun olan Christopher’ın Alaska’ya yolculuğu ve bu yolculukta vahşi doğada tek başına yaşadığı maceraları ele alıyor.

The King’s Speech (Zoraki Kral), Apple TV – IMDb: 8.0

En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Orijinal Senaryo’nun aralarında olduğu dört dalda Oscar kazanan film, 1930’lu yıllarda tahta çıkmak zorunda kalan Kral 6. George’un hem kral olma hem de kekemeliği yenme sürecini anlatıyor. Tom Hooper’ın yönetmen koltuğunda oturduğu, başrollerinde ise Colin Firth, Geoffrey Rush ve Helena Bonham Carter’ın yer aldığı filmde Kral 6. George’un kekemeliği yenmesi için tuttuğu terapist ile yaşadıkları dostluk aktarılıyor.

Green Book (Yeşil Rehber), Apple TV – IMDb: 8.2

Üç Oscar ödülü sahibi “Green Book”, 1960’lar Amerika’sında geçiyor. Film, o dönemde hâlâ üzerlerinde baskılar devam eden, birçok ırkçı muameleye maruz kalan siyahileri ve çok uluslu bir ülkede azınlık olmanın nasıl bir şey olduğunu konu alınıyor. Başarılı ve yetenekli piyanist Dr. Donald Shirley ülkenin güneyine iki aylık bir turneye çıkarken şoförlüğünü yapması için İtalyan kökenli Tony Lip’i işe alır. Başarısının ten renginin gölgesinde kalan piyaniste eşlik etmek hem Tony için hem de Donald için yeni bir dünya görüşünün kapılarını açacaktır. “Green Book”u izledikten sonra aklınızda pek çok sahne ve replik kalacak. Ama etkileyici olan “dünya ilk adımı atmaya korkan yalnızlarla dolu” olacak.

Victoria and Abdul (Victoria ve Abdul), Apple TV – IMDb: 6.8

Kraliçe Victoria’nın, yanında çalışan Hintli Abdul ile alışılagelmişin dışında yakın arkadaş olmasını konu alan film gerçek hikâyeden uyarlama ve kesinlikle İngiliz Kraliyet ailesiyle ilgili ilginç bir film. Şans eseri seçilerek İngiltere’ye getirilen Abdul, Kraliçe Victoria’nın dikkatini çeker ve ona eşlik etmeye, bir nevi mentorluk yapmaya başlar. Kraliçe; Abdul’e o kadar hayranlık duyar ki Urduca öğrenmeye bile çalışır. Yakın zamana kadar hiçbir şekilde bilinmeyen bu arkadaşlık hikâyesi; yazlık sarayda Abdul’un portrelerinin olması dikkat çekince araştırılmaya başlanmış ve böylece ortaya çıkmış.

Dunkirk, Apple TV – IMDb: 7.8

İkinci Dünya Savaşı’nda Fransa’nın Dunkirk kasabasında askerlerin sıkışıp kalmasını konu alan film, gerçek hikâyeden uyarlama etkileyici bir savaş filmi. Yönetmenliğini Christopher Nolan’ın yaptığı “Dunkirk”, Almanlardan kaçan yüz binlerce İngiliz ve Fransız askerlerinin nasıl bir kasabada sıkışıp kaldığını ve imkansız görülmesine rağmen nasıl tahliye edildiğini konu alıyor.

Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala), Apple TV – IMDb: 8.1

1960’lı yıllarda ailesiyle sorunlar yaşayan ve evi terk eden Frank, hayatta kalmak için dolandırıcılığa başlar. Bunun için kendini pilot, hakim ya da doktor olarak tanıtan, bankalara karşılıksız çekleri güzelce bozduran Frank’in peşine FBI’ın düşmesi uzun sürmez. Ama genç dolandırıcıyı yakalamak FBI için kolay olmayacaktır.

Schindler’s List (Schindler’in Listesi), Apple TV – IMDb: 9.0

Yedi dalda Oscar ödülü sahibi olan film, İkinci Dünya Savaşı yıllarında binlerce Yahudi’nin hayatının kurtarılmasını konu alıyor. Çekoslavakya’da fabrika açan Schindler isimli bir Alman, elindeki Yahudi vatandaşların isimlerinin bulunduğu listedeki herkesi fabrikada çalışıyormuş gibi gösterir. Bu sayede çok kişiyi katliamdan korur. Steven Spielberg’ün yönetmenliğinde çekilen Schindler’s List’i izlerken duygulanmamaksa imkansız.

A Beautiful Mind (Akıl Oyunları), Apple TV – IMDb: 8.2

Matematik dünyasındaki üstün zekâlardan biri olan John Nash’in başarılarını konu alan film, ilginç gelişmelerle ilerliyor. Zeki ama bir o kadar da asosyal olan başarılı matematikçi John, üzerinde çalıştığı bir teori sırasında psikiyatrik sorunlarla da boğuşmaya başlar. Neredeyse gerçek dünyadan kopan matematikçinin kariyer anlamında ise daha gidilecek çok yolu vardır.

The Blind (Kör Nokta), Apple TV – IMDb: 7.6

Oldukça iyi yaşam şartlarına sahip Leigh, iki çocuğuna da iyi bir anne olmaya çalışmaktadır. Günün birinde çocuklarının okulunda kimsesi olmayan, oldukça iri yapılı, Afro Amerikan bir çocuk karşısına çıkınca da hem onun hem de çocuğun hayatı değişir.

Once Upon a Time in… Hollywood (Bir Zamanlar… Hollywood’da), Apple TV – IMDb: 7.6

Quentin Tarantino’nun yönetmen koltuğunda oturduğu ‘Once Upon a Time in… Hollywood’, 1969 Los Angeles’ındaki altın çağına unutulmaz bir nostalji sunuyor. Film, televizyon yıldızı Rick Dalton’ın (Leonardo DiCaprio) ve onun dublörü Cliff Booth’un (Brad Pitt) Hollywood’daki yıldızlı günlerinin sona erdiği bir dönemi anlatıyor. Sharon Tate’in (Margot Robbie) gerçek hayattaki trajik öyküsünü ve Charles Manson’ın sebep olduğu dehşeti içeren gerçek olaylara dayanıyor. Tarantino’nun kendine özgü tarzı, muhteşem oyunculuk performansları ve dönemin atmosferini başarıyla yansıtan detaylar, filmi sadece bir sinema deneyimi değil, aynı zamanda Hollywood’un efsanevi geçmişine saygı duruşu haline getiriyor.

{17945}

Netflix’te İzleyebileceğiniz Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

Spotlight, Netflix – IMDb: 8.1

Spotlight, gerçek bir hikâyeden esinlenen etkileyici bir gazetecilik draması olarak karşımıza çıkıyor. Boston Globe gazetesi Spotlight ekibi, cinsel istismar suçlarıyla sarsılan Katolik Kilisesi’nin derinliklerine doğru bir araştırma başlatır. Bu olaylar, sadece Boston’un değil, tüm dünyanın gözlerini açan büyük bir skandalı ortaya çıkarır. Film, oyunculuk performansları ve gerilim dolu atmosferiyle izleyiciyi adeta içine çekiyor. Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams ve Liev Schreiber gibi deneyimli oyuncuların başarılı performansları, karakterlerin karmaşık duygusal dünyasını ve gazetecilik mesleğinin önemini derinden hissettiriyor.

Blonde, Netflix – IMDb: 5.5

Joyce Carol Oates’in aynı adlı romanından uyarlanan “Blonde” filmi, Hollywood’un en zamansız ikonlarından Marilyn Monroe’nun özel ve kariyer hayatına odaklanıyor. Monroe’nun hayatındaki ve kariyerindeki problemleri yansıtan filmde Marilyn Monroe karakterini ise oyuncu Ana de Armas canlandırıyor.

True Spirit (Denizlerin Kızı), Netflix – IMDb: 6.8

16 yaşındaki Jessica Watson’nın teknesi ile yedi ay boyunca tek başına yaptığı devrialem gezisini ele alan filmin başrollerinde Anna Paquin, Cliff Curtis ve Teagan Croft yer alıyor. Gerçek hayat hikayesinden esinlenerek çekilen filmde, Avustralyalı genç Jessica Watson’ın 210 gün boyunca 33 metrelik teknesi ile tek başına dünyayı dolaşması tüm detayları ile aktarılıyor.

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu, Netflix – IMDb: 8.2

“Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” filmi, Türkiye ve dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdıran halterci Naim Süleymanoğlu’nun hayat hikayesini ele alıyor. İlk dünya rekoruna imza attığında 15 yaşında olan, spor kariyerine yedi dünya rekoru, üç farklı olimpiyatta kazandığı üç Olimpiyat Altın Madalya, altı Avrupa Şampiyonluğu ile yedi dünya şampiyonluğu ve daha nice başarılar sığdıran Naim Süleymanoğlu’nun hayatının anlatıldığı filmde, Süleymanoğlu’na Hayat Van Eck hayat veriyor.

Moneyball (Kazanma Sanatı), Netflix – IMDb: 7.6

Beyzbol oyunculuğunda istediği başarıyı yakalayamayan ve yöneticiliğe geçiş yapan Billy Beane’in hikâyesini anlatan “Moneyball”; çok etkileyici bir gerçek hikâyeden sinemaya uyarlanmış. Oakland A’nın yöneticiliğini alan Beane, en iyi oyuncuları olmadan ligde mücadele vermektedir. Takımını yeniden kurarken düşük bütçeyle rakipleriyle mücadele etmekse hiç kolay olmayacaktır. İşe beyzbol dışında bir açıdan bakarak ilerleyen Billy Beane, istatistik analizlerini işin içine katarak harika bir başarı yakalar.

Pad Man, Netflix – IMDb: 7.9

Dünyanın birçok coğrafyasında hâlâ tabu olan kadın konularının işlendiği bir film “Pad Man”. Regl günlerinde ev dışında yatan, çok pahalı olduğu için ped alamadığı için hijyenik olmayan yöntemlerle buna çare bulan kadınların olduğu bir Hint kasabasında yaşayan girişimci bir erkek; göreceği tüm tepkileri bilmesine rağmen kolları sıvar ve uygun fiyatlı pedler üretir.

The Pursuit of Happyness (Umudunu Kaybetme), Netflix – IMDb: 8.0

Will Smith’in en iyi filmlerinden biri olan “The Pursuit of Happyness”, gerçek bir hikâyeye dayanıyor. Hem karakter hem de eş olarak çok iyi biri olan Chris, yaşadığı maddi zorluklar nedeniyle zor günler geçirir. Zor hayat şartlarında eşi onu yalnız bırakır ve oğluyla baş başa kalırlar. Hayatın en zor anlarını oğluyla birlikte aşmaya çalışırken onu güzel bir gelecek de beklemektedir.

Julie & Julia, Netflix – IMDb: 7.0

Meryl Streep ve Amy Adams’ın başrolünde olduğu film gerçek hikâyeden esinlenilmiş yemek temalı bir film. Günümüzde yaşayan Julie, iş hayatını bırakarak yıllar önce çıkan bir yemek kitabındaki tarifleri deneyerek kendine blog yapar. Julia Child’ın meşhur yemek kitabından esinlendiği tarifleri yapan Julie’yi hayatında başka sürprizler de beklemektedir.

Tick, Tick… Boom!, Netflix – IMDb: 7.5

Film, Jonathon Larson’ın kendi kariyerinin başlangıcını araştırdığı özel bir anı olan aynı adlı müzikaline dayanıyor. İzleyiciyi 1990’ların New York’unun canlı ve karmaşık müzik sahnesine götürerek, sanatçının bir yandan hayalini gerçekleştirmeye çalışırken bir yandan da günlük yaşamın zorluklarıyla nasıl başa çıkmaya çalıştığını gözler önüne seriyor. Andrew Garfield’ın olağanüstü performansı, Jonathon Larson’ın iç dünyasını derinlemesine keşfetmemize yardımcı oluyor

{52254}

Diğer Platformlardan İzleyebileceğiniz Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

Tetris, Diğer – IMDb: 7.4

Taron Egerton, Roger Allam ve Toby Jones’un başrollerinde yer aldığı “Tetris” filmi, dünyanın en popüler video oyunlarından Tetris’in dünyanın dört bir yayına ulaşmasını konu alıyor. Filmde Henk Rogers, 1988’de Tetris’i keşfeder ve ardından ikonik video oyununu kitlelere ulaştırmak için orijinal mucit Alexey Pajitnov ile güçlerini birleştirdiği Sovyetler Birliği’ne seyahat ederek her şeyi riske atar.

Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody, Diğer – IMDb: 6.7

Müzik ikonu Whitney Houston’ın destansı yaşamına ve müziğine odaklanılan filmde, ikonik şarkıcının yıldızlığa yükseliş hikayesi anlatılıyor.

The Wolf of Wall Street (Para Avcısı), Diğer – IMDb: 8.2

Jordan Belfort’un aynı isimli otobiyografik romanından uyarlanan “The Wolf of Wall Street” filmi, Amerikalı broker Belfort’un hayatını konu alıyor. Başrollerinde Leonardo DiCaprio ve Jonah Hill’in yer aldığı filmde, 24 yaşındaki genç ve hırslı broker’ın para kazanma arzusu ve çöküşü anlatılıyor. Altın Küre Ödülleri’nde Leonardo DiCaprio’ya “Komedi/Müzikal Dalında En İyi Aktör” ödülünü kazandıran filmi listenize eklemenizi öneririz.

12 Years a Slave (12 Yıllık Esaret), Diğer – IMDb: 8.1

Oyuncu kadrosunda Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Brad Pitt, Benedict Cumberbatch ve Paul Giamatti’nin yer aldığı filmde, Amerika’da iç savaştan önce kaçırılarak köle olarak satılan Solomon Northup’un hikayesi anlatılıyor. Yönetmenliğini Steve McQueen’in, senaristliğini ise John Ridley’in üstlendiği film, 2013 yılında Oscar’da En İyi Film Ödülü’nü aldı.

I, Tonya (Ben, Tonya), Diğer – IMDb: 7.5

Craig Gillespie’nin yönettiği ve Steven Rogers’ın yazdığı 2017 çıkışlı Amerikan biyografik spor kara komedi filmi “Ben, Tonya”, artistik patinajcı Tonya Harding’in hayatını ve rakibi Nancy Kerrigan’a yönelik 1994 saldırısıyla olan bağlantısını anlatıyor.

Lion, Diğer – IMDb: 8.0

Dev Patel ve Nicole Kidman’ın rol aldığı film, Hintli bir küçük bir çocuğun kaybolmasını, ailesini aramasını ve Avustralyalı bir aile tarafından evlat edinilmesini konu alıyor. Gerçek bir hayat hikâyesinden uyarlama olan filmde duygular o kadar gerçekçi verilmiş ki, Saroo (Dev Patel) Hint mahallelerinde gezinirken ve yıllar sonra gerçek annesini ararken neler hissettiklerini anlayabileceksiniz.

The Theory of the Everything (Her Şeyin Teorisi), Diğer – IMDB: 7.7

Eddie Redmayne’in en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazandığı “The Theory of Everything”, iki farklı dalda da Golden Globe almasıyla çıtayı yükselten bir film. Tüm zamanların en iyi fizikçilerinden biri kabul edilen Stephen Hawking’in yaşamını konu alan yapım, bilim insanının üniversite yıllarından başlıyor. Eşiyle tanışmasını, arkadaşlarını ve parlak öğrencilik yılları dışında hayatını değiştiren hastalığının teşhisinin konmasının da yer aldığı senaryoda Stephen Hawking’in hayatını heyecanla izleyeceksiniz.

Miracles from Heaven (Cennetten Mucizeler), Diğer – IMDb: 7.1

Aileye, anneliğe ve mucizelere dair bir film izlemek isterseniz bu yapımı mutlaka görmelisiniz. Kızlarından birinin çok nadir ve tedavisi olmayan bir hastalığa yakalandığını öğrenen aile zorlayıcı bir sürece girer. Kızlarının hayatına devam edebilmesi için tüm düzenlerini değiştiren ailenin hayatını asıl değiştirense kızlarının yüksek bir ağaç kovuğundan içeri düşmesi olacaktır.

The Social Network (Sosyal Ağ), Diğer – IMDb: 7.8

Hemen herkesin hayatında yer alan Facebook’un ortaya çıkışını ve Mark Zuckerberg’in bu süreçte neler yaşadığını anlatan film tam olarak bir başarı hikâyesi filmi. Kız arkadaşı tarafından terk edilen Mark, bir gece Harvard Üniversitesi’nin bilgilerine ulaşır ve tüm kızların karşılaştırılabileceği bir sistem kurar. İlk başta tepki görmesine neden olan bu sistemin alt yapısındaki başarı kısa sürede evrilir ve şimdi milyonların kullandığı bir sosyal ağ haline gelir.

Seven Years in Tibet (Tibet’te Yedi Yıl), Diğer – IMDb: 7.1

Brad Pitt’in başrolünde olduğu film, Tibet’e ve o coğrafyanın hayat görüşüne dair etkileyici bir film. İkinci Dünya Savaşı öncesinde Himalayalar’a tırmanmak için yola çıkan Avusturyalı dağcı Heinrich, İngiliz askerleri tarafından esir alınır. Esaretten kurtulduktan sonra ise Tibet’teki bir kasabada yıllarca kalmak zorunda kalır. Bu sırada oranın öğretilerini gören, Dalai Lama ile tanışan Heinrich, bundan sonra eski hayatındakinden çok daha farklı olacaktır.

The Imitation Game (Enigma), Diğer – IMDb: 8.0

Oscar ödüllü “Enigma”, Benedicth Cumberbatch ile Keira Knightley’i bir araya getiren ve soluksuz izlenen bir yapım. İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler’in kurduğu Enigma kodunu çözmeye çalışan ünlü matematikçinin süreçteki yolculuğunu anlatıyor.

The Pianist (Piyanist), Diğer – IMDb: 8.5

Roman Bolanski’nin yönettiği Adrien Brody’nin başrolünde olduğu üç Oscar ödüllü “The Pianist” için başyapıt diyebiliriz. Nazi işgali altındaki Varşova’da hayatta kalmaya çalışan Yahudi piyanist Wladyslaw, bir şekilde toplama kamplarına gitmekten kurtulur. Ama terk edilmiş ücra yerlerde yaşamak onun için hiç de kolay olmaz.

The Post, Diğer – IMDb: 7.2

Yönetmenliğini Steven Spielberg’in üstlendiği “The Post,” Washington Post gazetesinin sahibi Katharine Graham (Meryl Streep) ve başyazarı Ben Bradlee (Tom Hanks) tarafından yönetilen bir haber ekibinin, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin gizli bilgilerini ifşa etme cesaretini göstermesini anlatıyor. Basın özgürlüğünün ve demokrasinin temel değerlerini hatırlatan film, tarihi bir dönemi canlandırırken önemli bir mesaj taşıyor.

Killers of the Flower Moon (Dolunay Katilleri), Diğer – IMDb: 7.9

Martin Scorsese’nin yönettiği, Leonardo DiCaprio, Robert De Niro gibi yıldız oyuncuların performanslarıyla dikkat çeken ve David Grann’ın aynı adlı kitabından uyarlanan 2023 yapımı bir Amerikan Western suç drama filmidir. Osage Kızılderililerinin topraklarındaki petrolü keşfetmesi ve bu keşif sonucunda zenginleşmesi anlatılıyor. Ancak bu zenginlik, Osage halkını hedef alan bir dizi cinayete de neden oluyor. Film, bu cinayetleri araştırmak için görevlendirilen FBI ajanı Tom White’ın (Leonardo DiCaprio) hikayesini anlatıyor.

{46444}

Selçuk Uzman
Selçuk Uzman Tüm Yazıları