preloader

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Tarihi Diziler

10.10.2023
Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Tarihi Diziler

Yazı Boyutu:

Tarihte iz bırakmış kişilerden dünyayı değiştiren olaylara ve hâlâ gizemi çözülememiş toplumları konu alan tarihi dizileri keşfedin.

Tarihe ilgi duyuyorsanız izlenecekler listenize tarihi dizileri de mutlaka ekleyin. Tarihte iz bırakmış kişilerden dünyayı değiştiren olaylara ve hâlâ gizemi çözülememiş toplumları konu alan tarihi dizileri izlerken zamanda yolculuk yapmış gibi olacaksınız.

Amazon Prime Video’daki En İyi Tarihi Diziler

Downton Abbey, Amazon Prime – IMDb: 8.7

Beş yıl yayınlanan ve toplamda 52 bölümü olan “Downton Abbey”; aksanı ve tarzıyla buram buram İngiliz stili kokan bir dizi. Birinci Dünya savaşından önceki dönemde başlayan dizinin finali 1920’lerde yapılıyor ve her bölümünde konusu kadar dekoru, mekânları ve kostümleriyle göz dolduruyor. Downton malikanesinde yaşayan Crawley ailesi ve yardımcıları etrafında dönen dizi araya miras paylaşımı girince farklı yerlere gidiyor.

Z: The Beginning of Everything, Amazon Prime – IMDb: 7.0

Ünlü yazar F. Scott Fitzgerald ile eşi Zelda Sayre Fitzgerald’ın büyük aşkını ve evliliklerini konu edinen etkileyici bir dönem draması. Christina Ricci’nin üstün performansı ve 1920’lerin Amerika’sının atmosferi izleyiciyi cezbetmeyi başarıyor.Dizi, dönem draması sevenler için keyifli bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

El Cid, Amazon Prime – IMDb: 6.8

İspanyol tarihinde büyük bir figür olan Rodrigo Díaz de Vivar’ın yaşamını konu alan dizi, El Cid olarak bilinen efsanevi savaşçının hayatını anlatarak izleyicilere Orta Çağ İspanya’sının zorlu politik atmosferine ve sürükleyici bir hikayeye yolculuk etme fırsatı sunar. Rodrigo Díaz de Vivar, 11. yüzyılın ortalarında yaşamış cesur bir savaşçı ve stratejist olarak tarihe geçmiştir. El Cid, Müslümanlarla Hristiyanlar arasında süregelen çatışmaların tam ortasında kendine yer bulur. Dizi, bu dönemin karmaşık siyasi entrikalarını, savaşlarını ve aşk hikayelerini ustalıkla işleyerek izleyiciyi Orta Çağ’ın derinliklerine götürür.

The Man in the High Castle (Yüksek Şatodaki Adam), Amazon Prime – IMDb: 7.9

Philip K. Dick’in aynı adlı romanından uyarlanan, alternatif tarih ve bilim kurgu türündeki bir televizyon dizisidir. Dizi, Nazilerin ve Japon İmparatorluğu’nun Amerika’yı işgal ettiği bir alternatif evrende geçiyor. Hikaye, 1962 yılında, Amerika’nın Nazi Almanyası ve Japon İmparatorluğu tarafından bölünmüş olduğu bir dünyada geçmektedir. Doğu Kıyısı’nı Nazi Almanyası, Batı Kıyısı’nı ise Japon İmparatorluğu kontrol etmektedir. Ortada kalan Rocky Dağları bölgesi ise tarafsız bir bölge olarak kalmıştır. Ancak, direniş grupları ve gizli direnişçilerin varlığı, bu dünya düzenini sarsmaya başlar.

BluTV’deki En İyi Tarihi Diziler

Chernobyl, Blu TV – IMDb: 9.3

Şimdiye kadar çekilmiş en iyi diziler arasında gösterilen “Chernobyl”, yakın tarihte yaşanan faciayı konu alıyor. 1986’da Sovyet Rusya’da insan ihmali yüzünden yaşanan nükleer patlama sonrası şehrin durumunu, gelişen olayları anlatan dizi sadece beş bölümden oluşuyor. Patlama öncesinde ve sonrasında hiçbir önlem alınmadığı için faciaya dönüşen kazayı anlatan mini diziyi tarihe ve dünyayı değiştiren olaylara ilgi duyanlar mutlaka izlemeli.

Medici, Blu TV – IMDb: 7.9

Dünya tarihinde adına sık sık rastladığımız Medici Hanedanlığı’nı konu alan dizi 1400’lü yılların Floransa’sında geçiyor. İlk sezonuna “Medici: Master of Florence” adı verilen dizi, babasının ardından sahip oldukları Avrupa’nın en güçlü bankasının başına geçen Cosimo’nun güç savaşını konu alıyor. “Medici: The Magnificent” adı verilen ikinci sezonda ise Cosimo’nun torunu Lorenzo’nun hikâyesi konu alınıyor. Rönesans’tan dine birçok konuda ismi olan Medici ailesinin tarihini izlemek çok sürükleyici.

Babylon Berlin, Blu TV IMDb: 8.4

1920’lerin Berlin’inde geçen bu etkileyici Alman yapımı tarihi dizi Weimar Cumhuriyeti döneminin karmaşıklığını ve çalkantılarını ustalıkla işliyor. İki ana karakter, dedektif Gereon Rath ve Charlotte Ritter, izleyicilere bu dönemin siyasi entrikaları, suç dünyası ve kültürel patlamalarını keşfetme fırsatı sunuyor. Dedektif Rath, Berlin polis teşkilatına atanmış gizemli bir cinayeti çözmeye çalışırken hem suç dünyasının hem de siyasi entrikaların içine çekilir. Charlotte Ritter ise yoksulluk içinde yaşayan bir kadındır ve polis teşkilatında sekreter olarak çalışırken, kariyer yapma hayalleri kurar. Mükemmel set tasarımı, kostümler ve atmosfer yaratımının eşlik ettiği dizide 1920’lerin Berlin’indeki sosyal, kültürel ve politik değişimleri, Weimar Cumhuriyeti’nin çöküşünü ve Nazi Partisi’nin yükselmesini arka plan olarak kullanırken, dedektiflik hikayesi ve karakterlerin kişisel maceralarıyla da izleyiciyi içine çeker.

The Gilded Age, BluTV – IMDb: 8.0

Dizi, 19. yüzyılın sonlarına, yani “Altın Çağı” olarak adlandırılan döneme odaklanıyor. Ana karakterler, yoksul bir aileden gelen Marian Brook ve onun amcası George Russell’dır. Marian, zengin ve etkili ailelerin yaşadığı New York şehrine gelir ve bu yeni dünyada hayatın karmaşıklıklarıyla başa çıkmaya çalışırken büyük toplumsal değişimlere tanık olur. Tarihsel detaylara olan bağlılığı ve dönemin lüks yaşam tarzını, sosyal çatışmalarını ve sınıf ayrımlarını ustalıkla yansıtmasıyla öne çıkan dizi keyifli bir seyir zevki vadediyor.

Mercy Street, Blu TV – IMDb: 7.5

Amerikan İç Savaşı döneminde geçen dizi, hem Kuzeyli hem de Güneyli savaş mağdurlarına hizmet veren bir sığınak haline gelmiş hastanede geçer. Hemşireler, doktorlar ve diğer personel, zorlu koşullar altında hastalarına yardım etmeye çalışırken aynı zamanda kendi içsel mücadeleleriyle yüzleşmek zorundadır. Savaşın getirdiği acıları, kayıpları ve zorluklarıyla baş etmeye çalışan karakterler, izleyiciye tarihsel bir perspektif sunar.

Netflix’teki En İyi Tarihi Diziler

The Crown, Netflix – IMDb: 8.6

Tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu İngiliz Kraliyet ailesine en gerçekçi bakışı getiren yapımlardan biri kesinlikle “The Crown” dizisi. İkinci Elizabeth’in tahta geçmesinden kısa bir süre önce başlayan dizi, kraliçe olma sürecini, hükümet ve kraliyet arasındaki ilişkiyi, ailede olanları anlatıyor. Netflix’ten izlenebilen dizinin en çok izlenen sezonunun ise Prenses Diana’nın geldiği dördüncü sezon olması sürpriz değil.

“The Crown” dizisinin 6. sezonunun yayın tarihi ise belli oldu. Dizi, 16 Kasım ve 14 Aralık tarihleri olarak iki ayrı günlerde izleyicilerle buluşacak. Sezonun 16 Kasım’da yayınlanacak ve toplam 4 bölümden oluşacak ilk kısmı Charles ve Diana’nın boşanmasının ardından gelişen olayları konu alacak. 14 Aralık’ta yayınlanacak ve toplam 6 bölümden oluşacak ikinci kısmı ise Prens William’ın Diana’nın ölümünün ardından verdiği mücadeleyi ele alacak.

Rise of Empires: Ottoman, Netflix – IMDb: 7.9

Osmanlı’nın Yükselme Devri olarak da bilinen Fatih Sultan Mehmet ile başlayan dönemi anlatan dizi etkileyici sahnelerle dolu tarihi bir yapım. Fatih Sultan Mehmet’in erken yaşta tahta geçmesini ve İstanbul’u fethetme sürecini konu alan dizi oyuncu kadrosuyla da göz dolduruyor.

Peaky Blinders, Netflix – IMDb: 8.8

1900’lü yılların başında oldukça karışık olan İngiltere sokaklarında birbirinden farklı çeteler türemiştir. Bunun en tehlikeli ve korku saçanıysa başlarındaki şapkalarda taşıdıkları jiletle insanları kör eden gruptur. Tommy Shelby liderliğindeki çete kendilerini kanıtlamak için de korkunç şeyler yapmaktan geri kalmayacaktır.

Outlander, Netflix – IMDb: 8.4

Savaş hemşiresi Claire Randall 1945’teyken kendini gizemli bir şekilde 1700’lerde bulur. Kendi hayatında evli olan Claire zamanda yolculuk yaparken karşısına çıkan İskoç Jaime’ye de bir şeyle hissetmeye başlar. Kendi hayatında sevdiği adamla tarihte yaşayan savaşçı arasında kalan Claire’i çalkantılı günler beklemektedir.

Hollywood, Netflix – IMDb: 7.5

İzleyiciyi Hollywood’un o çok konuşulan ilk yıllarına götüren dizide başrolü David Corenswet alıyor. Yedi bölümden oluşan dizi 1940’ların sonunda yeni yeni şekillenmeye başlayan ve oldukça ışıltılı olan Hollywood’da yer almak için aslında insanların neler yaptığını, nasıl şeylere katlandıklarını konu alıyor. Ryan Murphy’nin çok beğenilen iğneleyici yönünü konuşturduğu dizide birçok toplumsal soruna da dikkat çekiliyor.

Cable Girls, Netflix – IMDb: 7.5

Netflix dizisi “Cable Girls”, İspanyol yapımlarından biri. 1920’lerde Madrid’deki bir telefon hattı şirketinde aramaları yönlendirmek için çalışan dört kadını konu alan dizi, farklı karakterdeki kadınların zaman içerisinde iş arkadaşlığından çıkarak çok daha öteye taşınan ilişkilerini konu alıyor. Dönemde kadınlara verilen değerden çok daha fazlası olduklarının farkında olan bu dört kadın birbirlerine verdikleri destekle hayatta ilerlerler.

Vikings, Netflix – IMDb: 8.5

Sekizinci yüzyıldan itibaren İskandinavya ve Kuzey Avrupa topraklarında yaşayan Viking tarihine ilginiz varsa bu diziyi mutlaka izlemelisiniz. Cesur ve savaşçı Vikingler’i anlatan dizide Ragnar Lothbrok’un odağında gizemli bir dünya izleniyor. Vikinglerin deniz odağında geçen hayatları, savaşçı yapıları ve kültürlerinin konu alındığı tarihi dizi 93 bölümden oluşuyor.

The Last Kingdom, Netflix – IMDb: 8.5

Bernard Cornwell’in “The Saxon Stories” adlı roman serisine dayanan bir tarihi drama dizisidir. Dizi, IX.yüzyılda Vikingler ile Anglo-Saksonlar arasındaki çatışmaları ele alırken, ana karakter Uhtred of Bebbanburg’un (Alexander Dreymon) hikayesini merkeze koyuyor.

Marco Polo, Netflix – IMDb: 8.0

Marco Polo, Venedikli bir tüccarın oğlu olarak, babası tarafından Moğol İmparatorluğu’nun hükümdarı Kublai Han’ın sarayına gönderilir. Burada, Polo, Moğol hükümdarı Kublai Han’ın sarayında politik entrikalar, savaş stratejileri ve egzotik kültürlerle karşılaşır. Dizi, çekişmeleri, ittifakları ve entrikalarının yanı sıra çarpıcı set tasarımları ve etkileyici dövüş sahneleri ile dikkat çeker.

Diğer Platformlardaki En İyi Tarihi Diziler

Muhteşem Yüzyıl, Diğer – IMDb: 6.9

Yayınlandığı dört yıl ve 219 bölüm boyunca dünya genelinde milyonlarca kişiye ulaşan “Muhteşem Yüzyıl”, Osmanlı’nın Kanuni dönemini hikâyeleyici bir tarzla anlatıyor. Dönemdeki tarihsel olaylar dışında sarayda yaşanan kendine yer edinme kavgalarını, aşkları ve entrikaları konu alan Muhteşem Yüzyıl başarılı oyuncu kadrosu, dönem detayları ve kostümleriyle dizi tarihinde yer eden yapımlardan.

Band of Brothers (Kardeşler Takımı), Diğer- IMDb: 9.4

10 bölümlük mini bir dizi olan “Band of Brothers”, her bölümü başka biri tarafında senaryolaştırılan ve yönetilen bir yapım. Amerikan ordusunda yer alan Easy bölüğünün savaşa hazırlanma süreciyle başlayan dizi, askerlerin savaşa nasıl girdiği, nasıl ilerlediği, yaptıkları kritik hataları konu alıyor ve askerlerin terhis olmasıyla da final yapıyor. İkinci Dünya Savaşı’nda geçen tarihi dizi aslında savaşta kimsenin kazanmadığını gösteriyor.

Rome (Roma), Diğer – IMDb: 8.7

Hemen her bölümünde yeni oyuncular gördüğümüz geniş bir kadroyla ekrana gelen “Rome”, Roma İmparatorluğu’nun en güçlü olduğu zamanlarda geçiyor. Sezar döneminin güçlü ve bir o kadar da kanlı günlerini konu alan dizi toplumsal, askeri ve politik anlamda birçok önemli gelişmeyi konu alıyor.

Versailles, Diğer – IMDb: 7.9

Barok mimarisiyle günümüzde bile göz dolduran Versailles Sarayı’nın yapıldığı tarihe gitmek ister misiniz? Fransa kralı 14’üncü Louis’in tüm şatafatıyla dikkatleri üzerine çekecek yeni bir saray istemesi üzerine başlatılan girişimleri konu alan tarihi dizi izlerken sizi 17. yüzyılın Avrupa’sına götürecek.

Manhattan, Diğer – IMDb: 7.7

İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazilere karşı kullanmak üzere -tarihte bir ilk olan- atom bombası yapma girişiminde bulunan bir grup bilim insanı, ıssız ve kurak New Mexico’daki bir kasabaya yerleşir. Çalışmalarını burada yürütürken her birinin ailesi de yeni görevleri uzun süreceği için onlarla birlikte gelmiştir. Bilim insanları bu tehlikeli görevi üstlenirken aileleri de konuyu bilmeseler de bu yaşama alışmaya çalışırken karşılarına çok farklı olay çıkacaktır.

Vatanım Sensin, Diğer – IMDb: 8.4

Cumhuriyet’in kuruluş yıllarını iki sezonla ekrana getiren Vatanım Sensin senaryosuyla ve oyuncularıyla çok sevilmişti. Vatanına tutkuyla bağlı bir asker olan Cevdet ve hemşire Azize, üç çocuğunu da aynı bağlılıkla yetiştirmiştir. Cevdet cephedeyken Azize ailesiyle Selanik’ten İzmir’e taşınmak zorunda kalacak ve yıllar sonra İzmir’in işgaliyle onları kötü sürprizler bekleyecektir.

Boardwalk Empire, Diğer – IMDb: 8.6

Atlantik City’de geçen ve Amerikan suç dünyası ilesiyasi entrikaların 1920’lerdeki doruk noktasını ele alan tarihi dizi, baş karakter Enoch “Nucky” Thompson’ın (Steve Buscemi) yaşamını merkeze alır. Nucky, resmi olarak kentteki halka yardım eden bir siyasetçi olarak görünürken, aynı zamanda yasa dışı içki ticaretinin altındaki suç imparatorluğunu yönetir.Amerikan içki yasağının ve suç dünyasının yükselişinin yanı sıra dönemin sosyal ve siyasi değişimlerini de ustalıkla işleyen dizi mükemmel kostüm tasarımı ve dönem atmosferi ile izleyiciyi 1920’lerin cazibesine çekerken, karmaşık karakterler ve dolambaçlı hikaye örgüsü ile tarih severlerin kaçırmaması gereken bir yapım olmayı başarmıştır.

The Tudors, Diğer – IMDb: 8.1

Tarihi Tudor Hanedanı dönemini konu alan dizi, İngiltere’nin en ünlü hükümdarı olan VIII. Henry’nin hükümet dönemine odaklanır. Henry’nin evliliklerindeki karmaşık ilişkiler, siyasi entrikalar ve dönemin dini çalkantıları dizinin temelini oluşturur. İlk başta Catherine of Aragon ile olan evliliğini sürdürmeye çalışan Henry, ardından Anne Boleyn ile yaşadığı aşk ve evlilikle tarih sahnesinde önemli bir dönemeç yaşar. Dizi, tarihi olaylara dayalı olmasının yanı sıra, dönemin atmosferini ve kostümlerini başarıyla yansıtırken Jonathan Rhys Meyers’ın canlandırdığı VIII. Henry’nin etkileyici performansı ve dönemin diğer önemli figürlerinin canlı portreleri, izleyicilere tarihi bir dramayla birlikte büyüleyici bir karakter incelemesi sunar.

{23784}

Yeni mekanlar, etkinlikler, filmler, diziler, gustolu içerikler ve sürprizler için
👉OGGUSTO Club’a katılın!

Berra Özyalvaç
Berra Özyalvaç Tüm Yazıları