preloader

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Tarihi Diziler

31.08.2022
Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Tarihi Diziler

Yazı Boyutu:

Tarihi konuları, bilinen aileleri ve olayları işleyen dizileri sizler için bir araya getirdik.

Tarihe ilgi duyuyorsanız izlenecekler listenize tarihi dizileri de mutlaka ekleyin. Tarihte iz bırakmış kişilerden dünyayı değiştiren olaylara ve hâlâ gizemi çözülememiş toplumları konu alan tarihi dizileri izlerken zamanda yolculuk yapmış gibi olacaksınız.

Chernobyl (IMDb: 9,4)

Şimdiye kadar çekilmiş en iyi diziler arasında gösterilen Chernobyl, yakın tarihte yaşanan faciayı konu alıyor. 1986’da Sovyet Rusya’da insan ihmali yüzünden yaşanan nükleer patlama sonrası şehrin durumunu, gelişen olayları anlatan dizi sadece beş bölümden oluşuyor. Patlama öncesinde ve sonrasında hiçbir önlem alınmadığı için faciaya dönüşen kazayı anlatan mini diziyi tarihe ve dünyayı değiştiren olaylara ilgi duyanlar mutlaka izlemeli.

The Crown (IMDb: 8,7)

Tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu İngiliz Kraliyet ailesine en gerçekçi bakışı getiren yapımlardan biri kesinlikle The Crown dizisi. İkinci Elizabeth’in tahta geçmesinden kısa bir süre önce başlayan dizi, kraliçe olma sürecini, hükümet ve kraliyet arasındaki ilişkiyi, ailede olanları anlatıyor. Netflix’ten izlenebilen dizinin en çok izlenen sezonunun ise Prenses Diana’nın geldiği dördüncü sezon olması sürpriz değil.

Downton Abbey (IMDb: 8,7)

Beş yıl yayınlanan ve toplamda 52 bölümü olan Downton Abbey; aksanı ve tarzıyla buram buram İngiliz stili kokan bir dizi. Birinci Dünya savaşından önceki dönemde başlayan dizinin finali 1920’lerde yapılıyor ve her bölümünde konusu kadar dekoru, mekânları ve kostümleriyle göz dolduruyor. Downton malikanesinde yaşayan Crawley ailesi ve yardımcıları etrafında dönen dizi araya miras paylaşımı girince farklı yerlere gidiyor.

{771734}

Muhteşem Yüzyıl (IMDb: 6,6)

Yayınlandığı dört yıl ve 219 bölüm boyunca dünya genelinde milyonlarca kişiye ulaşan Muhteşem Yüzyıl, Osmanlı’nın Kanuni dönemini hikâyeleyici bir tarzla anlatıyor. Dönemdeki tarihsel olaylar dışında sarayda yaşanan kendine yer edinme kavgalarını, aşkları ve entrikaları konu alan Muhteşem Yüzyıl başarılı oyuncu kadrosu, dönem detayları ve kostümleriyle dizi tarihinde yer eden yapımlardan.

Band of Brothers, Kardeşler Takımı (IMDb:9,4)

10 bölümlük mini bir dizi olan Band of Brothers, her bölümü başka biri tarafında senaryolaştırılan ve yönetilen bir yapım. Amerikan ordusunda yer alan Easy bölüğünün savaşa hazırlanma süreciyle başlayan dizi, askerlerin savaşa nasıl girdiği, nasıl ilerlediği, yaptıkları kritik hataları konu alıyor ve askerlerin terhis olmasıyla da final yapıyor. İkinci Dünya Savaşı’nda geçen tarihi dizi aslında savaşta kimsenin kazanmadığını gösteriyor.

Rome, Roma (IMDb: 8,7)

Hemen her bölümünde yeni oyuncular gördüğümüz geniş bir kadroyla ekrana gelen Rome, Roma İmparatorluğu’nun en güçlü olduğu zamanlarda geçiyor. Sezar döneminin güçlü ve bir o kadar da kanlı günlerini konu alan dizi toplumsal, askeri ve politik anlamda birçok önemli gelişmeyi konu alıyor.

Medici (IMDb: 7,9)

Dünya tarihinde adına sık sık rastladığımız Medici Hanedanlığı’nı konu alan dizi 1400’lü yılların Floransa’sında geçiyor. İlk sezonuna Medici: Master of Florence adı verilen dizi, babasının ardından sahip oldukları Avrupa’nın en güçlü bankasının başına geçen Cosimo’nun güç savaşını konu alıyor. Medici: The Magnificent adı verilen ikinci sezonda ise Cosimo’nun torunu Lorenzo’nun hikâyesi konu alınıyor. Rönesans’tan dine birçok konuda ismi olan Medici ailesinin tarihini izlemek çok sürükleyici.

{772112}

Rise of Empires: Ottoman (IMDb: 8,0)

Osmanlı’nın Yükselme Devri olarak da bilinen Fatih Sultan Mehmet ile başlayan dönemi anlatan dizi etkileyici sahnelerle dolu tarihi bir yapım. Fatih Sultan Mehmet’in erken yaşta tahta geçmesini ve İstanbul’u fethetme sürecini konu alan dizi oyuncu kadrosuyla da göz dolduruyor.

Versailles (IMDb: 7,9)

Barok mimarisiyle günümüzde bile göz dolduran Versailles Sarayı’nın yapıldığı tarihe gitmek ister misiniz? Fransa kralı 14’üncü Louis’in tüm şatafatıyla dikkatleri üzerine çekecek yeni bir saray istemesi üzerine başlatılan girişimleri konu alan tarihi dizi izlerken sizi 17. yüzyılın Avrupa’sına götürecek.

Manhattan (IMDb: 7,8)

İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazilere karşı kullanmak üzere -tarihte bir ilk olan- atom bombası yapma girişiminde bulunan bir grup bilim insanı, ıssız ve kurak New Mexico’daki bir kasabaya yerleşir. Çalışmalarını burada yürütürken her birinin ailesi de yeni görevleri uzun süreceği için onlarla birlikte gelmiştir. Bilim insanları bu tehlikeli görevi üstlenirken aileleri de konuyu bilmeseler de bu yaşama alışmaya çalışırken karşılarına çok farklı olay çıkacaktır.

Hollywood (IMDb: 7,6)

İzleyiciyi Hollywood’un o çok konuşulan ilk yıllarına götüren dizide başrolü David Corenswet alıyor. Yedi bölümden oluşan dizi 1940’ların sonunda yeni yeni şekillenmeye başlayan ve oldukça ışıltılı olan Hollywood’da yer almak için aslında insanların neler yaptığını, nasıl şeylere katlandıklarını konu alıyor. Ryan Murphy’nin çok beğenilen iğneleyici yönünü konuşturduğu dizide birçok toplumsal soruna da dikkat çekiliyor.

Cable Girls (IMDb: 7,6)

Netflix dizisi Cable Girls, İspanyol yapımlarından biri. 1920’lerde Madrid’deki bir telefon hattı şirketinde aramaları yönlendirmek için çalışan dört kadını konu alan dizi, farklı karakterdeki kadınların zaman içerisinde iş arkadaşlığından çıkarak çok daha öteye taşınan ilişkilerini konu alıyor. Dönemde kadınlara verilen değerden çok daha fazlası olduklarının farkında olan bu dört kadın birbirlerine verdikleri destekle hayatta ilerlerler.

{772392}

Vikings (IMDb: 8,5)

Sekizinci yüzyıldan itibaren İskandinavya ve Kuzey Avrupa topraklarında yaşayan Viking tarihine ilginiz varsa bu diziyi mutlaka izlemelisiniz. Cesur ve savaşçı Vikingler’i anlatan dizide Ragnar Lothbrok’un odağında gizemli bir dünya izleniyor. Vikinglerin deniz odağında geçen hayatları, savaşçı yapıları ve kültürlerinin konu alındığı tarihi dizi 93 bölümden oluşuyor.

Vatanım Sensin (IMDb: 8,2)

Cumhuriyet’in kuruluş yıllarını iki sezonla ekrana getiren Vatanım Sensin senaryosuyla ve oyuncularıyla çok sevilmişti. Vatanına tutkuyla bağlı bir asker olan Cevdet ve hemşire Azize, üç çocuğunu da aynı bağlılıkla yetiştirmiştir. Cevdet cephedeyken Azize ailesiyle Selanik’ten İzmir’e taşınmak zorunda kalacak ve yıllar sonra İzmir’in işgaliyle onları kötü sürprizler bekleyecektir.

Peaky Blinders (IMDb: 8,8)

1900’lü yılların başında oldukça karışık olan İngiltere sokaklarında birbirinden farklı çeteler türemiştir. Bunun en tehlikeli ve korku saçanıysa başlarındaki şapkalarda taşıdıkları jiletle insanları kör eden gruptur. Tommy Shelby liderliğindeki çete kendilerini kanıtlamak için de korkunç şeyler yapmaktan geri kalmayacaktır.

Outlander (IMDb: 8,4)

Savaş hemşiresi Claire Randall 1945’teyken kendini gizemli bir şekilde 1700’lerde bulur. Kendi hayatında evli olan Claire zamanda yolculuk yaparken karşısına çıkan İskoç Jaime’ye de bir şeyle hissetmeye başlar. Kendi hayatında sevdiği adamla tarihte yaşayan savaşçı arasında kalan Claire’i çalkantılı günler beklemektedir.

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları