preloader

İzlemeniz Gereken En İyi Amazon Prime Belgeselleri

04.11.2022
İzlemeniz Gereken En İyi Amazon Prime Belgeselleri

Yazı Boyutu:

Amazon Prime’da hangi belgeseller var? Belgesel izlemeyi sevenler için uzay, tarih, doğa ya da insanlarla ilgili belgesel Amazon Prime Video’daki bu yapımları kaçırmayın.

Belgesel izlemeyi sevenler için Amazon Prime birbirinden ilginç belgeseller sunuyor. Evrene, insana ve tarihe bambaşka bir açıdan bakmayı seviyorsanız Amazon Prime Video’daki harika belgesel alternatiflerine göz atabilirsiniz. Zamanınızı ekran başında geçirirken sizi bambaşka olayların içine alacak; farkındalık yaratacak belgesellerle bakış açınızı genişletmeye hazır olun.

Pink: All I Know So Far (IMDb:8,1)

Michael Gracey tarafından yönetilen, Amerikalı şarkıcı-söz yazarı Pink’i merkezine alan 2021 yapımı belgesel film, Amazon Prime’ın dikkat çeken yapımları arasında. Amazon Originals yapımı belgesel, izleyenleri 41 yaşındaki şarkıcının 2019 tarihli Beautiful Trauma Dünya Turnesi’ne konuk ediyor.

The Grand Tour (IMDb:8,7)

İkinci Kapanma Özel programında üçlümüz Fransız otomobil kültürünün tuhaf dünyasına dalıyor. Galler tepelerinde başlayan destansı yolculukta tüyler ürpertici bir dağ tırmanışı, bomba imhaları, pervaneli arabalar, helikopter gösterileri ve hayatlarının en heyecan verici yarışından sonra şaşırtıcı bir Ortaçağ zirvesi için Manş Denizi’ne varıyorlar. Bölümde bir tutam Fransız sanat sineması da var.

Clarkson’un Çiftliği (IMDb: 9,0)

İngiltere’nin muhtemelen en sıra dışı çiftçisi olan Jeremy Clarkson’ın hayatındaki yoğun, zorlu ve çoğu zaman komik bir yılın hikayesi. Jeremy’nin tarım ortaklarından oluşan derme çatma grubunun, zorlu hava koşulları, inatçı hayvanlar, kayıtsız ekinler ve ansızın ortaya çıkan bir pandemiyle nasıl yüzleştiklerini izleyin. Jeremy Clarkson’ı daha önce hiç böyle görmediniz.

Uçuş / Risk (IMDb:6,4)

Uçuş / Risk, 2018 ve 2019’da yalnızca beş ay arayla iki Boeing 737 Max uçağı düştüğünde kendilerini küresel bir trajedinin ortasında bulan sıradan insanları anlatıyor. Bu güçlü belgesel, etkilenen aile üyelerinin, onların hukuk ekiplerinin ve muhbirlerin bakış açısıyla anlatılıyor.

Maradona: Uğurlu Hayal (IMDb:7,2)

Arjantinli futbol efsanesi Diego Maradona’nın hayatına odaklanıyor. Diego Armando Maradona’nın, anavatanı Arjantin’deki yaşantısından Barselona ve Napoli’deki kariyerine odaklanılan belgeselde, Maradona’nın kariyeri boyunca yaşadığı önemli anlar gözler önüne seriliyor.

Citizenfour (IMDb 8,0)

Oscar ve Bafta ödüllü belgesel film, büyük skandalı ortaya çıkaran Edward Snowden’ın hikayesini konu alıyor. Amerika Ulusal Güvenlik Ajansı’nda (NSA) çalışan ve sıradan bir çalışan olan Edward Snowden’ın, kişisel bilgilerin nasıl ihlal edildiğini ortaya çıkaran kanıtlar sunmasını anlatan belgesel; teknoloji adı altında insanların nasıl takip edildiğini, Snowden’ın bunu kendi güvenliğini koruyarak nasıl kanıtladığını anlatıyor.

Samsara (IMDb 8,5)

Sanskritçe’de doğanın durmayan döngüsü anlamına gelen Samsara, Bakara ile tanınan yönetmen Ron Fricke imzalı. Çekimleri beş yıl süren belgesel 25 ülkede, yüzlerce farklı çekim noktasıyla tamamlanmış. Dünya üzerinde farklı coğrafyalarda, kültürlerde, yaşam şartlarında; ölümle yaşam arasında geçen süreye dair her şeyi kapsayan belgesel Samsara insanlığa dair büyüleyici güzelliği ve dikkat çeken farklılığı ele alıyor.

Meru (IMDb 7,7)

En az Everest kadar dağcılara tırmanma hayali kurduran Himalayalar’daki Meru’ya çıkmak sanıldığından çok daha zor. Dağcıların hem ihtiyaçları hem de çekim için olabildiğince çok ekipmanı taşıyarak çıktıkları Meru, izlerken zaman zaman nefesinizi kesecek. Dünyanın en tanınan dağcılarından Jimmy Chin, Renan Öztürk, Conrad Anker’ın Meru’ya tırmanma hikayesini anlatan belgesel film, dağcılığa ilgisi olmayanların bile izlerken nefesiniz kesecek.

Chasing Happiness (IMDb 7,8)

Dünyanın en meşhur müzik gruplarından ve kardeşlerinden biri olan Jonas Brothers ile gerçek anlamda tanışmaya hazır mısınız? Müzikte yakaladıkları başarıyı, sahneye nasıl hazırlandıkları ve kendi aralarındaki ilişkiye kadar her şeyi açıkça anlattıkları belgesel, grubun hayranlarını Amazon Prime’da bekliyor.

I am not Your Negro (IMDb 7,9)

James Baldwin’in yazdığı, Samuel Jackson’ın seslendirdiği belgesel, zenci ırkçılığını farklı bir açıdan ele alıyor. 1970’lerde yazılmış olsa da ırkçılığın hala günümüzde büyük bir sorun olduğunu kanıtlayan film, sadece Amerika’da değil dünya genelinde yapılan ırkçılığı da Baldwin’in tüm eserlerinde olduğu gibi abartmadan, ince detaylarla güzelce yansıtıyor. Belgeselin Black Lives Matter hareketine destek olduğu gerçeği ise kaçınılmaz.

McQueen (IMDb 7,8)

Moda dünyasında geçirdiği kısa süreye rağmen tasarımlarında ortaya koyduğu tarzıyla her zaman dillerde olan Alexander McQueen’in sıra dışı kişiliği ve üstün yeteneği bu filmde gösteriliyor. 2010 yılında hayata veda eden ünlü modacının yakın çevresindekilerle hazırlanan McQueen belgeseli podyumdakinden çok daha farklı bir kişiyi, tasarımcıyı ekranlara getiriyor.

The Interrupters (IMDb 7,5)

Chicago’nun kenar mahallelerinde günden güne artan şiddetin, ölümün nedenlerine odaklanan The Interrupters bunun nasıl çözülebileceğine odaklanıyor. Gençler arasındaki şiddetin nasıl biteceğine, toplum kurallarının nasıl bu mahallelerde de uygulanabileceğine değinen ve sorunun çözüm bulma aşamalarını gösteren film göz ardı edilen bir konuyu gündeme taşıyor.

Bill Cunningham New York (IMDb 7,9)

Anna Wintour’un ‘hepimiz Bill için giyiniyoruz’ sözü Bill Cunningham’ın New York sokak modasında ne kadar etkili olduğunun kanıtı. Gazetedeki köşesi için bisikletiyle Manhattan sokaklarında dolaşarak stilleriyle beğendiği kişilerin fotoğrafını çeken Bill Cunningham’ın bu sıra dışı mesleğindeki yolculuğunu bir de belgesel tadında izlemelisiniz.

Antarctica: A Year on Ice (IMDb 7,6)

Dünyanın en izole ve soğuk yerlerinden birinde bütün bir yılı geçirmeye ne dersiniz? Anthony Powell’ın hem yönetmenliğini yaptığı hem de kamera karşısına geçtiği Antarctica: A Year on Ice, Kuzey Kutbu’nda geçirdiği ayları tüm detaylarıyla gösteriyor. Nefes kesici anların yaşandığı belgesel uzun pozlama çekim detayları ve röportajlarla da çok etkileyici.

Frozen Planet (IMDb 9,0)

Dünyadaki yaşam için kritik öneme sahip olan Kuzey ve Güney Kutuplar’daki yaşama odaklanan belgesel buzun insanlık için önemini bir kez daha gözler önüne seriyor. İzleyen herkesi etkisi altına alan Frozen Planet’te çok farkına varılmasa da dünyadaki iklim değişikliğinin kutupları nasıl etkilediği, oradaki doğal yaşamın mucizevi döngüsünün nasıl olduğu, hayatta kalma mücadelesinin nasıl işlediği çarpıcı bir şekilde anlatılıyor.

Sound City (IMDb 7,8)

Rock’n Roll sevenler Sound City’i mutlaka izlemeli. Foo Fighters’ın vokalisti ve Nirvana’nın bateristi olan Dave Grohl’un yönetmenliğini yaptığı belgesel, dünyanın en ünlü müzik stüdyolarından biri olan Sound City’de şarkıların nasıl efsaneleştiğini anlatıyor. Tek bir stüdyoda hayat bulan şarkıların milyonlara ulaşmadan önce nasıl bir yoldan geçtiği, nasıl bir emek harcandığı ve müziğin efsaneleşen isimlerinin nasıl çalıştığını Sound City’de izleyeceksiniz. Belgeselde hayatınızda iz bırakan onlarca albümü de hatırlayacaksınız.

The September Issue (IMDb 7,1)

Binlerce kişinin radarında olan Anna Wintour, ilk defa bu belgeselle kendini açıkça gösterdi diyebiliriz. Dergi sektörü anlamında dünyanın en başarılı işlerinden birine imza atan Anna Wintour’un, yılın en iddialı ve yorucu sayısı olarak kabul edilen Eylül baskısını hazırlama süreci, ekibi nasıl yönettiği, tasarımcılarla nasıl bir ilişki içinde olduğunu ve en önemlisi de hem moda hem de dergi sektöründe nasıl ilahlaşabildiğini The September Issue izlerken göreceksiniz.

Time (IMDb 7,3)

Zor hayat şartlarında geçinmeye çalışırken, eşinin bir buhran anında işlediği soygun yüzünden çocuklarıyla bir başına kalan Fox Rich’in mücadelesi Time belgeselinde konu alınıyor. Eşi Rob’un 60 yıl hapis cezası almasını adaletsiz bulan Fox Rich tarafından olaylara bakınca önyargılarınızı ortadan kaldıracaksınız.

Cropsey (IMDb 6,3)

Cropsey’i izlerken tüyleriniz diken diken olacak. En korkunç belgesellerden biri olan yapım, gizemli bir şekilde ortadan kaybolan beş çocuğun hikayesine odaklanıyor. Neden ve nasıl kayboldukları hala gizemini koruyan olayda doğa üstü güçlerden şüphelenilmesi ve bunu gösteren gerçek kanıtlar olması da Cropsey’i daha da korkunç yapıyor.

Fahrenheit 11/9 (IMDb 7,0)

Oscar ödüllü belgesel yönetmeni Michael Moore’un imzasını taşıyan belgesel filmde Amerika’nın yeni düzeni ve çarpıklıklar üzerine yoğunlaşılıyor. Trump ile birlikte gelen adaletsizlikler, artan bireysel silahlanma ve mevcut siyasi durum usta yönetmenin bakış açısıyla aktarılıyor. Amerika seçimlerinin değişebilmesinin nedenlerinden biri olarak gösterilen belgesel, globalde siyaseti anlamak için kesinlikle izlemeye değer.

One Child Nation (IMDb 7,5)

Aşırı nüfus patlaması yüzünden 90’lardan beri zor zamanlar geçiren Çin’in bu durumu düzeltmek için insan haklarını ihlal ederek izlediği politikalar oldukça fazla tepki alıyor. Her çifte sadece bir çocuk sahibi olma şartı ve bunun uygulanabilmesi için getirilen katı kurallar ve insafsız cezalar, One Child Nation’da gün yüzüne çıkıyor. Bu kuralın aslında neden getirildiği ve Çin hükümetinin amacının ne olduğu belgeselde detaylıca sorgulanıyor.

Human Flow (IMDb 7,0)

Suriye’deki savaştan kaçan insanlarla dünya gündemine oturan mülteci sorunu ve o insanların aslında neler yaşadığı önyargısız ve tüm gerçekliği ile Human Flow’a konu edilmiş. Dünyanın farklı yerlerindeki mülteci kamplarında yaşayan insanların nelerle mücadele ettiği, dünyanın geri kalanının nasıl çekimser davrandığı, hiç beklenmeyen sorunlar belgeselde izlenebilir.

Particle Fever (IMDb 7,4)

Tüm dünyanın dikkatle ve yakından takip ettiği CERN’de neler yapıldığını anlamak için Particle Fever’ı izlemelisiniz. İsviçre’de nükleer araştırmalar yapılan merkezde belki de insanlığın gidişatını değiştirecek deneyler yapılırken oradaki bilim insanlarını nelerin beklediği, neler başardıkları ve bunların sonucunda neler olacağı herkesin anlayabileceği bir dille anlatıyor.

Dior and I (IMDb 7,3)

Dior’a unutulmaz tasarımlar kazandıran Raf Simons ve onun moda anlayışını bu belgeselde bulabilirsiniz. Moda dünyasının efsanevi evlerinden biri olan Dior’da kreatif direktör olarak çalışmayı ve Raf Simons’un tarzını bulabileceğiniz belgesel film Dior and I’da Jennifer Lawrence, Marion Cotillard ve Sharon Stone gibi isimleri de göreceksiniz.

OGGUSTO Editörlerinden Kübra Haniç İnce’nin diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberlerini ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları