preloader

Anne Adayları İçin Doğuma Hazırlık Önerileri

23.08.2022
Anne Adayları İçin Doğuma Hazırlık Önerileri

Yazı Boyutu:

Bebeğini dünyaya getirmeye hazırlanan anne adaylarının güvenli ve sağlıklı doğum gerçekleştirebilmelerine katkı sağlayacak hazırlık önerilerini keşfedin.

Hepimiz doğum hakkında birbirinden farklı hikâyelere kulak vermişizdir. Kiminin kolay, kiminin oldukça zor geçirdiği o anlar belki de çoğu annenin yaşamının dönüm noktasıdır. Aslında bu heyecan verici deneyimi doğum öncesinde ve anında daha rahat atlatmak için çeşitli yollar var. Biz de bu yazımızda bebeğini dünyaya getirmeye hazırlanan anne adaylarının güvenli ve sağlıklı bir doğum gerçekleştirebilmesi için birkaç öneri derledik.

Beslenmenize Özen Gösterin

Anne Adayları İçin Doğuma Hazırlık Önerileri

Alışkanlıklarınızın çoğunu değiştirmek durumunda kalacağınız gebelikte beslenmenin etkisi hem annenin hem de bebeğin sağlığında büyük rol oynadığından en önemli konuların başında beslenme geliyor. Sürecin en yaygın şikayetlerinden olan bulantı, gaz ve sıvı kaybına dikkat etmeniz gerekiyor. Sık ve az porsiyonlarda beslenmek; öğün sayısını altıya çıkarmak, yavaş yavaş yemek, kuru baklagillerden ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmak, kahve tüketimini azaltmak ve günde en az on bardak su tüketmek size verebileceğimiz tavsiyelerden sadece birkaçı.

Sağlık Kontrollerinizi Yaptırın

Anne Adayları İçin Doğuma Hazırlık Önerileri

Düzenli olarak check-up yaptırmanın önemi tartışılamaz fakat özellikle anne adaylarının sağlık kontrollerini ihmal etmemesi gerek. Hem gebelik öncesi hem de süreç boyu düzenli ve detaylı tarama mutlaka yaptırılmalı. Oldukça masraflı olabilecek bu taramalardan daha uygun fiyatlarda yararlanmak için sigorta yaptırmanız sizin için daha avantajlı olabilir. Anadolu Sigorta’nın Bireysel Sağlık poliçesinde yer alan, içinde Akciğer Grafisi, EKG Kalp Elektrosu, Tam Kan Sayımı, Tam İdrar Tahlili, Açlık Kan Şekeri ve çok daha fazlasını barındıran düzenli Check-Up uygulamalarıyla siz de sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz.

Eğitimlere Katılın

Anne Adayları İçin Doğuma Hazırlık Önerileri

Eğer ilk defa çocuk sahibi olacaksanız doğuma hazırlanırken ne yapacağınız konusunda kararsız olmanız çok doğal. Bu yüzden çeşitli rahatlama teknikleri, nefes egzersizleri, doğum pozisyonları ve yenidoğan bakımı gibi önemli noktalar üzerine göreceğiniz bir eğitim, ebeveyn olmaya hazırlananlar sizler için oldukça yararlı.

Egzersiz Yapın

Anne Adayları İçin Doğuma Hazırlık Önerileri

Gebelik çok uç duyguların bir anda hissedilebileceği kritik bir dönem olduğundan bu hormonal çalkantıları kontrol altına almak için yoga, meditasyon ve kegel gibi egzersizlere başvurmanızı öneriyoruz. Nefes kontrolü sağlaması, kas; solunum ve sindirim sistemini güçlendirmesi, bel ve sırt ağrılarının yanı sıra stres ve kaygıyı da azaltmasıyla yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olan yoga, olumsuz düşüncelerle savaşan, uyku düzenini sağlayan ve iç huzur veren meditasyon, gebelik sürecinde belki de en destekleyici pratiklerin başında geliyor. Siz de bu rahatlatıcı egzersizleri uygulayarak aynı anda hem zihninizi hem de vücudunuzu doğuma hazırlayabilirsiniz.

Masajlarınızı Aksatmayın

Anne Adayları İçin Doğuma Hazırlık Önerileri

Kimse masajın rahatlatıcı gücünü inkar etmez herhalde! Hamilelik döneminde yaşanan bel, boyun, sırt ve baş ağrılarıyla baş etmek oldukça yorucu olabilir. İlaç kullanmaktan kaçındığınızdan bu gibi durumlarda imdadınıza hamile masajı yetişiyor. Özellikle gebeliğin 24 ve 26. haftalarında ortaya çıkmaya başlayan ağrılarının birçok sebebi olabilir: Hormon değişimleri, kilo alımı, stres, omurgaya binen yükün artması gibi… Bu durumda alanında uzman bir masaj terapistinden yardım alarak ağrılarınızı minimuma indirebilirsiniz.

Çantanızı Daima Hazır Tutun

Anne Adayları İçin Doğuma Hazırlık Önerileri

Tahmin edilen doğum vakti yaklaştıkça doğal olarak heyecan da artar. Bu sebepten anın telaşıyla yanınıza almanız gereken eşyaları unutabilir ya da eksik bırakabilirsiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak adına size çantanızı önceden hazırlamanızı, ayrıca malzemelerin üzerinden geçebilmeniz için bir kontrol listesi yapmanızı tavsiye ederiz. Peki bir doğum çantasında olması gerekenler nelerdir?

• Hamilelik dosyası
• Hastane evrakları
• Cüzdan
• Gecelik veya pijama takımı
• Sabahlık
• Bolca iç çamaşırı ve çorap
• Terlik
• Hijyenik ped
• Havlu
• Emzirme sütyeni
• Göğüs ucu kremi ve göğüs pedi
• Kişisel bakım malzemeleri (şampuan, diş fırçası ve diş macunu vb.)
• Kirli torbası
• Süt pompası
• Bebek için kıyafet ve battaniye
• Bebek bezleri ve mendilleri

Sigortanıza Doğum Teminatı Ekleyin

Anne Adayları İçin Doğuma Hazırlık Önerileri

Hamilelik öncesi, anı ve sonrasında sağlık kontrollerinin önemini vurgulamıştık. Bu yüzden doğum anında ve sonrasında çıkacak masraflar için doğum teminatı yaptırmanızı öneriyoruz. Sigorta denince ilk akla gelenlerden biri olan Anadolu Sigorta’nın Bireysel Sağlık poliçesindeki doğum teminatından yararlanarak, doğumdan itibaren 30 gün içerisinde başvurabilir böylece herhangi bir hastalık durumunda giderlerinizi kolayca karşılayabilirsiniz. Ayrıca yeni doğan bebeğinizi “Anadolu Sigorta Bebeği” olarak poliçenizin kapsamına dahil edebilirsiniz. Böylece bebeğinizin doğuştan gelen hastalıkları olması durumunda poliçeden yararlanabilir. Anadolu Sigorta bebekleri yeni doğan kuvöz teminatından da yararlanabilmektedir.

Sakin ve Pozitif Kalmaya Gayret Edin

Anne Adayları İçin Doğuma Hazırlık Önerileri

Evet, bu başlığı okuduğunuzda belki bize sitem edebilirsiniz. Çok haklısınız. Oldukça stresli ve kritik bir anla karşı karşıya olduğunuzdan bunu başarmak zorlayıcı olabilir fakat kesinlikle denemeye değer! Pozitif düşünmenin hem bedende hem de zihinde yarattığı olumlu etkiler inkar edilemez. Aldığınız eğitimleri ve stres yönetimi tavsiyelerini aklınıza getirmeye çalışın. Aylardır bu ana hazırlanıyordunuz, şimdi tüm o pratiklerin meyvelerini toplama vakti! Kendi gücünüze odaklanın ve ona güvenin.

Anne Adayları İçin Doğuma Hazırlık Önerileri

Lavanta yağının sakinleştirici etkisini bilmeyen yoktur. Bir peçeteye birkaç damla lavanta yağı dökerek nefes alabilir, başınıza ya da boyun bölgenize de birer damla uygulayabilirsiniz! Böylece stresten biraz daha uzak kalabilirsiniz.

Ses Çıkartmaktan Çekinmeyin

Anne Adayları İçin Doğuma Hazırlık Önerileri

Birçok uzmana göre iniltiler çıkarmak ve bağırmak vücuttaki gerginliği azaltıyor. Ağzınızı açıp ses çıkardığınızda kaslarınız rahatlar ve gevşer bu da kolay bir doğumun anahtarlarından biridir… Tüm bu bilimsel gerekçeleri bir kenara koyarak avazınız çıktığı kadar bağırmanızın en doğal hakkınız olduğunu vurgulamadan da edemeyeceğiz. Siz doğanın mucizesine aracılık ediyorsunuz, yepyeni bir canlı dünyaya getiriyorsunuz, kimin ne dediği ya da ne düşüneceğini sakın umursamayın. Kendinizi nasıl rahat hissedecekseniz öyle davranın!

*Bu içerik Anadolu Sigorta iş birliğinde hazırlanmıştır.

Admin
Admin Tüm Yazıları