preloader

Kitap Önerileri

29.11.2022
Kitap Önerileri

Yazı Boyutu:

aaa

Enfes biyografilerden kurmaca hikâyelere, aralık ayının en yeni kitap önerilerini sizler için derledik.

Psikolojiden fantastik hikâyelere, bilim kurgudan tarihi kitaplarına… Konusu ne olursa olsun hikâyeleri ile sizi her zaman farklı dünyalara sürükleyen kitapları yanınızdan ayırmayın. Aralık ayı içinde okuma listenize eklemeniz gereken kitaplara göz atın.

Aralık Ayı Kitap Önerileri

Osmanlı Döneminde Mücevher ve Ermeni Kuyumcular, Arsen Yarman

Osmanlı mücevhercilik-kuyumculuğunu tarihi bir bütünlükte ele alan kitap, Osmanlı arşiv belgeleriyle görsel malzemeleri bu çerçeve içinde bütünleştiriyor. Bu sayede Osmanlı’nın kendine özgü mücevhercilik-kuyumculuk üslubunun şekillenmesinde Ermenilerin oynadıkları önemli rolü arşiv belgeleri aracılığıyla takip edebilmeyi mümkün kılan çalışma, kuyumculuk zanaatının icra edilme koşullarını ayrıntılarıyla ele alıyor. Hem kapsadığı uzun zaman süreci (14.-20. yüzyıl) hem de kullandığı arşiv ve kaynakların zenginliği sayesinde elmas ve altın gibi değerli cevherlerin sarraf ve kuyumcuların elinden geçerek Osmanlı sarayına, zenginlerin köşklerine kadar takip ettiği uzun yolu aydınlatıyor. Arşivlik bir çalışma!

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Yaz, Ali Smith

Man Booker finalisti Ali Smith’in ‘Mevsimler Dörtlemesi’ adlı serisinin son romanı, değişimin eşiğindeki insanlar hakkında bir hikâye. Karakterleri aynı ailenin üyeleri ama birbirlerine çok yabancı olduklarını düşünüyorlar. Aile dediğin nedir? Sınırları nerede başlar, nerede biter? Ve ortak hiçbir şeyleri olmadığını düşünen insanlar, sadece aynı aileye üye oldukları için bu gerçeği görmezden gelebilirler mi? Vivaldi’nin Dört Mevsim’de notalarla yaptığı neyse Ali Smith’in Mevsimler Dörtlemesi’nde sözcüklerle yaptığı da o… Dörtlemeyi mutlaka okumalısınız.

Yayınevi: Kafka Kitap

Çeviren: Seda Çıngay Mellor

Grand Hotel Europa, Ilja Leonard Pfeijffer

Ilja Leonard Pfeijffer adlı bir yazar kitle turizmi üzerine bir kitap hakkında araştırma yaparken acı bir ayrılık yaşar ve anılarını düzene sokmak için her şeyi bırakmaya karar verir. Bu iş için seçtiği yer, görkemli geçmişi ve bir dizi tuhaf karakterin yaşadığı belirsiz geleceğiyle Grand Hotel Europa’dır. Yazar, Caravaggio’nun son tablosu hakkında cüretkâr bir teori geliştiren İtalyan sanat tarihçisi Clio’yla ilişkisini yazarken geçmişi yeniden kurma görevini de üstlenir. Otelin konuklarıyla girdiği sohbetler, onu eski dünya ve yaşlı kıta Avrupa hakkında düşünmeye iter. Grand Hotel Europa, Avrupa kıtası hakkında kışkırtıcı bir roman.

Yayınevi: Can Yayınları

Çeviren: Erhan Gürer

Düzlükler, Gerald Murnane

Avustralya edebiyatının yaşayan en önemli yazarlarından sayılan Gerald Murnane, Roza Hakmen’nin çevirisiyle ilk defa Türkçede yayımlanıyor. Uçsuz bucaksız düzlüklerde, göz alabildiğine uzanan arazilerindeki malikânelerinde yaşayan düzlükler ahalisinin, burayı daha önce kimsenin başaramadığı bir biçimde göstermeyi vaat eden filmi için bulduğu kişi, malikânesine yerleşir ve kütüphanesinde çalışmaya başlar. Ne var ki en az kütüphanenin enginliği ve uçsuz bucaksız düzlüklerin manzaraları kadar malikâne sahibinin kızı ve karısı da dikkatini dağıtacak birer cazibe öğesi olarak karşısındadır. Manzaralar, hatıralar, aşk ve hafıza üzerine şiirsel bir kitap.

Yayınevi: Harfa Kitap

Çeviren: Roza Hakmen

Toprak ve Şarap: Türkiye’nin Bağları ve Şarapları, Süray Cingöz Atış ve Doğuhan Atış

Toprak ve Şarap, Türkiye’de üretilen şarapları ve şarap markalarını, üreticilerin şaraphane ve bağlarını tek tek gezerek tanıtıyor. Şaraphanelerin lokasyonunu gösteren çizim haritalarıyla başlayan her bölüm, Türkiye’de yetişen üzümleri, bağları ve Türkiye’deki şarap markalarını tek tek anlatıyor. Atış çifti kitaplarında şarap terimlerine, şarap yapım tekniklerine, toprak yapısı ve üzüm aromalarına dair pek çok teknik bilgi verirken, bir üzümün peşinden yola çıkmak isteyen okurlar için gezilebilen bağlar, konaklama imkânı olan yerler, şarap-yemek eşleştirmesi yapılabilecek restoranların da bir dökümünü sunuyor. Türkçede eşi benzeri olmayan bir kaynak.

Yayınevi: Mundi Kitap

Böyle Bir Hayat – Güzin Dino, Bahriye Çeri

Edebiyat araştırmalarının yanı sıra Fransa’da yıllar boyu Türk dilini ve edebiyatını temsil eden Güzin Dino’nun, ailesi, çocukluğu, eğitim hayatı, dostlukları ve Abidin Dino ile yarım asırlık beraberliği Bahriye Çeri’nin soruları ve yönlendirmeleriyle canlanıyor, renklenip genişliyor. Çeri’nin Güzin Dino’yu 2003-2011 yılları arasında evinde ziyaret ederek konuşmalarını kaydetmesiyle ortaya çıkan bu hayat hikâyesi kitabında Nâzım Hikmet’ten Yaşar Kemal’e, Ahmet Hamdi Tanpınar’dan Orhan Pamuk’a, Erich Auerbach’tan Picasso’ya kültür, sanat ve edebiyatta yer etmiş pek çok yazı ve resim sanatçısı, özel tanıklıklarla geçit resmi yapıyor.

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Saklı İnsan, Andrey Platonov

Platonov’un eserleri Stalinist politikalara karşı şüpheci tutumları nedeniyle yaşamı boyunca yasaklandı. Yirminci yüzyılın önemli Rus yazarlarından Andrey Platonov’un dokuz öykü ve iki denemesini içeren bu derleme Rus edebiyatını sevenler ve Platonov ile tanışmak için ideal bir kitap.

Yayınevi: Metis Kitap

Çeviren: Günay Çetao Kızılırmak

Güzel ve Lanetli, F. Scott Fitzgerald

Türkçede ilk kez yayınlanan kitabında Fitzgerald, Harvard mezunu, genç ve hevesli Anthony Patch ile onun güzel eşi Gloria’nın çalkantılı hikâyesini anlatıyor. Âşıklar, büyükbabasından kalacak mirası beklerken Fitzgerald okuru 1910’ların Amerikası, yeni zenginler ve New York gece hayatının manzaraları arasında dolaştırıyor. Bir yandan da hayat, iş, evlilik, para, gençlik gibi daima güncel kalan mefhumları kendine has etkileyici üslubuyla işliyor. Muhteşem Gatsby severlere duyurulur.

Yayınevi: Yedi Yayınları

Çeviren: James Cem Yapıcıoğlu

Yalanın Erdemi, Joachim Zelter

Çağdaş Alman edebiyatının özgün seslerinden Joachim Zelter, son âna dek yalan söylemek zorunda kalan torunun öyküsüyle gerçeği kurmacaya, kurmacayı gerçeğe katarken okuru da oyuna dahil eden zeki, ironik ve son sayfasına kadar yaratıcı bir romana imza atıyor.

Yayınevi: İş Bankası Yayınları

Çeviren: Regaip Minareci

Charlotte Brontë’nin Gizli Aşkı, Jolien Janzing

19. Yüzyıl İngiliz edebiyatı alanında uzman olan ve konusunu avucunun içi gibi bilen Jolien Janzing’in zarif bir şekilde kaleme aldığı biyografik roman, bizleri 19. yüzyıl Brüksel’ine, bir yasak aşk hikâyesine götürüyor. Charlotte Brontë’nin Gizli Aşkı, bir papazın kızları olarak dünyaya gelen ve eserleriyle İngiliz edebiyatının en önemli isimleri arasına giren Charlotte ve Emily Brontë’nin hayatlarındaki heyecan verici bir bölüme ışık tutuyor. Gerçek olaylara dayanan büyüleyici bir roman.

Yayınevi: Güldünya Yayınları

Çeviren: Füsun Özlen

Kasım Ayı Kitap Önerileri

Söz, Silvina Ocampo

Seyahat ettiği gemiden okyanusa düşen bir kadın akıntıya kapılmış sürüklenirken “çaresizlerin koruyucusu” Azize Rita’ya bir söz verir: Okyanustan sağ kurtulmayı başarırsa hayat hikâyesini yazacaktır. Arjantinli yazar Ocampo’nun üzerinde yaklaşık yirmi beş yıl boyunca çalıştığı romanı yazarın deyişiyle “yazdıklarının en iyisi” ve kuşkusuz onun en yoğun kurmaca eseri. Kısa ama etkileyici hikâye seven okuyucular kaçırmamalı.

Yayınevi: Notos Kitap

Çeviren: Çiğdem Öztürk

İşte Böyle Oldu, Natalia Ginzburg

“Yazı masasının çekmecesinden tabancayı aldım ve ateş ettim. Alnının ortasına ateş ettim.” Natalia Ginzburg İşte Böyle Oldu’da sıradan ve sıkıcı bir evliliğin hikâyesini psikolojik bir gerilime dönüştürüyor. Itali Calvino’nun da hayranlığını kazanan Ginzburg, toplumun kayıtsızca azap çekmeye terk ettiği bir kadının çekmecedeki tabancaya uzanışının hikâyesini, öfkesini hiç gizlemeden ya da tatlandırmadan, oldukça yalın bir şekilde ifade ediyor.

Yayınevi: Can Yayınları

Çeviren: Şemsa Gezgin

Çukur, Hiroko Oyomada

Çağdaş Japon edebiyatının gelecek vaat eden yazarlarından Hiroko Oyamada, Franz Kafka esintileri taşıyan Akutagawa ödüllü romanında, geçici işini bırakarak tayini çıkan eşiyle taşraya taşınan Asa’nın hikâyesini anlatıyor. İşsizliğin hayatında açtığı boşluğu keşfederken, Asa kendi yaşamını, yaşamında oynadığı rolü irdeliyor ve bir seçim yapmak zorunda kalıyor. Gündelik hayatın kanıksanmış fakat rahatsız edici ayrıntılarıyla ince ince örülü novellasında Oyomada, sınırlarda bir kadının portresini çiziyor.

Yayınevi: Siren Kitap

Çeviren: H. Can Erkin

Söyleşiler, Nuri Bilge Ceylan

Filmleri hakkında çok konuşmayı sevmeyen Ceylan’ın çeşitli zamanlarda verdiği söyleşilerden önemli olduğunu düşündüğü bir seçkiyi bir araya getiren Mehmet Eryılmaz, onun ilk filminden son filmine kadar geçen yıllar boyunca aslında Ceylan’ın hiç değişmediğini, kendi ruhuna karşı her zaman ne kadar sadık kaldığının kolayca görülmesini amaçlamış. İlk filmi Kasaba’dan başlayarak – şu an için son filmi olan- Ahlat Ağacı filmine kadar tarih sırasına göre kitaba koyan Eryılmaz, sinema severlere çok değerli bir içerik hazırlamış, kesinlikle kütüphanede bulunmalı!

Yayınevi: Norgunk Yayıncılık

Kırılma, Andrés Neuman

Katledilenlerin ve işkenceye uğrayanların çektikleri dolaysız acı var. Bir de onların yakınlarının çektikleri yarı imgesel acı. Hem çekilen hem de çekilmeyen. Bu konuyu konuşurken, birinci tekil şahsa pek değinmezdi Yoshie. Başlarına gelenleri anlatamayacak olan kardeşleri, annesi ve babasından söz ederdi hep. Sanki onun için, konuşmak, ölüleri konuşturmakmış gibi. Bir de, biz diğerleri var elbette. Acı çekmeden hayatta kalanlar, sözüm ona yaşamaya devam edebilenler. İnsana bu da acı verebilir. Ölmemiş olmanın, işkence görmemiş olmanın ne anlama geldiğini hiçbir zaman çok iyi değerlendiremedim. Bizim de başımıza gelebilirdi dediğimiz şeylerin travması nelere yol açar? Kırılma, son zamanların en dokunaklı metinlerinden.

Yayınevi: Üç Nokta Yayınları

Çeviren: Gökhan Aksay

Suna Kan: Kemana Adanmış Bir Ömür, Meral Sayın

Kendisi de bir klasik müzik sanatçısı olan Meral Sayın, kendi deyimiyle “ahde vefa” kitabı dediği bu kitabında, Cumhuriyet’in ilk “Harika Çocuk” yasasından yararlanarak, yurtdışına gönderilen Suna Kan’ın hayatını, başarılarını ve anılarını bir araya getiriyor. Bu çok kıymetli sanatçımızın hayatını mutlaka okumalısınız.

Üç, Ann Quin

Genç bir kadın, sallantıdaki evliliklerini sürdüren Ruth ve Leonard’la birlikte yaşamaya başlar. Kitapta yalnızca S diye anılan bu genç kadın bir gün intihar eder ve çift, onun geride bıraktığı günlükler, ses kayıtları ve görüntülerle meşgul olur ama yapbozun parçaları bir türlü birbirine uymaz. Virgina Woolf’un iç dünyasına, Anna Kavan’ın karanlığına, Fransa’daki Yeni Roman’ın tavrına, Samuel Beckett’in “sayıklama”larına olan edebi yakınlıkların hemen fark edilebileceği ama özgünlüğünü alabildiğine koruyan bir roman olan Üç, 1973’te, otuz yedi yaşında, tıpkı roman kahramanı gibi hayatına son veren Ann Quin’in sağlığında yayımlanan dört kitabından biri.

Yayınevi: Everest Yayınları

Çeviren: Aslı Anar

Artık Hiçbir Yer Ev Değil, John Boyne

John Boyne’un, Nazi toplama kamplarının sarsıcı gerçekliğini iki çocuğun gözünden anlattığı klasikleşmiş romanı Çizgili Pijamalı Çocuk’un devamında yaşananları konu edinen Artık Hiçbir Yer Ev Değil, Bruno’nun ablası Gretel’in sırlarla örülü yaşam hikâyesini gün yüzüne çıkarıyor. Yazar, yıllar boyunca farklı kimliklerin ardına saklanarak geçmişinden kaçmaya çalışan doksanlı yaşlardaki bir kadının vicdanıyla giriştiği ”sessiz” savaşı; 1946’nın Paris’i, 1953’ün Sydney’i ve 2022’nin Londra’sı arasında gidip gelen baş döndürücü bir anlatı eşliğinde sunuyor.

Yayınevi: Delidolu Yayınları

Çeviren: Olcay Mağden

Kadınesk, Lâle Müldür

Türk Edebiyatı şiir dünyasının kıymetli ve önemli şairlerinden Lâle Müldür’ün Kadınesk adıyla yayımlanan kitaptaki şiirler Müldür’ün 2016 baharında Berlin’de Ercan Arslan ile karşılaşmasından bir gün sonra, ressamın atölyesinde geçen gecelerde yazılmış. Hüzünlü, aşk temalı ve melankolik şiirleriyle bu kitap size yağmurlu günlerde eşlik edecek.

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Bir Porsiyon Sanat, Fatma Berber & Sümeyra Gümrah Teltik

Sanatçıları, yazarları, ressamları, müzisyenleri, akademisyenleri, gurmeleri, alanının en iyi isimlerini gastronomi ve sanat etrafında buluşturmak isteyen yazarlar yemeği sanatla, sanatı yemekle ve ikisini birden yaşanmışlıkla, hafızayla harmanlamışlar. Ortaya çıkan bu tadına doyulmaz kitap acıktırıyor!

Yayınevi: Düşbaz Yayınları

Ekim Ayı Kitap Önerileri

Dul Bayan Basquiat & Bir Aşk Hikâyesi, Jennifer Clement

Yirmi yedi yıllık ömründe yirminci yüzyılın en önemli sanatçılarından biri haline gelmiş, hızlı yaşayıp genç yaşta ölen özgür ruhlu, gösterişli bir deha olarak damgasını vuran Jean-Michel Basquiat, New York’ta, karanlık ve izbe bir barda Suzanne Mallouk ile tanışır. Her iki tarafında arkadaşı olan yazar, Basquiat’nın Suzanne Mallouk ile ilişkisi özelinde yeni bir portresini çiziyor, seksenlerin başındaki sınır tanımaz ve yaratıcı sanat ortamıyla New York şehrinin tüm renklerini sayfalara taşıyor. Çok sesli, şiirsel ve özgün anlatımıyla tadına doyulmayan, enfes bir biyografi.

Yayınevi: Siren Kitap

Çeviren: Avi Pardo

Vaat, Damon Galgut

Damon Galgut’un 2021 Booker Ödülü’nü alan romanı Vaat, Güney Afrikalı bir ailenin dağılışını ve yıllarca onlara hizmet etmiş siyahi emekçisine verdikleri ancak tutamadıkları sözü konu ediyor. Dört ayrı cenaze töreni etrafında şekillenen eser, bir ailenin utanç ve suçluluk duygusuyla yoğrulan dokunaklı hikâyesinin kıyısında, toplumsal ayrışmanın hem sınıf hem de renk üzerinden belirgin olduğu Güney Afrika tarihinin otuz yılına ayna tutuyor.

Yayınevi: Delidolu Yayınları

Çeviren: Hasan Can Utku

Boş Dolaplar, Annie Ernaux

Boş Dolaplar, eğitimsiz işçi sınıfı ve eğitimli burjuva sınıfı arasında sıkışıp kalmış, okul yaşamındaki başarılarıyla ailesinin temsil ettiği her şeye karşı kendini yeniden inşa etmeye çalışan bir kızın, Denise Lesur’ün hikâyesi. 2022 Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan Ernaux, 1950’li yıllarda Fransa’daki sınıf sisteminden ve bir kadının sınıf atlamak, geçmişini unutmak için verdiği mücadeleyi aktarırken her zamanki gibi sakınmasız ve cesur.

Yayınevi: Can Yayınları

Çeviren: Siren İdemen

Küçük Yuvarlak Taşlar, Melisa Kesmez

Nohut Oda kitabıyla okuyucuların beğenisi kazanan Melisa Kesmez, yeni kitabında iç içe geçmiş birbirinden farklı hayatları, kendine özgü diliyle anlatıyor; insan ilişkilerini bir kuyumcu titizliğiyle işlerken, “büyük resmin” detaylarını ustalıkla ortaya koyuyor. Üstelik doğayı, denizi, güneşi, doğumu ve ölümü de atlamadan… Melisa Kesmez ile mutlaka tanışmalısınız.

Yayınevi: İletişim Yayınları

Böyle Küçük Şeyler, Claire Keegan

Emanet çocuk kitabıyla okuyucuların beğenisi kazanan Keagan, yeni kitabında duru diliyle yine güçlü bir hikâye anlatıyor. Bill Furlong, babasının kim olduğunu bilmeden büyüyen, karısıyla birlikte beş kızını okutup büyütmeye çalışan bir odun ve kömür tüccarıdır. Bir sabah manastıra siparişleri götürdüğünde, kömürlüğe kapatılmış bir genç kıza rastlar. Bu karşılaşma sadece ikisinin değil, belki de tüm kasaba halkının kaderini değiştirecektir.

Yayınevi: Jaguar Kitap

Çeviren: Umay Öze

Bir Anın Anatomisi, Javier Cercas

Bir Anın Anatomisi, İspanya’nın yakın tarihindeki kritik bir anı ele alan kurmaca dışı bir roman. Bu an, 1981’de, Franco’nun ölümünden 6 sene sonra, Frankocuların darbe yapmak amacıyla Temsilciler Meclisi’ne girdikleri ve ateş ederek tüm milletvekillerine yere yatmalarını emrettikleri an. Tüm milletvekilleri bu emri yerine getirdi, üç kişi hariç. Bu kitap işte bu anı, bu 3 isyankâr insanın ‘Hayır’ diyerek koltuklarından ayrılmamasını konu alıyor. Bu sürükleyici kitap Cercas’a başlangıç kitabınız olabilir.

Yayınevi: Everest Yayınları

Çeviren: Gökhan Aksay

Miras, Miguel Bonnefoy

Bonnefoy, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı, Şili’deki askeri darbe ve izleyen diktatörlük yılları fonda tüyler ürpertici bir gerçeklikle akıp giderken, aralarında bir ornitolog, bir kadın pilot, dâhi bir orkestra şefi gibi birbirinden ilginç ve tutkulu karakterler olan Lonsoniers ailesinin üç neslinin hikayesini aktarıyor. Genç yaşına rağmen birçok ödül kazanan Miguel Bonnefoy, enfes üslubu ile keşfedilmesi ve takip edilmesi gereken bir yazar!

Yayınevi: İş Bankası Yayınları

Çeviren: Birsel Uzma

Gün Işığının Tadı, Ewald Arenz

Almanya’da bestseller olan Gün Işığının Tadı, kendileri olmayı öğrenen, birbirinden çok farklı iki kadın olan Sally ve Liss’in hikâyesi. Sally, ilk karşılaşmalarından itibaren Liss’in diğer yetişkinler gibi olmadığını fark ediyor ve onun bir gece çiftlikte kalma önerisini kabul ediyor. Arenz; sevgiye, karşındakini olduğu gibi kabul etmeye, doğanın iyileştirip dönüştürme gücüne ve eğer görmeye istekliysek etrafımızı saran iyiliğe vurgu yapan, dikkati “asıl olana” çeken bir roman kaleme almış.

Yayınevi: Yan Pasaj Yayınevi

Çeviren: Gonca Gül Kurtulmuş

Beauvoir Olmak: Bir Yaşam, Kate Kirkpatrick

Fransız yazar ve feminist Simon de Beauvoir’ın bu en yeni biyografisinde Kirkpatrick, Simon de Beauvoir’ın tüm hayatı boyunca aldığı cinsiyetçi eleştirilerle ve onu Sartre’a ikincil bir konuma yerleştirme girişimlerini içeren bir gündemle yola çıkıyor. Yeni yayımlanmış günlükleri kullanırken basit tanımlamaları reddeden yazar, de Beauvoir’ı tüm parlaklığı ve karmaşıklığıyla ortaya koyuyor. Bu önemli kişiliğin kendi anılarında neler yazdığını görmek büyüleyici!

Yayınevi: Ayrıntı Yayınları

Çeviren: Deniz Soysal

Yararsız Bir Mekâna Dair, Cem İleri

Önünde duran boş sayfadan başlayarak içinde bulunduğu oda’yı, daire’yi, apartman’ı, sokak’ı, şehir’i, ülke’yi, dünya’yı Georges Perec’in geride bıraktığı notların, taslakların, haritaların, paftaların, patron kağıtlarının izinde geçerek mekânın mekânına varmayı deneyen Cem İleri bu amacına ulaşamaz. Yazısı ve yazısına yön veren sorular, savrulmalar hep bir sınıra gelip dayanır. İster yararlı olsun ister yararsız, mekânın mekânı yoktur çünkü. Yazar soruyor; bütün mü kümenin içindedir, küme mi bütünün içinde?

Yayınevi: Norgunk Yayıncılık