preloader

Anya Taylor-Joy’un Dikkat Çeken Filmleri

10.07.2023
Anya Taylor-Joy’un Dikkat Çeken Filmleri

Yazı Boyutu:

Kısa zamanda kariyerinde hızla yükselen Anya Taylor-Joy’un en dikkat çeken filmlerini inceliyoruz.

Netflix’in mini dizisi The Queen’s Gambit’teki performansıyla adından söz ettiren Anya Taylor-Joy’un sinema dünyasında tanınması, 2015 yapımı “The Witch” filminde Thomasin karakterini canlandırmasıyla başladı. Kısa zamanda kariyerinde yükselişe geçen genç oyuncunun, şimdiye kadar en dikkat çeken filmlerini inceliyoruz.

Amsterdam, Apple TV – IMDb: 6.1

Başrollerinde Anya Taylor-Joy, Margot Robbie, Christian Bale gibi önemli isimlerin yer aldığı, yönetmenliğini ise David O. Russell’ın üstlendiği “Amsterdam” film,, kendilerinin de şüpheli konumuna düştükleri üç arkadaşın bir suç zincirinin ortasında kalışını anlatıyor.

Emma, Apple TV – IMDb: 6.7

Jane Austen’in romanından uyarlanan “Emma”da, başrolde olan Anya Taylor-Joy, çöpçatanlık tutkunu olan bir 19. yüzyıl kadınını canlandırıyor. Oscar ödüllü tasarımcı Alexandra Byrne ve ekibinin hazırladığı kostümlerin öne çıktığı filmde, kostümler mevsimleri temsil eden renk paletinden oluşuyor. Kış; maviler ve grilerle, bahar; pembeler ve parlak sarılarla, yaz; beyazla, sonbahar ise sıcak kırmızılar ve kahverengilerle bütünleşiyor.

The Witch, Diğer – IMDb: 7.0

17. yüzyıl İngiltere’sinde ıssız bir ormanın içerisinde yaşayan William ve Katherine çifti ve beş çocuğunun başına gelen garip olayları konu alan, Robert Eggers’in yazıp yönettiği gerilim filminin oyuncu kadrosunda, Anya Taylor-Joy’a Ralph Ineson, Kate Dickie ve Harvey Scrimshaw gibi isimler eşlik ediyor. “The Witch” ile yıldızı parlayan Anya Taylor-Joy, bu püriten ailenin kızı olan Thomasin karakterini canlandırıyor.

Last Night in Soho (Dün Gece Soho’da), Apple TV – IMDb: 7.0

“Last Night in Soho”, gizemli bir şekilde 1960’lara giden ve kendisini beklenmedik olayların içinde bulan, moda tasarımı tutkunu Eloise’in hikâyesini konu alıyor. Edgar Wright’ın yönetmenliğini yaptığı psikolojik gerilimde, Anya Taylor-Joy, gerçeklik ile hayalin sınırlarını bulanıklaştıran Sandie rolüyle karşımıza çıkıyor.

Split (Parçalanmış), Netflix – IMDb: 7.3

Başrollerini Anya Taylor-Joy ve James McAvoy’in paylaştığı, “Unbreakable” film serisinin bir bölümü olan “Split”, çoklu kişilik bozukluğu yaşayan, genç adam Kevin’ın, 23 ayrı alter egosunun çarpışmasıyla kafası karışmaya başlaması sonucunda tehlikeli bir hale gelmesini konu alıyor. Casey Cooke karakteriyle karşımıza çıkan Anya Taylor-Joy, kaçırılan 3 kızdan birini canlandırıyor.

{775135}

Glass, Diğer – IMDb: 6.6

“Split”in devamı niteliğinde olan “Glass” filminde, bu sefer James McAvoy ve Anya Taylor-Joy’a, Unbreakable’da izlediğimiz Bruce Willis ve Samuel L. Jackson da eşlik ediyor. M. Night Shyamalan’ın yazıp yönettiği film, aşırı güçlü ve zarar görmeme yeteneğine sahip olan David Dunn’ın, Kevin Wendell Crumb’ın parçalanmış kişiliklerinden biri olan ve en tehlikelisi olarak öne çıkan The Beast’in peşine düşmesini konu alıyor. Anya Taylor-Joy, Casey Cooke karakteriyle tekrar karşımıza çıkıyor.

The Northman (Kuzeyli), Apple TV – IMDb: 7.0

The Witch filmini de yöneten Robert Eggers’ın yönettiği tarihi aksiyon-gerilim filmi, öldürülen babasının intikamını almaya kararlı olan bir Viking prensinin hikâyesini konu alıyor. Nicole Kidman, Ethan Hawke, Willem Dafoe, Björk’un bulunduğu kadroda, Anya Taylor-Joy, Slav büyücüsü Olga karakteriyle kaosun içinden parlıyor.

The Menu, Apple TV – IMDb: 7.2

Will Tracy tarafından yaratılan orijinal bir hikayeye dayanan Mark Mylod imzalı “The Menu”, uzak bir adada bulunan özel bir restorana giden genç bir çiftin hikayesini konu eden bir korku/gerilim filmi. Margot ve Tyler, menüsü ünlü bir şef tarafından hazırlanan seçkin bir restoranda yemek yemek için bir adaya giderler. Onlara yemekte birbirinden farklı karakterde olan birçok kişi de eşlik eder. Ünlü şef Slowik, misafirlerine birbirinden farklı yemeklerin yer aldığı bir tadım menüsü hazırlamıştır. Ancak beklenmedik yemeklerin servis edildiği gecede, her masanın kendisine ait sırlarının ortaya çıkmasıyla gerilim dozu gittikçe artmaktadır.

Bonus

The Queen’s Gambit (Vezir Gambiti), Diğer – IMDb: 8.6

Filmleriyle olduğu kadar dizileriyle de kendine hayran bırakan Anya Taylor-Joy, “The Queen’s Gambit” dizisinde Beth Harmon karakteriyle en büyük çıkışını yaptı diyebiliriz. “The Queen’s Gambit”, dokuz yaşında yetim kalan, içe dönük Beth Harmon’ın, 1960’ların ABD’sinde satranç oyununu keşfetmesini ve çocuk yıldız olarak yaşadığı zorlukları konu alıyor.

Peaky Blinders (Keskin Kasketliler), Diğer – IMDb: 8.8

Birinci Dünya Savaşı sonrasında İngiltere’nin Birmingham şehrindeki “Peaky Blinders” çetesini konu alan dizi, Cillian Murphy tarafından canlandırılan çete lideri Tommy Shelby’yi merkezine alıyor. Anya Taylor-Joy, dizinin beş ve altıncı sezonlarında, Gina Gray karakteriyle karşımıza çıkıyor.

{774028}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları