preloader

Mutlaka İzlemeniz Gereken Mini Diziler

01.03.2024
Mutlaka İzlemeniz Gereken Mini Diziler

Yazı Boyutu:

Hem izlerken büyüsüne kapılacağınız hem de uzun sezonlar beklemeden hızlıca bitirebileceğiniz mini dizi arıyorsanız bu liste tam size göre! Aksiyondan romantizme farklı türlerdeki en iyi mini dizileri keşfedin ve fragmanlarını izleyin.

Uzun sezon boyunca devam eden diziler şimdilik bir kenarda durabilir. Heyecan dolu bölümleriyle, hızlıca bitirebileceğiniz bu mini dizi önerilerini çok seveceksiniz. Birkaç bölümden oluşan mini diziler, filmlerin tadını adeta diziye çeviriyor. Popülerleşen dizi platformları sayesinde de oldukça fazla mini dizi seçeneği bizi bekliyor.

Amazon Prime’da İzleyebileceğiniz Mini Diziler

Modern Love, Amazon PrimeIMDb: 7.9

Her bir bölümde farklı konuların ele alındığı dizide aşkın karmaşık doğası ele alınıyor. “Modern Love”, The New York Time’s gazetesinde yayımlanan gerçek aşkların ekrana uyarlanmış hali. Sekiz bölümden oluşan dizinin her bir bölümü yarım saat sürüyor.

Bölüm sayısı: 16 bölüm

War & Peace, Amazon Prime – IMDb: 8.1

60 dakikalık altı bölümden oluşan bu mini dizinin yönetmen koltuğunda Tom Harper oturuyor. Lev Tolstoy’un efsane romanından uyarlanan “War & Peace” (Savaş ve Barış)’te, Napolyon’un Rusya’ ya seferi ile birlikte, beş aristokrat aile hayatlarının nasıl değiştiğini izliyoruz.

Bölüm sayısı: 6 bölüm

This Is Going to Hurt, Amazon PrimeIMDb: 8.4

İngiltere’de bir devlet hastanede yetersiz personel ve yetersiz donanıma sahip kadın doğum bölümünde zar zor ayakta duran genç bir doktorun hikayesini konu alan dizi, devlet hastanesinde neler olup bittiğini ve bunun hem hastaların hem de sağlık personelinin kişisel yaşamları üzerindeki ağır bedelini çoğu zaman üzücü ve trajikomik ayrıntılarla seyirciye sunuyor.

Bölüm sayısı: 6 bölüm

The Serpent Queen, Amazon Prime IMDb: 7.7

İtalyan bir hizmetkârdan Fransa’nın Rönesans Kraliçesi’ne yükselişini konu alan “The Serpent Queen” (Yılan Kraliçe), modern hikâye anlatımı, kostüm ve prodüksiyon tasarımı ile tarihi gerçekçiliği çok başarılı bir şekilde dengeliyor.

Bölüm sayısı: 11 bölüm

The Night Manager, Amazon Prime IMDb: 8.0

John le Carré’nin aynı adlı kitabından uyarlanan dizi, lüks bir otelde çalışmaya başlayan Jonathan Pine isimli bir İngiliz askerini odağına alıyor. Otelde Jonathan’ın yolu Sophie adında Arap asıllı bir Fransız ile kesişir ve kız ona karaborsa silah tüccarı Richard Onslow Roper hakkında bazı bilgiler veriyor.

Bölüm sayısı: 7 bölüm

Good Omens, Amazon Prime IMDb: 8.0

Neil Gaiman ve Terry Pratchett’in eşsiz eserinden uyarlanan bu mini dizi, melek Aziraphale ve iblis Crowley’in dünyanın sonunu önlemeye çalışırken karşı karşıya geldiği komik ve eğlenceli bir hikayeyi anlatıyor. Dünya’nın sonunun yaklaştığı bu tuhaf atmosferde, melek ve iblisin dostluğu, mizahı ve absürd olaylarıyla öne çıkıyor. Ayrıca, iyi ve kötü arasındaki sınırları sorgulayan bir temayı işliyor. Başrollerde David Tennant ve Michael Sheen gibi usta oyuncuların performanslarıyla dikkat çeken bu dizi, fantastik komediyi sevenler için kaçırılmaması gereken bir eser.

Bölüm Sayısı: 12 bölüm

Apple TV’de İzleyebileceğiniz Mini Diziler

Hijack, Apple TV – IMDb: 7.4

Dubai’den Londra’ya doğru 7 saatlik bir yolculuk yapan büyük bir yolcu uçağında yaşanan gerilim dolu olayları konu alan etkileyici bir Hint televizyon dizisi olan başrolünde Idris Elba’nın yer aldığı “Hijack”, büyük bir grup tarafından ele geçirilmek istenen uçağı ve içindeki yolcuları merkezine alır. Dizinin en dikkat çekici özelliklerinden biri, sürükleyici ve aksiyon dolu sahnelerinin yanı sıra tempo konusundaki başarısıdır. İzleyiciyi sürekli olarak tetikte tutarak, sakin anların sayısını minimumda tutar ve gerilimi sürekli olarak yükseltir.

Bölüm sayısı: 7 bölüm

The Crowded Room, Apple TV – IMDb: 7.6

New York’ta bir silahlı saldırıya karışan Danny Sullivan’ın hikayesini anlatan 1979’de geçen etkileyici bir gerilim dizisidir. Tom Holland ve Amanda Seyfried’in başrollerini paylaştığı dizi, büyük bir gizemi çözmeye çalışırken Danny’nin zorlu geçmişi ve yetiştirilme tarzını keşfeder.

Bölüm sayısı: 10 bölüm

Black Bird, Apple TV – IMDb: 8.1

James Keene’in otobiyografik romanından uyarlanan ve gerçek olaylardan esinlenerek kurgulanan dizi, uyuşturucu kaçakçılığı ve silah ticareti gibi suçlardan yakalanan James Keene’nin şartlı tahliye imkanı olmaksızın 10 yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından ona sunulan bir teklifi konu alır. 14 yaşında bir kız çocuğu olan Jessica Roach’un ölümünden sorumlu tutulan ama yetkililer cinayetin itirafını tam olarak alamadıkları için Larry birkaç yıl içerisinde serbest bırakılacak olan sapık bir katilin itiraflarını dinlemeye çalışan baş karakterimizin hem görevini tamamlamaya çalışmasını hem de içinde bulunda dünyada kendini korumaya çalışmasını konu alır.

Bölüm sayısı: 6 bölüm

Lessons in Chemistry, Apple TV – IMDb: 8.3

Bonnie Garmus’un aynı adlı romanından uyarlanan “Lessons in Chemistry”, 1950’lerin Amerika’sında ataerkil bir dünya düzeninde var olmaya çalışan kimyager Elizabeth Zott’un (Brie Larson) hayatını konu alır. Bize bundan 50-60 yıl öncesinde bir kimya laboratuvarında kadın teknisyen olmanın zorluklarını gösterirken başkarakterimiz Elizabeth’in tüm süreç boyunca o dik duruşu farkında olmadan yüzünüzü gülümsetiyor ve ilham veriyor.

Bölüm sayısı: 8 bölüm

Watchmen, Apple TV – IMDb: 8.2

Alan Moore’un çığır açan grafik romanından uyarlanan ve klasik süper kahraman hikayelerini sorgulayarak, izleyiciyi alternatif bir tarih ve karmaşık bir evrende derin bir yolculuğa çıkaran dizi; güç, adalet, kimlik ve toplumsal çatışmaları işler. Başarılı bir kurgu ve karakter gelişimiyle öne çıkarken aynı zamanda politik eleştirisi ve çağdaş toplumsal sorunlara dokunuşuyla da dikkat çeker.

Bölüm sayısı: 9 bölüm

Blu TV’de İzleyebileceğiniz Mini Diziler

Chernobyl, Blu TV – IMDb: 9.3

1986 yılında Sovyet Ukrayna’da meydana gelen Çernobil felaketinin nasıl meydana olduğunu anlatan dizi, çoğu eleştirmen tarafından şimdiye kadar çekilen en iyi dizi olarak tanımlanıyor. Felaketle ilgili şimdiye kadar pek de anlatılmaya gerçekleri, nelerin ihmal edildiğini ve orada neler yaşandığını anlatan “Chernobyl”, gerçek anlamda ekrana kilitliyor.

Bölüm sayısı: 5 bölüm

Masum, Blu TV – IMDb: 8.3

Biliyorsunuz dijital platformlarla birlikte değişen dizi izleme alışkanlıklarımıza, Türk dizileri de ayak uyduruyor. Bu mini dizilerden biri de “Masum”. Haluk Bilginer, Nur Sürer, Okan Yalabık ve Ali Atay gibi usta oyuncu kadrosuna sahip suç ve drama türündeki bu diziyi gözünüzü kırpmadan izleyeceksiniz. Emekli Komiser Cevdet ve karısı, ömürlerinin son yıllarını şehirden uzaktaki küçük çiftlik evlerinde huzur içinde geçirmektedirler. Ta ki küçük oğulları bir gece yarısı korkunç bir haberle eve gelene kadar.

Bölüm sayısı: 8 bölüm

The Undoing, Blu TVIMDb: 7.4

Nicole Kidman ve Hugh Grant’ı bir araya getiren mini dizi “The Undoing”, psikolojik gerilim türü severlerin yakalaması gereken bir yapım. İlk kitabını yayınlamaya hazırlanan psikolog bir kadının başına gelenler anlatılıyor.

Bölüm sayısı: 6 bölüm

The Night Of, Blu TVIMDb: 8.4

Eğer gerilim türü izlemeyi seviyorsanız “The Nigh Of”u mutlaka izlemelisiniz. Beş dalda Emmy Ödülü sahibi olan film, sahneleriyle ve olayları anlatışıyla izleyiciyi büyüsü içine alıyor. Yeni tanıştığı bir kadını öldürmekle suçlanan Nasir’in sorgu ve yargılanma sürecinde yaşananlar dizide konu alınıyor.

Bölüm sayısı: 9 bölüm

Alef, Blu TVIMDb: 7.9

Kenan İmirzalıoğlu, Melisa Sözen ve Mümtaz Taylan’ın başrollerinde olduğu “Alef”, farklı bir polisiye dizisi. İstanbul Boğazı’nda bulunan bir cinayetteki sırrı çözmeye çalışan iki dedektifin karşısına farklı kilit yerler çıkar ve kendilerini beklenmedik bir noktada bulurlar. Tarihi detayların da kullanıldığı dizi, mistik detaylarla daha da etkileyici oluyor.

Bölüm sayısı: 8 bölüm

Normal People, Blu TVIMDb: 8.4

Sally Rooney’nin aynı adlı romanından uyarlanan bu sade ve etkileyici mini dizi, Connell ve Marianne adlı iki ana karakterin hikayesini takip ediyor. Aşkın, bağların ve büyümenin evrensel temasını çarpıcı bir şekilde işleyen dizide Paul Mescal ve Daisy Edgar-Jones’un başarılı oyunculukları, bu karakterlerin karmaşıklığını ve duygusal derinliğini inanılmaz bir şekilde yansıtıyor.

Bölüm sayısı: 12 bölüm

We Own This City, BluTV – IMDb: 7.6

Justin Fenton’ın aynı adlı kurgusal olmayan kitabından uyarlanan ve 2015 yılında 25 yaşındaki siyahi mahkum Freddie Gray’in polis kontrolündeki bir hücrede şüpheli bir biçimde hayatını kaybetmesiyle başlayan dizi, “The Wire”ın yapımcıları David Simon ve George Pelecanos tarafından hayata geçiriliyor. Baltimore Polis Departmanı’nın Silah İzleme Görev Gücü’nün yükselişini ve düşüşünü ele alırken onu çevreleyen yolsuzluğu ayrıntılarıyla anlatıyor.

Bölüm sayısı: 6 bölüm

Disney Plus’ta İzleyebileceğiniz Mini Diziler

The Veil, Disney Plus – IMDb: 6.5

Elisabeth Moss’un başrolünde olduğu “The Veil”, Disney+’ta izleyicilerle buluşuyor. İstanbul’dan Paris ve Londra’ya uzanan dizide, iki kadının yalanlar ve gerçekler üzerine kurulu ölümcül oyunu anlatılıyor. Bir kadın büyük bir sırrı saklarken, diğeri bu sırrı ortaya çıkarmak için aksiyon dolu bir maceraya atılıyor.

Shōgun, Disney Plus – IMDb: 9.2

1600 yılında Japonya’da başlayan iç savaşın zirvesinde geçen “Shōgun” dizisinde, yakındaki bir balıkçı köyünde karaya oturan esrarengiz bir Avrupa gemisi ve içindeki İngiliz pilotu John Blackthorne’un ortaya çıkışıyla olaylar karmaşıklaşmaya başlar. Entrikalarla dolu bir dönemde geçen dizide, Toranaga’nın yaşam mücadelesi ve güç mücadeleleri detaylı bir şekilde ele alınıyor.

WandaVision, Disney Plus – IMDb: 7.9

”Scarlett Witch” Wanda Maximoff ve Tony Stark’ın eseri android Vision ikilisini odağına alan dizide, çizgi roman uyarlamalarının tarzı klasik Amerikan sit-com estetiği ile buluşuyor. Görünürde normal ve mutlu bir hayat yaşayan Wanda ve Vision, çok geçmeden hayatlarının göründüğünden çok daha farklı olduğunu ve gerçeklikten uzakta yaşadıklarını adım adım fark ederler.

Bölüm sayısı: 9 bölüm

Moon Knight, Disney Plus – IMDb: 8.0

Dissosiyatif kimlik bozukluğu ile mücadele eden eski bir ABD denizcisine bir Mısır ay tanrısı Khonshu’ya ait güçler devredilir. Süper güçlere kavuşan Marc Spector, çok geçmeden bu yeni güçlerin sıkıntılı hayatı için hem bir lütuf hem de bir lanet olabileceğini öğrenir.

Bölüm sayısı: 9 bölüm

A Murder at the End of the World, Disney Plus – IMDb: 7.6

Darby Hart, sekiz misafir ile birlikte şehirden uzak bir yere davet edilir. Davet eden kişi bir milyarderdir. Misafirlerden biri öldüğü zaman Darby’nin bunun bir cinayet olduğunu anlaması üzerine olayı kanıtlaması gerekecektir. Darby, başka biri öldürülmeden katilin kim olduğunu öğrenmelidir.

Bölüm sayısı: 7 bölüm

Netflix’te İzleyebileceğiniz Mini Diziler

3 Body Problem (3 Cisim Problemi), Netflix – IMDb: 7.0

Game of Thrones’un yaratıcıları tarafından Liu Cixin’in aynı isimli roman üçlemesinden uyarlanan ve sekiz bölümden oluşan “3 Cisim Problemi” adlı dizi, 1960’lı yıllarda alınan önemli bir kararın, uzayı ve zamanı aşarak günümüze kadar uzanan etkilerini ele alıyor.

Bölüm sayısı: 8 bölüm

Kuvvetli Bir Alkış, Netflix – IMDb: 7.6

Netflix, Berkun Oya’nın yazıp yönettiği “Kuvvetli Bir Alkış” adlı yeni mini dizisi ile izleyicilerin karşısına çıkıyor. Aslıhan Gürbüz, Fatih Artman ve Cihat Süvarioğlu gibi yetenekli oyuncuların başrollerini paylaştığı bu dizi, geleneksel aile yapısının ötesine geçerek, bir çekirdek ailenin oluşumunu ve onlarca yıl süren yolculuğunu, iç ve dış çatışmalarıyla birlikte özgün bir evrende ele alıyor. Zeynep ve Mehmet çiftinin, geleneksel aile kavramına meydan okuyan ve varoluşu sorgulayan oğulları Metin ile yaşadıkları bu sıra dışı deneyim, gerçekçi ve mizahi unsurlarla zenginleştirilerek sunuluyor.

Bölüm sayısı: 6 bölüm

Beef, Netflix – IMDb: 8.0

Dizide, Danny Cho ve Amy Lau, bir trafik kazası sonrasında başlayan bir kavga ile birbirlerine karşı giderek artan bir düşmanlık içine sürüklenirler. Danny, Amy’nin işini sabote etmeye çalışırken, Amy de Danny’nin evliliğini hedef alır. İkilinin intikam arzusu, kendi hayatlarını da mahvetmeye başlar. Karanlık komedi tonuyla izleyiciyi etkileyici bir hikayeye çeken “Beef” dizisnin başrollerinde ise Steven Yeun ve Ali Wong’un yer alıyor.

Bölüm sayısı: 10 bölüm

Griselda, Netflix – IMDb: 7.2

Sofia Vergara’nın başrolünde yer aldığı “Griselda” adlı mini dizisi, Kolombiyalı iş kadını Griselda Blanco’nun gerçek yaşam öyküsünden ilham alıyor. Blanco’nun olağanüstü zekası ve hırsıyla tarihin en karlı kartellerinden birini kurma çabalarına odaklanan dizi, Alberto Guerra, Christian Tappan, Martín Rodríguez, Juliana Aidén Martinez ve Vanessa Ferlito gibi önemli isimleri de içine alarak izleyiciyi etkilemeyi amaçlıyor.

Bölüm sayısı: 6 bölüm

Hollywood, NetflixIMDb: 7.5

1950’lerde, İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde Hollywood rüyalarının perde arkasında neler olduğunu bu dizide izliyoruz. Yönetmen ve oyuncu olmak için Hollywood’a gelenlerin, hayallerine kavuşmak için neler yaptıklarını konu alan dizideki konuların çoğu yaşanan olaylardan uyarlama.

Bölüm sayısı: 7 bölüm

The Queens’s Gambit, Netflix – IMDb: 8.5

Henüz daha 9 yaşındayken yetimhaneye gönderilen başrolümüz Beth Harmon, söz konusu satranç olduğunda rakip tanımıyor! Soğuk Savaş döneminde geçen dizi, karakterimizin hem satranç kariyerine odaklanırken hem de ergenlikten yetişkinliğe geçiş dönemini de gösteriyor. En iyi olma yolunda ilerleyen Beth Harmon’ın en büyük problemi ise madde bağlılığı. Her ne kadar gerçek bir hikâyeye dayanmıyormuş gibi gözükse de dizinin senaryosunda dünyaca ünlü satranç ustalarından da esinleniliyor. “The Queen’s Gambit” sizi hüzünlendirdiği gibi, akıcı senaryosuyla da ekrana bağlayacak.

Bölüm sayısı: 7 bölüm

Unorthodox, Netflix – IMDb: 8.0

Brooklyn’de yaşayan, Hasidik Yahudi cemaatinden olan Esther’in, herkesten ve her şeyden kaçıp Berlin’e gitme hikâyesine bayılacaksınız. Oldukça kapalı yaşayan Hasidik Yahudilerin hayatına dair birçok detayın anlatıldığı dizide toplumda dayatılan kuralları, Esther’in nelerle mücadele ettiğini ve yeni bir hayat için neleri göze aldığını izleyeceksiniz. Dizinin konusu ve hikâyeyi ele alış şekli o kadar etkileyici ki sadece dört bölüm olması size de kısa gelecek.

Bölüm sayısı: 4 bölüm

When They See Us, Netflix – IMDb: 8.9

“When They See Us”, 1989 yılında New York Central Park’ta gerçekleşen tecavüz vakasından sonra, haksız yere suçlanan beş siyahi gencin hikâyesini anlatıyor. Adalet sistemindeki tıkanıklık ve medyadaki önyargı yüzünden kendilerini savunmaya bile fırsat bulamayan gençler, olay yerinde olmamalarına rağmen hapis cezasına çarptırılır. Central Park Five diye bilinen gerçek bir olayı anlatan “When They See Us”ı izlerken yapılan haksızlığa isyan etmemek imkansız.

Bölüm sayısı: 4 bölüm

Dogs of Berlin, Netflix – IMDb: 7.5

Alman yapımı Netflix dizisi olan “Dogs of Berlin”, Türk asıllı Alman futbolcunun öldürülmesiyle başlıyor. Olayı soruşturması için görevlendirilen biri Türk, diğeri Alman iki dedektif birlikte çalışmaya başlarlar ve kendilerini Berlin’in suç örgütlerinin karşısında bulurlar. Bir yandan da farklı karakterleri yüzünden sürekli çatışırlar.

Bölüm sayısı: 10 bölüm

Spinning Out, Netflix – IMDb: 7.6

Başrollerinde Kaya Scodelario ve January Jones’un olduğu “Spinning Out”, olimpik buz pateni sporcusu olan ve hayatı boyunca mücadele ettiği bipolar bozukluğa sahip olan Kat’in pistte kalma mücadelesini anlatıyor. Provalar, teknikler, korkular, ilişkiler üzerine ilerleyen “Spinning Out”, hikâyesi kadar güzel kar manzaraları da sunuyor.

Bölüm sayısı: 10 bölüm

Maniac, NetflixIMDb: 7.7

Ailevi sorunları olan Annie ve şizofreni tanısı konulmuş Owen’ın birbirini hiç tanımadan mistik bir şekilde deneye katılması, “Maniac”ın konusunu oluşturuyor. Emma Stone, Jonah Hill, Justin Theroux’un başrollerinde olduğu dizi, konusu kadar oyuncuların performanslarıyla da beğeniliyor.

Bölüm sayısı: 10 bölüm

Alias Grace, Netflix – IMDb: 7.6

Kanada’da 19. yüzyıl içinde yaşanmış olayda, Alias Grace bir cinayet suçu sebebi ile Kingston Cezaevi’ne gönderilir ama bu kadın cinayet işlemiş birine pek de benzemiyordur. Amerikalı psikiyatrist olan Simon Jordan olaya dahil olur ve kadın gerçekten suçlu mu değil mi öğrenmeye çalışır.

Bölüm sayısı: 6 bölüm

Unbelievable, NetflixIMDb: 8.4

Gerçek bir hikâyeden uyarlanmış olan bu dizide, Marie isimli genç kızın tecavüze uğradığı iddiasıyla şikayette bulunur. Ancak bu iddiasının aslı olmadığı gerekçesiyle suçlanır. Tecavüze uğradığı konusunda yalan söylediği düşünülen Marie’nin davasının peşine iki kadın dedektif düşer.

Bölüm sayısı: 8 bölüm

All the Light We Cannot See, Netflix – IMDb: 7.6

Anthony Doerr’in Pulitzer ödüllü aynı adlı romanının II.Dünya Savaşı sırasında geçen hikâye 1944 yılında Nazi işgali altındaki Fransa’da yaşayan kör bir kız olan Marie-Laure LeBlanc ve Nazi ordusu için çalışan Alman bir çocuk olan Werner Pfennig’i takip etmektedir. Toplam yıkımın ortasında umut, karanlığın karşısında masumiyet ve savaşın ortasında insanlık temalarına odaklanan hikaye uyarlandığı kitabın ruhunu başarıyla yansıtması ile olumlu eleştiriler almıştır.

Bölüm sayısı: 4 bölüm

The Fall of the House of Usher (Usher Evi’nin Çöküşü), Netflix – IMDb: 8.0

Edgar Allan Poe’nun eserlerinden esinlenerek zengin bir Amerikan ailesinin çöküşünü anlatan “The Fall of the House of Usher” Roderick Usher’ın evine giden isimsiz bir anlatıcıyla başlar. Roderick, hastalığı hakkında anlatıcıya bir mektup yazmış ve onun yardımını istemiştir. Evde, Roderick’ın kız kardeşi Madeline’ın da hasta olduğu ve hikayenin gelişimiyle ilgili gizemli olayların yaşandığı anlaşılır. Hikaye, delilik, aile, izolasyon ve metafiziksel kimlikler gibi temaları işler. Dizi, Poe’nun klasiklerine sadık kalırken modern bir yaklaşım sunmaktadır.

Bölüm sayısı: 8 bölüm

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story, Netflix – IMDb: 7.9

Milwaukee Yamyamı veya Milwaukee Canavarı gibi isimlerle de bilinen Jeffrey Dahmer’ın zor çocukluğundan, dehşet verici suçlarına ve 1992’deki mahkumiyetine odaklanan yapım her ne kadar tetikleyici unsurlar içeren biyografi niteliğinde bir mini seri olsa da dünya çapında izlenme rekorları kırmış ayrıca bu suçların bir şekilde işlenmeye devam edilebilmesine yol açan sistem açıklarına ve eksiklerine de değinmeye çalışmıştır.

Bölüm sayısı: 10 bölüm

The Last Dance, Netflix – IMDb: 9.1

1997-1998 NBA sezonunda Chicago Bulls’un son şampiyonluk sezonunu ve efsane basketbolcu Michael Jordan’ın kariyerini anlatan belgesel niteliğindeki bu biyografik mini dizi, Jordan’ın liderliğindeki efsanevi Bulls takımının o sezonundaki çalkantılı hikayesini, oyuncuların arka planlarına dair detayları ve o döneme damgasını vuran olayları gözler önüne seriyor. Michael Jordan’ın kariyerindeki zirve anlarını, rekabetçi ruhunu ve kazanma arzusunu anlamak için benzersiz bir fırsat sunan “The Last Dance,” aynı zamanda NBA tarihindeki önemli dönemlere ve oyunculara da odaklanarak spor severlere unutulmaz bir nostalji yaşatıyor.

Bölüm sayısı: 10 bölüm

Diğer Platformlarda İzleyebileceğiniz Mini Diziler

Patrick Melrose, Diğer – IMDb: 8.0

Pek bir sevdiğimiz Benedict Cumberbatch’e doyacağınız bu mini diziyi henüz izlemediyseniz hemen listenize almanızı öneririz. Her ne kadar akıllarımıza hayranı olduğumuz dedektif Sherlock karakteri ile kazınmış olsa da (tabii şimdilerde Sherlock yerini Doctor Strange’a bıraktı) bu dizide bambaşka bir Benedict Cumberbatch izliyoruz. David Nicholls tarafından kaleme alınan Melrose serisi, babası tarafından uzun süre cinsel istismara uğrayan ve bu durumun farkında olmayan ilgisiz bir annenin çocuğu olarak büyüyen Patrick’in hikayesi. Dizi; çocukluğunda yaşadığı travmaların ilerideki hayatını nasıl etkilediğini konu alıyor. Patrick’in kendini rehabilite etmeye çalışması, babasının ölümü, iyi bir baba olma konusundaki kişisel çabaları ve çocukluk çağındaki travmaları ile mücadelesi anlatılıyor.

Bölüm sayısı: 5 bölüm

The Outsider, Diğer – IMDb: 7.6

Stephen King’in aynı adlı romanına dayanan 10 bölümlük bu mini dizi; suç, gizem ve fantastik türü sevenler için biçilmiş kaftan. Küçük bir kasabada dehşet verici bir şekilde öldürülen bir erkek çocuğunun hikâyesini merkeze alıyor. Cinayetin ardından yolları kesişen bir polis ve dedektif, olayın içine doğaüstü güçlerin dahil olmasıyla beraber şimdiye kadar inandıkları her şeyi sorgulamaya başlarlar. “Aynı anda farklı yerlerde olmak mümkün mü?” temasının işlendiği dizide suç, cinayet, gizem ön planda.

Bölüm sayısı: 10 bölüm

Angels in America, Diğer – IMDb: 8.1

Tony Kushner’in aynı adlı Pulitzer ödüllü oyunundan uyarlanan 2003 HBO yapımı televizyon dizisinde kimler yok ki! Al Pacino’dan Meryl Streep’te, Emma Thompson’dan Patrick Wilson’a dizi, oyuncu kadrosuyla tam bir yıldızlar geçidi. Toplamda 5 Golden Globe, 27 Emmy adaylığı ve gelen 22 adet Emmy ödülü…

HBO’nun (HBO Films) uğruna yaklaşık 60 milyon dolarlık bir bütçe harcadığı bu yapımın konusuna gelirsek: Prior (Justin Kirk) ve Louis’un (Ben Shenkman) eşcinsel ilişkileri yıllardır sürmektedir. Ancak Prior’un hasta olduğunu Louis’ten saklaması sebebiyle bu ilişkileri bozulacak ve Louis’in onu terketmesiyle sonuçlanacaktır. İlişkilerindeki bu ayrılık sonrası Prior her geçen gün ilerleyen hastalığıyla başbaşa kalacak; Louis’te bir taraftan kendisini haklı görmek isteyecek ve yeni ilişkiler arayacak ama diğer taraftan da suçluluk duygusu ile baş etmek zorunda kalacaktır…

Bölüm sayısı: 6 bölüm

Scenes From A Marriage, Diğer – IMDb: 8.1

Yazar ve yönetmen Ingmar Bergman’ın 1973 tarihli aynı adlı mini dizisinden uyarlanan “Scenes from a Marriage”de Oscar Isaac ile Jessica Chastain başrolleri paylaşıyor. İkilinin oyunculuğu mutlaka izlenmesi gereken türden… Dizide; yıllarca kargaşa içerisinde aşk, nefret, arzu ile süren bir evliliğin hikayesi anlatılıyor. Evlilik, sadakatsizlik, boşanma ve eski çiftin yeni partnerlerle hayat kurmasından oluşan süreci izliyoruz.

Bölüm sayısı: 5 bölüm

Sharp Objects, Diğer – IMDb: 8.0

Yayınlandığı dönem oldukça ses getiren bu gizemli dizinin baş rolünde, Amy Adams’ı izliyoruz. Dizinin yönetmeni ise geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden başarılı işlerle anılan Jean-Marc Vallée… Dizinin konusuna gelecek olursak; kasabada öldürülen iki genç kızın hikayesiyle birlikte kendi geçmişini de çözmeye çalışan Camille Preaker isimli muhabirin yaşadıklarını anlatıyor. Uzun zamandır görmediği annesi ve üvey kız kardeşi ile bir araya gelen Camille’nin bir cinayeti çözmek için kendi geçmişinden yararlanmasının ardından işler iyice sarpa sarar.

Bölüm sayısı: 8 bölüm

Şahsiyet, Diğer – IMDb: 9,0

https://youtu.be/EMJ6409ZjR4

Uluslararası Emmy Ödülü sahibi olan “Şahsiyet”in başrolünde Haluk Bilginer ve Cansu Dere’yi izliyoruz. Beyoğlu’ndaki evinde sakin bir emekli hayatı yaşayan Agah, alzheimer teşhisi konmasıyla yıllardır düşündüğü cinayetleri işlemeye başlar. Agah’ın işlediği bu cinayetler, emniyette zorlu şartlarda çalışan cinayet büro amiri Nevra’nın hayatını da etkiler.

Bölüm sayısı: 12 bölüm

Olive Kitteridge, Diğer – IMDb: 8.3

Elizabeth Strout’un, Pulitzer ödüllü Kül Mevsimi isimli kitabından uyarlanan “Olive Kitteridge”, kızgınlığı, sevgiyi, kıskançlığı kısacası insana dair tüm duyguları yumuşacık bir şekilde anlatıyor. Gelgitler içerisinde bir evliliği olan Olive Kitteridge, kendi hayatı içerisinde koştururken öğrencilerinin de hayatını güzelleştirmeyi başarıyor. Geçmişindeki olayların üzerinde bıraktığı izler de diziye eşlik ediyor.

Bölüm sayısı: 4 bölüm

11.22.63, Diğer – IMDb: 8.1

Stephen King’in aynı isimli kitabından uyarlanan mini dizinin başrolünde bizi James Franco karşılıyor. Bir restoranın deposundan zaman yolculuğu yaparak 22 Kasım 1963’e giden öğretmen Jake Epping, John F. Kennedy suikastini engellemeye çalışır. Ama bunu yaparken hesap etmediği şeylerle karşılaşır.

Bölüm sayısı: 8 bölüm

Band of Brothers, Diğer – IMDb: 9.4

2001 yapımı olsa da hâlâ ses getirebilen bir mini dizi “Band of Brothers”. Her bölümünde farklı bir yönetmenin imzası bulunan dizinin yapımcılığını ise Tom Hanks ve Steven Spielberg üstleniyor. İkinci Dünya Savaşı’nda geçen dizide anlatılanların hepsi gerçek hikâyelerden uyarlama. Savaşın gerçek yüzünü gösteren Band of Brothers, tarih kitaplarını sevenler için de ideal bir seçenek.

Bölüm sayısı: 10 bölüm

Mrs. America, Diğer – IMDb: 7.9

1970’lerde verilen kadın haklarını kazanma mücadelesi “Mrs. America”da anlatılıyor. Kadınların erkeklerle aynı haklara sahip olması için hazırlanan Eşit Haklar Tasarısı ve bu tasarıya karşı duran Phyllis Schlafly’nin hikâyesini konu alan diziyi izlerken, aradan 50 yıl geçmesine rağmen toplumsal eşitlik anlamında nasıl ilerleme kaydedemediğimizi göreceksiniz.

Bölüm sayısı: 9 bölüm

Pride and Prejudice, Diğer – IMDb: 8.8

Jane Austen’in klasikleşmiş romanı “Pride and Prejudice” (Gurur ve Önyargı), pek çok uyarlamayı ve hayranını kendine çekmeyi başardı. Ancak, bu sefer karşımıza dizi formatında çıkarak izleyicilere büyüleyici bir deneyim sunuyor. XIX. yüzyılın geleneksel İngiliz toplumunun inceliklerini ve sınıf ayrımcılığını ele alırken, aynı zamanda başroldeki karakterlerin duygusal evrimlerini izlediğimiz dizide beş kız kardeşli ailenin ikinci çocuğu olan Elizabeth Bennet’in güçlü iradesi ve gururu ile zengin ve soylu Mr. Darcy’nin soğuk ve önyargılı duruşu arasındaki etkileyici ilişki, dizinin kalbinde bulunuyor. Dönemin detaylı kostüm tasarımlarıyla birlikte romantizm, sınıf farkları ve insan ilişkilerinin karmaşıklığını anlatan bu zamansız hikaye oldukça keyifli bir seyir tecrübesi sunuyor.

Bölüm sayısı: 6 bölüm

Years and Years, Diğer – IMD: 8.3

Russell T Davies’in yaratıcılığıyla şekillenen ve gelecekteki toplumsal, politik ve teknolojik değişimleri sıradışı bir bakış açısıyla ele alan çarpıcı bir mini dizi. Manchester’dan bir ailenin yaşamına odaklanarak, 15 yıl boyunca İngiltere ve dünya genelinde yaşanan olayları gözler önüne seriyor. Hızla ilerleyen teknoloji, göç sorunları, siyasi gerilimler ve aile içi dinamikler gibi pek çok konuyu işlerken, karakterlerin kişisel deneyimleriyle de izleyiciyi bağ kurmaya davet ediyor. Zekice yazılmış senaryosu ve güçlü oyunculukları, “Years and Years”ı günümüzün sorunlarına ve olası geleceğimize dair düşündürücü bir ayna haline getiriyor.

Bölüm sayısı: 6 bölüm

Yeni mekanlar, etkinlikler, filmler, diziler, gustolu içerikler ve sürprizler için
👉OGGUSTO Club’a katılın!

Berra Özyalvaç
Berra Özyalvaç Tüm Yazıları