preloader

Mutlaka İzlemeniz Gereken Mini Diziler

01.02.2023
Mutlaka İzlemeniz Gereken Mini Diziler

Yazı Boyutu:

Hem izlerken büyüsüne kapılacağınız hem de uzun sezonlar beklemeden hızlıca bitirebileceğiniz mini dizi arıyorsanız bu liste tam size göre! Aksiyondan romantizme farklı türlerdeki en iyi mini dizileri keşfedin ve fragmanlarını izleyin.

Uzun sezon boyunca devam eden diziler şimdilik bir kenarda durabilir. Heyecan dolu bölümleriyle, hızlıca bitirebileceğiniz bu dizi önerilerini çok seveceksiniz. Birkaç bölümden oluşan mini diziler, filmlerin tadını adeta diziye çeviriyor. Popülerleşen dizi platformları sayesinde de oldukça fazla mini dizi seçeneği bizi bekliyor.

BLU TV’DE İZLEYEBİLECEKLERİNİZ

Masum; 8 Bölüm – IMDb: 8.4

Biliyorsunuz dijital platformlarla birlikte değişen dizi izleme alışkanlıklarımıza, Türk dizileri de ayak uyduruyor. Bu mini dizilerden biri de ‘Masum’. Haluk Bilginer, Nur Sürer, Okan Yalabık ve Ali Atay gibi usta oyuncu kadrosuna sahip suç ve drama türündeki bu diziyi gözünüzü kırpmadan izleyeceksiniz.

Emekli Komiser Cevdet ve karısı, ömürlerinin son yıllarını şehirden uzaktaki küçük çiftlik evlerinde huzur içinde geçirmektedirler. Ta ki küçük oğulları bir gece yarısı korkunç bir haberle eve gelene kadar.

The Undoing; 6 Bölüm – IMDb: 7.5

Nicole Kidman ve Hugh Grant’ı bir araya getiren mini dizi The Undoing, psikolojik gerilim türü severlerin yakalaması gereken bir yapım. İlk kitabını yayınlamaya hazırlanan psikolog bir kadının başına gelenler anlatılıyor.

The Night Of; 9 Bölüm – IMDb: 8,4

Eğer gerilim türü izlemeyi seviyorsanız The Nigh Of’u mutlaka izlemelisiniz. Beş dalda Emmy Ödülü sahibi olan film, sahneleriyle ve olayları anlatışıyla izleyiciyi büyüsü içine alıyor. Yeni tanıştığı bir kadını öldürmekle suçlanan Nasir’in sorgu ve yargılanma sürecinde yaşananlar dizide konu alınıyor.

Alef; 8 Bölüm – IMDb: 8,0

Kenan İmirzalıoğlu, Melisa Sözen ve Mümtaz Taylan’ın başrollerinde olduğu Alef, farklı bir polisiye dizisi. İstanbul Boğazı’nda bulunan bir cinayetteki sırrı çözmeye çalışan iki dedektifin karşısına farklı kilit yerler çıkar ve kendilerini beklenmedik bir noktada bulurlar. Tarihi detayların da kullanıldığı dizi, mistik detaylarla daha da etkileyici oluyor.

Chernobyl; 5 Bölüm – IMDb: 9,4

1986 yılında Sovyet Ukrayna’da meydana gelen Çernobil felaketinin nasıl meydana olduğunu anlatan dizi, çoğu eleştirmen tarafından şimdiye kadar çekilen en iyi dizi olarak tanımlanıyor. Felaketle ilgili şimdiye kadar pek de anlatılmaya gerçekleri, nelerin ihmal edildiğini ve orada neler yaşandığını anlatan Chernobyl, gerçek anlamda ekrana kilitliyor.

NETFLİX’TE İZLEYEBİLECEKLERİNİZ

The Queens’s Gambit; 7 Bölüm – IMDb: 8.9

Henüz daha 9 yaşındayken yetimhaneye gönderilen başrolümüz Beth Harmon, söz konusu satranç olduğunda rakip tanımıyor! Soğuk Savaş döneminde geçen dizi, karakterimizin hem satranç kariyerine odaklaklanırken hem de ergenlikten yetişkinliğe geçiş dönemini de gösteriyor. En iyi olma yolunda ilerleyen Beth Harmon’ın en büyük problemi ise madde bağlılığı. Her ne kadar gerçek bir hikâyeye dayanmıyormuş gibi gözükse de dizinin senaryosunda dünyaca ünlü satranç ustalarından da esinleniliyor. The Queen’s Gambit sizi hüzünlendirdiği gibi, akıcı senaryosuyla da ekrana bağlayacak.

Unorthodox; 4 Bölüm – IMDb: 8,0

Brooklyn’de yaşayan, Hasidik Yahudi cemaatinden olan Esther’in, herkesten ve her şeyden kaçıp Berlin’e gitme hikâyesine bayılacaksınız. Oldukça kapalı yaşayan Hasidik Yahudilerin hayatına dair birçok detayın anlatıldığı dizide toplumda dayatılan kuralları, Esther’in nelerle mücadele ettiğini ve yeni bir hayat için neleri göze aldığını izleyeceksiniz. Dizinin konusu ve hikâyeyi ele alış şekli o kadar etkileyici ki sadece dört bölüm olması size de kısa gelecek.

When They See Us; 4 Bölüm – IMDb: 8,9

When They See Us, 1989 yılında New York Central Park’ta gerçekleşen tecavüz vakasından sonra, haksız yere suçlanan beş siyahi gencin hikâyesini anlatıyor. Adalet sistemindeki tıkanıklık ve medyadaki önyargı yüzünden kendilerini savunmaya bile fırsat bulamayan gençler, olay yerinde olmamalarına rağmen hapis cezasına çarptırılır. Central Park Five diye bilinen gerçek bir olayı anlatan When They See Us’ı izlerken yapılan haksızlığa isyan etmemek imkansız.

Dogs of Berlin; 10 Bölüm – IMDb: 7,5

Alman yapımı Netflix dizisi olan Dogs of Berlin, Türk asıllı Alman futbolcunun öldürülmesiyle başlıyor. Olayı soruşturması için görevlendirilen biri Türk, diğeri Alman iki dedektif birlikte çalışmaya başlarlar ve kendilerini Berlin’in suç örgütlerinin karşısında bulurlar. Bir yandan da farklı karakterleri yüzünden sürekli çatışırlar.

Spinning Out; 10 Bölüm – IMDb: 7,7

Başrollerinde Kaya Scodelario ve January Jones’un olduğu Spinning Out, olimpik buz pateni sporcusu olan ve hayatı boyunca mücadele ettiği bipolar bozukluğa sahip olan Kat’in pistte kalma mücadelesini anlatıyor. Provalar, teknikler, korkular, ilişkiler üzerine ilerleyen Spinning Out, hikâyesi kadar güzel kar manzaraları da sunuyor.

Hollywood; 7 Bölüm – IMDb: 7,6

1950’lerde, İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde Hollywood rüyalarının perde arkasında neler olduğunu bu dizide izliyoruz. Yönetmen ve oyuncu olmak için Hollywood’a gelenlerin, hayallerine kavuşmak için neler yaptıklarını konu alan dizideki konuların çoğu yaşanan olaylardan uyarlama.

Maniac; 10 Bölüm – IMDb: 7,8

Ailevi sorunları olan Annie ve şizofreni tanısı konulmuş Owen’ın birbirini hiç tanımadan mistik bir şekilde deneye katılması, Maniac’ın konusunu oluşturuyor. Emma Stone, Jonah Hill, Justin Theroux’un başrollerinde olduğu dizi, konusu kadar oyuncuların performanslarıyla da beğeniliyor.

Alias Grace; 6 Bölüm – IMDb: 7,8

Kanada’da 19. yüzyıl içinde yaşanmış olayda, Alias Grace bir cinayet suçu sebebi ile Kingston Cezaevi’ne gönderilir ama bu kadın cinayet işlemiş birine pek de benzemiyordur. Amerikalı psikiyatrist olan Simon Jordan olaya dahil olur ve kadın gerçekten suçlu mu değil mi öğrenmeye çalışır.

Unbelievable; 8 Bölüm – IMDb: 8,4

Gerçek bir hikâyeden uyarlanmış olan bu dizide, Marie isimli genç kızın tecavüze uğradığı iddiasıyla şikayette bulunur. Ancak bu iddiasının aslı olmadığı gerekçesiyle suçlanır. Tecavüze uğradığı konusunda yalan söylediği düşünülen Marie’nin davasının peşine iki kadın dedektif düşer.

DİĞER PLATFORMLARDA YER ALAN DİZİLER

Patrick Melrose; 5 Bölüm – IMDb: 8.1

Pek bir sevdiğimiz Benedict Cumberbatch’e doyacağınız bu mini diziyi henüz izlemediyseniz hemen listenize almanızı öneririz. Her ne kadar akıllarımıza hayranı olduğumuz dedektif Sherlock karakteri ile kazınmış olsa da (tabii şimdilerde Sherlock yerini Doctor Strange’a bıraktı) bu dizide bambaşka bir Benedict Cumberbatch izliyoruz.

David Nicholls tarafından kaleme alınan Melrose serisi, babası tarafından uzun süre cinsel istismara uğrayan ve bu durumun farkında olmayan ilgisiz bir annenin çocuğu olarak büyüyen Patrick’in hikayesi. Dizi; çocukluğunda yaşadığı travmaların ilerideki hayatını nasıl etkilediğini konu alıyor. Patrick’in kendini rehabilite etmeye çalışması, babasının ölümü, iyi bir baba olma konusundaki kişisel çabaları ve çocukluk çağındaki travmaları ile mücadelesi anlatılıyor.

The Outsider; 10 Bölüm – IMDb: 7.7

Stephen King’in aynı adlı romanına dayanan 10 bölümlük bu mini dizi; suç, gizem ve fantastik türü sevenler için biçilmiş kaftan.

Küçük bir kasabada dehşet verici bir şekilde öldürülen bir erkek çocuğunun hikâyesini merkeze alıyor. Cinayetin ardından yolları kesişen bir polis ve dedektif, olayın içine doğaüstü güçlerin dahil olmasıyla beraber şimdiye kadar inandıkları her şeyi sorgulamaya başlarlar. “Aynı anda farklı yerlerde olmak mümkün mü?” temasının işlendiği dizide suç, cinayet, gizem ön planda.

Angels in America; 6 Bölüm – IMDb: 8.1

Tony Kushner’in aynı adlı Pulitzer ödüllü oyunundan uyarlanan 2003 HBO yapımı televizyon dizisinde kimler yok ki! Al Pacino’dan Meryl Streep’te, Emma Thompson’dan Patrick Wilson’a dizi, oyuncu kadrosuyla tam bir yıldızlar geçidi. Toplamda 5 Golden Globe, 27 Emmy adaylığı ve gelen 22 adet Emmy ödülü…

HBO’nun (HBO Films) uğruna yaklaşık 60 milyon dolarlık bir bütçe harcadığı bu yapımın konusuna gelirsek: Prior (Justin Kirk) ve Louis’un (Ben Shenkman) eşcinsel ilişkileri yıllardır sürmektedir. Ancak Prior’un hasta olduğunu Louis’ten saklaması sebebiyle bu ilişkileri bozulacak ve Louis’in onu terketmesiyle sonuçlanacaktır. İlişkilerindeki bu ayrılık sonrası Prior her geçen gün ilerleyen hastalığıyla başbaşa kalacak; Louis’te bir taraftan kendisini haklı görmek isteyecek ve yeni ilişkiler arayacak ama diğer taraftan da suçluluk duygusu ile baş etmek zorunda kalacaktır…

Editörün Notu: Diziyi izledikten sonra, müziklerini Spotify listenize eklemek isteyebilirsiniz. Bu nedenle o listeyi de meraklısıyla paylaşalım istedik.

{103512}

Scenes From A Marriage; 5 Bölüm – IMDb: 8.1

Yazar ve yönetmen Ingmar Bergman’ın 1973 tarihli aynı adlı mini dizisinden uyarlanan”Scenes from a Marriage”de Oscar Isaac ile Jessica Chastain başrolleri paylaşıyor. İkilinin oyunculuğu mutlaka izlenmesi gereken türden…

Dizide; yıllarca kargaşa içerisinde aşk, nefret, arzu ile süren bir evliliğin hikayesi anlatılıyor. Evlilik, sadakatsizlik, boşanma ve eski çiftin yeni partnerlerle hayat kurmasından oluşan süreci izliyoruz.

Sharp Objects; 8 Bölüm – IMDb: 8.1

Yayınlandığı dönem oldukça ses getiren bu gizemli dizinin baş rolünde, Amy Adams’ı izliyoruz. Dizinin yönetmeni ise geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden başarılı işlerle anılan Jean-Marc Vallée…

Dizinin konusuna gelecek olursak; kasabada öldürülen iki genç kızın hikayesiyle birlikte kendi geçmişini de çözmeye çalışan Camille Preaker isimli muhabirin yaşadıklarını anlatıyor. Uzun zamandır görmediği annesi ve üvey kız kardeşi ile bir araya gelen Camille’nin bir cinayeti çözmek için kendi geçmişinden yararlanmasının ardından işler iyice sarpa sarar.

Normal People; 12 Bölüm – IMDb: 8,5

Sally Rooney’in çok satanlar listesinde uzun süre kalan kitabından, aynı isimle uyarlanan Normal People, romantik olsa da izlerken kendinizi başrollere kızarken bulabileceğiniz bir mini dizi. İrlanda’da geçen dizi, iki gencin lisede başlayıp üniversiteye uzanan bol sürprizli aşklarını anlatıyor. İrlanda aksanı ve manzaraları, mükemmel çift uyumu, arka fondaki sizi içine alan şarkılar ve gerçekçiliği ile Normal People kesinlikle izlemeye değer.

{772112}

Şahsiyet; 12 Bölüm – IMDb: 9,1

Uluslararası Emmy Ödülü sahibi olan Şahsiyet’in başrolünde Haluk Bilginer ve Cansu Dere’yi izliyoruz. Beyoğlu’ndaki evinde sakin bir emekli hayatı yaşayan Agah, alzheimer teşhisi konmasıyla yıllardır düşündüğü cinayetleri işlemeye başlar. Agah’ın işlediği bu cinayetler, emniyette zorlu şartlarda çalışan cinayet büro amiri Nevra’nın hayatını da etkiler.

Olive Kitteridge; 4 Bölüm – IMDb: 8,3

Elizabeth Strout’un, Pulitzer ödüllü Kül Mevsimi isimli kitabından uyarlanan Olive Kitteridge, kızgınlığı, sevgiyi, kıskançlığı kısacası insana dair tüm duyguları yumuşacık bir şekilde anlatıyor. Gelgitler içerisinde bir evliliği olan Olive Kitteridge, kendi hayatı içerisinde koştururken öğrencilerinin de hayatını güzelleştirmeyi başarıyor. Geçmişindeki olayların üzerinde bıraktığı izler de diziye eşlik ediyor.

{773292}

11.22.63; 8 Bölüm – IMDb: 8,2

Stephen King’in aynı isimli kitabından uyarlanan mini dizinin başrolünde bizi James Franco karşılıyor. Bir restoranın deposundan zaman yolculuğu yaparak 22 Kasım 1963’e giden öğretmen Jake Epping, John F. Kennedy suikastini engellemeye çalışır. Ama bunu yaparken hesap etmediği şeylerle karşılaşır.

{772898}

Band of Brothers; 10 Bölüm – IMDb: 9,4

2001 yapımı olsa da hâlâ ses getirebilen bir mini dizi Band of Brothers. Her bölümünde farklı bir yönetmenin imzası bulunan dizinin yapımcılığını ise Tom Hanks ve Steven Spielberg üstleniyor. İkinci Dünya Savaşı’nda geçen dizide anlatılanların hepsi gerçek hikâyelerden uyarlama. Savaşın gerçek yüzünü gösteren Band of Brothers, tarih kitaplarını sevenler için de ideal bir seçenek.

{771734}

Mrs. America; 9 Bölüm – IMDb: 7,9

1970’lerde verilen kadın haklarını kazanma mücadelesi Mrs. America’da anlatılıyor. Kadınların erkeklerle aynı haklara sahip olması için hazırlanan Eşit Haklar Tasarısı ve bu tasarıya karşı duran Phyllis Schlafly’nin hikâyesini konu alan diziyi izlerken, aradan 50 yıl geçmesine rağmen toplumsal eşitlik anlamında nasıl ilerleme kaydedemediğimizi göreceksiniz.

{105967}

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları