Mutlaka İzlemeniz Gereken Mini Diziler

En Beğenilen Mini Dizi Rehberi

Hem izlerken büyüsüne kapılacağınız hem de uzun sezonlar beklemeden hızlıca bitirebileceğiniz mini dizi arıyorsanız bu liste tam size göre! Aksiyondan romantizme farklı türlerdeki en iyi mini dizileri keşfedin ve fragmanlarını izleyin.

Uzun sezonlar boyunca devam eden diziler şimdilik bir kenarda durabilir. Heyecan dolu bölümleriyle, hızlıca bitirebileceğiniz bu dizi önerilerini çok seveceksiniz. Birkaç bölümden oluşan mini diziler, filmlerin tadını adeta diziye çeviriyor. Popülerleşen dizi platformları sayesinde de oldukça fazla mini dizi seçeneği bizi bekliyor.

The Queens’s Gambit (IMDb: 8.9) – 7 Bölüm

 

Henüz daha 9 yaşındayken yetimhaneye gönderilen başrolümüz Beth Harmon, söz konusu satranç olduğunda rakip tanımıyor! Soğuk Savaş döneminde geçen dizi, karakterimizin hem satranç kariyerine odaklaklanırken hem de ergenlikten yetişkinliğe geçiş dönemini de gösteriyor. En iyi olma yolunda ilerleyen Beth Harmon’ın en büyük problemi ise madde bağlılığı. Her ne kadar gerçek bir hikâyeye dayanmıyormuş gibi gözükse de dizinin senaryosunda dünyaca ünlü satranç ustalarından da esinleniliyor. The Queen’s Gambit sizi hüzünlendirdiği gibi, akıcı senaryosuyla da ekrana bağlayacak.

The Undoing (IMDb: 7.5) – 6 Bölüm

 

Nicole Kidman ve Hugh Grant’ı bir araya getiren mini dizi The Undoing, psikolojik gerilim türü severlerin yakalaması gereken bir yapım. İlk kitabını yayınlamaya hazırlanan psikolog bir kadının başına gelenler anlatılıyor.

Normal People (IMDb: 8,5) – 12 Bölüm

 

Sally Rooney’in çok satanlar listesinde uzun süre kalan kitabından, aynı isimle uyarlanan Normal People, romantik olsa da izlerken kendinizi başrollere kızarken bulabileceğiniz bir mini dizi. İrlanda’da geçen dizi, iki gencin lisede başlayıp üniversiteye uzanan bol sürprizli aşklarını anlatıyor. İrlanda aksanı ve manzaraları, mükemmel çift uyumu, arka fondaki sizi içine alan şarkılar ve gerçekçiliği ile Normal People kesinlikle izlemeye değer.

Unorthodox (IMDb: 8,0) – 4 Bölüm

 

 

Brooklyn’de yaşayan, Hasidik Yahudi cemaatinden olan Esther’in, herkesten ve her şeyden kaçıp Berlin’e gitme hikâyesine bayılacaksınız. Oldukça kapalı yaşayan Hasidik Yahudilerin hayatına dair birçok detayın anlatıldığı dizide toplumda dayatılan kuralları, Esther’in nelerle mücadele ettiğini ve yeni bir hayat için neleri göze aldığını izleyeceksiniz. Dizinin konusu ve hikâyeyi ele alış şekli o kadar etkileyici ki sadece dört bölüm olması size de kısa gelecek.

Şahsiyet (IMDb: 9,1) – 12 Bölüm

 

 

Uluslararası Emmy Ödülü sahibi olan Şahsiyet’in başrolünde Haluk Bilginer ve Cansu Dere’yi izliyoruz. Beyoğlu’ndaki evinde sakin bir emekli hayatı yaşayan Agah, alzheimer teşhisi konmasıyla yıllardır düşündüğü cinayetleri işlemeye başlar. Agah’ın işlediği bu cinayetler, emniyette zorlu şartlarda çalışan cinayet büro amiri Nevra’nın hayatını da etkiler.

When They See Us (IMDb: 8,9) – 4 Bölüm

 

When They See Us, 1989 yılında New York Central Park’ta gerçekleşen tecavüz vakasından sonra, haksız yere suçlanan beş siyahi gencin hikâyesini anlatıyor. Adalet sistemindeki tıkanıklık ve medyadaki önyargı yüzünden kendilerini savunmaya bile fırsat bulamayan gençler, olay yerinde olmamalarına rağmen hapis cezasına çarptırılır. Central Park Five diye bilinen gerçek bir olayı anlatan When They See Us’ı izlerken yapılan haksızlığa isyan etmemek imkansız.

The Night Of (IMDb: 8,4) – 9 Bölüm

 

Eğer gerilim türü izlemeyi seviyorsanız The Nigh Of’u mutlaka izlemelisiniz. Beş dalda Emmy Ödülü sahibi olan film, sahneleriyle ve olayları anlatışıyla izleyiciyi büyüsü içine alıyor. Yeni tanıştığı bir kadını öldürmekle suçlanan Nasir’in sorgu ve yargılanma sürecinde yaşananlar dizide konu alınıyor.

Olive Kitteridge (IMDb: 8,3) – 4 Bölüm

 

Elizabeth Strout’un, Pulitzer ödüllü Kül Mevsimi isimli kitabından uyarlanan Olive Kitteridge, kızgınlığı, sevgiyi, kıskançlığı kısacası insana dair tüm duyguları yumuşacık bir şekilde anlatıyor. Gelgitler içerisinde bir evliliği olan Olive Kitteridge, kendi hayatı içerisinde koştururken öğrencilerinin de hayatını güzelleştirmeyi başarıyor. Geçmişindeki olayların üzerinde bıraktığı izler de diziye eşlik ediyor.

 

11.22.63 (IMDb: 8,2) – 8 Bölüm

 

Stephen King’in aynı isimli kitabından uyarlanan mini dizinin başrolünde bizi James Franco karşılıyor. Bir restoranın deposundan zaman yolculuğu yaparak 22 Kasım 1963’e giden öğretmen Jake Epping, John F. Kennedy suikastini engellemeye çalışır. Ama bunu yaparken hesap etmediği şeylerle karşılaşır.

Band of Brothers (IMDb: 9,4) – 10 Bölüm

 

2001 yapımı olsa da hâlâ ses getirebilen bir mini dizi Band of Brothers. Her bölümünde farklı bir yönetmenin imzası bulunan dizinin yapımcılığını ise Tom Hanks ve Steven Spielberg üstleniyor. İkinci Dünya Savaşı’nda geçen dizide anlatılanların hepsi gerçek hikâyelerden uyarlama. Savaşın gerçek yüzünü gösteren Band of Brothers, tarih kitaplarını sevenler için de ideal bir seçenek.

Alef (IMDb: 8,0) – 8 Bölüm

 

Kenan İmirzalıoğlu, Melisa Sözen ve Mümtaz Taylan’ın başrollerinde olduğu Alef, farklı bir polisiye dizisi. İstanbul Boğazı’nda bulunan bir cinayetteki sırrı çözmeye çalışan iki dedektifin karşısına farklı kilit yerler çıkar ve kendilerini beklenmedik bir noktada bulurlar. Tarihi detayların da kullanıldığı dizi, mistik detaylarla daha da etkileyici oluyor.

Dogs of Berlin (IMDb: 7,5) – 10 Bölüm

 

Alman yapımı Netflix dizisi olan Dogs of Berlin, Türk asıllı Alman futbolcunun öldürülmesiyle başlıyor. Olayı soruşturması için görevlendirilen biri Türk, diğeri Alman iki dedektif birlikte çalışmaya başlarlar ve kendilerini Berlin’in suç örgütlerinin karşısında bulurlar. Bir yandan da farklı karakterleri yüzünden sürekli çatışırlar.

Chernobyl (IMDb: 9,4) – 5 Bölüm

 

1986 yılında Sovyet Ukrayna’da meydana gelen Çernobil felaketinin nasıl meydana olduğunu anlatan dizi, çoğu eleştirmen tarafından şimdiye kadar çekilen en iyi dizi olarak tanımlanıyor. Felaketle ilgili şimdiye kadar pek de anlatılmaya gerçekleri, nelerin ihmal edildiğini ve orada neler yaşandığını anlatan Chernobyl, gerçek anlamda ekrana kilitliyor.

Mrs. America (IMDb: 7,9) – 9 Bölüm

 

1970’lerde verilen kadın haklarını kazanma mücadelesi Mrs. America’da anlatılıyor. Kadınların erkeklerle aynı haklara sahip olması için hazırlanan Eşit Haklar Tasarısı ve bu tasarıya karşı duran Phyllis Schlafly’nin hikâyesini konu alan diziyi izlerken, aradan 50 yıl geçmesine rağmen toplumsal eşitlik anlamında nasıl ilerleme kaydedemediğimizi göreceksiniz.

 

Spinning Out (IMDb: 7,7) – 10 Bölüm

 

Başrollerinde Kaya Scodelario ve January Jones’un olduğu Spinning Out, olimpik buz pateni sporcusu olan ve hayatı boyunca mücadele ettiği bipolar bozukluğa sahip olan Kat’in pistte kalma mücadelesini anlatıyor. Provalar, teknikler, korkular, ilişkiler üzerine ilerleyen Spinning Out, hikâyesi kadar güzel kar manzaraları da sunuyor.

Hollywood (IMDb: 7,6) – 7 Bölüm

 

1950’lerde, İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde Hollywood rüyalarının perde arkasında neler olduğunu bu dizide izliyoruz. Yönetmen ve oyuncu olmak için Hollywood’a gelenlerin, hayallerine kavuşmak için neler yaptıklarını konu alan dizideki konuların çoğu yaşanan olaylardan uyarlama.

Maniac (IMDb: 7,8) – 10 Bölüm

 

Ailevi sorunları olan Annie ve şizofreni tanısı konulmuş Owen’ın birbirini hiç tanımadan mistik bir şekilde deneye katılması, Maniac’ın konusunu oluşturuyor. Emma Stone, Jonah Hill, Justin Theroux’un başrollerinde olduğu dizi, konusu kadar oyuncuların performanslarıyla da beğeniliyor.

Alias Grace (IMDb: 7,8) – 6 Bölüm 

 

Kanada’da 19. yüzyıl içinde yaşanmış olayda, Alias Grace bir cinayet suçu sebebi ile Kingston Cezaevi’ne gönderilir ama bu kadın cinayet işlemiş birine pek de benzemiyordur. Amerikalı psikiyatrist olan Simon Jordan olaya dahil olur ve kadın gerçekten suçlu mu değil mi öğrenmeye çalışır.

Unbelievable (IMDb: 8,4) – 8 Bölüm 

 

Gerçek bir hikâyeden uyarlanmış olan bu dizide, Marie isimli genç kızın tecavüze uğradığı iddiasıyla şikayette bulunur. Ancak bu iddiasının aslı olmadığı gerekçesiyle suçlanır. Tecavüze uğradığı konusunda yalan söylediği düşünülen Marie’nin davasının peşine iki kadın dedektif düşer.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.