preloader

En İyi Brad Pitt Filmleri

31.10.2023
En İyi Brad Pitt Filmleri

Yazı Boyutu:

İyi görünümü, ihtişamlı hayatı ve süregelen başarısı ile Hollywood’un temsil ettiği her şeyin eş anlamlısı olan Brad Pitt’in en iyi filmlerini listeledik.

Brad Pitt dendiğinde zihninizde pek çok imge canlanıyor, değil mi? Çünkü o seneler geçtikçe iyileşen görünümü, her adımı dikkatleri üzerinde toplayan ihtişamlı hayatı ve sürekli kendini geliştirerek pekiştirdiği başarısı ile Hollywood dünyasının temsil ettiği her şeyi bünyesinde barındırıyor. 1991 tarihli “Thelma & Louise” filminde 15 dakikalığına canlandırdığı otostopçu kovboy rolü ile bir anda beyaz perdenin seks sembolü olarak tanınan Pitt, filmografisini genişlettikçe sadece bundan ibaret olmadığını herkese kanıtladı. Kazandığı son En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ı da bunun altını çizer nitelikteydi. 18 Aralık 1963’te Shawnee Oklohoma’da doğan William Bradley Pitt‘in kariyerinde yer aldığı en iyi filmleri ile radarımızda.

Apple TV’de İzleyebileceğiniz En İyi Brad Pitt Filmleri

Babylon (Babil), Apple TV – IMDb: 7.2

1920’lerin Hollywood’unda geçen dönem filmi “Babylon”, Hollywood’un altın çağında yaşanan aşk, ihtişam ve çöküşü anlatıyor. Filmde Brad Pitt’in canlandırdığı aktör yardımcısı Cliff Booth, bir film yıldızı olan Norma Desmond’ın korumalığını yapıyor. Film, yönetmen Damien Chazelle’in imzasını taşıyor.

The Big Short (Büyük Açık), Apple TV – IMDb: 7.8

Sadece 2015’in en iyi filmi değil, geçtiğimiz 10 yılın en zekice kurgulanmış filmlerinden biri olan “The Big Short”, 2008 krizini önceden görüp onun üzerine bahis oynayan bir grup seçilmiş insanı konu alıyor. En İyi Film dalında Oscar’a aday olan filmde Pitt’e Christian Bale, Ryan Gosling ve Steve Carell eşlik ediyor.

Inglourious Basterds (Soysuzlar Çetesi), Apple TV – IMDb: 8.3

Quentin Tarantino’un alternatif evreninde geçen II. Dünya Savaşı harikası “Inglourious Basterds”, Lt. Aldo Raine (Pitt) öncülüğündeki bir grup Yahudi askerin Nazilerden aldığı intikamı konu ediyor. İncelikle işlenmiş ve Tarantino’nun en iyi işlerinden olan filmde Pitt’in performansı da olağanüstü.

Once Upon Time… In Hollywood (Bir Zamanlar Hollywood’da), Apple TV – IMDb: 7.6

Brad Pitt’e ilk Oscar ödülünü kazandıran “Once Upon a Time…In Hollywood”, Quentin Tarantino’nun da son harikası. Yaşlanmakta olan aktör Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) ile dublörü Cliff Booth’un (Pitt) değişmekte olan Hollywood aurasına ayak uydurmalarının hikâyesi. Pitt ve DiCaprio arasında geçen diyaloglar da oldukça dikkate değer.

Bullet Train (Suikast Treni), Apple TV – IMDb: 7.3

Brad Pitt’in canlandırdığı şanssız tetikçi Ladybug karakteri, işlerinin raydan çıkmasının ardından görevini huzurlu bir şekilde yapmaya kararlıdır. Ancak kader başka planlar yapar: Ladybug’ın en son görevi, dünyanın en hızlı treninde, dünya çapında ölümcül rakiplerle çatışma haline gelmesine neden olur, hepsi bağlantılı ve çelişkili hedeflere sahiptir.

World War Z (Dünya Savaşı Z), Apple TV – IMDb: 7.0

Güney Kore’de ortaya çıkan bir virüs insanları yaşayan ölüler haline çevirmektedir. Brad Pitt’in hem başrolünü hem de yapımcılığını üstlendiği bu film, insanlar ve zombiler arasında geçen sıra dışı bir savaşı anlatıyor.

The Curious Case Of Benjamin Button (Benjamin Button’ ın Tuhaf Hikâyesi), Apple TV – IMDb: 7.8

Film, nerdeyse 80 yaşındaki biri görünümünde doğup, geriye doğru büyüyen bir adamın hayatını konu alıyor. Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarında, New Orleans’ta başlayıp 21. yüzyıla uzanan serüveniyle, Benjamin Button’ın hikâyesi herhangi birinden daha sıra dışı bir hayatı içermektedir.

12 Monkeys (12 Maymun), Apple TV – IMDb: 8.0

“True Romance”ten iki sene sonra olağanüstü bir yardımcı oyuncu olarak beyazperdeye dönen Brad Pitt, “12 Monkeys” ile adeta şahlanıyor ve ilk Oscar adaylığını hak ediyor. Ters köşe senaryosu ile de dikkat çeken film 90’ların en iyileri arasında gösteriliyor.

Meet Joe Black (Joe Black), Apple TV – IMDb: 7.2

Oldukça zengin bir medya patronu olan William Parrish’ın, normal giden aile hayatı günün birinde karmakarışık bir hal alıyor. Bir anda gündeme gelen bu romantik ilişkinin sonuçları, hem Suzan hem de diğer aile bireyleri açısından çok karmaşık ve acı sonuçlara sebep oluyor.

Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi Brad Pitt Filmleri

Ad Astra (Yıldızlara Doğru), Netflix – IMDb: 6.5

2019 yapımı bilim kurgu ve dram filmi “Ad Astra”, Brad Pitt’in canlandırdığı astronot Roy McBride karakterinin babasının uzayda kaybolmasıyla ilgili bir gizemi çözmek için tehlikeli bir görev üstlenmesini konu alıyor. Babası, uzayda yıllar önce kaybolan bir astronottur ve evrendeki yaşam belirtilerini keşfetmek için yapılan Lima Projesi’nin lideridir. Roy, babasının gizemli görevine katılmak ve belki de uzayda keşfedilebilecek yaşam formlarını bulmak amacıyla derin uzay yolculuğuna çıkar.

Snatch (Kapışma), Netflix – IMDb: 8.3

Birbirine geçmiş iki hikâyenin birbirini kovaladığı “Snatch”, Guy Ritchie’nin Lock, Stock and Two Smoking Barrels için çektiği devam filmi ve filmografisinin en iyi işlerinden. Pitt’in Mickey adında İrlandalı boksör bir çingeneyi canlandırdığı film, kara komedinin en iyi örneklerinden. İngiliz aksanını çok iyi kıvıramadığı için Pitt’ten doğaçlama bir İrlanda aksanı yapması istenmesi de filmin az bilinen gerçeklerinden.

Se7en (Yedi), Netflix – IMDb: 8.6

Her sahnesi ile David Fincher kokan “Se7en”, yedi ölümcül günaha referans veren cinayetler işleyen bir seri katilin izini süren iki dedektifin hikâyesi. Son sahnesi yapım şirketi tarafından değiştirilmek istense de Fincher’ın aksi takdirde filmi bitirmeyeceği restini çekmesi ile bildiğimiz hali ile tamamlanan film, ustalıkla işlenmiş bir polisiye gerilim.

Moneyball (Kazanma Sanatı), Netflix – IMDb: 7.6

Çok satan Michael Lewis’in kitabından uyarlanmış olan “Kazanma Sanatı” filmi, Oaklan A’s isimli takımın yöneticisi Billy Beane’in oyuncu seçimi prosedürlerini alaşağı ettiği 2002 sezonunun gerçek hikâyesini konu alıyor.

Mr. And Mrs. Smith (Bay ve Bayan Smith), NetflixIMDb: 6.5

Sıradan bir evlilik yaşadığını düşünen John ve Jane Smith’in hayatları gün geçtikçe daha sıkıcı bir hal almaktadır. Hayatlarına heyecan katan tek şey; birbirlerine söyledikleri yalanlardır. Aslında, birbirine rakip iki organizasyona tetikçi olarak çalışan bir çift olduklarını öğrenirler.

Legends Of The Fall (İhtiras Rüzgarları), Netflix – IMDb: 7.6

19. yüzyılın sonlarında Kızılderili savaşları gazisi hümanist Albay William Ludlow çocuklarını Montana kırlarındaki çiftliğinde, annesiz büyütür. Aileye yakın bir kızılderilinin cesaretlendirmeleri ve esini sayesinde, oğullardan Tristan çok gözü pek ve maceracı bir genç olarak yetişir.

Fight Club (Dövüş Klübü), Netflix – IMDb: 8.8

David Fincher’ın kült fenomeni “Fight Club”, Brad Pitt’in de en ikonik rollerinden birine sahne olan film. Yayınladığı ilk dönemde beklenen eleştirileri alamasa da zaman içinde kıymeti bilinen ve hafızalardaki tahtını kimseye kaptırmayacak denli özel olan film, sürprizi ilk izlendiğinde bozulsa dahi defalarca izlenebilecek türden.

Diğer Platformlarda İzleyebileceğiniz En İyi Brad Pitt Filmleri

Ocean’s Eleven (Ocean’s 11), Diğer – IMDb: 7.7

Yıldızlarla dolu kadrosu ile gişede büyük başarı elde eden Steven Soderberg filmi “Ocean’s Eleven”, aynı anda üç ayrı Las Vegas kumarhanesi soymayı planlayan Danny Ocean (George Clooney) ve 10 kişilik ekibinin hikâyesini anlatıyor. Serisinin ilk ve en iyisi olan bu soygun filminde Pitt ile Clooney’nin yakın arkadaş olmaları performanslarına da yansıyor.

True Romance (Çılgın Romantik), Diğer – IMDb: 7.9

Senaryosu Tarantino’nun kaleminden çıkan “True Romance” filmi, Pitt’in yıldız oyuncu uzayına bir roket gibi fırlamadan önceki son performansı. Pitt’in Floyd karakterinde küçük bir rol kaptığı filmde Tarantino’nun zekâsının dehlizlerinde gezinmek mümkün.

12 Years A Slave (12 Yıllık Esaret), Diğer – IMDb: 8.1

2014 En İyi Film Ödülü kazananı “12 Years A Slave”, karşısına bir kez oturdunuz mu hikâyedeki tüm acıya dahil olarak tamamladığınız bir film. Ana karakteri Solomun Northup’un yaşanmış anılarından ilhamla yazılan senaryosunda köleleştirilmek için kaçırılan bir adamın hayatının o 12 yılına odaklanılıyor. Filmdeki rolü küçük olsa da Pitt, esas ödülünü yapımcılığı ile alıyor.

Troy (Truva), Diğer – IMDb: 7.3

Film Truvalılar ve tarihi Yunan devletleri arasında 3200 yıl önce yaşanmış efsanevi savaşı konu almaktadır. Eski Yunan’da Truva prensi olan Paris ve Sparta kraliçesi olan Helen arasında gelişen aşk bu iki devlet arasında savaşa sebep olmuştur. Helena’nın eşi Kral Menelaus ondan ayrılıp, kaçması sebebiyle çok sinirlenmiştir. İntikam almak isteyen Kral Menelaus, kardeşi mikene Kralı’nın da yardımıyla Truva’ya savaş açar.

Fury, Diğer – IMDb: 7.6

Filmin konusu 1945 yılının Nisan ayında, İkinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde Komutan Wardaddy ve yanındaki askerlerin 300 düşman askeriyle karşılaştığı ve tüm imkansızlıklarla savaşmak zorunda kaldığı 24 saati anlatmaktadır.

{29314}

Sıkça sorulan sorular
Brad Pitt Kimdir?
Brad Pitt'in Kariyeri Nasıl Başladı?
Brad Pitt Kaç Oscar Ödülü Aldı?
OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları