preloader

Burning Man Festivali Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

01.08.2022
Burning Man Festivali Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yazı Boyutu:

Dünyanın en sıra dışı organizasyonlarından biri olan Burning Man Festivali’ni gelin yakından inceleyelim.

Her yıl dünyanın birçok noktasından insanın katılımı ile Nevada’nın Black Rock Çölü’nde gerçekleşen Burning Man Festivali hakkında bilmeniz gereken tüm detayları bir araya getirdik.

Burning Man Festivali Nedir?

Burning Man çoğu insan tarafından bir müzik festivali olarak düşünülse de organizatörleri Burning Man’in festival olmadığını söylemekte, etkinliği bir “toplum ve sanat deneyi” olarak tanımlamaktadır. Etkinliğin adı, her yıl sembolik olarak yakılan büyük bir ahşap adam figüründen gelir.

Ne Zaman Kutlanmaya Başlandı?

Festival ilk olarak 1986’da Larry Harvey ve Jerry James’in yirmi kişilik arkadaş grubuyla San Francisco’da buluşması ve üç metrelik tahta bir adamı yakmaları ile başlamıştır. Bu yakma işlemi onlara ilham verir ve festivali kendini ifade etmede köklü bir değişim olarak tanımlarlar. O zamandan beri, İşçi Bayramı’na kadar olan dokuz günü kapsayan ve her yıl düzenlenen geleneksel bir festival halini alır. Başlarda 3 metre olan heykel son zamanlarda 12 metreye ulaşmıştır.

Burning Man Festivali’nin Amacı?

Festivaldeki amaç her bireyin sahip olduğu yaratıcı güçlerin ortaya çıkmasıyla kendini ifade etme ve özgüven sonucunda yeni bir kültür yaratmaktır. Dayatılan toplum kuralları sebebiyle oluşan bariyerleri ortadan kaldırarak daha çok bireysel özelliklerin ön plana çıkarıldığı bir ortam yaratmak amaçlanır. Festivalin yaratıcıları Burning Man sayesinde dünyada spiritüel anlamda bir değişiklik yapabileceklerine inanmaktadırlar. Festivalde sergilenen sanat eserleri anlaşılmazlıktan uzak, anlatmak istediğini direkt olarak ortaya koyan bir sanat türüdür. Sanat eserleri dışında değişik icatlar, makineler ve araçlar da sergilenir. Çölün ortasında tanışmak, paylaşmak, yaratıcılığı ortaya koymak ve eğlenmek için düzenlenen festivalde hiçbir kısıtlama, ayrımcılık hissetmeden istediğinizi yapabileceğiniz bir ortam sağlanmaktadır.

{49472}

Burning Man Festivali Nerede Kutlanıyor?

Burning Man festivali için yılda bir kez on binlerce insan ve topluluk; sanat, kendini ifade etme ve kendine güvenmeye adanmış geçici bir metropol olan Black Rock City’i yaratmak için Nevada’nın Black Rock Çölü’nde toplanır ve festivalin tadını çıkarır.

Burning Man Festivali Ne Zaman?

Festivale biraz daha ruh katmak amacıyla 1997 yılından beri her sene farklı bir teması olan festival, 2022 yılında “Rüyaların dönüştürücü gücü’’ temasıyla gerçekleşti. Bir hafta sürecek olan bu eşsiz deneyim 28 Ağustos Pazartesi başlayarak 5 Eylül Pazar gününe kadar devam etti.

Burning Man Festivali’nin Kuralları Nedir?

Herkes Burning Man’in bir parçası olabilir, katılım için herhangi bir ön koşul bulunmamaktadır. Festival bölgesinde kesinlikle para kullanılmaz, bir şey satılmaz. Eksikler ve ihtiyaçlar arkadaş ve diğer katılımcılardan tedarik edilir.

{47882}

Burning Man Festivali Bilet Fiyatları

Festivale katılabilmek için önceden rezervasyon yaptırmak ve bilet almak gerekmektedir. 2022 yılında ana satış biletleri 575 dolar ve araç geçişleri 140 dolar olarak açıklandı. Katılımcılar satıştan önce kayıt yaptırmış olmalıdır ve tüm katılımcılara e-posta yoluyla satış için kişiselleştirilmiş bir bağlantı gönderilecektir.

Burning Man İçin Çanta Hazırlama Önerileri

  • Parayla hiçbir şeyin satın alınamadığı bir hafta sürecek olan bu deneyim için iyi bir çanta hazırlamak oldukça önemli. Bütün gün çölün ortasında sanat eserlerini incelerken yanımızda mutlaka su taşımalıyız.
  • Aniden çıkan kum fırtınalarından korunmak için kar gözlüğü bulundurmalıyız.
  • Sıcakları düşündüğümüzde ince kıyafetleri almamız gerekse de Nevada’nın havası akşamları birden değişen soğuk havası ile bilindiğinden mont gibi kalın giyecekler de getirmeliyiz.
  • Alan çok büyük olduğu için yürüyerek bitirebilmek imkansız olduğundan bisiklet kesinlikle olmazsa olmazlardan.
  • Günde bir veya iki öğün yiyecek şekilde kolay hazırlanabilecek atıştırmalıklar da çantada yerini almalı.
  • Burning Man’deki anılarınızı ölümsüzleştirmek için gerekli olan tek şeyin telefonlarınız olduğunu düşünürsek şarj etmek için powerbank getirmek mantıklı olacaktır.
  • Son olarak ise bir kulak tıkacına ihtiyacınız olabilir. Burning Man’de kesintisiz müzik ve parti olduğundan uyumak istiyorsanız muhakkak kulak tıkacı almayı unutmayın.

{10708}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları