preloader

Netflix’te Yayınlanan En İyi Türk Yapımları

18.10.2023
Netflix’te Yayınlanan En İyi Türk Yapımları

Yazı Boyutu:

Maceradan dramaya, romantikten bilim kurguya Türkiye’nin en sevilen oyuncularının başrollerinde yer aldığı Netflix’in en iyi Türk yapımı içeriklerini keşfedin.

Dikkat çekici hikayeleri ve etkileyici karakterleriyle Netflix’in yerli yapımları yalnızca ülkemizde değil, dünyada da oldukça ses getiriyor. Dramdan fantastiğe, romantizmden maceraya her türü kapsayan; kimi zamansa Türk kültüründen ve mitolojisinden ilham alan yapımlarıyla Netflix Türkiye, izlemek için yeni bir şeyler arayanlara benzersiz seçenekler sunuyor. Siz de Netflix’in en güncel, en özgün ve en sevilen yerli içeriklerini merak ediyorsanız, bu yazımıza mutlaka göz atın!

İstanbul İçin Son Çağrı

İstanbul’dan New York’a giderken havaalanında tesadüfen karşılaşan Serin ve Mehmet, New York’ta heyecan dolu, baştan çıkarıcı unutulmaz bir geceye sürüklenir. Serin ve Mehmet hayatlarının en güzel anlarını birlikte geçirirken ortada tek bir sorun vardır, ikisinin de evli olmaları. Başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Beren Saat’in paylaştığı, merakla beklenen “İstanbul İçin Son Çağrı” 24 Kasım’da Netflix’te.

Yaratılan – IMDb: 6.8

“Yaratılan”, modern bir mahallede yaşayan ve farklı arka planlardan gelen komşuların yaşamlarını anlatıyor. Her karakterin kendi kişisel hikayesi, çatışmaları ve dostlukları dizinin temelini oluşturuyor. Mahalledeki olaylar, komedi ve dramatik öğelerle işleniyor ve her bölümde karakterlerin ilişkileri ve deneyimleri derinleşiyor. Dizi, toplum, aidiyet ve insan ilişkileri üzerine dokunaklı ve komik bir şekilde hikayeler sunuyor.

Kulüp – IMDb: 7.8

1955 yılının en önemli gece kulüplerinden birinde çalışan ve eski bir mahkum olan Matilda’nın kızı Raşel, Matilda hapisten çıkana kadar varlığından habersizdir. Kızı ile arasında güzel bir ilişki kurmaya çalışan Matilda, Raşel’i Pera’nın belalısı olan Fıstık İsmet’ten uzak tutmak için çabalamaktadır. Matilda aynı zamanda patronu olan Orhan, gece kulübü yöneticisi Çelebi ve sanatçı Selim’in egoları ile de mücadele etmeye çalışır. Kulübe ayak basmasıyla ortama farklı bir ruh katan Matilda, çalışanlar için cehennem olan kulübü bir yuva haline getirir.

Terzi – IMDb: 6.2

Eşsiz yeteneği büyükbabasından miras kalan başarılı terzi Peyami, büyükbabasının ölümünden sonra mesleği gibi sırrını da devralıyor. Peyami, herkesten sır gibi sakladıkları, akli dengesi yerinde olmayan babası Mustafa’nın bakımını üstleniyor. Bu sırada en iyi dostunun müstakbel eşi için gelinlik dikmeye başlıyor. Ünlü terzi Peyami’nin hayatı, yakın dostu Dimitrinin müstakbel eşi Esvet’in hayatına ansızın girmesiyle değişiyor.

Biz Kimden Kaçıyorduk Anne? – IMDb: 5.8

“Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?,” bir anne ile kızının kaçış hikayesini anlatıyor. Bir anne ve küçük kızı Bambi, hayatlarını sürekli birilerinden kaçarak sürdürür. Lüks otellerde yaşayan anne ve kız, arkalarında sadece cesetlerden izler bırakarak yollarına devam eder. Ancak bir süre sonra lüks oteller yerini motele bırakır ve böylece peri masalının söz verildiği gibi olmayacağı ortaya çıkar.

Şahmaran – IMDb: 5.2

Öğretim görevlisi olan Şahsu, mesleği gereği Adana’ya gider. Hayatındaki bu değişiklik onun, yıllar önce annesini terk eden büyükbabasıyla yüzleşmeye karar vermesine de yol açar. Şahşu bu yolculukta kendisini, Şahmaran’ın soyundan gelen ve Mar adı verilen sıradışı ve gizemli bir topluluğun içinde bulur. Mar ırkı, aşkın ve bilgeliğin sembolü olan Şahmaran efsanesine inanmaktadır ve Şahsu’nun gelişiyle onlar tarihi kehanetin tamamlanmasını bekler. Şahsu’nun geçmişin hesabını sormak için çıktığı bu yolculukta Maran ile yollarının kesişmesiyle hayatı bambaşka bir hal alır.

Zeytin Ağacı – IMDb: 6.5

Ada, Sevgi ve Leyla’nın üniversitede başlayan arkadaşlıkları yıllar içinde en zor zamanlarında bile onlara güç veren bir dostluğa dönüşmüştür. Ada, başarılı bir genel cerrah, Sevgi de hırslı bir avukattır. Leyla ise ikisinin aksine çalışıp kariyer yapmamıştır. Eşi ve oğlu ile rahat bir yaşam sürmektedir. Ancak bu üç kadının aralarındaki güçlü bağ Sevgi’ye kanser teşhisi konduktan sonra en büyük sınavını verir. Sevgi, Ada’nın istediği gibi hastaneye yatmak yerine bambaşka bir umudun peşinden gider. Leyla’dan kendisini Zaman (Fırat Tanış) isimli gizemli bir adamı bulmak için Ayvalık’a götürmesini ister. Sevgi’yi bu kararından döndüremeyeceklerini anlayınca da çaresizce hep birlikte yola koyulurlar.

Kuş Uçuşu – IMDb: 6.3

Senaryosunu Aşk 101 ve Ufak Tefek Cinayetler’den tanıdığımız Meriç Acemi’nin yazdığı dizinin konusu, Bir TV kanalında çalışan iki farklı kuşağın hikâyesini anlatıyor. Bakış açıları, yaklaşımlar ve hedefe giden yolda yürüme biçimleri X kuşağına göre artık bambaşkadır. Genç bir kadın olan Aslı da kariyer basamaklarını tırmanmak için çok çalışmaya güvenmek yerine “kuş uçusu” gitmeye çalışır. Yeni dünyanın yöntemleriyle en üste ulaşmaya çalışan Aslı, amacına ulaşabilecek midir?

Erşan Kuneri – IMDb: 6.6

Özellikle Cem Yılmaz’ın sevilen filmi GORA izleyicileri tarafından merakla beklenen bir spin-off dizi. Dizi, Türk Sinemasının erotik film tufanıyla kasıp kavrulduğu 1975-1978 yılları arasında bir yönetmen olan Erşan Kuneri’nin, erotik filmler dışında farklı film türlerini denemesini konu alıyor. Erotik sinemanın ünlü yapımcısı Erşan Kuneri 80’lerin başında hapishaneden çıktıktan sonra farklı türlerde filmler çekmeye karar verir. Sektörden arkadaşları Alev, Altın Oran, Mami, Seyyal, Tumtum, Feride ve Payro Kemal’i bir araya getirerek radikal bir film maratonuna koşmaya başlarlar.

Yakamoz S-245 – IMDb: 6.2

Dalış eğitmeni ve deniz biyoloğu olan Arman, yaşanan bir doğa felaketinin ardından araştırma yapmak için bilim ekibiyle birlikte bir askeri denizaltısına biner. Yaşananları anlamaya çalışan Arman ve ekibi, aynı zamanda askeri denizaltının da gerçek görevinin ne olduğunu öğrenmeye çalışır. Arman, kendini, ekibini ve tahmin ettiklerinden de daha fazlasını kurtarmaya çalıştığı bu süreçte başarılı olabilecek midir?

Sıcak Kafa – IMDb: 7.1

Dünya gizemli bir salgının etkisi altındadır. Dil ve konuşma yoluyla yayılan bu salgından sadece eski bir dil bilimci olan Murat Siyavuş etkilenmez. Salgınla Mücadele Kurumu, hastalıktan kurtulan tek kişi olan Murat’ın peşine düşünce genç adam, saklandığı kurtarılmış bölgeden çıkmak zorunda kalır. Korunaklı alanından çıkan Murat Siyavuş, salgının etkisi altına aldığı İstanbul’un gizemli yerlerinde hastalığın mirası olan “sıcak kafa”sının sırrını ortaya çıkarmak için zorlu bir mücadeleye girişir.

Pera Palas’ta Bir Gece Yarısı – IMDb: 7.0

Pera Palas’ta Gece Yarısı, başarılı yazar Charles King’in ‘Midnight At The Pera Palace’ kitabından uyarlanıyor. Dizinin oyuncu kadrosunda Esra ve Halit karakterlerini canlandırmak üzere Hazal Kaya ve Selahattin Paşalı bulunuyor. Dizi 1919 senesine yapılan bir yolculuğun hikayesini konu alıyor. Pera Palas Oteli’nde bir araştırma yapan gazeteci Esra, otelin bir odasında 1919 senesine açılan bir kapının olduğunu fark eder. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemine açılan bu kapı, Mustafa Kemal Atatürk’e düzenlenen siyasi komplonun tam ortasına denk gelmektedir. Esra’nın kütüphaneci Halit ile tanışmasıyla 1919 İstanbul’unun hikayesi derinleşir.

Uysallar – IMDb: 7.1

Daha filmi ve Şahsiyet dizisiyle adlarından övgüyle bahsettiren Onur Saylak ve Hakan Günday’ın 2021’in sonlarına doğru Netflix’te yayınlanması planlanan yeni projesi Uysallar; Mimar Oktay Uysal eşi, iki çocuğu ve babasından oluşan ailesinden gizli olarak bir hayatı sürdürürken, ailesinin Oktay’dan gizli kendi dünyalarını kurmanın peşinde oluşunu anlatmaktadır. Uysal ailesinin yalanlarla dolu bir evi vardır. Oktay’ın da inşa etmesi gereken bir hapishanesi…

Atiye – IMDb: 7.0

Şengül Boybaş’ın “Dünyanın Uyanışı” adlı kitaptan esinlenerek hazırlanan dizi, genç ve güzel bir ressam olan Atiye adındaki bir kadının mistik hikayesini konu ediyor. Ailesi ve sevgilisi Ozan ile mutllu bir yaşamı olan Atiye’nin hayatı, bir gün dünyanın en eski tapınağı olan Göbeklitepe’ye gerçekleştirdiği ziyaretle bambaşka bir hal alır. Atiye’nin bölgede yaptığı gezi sırdasında, Erhan adındaki bir arkeolog, Atiye ile Göbeklitepe arasında mistik bir bağlantı olduğuna dair bir sembol keşfeder. Bu gizeml olayın peşine düşmeye karar veren Atiye, kendisine bambaşka bir kapı açan bu antik tapınakta geçmişini aramaya başlar. Atiye, geçmişin kapılarını araladıkça, geçmişle geleceği, gerçek ile ruhani arasındaki her şeyi sorgulamaya başlar.

Fatma – IMDb: 7.4

Fatma, kendi halinde bir temizlikçidir. Hapisten çıktıktan sonra ortadan kaybolan eşini ararken beklenmedik bir şekilde cinayet işler. Zafer’in yeraltı dünyasındaki arkadaşları, Fatma’nın cinayet işlediğini öğrenir. Fatma’nın bu durumdan kurtulması ve Zafer’i bulması için tek şansı öldürmeye devam etmektir. Kimsenin şüphesini çekmeden cinayetlerine devam eden Fatma, cinayetlerden sıyrılmayı başarır. Zamanla yeni bir kimliğe bürünen Fatma duruma ayak uydurmak zorundadır.

Bir Başkadır – IMDb: 8.5

İstanbul’da yaşayan, birbirlerinden tamamen farklı sosyo-kültürel geçmişlerden gelmiş bir grup insanın bir şekilde bir araya gelmesi ve hayat hikayelerini paylaşması sonucu ortaya çıkan çeşitli renkler… Kimisi şans eseri birbirini tanırken kimisinin ise buna zorlanması gözler önüne seriliyor.

50 M² – IMDb: 6.9

Gizemli bir tetikçi olan Gölge’nin hayatı, babası gibi gördüğü Servet’in kendisine ihanet etmesi ile altüst olur. Uğradığı ihanetin ardından kaçan Gölge, kendisini daha önce hiç görmediği bir mahallenin terzi dükkanında bulur. 50 metrekarelik alana sığınan Gölge’yi görenler, onu kısa bir süre önce vefat eden terzinin oğlu zanndeder. Kendiisi hakkında düşünülen kimliğe bürünen Gölge, mahalleli ile zaman geçirdikçe yeni kimliği ile iyice bütünleşir. Bu süreç, Gölge’nin gerçekte kim olduğunu anlamasını sağlayacaktır.

Aşk 101 – IMDb: 7.4

Netflix’in 3. orijinal yerli projesi Aşk 101, 90’lar Türkiyesi’nde geçen bir hikayeye sahip. Dışlanmış bir grup genç, vazgeçmek istemedikleri öğretmenleri onlarla birlikte kalsın, okulda çalışmaya devam etsin diye onu yeni basketbol koçlarına aşık etmek için el ele verir. Bu sırada kendileri de aşkı keşfederler.

{774083}

Gizem Çıldız
Gizem Çıldız Tüm Yazıları