İstanbul’un En İyi Caz Kulüpleri

İstanbul’un En İyi Caz Kulüpleri

İstanbul'da kendinizi müziğin tınısına teslim edeceğiniz en iyi caz kulüplerini keşfedin.

1880′lerde New Orleans'ta gelişmeye başlayan ve 1920′lerin başında New York, Los Angeles ve Chicago'da yapılan kayıtlarla son şeklini alan caz müziği, yıldan yıla geniş bir topluluk tarafından sevilerek dünya çapında en bilinen müzik türlerinden biri oldu. Öyle ki 2011 yılında UNESCO İyi Niyet Elçisi ve caz piyanisti Herbie Hancock tarafından 30 Nisan “Dünya Caz Günü” ilan edildi ve bu özel gün, caz müziğinin birleştirici gücü ile dünyanın birçok noktasında çeşitli etkinliklerle her yıl kutlanmaya devam ediyor.

Her yıl 30 Nisan tarihinde kutlanan bu müzik türü, birçok festivallere ve şehrin müzik duraklarına da ilham oluyor. İstanbul, Bozcaada gibi birçok yerde her yıl caz festivalleri düzenlenirken, şehrin önemli noktalarında da caz kulüpleri ile caz rüzgarları esmeye devam ediyor. Gelin; şehrin kargaşasından kopup, içeri girer girmez kendinizi cazın rüzgarına bırakacağınız İstanbul’un en iyi caz kulüplerini birlikte keşfedelim.

Nardis Jazz Club, Beyoğlu

29 Ekim 2002 yılında kurulan, Zuhal ve Önder Focan’ın eseri Nardis Jazz Club, Türkiye’nin en iyi caz kulüplerinde ilk sırada yer alıyor. Galata Kulesi’ne çok yakın bir konumda yer alan caz kulübü, Türkiye'nin önemli caz sanatçılarını ve uluslararası önemli caz yıldızlarının konserlerine ev sahipliği yapıyor.

Nardis’e girdiğiniz anda sıcaklığı ve samimiyeti içinize işliyor. 20 yıldır cazın kalbinin Galata’da atmasını sağlayan kulüp, gerek müziğin ve müzisyenlerin kalitesiyle gerek Nardis’in Türkiye’de cazı geliştirmek için yaptıklarıyla kalbimizi fethetmeyi asla bırakmıyor.

 

Nardis, Türkiye'deki caz müziği arşivlerini, 20 yıllık Nardis döneminde ve öncesinde biriktirdiklerini gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan “Caz Müzesi” adlı bir proje yürütüyor. Nardis, aynı zamanda 2005 yılından beri “Genç Caz Vokal Yarışması” öncülüğünde, Türkiye’de caz müziği yapmak isteyen genç yetenekleri uluslararası caz platformlarına taşımayı hedefliyor. Bu yıl 17.’sini düzenlendiği Nardis Genç Caz Vokal Yarışması ile caz vokallerine sahnesini açarken; caz müziğinin ve bilincinin gelişmesini cazın birleştirici gücünü kullanarak gerçekleştiriyor.

Nardis Jazz Club, Dünya Caz Günü kapsamında 30 Nisan’da eleştirmenler tarafından da çok beğenilen Mette Juul Quartet’ı ağırlayacak.

Adres: Kuledibi Sokak, No:8, Galata/İstanbul

İletişim: 0212 244 63 27 veya 0532 244 57 78

The Badau, Kadıköy

Caz müzisyeni Eren Noyan tarafından kurulan ve ilk şubesi Kadıköy Yeldeğirmeni’nde açılan The Badau, 2020 yılından bu yana Akasya AVM’de serüvenine devam ediyor. Bir alışveriş merkezinin içinde olmasına rağmen caz kulübü anlayışını asla bozmayan The Badau’nun oldukça büyüleyici bir atmosferi var.

 

Yerli ve yabancı caz müzisyenlerini ağırlayan, sahnesi ve eşsiz lezzetleriyle oldukça beğenilen The Badau, kendini İstanbul ve Türkiye’nin en büyük caz kulübü olarak konumlandırıyor. 430 metrekarelik geniş alanıyla ferah bir lokal sunan, şehrin gastro – caz mekânı The Badau’da kaliteli bir deneyim geçireceğinize emin olabilirsiniz çünkü ne yemeğin ne de müziğin kalitesinden asla ödün vermiyorlar. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda ise fayda var.

Adres: Acıbadem, Akasya AVM, 1. Kat Kuzey Avlu, Kadıköy/İstanbul

İletişim: 0507 662 59 13

Divine Brasserie & Jazz Club, Nişantaşı

Nişantaşı Topağacı’nın kalbinde bulunan Divine Brasserie& Jazz Club, 40 kişilik oturma kapasitesine sahip benzersiz ve samimi bir brasserie. Divine Brasserie, etkileyici bir yerel şarap seçkisine ve geniş bir yemek menüsüne sahip. Ambiyans ise oldukça sıcak, misafirperver ve rahat.

Adres: Topağacı Mahallesi, Nişantaşı Ihlamur Yolu Sokak, Sokullu Apartmanı. 34/B, Şişli/İstanbul

İletişim: 0212 231 84 69 veya 0537 958 00 35

Bova Sahne, Beyoğlu

Taksim’de yaşayan güzelliklerden biri Bova Sahne. Atmosferi ve kalabalığı oldukça cana yakın olan Bova Sahne’de ülkenin en iyi caz müzisyenlerini dinleyebilirsiniz. Bova, en iyi caz müzisyenleriyle her gece canlı caz müziğini sergilerken, sahne almak isteyen gönüllü müzisyenleri de “Jam session” gecelerinde sahnede ağırlıyor. Hafta içi tamamen caz müzik canlı performanslarına sahne veren Bova, hafta sonları soul ve folk-rock esintileri serpiştiriyor.

Adres: Şehit Muhtar, Mis Sokak, No:17, Beyoğlu/İstanbul

İletişim: 0212 243 44 61 veya 0533 647 57 27

Caz Müziği Tutkunlarının Katılabileceği Festivaller

Garanti BBVA Dünya Caz Günü Konserleri

Garanti BBVA, UNESCO’nun 2012’de ilan edilen 30 Nisan Uluslararası Caz Günü coşkusunu, 5 özel konserle yaşatacak. 30 Nisan Cumartesi akşamı İstanbul’da 5 farklı mekânda sergilenecek performanslarla, müzikseverler caza doyacak. Uluslararası Caz Günü’nde, Blind sahnesinde Barış Demirel ve Dostları, Bova sahnesinde Deniz Taşar feat. Cenk Erdoğan, Moda Sahnesi’nde Elif Çağlar Quartet, Nardis Jazz Club’da Mette Juul Quartet ve Salon İKSV’de Alfa Mist müzikseverlerle buluşacak.

Tarih: 30 Nisan 2022

Bilet: Biletix

Zorlu PSM Caz Konserleri

Zorlu PSM, müziğin her türüne olan sıra dışı yaklaşımıyla müzikseverlere eşsiz deneyimler sunuyor. Zorlu “PSM’de Caz” ile Mayıs ayında dinleyicilerine melodik bir ziyafet sunacak. Caz’ın birbirinden değerli usta isimlerinin yer alacağı ve “Dinle, hisset, keşfet! PSM’de Caz ile dünyan değişsin!” mottosuyla yola çıktığı serisi “PSM’de Caz” ile birbirinden önemli isimler sahnede yer alacak.

“PSM’de Caz” günlerinde cazın usta isimleri Zorlu PSM sahnelerinde olacak. 4 Mayıs’ta Fransız melodileriyle tomurcuklanan İsveçli star Lisa Ekdahl, 10 Mayıs’ta Grammy ödüllü efsanevi caz-füzyon grubu Yellowjackets, 13 Mayıs’ta “Erol Evgin Caz Söylüyor” konseptiyle Türk pop müziğinin efsane ismi Erol Evgin, 20 Mayıs’ta kırk yılı aşkın müzikal deneyimiyle cazın yaşayan efsanelerinden Anouar Brahem, 20 Mayıs’ta caz ve funk melodilerini harmanladığı eşsiz performansıyla trompet ustası Sefi Zisling, 21 Mayıs’ta sadece üretimleriyle değil kimliği ve güçlü duruşuyla uluslararası arenada büyük bir saygınlık elde eden Liraz, 26 Mayıs’ta Ethio-Jazz’ın kurucuları arasında gösterilen; caz ve funk’ı geleneksel Etiyopyalı halk melodileriyle harmanlayan Mulatu Astatke, 27 Mayıs’ta kalbinde davullar, bas, keyboard ve canlı ses deneyimleri olan; önceden hazırlanmış elektronik seslerle doğaçlama performansı harmanlayan virtüöz davulcu Jojo Mayer’in projesi NERVE Zorlu PSM’nin birbirinden büyüleyici sahnelerinde sahne alacaklar.

Tarih: 4-10-13-20-21-26-27 Mayıs 2022

Bilet: Passo

London X İstanbul Caz Festivali

Zorlu Performans Sanatları Merkezi, EFG Londra Caz Festivali’ni, festivalin 30. yıl dönümünde “London X İstanbul” isimli özel bir caz projesiyle ağırlayacak. London X İstanbul, İngiliz caz sahnesinde çığır açan sanatçıları Zorlu PSM sahnelerinde konuk ederek İngiltere'nin yükselen yeni seslerini İstanbul’a taşıyacak. Sons of Kemet, Nubya Garcia, Kokoroko, Jordan Rakei ve Binker & Moses heyecan verici performanslarıyla 14, 28 ve 29 Mayıs tarihlerinde Zorlu PSM’de sahne alacak.

EFG Londra Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi Genel Müdürü Filiz Ova'nın sinerji yaratmayı hedeflediği özel etkinlik kapsamında, Londra çıkışlı caz müzisyenleri ve müzik grupları Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde sahne alacak. Mayıs ayında Türkiye’deki cazseverlerle buluşacak London X İstanbul kapsamında dünya caz sahnesinin ünlü müzisyenleri dinleyicilere keyifli ve unutulmaz anlar yaşatacak. Üç günlük konser serisi Mayıs ayının ikinci ve dördüncü hafta sonunda gerçekleştirilecek.

Jordan Rakei, 14 Mayıs akşamı Turkcell Sahnesi’nde, İngiliz caz sahnesinin aranan ikilisi Binker & Moses ile caz ve afrobeat ile benzersiz üretimlere imza atan Kokoroko, 28 Mayıs akşamı Turkcell Sahnesi’nde ve Nubya Garcia ile Sons of Kemet, 29 Mayıs akşamı London X İstanbul Zorlu PSM Meets EFG London Jazz Festival kapsamında Turkcell Sahnesi’nde sevenleriyle buluşacaklar.

Tarih: 14-28-29 Mayıs 2022

Bilet: Passo

İstanbul Caz Festivali

29. İstanbul Caz Festivali, caz ve güncel müzik dünyasının en sevilen isimleriyle dolu bir programla müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Festival bu yıl 25 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında 200’ü aşkın yerli yabancı sanatçıyı ağırlayacak.

13 günlük festival maratonunda konser verecek isimler arasında güncel cazın efsane sesi ve beş Grammy Ödüllü kraliçesi Dianne Reeves, zarif pop-caz vokali ile ülkemizde geniş bir hayran kitlesine sahip olan Melody Gardot, 3 farklı nesli caz ve rock gitarcılığıyla tanıştıran gerçek bir müzik üstadı John McLaughlin, ilk İstanbul konseriyle modern caza yenilikçi bir nefes getiren Enrico Pieranunzi, Türkiye’nin en büyük rock yıldızlarından Teoman, gitarına eşlik eden eşsiz sesiyle Kalben, insan ruhuna dokunabilmeyi amaç edinmiş klarnet üstadı Yom, farklı tınılarını müziğinde işleyen rock grubu Boom Pam, afrobeat ile funk’tan beslenen Kutiman ve daha nice isim var.

Festivalin yeşille cazı bir araya getiren Parklarda Caz konserleri her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul’un çeşitli ilçelerindeki parklara yayılacak. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek konserlere her yaştan festival izleyicisi davetli. Festivalin en özel etkinliklerinden +1’li Gece Gezmesi ise bu yıl yeniden Kadıköy’ün sevilen mekânlarında tek gecelik bir müzik maratonu olarak düzenleniyor.

Festivalde 20 yıldır devam eden Genç Caz projesi 20. yılında Genç Caz+ adını alarak yaratıcı genç müzisyenleri daha geniş bir çerçevede desteklemek üzere yola çıktı. İlk defa geçen sene Mehmet Uluğ Fonu’nun desteği, Sony Music Türkiye ve Babajim İstanbul Stüdyoları’nın işbirliğiyle hayat geçirilen Genç Caz+ albümü, bu yıl da Genç Caz+ finalistlerine armağan edilecek. Genç Caz+’ya seçilecek müzisyen ve topluluklar ayrıca Parklarda Caz etkinliklerinde uluslararası sanatçılarla aynı sahneyi paylaşma imkânını bulacak.

Tarih: 25 Haziran – 7 Temmuz 2022

Bilet: Passo

Kaş Caz Festivali

Bu yıl 4. kez düzenlenecek olan Kaş Caz Festivali, Türkiye’nin uzun soluklu festivallerinden biri olarak bu yıl da dopdolu ve keyifli bir programla katılımcılarını cazın büyülü gücüne doyurmayı hedefliyor. 26-27-28 Ağustos’ta Setur Marina ev sahipliğinde her kesimden müzikseverlerle buluşacak festivalin uluslararası alanda ses getirmiş önemli isimlerden oluşan sürprizleri de olacak.

Akdeniz çanağına çok yakışan caz müziği, ılık esintiler ve yıldızlar altında misafirlerine unutulmaz bir gece yaşatırken, müzisyenler solo ve grup performansları ile bu yıl da cazseverleri büyüleyecek. Kaş'ın muhteşem doğası eşliğinde gerçekleşecek Kaş Caz Festivali'nin bu yılki önceliklerinden biri de kapsayıcılık ve çeşitlilik. BM nin “Hiç kimseyi geride bırakmamak” yaklaşımı ile festivalin her aşamasının herkes için erişilebilir ve ulaşılabilir olmasını sağlayarak eşitlikçi bir festival organizasyonu örneği sunuluyor olacak.

Tarih: 26 – 27 – 28 Ağustos 2022

Detaylı bilgi: kascazfestivali.com

Bozcaada Caz Festivali

Bozcaada’nın ruha iyi gelen güzelliğinde müzikseverlere tempo tutturan Bozcaada Caz Festivali, 26-27-28 Ağustos 2022 tarihleri arasında düzenleniyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla, 3dots ve fermente tarafından gerçekleşen festival, 6. senesinde de sahnesinde cazın ustalarını ağırlarken aynı zamanda disiplinlerarası KEŞİF etkinlikleri ile enerjisini tüm adaya yayıyor. Farklı jenerasyonlardan uluslararası müzisyenleri dinleyiciyle buluşturacak festival, katılımcılarına çağdaş sanat ve gastronomi dahil olmak üzere farklı disiplinlerin yer aldığı kapsamlı bir etkinlik programı da sunacak.

Tarih: 26-27-28 Ağustos 2022

Bilet: Passo

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.