preloader

İstanbul’un En İyi Caz Kulüpleri

01.04.2024
İstanbul’un En İyi Caz Kulüpleri

Yazı Boyutu:

İstanbul’da kendinizi müziğin tınısına teslim edeceğiniz en iyi caz kulüplerini keşfedin.

1880′lerde New Orleans’ta gelişmeye başlayan ve 1920′lerin başında New York, Los Angeles ve Chicago’da yapılan kayıtlarla son şeklini alan caz müziği, yıldan yıla geniş bir topluluk tarafından sevilerek dünya çapında en bilinen müzik türlerinden biri oldu. Öyle ki 2011 yılında UNESCO İyi Niyet Elçisi ve caz piyanisti Herbie Hancock tarafından 30 Nisan “Dünya Caz Günü” ilan edildi ve bu özel gün, caz müziğinin birleştirici gücü ile dünyanın birçok noktasında çeşitli etkinliklerle her yıl kutlanmaya devam ediyor. Gelin; şehrin kargaşasından kopup, içeri girer girmez kendinizi cazın rüzgarına bırakacağınız İstanbul’un en iyi caz kulüplerini birlikte keşfedelim.

Nardis Jazz Club, Beyoğlu

İstanbul’un En İyi Caz Kulüpleri

29 Ekim 2002 yılında kurulan, Zuhal ve Önder Focan’ın eseri Nardis Jazz Club, Türkiye’nin en iyi caz kulüplerinde ilk sırada yer alıyor. Galata Kulesi’ne çok yakın bir konumda yer alan caz kulübü, Türkiye’nin önemli caz sanatçılarını ve uluslararası önemli caz yıldızlarının konserlerine ev sahipliği yapıyor.

Nardis’e girdiğiniz anda sıcaklığı ve samimiyeti içinize işliyor. 20 yıldır cazın kalbinin Galata’da atmasını sağlayan kulüp, gerek müziğin ve müzisyenlerin kalitesiyle gerek Nardis’in Türkiye’de cazı geliştirmek için yaptıklarıyla kalbimizi fethetmeyi asla bırakmıyor.

Nardis, Türkiye’deki caz müziği arşivlerini, 20 yıllık Nardis döneminde ve öncesinde biriktirdiklerini gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan “Caz Müzesi” adlı bir proje yürütüyor. Nardis, aynı zamanda 2005 yılından beri “Genç Caz Vokal Yarışması” öncülüğünde, Türkiye’de caz müziği yapmak isteyen genç yetenekleri uluslararası caz platformlarına taşımayı hedefliyor. Bu yıl 17.’sini düzenlendiği Nardis Genç Caz Vokal Yarışması ile caz vokallerine sahnesini açarken; caz müziğinin ve bilincinin gelişmesini cazın birleştirici gücünü kullanarak gerçekleştiriyor.

Nardis Jazz Club, Dünya Caz Günü kapsamında 30 Nisan’da eleştirmenler tarafından da çok beğenilen Mette Juul Quartet’ı ağırlayacak.

Adres: Kuledibi Sokak, No:8, Galata/İstanbul

İletişim: 0212 244 63 27 veya 0532 244 57 78

Pera 77, Beyoğlu

İstanbul’un En İyi Caz Kulüpleri

Şehrin en beğenilen caz mekanlarından biri olan Pera 77’de haftanın dört günü yerli ve yabancı sanatçıların caz performansı var. The Marmara Pera’nın enfes menüsü eşliğinde misafirlerin ağırlandığı mekan, şehrin en yenilerinden olması rağmen canlı canlı caz dinlemeyi sevenlerin favorilerinden olmayı başardı.

Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cad. No:15 Beyoğlu/İstanbul;

İletişim: 05345769994

The Badau, Kadıköy

İstanbul’un En İyi Caz Kulüpleri

Caz müzisyeni Eren Noyan tarafından kurulan ve ilk şubesi Kadıköy Yeldeğirmeni’nde açılan The Badau, 2020 yılından bu yana Akasya AVM’de serüvenine devam ediyor. Bir alışveriş merkezinin içinde olmasına rağmen caz kulübü anlayışını asla bozmayan The Badau’nun oldukça büyüleyici bir atmosferi var.

Yerli ve yabancı caz müzisyenlerini ağırlayan, sahnesi ve eşsiz lezzetleriyle oldukça beğenilen The Badau, kendini İstanbul ve Türkiye’nin en büyük caz kulübü olarak konumlandırıyor. 430 metrekarelik geniş alanıyla ferah bir lokal sunan, şehrin gastro – caz mekânı The Badau’da kaliteli bir deneyim geçireceğinize emin olabilirsiniz çünkü ne yemeğin ne de müziğin kalitesinden asla ödün vermiyorlar. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda ise fayda var.

Adres: Acıbadem, Akasya AVM, 1. Kat Kuzey Avlu, Kadıköy/İstanbul

İletişim: 0507 662 59 13

Divine Brasserie & Jazz Club, Nişantaşı

İstanbul’un En İyi Caz Kulüpleri

Nişantaşı Topağacı’nın kalbinde bulunan Divine Brasserie& Jazz Club, 40 kişilik oturma kapasitesine sahip benzersiz ve samimi bir brasserie. Divine Brasserie, etkileyici bir yerel şarap seçkisine ve geniş bir yemek menüsüne sahip. Ambiyans ise oldukça sıcak, misafirperver ve rahat.

Adres: Topağacı Mahallesi, Nişantaşı Ihlamur Yolu Sokak, Sokullu Apartmanı. 34/B, Şişli/İstanbul

İletişim: 0212 231 84 69 veya 0537 958 00 35

Bova Sahne, Beyoğlu

İstanbul’un En İyi Caz Kulüpleri

Taksim’de yaşayan güzelliklerden biri Bova Sahne. Atmosferi ve kalabalığı oldukça cana yakın olan Bova Sahne’de ülkenin en iyi caz müzisyenlerini dinleyebilirsiniz. Bova, en iyi caz müzisyenleriyle her gece canlı caz müziğini sergilerken, sahne almak isteyen gönüllü müzisyenleri de “Jam session” gecelerinde sahnede ağırlıyor. Hafta içi tamamen caz müzik canlı performanslarına sahne veren Bova, hafta sonları soul ve folk-rock esintileri serpiştiriyor.

Adres: Şehit Muhtar, Mis Sokak, No:17, Beyoğlu/İstanbul

İletişim: 0212 243 44 61 veya 0533 647 57 27

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları