preloader

Ailemle Geziyorum ile İstanbul'u Keşfedin

Ailemle Geziyorum ile İstanbul'u Keşfedin

Yazı Boyutu:

Ailemlegeziyorum ile İstanbul’u çocuğunuzla birlikte çok farklı bir yönden keşfetmeye hazır mısınız?

Yaşadığımız coğrafya medeniyetlerin, imparatorlukların ve dinlerin buluşma noktası. İstanbul’un tarihte kaç isim değiştirdiğini biliyor musunuz? Ya da Ayasofya Müzesi’nin en gizemli sırlarını? Arkeoloji Müzesini ya da Yerebatan Sarnıcını hiç görmediğiniz bir biçimde gezmeye ne dersiniz? Ailemlegeziyorum ekibi sizi ve çocuğunuzu bambaşka bir İstanbul’u keşfetmeye davet ediyor ve bu soruların tüm cevaplarını gezilerinde veriyor. OGGUSTO olarak 18 Kasım 2018’de Ömer Kokal danışmanlığında ve Melis Gazioğlu rehberliğinde hazırlanan “İstanbul Muhafızları Saklı Sandık – Ayasofya Müzesi ve Yerebatan Sarnıcı Turu”na katıldık ve izlenimlerimizi sizler için derledik.

Ailemle Geziyorum ile İstanbul'u Keşfedin

{771589}

10:00-14:00 arası gerçekleşen “İstanbul Muhafızları Saklı Sandık – Ayasofya Müzesi ve Yerebatan Sarnıcı Turu’nda önce Ayasofya Müzesi önünde buluştuk. Kulaklıklarını ve isme özel yeleklerini alan çocuklar Ömer Kokal ve Melis Gazioğlu eşliğinde Ayasofya Müzesi’ni keşfettiler, çocuklara yönelik bir şekilde hazırlanan turda, çocuklar yapının en gizemli sırlarını öğrendiler. Sultanahmet’in meşhur köftelerinin tadıldığı kısa bir moladan sonra Yerebatan Sarnıcı’nın gizemlerini keşfetmek için yola çıkıldı.

Ailemle Geziyorum ile İstanbul'u Keşfedin

Medusa’nın yılan saçlarının ve taşa çeviren gözlerinin hikayesini çocukların anlayacağı dilden dinlemek yepyeni bir keşif gibiydi. Yerebatan Sarnıcı sonrasında turistik programlarda bulamayacağınız sadece Ömer Kokal ve ekibinin bildiği gizemli tarihi bir dehlize doğru yola koyulduk. Burada önce Bizans dönemine ait kostümler giyen çocuklar saklı bir sandığı bulma macerasına atıldılar. Adeta zaman tünelinde Bizans dönemine ışınlanmanızı sağlayan bu dört saat hem ebeveynler hem de çocuklar için çok farklı bir deneyim sunuyor, İstanbul’a bambaşka bir gözle bakmanızı sağlıyor.

Ailemle Geziyorum ile İstanbul'u Keşfedin

Ailemle Geziyorum ile bambaşka bir İstanbul keşfedin!

Türkiye’nin çocuklara yönelik tek gezi içerikleri hazırlayan Ailemlegeziyorum ekibi ayrıca Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, Arkeoloji Müzesi gibi tarihi yerleri ve doğa turları, uzayda bir gece, günü birlik Eskişehir gibi deneyim turları da düzenliyor.

{771587}

Ömer Kokal’ın Efsane İstanbul Serisi

Efsane İstanbul; İstanbul Tarihi Yarımada, İstanbul Avrupa Yakası ve İstanbul Anadolu Yakası’nın aktarıldığı üç kitaptan oluşan bir seri. Toplamda 12 rotayı içeren çocuklara İstanbul’u anlatan tek eser olma özelliğini taşıyan seri, “GEZ” – “IZLE” – “TAT” bölümleri ile İstanbul’da deneyimlenmesi gereken rotaları içeriyor. Çocukların zevkle okuyacağı eğlenceli bir anlatım ve görsellikte hazırlanan kitap serisi çizimleri ve haritaları ile de tam bir rehber niteliğinde.

Hayal Türkmen Yılmaz
Hayal Türkmen Yılmaz Tüm Yazıları