preloader

Gençleri Kültür Sanata Teşvik Etmenin Yolları

21.09.2023
Gençleri Kültür Sanata Teşvik Etmenin Yolları

Yazı Boyutu:

Gençlerin kültür ve sanatla büyümelerini desteklemek için izleyebileceğiniz yolları keşfedin.

Kültür sanat yalnızca bir ilgi alanı değil; aynı zamanda genç bireylerin ruhsal, zihinsel ve duygusal gelişimine katkı sağlayan olmazsa olmaz faaliyetlerden biridir. Gençler, kimliklerini bulma, kendilerini ifade etme ve sosyal becerilerini geliştirme sürecinde bulunurken, sanat bu sürecin kritik bir parçası olabilir. Günümüzde gençler akademik baskılar sebebiyle kültür sanat etkinliklerden mahrum kalabilir ve yabancılaşabilirler. Bu nedenle, gençlere erken yaşlarda sanatın değerini anlatmak ve onları bu alana yönlendirebilmek son derece önemlidir.

Birlikte Sergilere Katılın

Sanat sergilerine katılmak, kültürel ve kişisel açıdan zenginleşmek için harika bir yol. Sergilere gitmek sadece sanatsal bir deneyim sunmakla kalmaz, aynı zamanda kişisel gelişim, estetik anlayış ve düşünsel zenginlik açısından da büyük faydalar sağlayabilir. Sanat eserlerini yorumlayarak altında yatan düşünceleri kavramaya başlayan gençler, zengin ve dolu fikirlere de öncülük edebilirler.

Saint Benoît Fransız Lisesi, bu düşünceden yola çıkarak profesyonel ve amatör sanatçıların öğrencilerle beraber sanat üretimini destekleyerek sergilere yer verirken tiyatro oyunlarına; fotoğraf, edebiyat, müzik festivallerine de ev sahipliği yapıyor.

Sanat Üzerine Beraber Kitaplar Okuyun

Gençleri Kültür Sanata Teşvik Etmenin Yolları

Sanat dünyası üzerine derin bir yolculuğa çıkarak eleştirel düşünceyi geliştirmek ruhu besleme açısından çeşitli faydalar sağlayabilir. Sanat üzerine kitaplar okumak gençler için erken zamandan itibaren iyi bir entelektüel birikime sahip olmalarına katkıda bulunur. Sanat kitapları, farklı dönemlerdeki sanat akımlarını ve sanatçıları tanımaya yardımcı olur. Bu sayede gençler tarih ve kültür hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirler.

Sanatçıların Biyografilerini Birlikte İnceleyin

Gençleri Kültür Sanata Teşvik Etmenin Yolları

Büyük sanatçıların yaşam hikâyeleri, hayat yolculuklarında geçirdikleri zorluklar sonucunda başarıya ulaşma hikâyeleri gençlerin karakterlerini ve düşüncelerini inşa etme süreçlerinde oldukça ilham verici olabilir ve gençlerin kendi potansiyellerini keşfetmelerini sağlayabilir.

Sanata Değer Veren Okullara Yollayın

Gençleri Kültür Sanata Teşvik Etmenin Yolları

Yalnızca zorunlu derslerin bulunduğu ezbere ve sınava dayalı bir eğitim programı, gençlerin hayallerini gerçekleştirebilmesine engel olabiliyor. Saint Benoît Lisesi de tam olarak bu noktada kendisini ayrıştırarak öğrencilerin çok boyutlu yetişmesini amaçlayan bütünsel eğitim projesini sunuyor. Bu proje sayesinde Saint Benoît, hayal edilen lise konseptinin ötesinde, gençleri spora ve sanata teşvik ederek öğrencilerin beden ve ruh sağlığına, esenliğine katkı sağlama, ahlaki gelişimlerini tamamlama, sorumluluk duygularını ve bilişsel yeteneklerini geliştirmeyi ilke ediniyor.

Yabancı Dil Öğrenmeye Teşvik Edin

Gençleri Kültür Sanata Teşvik Etmenin Yolları

Gerçek bir “Dünya Vatandaşı” olabilmek, yabancı dilleri öğrenebilmekten geçiyor ve çocuklarınızı yabancı dil öğrenmeye teşvik etmek onlara sunacağınız en değerli hediye. Erken yaştan itibaren birden fazla yabancı dil öğrenmek gençlere farklı bir dünya perspektifini algılayabilmeyi, kendine güveni, gelecekte fırsat kapılarının açılmasını sağlıyor. Saint Benoît Lisesi’nin temel eğitim dili olan Fransızcayı öğrenmek, sadece bir dili öğrenmekten de öte bir birikim sağlıyor; Fransızca öğrenmek dilin beraberinde getirdiği kültüre erişmek, Molière’in ve Voltaire’in dilini öğrenmek demek. Hazırlık sınıfında verilen yoğun Fransızca dersleri ve sonraki dönemler sayesinde Saint Benoît mezunları akıcı bir şekilde Fransızca konuşabilecek seviyeye geliyor. Yalnızca Fransızca değil; tabii ki İngilizceye de önem veriliyor. Saint Benoît Lisesi mezunları üniversite seçeneklerini Fransa’dan Kanada’ya, İngiltere’den ABD’ye, edinmiş oldukları dil seviyeleri yardımıyla rahatça tercih edebiliyorlar.

Sanat Galerilerinin Olduğu Bölgeleri Birlikte Keşfedin

Sanat galerilerini keşfetmek, gençlerin estetik algısını yaratmaya ve ilham verici fikirleri akıllarına getirmelerine yardımcı olabilir, bu nedenle sanat galerilerinin ve ruhunun barındığı alanlarda bulunabilmek gençler için büyük bir avantaj. Saint Benoît Lisesi’nin Karaköy’de bulunan tarihi binasının yanı sıra, merkezi konumu sayesinde de gençler kendilerini şehrin sanat galerilerinin ve müzelerinin yer aldığı en canlı ve ilham verici bölgesinde bulunuyor. Sanat kurumları ile gerçekleştirilen iş birlikleri ile öğrenciler rehberlerle, sanatçılarla beraber sergileri keşfedip gezi öncesinde de öğretmenleri ile ön çalışma yapıyorlar.

Çocuğunuzun Nesne Değil Özne Olabilmesine İmkân Tanıyın

Tiyatro, konser, sergi ve spor etkinliklerine gitmek çocuğunuza belli bir bilinç aşılayabilse de çocuğunuz sadece bir izleyici değil sanatın içinde aktif bir birey olma yolunda da gitmek isteyebilir. Saint Benoît Lisesi’nde, öğrenciler sadece izleyici değil bir yandan da katılımcı; bu sayede eğitim felsefesi öğrencilerin başrolde olduğu türden. Okul, öğrencilerinin sanatsal fikirlerini gerçekleştirmek için geniş bir imkân sağlıyor; sanatçılar ve öğrencilerin ortak çalışmalar yapabilmesini, sahne performansı gerçekleştirmesini veya spor alanında aktifliğini de amaçlıyor.

*Bu içerik Saint Benoît Fransız Lisesi iş birliğinde hazırlanmıştır.

Sıla Naz Pala
Sıla Naz Pala Tüm Yazıları