preloader

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

27.12.2019
Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Yazı Boyutu:

Kübizm ile özleşen isim Pablo Picasso hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Pablo Picasso Kimdir?

25 Ekim 1881’de İspanya’nın güneyinde doğan Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso, küçük yaşta sanata olan kabiliyeti ile öne çıkarak eğitimini bu yönde aldı. İsim olarak annesinin genç kızlık soyadını seçen ressam, dünyanın en önemli ressamlarından Pablo Picasso olarak sanat tarihinde yer alıyor.

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Pablo Picasso’nun Hayatı

Kendisi de ressam olan babasından yedi yaşında sanat dersleri almaya başlayan Picasso’nun yeteneği, kısa bir süre sonra fark edildi. İlk eseri, Picador’u tamamladıktan dört yıl sonra, on üç yaşındayken Barselona Güzel Sanatlar okuluna kabul edildi. Paris’e taşındıktan kısa süre sonra yakaladığı ün ve başarı, Nisan 1973’te Mougins’de vefat edene kadar devam etti. Sanatçının tabloları hala en arzulanan eserler arasında yer alıyor.

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

“Her çocuk sanatçıdır. Sorun, büyüdükten sonra sanatçı kalabilmekte.” – Pablo Picasso

Pablo Picasso’nun Eserleri

Picasso’nun en değerli eserleri, ‘mucizeler yılı’ olarak tanımlanan 1932 yılında ürettikleridir. Bu eserler, nadiren gerçekleşen satışlarda fiyat rekorları kırmaları ile hatırlanır. Bu tarihte başlayan “olgunluk dönemi” ise, çalışmalarındaki değişimlere yansımıştır.

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Guernica

En büyük tablosu olan Guernica, aynı zamanda dünyanın en etkili savaş karşıtı eserlerinden sayılır. Eser, 1937 yılında, İspanyol iç savaşı sırasında bombalanan Guernica şehrinde yaşanan vahşeti simgeler. Tuval üzerine sadece siyah ve beyaz renklerde yağlı boya ile yapılmış bir resimdir.

Guernica İspanya’da bir kasabadır. Franco, Nazi ve İtalyan kuvvetlerinin yeni uçaklarını Guernica üzerinde test etmesi için izin verir ve bombardıman başlar. Kasaba ciddi bir katliam yaşanır. O güne kadar görülmemiş şiddette olan bombalamalar, Guernica’yı yerle bir eder. Memleketinde yaşanan olayları öğrendiğinde etkisinde kalan Pablo Picasso, duygularını Guernica tablosuyla yansıtır.

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Yaşlı Gitarist

20. yüzyılın en ünlü ressamlarından olan Picasso, “Mavi Dönem” denilen döneminde yaptığı eserler, hüzün ve melankoli içerir. O döenmde maddi sıkıntılar içerisinde olan sanatçı, tuval yerine karton ya da mukavva kullanmıştır. Daha sonra tuval aldığında ise resimlerini yeniden yapmıştır. Pablo Picasso’nun mavi dönemde en çok ses getiren çalışmalarından biri olan “Yaşlı Gitarist” isimli eseridir. Resimde yaşlı bir adam sol eliyle tuttuğu gitarı çalmaktadır. Yaşlı gitaristin saçları beyaz ve kısa, elleri zayıf ve kemiklidir. Arka plan ise mavinin tonlarını içerir.

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Sayılarla Picasso Eserleri

Elli yaşındayken tüm eserlerini kayıt altına almaya başlayan Picasso’nun 75 yıllık kariyerinde ürettiği 13,500 tablo ve desen, yüz binden fazla baskı, 34,000 kitap betimlemesi, 300 heykel ve seramik çalışmasını olduğu bilinir. Hazırladığı ‘catalogue raisonné’de yer alan eserlerin bilgisi, sanat tarihçileri kadar galeri ve müzeler içinde önemli referans kaynağı sayılır.

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Picasso’nun Mavi Dönemi

Çektiği maddi sıkıntılar ve yakın bir arkadaşının intihar etmesi, sanatçıyı 1900’lü yılların başında melankoliye boğdu. 1092’den 1094’e kadar yaptığı her eserde, çeşitli yollarla hüznünü tuvale aktardı. O yıllardaki tüm resimlerine mavi renk hakimdi. Sanatçı, bu rengi hüznü ifade etmek için kullandı. Mavi tablolarının hepsinde yoksullar, dilenciler, çaresiz insanlar ve umutsuzluk yer aldı.

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Picasso’nun Pembe Dönemi

1904 yılında Picasso ilk eşi Fernande Olivier ile tanıştı ve sanatçının gül dönemi başladı. Picasso’nun o dönemdeki mutluluğu eserlerine yansıdı. Resimlerinde pembe ve tonlarını kullanan sanatçı, çizgi ve desen kullanımına da önem verdi. Bu dönemde hem palyaço, sirk çalışanları ve akrobatları resmetti hem de duygu yükle eserler yarattı.

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Pablo Picasso’nun Stili ve İlhamı

Erken yaşta yeteneği fark edilen sanatçı, Velazquez ve Goya gibi usta isimlerden ilham alarak, bu sanatçıların eserlerini yorumlamıştır. Paris’e taşındığında, Matisse’in ona gösterdiği Afrika maskelerinden etkilenerek kübizm akımına yönelmiştir.

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Picasso’nun en ünlü eserlerine ilham veren sekiz kadını yansıtan portreler ve farklı kompozisyonlu tablolar, dünyanın birçok müzesine dağılmıştır. Bu eserlerin neredeyse her ülkede izleri görülür.

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

“Resim yapmak, günlük tutmanın farklı biçimidir” – Pablo Picasso

Kübizm Nedir?

“Soyut sanat yoktur. Her zaman işe bir şeyle başlamak gerekir. Her çeşit gerçek görüntüsü ondan sonra kaldırılabilir. Hiçbir tehlike yoktur çünkü obje düşüncesi silinmez bir iz bırakmıştır. Odur sanatçıyı kışkırtan, düşüncelerini ayağa kaldıran, coşkularını harekete geçiren, düşünceler ve coşkular ne yaparlarsa yapsınlar artık tablodan kaçamayacaklardır. Varlıkları hiç görünmemesine karşın tablonun bütünündedirler.” – Pablo Picasso

Picasso’nun bu sözleri Kübizm’i keşfetmesini ve farklı sanatsal bir döneme girmiş olduğunun ifadesidir. Fovist ve Kübist sanatçılar arasında yer alan Fransız Georges Braque ile Picasso farklı yerlerde yaşayıp aynı düşünceleri paylaşırlar. 1910 yılında iş birliği yapmaya karar verirler. Ortak paylaştıkları düşünceler:

  • Evren kavrayışları resmin gelişme çizgisini belirler.
  • Biçimi Cezanne’da ortaya konulan geometrik yapılara geri götürürür.
  • Soyut denilen şey aslında somuttur.
  • Karşıdaki masayı yalnız bize bakan yüzüyle algılarız. Aynı masaya bakış açımızı değiştirerek bakarsak algılanan yüzü de değişir.
Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Picasso, The Reservoir, Horta de Ebro, Horta de San Joan, 1909
Tuval üzerine yağlı boya, 61.5×51.1 cm

Pablo Picasso Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Sanatçı, Louvre Müzesi’nden çalınan Mona Lisa’nın hırsızı olarak suçlandığı için tutuklanmış fakat atölyesinde yapılan aramadan sonra serbest bırakıldı. Bu arama sırasında çekilen fotoğraflarda görülen Afrika maskeleri, Picasso’nun kübizm ilham kaynağının tartışmasız kanıtı olarak önem taşımaktadır.

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Dünyanın neredeyse tüm müzelerinde eserleri olan Picasso’ya adanmış üç farklı müze de bulunuyor. Adına açılan ilk müze, güney Fransa’daki kıyı kasabası Antibes’de, 1946’da atölye olarak kullandığı şatoda açılan Musée Picasso’dur ve çoğunlukla sanatçının hediye ettiği eserleri yer alıyor. Paris’in Marais bölgesinde bulunan Musée Picasso’nun koleksiyonunda 5,000 eser bulunuyor. 1963’te Barselona’da açılan Museu Picasso’da ise özellikle erken dönem eserlerine yer verilmektedir. Doğduğu şehir Malaga’da da müzesi olan sanatçının, eserlerinden bir seçki de Museo Picasso Malaga’da görülebilir.

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Salvadar Dali, Pablo Picasso İçin Neden Eser Yaptı?

Dali’nin Adolf Hitlere karşı ılımlı yaklaşımı ve o süreç içinde Picasso’nun kendisini Kominist olarak açıklaması, iki sanatçının arasındaki suları kaynatmıştır. Bu tartışma üzerine Salvadar Dali, Pablo Picasso’yu anlatan bir eser yapmıştır.

Picasso’nun tepesinde duran sert kaya, sanatçının tutkulu akılcılığını yansıtıyor. Kıvrak zekası beyninde bir sarmala dönüşüyor ve kaşık olarak ağzından çıkıyor. Aşağıya doğru sarkan göğsü, Picasso’nun Dali için sanatsal yönden kendisini beslediğini simgeliyor. Portrenin bir büst gibi duruşu Picasso’nun politik olarak sert tavrını yansıtıyor.

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri