preloader

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

08.04.2024
Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Yazı Boyutu:

Yirminci yüzyılın en büyük sanatçılarından olan ve Kübizm ile özleşen isim Pablo Picasso hakkında bilinmesi gerekenleri keşfedin.

Kimi sanatçılar vardır ki isimleri sanat tarihinin en altın harfleriyle yazılır ve uzun yıllar geçse de etkileri silinmez. O isimlerden biridir Pablo Picasso. Ünlü bir ressam olmanın yanı sıra, heykel, seramik ve tiyatro tasarımları da yapan bu büyük sanatçının hayatı, eserleri ve bilinmeyenlerine dair tüm detayları inceledik.

<script src="https://run.admost.com/adx/get.ashx?pbk=500769-352574-63556&preredir={amClickThru}"></script>

Pablo Picasso Kimdir?

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

25 Ekim 1881’de İspanya’nın güneyinde doğan Pablo Picasso, küçük yaşta sanata olan kabiliyeti ile öne çıkarak eğitimini bu yönde aldı. İsim olarak annesinin genç kızlık soyadını seçen ressam, dünyanın en ünlü ressamlarından Pablo Picasso olarak sanat tarihinde yer alıyor.

Pablo Picasso’nun Hayatı

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri
Pablo Picasso, “Le Picador”; 1890

Kendisi de ressam olan babasından yedi yaşında sanat dersleri almaya başlayan Picasso’nun yeteneği, kısa bir süre sonra fark edildi. İlk eseri, “Picador”u tamamladıktan dört yıl sonra, 13 yaşındayken Barselona Güzel Sanatlar Okulu’na kabul edildi. Paris’e taşındıktan kısa süre sonra yakaladığı ün ve başarı, Nisan 1973’te Mougins’de vefat edene kadar devam etti. Sanatçının tabloları hala en arzulanan eserler arasında yer alıyor.

Her çocuk sanatçıdır. Sorun, büyüdükten sonra sanatçı kalabilmekte.

PABLO PICASSO

Pablo Picasso’nun Sanat Anlayışı

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri
Pablo Picasso, “Les Demoiselles d’Avignon”; 1907

Picasso, Georges Braque ile birlikte Kübizm’in temellerini atan sanatçılardandır. Picasso’nun 1907’den 1914’e kadar yaptığı tablolar kübist tarzda olmasından dolayı tablolarda geometri ve geometrik şekillerin kullanılması dikkat çeker. Tablolarda yer alan nesneler geometrik formlar oluşturacak şekilde basitleştirilmiş ya da geometrik şekillere bölünmüştür. Sanatçının eserlerinde kullandığı kübizmin diğer bir özelliği ise uzaydaki üç boyutlu bir cismi iki boyutlu yüzeye aktarma çabasıdır. Bunun için Picasso, şekilleri yanal yüzeylerine bölüştürüp her birini iki boyutlu yüzeyde göstermeye çalışır. Portrelerindeki insanların hem profili hem de önden görünüşünün olması bu nedenledir. Sanatçının en bilinen tabloları arasında gösterilen “Avignonlu Kızlar” Kübizm akımının en önemli örneklerinden biri olarak gösterilir. Picasso, 1920’li yılların başından itibaren ise klasisizme dönmüştür.

{52520}

Pablo Picasso’nun Eserleri

Picasso’nun en değerli eserleri, “mucizeler yılı” olarak tanımlanan 1932 yılında ürettikleridir. Bu eserler, nadiren gerçekleşen satışlarda fiyat rekorları kırmaları ile hatırlanır. Bu tarihte başlayan “olgunluk dönemi” ise çalışmalarındaki değişimlere yansımıştır.

Guernica; 1937

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri
Pablo Picasso, “Guernica”; 1937

En büyük tablosu olan “Guernica”, aynı zamanda dünyanın en etkili savaş karşıtı eserlerinden sayılır. Eser, 1937 yılında, İspanyol iç savaşı sırasında bombalanan Guernica şehrinde yaşanan vahşeti simgeler. Tuval üzerine sadece siyah ve beyaz renklerde yağlı boya ile yapılmış bir resimdir.

Guernica İspanya’da bir kasabadır. Franco, Nazi ve İtalyan kuvvetlerinin yeni uçaklarını Guernica üzerinde test etmesi için izin verir ve bombardıman başlar. Kasaba ciddi bir katliam yaşanır. O güne kadar görülmemiş şiddette olan bombalamalar, Guernica’yı yerle bir eder. Memleketinde yaşanan olayları öğrendiğinde etkisinde kalan Pablo Picasso, duygularını “Guernica” tablosuyla yansıtır.

The Old Guitarist (Yaşlı Gitarist); 1903-1904

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri
Pablo Picasso, “The Old Guitarist”; 1903-1904

20. yüzyılın en ünlü ressamlarından olan Picasso’nun “Mavi Dönem” denilen döneminde yaptığı eserler, hüzün ve melankoli içerir. O dönemde maddi sıkıntılar içerisinde olan sanatçı, tuval yerine karton ya da mukavva kullanmıştır. Daha sonra tuval aldığında ise resimlerini yeniden yapmıştır. Pablo Picasso’nun mavi dönemde en çok ses getiren çalışmalarından biri olan “Yaşlı Gitarist” isimli eseridir. Resimde yaşlı bir adam sol eliyle tuttuğu gitarı çalmaktadır. Yaşlı gitaristin saçları beyaz ve kısa, elleri zayıf ve kemiklidir. Arka plan ise mavinin tonlarını içerir.

The Weeping Woman (Ağlayan Kadın); 1937

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri
Pablo Picasso, “The Weeping Woman” ; 1937

Sanatçının 1937 yılında yaptığı, “Ağlayan Kadın” adlı yağlı boya tablosu Liverpool’daki Tate Gallery’de sergilenmektedir. Ağlayan bir kadını betimleyen tablonun yalnızca İspanya İç Savaşı’nın acılarını değil, zulmün evrensel tanımını yansıttığı düşünülmektedir.

Salvador Dali, “Portrait of Picasso”; 1947

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri
Salvador Dali, “Portrait of Picasso”; 1947

Picasso’nun tepesinde duran sert kaya, sanatçının tutkulu akılcılığını yansıtıyor. Kıvrak zekası beyninde bir sarmala dönüşüyor ve kaşık olarak ağzından çıkıyor. Aşağıya doğru sarkan göğsü, Picasso’nun Dali için sanatsal yönden kendisini beslediğini simgeliyor. Portrenin bir büst gibi duruşu Picasso’nun politik olarak sert tavrını yansıtıyor.

Sayılarla Picasso Eserleri

50 yaşındayken tüm eserlerini kayıt altına almaya başlayan Picasso’nun 75 yıllık kariyerinde ürettiği 13,500 tablo ve desen, yüz binden fazla baskı, 34,000 kitap betimlemesi, 300 heykel ve seramik çalışmasını olduğu bilinir. Hazırladığı “Catalogue Raisonné”de yer alan eserlerin bilgisi, sanat tarihçileri kadar galeri ve müzeler içinde önemli referans kaynağı sayılır.

{35895}

Picasso’nun Mavi Dönemi

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Çektiği maddi sıkıntılar ve yakın bir arkadaşının intihar etmesi, sanatçıyı 1900’lü yılların başında melankoliye boğdu. 1901’den 1904’e kadar yaptığı her eserde, çeşitli yollarla hüznünü tuvale aktardı. O yıllardaki tüm resimlerine mavi renk hakimdi. Sanatçı, bu rengi hüznü ifade etmek için kullandı. Mavi tablolarının hepsinde yoksullar, dilenciler, çaresiz insanlar ve umutsuzluk yer aldı.

Picasso’nun Pembe Dönemi

1904 yılında Picasso ilk eşi Fernande Olivier ile tanıştı ve sanatçının gül dönemi başladı. Picasso’nun o dönemdeki mutluluğu eserlerine yansıdı. Resimlerinde pembe ve tonlarını kullanan sanatçı, çizgi ve desen kullanımına da önem verdi. Bu dönemde hem palyaço, sirk çalışanları ve akrobatları resmetti hem de duygu yükle eserler yarattı.

Pablo Picasso’nın eserlerine ilham veren aşklarını öğrenmek için tıklayın!

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Pablo Picasso ve Kübizm

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri
Picasso, “The Reservoir, Horta de Ebro”; 1909

Soyut sanat yoktur. Her zaman işe bir şeyle başlamak gerekir. Her çeşit gerçek görüntüsü ondan sonra kaldırılabilir. Hiçbir tehlike yoktur çünkü obje düşüncesi silinmez bir iz bırakmıştır. Odur sanatçıyı kışkırtan, düşüncelerini ayağa kaldıran, coşkularını harekete geçiren, düşünceler ve coşkular ne yaparlarsa yapsınlar artık tablodan kaçamayacaklardır. Varlıkları hiç görünmemesine karşın tablonun bütünündedirler.

PABLO PICASSO

Picasso’nun bu sözleri, Kübizm’i keşfetmesinin ve farklı sanatsal bir döneme girmiş olduğunun ifadesidir. Fovist ve Kübist sanatçılar arasında yer alan Fransız Georges Braque ile Picasso farklı yerlerde yaşayıp aynı düşünceleri paylaşırlar. 1910 yılında iş birliği yapmaya karar verirler. Ortak paylaştıkları düşünceler:

  • Evren kavrayışları resmin gelişme çizgisini belirler.
  • Biçimi Cezanne’da ortaya konulan geometrik yapılara geri götürülür.
  • Soyut denilen şey aslında somuttur.
  • Karşıdaki masayı yalnız bize bakan yüzüyle algılarız. Aynı masaya bakış açımızı değiştirerek bakarsak algılanan yüzü de değişir.

{15679}

Pablo Picasso’nun Stili ve İlhamı

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri
Pablo Picasso, “Tete d`homme barbu”; 1881-1973

Erken yaşta yeteneği fark edilen sanatçı, Velazquez ve Goya gibi usta isimlerden ilham alarak, bu sanatçıların eserlerini yorumlamıştır. Paris’e taşındığında, Matisse’in ona gösterdiği Afrika maskelerinden etkilenerek kübizm akımına yönelmiştir.

Resim yapmak, günlük tutmanın farklı biçimidir.

PABLO PICASSO
Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri
Pablo Picasso, “Naked Woman”; 1932

Picasso’nun en ünlü eserlerine ilham veren sekiz kadını yansıtan portreler ve farklı kompozisyonlu tablolar, dünyanın birçok müzesine dağılmıştır. Bu eserlerin neredeyse her ülkede izleri görülür.

Pablo Picasso’nun Ölümü

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Pablo Picasso, 8 Nisan 1973’te Fransa’nın Mougins kentinde, eşi Jacqueline ile akşam yemeği için arkadaşlarını ağırladıktan sonraki sabah, akciğer ödemi ve kalp krizinden öldü. 1958’de satın aldığı ve 1959 ile 1962 arasında Jacqueline ile birlikte yaşadığı bir mülk olan Aix-en-Provence yakınlarındaki Vauvenargues Şatosu‘na defnedildi. Eşi Jacqueline, çocukları Claude ve Paloma’nın cenazeye katılmasını engelledi. Picasso’nun ölümünden sonra yalnız kalan ve bunalıma düşne Jacqueline ise 1986’da 59 yaşındayken intihar ederek yaşamına son verdi.

{36429}

Pablo Picasso Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Sanatçı, Louvre Müzesi’nden çalınan Mona Lisa’nın hırsızı olarak suçlandığı için tutuklanmış fakat atölyesinde yapılan aramadan sonra serbest bırakıldı. Bu arama sırasında çekilen fotoğraflarda görülen Afrika maskeleri, Picasso’nun kübizm ilham kaynağının tartışmasız kanıtı olarak önem taşımaktadır.

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Dünyanın neredeyse tüm müzelerinde eserleri olan Picasso’ya adanmış üç farklı müze de bulunuyor. Adına açılan ilk müze olan ve güney Fransa’daki kıyı kasabası Antibes’de 1946’da atölye olarak kullandığı şatoda açılan Musée Picasso’dur. Burada çoğunlukla sanatçının hediye ettiği eserleri yer alıyor. Paris’in Marais bölgesinde bulunan Musée Picasso’nun koleksiyonunda 5000 eser bulunuyor. 1963’te Barselona’da açılan Museu Picasso’da ise özellikle erken dönem eserlerine yer verilmektedir. Doğduğu şehir Malaga’da da müzesi olan sanatçının, eserlerinden bir seçki de Museo Picasso Malaga’da görülebilir.

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Salvador Dali’nin Adolf Hitlere karşı ılımlı yaklaşımı ve o süreç içinde Picasso’nun kendisini Kominist olarak açıklaması, iki sanatçının arasındaki suları kaynatmıştır. Bu tartışma üzerine Salvadar Dali, Pablo Picasso’yu anlatan bir eser yapmıştır.

{101809}

Yeni mekanlar, etkinlikler, filmler, diziler, gustolu içerikler ve sürprizler için
👉OGGUSTO Club’a katılın!

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları