preloader

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

13.06.2024
İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

Yazı Boyutu:

Tarihi ve kültürel yapısıyla dünyanın en önemli kentlerinden olan İstanbul’da hem sanat tarihi açısından dikkat çeken hem de modern dönemin görülmeye değer en önemli müzelerini keşfedin.

Sanat tarihini ve gelişimini anlamak için en ideal mekânlardır müzeler. Tarih boyunca birçok sanat disiplinin ürünlerine ev sahipliği yapmasının yanı sıra modern dönemde farklı unsurların sergilenmesi için de bir platform olan müzeler bu yönüyle herhangi bir temayı anlamaya yönelik panoramik bir fiziki ortam sunuyor. İstanbul ise müzecilik açısından dünyanın en zengin kentlerinden biri. Bu yönüyle hem kenti yeniden keşfetmek isteyenler hem de sanat tarihini yakından izlemek isteyenler için İstanbul’un en dikkat çeken müzelerini bir araya getirdik.

Dijital Deneyim Müzesi

Dijital Deneyim Müzesi, Avrupa’nın en büyüklerinden ve Türkiye’nin ilk tam kapsamlı müzesi olarak misafirlerini ağırlıyor. Müze, yerli yaratıcılığın küresel bir deneyimle buluştuğu bir alan sunuyor, 3 ve 4 boyutlu teknolojilerle donatılmış çeşitli deneyim odaları ile ziyaretçilerine benzersiz bir tecrübe yaşatmayı hedefliyor. Müzedeki tüm yazılımlar, Türk yazılımcılar tarafından geliştirildi. Etkileşimli sergileriyle ziyaretçilere dinamik bir öğrenme ortamı sağlayan Dijital Deneyim Müzesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür AŞ ve TUCE Investment iş birliği ile tasarlandı ve hayata geçirildi.

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

Dijital Deneyim Müzesi, etkileşimli sergileriyle ziyaretçilere dinamik bir öğrenme ortamı sağlıyor. Dijital medya, sanal ve artırılmış gerçeklik, dokunmatik ekranlar gibi çeşitli teknolojik ögelerle zenginleştirilmiş müze, yapay zekâ ve derinlik algılama sensörleri gibi yenilikçi teknolojilerle donatılmış durumda.

İBB Kültür AŞ Genel Müdürü Murat Abbas, Dijital Deneyim Müzesi’nin Sayın Ekrem İmamoğlu’nun “yeşil, adil, yaratıcı bir kent” vizyonundan ilham aldığını belirtti. Müzenin teknolojik altyapısının yerli ve yabancı dijital medya sanatçıları ile iş birliklerine olanak tanıdığına değinen Abbas, müzenin kısa sürede öncü dijital sanat müzelerinden biri olacağına inandığını ifade etti. Müze, ziyaretçilerine sadece gözlem yapma imkânı sunmakla kalmıyor, aynı zamanda onları sanat ve teknolojinin merkezine yerleştirerek öğrenirken eğlenmelerini sağlıyor.

2.000 metrekarelik bir alana yayılan müzede; Dijital Oda, Sanal Gerçeklik Odası, Sürükleyici Deneyim Odası, Artırılmış Gerçeklik Odası, Dijital Koridor gibi farklı temalar ve teknolojilerle donatılmış birçok deneyim alanı bulunuyor.

Müze, çeşitli ve devamlı güncellenmesi planlanan içeriklerinin ilki olarak hayatımızı değiştiren ve geleceğe yön veren icatların sahibi Nikola Tesla’nın serüvenini sanal olarak deneyimleme fırsatı sunuyor. İstanbul’u, mitleri ve tarihi değerleri ile su altından keşfedeceğiniz bir dijital macera da artırılmış gerçeklik ile ziyaretçilerle buluşuyor. Dijital Koridor’da bulunan “Hayalindeki İstanbul’u Çiz” panosu minik ziyaretçilere, dijital teknolojileri kullanarak yaratabilecekleri bir deneyim sunarken, interaktif zemin ve interaktif kaydırak eğlenceli dakikalar yaşatıyor. Müzenin çıkışında yer alan İstanbul Kitapçısı ve kafe ise, ziyaretçilere kahvelerini yudumladıkları bir kültür molası sunuyor. Kitapçıda ziyaretçilerin müze deneyimlerini pekiştirmek için özel olarak seçilmiş kitaplarla birlikte Nikola Tesla temalı ürünler de sanatseverleri bekliyor.

Müzenin en dikkat çekici alanlarından biri olan Sürükleyici Deneyim Odası, 30 adet 4K çözünürlüklü projeksiyon cihazıyla donatıldı. Türkiye’de bir “ilk”i temsil eden bu odanın öne çıkmasını sağlayan, 360 derece duvar ve zemin projection mapping teknolojisiyle ziyaretçileri adeta içeriğin içine çeken görsel bir şölen sunması. 400 metrekarelik alana yayılan ve 400 kişi kapasitesiyle ziyaretçilere ferah bir atmosferde keşif olanağı sağlayan Sürükleyici Deneyim Odası, geniş girişi ve esnek düzenleme seçenekleri sayesinde farklı sergiler ve etkinlikler için ideal bir mekân haline geliyor. Bu odada, 360 derece duvar ve zemin projection mapping teknolojisiyle ziyaretçiler, izledikleri içeriğin içine çekiliyor ve eşsiz bir deneyimle buluşuyor. Sürükleyici Deneyim Odası, müzeyi dinamik bir deneyim ve etkileşim merkezi yapma vizyonunun en güçlü temsilcilerinden biri.

Adres: Sütlüce, Örnektepe Mahallesi, İmrahor Caddesi, No: 7; Beyoğlu/İstanbul

dijitaldeneyimmuzesi

dijitaldeneyimmuzesi.com

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

Dünyanın en büyük müzeleri arasında gösterilen İstanbul Arkeoloji Müzesi, Türkiye’nin müze olarak inşa edilen en eski binası olarak listemizin ilk sırasında. Osman Hamdi Bey tarafından kurulan müzenin koleksiyonunda Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları içinde yer alan medeniyetlere ait eserler bulunuyor.

Müzeciliğin kurumsal olarak ortaya çıkışı olan 19. yüzyılın sonlarına denk gelen İstanbul Arkeoloji Müzesi ‘Müze-Hümayuni’ yani İmparatorluk Müzesi olarak kuruldu. 1891 yılında açılan müzenin mimarı ise Pera Palas, Emek Sineması (Cercle d’orient) ve Tokatlıyan Oteli gibi eserlerin mimarı olan Alexander Vallaury. Müzede İskender Lahdi, Ağlayan Kadınlar Lahdi, Likya Lahdi, Tabnit Lahdi gibi önemli eserler bulunuyor.

Adres: Alemdar Caddesi, Osman Hamdi Bey Yokuşu Sokak, Gülhane – Fatih/İstanbul

Rahmi M. Koç Müzesi

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

1994 yılında iş insanı Rahmi Koç’un desteği ile açılan müze genellikle sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine konu olan eserlere yer veriyor. Müzede sergilerin yanı sıra organizasyon, konser ve etkinlikler de düzenleniyor. Lengerhane ve Tersane olarak farklı alanlara sahip müzede denizcilik koleksiyonu, bilgisayar tarihine ait objeler, motosiklet ve bisikletler, at arabaları, kağnılar, klasik otomobiller, raylı ulaşıma ait eserler, tarımla ilgili objeler, zeytinyağı fabrikası ve su altı koleksiyonları bulunuyor. Sanayi ve ulaşım başta olmak üzere binlerce önemli objeden oluşan müzede koleksiyonun başlıca önemli eserleri ise şunlar: TCG Uluç Ali Reis Denizaltı, 1917 Albion Röntgen Aracı, 1961 Amphicar, 1898 Malden Buharlı Otomobil Zeytinyağı Fabrikası, Saltanat Vagonu, G10 Lokomotif, Riva Aquarama, Thomas Edison Patentli Modeli Douglas DC-3 “Dakota”, “SS Kalender” Gemisi Buhar Makinesi ve B-24 Liberator “Hadley’s Harem”.

Adres: Piri Paşa, Hasköy Caddesi, No: 5, Beyoğlu/İstanbul

Pera Müzesi

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kurulan Pera Müzesi, 2005 yılında Mimar Sinan Genim’in hazırladığı proje çerçevesinde tarihi Bristol Oteli’nin cephesi korunarak inşa edildi. Müzede “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonları, sergiler, yayıncılık ürünleri, sözlü etkinlikler, eğitim etkinlikleri ve bilimsel çalışmalar gerçekleştiriliyor. Müzenin en ilgi çekici bölümlerinden olan Oryantalist Resim Koleksiyonu, Osmanlı dünyasından ve coğrafyasından esinlenmiş Avrupalı “oryantalist” ressamların ve Osmanlı sanatçılarının eserlerinden oluşan kapsamlı bir koleksiyon olarak dikkat çekiyor.

Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Caddesi, No: 65, Beyoğlu/İstanbul

Sakıp Sabancı Müzesi

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

Zengin hat ve resim koleksiyonunu bünyesinde barındıran ve düzenlediği geçici sergilerle dünyaca ünlü birçok sanatçının eserlerine ev sahipliği yapan Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, 1998 yılında Sakıp Sabancı tarafından tarihi Atlı Köşk binasının müzeye dönüştürülmek üzere Sabancı Üniversitesi’ne tahsis etmesiyle kuruldu. Modern bir galerinin eklenmesiyle 2002 yılında ziyarete açılan müzenin sergileme alanları 2005 yılındaki düzenleme ile genişletilerek, teknik düzeyde uluslararası standartlara kavuştu. Müzenin resim koleksiyonunda Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde İstanbul’da çalışmış Fausto Zonaro ve Ivan Ayvazovski gibi yabancı sanatçıların yanı sıra Osman Hamdi Bey, Şeker Ahmed Paşa, Süleyman Seyyid, Fikret Mualla ve İbrahim Çallı gibi isimlerin de eserleri bulunuyor.

Adres: Emirgan, Sakıp Sabancı Caddesi, No: 42, Sarıyer/İstanbul

Deniz Müzesi

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

Türkiye’nin denizcilik alanında en büyük müzesi olan İstanbul Deniz Müzesi, içerdiği koleksiyon çeşitliliği açısından dünyanın sayılı müzelerinden biri. 1897 yılında, dönemin Bahriye Nazırı Hasan Hüsnü Paşa’nın emirleri, Miralay (Albay) Hikmet Bey ve Yüzbaşı Süleyman Nutku’nun büyük gayret ve çabaları sonucu Tersane-i Amire’de (Osmanlı Devlet Tersanesi) küçük bir binada “Müze ve Kütüphane İdaresi” ismi ile kurulan müze bugün hâlâ denizcilik denildiğinde akla ilk gelen yerlerden. 1914 yılında Bahriye Nazırı olan Cemal Paşa, müzede bir reform yapmış ve müdürlüğe Deniz Yüzbaşı Ressam Ali Sami Boyar’ı getirerek, bilimsel anlamda müzenin yeniden düzenlenmesine olanak sağlamış. Yaklaşık 20.000 adet eser bulunan koleksiyonda saltanat kayıkları, bahriyeli kıyafetleri, el yazmaları, gemi modelleri, sancaklar, haritalar, portolanlar, tablolar, tuğralar, armalar, kadırgalar, seyir aletleri, gemi baş figürleri ile silahlar sergileniyor.

Adres: Sinanpaşa, Beşiktaş Caddesi, No: 6, D: 1, Beşiktaş/İstanbul

İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi olarak kabul edilen İstanbul Modern, 2004 yılında Eczacıbaşı ailesinin öncülüğünde İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından kuruldu. İstanbul Modern koleksiyonu, resimden heykele, enstalasyondan videoya uzanan farklı disiplinlerden yapıtlara ev sahipliği yapıyor. İstanbul Modern, uluslararası bir yönelimle, modern ve çağdaş sanat yapıtlarına, fotoğraf, tasarım, mimari ve yeni medya alanlarındaki üretimlere koleksiyonunda yer veriyor. Bugünlerde ise İstanbul Modern, Renzo Piano imzası taşıyan yeni binasına taşınmanın heyecanını yaşıyor.

Adres: Kılıçali Paşa, Tophane İskele Caddesi, No: 1/1, Beyoğlu/İstanbul

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

İstanbul’un görülmeye değer en önemli ve görkemli yapılarından olan Yerebatan Sarnıcı geçirdiği restorasyon sürecinden sonra yeniden ziyarete açıldı. Bizans imparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından yaptırılan bu büyük yeraltı sarnıcı, suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen mermer sütunlar sebebiyle halk arasında yüzyıllarca “Yerebatan Sarayı” olarak isimlendirildi. Sarnıcın bulunduğu yerde daha önce bir bazilika bulunduğundan, yapı Bazilika Sarnıcı olarak da anılıyor. Yerebatan Sarnıcı yeni dönemde deneysel gösterilere ve performanslara ev sahipliği yapıyor.

Adres: Alemdar, Yerebatan Caddesi, No: 1/3, Fatih/İstanbul

Aya İrini

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

Osmanlı döneminin ilk müzesi olarak bilinen Aya İrini Müzesi III. Ahmet döneminde Osmanlı İmparatorluğu’nun çeşitli yerlerinden gönderilen Mecma-i Esliha-i Atika (Eski Silahlar Koleksiyonu) ve Mecma-i Asar-ı Atika (Eski Eserler Koleksiyonu) isimleri altında iki ayrı bölümü aynı çatı altında topladı. 1908’de yeni bir askerî müzenin kurulması sonrası çeşitli tarihsel malzemelerin depolandığı müze 1949’a kadar askerî müze olarak hizmet verdi. 1974-76 yılları arasında yapılan çalışmalarda nemden arındırmak amacıyla çevresindeki toprak dolguları kaldırılan yapı 1973’ten beri başta İKSV bünyesinde olmak üzere, birçok sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor.

Adres: Cankurtaran, Topkapı Sarayı, No: 1, Fatih/İstanbul

Türkiye İş Bankası Müzesi

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

Türkiye’nin ekonomik tarihine odaklı ve ekonomik gelişimini gösteren materyallerin derlenip toparlandığı müze 1890 yılında postahane binası olarak yaptırılan tarihi binada bulunuyor. Bina, 1927 yılında Türkiye İş Bankası’na devredildi ve 2004 yılına kadar banka şubesi olarak kullanıldı. 2005 yılında müzeye dönüştürülüp 14 Kasım 2007 tarihinde ise halka açıldı. Müzenin koleksiyonu, İş Bankası şubelerinden toplanan, bankanın gündelik yaşamının ayrılmaz parçaları olmuş üç boyutlu nesneler ile banka arşivindeki kâğıt ve görsel malzemelerden oluşuyor. İş Bankası Resim Koleksiyonu’nda yer alan koleksiyona ait bazı eserler ise müzenin birinci katında kalıcı sergi olarak yıl boyu ziyarete açık.

Adres: Hobyar, Bankacılar Sokak, No: 2, Fatih/İstanbu

Borusan Contemporary

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan beslenen sergiler, etkinlikler ve eğitim programlarına yer veren ve sipariş yoluyla yeni sanat üretimi ve sanat yazımını destekleyen Borusan Contemporary çok platformlu bir güncel sanat kurumu olarak öne çıkıyor. Bünyesinde galeri, ofis alanları, Müze Café ve Borusan ArtStore gibi unsurları barındıran Borusan Contemporary, 2011 yılından beri hizmet veriyor. Fotoğraf, video, ses, ışık, yazılım, veri gibi teknolojilere sanat pratiğinde yer veren müze bunun yanı sıra uluslararası sanatçılara ve yeni medya sanatına odaklanıyor. Sergiler ve etkinlikler, Borusan Holding’in yönetim binası olan Perili Köşk’te gerçekleştiriliyor.

Adres: Rumeli Hisarı, Balta Limanı Hisar Caddesi, No: 5, Sarıyer/İstanbul

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

Türkiye’nin ilk güzel sanatlar müzesi olarak Dolmabahçe Sarayı’nın Veliaht Dairesi’nde 1937 yılında hizmete giren müze günümüzde Tophane’deki Antropo No:5’te varlığını sürdürüyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne bağlı olan kurum 19. yüzyıl Osmanlı resim ve heykel sanatı ve Cumhuriyet döneminin başlıca eserlerini bünyesinde taşıyor. 1970’lere kadar Türkiye’deki tek sanat müzesi olarak bilinen İstanbul Resim Heykel Müzesi Türkiye’nin en önemli modern Türk resim koleksiyonuna sahip. Türkiye’nin birçok büyük ilindeki sanat müzelerinin ve Devlet Sanat Galerileri’nin kaynağı durumundaki müzenin 12 bin eserlik koleksiyonu bulunuyor.

Adres: Kılıçali Paşa, Meclis-i Mebusan Caddesi, No: 6, Beyoğlu/İstanbul

Milli Saraylar Resim Müzesi

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

2014 yılında Millî Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlı olarak açılan Millî Saraylar Resim Müzesi hem mimarisi hem de barındırdığı eserleriyle dikkat çekiyor. Müzede 19. yüzyıl Osmanlı padişahlarının yaptırdığı, satın aldığı resimlerden oluşan bir koleksiyon tematik bir düzende sergileniyor. 30 salondan oluşan müzede, Millî Saraylar Daire Başkanlığı’na bağlı saraylarda bulunan resimlerin yanı sıra Milli Saraylar’a bağlı olmayan Topkapı Sarayı’ndan ödünç alınan resimler de yer alıyor.

Adres: Vişnezade, Dolmabahçe Sarayı, Dolmabahçe Caddesi, Beşiktaş/İstanbul

Masumiyet Müzesi

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

Orhan Pamuk’un aynı adlı eserinden müzeye dönüştürülen yapı 19. yüzyıldan kalma bir binada tasarlandı. Bir romandan esinlenerek oluşturulan tek müze olmasıyla öne çıkan Masumiyet Müzesi 2014’te Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü aldı. Romanın kahramanı Kemal Basmacı’nın aşkı Füsun’un evine yaptığı ziyaretler ve o ev ziyaretinde topladığı eşyalardan oluşan Masumiyet Müzesi, romanda Füsun ile ailesinin yaşadığı ev olarak yer alıyor. Romanın yazarı Orhan Pamuk yaptığı açıklamada müzenin ilk eşyalarını romanı yazmaya başlamadan önce toplamaya başladığını, romanı bu eşyalara bakarak yazdığını belirtmişti. Ayrıca kitabın içinde yer alan seksen üç bölüm, seksen üç kutuyla temsil edildi.

Adres: Firuzağa, Çukurcuma Caddesi, Dalgıç Çıkmazı, No: 2, Beyoğlu/İstanbul

İstanbul Sinema Müzesi

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

Beyoğlu’nda yer alan İstanbul Sinema Müzesi, sinemaseverler için adeta cennetten bir vaha. Dünyanın en kapsamlı üç sinema müzesinden biri olan İSM, koleksiyonunda 100’ü aşkın parça barındırıyor. Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’nun çekildiği kameradan ünlü yönetmenlerimizin Cannes’da aldığı ödüllere kadar birçok önemli parça ziyaretçileri bekliyor. Üç koleksiyoner ve iki enstitü tarafından özenle toplanan parçalar arasında dijital sanat eserleri de bulunuyor. Yakında faaliyete geçecek Atlas 1948 Sineması ile birlikte müze, çeşitli sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapmayı planlıyor. İstanbul Sinema Müzesi pazartesi günleri hariç 11:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Adres: Kuloğlu, İstiklal Caddesi, Atlas Pasajı, No: 131, Beyoğlu/İstanbul

Ural Ataman Klasik Araba Müzesi

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

Otomobil tarihinin klasiklerini bir araya getiren Klasik Araba Müzesi 1920-1970 arası döneme ait 60’ın üzerinde otomobili sergiliyor. Klasik otomobil tutkunlarının mekânı olarak bilinen müze, dekorasyonu ve koleksiyonunun yanı sıra toplantı, özel yemek, kokteyl gibi etkinlikler için hizmet veren alternatif bir mekân olarak biliniyor. Müzede klasik otomobillerin yanı sıra o dönemi yansıtan aksesuar ve otomobil parçaları da yer alıyor. Müzede amacına uygun bir kütüphane, piyano, koleksiyon değeri olan eşyalar ve minik bir klasik otomobil yarış pisti de yer alıyor.

Adres: Ferahevler, Nuri Paşa Caddesi, No: 107, Sarıyer/İstanbul

Orhan Kemal Müzesi

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

Türk edebiyatının büyük yazarlarından Orhan Kemal’in anısını yaşatmak üzere 2000 yılında kurulan müze çoğu Ara Güler tarafından çekilmiş fotoğraflar, yazarın kitaplarının orijinal ilk baskıları, özel mektuplar, hakkında yazılan tez ve makaleler, kullandığı daktilo, özel eşyaları, öldüğünde yüzünden alınan maske gibi nesnelerden oluşuyor. Müze binasında ayrıca bir kitaplık ve İkbal Kahvesi adlı bir kahve de var.

Adres: Kılıçalipaşa Mahallesi, Akarsu Yokuşu Sokak, No: 30, Beyoğlu/İstanbul

Doğançay Müzesi

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi olan Doğançay Müzesi, Burhan Doğançay’ın eserlerinden küçük bir retrospektifle, babası Adil Doğançay’ın eserlerinin sergilendiği bir müze olarak hizmet veriyor. Müzede yer alan eserler, Doğançay’ın erken dönem figüratif resimlerinden başlayıp, kent duvarlarından ilham alan işlerine ve fotoğraflarına uzanan elli yıllık sanatsal gelişimini kapsıyor. 2004 yılında açılan müze İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve sponsor firmalarla iş birliği içinde 2005’ten bu yana temel eğitim okullarında jürili sanat yarışmaları düzenlemesiyle de biliniyor.

Adres: Hüseyinağa, Balo Sokak, No: 42, Beyoğlu/İstanbul

Karikatür ve Mizah Müzesi

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

Müze Gazhane’nin tarihi yerleşkesindeki iki müzeden biri olan Karikatür ve Mizah Müzesi, Türkiye’deki mizah yolculuğunu farklı dönemler ve akımlar üzerinden aktarıyor. Geçmişten günümüze siyasal, toplumsal ve sosyo-kültürel hayatımızdan yansımaları çizgi sanatı üzerinden bugünlere taşıyan müze, ustasında gencine alanın tüm temsilcilerine saygı duruşunda bulunuyor. Açılışını “Çizerini Yaşatan Çizgiler” isimli sergiyle yapan Karikatür ve Mizah Müzesi, düzenlediği güncel etkinlikler ve atölyelerle çizgi sanatı üzerinden “kafa açıcı” deneyimlere kapı aralayan buluşmaların yaşanmasını sağlıyor.

Adres: Çatma Mescit, Çatma Mescit Mahallesi, Çamlık Sokak, Beyoğlu/İstanbul

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

2005 yılında Belgin Akın ve şair-yazar Sunay Akın tarafından kurulan Oyuncak Müzesi, 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği müze olarak tarihi bir köşkte yer alıyor. Sunay Akın’ın 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki antikacılardan ve açık arttırmalardan satın aldığı oyuncaklarla kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi dünya tarihini daha eğlenceli, daha akılda kalıcı bir şekilde öğretmeyi amaçlıyor. Tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanan müze bir şair tarafından açılmış olması ve bir sahne tasarım sanatçısı tarafından tasarlanmış olması özelliği ile de dünyada bir ilki teşkil ediyor.

Adres: Göztepe, Dr. Zeki Zeren Sokak, No: 17, Kadıköy/İstanbul

Madame Tussauds İstanbul

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

Madame Tussauds İstanbul; farklı kültür ve medeniyetlerin tarih, sanat, bilim, politika, spor ve eğlence dünyasından onlarca yıldızın balmumu figürünü sergileyen bir müze. Londra’daki tarihe tanıklık eden merkezi ve dünyanın pek çok metropolünde yer alan merkezlerinde ziyaretçilerle buluşan, dünyaca ünlü balmumu müzesi Madame Tussauds’da geçmişten bugüne sanat, spor ve siyaset dünyasının birçok ünlüsünün balmumu heykeli bulunuyor. Madame Tussauds’da bulunan isimler arasında; Mustafa Kemal Atatürk, Mevlana Celaleddin-i Rumi, Sahiha Gökçen, Zeki Müren, Adile Naşit, Neşet Ertaş, Barış Manço, MFÖ, Zeki Müren, Kıvanç Tatlıtuğ, Beren Saat, Tolga Çevik, Hidayet Türkoğlu, Yasemin Dalkılıç, Justin Bieber, Brad Pitt, Victoria Beckham, Madonna, Angelina Jolie, Johnny Depp, Beyonce, Audrey Hepburn, Marilyn Monroe, Leonardo Di Caprio, Jennifer Lawrence, Rihanna, Maria Sharapova, Muhammed Ali, Neymar Da Silva, Albert Einstain, Wolfgang Amadeus Mozart, Steve Jobs, Steven Spielberg, E.T, Shrek gibi Türk ve dünya yıldızları yer alıyor.

Adres: Hüseyinağa, Grand Pera, İstiklal Caddesi, No: 56, D: 58, Beyoğlu/İstanbul

{16672}

*Bu içerik Dijital Deneyim Müzesi sponsorluğunda hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları