preloader

Art Basel Miami 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

01.12.2022
Art Basel Miami 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

aaa

Bu yıl 20. yaşını kutlayan, dünyanın en büyük çağdaş sanat fuarlarından Art Basel Miami’yi sanat dünyasının önemli isimlerine sorduk.

Dünyanın dört bir yanından binlerce koleksiyoner, galeri ve sanatçıyı buluşturan, ünlülerle dolu bir atmosferi yaratan ve birçok göz alıcı etkinliği bir araya getiren Art Basel Miami bu yıl 20. yaşını kutladı. Miami şehrinin yıllardır süregelen Miami Beach Sanat Haftası kapsamının en önemli parçası kabul edilen etkinlik, bu yıl 29 Kasım-3 Aralık arasında düzenlendi.

Biz de OGGUSTO olarak, sanat dünyasının en önemli etkinliklerinden biri olan Art Basel’i ziyaret eden Sanat Danışmanı ve Sevil Dolmacı Art Consultancy Kurucusu Sevil Dolmacı ile etkinlikte akılda kalanları konuştuk.

Sevil Dolmacı, Sanat Danışmanı ve Sevil Dolmacı Art Consultancy Kurucusu

Art Basel Miami 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sevil Dolmacı

Art Basel Miami’nin sizce bu yıl en çok dikkat çeken ve konuşulan olayı ne oldu?

Bu yıl Art Basel’de sansasyon yaratan “MUZ” işinden sonra en çok konuşulan iş yine Perrotin Galeri’den geldi. Brooklyn’li kolektif MSCHF’ye ait olan “ATM Lider Sıralaması” isimli iş oldukça tartışma yarattı. İnsanları günümüzün zenginlik, liderlik, para gibi kavramları ele alış, yaşayış ve kategorize ediş/edilişi hakkında düşündüren, tartıştıran, kısaca eleştiriye açan bir işti. MSCHF, kültürel, politik ve parasal sistemlerimizi sarkastik bir biçimde ele alıp tartışmaya açan bir grup. Perrotin Galeri’de şu an sergileri olan kolektif galeriyi baştan çıkaran interaktif bir alışveriş merkezine çeviriyor.

Art Basel Miami 2022’de en çok beğendiğiniz çalışma ne oldu?

Art Basel Miami 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sam Jablon, NADA
Art Basel Miami 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Jason Stopa, Untitled
Art Basel Miami 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Javier Calleja, Nanzuka Galeri
Art Basel Miami 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Jean Dubuffet, Nahmad Galeri

Ben, Ana Basel dışında Untitled ve NADA’ya odaklandım. Ana Basel’de Skarstedt Galeri’de yer alan KAWS’ın büyük tuval işi, Nanzuka Galeri’de yer alan Javier Calleja ve Nahmad Galeri’deki Jean Dubuffet tuval işi. NADA’da Sam Jablon, Untitled’da ise Jason Stopa’dan işler aldım.

Art Basel Miami’de en çok satın almayı istediğiniz eser hangisiydi ya da hangisi olurdu?

Art Basel Miami 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
KAWS, Skarstedt Galeri

Skarstedt Galeri’deki KAWS.

Bu yıl sizce hangi ilkler yaşandı?

Bu yıl geçen yıla oranla VIP açılışı daha sakindi. Şehir her zamanki gibi kalabalıktı. Bana göre; iyi işler bulabildiğiniz ve yeni isimlerin daha öne çıkarıldığı, yani daha büyük alanlar tahsis edildiği bir fuardı. 50-100 bin dolar bandında oldukça iyi işler vardı. NADA çok ilgi gördü ve kalitesi daha yüksekti. Untitled’da kısa zamanda yükselecek yeni yetenekler vardı.

Art Basel Miami 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Art Basel Miami Nedir?

Art Basel Miami 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dünya fuarlarının en önemlileri arasında gösterilen Art Basel, 1970 yılında Basel şehrinde üç galericinin gayretiyle başladı. Etkinlik günümüzde ise tüm dünyadan sanatseverleri buluşturan bir organizasyon olarak sürüyor. Basel, Hong Kong ve Miami Beach’te fuarlara ev sahipliği yapan Art Basel bu yönüyle üç büyük kıtaya yayılmış bir organizasyon olarak büyük bir etki alanı yarattı. İlki 2002 yılında gerçekleşen Art Basel Miami ise dünyada adını duyurmuş modern – çağdaş sanat sergilerinin arasında önde geliyor. Miami Beach Convention Center’da düzenlenen organizasyon şık otelleri ve lüks restoranlarıyla sanat dünyasını bir kez daha karşılıyor.

Bu Yılki Art Basel Miami’de Neler Var?

Art Basel Miami 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Art Basel

Bu yılki Miami Beach Sanat Haftası, 38 ülke ve bölgeden 282 katılımcı ile Art Basel Miami Beach’in (29 Kasım-3 Aralık) şimdiye kadarki en büyük katılımını içerecek. Galeriler, Pozisyonlar, Nova, Survey ve Edition sektörlerine ek olarak fuar, Meridians sektörünün bir parçası olarak 20 büyük ölçekli projeye, Kabinett sektöründeki katılımcı stantlarında ise dünyaca ünlü küratörlerin gerçekleştirdiği 29 enstalasyona ve önde gelen sanat eserlerinin yer aldığı dokuz panele ev sahipliği yapacak.

Art Basel Miami 2022 için açıklamada bulunan Miami Beach Belediye Başkanı Dan Gelber, “Art Week Miami Beach, sanat dünyasının Super Bowl’udur” dedi. “Amerika’nın deniz kıyısındaki yıl boyunca sanat ve kültür destinasyonunda, en iyi çağdaş sanatçıların, galerilerin ve koleksiyonerlerin bu inanılmaz buluşmasına bir kez daha ev sahipliği yapmaktan gurur ve heyecan duyuyoruz” diye konuştu.

Art Basel Miami’de bu yıl dünyanın çeşitli bölgelerinden 213 galeri yer alacak.

Meridians bölümünde Mexico City merkezli bir küratör olan Magali Arriola’nın küratörlüğünü yaptığı, geleneksel sanat fuarı düzeninin sınırlarını zorlayan büyük ölçekli projeler yer alacak.

Nova bölümünde belirli bir seçkide yer alan sanatçıların son üç yıl içinde ürettikleri işlerin sunulduğu galeriler ön plana çıkıyor.

Positions bölümü gelişmekte olan genç sanatçıların iddialı solo sunumlarını sergileyen genç sanatçılar için bir bölüm sunuyor.

Survey bölümü ise özel olarak tarihsel önemi olan sanatsal uygulamaları vurgulayan galerilere ayrılmış bir bölüm olarak dikkat çekiyor.

Edition bölümü ise baskı eserler, dökümanta ve matbuat sektörü için katılan galeri ve yayıncıları içeriyor.

Kabinett bölümü ise tematik grup sergileri, sanat tarihi vitrinleri ve kişisel sunumlar dahil olmak üzere galerilerin standlarının ayrı bir bölümde sergilendiği küratörlü seçkiler için hazırlanmış.

Dergiler bölümünde ise editörler ve yayıncılar için sektörde öne çıkan uluslararası sanat yayınlarına yer veriliyor.

Art Basel Miami 2022 Etkinlikleri

Art Basel Miami 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Art Basel

Miami Beach 2022 Sanat Haftası için bu yıl düzenlenecek kültürel çapta etkinlikler ise şöyle:

No Vacancy, Miami Beach

Miami Beach’in ünlü 12 otelinde 12 sanatçıyı ağırlayan, jürili bir çağdaş sanat yarışması olan No Vacancy’nin üçüncüsünü gerçekleşecek. Miami Beach Ziyaretçileri ve Kongre Kurumu ile ortaklaşa finanse edilen program 8 Aralık’a kadar devam edecek.

Detaylı bilgi için: mbartsandculture.org

Art Outside

Art Outside, The Bass tarafından City of Miami Beach ile işbirliği içinde sunulan, halka açık yerlerde ziyaretçilere Miami Beach genelinde bir kamu sanat eserleri ağını görme ve deneyimleme fırsatı sunan bir halka açık sanat sergisidir.

Detaylı bilgi için: artoutsidemb.org

The Bass

Performans ve küratör kültürü ders serisi ile ilgili belirli zamanlar için Adrián Villar Rojas’ın “The End of Imagination” ve Jamilah Sabur’un “The Harvesters” gibi yeni sergilerinin yanı sıra “Phraseology” ve “Open Storage” gibi devam eden sergiler sunulacak.

Detaylı bilgi için: thebass.org

Miami Beach Bandshell

Virtüöz basçı ve Grammy ödüllü sanatçı Richard Bona, Miami Beach 2022 Sanat Haftası’nda Miami Beach Bandshell’de ilk kez yeni bir konseptle müzik ve NFT dünyasına bir giriş yapacak. Bona, yeni dijital dünyayı ve Afrobeats seslerini kucaklamak için köklerini bulma arayışında, unutulmaz bir müzik deneyimi ve daha fazlasını sunmak için en sevdiği Miami Beach mekanına geri dönecek.

Detaylı bilgi için: miamibeachbandshell.com

Miami Beach Botanical Garden

Bu rehbersiz sesli tur sizi Collins Kanalı boyunca botanik bahçesinden sahile götürüyor.

Detaylı bilgi için: mbgarden.org

Miami Beach Urban Studios

Etkinlik, mimarlık sergilerini destekleyen çizimler ve inşaat belgeleri aracılığıyla üretilen yaratıcı çalışmalara odaklanan Latin Amerika’daki üç mimari tasarım pratiğini içeriyor.

Detaylı bilgi için: carta.fiu.edu/mbus

Art Basel Miami Biletler

Art Basel Miami 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Art Basel

İlk Erişim Bileti – 90 USD

1-3 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında bir gün tek kişilik giriş. Bu bilet, size saat 11:00’den itibaren festivale erişim sağlıyor ve fuara ilk girenlerden olmanızı gerçekleştiriyor.

Günlük Bilet – 70 USD

Tek kişilik giriş, 1-3 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında, seçilen giriş saatinden gösteri gününün sonuna kadar geçerli.

İndirimli Günlük Bilet – 55 USD

Bu bilet öğrenciler ve yaşlılar için geçerli oluyor. Şu anda bir kolej veya üniversiteye devam eden 12 yaşın üzerindeki bireyleri ve . 62 yaş ve üzerindeki kişileri kapsıyor. Tek kişilik giriş, 1-3 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında, seçilen giriş saatinden fuarın son gününe kadar geçerli.

Premium Kart – 600 USD

Premium Kart, 30 Kasım Çarşamba günü saat 16:00 ile 19:00 arasında Art Basel Sergisine erişim; 1-3 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında gösteriye dört günlük giriş hakkı ve Güney Florida’daki seçkin müzelere tamamlayıcı erişim sağlıyor.

Art Basel & Design Miami Kombine Bilet – 98 USD

1-3 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında tek gün kullanıma sahip bilet hem Art Basel hem de Design Miami için geçerli.

Art Basel Miami Ziyaret Saatleri

Art Basel Miami 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Art Basel

Özel Günler (Yalnızca Davetiye İle)

  • 29 Kasım 2022 Salı 11:00 – 19:00, First Choice VIP kart sahipleri
  • 29 Kasım 2022 Salı, 16:00 – 19:00, Önizleme VIP kart sahipleri
  • 30 Kasım 2022 Çarşamba, 11:00 – 19:00, First Choice ve VIP kart sahiplerini önizleme

Resmi Günler

  • 1 Aralık 2022 Perşembe, 11:00 – 19:00
  • 2 Aralık 2022 Cuma, 11:00 – 19:00
  • 3 Aralık 2022 Cumartesi, 11:00 – 18:00