preloader

Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

01.12.2022
Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Bu yıl 20’inci yaşını kutlayan, dünyanın en büyük çağdaş sanat fuarlarından Art Basel Miami Beach’i sanata yön veren önemli isimlere sorduk.

Dünyanın dört bir yanından binlerce koleksiyoner, galeri ve sanatçıyı buluşturan, ünlülerle dolu bir atmosferi yaratan ve birçok göz alıcı etkinliği bir araya getiren Art Basel Miami Beach bu yıl 20. yaşını kutladı. Miami şehrinin yıllardır süregelen Miami Beach Sanat Haftası kapsamının en önemli parçası kabul edilen etkinlik, bu yıl 29 Kasım-3 Aralık arasında düzenlendi.

Biz de OGGUSTO olarak, sanat dünyasının en önemli etkinliklerinden biri olan Art Basel Miami Beach’i ziyaret eden ve organizasyona katılan isimlere etkinlikle ilgili aklında kalanları ve düşüncelerini sorduk.

Feride İkiz, Koleksiyoner

Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Feride İkiz

Art Basel Miami Beach 2022’ye katılan koleksiyoner Feride İkiz‘in bu yılki organizasyon ile ilgili izlenimlerini aldık.

Art Basel Miami 2022’de en çok beğendiğiniz çalışma ne oldu?

Bir tane eser isimlendirmek çok güç doğrusu. Hem Kuzey hem Latin Amerika’nın bir kesişme noktası olan fuarda sürekli takip ettiğim global büyük oyuncu olan galeriler ve portföylerindeki sanatçılarının yanı sıra farklı galeri ve sanatçılar keşfetme imkanım da oldu, özellikle Kuzey Amerikalı ve hatta Latin Amerikalı sanatçılardan. Bu sene fuarın 20. yılıydı ve rekor düzeyde katılım vardı (282 galeri). Basel’dekine kıyasla yüzde 30 daha büyüktü fuar. Preview dönemi kalabalık olmadığı halde başımız döndü diyebilirim.

Fuardaki işlerden beğendiklerim arasında Juan Munoz’un heykellerini, Cosima von Bonin heykel yerleştirmesini (bu sene Venedik Bienali’nde dikkatimi çekmişti, Carlos&Rosa de la Cruz’un Art Basel Miami Beach’e paralel düzenledikleri koleksiyon sergisinde de rastladım sanatçının işlerine), Jannis Kounellis’in bir işini, Elmgreen Dragset’in White Cube’deki heykelini, Pace’te Agnes Martin’in 1998 tarihli resmini (7 milyon dolara alıcı bulduğu söylendi fuar açılır açılmaz.) Hauser & Wirth’te Mark Bradford’ın soyut tablosunu (2,5 milyon dolara bu da satılmış), Hajime Sorayama’nın heykelini, Mona Hatoum’un bir yerleştirmesini sayabilirim. Marcel Duchamp’ın da güzel bir işine rastlamıştım.

Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Carlos & Rosa De La Cruz evi, eser Ugo Rondinone

Ayrıca genç ressamlardan yeni keşfim diyebileceğim Shyama Golden’i söyleyebilirim. Son iki yıldır full time ressam olarak çalışabilen daha önce illüstrasyondan geçimini sağlayan sanatçı şimdiden Craig Robbins Koleksiyonu gibi önemli koleksiyonlara girmeyi başarmış. Biz de Craig Robbins daveti vesilesi ile şahsen de tanıştık Shyama ile. David Hockney’in de son yaptığı Normandiya resimlerinin (Sabancı Müzesi’nde
geçen ilkbahar sergilenen seri) yanı sıra karşıma çıkan ve David Hockney olduğu ilk başta hemen anlaşılamayan bir işini özellikle çok beğendim. Keith Haring’in dev boyutlu güzel bir işi de vardı. Bir de Simone Leigh’in bir heykeli. (Bu sene Venedik Bienalin’de Golden Lion ödülünü almıştı sanatçı). Jeff Koons’un da White Cube’de daha önce görmediğim eski bir işi sergileniyordu, eseri eleştiren bazı yazarlar oldu ama ben sevdim.

Yine White Cube ya da Pace’teydi sanırım bu sene Venedik Bienalinde Uganda pavyonunda sergilenen Collin Sekajugo’nun işleri de dikkatimi çekti. Bu seneki Venedik Bienali’nin küratöryal sergisinde sanat tarihinin ve sanat piyasalarının çoklukla görmezden geldiği sanatçılara yer verildiğini biliyoruz. Fuarda ve koleksiyoner sergilerinde bu seneki bienalde sergilenen çok sanatçının eseri vardı. Venedik Bienali’nde yer aldıkları için fuara da taşındıklarını tahmin ediyorum. Yoksa o meşhur galeriler bu sanatçıları hep portföylerinde tutup satışlarını yapıyor muydu pek emin değilim.

Art Basel Miami’de en çok satın almayı istediğiniz eser hangisiydi ya da hangisi olurdu?

Bu kadar geniş ve zengin bir fuardan seçmek ne kadar zor olsa da aklımın gerçekten kaldığı tek bir eser oldu. O da; Jannis Kounellis’in iki çuval kömür ve ortasında yanan gaz lambasından oluşan bir yerleştirmesi (220 bin dolardı liste fiyatı). Çok da sık rastlamıyorum fuarlarda, koca fuardaki tek Kounellis’ti sanırım. Bir önceki Venedik Bienali zamanı 2019 olmalı, Prada Koleksiyonunda dev bir sergisini gezmiştim ve nefesim kesilmişti. Bu işin üstelik orada da sergilendiğini öğrenince içim gitti. Wish listemde çok sanatçı var aslında ancak bazılarının en azından sergilenen işleri kalbimi çalmadı ya da çok daha müthiş işlerini solo sergilerinde zaten gördüm ve bu son işleri beni tam vurmadı.

Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Jannis Kounellis

Bu yıl sizce hangi ilkler yaşandı?

İlk diyemem sanırım 3’üncü yılıydı ama Meridians bölümünü kuvvetli buldum bu yıl. 20 tane çok büyük ve provoke edici heykel, enstalasyon ve performanstan oluşan bölümde sergilenen işler etkileyiciydi. Örneğin Andres Denegri’nin 9 projektörden çalışan çoklu projeksiyon yapan enstalasyonunu çok beğendim. (1975 Buonos Aires, Argentina doğumlu bir sanatçı) yine performanslardan Maria Jose Arjona’nın Sandalye isimli işini de çok beğendim.

Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Maria Jose Arjona, Sandalye

Art Basel Miami’nin sizce bu yıl en çok dikkat çeken ve konuşulan olayı ne oldu?

Ben öncelikle kendi bakış açımdan beni etkileyenleri sayayım sonra da fuar dedikodularını biraz vereyim. Öncelikle benim için fuarın yanı sıra VIP programındaki koleksiyon ziyaret davetleri sergilenen eserlerle beraber müthişti. Çok yorulduk hem fuar hem davetler ama sergilerin önemli kısmına gitmeye gayret ettik eşimle. Bu nedenle de gündüzleri bitap düşüp gece Miami Beach’teki bazı müthiş party’leri kaçırdığımız da oldu maalesef.

The Warehouse’daki the Marguilles koleksiyon sergisi tek kelimeyle muazzamdı. Anselm Kiefer’den dev enstalasyonlar, İtalyan Sanatçılardan müthiş işler. Antony Gormley’ler, Tony Oursler. Venedik Bienali’nde daha önce sergilenmiş Ernesto Neto’nun dev ölçekte koku enstalasonu (The Animal, 2001). Yeni Medya sanatçılarından Doug Aitken, Susan Philipsz, Jennifer Steinkampf’ın işleri, daha neler neler. İki büyük volumden oluşan koleksiyon kitaplarını alamadım gözüm kaldım. O kadar ağır iki büyük kitaptı ki eşime
taşıyabilir miyiz diye sormaya cesaret dahi edemedim. Sonra onlinedan da araştırdım nakliyesi kitaplar kadar tutuyor neredeyse aklım kaldı. Keşke ilk volumü alsaydım bari diye hayıflanıyorum koleksiyonu çok çok beğendim, çok cesur çok iddialıydı.

Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
The Marguilles koleksiyonu, Antony Gormley ve Ernesto Neto, The Animal

Carlos ve Rosa de la Cruz’un evi ve koleksiyonu inanılmaz güzeldi. Ugo Rondinone’nin yüksek tavanlı salonlarının tüm duvarlarını boydan boya kaplayan 2022 tarihli yerleştirmesi inanılmazdı, aklıma hemen daha önce acaba o salonda ne sergileniyordu ya da seneye Ugo’nun işi kalkıp yerine ne gelecek? Soruları geldi, çok merak ettiğimi itiraf etmeliyim.

Bu arada evlerinden başka yine Miami Design Districte’ki dev bir müze/koleksiyon sergi alanına sahip olan De la Cruz’ların orada sergiledikleri çağdaş dönem işlerinden çok farklı duran çok güzel bir resim dikkatimizi çekerken, bu sergide ne arıyor acaba da dedirtti. Salvador Dali’nin bir resmiymiş, 1955 imzalı. Meğer Carlos de la Cruz’un annesini portresi imiş bu resim. Ailenin maddi ve kültürel birikimlerinin çok eskiye dayandığına şüphemiz kalmadı.

Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Salvador Dali, 1955

Rubell Muzesindeki sergiler de müthişti. Urs Fisher’in sergilenen işi (Daire idi galiba ismi), Marizio Cattelan’ın işi, ve tabiki Yayoi Kusama’nın işleri muazzamdı. Keith Haring’e ayrılan geniş alan da çok güzeldi.

Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Keith Haring, Rubell Museum

Çok yakından tanımadığım çağdaş dönem Küba’lı sanatçıların işlerine yer veren El Espacio 23’teki Perez koleksiyon sergisindeki işlerin pek çoğuna vuruldum diyebilirim. Instagram’da üşenmedim tek tek bazı eserleri anlattım @artloverfromistanbull hesabımdaki son postlarda dinleyebilirsiniz. 2012 yılında Miami Sanat Müzesine (sonradan ismi Perez Art Museum of Miami olarak değiştiriliyor) 40 milyon dolar nakit ve
ayrıca tüm koleksiyonunu bağışlayan Perez Ailesi, şimdi konsantrasyonunu Küba asıllı sanatçıların çağdaş üretimlerine vermis koleksiyona devam ediyor. Haftanın en zengin koleksiyoner kahvaltı davetini de verdiler, catering çok özenliydi.

Fuara katılan ünlüler ve satışlar ile ilgili dikkatiniz çeken bir şey oldu mu?

Serena Williams’a rastladık fuarı gezerken. Bu seneki ziyaretçiler arasında celebrity olan sanat koleksiyonerleri de oldukça fazlaydı. Kimisi biraz daha düşük profil ile gezip göze batmamaya çalışırken, Serena Williams’ın fuarda peşinden kalabalıkları sürüklediğini söyleyebilirim.

Kulağıma gelen bazı dedikodular da oldu, Leonarda DiCaprio sanat danışmanına biraz kırılmış, kendisine fuar boyunca yeteri kadar ilgi göstermedi daha çok Slyvester Stallone ile ilgilenildi diye. Stallone’nin koleksiyoner olduğunu bilmiyordum bu vesile ile öğrenmiş oldum.

Bir ara 150 bin doların üzerinde fiyatlı işler zor satıyor yavaş diye duydum ama sanırım bu doğru değil, çünkü fuarın hemen arkasından rekor fiyatla hangi galeri neyi sattı bazı açıklamalar gelmeye başladı kimisi alıcıları da açıkladı. (1-7 milyon dolar aralığında işler) Yüzde 70 lokal koleksiyonlara işler satılırken (kuzey ve güney Amerika) uluslararası alıcılardan da ilgi oldukça fazlaydı dendi. Alıcılar arasında hem önemli kurumsal koleksiyonlar hem de bireyler varmış.

Kenny Schachter’in enteresan iddiaları var. (Kenny Schachter benim de koleksiyonumda işleri olan bir sanatçı (hatta Haziran 2021 tarihindeki Contemporary Istanbul fuarında Crash isimli koleksiyon sergimde NFT’sini sergilemiştim) Kenny aynı zamanda da akademisyen, koleksiyoner, eleştirmen.) Kenny’nin kulağına gelenlere göre aynı zamanda çılgın partileri ile de meşhur Art Basel Miami Beach’te işler biraz çığırından çıkmış, iddiasına göre bir tanıdığı Larry Gagosian’ın Miami’deki evindeki Art Basel davetinde Larry’nin gardırobundan L ve G işli terliklerini çalmış. Biraz şaka biraz çılgınlık olsun diye herhalde. Terliklerin resmi de dolaştı internette.

Fuarda dikkatimi çeken bir şey de Tezos’un özel bölümü oldu. Fuarın tek NFT’lerine burada rastladık diyebilirim. Sergi alanı çok güzel düzenlenmişti. Çevre dostu bir blockchain olduğu için pek çok iyi sanatçının da (örneğin Mario Klingemann, Memo Akten) tercihi olan Tezos’un kripto çılgınlığını takiben bu işin peşini bırakmamasına ve fuardada düzgün bir şekilde temsil edilmesine çok memnun oldum.

Peki bu yılın en çok dikkat çeken sanatçıları kim oldu?

Dikkat çekenler arasında Marlene Dumas’ı, Kara Walker’ı ve Christina Quarles’ı sayabilirim. Hemen hemen tüm koleksiyon sergilerinde ve fuarda çokça karşımıza çıktılar.

The Bass’de bu yıl sizin koleksiyonunuzdan sergilenen eseriniz için neler söylemek istersiniz?

Eşimle beraber bu sene Art Basel Miami Beach’e gitme motivasyonlarımızdan biri de The Bass Museum’da Suzan Sabancı Dinçer’in eş-başkanı olduğu The American Turkish Society’nin ve Contemporary Istanbul Vakfı’nın ev sahipliğinde solo sergisi düzenlenen ha:ar (Hande Şekerciler, Arda Yalkın) idi. Borusan Filarmoni’nin sanatçılarının ve performans sanatçısı Ekin Bernay’ın da yer aldığı ha:ar’ın Mindflow isimli 9 kanallı ses ve video enstalasyonu (2022) the Bass Museum’da sergilendi ve çok beğeni aldı. ha:ar’ın yaklaşık 3-4 yıllık bir üretim sürecinin ardından imza işi diyebileceğim bu işi yapay zeka, insan bedeni performansı ve müzik performansının harmanlandığı çok katmanlı bir iş. Mindflow’u 2019 yılında daha taslak bir proje iken koleksiyonuma kattığımı açıklamaktan gurur duyduğumu itiraf etmeliyim. Eserin bitmiş halini Kasım başı Zülfaris, Karaköy’deki sergide ben de herkesle beraber gördüm. The Bass müzesinde Türkiye çağdaş sanatını temsilen sergilenmesi de ayrı bir gurur kaynağı oldu.

Hamza Kırbaş, Disiplinlerarası Çalışan Sanatçı

Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Hamza Kırbaş

Art Basel Miami’ye bir performansı ile katılan sanatçı Hamza Kırbaş etkinlikle ilgili düşüncelerini aktardı.

Art Basel Miami 2022’de en çok beğendiğiniz çalışma ne oldu?

Art Basel Miami, NADA Miami ve Untitled Art Miami Beach de inanılmaz sanat yapıtları vardı. Aralarından birkaç tane seçmek gerçekten çok zor. Fakat en çok aklımda kalan yapıtlardan birisi MSCHF kolektifi tarafından üretilen sahte bir ATM oldu; ”MSCHF, ATM Leaderboard, 2022.” ATM’nin ekranında “leaderboard” kelimesi yazıyordu ve üzerindeki kamera ile birlikte izleyiciler banka kartlarını ATM ye taktıklarında hesap bakiyelerine göre bir animasyon ile karşılaşıyorlardı. Kesinlikle binlerce dolara satılan sanat yapıtlarının olduğu bir ortamda kim olduğunuzu size hatırlatır gibiydi.

Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
”MSCHF, ATM Leaderboard, 2022.”

Art Basel Miami’de en çok satın almayı istediğiniz eser hangisiydi ya da hangisi olurdu?

Sanırım Patrizio di Massimo’nun “Wolf of South Beach” adlı yapıtına sahip olmak isterdim. Bu yapıt aynı zamanda yapıtı izlerken Leonardo DiCaprio’nun da dikkatini çekti.

Bu yıl sizce hangi ilkler yaşandı?

Miami genelinde bir sanat bayramı havası esti bir hafta boyunca. Neredeyse şehrin her noktasında bir sanat olayı vardı. Fakat spesifik olarak gözüme çarpan bir olay olmadı. Gezdiğim tüm sanat etkinliklerinde benzer bir hava vardı.

Art Basel Miami’nin sizce bu yıl en çok dikkat çeken ve konuşulan olayı ne oldu?

Bu yıl özellikle konuşulan ve dikkat çeken bir olay ile karşılaşmadım. Fakat bazı yapıtların çok yüksek fiyatlara satıldığını gördüm. Tabi bu durum yapıt sahibi sanatçılar için rekor fiyatlar oldu.

Peki bu yılın en çok dikkat çeken yeni sanatçıları kim oldu?

Sanırım bu soru biraz zor gibi çünkü Art Basel Miami de dünyanın en popüler galerileri ile çalışan binlerce sanatçı yapıtları ile yer alıyordu. Dikkat çeken bir çok yeni sanatçı oldu. Fakat En çok dikkat çekenler yine dünyadan bildiğimiz popüler isimler oldu. Bunların arasında 20 milyon dolarlık bir Basquiat yapıtı, 7,5 milyon dolarlık bir Jeff Koons ve net değerinizi açıklayan 75.000 dolarlık bir ATM vardı.

Sevil Dolmacı, Sanat Danışmanı ve Sevil Dolmacı Art Consultancy Kurucusu

Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sevil Dolmacı

Sanat dünyasının en önemli etkinliklerinden biri olan Art Basel Miami’yi ziyaret eden Sanat Danışmanı ve Sevil Dolmacı Art Consultancy Kurucusu Sevil Dolmacı ile etkinlikte akılda kalanları konuştuk.

Art Basel Miami’nin sizce bu yıl en çok dikkat çeken ve konuşulan olayı ne oldu?

Bu yıl Art Basel’de sansasyon yaratan “MUZ” işinden sonra en çok konuşulan iş yine Perrotin Galeri’den geldi. Brooklyn’li kolektif MSCHF’ye ait olan “ATM Lider Sıralaması” isimli iş oldukça tartışma yarattı. İnsanları günümüzün zenginlik, liderlik, para gibi kavramları ele alış, yaşayış ve kategorize ediş/edilişi hakkında düşündüren, tartıştıran, kısaca eleştiriye açan bir işti. MSCHF, kültürel, politik ve parasal sistemlerimizi sarkastik bir biçimde ele alıp tartışmaya açan bir grup. Perrotin Galeri’de şu an sergileri olan kolektif galeriyi baştan çıkaran interaktif bir alışveriş merkezine çeviriyor.

Art Basel Miami 2022’de en çok beğendiğiniz çalışma ne oldu?

Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sam Jablon, NADA
Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Jason Stopa, Untitled
Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Javier Calleja, Nanzuka Galeri
Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Jean Dubuffet, Nahmad Galeri

Ben, Ana Basel dışında Untitled ve NADA’ya odaklandım. Ana Basel’de Skarstedt Galeri’de yer alan KAWS’ın büyük tuval işi, Nanzuka Galeri’de yer alan Javier Calleja ve Nahmad Galeri’deki Jean Dubuffet tuval işi. NADA’da Sam Jablon, Untitled’da ise Jason Stopa’dan işler aldım.

Art Basel Miami’de en çok satın almayı istediğiniz eser hangisiydi ya da hangisi olurdu?

Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
KAWS, Skarstedt Galeri

Skarstedt Galeri’deki KAWS.

Bu yıl sizce hangi ilkler yaşandı?

Bu yıl geçen yıla oranla VIP açılışı daha sakindi. Şehir her zamanki gibi kalabalıktı. Bana göre; iyi işler bulabildiğiniz ve yeni isimlerin daha öne çıkarıldığı, yani daha büyük alanlar tahsis edildiği bir fuardı. 50-100 bin dolar bandında oldukça iyi işler vardı. NADA çok ilgi gördü ve kalitesi daha yüksekti. Untitled’da kısa zamanda yükselecek yeni yetenekler vardı.

Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Art Basel Miami Beach Nedir?

Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dünya fuarlarının en önemlileri arasında gösterilen Art Basel, 1970 yılında Basel şehrinde üç galericinin gayretiyle başladı. Etkinlik günümüzde ise tüm dünyadan sanatseverleri buluşturan bir organizasyon olarak sürüyor. Basel, Hong Kong ve Miami Beach’te fuarlara ev sahipliği yapan Art Basel bu yönüyle üç büyük kıtaya yayılmış bir organizasyon olarak büyük bir etki alanı yarattı. İlki 2002 yılında gerçekleşen Art Basel Miami Beach ise dünyada adını duyurmuş modern – çağdaş sanat sergilerinin arasında önde geliyor. Miami Beach Convention Center’da düzenlenen organizasyon şık otelleri ve lüks restoranlarıyla sanat dünyasını bir kez daha karşılıyor.

Bu Yılki Art Basel Miami Beach’de Neler Var?

Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Art Basel

Bu yılki Miami Beach Sanat Haftası, 38 ülke ve bölgeden 282 katılımcı ile Art Basel Miami Beach’in (29 Kasım-3 Aralık) şimdiye kadarki en büyük katılımını içerecek. Galeriler, Pozisyonlar, Nova, Survey ve Edition sektörlerine ek olarak fuar, Meridians sektörünün bir parçası olarak 20 büyük ölçekli projeye, Kabinett sektöründeki katılımcı stantlarında ise dünyaca ünlü küratörlerin gerçekleştirdiği 29 enstalasyona ve önde gelen sanat eserlerinin yer aldığı dokuz panele ev sahipliği yapacak.

Art Basel Miami 2022 için açıklamada bulunan Miami Beach Belediye Başkanı Dan Gelber, “Art Week Miami Beach, sanat dünyasının Super Bowl’udur” dedi. “Amerika’nın deniz kıyısındaki yıl boyunca sanat ve kültür destinasyonunda, en iyi çağdaş sanatçıların, galerilerin ve koleksiyonerlerin bu inanılmaz buluşmasına bir kez daha ev sahipliği yapmaktan gurur ve heyecan duyuyoruz” diye konuştu.

Art Basel Miami Beach’de bu yıl dünyanın çeşitli bölgelerinden 213 galeri yer alacak.

Meridians bölümünde Mexico City merkezli bir küratör olan Magali Arriola’nın küratörlüğünü yaptığı, geleneksel sanat fuarı düzeninin sınırlarını zorlayan büyük ölçekli projeler yer alacak.

Nova bölümünde belirli bir seçkide yer alan sanatçıların son üç yıl içinde ürettikleri işlerin sunulduğu galeriler ön plana çıkıyor.

Positions bölümü gelişmekte olan genç sanatçıların iddialı solo sunumlarını sergileyen genç sanatçılar için bir bölüm sunuyor.

Survey bölümü ise özel olarak tarihsel önemi olan sanatsal uygulamaları vurgulayan galerilere ayrılmış bir bölüm olarak dikkat çekiyor.

Edition bölümü ise baskı eserler, dökümanta ve matbuat sektörü için katılan galeri ve yayıncıları içeriyor.

Kabinett bölümü ise tematik grup sergileri, sanat tarihi vitrinleri ve kişisel sunumlar dahil olmak üzere galerilerin standlarının ayrı bir bölümde sergilendiği küratörlü seçkiler için hazırlanmış.

Dergiler bölümünde ise editörler ve yayıncılar için sektörde öne çıkan uluslararası sanat yayınlarına yer veriliyor.

Art Basel Miami Beach 2022 Etkinlikleri

Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Art Basel

Miami Beach 2022 Sanat Haftası için bu yıl düzenlenecek kültürel çapta etkinlikler ise şöyle:

No Vacancy, Miami Beach

Miami Beach’in ünlü 12 otelinde 12 sanatçıyı ağırlayan, jürili bir çağdaş sanat yarışması olan No Vacancy’nin üçüncüsünü gerçekleşecek. Miami Beach Ziyaretçileri ve Kongre Kurumu ile ortaklaşa finanse edilen program 8 Aralık’a kadar devam edecek.

Detaylı bilgi için: mbartsandculture.org

Art Outside

Art Outside, The Bass tarafından City of Miami Beach ile işbirliği içinde sunulan, halka açık yerlerde ziyaretçilere Miami Beach genelinde bir kamu sanat eserleri ağını görme ve deneyimleme fırsatı sunan bir halka açık sanat sergisidir.

Detaylı bilgi için: artoutsidemb.org

The Bass

Performans ve küratör kültürü ders serisi ile ilgili belirli zamanlar için Adrián Villar Rojas’ın “The End of Imagination” ve Jamilah Sabur’un “The Harvesters” gibi yeni sergilerinin yanı sıra “Phraseology” ve “Open Storage” gibi devam eden sergiler sunulacak.

Detaylı bilgi için: thebass.org

Miami Beach Bandshell

Virtüöz basçı ve Grammy ödüllü sanatçı Richard Bona, Miami Beach 2022 Sanat Haftası’nda Miami Beach Bandshell’de ilk kez yeni bir konseptle müzik ve NFT dünyasına bir giriş yapacak. Bona, yeni dijital dünyayı ve Afrobeats seslerini kucaklamak için köklerini bulma arayışında, unutulmaz bir müzik deneyimi ve daha fazlasını sunmak için en sevdiği Miami Beach mekanına geri dönecek.

Detaylı bilgi için: miamibeachbandshell.com

Miami Beach Botanical Garden

Bu rehbersiz sesli tur sizi Collins Kanalı boyunca botanik bahçesinden sahile götürüyor.

Detaylı bilgi için: mbgarden.org

Miami Beach Urban Studios

Etkinlik, mimarlık sergilerini destekleyen çizimler ve inşaat belgeleri aracılığıyla üretilen yaratıcı çalışmalara odaklanan Latin Amerika’daki üç mimari tasarım pratiğini içeriyor.

Detaylı bilgi için: carta.fiu.edu/mbus

Art Basel Miami Beach Biletler

Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Art Basel

İlk Erişim Bileti – 90 USD

1-3 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında bir gün tek kişilik giriş. Bu bilet, size saat 11:00’den itibaren festivale erişim sağlıyor ve fuara ilk girenlerden olmanızı gerçekleştiriyor.

Günlük Bilet – 70 USD

Tek kişilik giriş, 1-3 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında, seçilen giriş saatinden gösteri gününün sonuna kadar geçerli.

İndirimli Günlük Bilet – 55 USD

Bu bilet öğrenciler ve yaşlılar için geçerli oluyor. Şu anda bir kolej veya üniversiteye devam eden 12 yaşın üzerindeki bireyleri ve . 62 yaş ve üzerindeki kişileri kapsıyor. Tek kişilik giriş, 1-3 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında, seçilen giriş saatinden fuarın son gününe kadar geçerli.

Premium Kart – 600 USD

Premium Kart, 30 Kasım Çarşamba günü saat 16:00 ile 19:00 arasında Art Basel Sergisine erişim; 1-3 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında gösteriye dört günlük giriş hakkı ve Güney Florida’daki seçkin müzelere tamamlayıcı erişim sağlıyor.

Art Basel & Design Miami Kombine Bilet – 98 USD

1-3 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında tek gün kullanıma sahip bilet hem Art Basel hem de Design Miami için geçerli.

Art Basel Miami Beach Ziyaret Saatleri

Art Basel Miami Beach 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Art Basel

Özel Günler (Yalnızca Davetiye İle)

  • 29 Kasım 2022 Salı 11:00 – 19:00, First Choice VIP kart sahipleri
  • 29 Kasım 2022 Salı, 16:00 – 19:00, Önizleme VIP kart sahipleri
  • 30 Kasım 2022 Çarşamba, 11:00 – 19:00, First Choice ve VIP kart sahiplerini önizleme

Resmi Günler

  • 1 Aralık 2022 Perşembe, 11:00 – 19:00
  • 2 Aralık 2022 Cuma, 11:00 – 19:00
  • 3 Aralık 2022 Cumartesi, 11:00 – 18:00
OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları