preloader

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

29.05.2023
Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

Yazı Boyutu:

Türkiye ve dünyanın dört bir yanında mimarisi ile öne çıkmış büyüleyici müze ve sanat galerilerinin hikâyelerini keşfedin.

Bir müzeyi harika yapan nedir? Elbetteki ev sahipliği yaptığı sanat eseri yelpazesi… Peki ya kendisi bile başlı başına bir sanat eseri olmaya aday eşsiz yapılara ne demeli? Gelin Türkiye ve dünyanın dört bir yanında mimarisi ile öne çıkmış büyüleyici müze ve sanat galerilerinin hikâyelerine birlikte göz atalım.

Centre Pompidou

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

Centre Pompidou geçtiğimiz 40 yıl boyunca büyük inşaat iskeleleri ile nam salmış, hiç bitmeyen bir proje olarak görülüyordu. Hatta 1977’deki açılışından sonra Fransız Le Monde gazetesi, Paris’in yeni müzesi Centre Pompidou’yu “Mimari bir King Kong” olarak nitelendirerek yermişti. Ancak müze, Gianfranco Franchini, Renzo Piano ve Richard Rogers’ın benzersiz mekân tasarımı ile, şimdi çok renkli ve içten dışa doğru adeta ters yüz edilmiş eşsiz bir mimari esere ve şehrin en popüler turistik noktalarından birine dönüştü.

Niterói Çağdaş Sanat Müzesi

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

Ünlü Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer ve mühendis Bruno Contarini iş birliği ile tasarlanan ve 1996 yılında inşa edilen Niteroi Çağdaş Sanat Müzesi, Rio de Janeiro’nun hemen dışındaki Niteroi şehrinde bulunuyor. Daire şeklindeki yapısı ile Guanabara Körfezi’nin yukarısındaki bir uçurumun yamacına kurulu olan bina, ziyaretçilerine panoramik bir manzara sunuyor. Uçan daire benzeri yapısı ile çoğunlukla UFO fikrinden ilham aldığı düşünülen binanın mimarı Niemeyer ise binayı topraktan açan bir çiçek olarak hayal ettiğini söylüyor. Öyle ki, yapı adeta kayalardan fışkıran bir çiçek gibi yerin altından filizlenerek büyüyormuş hissiyatı oluşturuyor. Bir yansıma havuzu tarafından çevrelenen binaya ziyaretçiler kırmızı betondan yapılmış dolambaçlı bir rampadan ulaşıyor.

Solomon R. Guggenheim Müzesi

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

Dünya üzerinde izleyicilerin sanata bakışını tamamen yeniden yönlendiren Guggenheim Müzesi’nin bir benzeri daha yok… Öyle ki, hemen yakınındaki daha klasik bir yapı olan Metropolitan Sanat Müzesi’nin aksine, bu New York müzesinin orijinal yapısı birkaç dik açı içeriyor. Hem hoş hem de tuhaf dairesel dış yapının içerisinde ise ziyaretçileri sarmal rampaların oluşturduğu bir labirent karşılıyor. Binanın mimarı ve tasarımcısı olan Frank Lloyd Wright, eski Mezopotamya mimarisinin temeline atıfta bulunduğunu belirtiyor ve buna istinaden yapının dışını “ters çevrilmiş bir zigurat” olarak kavramsallaştırdığını söylüyor. Söylentilere göre Guggenheim’ın 1959’daki ilk açılışından önce bile, birçok eleştirmen ve sanatçı Wright’ın binasına karşı çıktı. Şimdilerde ise Guggenheim günümüzde pek çok bilirkişi tarafından bir sanat eseri olarak görülüyor ve New York’ta en çok ziyaret edilen turistik yerlerden biri olarak öne çıkıyor.

Chichu Sanat Müzesi

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

Japon mimar Tadao Ando tarafından tasarlanan Naoshima’daki Chichu Sanat Müzesi, Seto Adası Denizi’ne bakan bir tepenin üzerindeki araziye inşa edilmiş. Yukarıdan bakıldığında nefes kesici bir güzelliğe sahip olan binanın mimarisi dev konfetileri andıran bir dikdörtgenle birleşen bir üçgenden oluşuyor. James Turrell, Walter De Maria ve Claude Monet’nin kalıcı enstalasyonlarına ev sahipliği yapan müze aynı zamanda planlı konumlandırması ile ziyaretçilerini bir galeriden diğerine nazikçe ama kararlı bir şekilde yönlendirerek her enstalasyonu açık havada bir gezintiyle sonlandırıyor.

Tank Shanghai

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

Huangpu Nehri kıyısında yer alan ve Şangay silüetinin çarpıcı manzarasına sahip olan müzenin şık postendüstriyel havası Şangay’ın 90’lı yıllardan bu yana olan hızlı gelişimine tanıklık ediyor. Müze eskimiş bir yapının tamamen yıkılıp sıfırdan yapılması yerine, modern işlevler çerçevesinde tasarlanarak renove edilmesinden dolayı, yeniden kullanılabilirliğin harika bir örneği olarak da görülüyor. Örneğin, müzenin tanklarından ikisi geleneksel beyaz küplerle donatılırken, diğer üçünün içi büyük ölçüde el değmemiş durumda bırakılmış. Ayrıca çevredeki manzaraya da özenli bir şekilde müdahale edilerek kıvrımlı yollar ile beş binayı birbirine bağlayarak, ziyaretçileri parkta doğal yürüyüşlere davet ederken, zemine oyulmuş eğimli bir kama da izleyicileri ana girişe yönlendiriyor.

Louvre Müzesi

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

Louvre Müzesi, kökleri Orta Çağ’a kadar uzanan heybetli bir saray olarak inşa edilmişti. Yüzyıllar boyu bu işlevle varolan yapı, 1578 yılında I. François tarafından Fransa krallarının ana ikametgahı haline getirilene kadar orijinal işlevini kademeli olarak kaybetti. 16. yüzyılda Pierre Lescot ve 17. yüzyılda Louis Le Vau gibi zamanlarının en beğenilen mimarları tarafından defalarca renove edilerek genişletildi. Saray 1793 yılında Fransız Devrimi sırasında devlete ait bir müzeye dönüştürülerek halka açıldı. 1980’li yılların sonunda, Çinli Amerikalı mimar I.M. Pei’den kurumu canlandırması, modern bir dokunuş yaratması istenildiğinde, mimar tarafından bir yer altı kanadı ve piramit formunda bir giriş binası eklentisi yapıldı. Pei, fütüristik piramit eklentisinin Louvre’u moderniteye taşıyacağına emindi ama 18. yüzyıl binalarıyla çerçevelenmiş devasa yapının kalbinde yer alan camla çevrili bu piramit, yıllar boyunca uzun tartışmalara sebep oldu. Uzun yıllar konuşulan piramit bugün Le Vau’nun görkemli barok binasına doğal ve tutarlı çağdaş bir ek olarak kabul ediliyor ve altındaki şahane kıvrımlı merdiveniyle birlikte Pei’nin piramidi, Mona Lisa ile birlikte Louvre’un tanımlayıcı özelliklerinden biri olarak görülüyor.

Guggenheim Bilbao

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

İspanya’nın Bask Bölgesi’nde Nervión Nehri’nin hemen kenarında konumlanan Guggenheim Bilbao Müzesi, Amerikalı mimar Frank Gehry tarafından müzenin yanında bulunduğu nehirden geçen gemilerden esinlenerek tasarlandı. Titanyum, kireçtaşı ve camdan yapılan bina dönen, heykelsi bir ikon olarak düşünüldü ve Gehry’nin bu kıvrımlı tasarımı, 1997’de açıldığı günden günümüze Bilbao’nun turizm ekonomisini canlandırarak burayı bölgenin bir numaralı turistik merkezine dönüştürdü.

Teshima Sanat Müzesi

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

Yayoi Kusama, James Turrell, Claude Monet gibi birçok ünlü sanatçının çalışmalarına kalıcı ev sahipliği yapan Naoshima’daki popüler Chichu Sanat Müzesi’nden sadece bir ada ötede, deniz kenarındaki bir tepenin içine yerleştirilmiş olan Okayama kıyılarındaki küçük bir adada bulunan Teshima Sanat Müzesi, yuvarlak beton bir mimariye sahip… Çoğu ziyaretçi için, büyüleyici ve meditatif deneyim sunan bu inzivayi yapı, Kazuyo Sejima ile New York’taki New Museum’un arkasındaki Pritzker Ödüllü ekip SANAA’yı kuran Ryue Nishizawa tarafından tasarlanmış… Ve bu müzede yalnızca bir sanat eseri bulunuyor: Japon sanatçı Rei Nato’nun Matrix’i…

Viyana Sanat Evi – Hundertwasser Müzesi

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

Binanın tasarımcısı ve mimarı Friedensreich Hundertwasser KUNST HAUS WIEN’in mimarisini “Düz çizginin yanlış düzenine karşı bir kale, ızgara sistemine ve anlamsız kaosa karşı bir kale” olarak nitendiriyor. Mimar Peter Pelinka ile birlikte, Tuna Kanalı yakınında bulunan eski Thonet mobilya fabrikasında, mümkün olduğu kadar çok öğeyi koruyan, eski ve yeninin bir birleşimi olan beş katlı bir müze tasarladı. Kunst Haus Vien 1.500 metrekarelik sergi alanına ek olarak, bir müze dükkanı ve geniş bir kafe için de yer sağladı. İki yıllık bir inşaat sürecinin ardından 1991 yılında açıldığı zaman bu sıra dışı tasarım ironik düz çizgileri ile bazı eleştirmenler tarafından “tanrı tanımaz ve ahlaksız” olarak nitelendirilmesine rağmen, o günden bugüne bölgenin en çok ziyaret edilen merkezlerinden biri haline geldi.

Louvre Abu Dhabi

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

2017 yılında açılışı yapılan çiçeği burnunda Louvre Abu Dhabi Müzesi, çapraz elemanları ile güneş ışığının içeri girmesine izin veren ve müzenin kampüsü etrafında beneklenen devasa bir çelik kubbe ile donatılan bir yapıya sahip… Bu sıra dışı tasarımın mimarı ise Jean Nouvel. Toplamda 55 ayrı yapıdan oluşan ve kendi adasında yer alan Louvre Abu Dhabi, Nouvel tarafından 2000’li yılların başında Guggenheim Müzesi’nin eski müdürü Thomas Krens ile bir öğle yemeği sohbeti sırasında tasarlandı ve geleneksel Ortadoğu mimarisine atıfta bulunmayı amaçladı. Fransız ve Birleşik Arap Emirlikleri hükümetleri arasındaki 1,3 milyar dolarlık bir anlaşmanın parçası olan Louvre Abu Dhabi, açıldığı günden bu yana önemli bir cazibe merkezi olarak hizmet veriyor.

Odunpazarı Modern Sanat Müzesi

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

Anadolu’nun kültür başkenti ve Türkiye’nin üniversite şehri Eskişehir’de bulunan ve geleneksel Osmanlı ahşap evlerinden ilhamlanarak, Odunpazarı’nın mirasıyla yeniden bağ kuran Odunpazarı Modern Sanat Müzesi, 2019 yılında tamalanmış bir Kengo Kuma & Associates’in tasarımı… Birbirine kenetlenen kutumsu yapılardan oluşan zarif bir ahşap kulübeye benziyen yapı, üst üste dizilmiş ve birbirine kenetlenmiş kutulardan oluşuyor ve böylece içerisinde farklı ölçeklerde sergi alanları yaratıyor.

Zeitz Çağdaş Afrika Sanatı Müzesi

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

Eski Puma CEO’su Jochen Zeitz tarafından kurulan ve 2017’de açılan Zeitz MOCAA, Heatherwick Studio tarafından Cape Town’da kullanılmayan bir tahıl silosu olan yapıya ve içerdikleri mısıra bir saygı duruşu olarak inşa edildi. Heatherwick, bir zamanlar orada tutulan bir mısır parçasını dijital olarak analiz etti ve ortaya çıkan binayı bu biçimi dayandırarak tasarladı.

İstanbul Modern

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olarak 2004 yılında Karaköy’de kurulan İstanbul Modern, 2017 yılında Centre Pompidou, Whitney Müzesi, Centro Botín, Beyeler Vakfı Müzesi gibi uluslararası pek çok müze ve sanat kurumunu tasarlayan, Pritzker ödüllü mimar Renzo Piano ve Arup Istanbul iş birliği ile yeniden tasarlandı.

15.000 metrekarelik müze binası üçü yer üstünde ve ikisi aşağıda olmak toplam 5 kattan oluşuyor. Birinci katta, fotoğraf ve pop-up galeriler, çok amaçlı odalar ve personel ofisleri yer alırken 2. katta 3.300 metrekarelik sergi alanı yer alıyor.

Paris’teki Centre Pompidou ile iş birliği içinde geliştirilen “Keşif Alanı” Discovery Space Projesi için bir kafeye, kitapçıya, kütüphaneye, müze bilgi noktalarına ve özel bir atölye alanına halka erişim sağlamanın yanı sıra şeffaf lobi aracılığıyla sahil ve park arasındaki kesintisiz görsel ve fiziksel bağlantıyı korumak için de yükseltildi.

Galata’nın tarihi sokakları ile mevcut liman terminali arasında bulunan binanın yerini alan müze, batıda eski şehir, güneyde İstanbul Boğazı, kuzeyde Tophane Parkı ve doğuda eski iskelenin kesişim noktası olarak bu farklı alanlar arasındaki bağlantıyı güçlendiren bir köprü gibi işlev görüyor.

Yerebatan Sarnıcı

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

MÖ 6. yüzyılda inşa edilen Yerebatan Sarnıcı, 80.000 metreküp su tutma kapasitesine sahip 9.800 metrekarelik bir alana sahip. Yıllardır yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi gören etkileyici bir tarihi mekân… 2016 yılında renovasyona giren müze, Atelye70 ve Insula Architettura e Ingegneria tarafından aydınlatma ve ışık tasarımı yapıldı ve Temmuz 2022 itibarıyla ziyarete açıldı. Sütunların arasından gelen ışığın etkisiyle iki boyut ve üç boyut algısı arasında bir illüzyon hissi yaratan bu aydınlatma sistemi, ziyaretçiye alışık olmadığı bir perspektif algısı yaşatıyor. Aydınlatma tasarımında tercih edilen renkler ile de Anadolu’ya gönderme yapıyor ve bölgeye has bir diyaspor olan Sultanit taşının doğal ışığa maruz kaldığında turkuaz, bir meşalenin ışığına maruz kaldığında ise amber titreşimlere dönüşmesinden ilham alıyor.

Salt Galata

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

1892’de açılışı yapılan Osmanlı Bankası’nı barındıracak orijinal SALT Galata binasını Fransız Levanten mimar Alexandre Vallauri tasarladı. Karşıt cephelerde uygulanan neoklasik ve oryantal mimari üsluplarla şaşırtıcı derecede farklı ama bir o kadar da İstanbul’a özgü bir yapı olan SALT Galata, geçtiğimiz on yılda Mimarlar Tasarım tarafından yeniden tasarlandığında, önemli yeni yapısal müdahalelerin getirilmesinin yanı sıra, ofisin mimari yaklaşımı, orijinal çağdaş özellikleri ortaya çıkarmak için binayı sonradan yüzey eklemelerinden de arındırdı. Yenilenen yapı içerisinde Osmanlı Bankası Müzesi; atölye alanları; arşiv araştırma projelerinin yorumlandığı ve tartışıldığı bir açık Arşiv; geçici bir sergi alanı yanı sıra bir cafe, restoran ve kitapçı bulunuyor.

Pilevneli Galeri

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

Uyarlamalı yeniden kullanımın iddialı örneklerinden Pilevneli Galeri, sanat ve kültür odaklı bir kentsel dönüşüm geçirmekte olan Taksim Dolapdere’de bulunuyor. Antrasit dikey nötr bir cephe ve özenle oluşturulmuş doğrusal açıklıkları ile dikkat çeken Pilevneli binası, üst üste bindirilmiş boya kaplamaları ve kaba ateş tuğlası duvarları ile, zamanın izlerini yansıtan temiz ama orijinal yüzeyler yaratmak için minimal düzeyde onarılmasının yanı sıra grotesk beton karkas, ek çelik kirişlerle güçlendirildikten sonra, eğik yapısı korunarak muhafaza edildi. Pilevneli Galeri, binanın ve semtin tarihinin izlerini taşırken, hem ulusal hem de uluslararası sanatçılar için 1500 metrekarelik çağdaş bir galeri alanı sağlıyor.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

1997 yılında Avrupa’da yılın müzesi seçilen Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi’nin dış duvarının güneydoğu tarafında, Atpazarı mahallesinde, birbirine bitişik iki Osmanlı yapısında yer almaktadır. Yeni bir işlevle yeniden tasarlanan müze Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Han isimli iki ayrı binadan, 11 alt bölüm ve 3 ana bölümden oluşmaktadır. Mahmut Paşa Bedesteni’nin Fatih dönemi baş vezirlerinden Mahmut Paşa tarafından 1464-1471 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmekte, Kurşunlu Han’ın ise Fatih dönemi baş vezirlerinden Mehmet Paşa’nın İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki imaretine vakıf olarak yaptırıldığı bilinmektedir. 1881 yılında çıkan yangından sonra terk edilen her iki yapı daha sonra Atatürk’ün isteği ile Anadolu’dan toplanan eserleri sergilemek amacıyla uzun yıllar süren yenileme çalışmaları sonucunda kapsamlı bir müzeye dönüştürülmüş ve bugünkü halini almıştır.

Madrid Prado Müzesi

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

Museo Nacional del Prado, 1785 yılında mimar Juan de Villanueva tarafından tasarlandı. Kral III. Charles’ın emriyle doğa tarihi kabinesini barındırmak için inşa edildi. Aslında binanın nihai amacı hükümdarın torunu Kral Ferdinand VII’ın eşi Kraliçe Maria Isabel de Braganza tarafından teşvik edilenmesi ile yeni Kraliyet Resim ve Heykel Müzesi olarak kullanılmasıydı. Kısa süre sonra adını Ulusal Resim ve Heykel Müzesi ve ardından Museo Nacional del Prado olarak değiştiren Kraliyet Müzesi, ilk kez Kasım 1819’da halka açıldı.

Metropolitan Müzesi

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

1871’de New York Şehri ile yapılan görüşmelerin ardından Central Park’taki East Park Drive, Fifth Avenue ve 79th ve 85th Street çapraz yolları arasındaki arazinin Metropolitan Müzesi’ne verilmesinin ardından, Metropolitan Müzesi’nin inşa edilecek ilk bölümünün inşasına başlandı. Amerikalı mimar Calvert Vaux ve Jacob Wrey Mould tarafından tasarlanan kırmızı tuğlalı bu yapı, Richard Morris Hunt ve oğlu Richard Howland Hunt tarafından Beaux-Arts tarzında tasarlandı. McKim, Mead & White firması, Fifth Avenue cephesindeki kanatları ise 1910’da tamamladı. Müzenin modernist yan camları ve arkası ise RocheDinkeloo’nun eseridir. Günüzdeki son haliyle Met Fifth Avenue, yaklaşık 400 m uzunluğunda ve 190.000 m2‘den büyük taban alanı ile orijinal 1880 yapımı binasının 20 katından daha büyüktür. Müze binası, çoğu dışarıdan görünmeyen 20’den fazla yapının bir birleşiminden oluşmaktadır. 1967’de New York Şehri Önemli Noktaları Koruma Komisyonu tarafından bir şehir simgesi olarak belirlenmiş ve iç kısmı, 1977’de Simgesel Yapıları Koruma Komisyonu tarafından ayrı olarak tanındı. Met’in ana binası, hem anıtsal mimarisi hem de bir kültür kurumu olarak önemi kabul edilerek 1986’da Ulusal Tarihi Dönüm Noktası olarak belirlendi.

Uffizi Müzesi

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

İtalya’nın tarih ve sanat kokan şehri Floransa’da bulunan ve rönesans döneminin en ünlü sanatçılarının paha biçilemez şaheserlerine ev sahipliği yapan Uffizi Müzesi, dünyanın en popüler müzelerinden biridir. İlk olarak Giorgio Vasari tarafından 1560 yılında Cosimo I de’ Medici için, Floransalı yargıçların ofislerini barındırmak amacıyla başlatıldı. Aslına bakılacak olursa ismi de “uffizi”, yani yapılma nedeni olan ‘ofisler’ anlamına geliyor. Uffizi binası, 20 yılı aşkın bir süre sonra Alfonso Parigi ve Bernardo Buontalenti tarafından 1581 yılında tamamlanıyor ve Uffizi, idari ofisleri ve devlet arşivi olan Archivio di Stato’yu tek bir çatı altında bir araya getiriyor. Bir süre sonra en üst kat, Medici hanedanının gücünü simgeleyen Roma heykellerinden oluşan koleksiyonları da dahil olmak üzere aile ve misafirleri için bir galeriye dönüştürülüyor ve yıllar içerisinde ailenin sanat eserlerini ve mücevherlerini sergilemek için kullanılıyor. Uffizi, günümüzde dünya üzerinde en çok ilgi gören sanat müzelerinden biridir. 2016 yılında iki milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayarak İtalya’nın en çok ziyaret edilen sanat galerisi olmuştur.

MoMA

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

The Museum of Modern Art, popüler adıyla MoMA, New York’un merkezi Manhattan’da bulunan son derece zarif ve minimal tasarımı ile tam da MoMA’nın modernist köklerine bağlı kalarak çağdaş bir suret ile ziyaretçilerini karşılıyor. MoMA’nın girişinde granit ve camdan oluşan ağırbaşlı bir cephe bulunuyor. Dökme betondan yapılmış duvarları ve tavanları; dayanıklı ve sağlam malzemelerin kullanımı, mimarisine güçlü, fiziksel bir varlık kazandırmakla beraber, topografyaya gömülü olan bu müze mimarisi, yakın bağlamına tepki veren farklı bir görünüm ortaya koyuyor. Modern sanatın geliştirilmesinde ve toplanmasında önemli bir rol oynayan müze, dünyadaki en büyük, etkili ve en çok ilgi gören modern sanat müzelerinden biri…

Zeugma Mozaik Müzesi

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

Dünyanın en önemli mozaikleri olduğu düşünülen eserlere ev sahipliği yapan Zeugma Mozaik Müzesi’ni kentle bütünleştirecek bir tasarım yapıldı. Ana yol ve park arasında düzenlenen bir sokak üzerine yerleştirilen projede, müzenin önünde genişleyerek bir kent meydanına dönüşen sokak, müze kompleksinin özgün yapı dilini oluşturan, program parçalarını bir arada tutan ve korunaklı bir kentsel dış mekân oluşturan metal bir üst örtü ile vurgulandı. Şeffaf bir cephe dili tercih edildi ve her iki yapının sokakla bütünleşmesi ve bazı eserlerin sokaktan seyredilebilir olması hedeflendi. İç mekân kurgusunda ise, eserlerin farklı seviyelerden izlenebilir olmasını sağlayan galeri boşlukları kullanıldı.

Baksı Müzesi

Mimarisiyle Dikkat Çeken Dünyanın En İyi Müze ve Sanat Galerileri

Bayburt’ta yer alan Baksı Müzesi’nin konumu, doğal özellikleriyle -topografyası, ırmağı, bitkileri, tarihin izleri ve gelenekleri- sanatçının zihnine girerek eserlerine yön veriyor. Sergi mekânının merkezinde konumlanan eser “Yaşamın Göbek Bağı”; nehrin akışından, bir yaşam taşıyıcısı olarak “su”dan, doğuyor; desenler ise bölgedeki rüzgârın enerjisinden besleniyor; bölgenin yerel taşlarından yapılmış kaideler üzerinde yerleştirilen sığır kuyruğu bitkilerinden yaratılan eserler şifa olgusunu esas alıyor; kilden heykellerin kökeni ise toprağa dayanıyor. Sanatçı eserlerin hepsini bağlayıcı ve büyüleyici bir şekilde bir araya getiren etkileyici bir yöntem oluşturuyor, bu da onları tek bir bütün gibi algılamamızı sağlıyor. Etkinliklere ve sergilere ev sahipliği yapan Baksı Müzesi’nde sanatçı Vuslat’ın müze bünyesindeki ilk kişisel sergisi “Emanet” 13 Haziran- 30 Kasım 2023 tarihleri arasında yer alacak. Vuslat, kendi köklerine geri döndüğü topraklardaki bu yeni kişisel sergisi için hazırladığı eserler (metin, heykel, çizim, ses, enstalasyon) çevresinde, güven, bağlılık, derin bir sadakat ve koruyuculuğun değerini ifade eden “emanet” kavramının tezahürlerini keşfetmeye davet ediyor.

Merve Yıldız
Merve Yıldız Tüm Yazıları