preloader

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

01.12.2023
İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

Yazı Boyutu:

Kültür ve sanatın başkenti İstanbul’da aralık ayı boyunca sanatseverlerle buluşan ve takviminize eklemeniz gereken tüm sergileri keşfedin.

Sanat sezonunun 2023 yılı içerisindeki yolculuğu devam ederken, birçok müze ve galeri yine sanatseverlere kaçırmamaları gereken sergileri sunuyor. “Aralık ayında İstanbul’da hangi sergileri görmeliyim?” diyenler için devam eden, yeni açılan ve ziyaretçilerini bekleyen sergileri OGGUSTO Aralık Sergi Rehberi’nde bir araya getirdik.

Bor Sanat, Orjin Meşrutiyet – Karma Sergi, “Parçalar & Haller”

Bor Holding kurucularından, Yönetim Kurulu Başkanı ve sanat koleksiyoneri Özgür Cem Hancan’ın sanata olan tutkusu ve kültür-sanat faaliyetlerine verdiği önemle kurulan Bor Sanat, küratörlüğünü Ebru Nalan Sülün’ün üstlendiği “Parçalar & Haller” sergisi ile Hancan Sanat Koleksiyonu’nu sanatseverlerle buluşturuyor. Hancan Sanat Koleksiyonu’ndan seçki sunan, 63 eseri bir araya getiren ve koleksiyonerliği bir koleksiyon üzerinden ele alan sergi; Fikret Mualla’dan Fahrelnissa Zeid’e, Nuri İyem’den Mehmet Güleryüz’e önemli bir sanat tarihi seçkisini barındırıyor.

Yer: Orjin Meşrutiyet Binası
Meşrutiyet Caddesi No:99 Kat:4 Beyoğlu

Tarih: 15 Kasım – 15 Aralık 2023

Akbank Sanat – Karma Sergi, “Bir İçgörü Mekânı: Akbank Sanat ve 30 Yıl”

Akbank Sanat, 30 yıllık sanat yolculuğunu “Bir İçgörü Mekânı: Akbank Sanat ve 30 Yıl” isimli sergiyle kutluyor. Erol Akyavaş’ın 1993 yılında açılan sergisinden başlayarak Akbank Sanat’ta düzenlenmiş 31 farklı sergiyi ve ardındaki hikayelerini yeniden günümüze taşıyan sergi, sadece Akbank Sanat’ın değil Türkiye’deki görsel sanatların gelişimini de gözler önüne seriyor.

Yer: Akbank Sanat

Tarih: 6 Aralık 2023 – 20 Ocak 2024

Galeri Deniz – Karma Sergi, “Birlikte Geleceğe”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

DenizKültür, ülkemizin dört bir yanından seçilen 45 genç sanatçıyı Deha Çun’un küratörlüğünde “Birlikte Geleceğe” adlı karma sergi kapsamında 15 Kasım – 3 Aralık tarihlerinde Galeri Deniz’de bir araya getiriyor. Eğitimlerini sürdürmekte olan ya da henüz tamamlamış olan ve Türkiye’nin çağdaş sanat yolculuğuna yeni ufuklar açabilecek gücü tekniklerinde barındıran genç sanatçıların toplamda 80 eseri sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Yer: Galeri Deniz

Tarih: 15 Kasım – 3 Aralık 2023

Brieflyart Galeri – İsmet Değirmenci, “Bul Beni”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

İsmet Değirmenci’nin “Bul Beni” başlıklı kişisel sergisi 16 Kasım 2023 tarihinde Brieflyart Galeri’de açılıyor. Sanatçı, “Bul Beni” sergisinde; 16 yüzyılda dünya keşiflerine katılan haritacı ressamların uzun yolculukları boyunca sevgilileri için çizdikleri “olmayan” adalar gibi, kendi düş adalarını çiziyor. “Bul Beni”de, Değirmenci’nin “Ada Resimleri”, “Yalnızlık Haritaları” resimleri ve pişmiş topraktan oluşan “Göç Portreleri” eserleri sanatseverlerle buluşuyor.

Yer: Brieflyart Galeri

Tarih: 16 Kasım – 10 Aralık 2023

EKAV-ARTIST New Generation 8 – Karma Sergi, “Sonsuzluğun İzinde”

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, kuruluşunun 32. yılında, üniversitelerin Güzel Sanatlar bölümlerinde okuyan ve farklı disiplinlerde başarı gösteren öğrencilere burslar vererek Türkiye’deki sanat eğitimine destek olmaya devam ediyor. Bu yıl sekizincisi düzenlenen “EKAV-ARTIST New Generation ∞” sergisini “Sonsuzluğun İzinde” ismi altında genç sanatçıların yapıtlarını bir araya getirerek sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Yer: Ekavart Gallery

Tarih: 7 Kasım – 17 Aralık 2023

Akaretler Sıraevler – Karma Sergi, “Base”

Yeni mezun sanatçıların yaratıcılıklarını ve üretme motivasyonlarını desteklemek, onların sanat profesyonelleri ve sanat izleyicileri ile diyaloglarını geliştirmek misyonuyla 7 yıldır düzenlenen BASE bu yıl 2023 mezunu olan sanatçıların eserlerini bir araya getirecek. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla; Bilgili Sanat işbirliği ve Akaretler Sıraevler ev sahipliğinde gerçekleşecek etkinlik, yeni nesil sanatçıların dünyaya ve sanata bakış açılarını gözler önüne serecek.

Yer: Akaretler Sıraevler

Tarih: 13 – 17 Aralık 2023

Ferda Art Platform – Güneş Terkol, ‘‘Kabin Fantastik

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

Güneş Terkol’un Ferda Art Platform’daki ilk solo sergisi ‘‘Kabin Fantastik’’te sanatçının bu yıl altı ayını geçirdiği Paris merkezli misafir sanatçı programı Art Explora’da ürettiği ve İstanbul’da üretimine devam ettiği daha önce görülmemiş son dönem işleri sergilenecek.

Yer: Ferda Art Platform

Tarih: 23 Kasım – 20 Aralık 2023

Decollage Art Space – Melisa Özgür, “432”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023
İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

Her ışık renginin farklı bir enerjiye sahip olduğu düşüncesinden ilham alan Melisa Özgür, “432” sergisiyle bu doğal olgunun sanatındaki yansımalarını ziyaretçilere sunuyor. 432 Hz frekansının, bilinen 440 Hz’e göre daha sakinleştirici olduğuna inanılan mucizevi bir frekans olduğu düşüncesi serginin temasını belirliyor. Melisa Özgür, sanat ilhamını tuvale yansıtırken iç enerjinin dışa vurumunu çağdaş bir bakış açısıyla yorumluyor.

Yer: Decollage Art Space

Tarih: 29 Kasım – 24 Aralık 2023

Dirimart – Canan Tolon, “Havadan Sudan

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

Canan Tolon’un kişisel sergisi ‘Havadan Sudan’, 23 Kasım – 24 Aralık 2023 tarihleri arasında Dirimart Dolapdere’de.

Yer: Dirimart

Tarih: 23 Kasım – 24 Aralık 2023

Goba Art & Design – Jülide Zeynep Günce, “Peace of Mind”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

Sanat ve tasarımın birleştiği bir platform vizyonuyla oluşan Goba Art & Design, Jülide Zeynep Günce’nin yeni sergisi ‘Peace of Mind’a ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Yeni sergisinin yaratımında ilhamını Spinoza’dan alan sanatçı, bireyin tekil olarak karmaşık düşünme sistemini değerlendirirken aslında toplum ile kurulan ilişkileri inceliyor ve parçadan bütüne sürecin hayatlarımıza olan etkisini gözler önüne seriyor. Sergide tuval üzeri akrilik ve karışık teknik uygulanarak yapılan on beş eser sergilenirken, her bir eser, evrenin bir parçası olduğumuza ve yaşamın bütününü etkilediğimize dair vurgularda bulunuyor. Sergide yer alan eserler, var oluştan bu yana insan, içsel hesaplaşmaların ve kişisel hırsların hüküm sürdüğü, her bireyin sınırlayıcı düşünce yapısından arındığı takdirde özgürleşebileceğini ve tüm benlikleriyle huzura ulaşılabileceği mesajını veriyor.

Yer: Goba Art & Design

Tarih: 2 – 25 Aralık 2023

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü – Karma Sergi, “Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

Küratörlüğünü Daniel-Joseph MacArthur-Seal ve Gizem Tongo’nun yaptığı “Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat” başlıklı sergi, resmî belgeler, güncel basın, tablolar, filmler, şarkılar fotoğraflardan oluşan bir dizi yazılı ve görsel malzemeyi bir araya getiriyor.

Yer: İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Beyoğlu

Tarih: 11 Ocak – 26 Aralık 2023

Simbart Projects – Ezgi Yakın, “Beklenen ve Artakalan Diğer Şeyler”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

Simbart Projects 3 Kasım – 29 Aralık tarihleri arasında galerinin temsiliyetli sanatçılarından Ezgi Yakın’ın “Beklenen ve Artakalan Diğer Şeyler” isimli ikinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçı, sergide ‘radikal hayal gücünün zayıfladığı bir zamanda manzara bize ne sunar ve manzaraya ne atfederiz’ sorularıyla ilgileniyor. Bu soruları pratiğinde geçmiş ve gelecek algısını etkileyen mekânsal ilişkilere bakarak yorumluyor.

Yer: Simbart Projects

Tarih: 3 Kasım – 29 Aralık 2023

Merdiven Art Space – Melike Kuş, “Eye to Eye in Dystopia

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

Çocukluk yıllarında iplere olan büyülü ilgisi ve bunun yaratıcılığına kök salmasıyla sanatının ilk filizlerini bu nesneyle buluşturan Melike Kuş, bakmak ve görmek kavramlarına odaklanıyor. Toplumsal olaylara yönelik bakış açımızın, bakmak ve görmek arasındaki ince çizginin bireylerin ilişkilerini nasıl şekillendirdiğini önemli ölçüde belirlediğini söyleyen sanatçı, bu iki kavram arasındaki farkın toplumsal meselelere hassas bir şekilde yaklaşmamızı etkilediğini belirtiyor. Toplumsal bağlamda, belirli bir konuya sürekli odaklanmak, distopyanın karanlık gölgelerini çevresel bağlamın üzerine düşürüyor. Kuş’un eserleri, belirli bir olaya odaklanmışlığı sorgulayarak, izleyicilere sadece alıştıkları durumlara değil, aynı zamanda değişim ve dönüşüm için farklı bakış açılarına açık olmalarını hatırlatıyor. Sorunlara karşı duyarsızlaşmak, bir bakıma toplumsal körlüğe yol açan bir ütopya arayışının sonucu olarak karşımıza çıkıyor. İplikler aracılığıyla örülen eserler, toplumsal körlük ile mücadele etmenin ve farkındalığı canlı tutmanın önemini vurguluyor. Her bir ipliğin kendi başına zayıf olabileceğine ancak farklı bakış açıları, yetenekler, düşünce tarzları ve deneyimlerin bir araya geldiğinde güçlü ve dayanıklı bir bütün oluşturduğuna dikkat çekiyor.

Yer: Merdiven Art Space

Tarih: 5 – 30 Aralık 2023

Performistanbul – Naz Balkaya & Emily Demetrio – “We are not alone: Panicattack Duo Retrospektifi, 2054”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

Naz Balkaya ve Emily Demetriou’dan oluşan sanatçı ikilisi Panicattack Duo’nun Performistanbul küratörlüğünde (Simge Burhanoğlu & Azra İşmen) düzenlenecek olan sergi ve performans serisi “We are not alone: Panicattack Duo Retrospektif, 2054”, 15 Eylül’de Performistanbul’da hayata geçiyor. Feminen bilginin ve dışlanmış pratiklerin yolunu arayan ve sorunlarının çözümünün bu olduğuna inanan ikilinin pandemiden sonra yaptığı ve sunduğu ilk çalışma serisi olan “We are not alone: Panicattack Duo Retrospektifi, 2054”, Performistanbul’un üç katına yayılıyor. Performatif sergi kapsamında sunulacak canlı performansların yanı sıra, resim, heykel, çeşitli karışık medya işleri ile video ve sesten oluşan bir yerleştirme bulunuyor. Performanslarla canlanan yerleştirmenin tamamı, ikilinin sanat kariyerleri boyunca yaptıkları kurgusal çalışmaları kronolojik olarak sergilerken aynı zamanda dönemin politik ve tarihi olaylarını da gözler önüne seriyor.

Yer: Performistanbul

Tarih: 15 Eylül – 30 Aralık 2023

Metrohan – Karma Sergi, “Sjećaš li se Sarajeva – Saraybosna’yı Hatırlıyor musun?”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

“Sjećaš li se Sarajeva – Saraybosna’yı Hatırlıyor musun?” sergisi, Bosna Sancak Kültür Günleri kapsamında sanatseverlerle buluşuyor. Abluka altındaki Saraybosna’yı içinde yaşanan trajediyi ilk elden tanıkların sivil bir tarih yorumuyla anlatan sergi, 4000 saatlik bu sivil video arşiv, Saraybosna kuşatma altındayken Kreševljaković kardeşler ve Nedim Alikadić öncülüğünde bir grup Saraybosnalı tarafından 1992-1995 yılları arasında el kameraları ile çekilen amatör videoların özel bir koleksiyondan oluşuyor.

Yer: Metrohan

Tarih: 2 Kasım – 31 Aralık 2023

Anna Laudel – Ekin Su Koç, “Venüs’ün Yeniden Doğuşu”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023
İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023
İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

Anna Laudel Istanbul, Ekin Su Koç’un Berlin’de hazırlıklarına başlayıp, Ayvalık’ta üretimini tamamladığı eserlerinin yer aldığı, beden algısı, cinsiyet önyargıları ve kadın olma hali temaları etrafında şekillenen,“Venüs’ün Yeniden Doğuşu” sergisine 11 Kasım – 31 Aralık tarihleri arasında ev sahipliği yapacak. İsmi ile, 15. yüzyılda Floransa’da rönesans akımının önemli sanatçılarından Botticelli’nin “Venüs’ün Doğuşu” adlı eseri üzerinden cinsiyet eşitliğine gönderme yapan sergi, kadınları ve cinsiyet kimliğini toplumsal normların dışında tanımlayan herkesi özgürleştiren, sanatın ve estetiğin birleştirici gücünden beslenen bir seçki sunuyor. Sanat tarihinde sıkça işlenmiş olan mitolojik ve klasik eserler, bu sergi ile yeni bir kimlik kazanıyor. Sergide, kadın bedenlerini objeleştiren, sanat tarihinin kült sayılan eserleri Ekin Su Koç’un modern ve protest tarzıyla yeniden yorumlanıyor. “Kendileri için 3 Güzeller”, “Sadece 2 Güzeller”, “Venüs’ün Yeniden Doğuşu”, “Adem’in Yeniden Yaratılışı”, “İnci Kolyeli Çocuk” ve “Ofelya’nın İntihar Etmediği Nehrin Çiçekleri” gibi zamanın testini geçmiş eserlerin temsil ettiği dayatmacı, kalıplaşmış anlayış ve estetik değerler mizahi bir bakış açısıyla sorgulanıyor. Sergi 3. dalga feminizm akımından beslenerek kendi estetik değerlerini yaratıcı bir şekilde yeniden ortaya koyuyor.

Yer: Anna Laudel

Tarih: 11 Kasım – 31 Aralık 2023

Türkiye İş Bankası Müzesi – Karma Sergi, “Yaşasın Cumhuriyet”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Siyasi ve askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsun, iktisadi zaferle taçlanmazsa sonuç kalıcı olamaz” sözünden hareketle ve Cumhuriyetin 100. yılını coşkuyla kutlamak üzere hazırlanan sergide iktisadi ve sosyal hayatın kalkınmasına mercek tutuluyor.

Yer: Türkiye İş Bankası Müzesi

Tarih: Yıl sonuna kadar pazartesi günleri hariç ziyaret edilebilir

DG Art Gallery & Projects – Erdoğan Zümrütoğlu, “Herkes ve Hiç Kimse”

Erdoğan Zümrütoğlu’nun kişisel sergisi “Herkes ve Hiç Kimse”, DG Art Gallery & Projects’te akademisyen Zeynep Öztürk’ün ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Zarif bir ikilik vurgusu üzerinden gelişen çalışmalarla bu sergi, sanatçının sanatsal yolculuğundaki ara duraklardan biri olma özelliği taşıyor. Sanatçı, isminde bir ikili karşıtlığın izini süren sergisinde, çok sevdiği figüratif soyutlama tekniklerini kullanarak resim ve heykelde birbirine zıt insani duyguları keşfetmeye devam ediyor. Tuval yüzeyinde derinleşerek anlam katmanları oluşturan dünyasını aktarırken ise, doğal ve anlık olarak gelişen içgüdüsel kompozisyonlarla, önceden tasarlanmayan akıcı ve dönüşlü jestler yaratıyor. Bu resimler destansı boyutları ve oluşturulan formlar itibarıyla anıtsal olmalarının yanı sıra, sanatçının eserlerindeki akıcı teatralliğin de temelini oluşturuyor.

Yer: DG Art Gallery & Projects

Tarih: 30 Kasım 2023 – 3 Ocak 2024

10_12 Gallery – Zeynep Erkman, “Kim Kaybolmayı İstememiştir Ki”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

“Kim Kaybolmayı İstememiştir Ki” insanın psikesinin ilgi çekici bir keşfi olarak ortaya çıkıyor. Serginin teması, büyük ölçekli ve canlı renklerden oluşan soyut tuvaller ve mekana özgü enstalasyonların aracılığıyla, iki farklı ancak birbiriyle bağlantılı anlatıyı pürüzsüz bir şekilde iç içe geçirerek, insan deneyiminin ikili doğasını ortaya koyuyor. Sergi, sanat yaratımına, düşünme ve içine kapanma odaklı bir lens üzerinden yaklaşarak insan psikolojisine açtığı pencereler ve zihin ile duygunun özünü ve karmaşıklığını yakalıyor.

Yer: 10_12 Gallery

Tarih: 30 Kasım 2023 – 6 Ocak 2024

Brieflyart Galeri – Ahmet Yeşil, “İzler”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

Ahmet Yeşil’in son dönem çalışmalarından oluşan “İzler” başlıklı yeni kişisel sergisi, 14 Aralık tarihinde açılıyor. T.C. Cumhurbaşkanlığı Koleksiyonu, İngiltere Kraliyet Koleksiyonu, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi Koleksiyonu gibi birçok kamu ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunan Ahmet Yeşil’in “İzler” başlıklı serisinde çok katmanlı eserler yer alıyor.

Yer: Brieflyart Galeri

Tarih: 14 Aralık 2023 – 14 Ocak 2024

Grand Art – Laura Margarita ve Cengiz Yatağan

Grand Hyatt İstanbul, çağdaş sanatı ve genç sanatçıların eserlerini, Grand Art platformunda sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Şehrin sanatından, kültüründen ve mimarisinden ilham alan tasarım detaylarıyla ön plana çıkan Grand Hyatt İstanbul, düzenlediği etkinliklerle sanatın nabzını tutuyor. Türkiye’den ve dünyadan bugüne kadar pek çok sanatçının eserlerinin sergilendiği, “Grand Art”, yeni sergisinde Dominikli sanatçı Laura Margarita ile Türk sanatçı Cengiz Yatağan’ın eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Yer: Grand Hyatt İstanbul

Tarih: 17 Kasım 2023 – 17 Ocak 2024

Sevil Dolmacı Gallery – Chris Daze Ellen, “People and Places”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023
İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023
İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

Sevil Dolmacı İstanbul, Amerikalı graffiti sanatçısı ve ressam Chris DAZE Ellis’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “People and Places”i 24 Kasım 2023-31 Ocak 2024 tarihlerinde İstanbullu sanatseverlerle buluşturuyor. Sergi, Ellis’in Amerika’daki stüdyosunda ürettiği eserler ile 2022’de İstanbul’da Sevil Dolmacı Art Residency Programı kapsamında yaptığı üretimlerden oluşuyor. İzleyiciyi dışarıdan hoş görünen ancak daha az işlevsiz ve kaotik olmayan bir metro yolculuğuna davet eden sanatçı, bu yolculukta yolcuları kendilerini hoş olarak nitelendirilemeyecek bir yere yönlendirebiliyor. DAZE, sokakta anlık olarak yanından geçen ama bilinçaltında iz bırakan ya da yolculuğu esnasında gördüğü kişilerin aklında kalan görüntülerini derleyerek eserlerindeki karakterleri yaratıyor. Sanatçı, sergisinde dışavurumcu fırça darbeleri ve yoğun boya kullanımı ile ürettiği tuval işlerinin yanı sıra 2022 senesinde Türkiye’ye ilk kez geldiğinde İstanbul’dan aldığı ilhamla ürettiği seramik işlerini de sergiliyor. Kendi tarzında boyadığı seramik çömlekler, sanatçının dinamik imgeleme tarzını ve renk paletini yansıtıyor.

Yer: Sevil Dolmacı İstanbul

Tarih: 24 Kasım 2023 – 31 Ocak 2024

Piu Art Cafe – Emine Madenci Dülek, Derya Okçu ve Candan Kadakal, “Kadın ve Doğa”

Piu Art Cafe, Emine Madenci Dülek’in yağlı boya tablolarını, Derya Okçu’nun heykellerini ve Candan Kadakal’ın alkollü mürekkep bazlı çalışmalarını “Kadın ve Doğa” adlı sergi ile sanatseverle buluşturuyor.

Yer: Piu Art Cafe

Tarih: 25 Kasım 2023 – 1 Şubat 2024

Arter – Sarkis, “Sonsuz”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

Emre Baykal’ın küratörlüğünü üstlendiği “SONSUZ” sergisi, 1980’li yıllara tarihlenen yapıtlardan başlayıp sanatçının 2015 yılında Venedik Bienali Türkiye Pavyonu için gerçekleştirdiği Respiro isimli yerleştirmesinin Arter Koleksiyonu’na bağışladığı neon ve aynalarını da içine alıyor. Bir mekânla birlikte var olmak, mekânsal referanslar veya çağrışımlar üstlenmek veya yeni bir mekân kurgulamak üzere tasarladığı yapıtlarını her sergilenişte değişime ve yorumlamaya açık tutan Sarkis, “SONSUZ” başlıklı kişisel sergisinde Arter Koleksiyonu’nda yer alan yapıtlarından seçtiklerini bir araya getiriyor. Sergi, Sarkis’in farklı mecralar kullanarak ürettiği yapıtların kendine özgü belleklerini birbirleriyle kurdukları ilişkiler aracılığıyla genişletirken, onları içine yerleştikleri mekânda yeni bir yolculuğa çıkarıyor.

Yer: Arter, Dolapdere

Tarih: 4 Mayıs 2023 – 4 Şubat 2024

YUNT – Karma Sergi, “Şehir Nerede?”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

Kâr amacı gütmeyen sanat ve etkileşim alanı YUNT, Emre Zeytinoğlu küratörlüğündeki ilk sergisi “Şehir Nerede?” ile 4 Kasım 2023 – 4 Şubat 2024 tarihleri arasında kapılarını açıyor. Sergi, İstanbul’a nostaljik yaklaşımların ya da geleceğe ait iyileştirici düşüncelerin dışında, şehrin bugünkü gerçeği üzerinden hareket ediyor. “Merkez-çevre” ayrımının silikleşmeye başladığı şehirde, artık ne ideal bir “İstanbullu”dan ne oraya sonradan gelen ve o “kültüre yabancı olduğu ileri sürülen” arasındaki ayrımdan ne de “eski İstanbul görüntüleri”nin tekliğinden söz edilebilir. Sergide yer alan sanatçılar, ortaya koydukları yapıtları ile bize yeni bir “İstanbul gerçeği”nin düşünülmesi gerektiğinden söz etmektedirler. Şehrin bilinen simgeleri yerine, günümüz sisteminde işlev kazanmış yeni yapıların, meydanların, mahallelerin ve şehirdeki farklı grupların görüntüleri ile karşılaşırız. İstanbul’da bir yandan var olan kültürel yapı ile bugünün yenilerinin buluştukları ve ayrıştıkları durumlar ortaya konulmaktadır.

Yer: YUNT

Tarih: 4 Kasım 2023 – 4 Şubat 2024

Pera Müzesi, Karma Sergi – “Tam Yerinden”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

Panoramik resim ve fotoğraflar üzerinden, İstanbul’un temsil tarihini yeni perspektiflerle değerlendirmeyi amaçlayan sergi, “panorama” formunun geçmişini eleştirel bir çerçevede, farklı boyut ve bağlamlarıyla ele alıyor. Panoramik görüntülerin üretim ve tüketimindeki katmanlı ilişkileri irdelerken görüntülerin farklı izleyici kitleleri arasında dolaşımını, algılanma şekillerini, yüzyıllar içinde yaygınlık kazanmış farklı medyalar arasındaki bağlantıları da sorguluyor. Sergide, daha önce hiç teşhir edilmemiş ve yayımlanmamış bir erken on dokuzuncu yüzyıl panoraması ilk kez gün yüzüne çıkıyor. Barker, Gudenus, Schranz, Melling, Dunn, Robertson gibi İstanbul’a panoramik bakan sanatçıların eserlerinin en niteliklilerinden bazılarının bir araya geleceği sergi, panoramik bakışın yangın felaketlerinden sanayileşmeye, İstanbul tarihinin farklı unsurlarını belgelemekte nasıl kullanıldığını da ortaya seriyor.

Yer: Pera Müzesi

Tarih: 26 Ekim 2023 – 24 Mart 2024

Pera Müzesi – Karma Sergi, “Gelecek Hatıraları”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

Gelecek, geçmişte biriktirilen tanıdık nesneler aracılığıyla hatırlanabilir mi? Gelecekte parça parça belirecek hatıraları şekillendirmek, geçmişi anlamayı ve korumayı kolaylaştıran bir araç olabilir mi? Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan yola çıkan “Gelecek Hatıraları,” nesnelerin yardımıyla hatırlananlara odaklanırken güncel yapıtlar aracılığıyla hafıza ile gelecek arasında kurulan bağları araştırıyor. Hatıra olarak alınan, belli bir yer ve zamanı hatırlatan veya koleksiyonu yapılan nesnelerin kültürel ve sembolik değer ve anlamı, kişisel yolculuklarla bölgenin hafızasını birbirine örüyor.

Yer: Pera Müzesi

Tarih: 26 Ekim 2023 – 24 Mart 2024

Lale Vakfı – Andy Warhol, “İstanbul”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

Yirminci yüzyıl çağdaş sanatının en etkin isimlerinden ve Pop-art hareketinin öncüsü Andy Warhol’un 125 eserinin yer aldığı “Andy Warhol-İstanbul” Sergisi, İstanbul Lale Müzesi’nde sanatseverler buluşuyor.

Yer: Lale Müzesi

Tarih: 18 Ekim 2023 – 31 Mart 2024

Borusan Contemporary – Mat Collishaw, “Aritmi”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

Çağdaş sanatın öncü imzalarından Mat Collishaw’un, aralarında Borusan Contemporary siparişiyle ürettiği mekâna özgü heykelinin de yer aldığı özel seçkisi, Alice Sharp küratörlüğünde izleyiciyle buluşuyor.

Doğa ile duyular ve hayal gücü aracılığıyla bağ kurmayı, farklı görme biçimleri üzerinden öneren Aritmi’nin, 14 Eylül Perşembe günü Perili Köşk’te gerçekleşecek basın toplantısıyla sanat severlerle buluşuyor.

Yer: Borusan Contemporary

Tarih: 14 Eylül 2023 – 18 Ağustos 2024

Miniatürk Müzesi – Karma Sergi, “İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi”

Geçmişte dünya tarihini şekillendiren olaylar, şehirler ve medeniyetler, gelecekte ise dünyamızı bekleyen yeni yerleşimler ve yaşam dinamiklerini ilham alan ve gerçek yaşamdan 87 kez küçük, hareketli teknolojik model sergileri üreten Modelport’un hazırladığı “İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi”, bir zamanlar Roma İmparatorluğu ve sonrasında Osmanlı İmparatorluğu’nun merkezi olan İstanbul’un 400 bin metrekarelik en tarihi bölgesini hareketli modellerle yeniden canlandırıyor.

Yer: Miniatürk

Tarih: Süresiz

Ara Güler Müzesi – Ara Güler, “Bir Avuç Güzel İnsan”

İstanbul Sergi Rehberi: Aralık 2023

Ara Güler’in erken yaşlarda başlayan edebiyat merakından yola çıkarak fotoğraflamaya başladığı Türkiye ve dünyanın önde gelen edebi figürlerine ait portreleri içeren “Bir Avuç Güzel İnsan” başlıklı sergi, Ara Güler Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor. Ara Güler’in fotoğrafladığı Türkiye ve dünyanın önde gelen edebi figürlerine ait portreleri içeren sergi, aynı zamanda Ara Güler’in edebiyatçılarla kurduğu dostluklara da ışık tutuyor.

Yer: Ara Güler Müzesi, Şişli

Tarih: Süresiz

{141067}

Gizem Çıldız
Gizem Çıldız Tüm Yazıları