preloader

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

24.01.2023
İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Yazı Boyutu:

aaa

Sanat galerileri kışın da hareketli ve hız kesmeden devam ediyor. Şubat ayı içerisinde İstanbul’daki galeriler yine sanatseverleri bekliyor. Şubat ayı için sanat takviminizi yaparken görmeniz gereken sergileri sizler için derledik.

Sanat sezonu 2023’e de hızlı bir giriş yapmasının ardından hareketliliğini sürdürüyor. Kış aylarında da birçok müze ve galeri yine sanatseverlere kaçırmamaları gereken sergiler sunuyor. İstanbul’da şubat ayı boyunca sanatın hareketli günleri yaşanacak. “Şubat’ta İstanbul’da hangi sergileri görmeliyim?” diyenler için devam eden, yeni açılan ve izleyicilerini bekleyen sergileri OGGUSTO Şubat Sergi Rehberi’nde sizler için hazırladık.

Ocak’ta Devam Eden Sergiler

Versus Art Project – SABO, “Golden Hours”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

SABO’nun, Elâ Atakan küratörlüğünde gerçekleşen “Golden Hours” adlı kişisel sergisi, 15 Aralık – 28 Ocak tarihleri arasında Versus Art Project’te izleyiciyle buluşuyor. SABO, galeride gerçekleşen üçüncü kişisel sergisinde, insanı mutlu eden anların sevgi dolu şefkatli ışığını yapıtlarına taşıyor. İyilik dolu ve sıcak hissiyatın izini süren sanatçı, aile albümlerini karıştırırken huzur anılarının peşine düşüyor.

Yer: Versus Art Project, Beyoğlu

Tarih: 15 Aralık 2022 – 28 Ocak 2023

Mixer – Hilal Polat, “Ehven-i Şer”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Hilal Polat, zihinsel sürecininin ürünü olan tanımlanmamış tarif edilmemiş mitolojik karakterler izleğinde Ehven-i Şer sergisini şekillendiriyor. Bu tanımlanmamış, efsunlu ve alışılmadık biçimlerle tasvir edilen mitolojik karakterler bize ortak bir soruyu yöneltiyor: “Bize bakınca gerçekten ne görüyorsunuz?” Sergi, 17 Aralık 2022-28 Ocak 2023 tarihleri arasında Mixer’de izlenebilir.

Yer: Mixer, Beyoğlu

Tarih: 17 Aralık 2022-28 Ocak 2023

Arter – Ahmet Doğu İpek, “Başımızda Siyahtan Bir Hâle”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Başımızda Siyahtan Bir Hâle, Ahmet Doğu İpek’in 2020–2022 yılları arasında farklı mecraları kullanarak bu sergi bağlamında ürettiği eserleri bir araya getiriyor. Kum fırtınası, yanardağ patlaması, heyelan ve güneş tutulması gibi doğa olaylarından yola çıkan resimler, çizimler, yerleştirmeler ve video eserler, insan ölçeğini aşan görkemli varoluşlarıyla hem büyüleyici hem de ürkütücü bir nitelik üstlenen bu fenomenleri soyut bir dille yorumluyor.

Yer: Arter, Beyoğlu

Tarih: 19 Mayıs 2022 – 29 Ocak 2023

Pi ArtworksNancy Atakan, “Zamanın Kokusu

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Pi Artworks, Nancy Atakan’ın galerideki 8. Kişisel sergisi Zamanın Kokusu’nu izleyiciyle buluşturuyor. Sanatçının nakış işlerinin ve onlara ilham olan suluboyalarının bir arada gösterileceği sergi, kişinin zaman deneyimi ışığında yaşantıyı yeniden ele almasını ve hayal etmesini konu alıyor.

Yer: Pi Artworks, Beyoğlu

Tarih: 10 Aralık 2022 – 31 Ocak 2023

Pi Artworks – Nancy Atakan,İstanbul Zamanın Kokusu”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Nancy Atakan’ın nakış işlerinin ve onlara ilham olan suluboyalarının yer aldığı “Zamanın Kokusu” başlıklı kişisel sergisi 10 Aralık 2022 – 31 Ocak 2023 tarihleri arasında Pi Artworks’te sanatseverlerle buluşacak. Nancy Atakan’ın Pi Artworks’teki sekizinci kişisel sergisi olan “Zamanın Kokusu”, kişinin zaman deneyimi ışığında yaşantıyı yeniden ele almasını ve hayal etmesini konu alıyor. Atakan’nın görsel iletişim dili, tarihsel, kültürel ve toplumsal değişimlerin zihinde yer edinen ve bedende izleri okunabilen etkilerinden yararlanarak, geçmişe dair ve geleceği şekillendiren imgeleri birbiriyle yan yana getiriyor.

Yer: Pi Artworks

Tarih: 10 Aralık 2022 – 31 Ocak 2023

Dirimart – Cihan Öncü, “Düşler ve Sapmalar”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Dirimart, Cihan Öncü’nün galerideki ikinci kişisel sergisini izleyicilerle buluşturuyor.Öncü’nün yeni işleri, renkli jölelerin yanlarına yerleştirilmiş, onlar tarafından ele geçirilmeye can atan, üzerlerine tuhaf sıvılar dökülen kadifemsi nesnelerin imajlarından oluşuyor.

Yer: Dirimart, Beyoğlu

Tarih: 16 Aralık 2022 – 31 Ocak 2023

Trump Art Gallery – Turan Büyükkahraman, “Renk Titreşimleri”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Sanatçı Turan Büyükkahraman’ın renklerin gizemli dünyasının kapılarını araladığı ‘Renk Titreşimleri’ adlı resim sergisi, Ocak ayında sanatseverlerle buluşuyor. Doğa mucizesi olan renklerin büyülü dansının tuvallere taşındığı sergi, 31 Ocak’a kadar Trump Art Gallery’de gezilebilir.

Yer: Trump Art Gallery, Şişli

Tarih: 31 Ocak 2023

Şubat Ayı Sergileri

Galeri Nev İstanbulKarma Sergi, “İntrospektif: Zamanda Rastlaşmalar”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Galeri Nev İstanbul, 23 Aralık 2022 – 3 Şubat 2023 tarihleri arasında İntrospektif: Zamanda Rastlaşmalar başlıklı grup sergisi ile sanatseverleri ağırlayacak. Sergi, “kendini bilmek ve tanımak için kendine içeriden bakma, iç gözlem” anlamına gelen introspective teriminden hareketle, eserleri tek bir tema altında bir araya getirmektense içlerinde oluşturdukları farklı diyaloglara kulak vermeyi seçen bir küratöryal yaklaşımı benimsiyor.

Yer: Galeri Nev İstanbul, Beyoğlu

Tarih: 23 Aralık 2022 – 3 Şubat 2023

Bozlu Art ProjectGamze Taşdan, “Cumhuriyet Kızları”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Gamze Taşdan “Cumhuriyet Kızları” isimli dördüncü kişisel sergisinde, Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte bilinçli bir modernleşme ülküsünün simgesi haline gelen genç kızları konu edinerek, kolektif hafızamızda yer eden ulusal bir imgeye odaklanıyor. Toplumsal cinsiyet ve popüler kültür arasındaki ilişkiyi özellikle Yeşilçam bağlamında irdelediği resimleriyle tanınan Taşdan yeni serisinde, kadınların kamusal bir görünürlük kazanma ve kendi benliklerini arayış süreçlerini kendine has duyarlı, renkli, neşeli ama aynı zamanda düşündürücü üslubuyla ele alıyor.

Yer: Bozlu Art Project, Şişli

Tarih: 20 Aralık 2022- 4 Şubat 2023

Karşı Sanat Çalışmaları – Karma Sergi “Iskalamak”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın düzenlediği Genç Sanatçı Fonu 2022 Dönemi “Iskalamak” Sergisi insan-doğa ilişkileri de dâhil olmak üzere her türlü eşitsiz ilişkiden arınmış bir dünyayı hayata geçirmek misyonuyla kurulan ALİKEV’in, genç sanatçılara destek olmak üzere hayata geçirdiği bir proje. Sergide tarihten, edebiyattan, görsel kültürden ıskalamaya yaklaşımlarla şekillenen üretim süreçleri ile sanatçılar arşiv, belgesel, resim, video, film, fotoğraf, enstalasyon gibi medyumları ifade alanları olarak kullanıyorlar.

Yer: Karşı Sanat Çalışmaları, Beyoğlu

Tarih: 14 Ocak – 4 Şubat 2023

Ferda Art Platform – Ecemnaz Dalmaz, “Orda Olmak İsterim Ama Olamam”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Ecemnaz Dalmaz’ın, tekrar eden yeni yaratım anlayışında ikinci solo sergisi “Orda Olmak İsterim Ama Olamam”, kendi geçmişinden kalan görgü tanıklığı ile Ferda Art Platform’da sanatseverler ile buluşuyor.

Yer: Ferda Art Platform, Şişli

Tarih: 13 Ocak 2023 – 4 Şubat 2023

Müze Gazhane – “Virtual Landscapes” VR Sergisi

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Uluslararası sanal gerçeklik (VR) ağı Galaxy Network’ün bu yıl “Virtual Landspaces” adıyla ikincisi düzenlediği sergisi Türkiye, İtalya, İspanya, Fransa, Almanya, Japonya ve Güney Kore’nin de aralarında bulunduğu yedi ülkede eş zamanlı olarak gerçekleşiyor. Fahad Rehman ve Virgile Mangiavillano’nun Türkiye’de kurduğu platform VR Future’ın ev sahipliği yaptığı sergi, 3-5 Şubat 2023 tarihlerinde İstanbul’da Müze Gazhane’de ücretsiz olarak sanatseverlerle buluşuyor. Sergide Venedik, Cannes, Tribeca ve Sundance gibi prestijli film festivallerinin VR bölümlerinden ödüllü filmler gösteriliyor.

Yer: Müze Gazhane, Kadıköy

Tarih: 3-5 Şubat 2023

Corpus Gallery – Karma Sergi, “Bir ‘’Mit‘’ Yaratmak’’

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Ataman Oğuz, Mehmet Ali Yıldız , Muhammet Bakır ve Sefa Çatuk’un yer aldığı sergide, sanatçılar eserleri üzerinden oluşturmuş oldukları kişisel mitlerini geçmiş ile içinde bulunduğumuz zaman dilimi arasında yaşanılan hayata dair çelişkileri, gerçekleri, belirsizlikleri ve zamana bağlı değişim gösteren yaşam hikayelerini kendilerine ait bir dille anlatıyorlar.

Yer: Corpus Gallery

Tarih: 12 Ocak – 5 Şubat 2023

Emaar Arthub – “Murat Arık Portreler Fotoğraf Sergisi’’

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Haluk Bilginer’den İsmail Hacıoğlu’na Ünlü İsimlerin Yer Aldığı Murat Arık Portreler Fotoğraf Sergisi Emaar’da. Arık, tutkuyla devam ettirdiği sanat hayatı boyunca kadrajına aldığı iş dünyasından sanat dünyasına kadar pek çok ünlü ismin siyah beyaz portresinin yer alacağı ilk sergisiyle sevenleriyle buluşuyor.

Yer: Emaar, Üsküdar

Tarih: 15 Ocak – 5 Şubat 2023

Merkur Art Gallery – Fran Aniorte, “Ritüel / Rituel”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Karaca sponsorluğunda gerçekleştirilen sergi, MERKUR’ün Polat Piyalepaşa’da yer alan mekânında yapılıyor. Aynı zamanda markanın kreatif direktörü olan Aniorte eserlerinde, antik Akdeniz törenlerinden ilham aldığı eski bir ritüeli günümüze taşıyarak yeniden yorumluyor.

Yer: Merkur Art Gallery

Tarih: 12 Ocak – 12 Şubat 2023

GaleriMiz – Emel Başarık, “6 Numara”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Emel Başarık’ın ikinci kişisel sergisi “6 Numara”, 17 Ocak Salı günü GaleriMiz’de ziyarete açılıyor. Adını Burgazada’da bir plajdan alan sergi, şehre hem yakın hem uzak, güncel ama nostaljik, kalabalığın içinde ama yalnız olma temalarına odaklanıyor.İlk kişisel sergisi “Geçerken”de, şehir içindeki insanların hareket hâlinde olması ile ilgilenen sanatçı, kalabalıkların sürekli devinim hâlinde olduğu toplu taşıma istasyonları ve metroları merkezine koyuyordu. “6 Numara”da ise kalabalıklar hakimiyetini koruyor ancak sayfiye huzuru ve ferahlığı bazense ağırlığı ortamı sarıyor.

Yer: GaleriMiz, Şişli

Tarih: 17 Ocak – 7 Şubat 2023

UniqExpo – “Tutankhamun, Çocuk Kral’ın Hazineleri”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

20. yüzyılın en büyük arkeolojik keşfi kabul edilen ve ölümünün üzerinden geçen 3300 yıldan sonra tüm dünyada büyük bir üne kavuşan Firavun Tutankhamun’un kral mezarında bulunan hazineler, her yaştan milyonlarca insanın ilgisini çekmeye devam ediyor. İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından 1922’de “bozulmamış halde bulunan ilk firavun mezarı” özelliği taşıyan Tutankhamun’un mezarından çıkarılan eserler, Mısır’daki Krallar Vadisi’nde gün yüzüne çıkarılan en zengin ve görkemli hazine olma özelliğini taşıyor.1961’den bu yana 62 yıldır dünyayı dolaşan ve ziyaretçi rekorları kıran Çocuk Kral Tutankhamun’un Hazineleri Sergisi, ilk kez Türkiye’de UniqExpo İstanbul’da 20 Ocak 2023 Cuma günü ziyarete açılacak. Biletler 1 Ocak 2023’ten itibaren Biletix ve Mobilet bilet platformlarından satışa sunuldu.

Yer: Uniqİstanbul, Sarıyer

Tarih: 20 Ocak – 10 Şubat 2023

Bilet: Biletix

Anna Laudel – Hanefi Yeter, “Vesile”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Anna Laudel İstanbul, sanatçı Hanefi Yeter’in 2019 yılından beri ürettiği çeşitli kompozisyon, heykel, desen ve seramik çalışmalarının yer aldığı ‘Vesile’ isimli kapsamlı kişisel sergisine 16 Aralık 2022 – 11 Şubat 2023 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Yer: Anna Laudel İstanbul, Beyoğlu

Tarih: 16 Aralık 2022 – 11 Şubat 2023

Zilberman Gallery – Carlos Aires, “I will Die…As Will You”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Zilberman, Mısır Apartmanı’ndaki ana galeri mekânında, 17 Aralık 2022 – 11 Şubat 2023 tarihleri arasında Carlos Aires’in I will die… As will you (Ben öleceğim… Sen de) başlıklı Türkiye’de yer alacak kişisel sergisini sunuyor. Sergi kapsamında; mekâna özgü çoklu bir heykel yerleştirmesi, fotoğraf baskılardan oluşan kolajlar, banknotlardan yapılmış tipografik bir çalışma olmak üzere sanatçının yeni çalışmaları yer alıyor.

Yer: Zilberman, Beyoğlu

Tarih: 17 Aralık 2022 – 11 Şubat 2023

Meşher – Karma Sergi, “Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin?”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Yunan mitolojisinden Ekho ve Narkissos’un karşılıksız aşk mitinden hareketle yurt içi ve yurt dışından toplam 45 sanatçının 120’ye yakın eserinden oluşan, Meşher’deki “Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin?” isimli sergi ziyaretçileri ile buluşuyor.

Yer: Meşher, Beyoğlu

Tarih: 14 Eylül 2022 – 12 Şubat 2023

MERKUR – Fran Aniorte, “Ritüel”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Karaca ürünlerinin tasarımcılarından Fran Aniorte, antik Akdeniz törenlerinden ilham aldığı eski bir RİTÜEL’i günümüze taşıyarak yeniden yorumluyor. Bir sofra etrafındaki yemek ritüelleri hem geçmişimizin, hem de bugünümüzün bir parçası. Türkiye’de meze ve İspanya’da tapas, vazgeçilmez sofra buluşmalarının ve yemek paylaşımlarının kültürel önemini temsil ediyor. Fran Aniorte’in sergisinde yer alan enstalasyonlar, seramik, ahşap ve camlar çağdaş törensel objeleri temsil ediyor.

Yer: MERKUR, Piyalepaşa

Tarih: 12 Ocak -12 Şubat 2023

Istanbul Concept Gallery – Andreas Georgiadis, “Geri Dön / Come Back”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Yunan sanatçı Andreas Georgiadis’in ünlü Yunan şair Konstantinos Kavafis’e (C.P. Cavafy) ithaf ettiği Geri Dön / Come Back isimli sergisi Istanbul Concept Gallery’de sanatseverle buluşuyor. Tüm eserlerin kâğıt üzerine mürekkeple Kavafis’in evreninden göndermelerle üretildiği sergi ismini şair Konstantinos Kavafis’in Come Back isimli şiirinden alıyor. Andreas Georgiadis’in fırçalarıyla bizi Kavafis’in ayak izlerini takip edercesine İskenderiye’ye götürdüğü sergideki eserler, şair ve hayatı ile olduğu kadar Kavafis’in yapıtlarının önde gelen isimleriyle de diyalog kurmaya çalışıyor.

Yer: Istanbul Concept Gallery, Beyoğlu

Tarih: 17 Ocak-12 Şubat 2023

Salt Beyoğlu – Karma Sergi, “Sahnede 90’lar”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Salt’ın 1990’lar Türkiye’sindeki kültürel ortamı ve sanat üretimlerini sahne ve performans kavramları odağında inceleyen yeni sergisi “Sahnede 90’lar” izleyicilerle buluştu. Türkiye’de toplumsal, siyasi ve ekonomik anlamda hızlı değişimlerin yaşandığı 1990’lı yıllar, aynı zamanda özellikle İstanbul’un kültür, sanat, performans ve eğlence sahnesinde serbestlik sınırlarının sürekli genişletildiği bir döneme işaret eder. Sanat ortamında “disiplinlerarası” kavramı da bu dönemde gündeme gelir. Doğası gereği farklı disiplinlerden beslenen ve deneysel bir sanat pratiğine işaret eden performans, pek çok sanatçıya yenilikçi bir alan açar. Sahnede 90’lar, bu dönemin performans üretimlerine yoğunlaşarak kültür, sanat ve eğlence tarihine çok yönlü bir bakış sunmayı amaçlıyor.

Yer: Salt Beyoğlu, Beyoğlu

Tarih: 15 Eylül – 12 Şubat 2023

Decollage Art SpaceArda Büyük, “Amorphe”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Arda Büyük’ün çalışmalarına kapsamlı bir bakış imkânı sunan kişisel sergisi “Amorphe”, 17
Ocak-12 Şubat 2023 tarihleri arasında Decollage Art Space’te sanatseverlerle buluşuyor. Belli bir şekle, yapıya sahip olmayan anlamına gelen “amorphe” kelimesinden yola çıkan sergi, Büyük’ün kendi düzenini kurmak için, var olan düzenleri kabul etmeyerek figürlere ve objelere yeni formlar kazandırdığı üretimlerini bir araya getiriyor. Sanatçının, dünyaya iz bırakan ikonlara, tanıdık formlara yaptığı yeni yorumlar farklı kapılar aralıyor, tekamül yolculuğunun bir izdüşümüne dönüşüyor. Seçkideki çalışmalarında Büyük’ün insan, doğa, yaşam ve dünyanın dengeleri üzerine üretimlerine tanıklık ediyoruz.

Yer: Decollage Art Space, Kadıköy

Tarih: 17 Ocak-12 Şubat 2023

x-ist – Murat Palta, “Logarithmic Growth”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Murat Palta ilk bakışta eski dönemlerden bir el yazmasına aitmiş havası uyandıran minyatürlerinde popüler kültür öğeleri kullanarak güncel bir dil oluşturuyor. Tıpkı Osmanlı dönemi nakkaşları gibi, Murat Palta da kendi döneminde gerçekleşen olayların yanı sıra kendi döneminin edebiyatını ve sinemasını irdeleyip resmediyor. Sanatçının dördüncü kişisel sergisi Logarithmic Growth, 5 Ocak itibarıyla görülebilir.

Yer: x-ist

Tarih: 5 Ocak -18 Şubat 2023

Pilevneli Galeri – Ali Elmacı, “Dudaklarımı Öp Kalbimi Hançerle”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

İşlerinde iktidar, güç dengeleri, medya ve toplumsal kalıpları; popüler kültür eleştirileriyle harmanlayan Ali Elmacı; Dudaklarımı Öp Kalbimi Hançerle kişisel sergisi ile Pilevneli Galeriye 14 Ocak-18 Şubat tarihleri arasında konuk oluyor. Son dönem kağıt ve tuval işlerinde çarpıcı boyutlarda üretim yapan Elmacı, dert ettiği meseleleri karikatürize etmeye devam ediyor. Sanatçının sergiye dahil ettiği üç kısa metraj sanatsal filmin yapımcılığını Bulut Reyhanoğlu üstlenirken filmde Melisa Şenolsun, Hatice Aslan, Hakan Meriçliler gibi oyuncular öne çıkıyor.

Yer: Pilveneli Galeri, Beyoğlu

Tarih: 14 Ocak-18 Şubat 2023

Pilot Galeri – Ece Ağırtmış, “Kare”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

“Kare”, Ağırtmış’ın renkli ve enerjik perspektifini kare biçimli heykeller ve yerleştirmelerle keşfediyor ve karenin 4 köşeli alanının içinde hayatın kendisiyle birlikte gelen görünen ve görünmeyen sınırları açığa çıkarıyor. Ağırtmış, kare formunun kullanımıyla izleyicisini gerçek ya da psikolojik durumların arasında onları hem engelleyen hem de serbest bırakan sınırlar üzerine düşünmeye davet ediyor.

Yer: Pilot Galeri

Tarih: 12 Ocak – 25 Şubat 2023

Sevil Dolmacı Art Gallery – Karma Sergi, “Playful Minds”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Sevil Dolmacı Art Gallery, “Playful Minds” ismiyle, yerli ve uluslararası boyutta sanatçıların grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Playful Minds, Y ve Z jenerasyonlarına ait sekiz, toplamda on bir sanatçının 25 çarpıcı eserini gözler önüne seriyor. Sergide, Theodore Boyer’in kadın figürleri ve natürmortları, Eric Shaw’un çarpıcı renklerdeki şehir manzarası soyutlamaları, Royal Jarmon’un çocuksu naiflikteki çiçek ve hayvan betimlemeleri dikkat çekiyor. Kan Seidel’in eğlenceli figürlerinin yer aldığı tuval işi ile Sam Jablon’un oyuncu karakterini yansıtan sloganları da sergide yer alıyor. Sinan Saül, tekinsiz ancak sıra dışı figürlerini Sevil Dolmacı Art Gallery’de ilk kez sanatseverlerle buluşturuyor. Ozan Oganer’in balon patlatan kız heykeli sergiye uyum sağlarken, son olarak Haluk Akakçe’nin çocuksu figürler ve ilham verici sloganlarını bir araya getiren eserleri sergide adeta birleştirici bir görev üstleniyor.

Yer: Sevil Dolmacı Art Gallery, Beşiktaş

Tarih: 28 Ocak-25 Şubat 2023

Merdiven Art Space – Gülçin Aksoy, “Şefkat Nişanı”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Gülçin Aksoy’un 2007-2022 yılları arasında ürettiği işlerinden bir seçkiyi kapsayan “Şefkat Nişanı” başlıklı sergi, 14 Ocak-28 Şubat 2023 tarihleri arasında Merdiven Art Space’te ziyarete açılıyor. Aksoy’un 11. kişisel sergisi olma özelliğini taşıyan “Şefkat Nişanı” sergisinin küratörlüğünü yapan Nergis Abıyeva, sanatçının 35 yıla yaklaşan pratiğini feminist bir perspektiften inceliyor. Sergide daha önceden üretilmiş işlerin yanı sıra, küratöryal sürecin performatif bir çıktısı olan ve sergiyle aynı ismi taşıyan yeni bir iş de yer alıyor. “Şefkat Nişanı”, Akademi’ye girdiği ilk dönemlerde hiperrealist tarzda taş resimleri yapan, ancak 1990’larda kavramsal sanatı tanıdıkça fırçayı ve kalemi bir kenara bırakıp başka mecralara yönelen Aksoy’un 30 yıl sonra yaptığı ilk resim olma özelliğini taşıyor.

Yer: Merdiven Art Space, Beyoğlu

Tarih: 14 Ocak-28 Şubat 2023

Taksim Sanat – Karma Sergi, “Boşlukta Mevcut”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Boşlukta Mevcut, simsiyah bir boşluğun içinde vücut bulan sese, ışığa ve kente odaklanıyor. Küratörlüğünü Derya Yücel’in; proje asistanlığını Merve Duran’ın yaptığı sergi, ses, ışık ve kent üzerine düşünen; mekânsızlığı hem içerik hem form bağlamında bir deney alanı olarak ele almayı amaçlayan ve günümüz sanat pratiklerinde yapıt-mekân ilişkisine yönelen bir tema etrafında toplanıyor.

Yer: Taksim Sanat, Beyoğlu

Tarih: 10 Eylül 2022 – 28 Şubat 2023

Sadberk Hanım Müzesi – Felekşan Onar, “Ütopyadan Sonra: Kuşlar

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Sadberk Hanım Müzesi, cam sanatçısı Felekşan Onar’ın yazar ve küratör Arie Amaya-Akkermans’la çokdisiplinli bir işbirliği içinde hazırladığı bireysel sergisi “Ütopyadan Sonra: Kuşlar”ı izleyicilerle buluşturuyor. Müzedeki ilk çağdaş sanat girişimi olan proje; heykel, tiyatro, film, arkeoloji ve saha araştırması alanlarına uzanmakta. Sergi üç ana bileşen etrafında kurgulanıyor: müzenin koleksiyonundan seçilen, Bronz Çağı’ndan Osmanlı dünyasına uzanan, eserlerle diyalog içinde yeni bir cam heykeller serisi, çağdaş bir tiyatro oyunu ve bir sergi monografisi.

Yer: Sadberk Hanım Müzesi, Sarıyer

Tarih: 10 Eylül 2022 – 28 Şubat 2023

İstanbul Sinema Müzesi – Karma Sergi, “Stanley Kubrick Sergisi”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

New Yorklu yönetmen Stanley Kubrick’in (1928-1999) tüm çalışmalarına kronolojik bir bakış sunan Stanley Kubrick Sergisi, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamındaki ilk etkinlik olarak kapılarını açtı. Kubrick’in sıra dışı dünyasına yakından tanıklık etmesini sağlayan sergi, çoğu yayınlanmamış belge, obje, senaryo, kamera, lens ve orijinal kostümleriyle sanatçının sinema kariyerine derinlemesine bir bakış sunuyor.

Yer: İstanbul Sinema Müzesi, Beyoğlu

Tarih: 1 Ekim-1 Mart 2023

.artSümer – Cansu Çakar, “Hat ve Hata”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Yeryüzünün mevcut hudutlarını unutup, ona kendince yeni sınırlar çizmeye çalışan “Hat ve Hata” sergisi hem Arapça hem de Türkçe dillerinde yer alan ve aynı kökten gelen “hat ve hata, yazı/çizgi ve yazık/günah” sözcükleri arasındaki temel anlam ilişkilerinden esinlenerek, bu bağlantılara filizlenip büyüyebileceği bir alan yaratıyor. Sanatçı sergisini kişisel hikâye anlatımını titizlikle işlediği bir “hat” üzerinden izleyicilere sunuyor. Bir hattın izini sürme eylemi, Çakar’ın kişisel sergisi bağlamında iki farklı yoruma kapı aralıyor: Bunlardan ilki, belirli bir yön üzerinde sistematik olarak ilerlemek fikrini akla getirirken; ikincisi spesifik bir alana işaret eden bir sanat dalını akla getirebiliyor.

Yer: .artSümer, Beyoğlu

Tarih: 21 Ocak – 4 Mart 2023

Martch Art Project – Sinem Dişli, “Derin Zaman: Maddenin Sûretleri”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Sinem Dişli’nin heykel, fotoğraf, yerleştirme ve video gibi çeşitli sanat pratiklerini bir araya getirdiği son dönem üretimlerinden oluşan bu sergi doğayı kendimizden ayırarak nasıl tanımladığımıza ve tarihi nasıl kurguladığımıza bakıyor. Dişli, paleontoloji, jeoloji, mineraloji ve biyoloji gibi alanlarda kullanılan bir takım bilimsel metodolojilerden yola çıkarak insanın geçmişi ve doğayla olan ilişkisine dair spekülatif bir anlatı kuruyor.

Yer: Martch Art Project, Piyalepaşa

Tarih: 20 Ocak – 4 Mart 2023

OneArc Gallery – Mehmet Ali Yıldız, “Yalancı Bahar”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Mehmet Ali Yıldız’ın Yalancı Bahar başlıklı kişisel sergisi sanatseverlerle buluşuyor. Yalancı Bahar sergisi izleyici için yeni bir doğa dünyasının kapılarını aralıyor, hislerimizi harekete geçirip yolculuğa seyirci bırakıyor.

Yer: OneArc Galeri, Karaköy

Tarih: 14 Ocak – 4 Mart 2023

Haliç Sanat – Vahap Avşar, “Özgürlük Operasyonu” – Fatih Alkan, “Devinen Dirim” – Ferhat Satıcı ve Hülya Özdemir, “Solgun Yolların Gölgesinde”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Fener Evleri, Haliç Sanat adıyla yenilenerek tekrar açıldı. 3 tane Fener Evi de 3 ayrı sanat galerisi olarak sanatseverler ile buluşuyor! Binalar arası yürüyerek 6-7 dk mesafe bulunmakta. Fener Evleri 1, Vahap Avşar’ın Özgürlük Operasyonu, Fener Evleri 2, Fatih Alkan’ın ”Devinen Dirim”, Fener Evleri 3, Ferhat Satıcı ve Hülya Özdemir’in ”Solgun Yolların Gölgesinde” başlıklı sergilerine ev sahipliği yapmakta. Sergiler 9 Mart’a kadar görülebilir.

Yer: Haliç Sanat

Tarih: 9 Mart’a kadar

Kairos Gallery – Ecem Yüksel, “Sıcak Bir Karşılama”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Ecem Yüksel’in ilk solo sergisi, serginin başlığından hareket ederek izleyiciye sıcak bir davette bulunuyor. Yüksel’in üretimlerinde odaklandığı oyun ve izleyicilere olan yaklaşımı taraf olmak ve taraf tutmak eylemleri arasında ince bir sınır çiziyor. Sanatçı sergisinde, yoğunlaştığı plastik arayışların devamı niteliğindeki üretimlerini heykel ve resim gibi geniş bir medyum aralığında ve zengin renk yelpazesinde bir araya getiriyor.

Yer: Kairos Gallery, Beyoğlu

Tarih: 24 Ocak -11 Mart 2023

Fişekhane Cocoon – Karma Sergi, “Seçici İletken”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Contemporary Istanbul Vakfı’nın Abel Korinsky, Ali M. Demirel, Ahmet Rüstem Ekici, Ahmet Said Kaplan, Ceren Su Çelik, Candaş Şişman, Dilara Başköylü, Dist Collective, ha:ar, Hakan Sorar, Orhan Kavrakoğlu, Ozan Türkkan ve Selçuk Artut’un 2022 yılı içinde üretilmiş eserlerine yer veren Seçici İletken sergisinin küratörlüğünü Sinan Eren Erk, yaratıcı direktörlüğünü ise Arda Yalkın üstleniyor. 12 Ocak’ta açılan sergi, 12 Mart 2023 tarihine kadar Fişekhane’deki Cocoon, Hamam ve fuaye alanlarında sanatseverler tarafından ücretsiz ziyaret edilebilecek.

Yer: Cocoon, Zeytinburnu

Tarih: 12 Ocak- 12 Mart 2023

LOFT ART – Karma Sergi, “Bir Başka Hikaye”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

LOFT ART, “Bir Başka Hikaye” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. Bu sergi, hayatta herkesin kendine özgü hikayeler barındırdığını ve bu hikayelerin saygıyı ve hoşgörüyü hak ettiğini vurguluyor. Herkesin, yalnız kendisinin anlatabileceği farklı duygular ve hisler ile yaşadığı bir hikayesi olduğundan yola çıkıyor. 18 Ocak – 18 Mart 2023 tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak olan “Bir Başka Hikaye” sergisi; resim, heykel, fotoğraf ve enstalasyon eserlerden oluşan ve farklı medyumlarda eser üreten 16 sanatçıyı bir araya getiriyor.

Yer: LOFT ART, Beşiktaş

Tarih: 18 Ocak – 18 Mart 2023

Kibele Sanat Galerisi – Saim Bugay, “Heykelin Sözü”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

İş Sanat Kibele Sanat Galerisi, 2008 yılında hayatını kaybeden heykeltıraş Saim Bugay’ın “Heykelin Sözü” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Yeni bir dil yaratma arzusu taşıyan, kullandığı malzemeler ve yöntemlerinin çeşitliliğiyle bilinen heykeltıraş Bugay’ın eserleri Kibele Sanat Galerisi’nde ücretsiz izlenebilir.

Yer: İş Sanat Kibele Sanat Galerisi

Tarih: 13 Ocak – 19 Mart 2023

SANATORİUM – Clemens Wolf, “REMIX-Material Archeology”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Clemens Wolf, işlerinde yakalamaya çalıştığı tekrar edilemez anları farklı malzemeler vasıtasıyla yerleştirmelere dönüştürüyor. Çit gibi endüstriyel malzemeler kullanarak kalın yağlı boya tabakalarını tuvale aktardığı bir yöntem geliştiren Wolf, “REMIX-Material Archeology” sergisinde bu yaklaşımı mekâna özgü bir şekilde SANATORIUM’a taşıyor. Kentsel bir bariyerin ve sınır çizmenin fiziksel sembolü olan çit, sanatçının çalışmalarında sürekli tekrarlanan bir motif olarak yer alıyor.

Yer: SANATORIUM, Beyoğlu

Tarih: 3 Şubat – 25 Mart 2023

İBB Taksim Sanat – Karma Sergi, “1002. Gece”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Bu sergi, her bir sanatçının kendi öznel adasından, kendi dilinden, kendi dili ile kurduğu öznel ve incelikli ilişkisinden itibaren oluşmaya başlayan ve 1001 Gece Masalları’ndan itibaren ‘1002. Gece’ ile yazılmaya devam edecek bir masala davet.

Yer: İBB Taksim Sanat

Tarih: 7 Şubat- 26 Mart 2023

Macar Kültür Merkezi – “Çok Yönlü Bir Mimar: Şandor Hadi, Türkiye’de İkinci Nesil Bir Macar”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Liszt Enstitüsü – İstanbul Macar Kültür Merkezi “Çok Yönlü Bir Mimar: Şandor Hadi, Türkiye’de İkinci Nesil Bir Macar” başlıklı sergisine 25 Kasım 2022 – 1 Nisan 2023 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Macar asıllı mimar Şandor Hadi’nin şahsi hayatını ve yaratıcı kişiliğini de merceğe alan sergi, Sevinç Hadi ile kurdukları mimarlık ofisinin hayata geçirdiği projelerden bir seçkiyi sunuyor. Sergi, Gül Baba Türbesi Mirasını Koruma Vakfı ve HEPA Türkiye’nin desteğiyle, Sevinç Hadi’nin “Baş Danışman ve Onur Konuk”luğunda ve Ufuk Demirgüç’ün küratörlüğünde gerçekleşiyor.

Yer: Macar Kültür Merkezi, Kağıthane

Tarih: 25 Kasım 2022 – 1 Nisan 2023

Arter – Karma Sergi, “OyunBu”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

OyunBu başlıklı grup sergisi, Arter Koleksiyonu’ndan seçilen yapıtları çocukluk ve oyun kavramları etrafında bir araya getiriyor. Sergi, oyunun özgürleştiriciliğini, gerçekliği askıya alıp yeniden kurgulayışındaki kural tanımazlığını, gündelik olanın dışına taşma ve tamamen kendine ait bir düzen ve anlam üretme şekillerini, sanat yapıtları ve bu yapıtların sunduğu deneyimler bağlamında araştırmayı hedefliyor. Sanatın oyun kurucu niteliklerini oyun bozucu yanlarıyla birlikte ele alan OyunBu, rekabet, gerilim, şans, taklit, ritüel, sihir, esrime ve haz gibi kavramların izini sürerken hem yetişkinler hem de çocuklar için aslında kazananı olmayan ya da herkesin kazandığı bir oyun alanı açıyor.

Yer: Arter, Beyoğlu

Tarih: 17 Şubat 2022 – 9 Nisan 2023

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi“Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi” ve “Zamane İstanbulları”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi yeni yıla iki yeni sergiyle giriyor. Paula Rego’nun eserleri, Tate Britain retrospektifi ve Venedik Bienali’nin hemen ardından bu kez İstanbul’a, Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi başlıklı sergi ile konuk oluyor. Zamane İstanbulları sergisi ise, kentten çarpıcı kesitleri 11 fotoğrafçının objektifinden Pera Müzesi’ne taşıyor.

Yer: Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Beyoğlu

Tarih: 22 Aralık 2022 – 30 Nisan 2023

Cendere Sanat Merkezi- Karma Sergi, “Akışın Tanığı

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Küratörlüğünü Derya Yücel, Marcus Graf ve Ebru Yetişkin’in üstlendiği “Akışın Tanığı” sergisi, 24 Ekim 2022-30 Nisan 2023 tarihleri arasında Cendere Sanat’ta ziyaretçilerini ağırlayacak.

Yer: Cendere Sanat Merkezi,Sarıyer

Tarih: 24 Ekim – 30 Nisan 2023

Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı-Karma Sergi, “Alamet-i Farika Sergisi”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

İBB Şehir Tiyatroları’nın 108 yıllık tarihi boyunca adından söz ettiren, tasarım alanında ödüllere sahip oyun afiş, aksesuar ve kostümlerinin yer aldığı “Alamet-i Farika Sergisi” Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı Aşiyan giriş koridorunda sanatseverlerin ziyaretini bekliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, bir asrı aşkın tarihinde kapalı gişe sahnelenmiş sayısız oyunundan sakladığı koleksiyonu İstanbullularla buluşturdu. Günümüze kadar özenle korunan; değerli sanatçı, yönetmen, kostüm ve sahne tasarımcılarının afiş, aksesuar ve kostüm tasarımlarından oluşan koleksiyon, Aşiyan Metro İstasyonu’nda yerli ve yabancı sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Yer: Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı, Sarıyer

Tarih: 28 Ekim – 15 Mayıs 2023

Sadberk Hanım Müzesi – Karma Sergi, “Arkadaşım İçin”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Sadberk Hanım Müzesi ve Ömer M. Koç koleksiyonlarından zengin mektup ve evrak çantaları seçkisi, aynı zamanda sergi kataloğunu da hazırlayan Hülya Bilgi küratörlüğünde Sadberk Hanım Müzesi’nde ziyaretçiyle buluşuyor. Osmanlı dericiliğinin ve işlemeciliğinin geldiği doruk noktayı gözler önüne seren, on yedinci yüzyıl sonlarından itibaren özellikle rotasını Osmanlı topraklarına çevirmiş Batılı diplomatlar ve tüccarlar için üretilen işlemeli mektup ve evrak çantalarının sergilendiği Arkadaşım İçin sergisi 10 Eylül 2022 – 31 Mayıs 2023 tarihleri arasında Sadberk Hanım Müzesi’nde görülebilir.

Yer: Sadberk Hanım Müzesi, Sarıyer

Tarih: 10 Eylül 2022 – 31 Mayıs 2023

Borusan Contemporary – United Visual Artists (UVA), “Kaosun Eşiği”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Matt Clark tarafından kurulan Londra merkezli kolektif United Visual Artists (UVA), yaklaşık yirmi yıldır algının ve bilişselliğin doğasını araştırarak bizleri deneyimin evrenselliği ve sübjektifliği üzerine düşünmeye davet ediyor. UVA’nın neyin gerçek olduğuna dair algımızı değiştiren ve geliştiren değişik enstrümanlar yaratmak için yeni teknolojileri bünyesine katan yapıtları, heykel, performans ve mekâna özgü yerleştirmeler gibi çeşitli ifade araçlarını kapsar. Bu eserlerde ışık ve ses fiziksel materyallere dönüşür, mimari mekânlar yeniden şekil verilebilir hale gelir ve akışkanlaşır; zaman hızlanıp yavaşlar, belirsizlik içinde asılı kalmış gibi görünür. UVA’nın çalışmaları, bilinmeyen ve bilinemez olanla ilgili merakımızı uyandıran, şaşırtan ya da keyif veren şekillerde duyu organlarımızı tetikler.

Yer: Borusan Contemporary, Sarıyer

Tarih: 17 Eylül 2022 – 27 Ağustos 2023

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü – Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Küratörlüğünü Daniel-Joseph MacArthur-Seal ve Gizem Tongo’nun yaptığı Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat başlıklı sergi, resmî belgeler, güncel basın, tablolar, filmler, şarkılar fotoğraflardan oluşan bir dizi yazılı ve görsel malzemeyi bir araya getiriyor.

Yer: İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Beyoğlu

Tarih: 11 Ocak – 26 Aralık 2023

Ara Güler Müzesi, “Bir Avuç Güzel İnsan”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Ara Güler’in erken yaşlarda başlayan edebiyat merakından yola çıkarak fotoğraflamaya başladığı Türkiye ve dünyanın önde gelen edebi figürlerine ait portreleri içeren “Bir Avuç Güzel İnsan” başlıklı sergi, Ara Güler Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor. Ara Güler’in fotoğrafladığı Türkiye ve dünyanın önde gelen edebi figürlerine ait portreleri içeren sergi, aynı zamanda Ara Güler’in edebiyatçılarla kurduğu dostluklara da ışık tutuyor.

Yer: Ara Güler Müzesi, Şişli

Tarih: 18 Kasım – Süresiz

Zarastro Art – Shahnaz Aghayeva, “Suyun Altında Nefes Almak”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Geçtiğimiz aylarda ünlü sanatçılar Antti Laitinen ve Jaan Toomik’i konuk eden dijital sanat platformu Zarastro Art, çevrimiçi sergilerini Azerbaycanlı sanatçı Shahnaz Aghayeva’nın Breathing Underwater (Suyun Altında Nefes Almak) isimli sergisiyle sürdürüyor. Sanatsal pratiğini kadınların eşitlik mücadelesine adayan Aghayeva, dünya genelinde kadınlara uygulanan sistematik baskıya ve şiddete meydan okuyor. Sanatçı, ataerkil hiyerarşiyi korumaya çalışan otoriteye karşı, bastırılmış, suskunluğa mahkûm bırakılmış kadınların kimlik ve özgürlük arayışlarını kullandığı cesur imgelerle irdeliyor.

Online Sergi: https://zarastro.art/

AKM – Dijital Hayvanlar Alemi Sergisi

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Hayvanlar dünyasının nesli tükenmişleri ve zamane türleri, holografik ve dijital hayvanlar alemi sergisi DigiZoo ile Atatürk Kültür Merkezine geliyor. Ziyaretçilerini, dinozorlardan pandaya ilginç hayvanların dünyasında dijital bir deneyime çıkaracak sergi, Atatürk Kültür Merkezi, Çok Amaçlı Salonda 14 Ocak’tan itibaren ücretsiz gezilebilecek.

Yer: AKM, Beyoğlu

Tarih: 14 Ocak’tan itibaren süresiz

Süresi Geçen Sergiler

Karşı Sanat Çalışmaları – Karma Sergi, “Geçmişi Unutmak Yaldızlı Bir Yalan”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Geçmişi Unutmak Yaldızlı Bir Yalan ismini, Zabel Yesayan’ın “Yıkıntılar Arasında” kitabından bir alıntıdan alıyor. Bu alıntı 1600 yıllık bir geçmişe sahip Surp Kevork Kilisesi ile birleşerek, hafızanın öneminin altını çiziyor. Sergi aynı zamanda siyaset üstü bir yerde konumlanan toplumsal barışın gerekliliğine dair bir söylem geliştiriyor.

Yer: Karşı Sanat Çalışmaları, Beyoğlu

Tarih: 15 Aralık 2022 – 6 Ocak 2023

Ferda Art Platform – Turgut Kocaman, “Yabancılaşma”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Turgut Kocaman’ın ‘‘Yabancılaşma’’ adlı kişisel sergisi 1 Aralık 2022 – 7 Ocak 2023 tarihleri arasında Ferda Art Platform Proje Odası’nda izleyiciler ile buluşuyor. Çalışmalarına Berlin’de devam eden sanatçının İstanbul’da gerçekleşecek ilk kişisel sergisi, ‘‘Yabancılaşma’’, 7 Ocak tarihine dek Ferda Art Platform Proje Odası’nda ziyaret edilebilir.

Yer: Ferda Art Platform, Şişli

Tarih: 1 Aralık 2022 – 7 Ocak 2023

Ferda Art Platform – Karma Sergi, ”Seduction”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Gili Avissar, Ünal Bostancı, Sinem Sezgin Bozkurt, Esra Karaduman, Maral Taşkırıcı, Özgür Yaz Taşçı ve Merve Tuna’nın eserlerini Cihan Yıldız’ın küratörlüğünde bir araya getiren ”Seduction” isimli sergi 3 Aralık tarihinde ziyareti açıldı.

Yer: Ferda Art Platform

Tarih: 3 Aralık 2022 – 7 Ocak 2023

artSümer – Karma Sergi, “Beyin Sisi”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Literatürde yıllardır var olan fakat adını hayatlarımızı kökten değiştirmeye başlayan Covid-19 pandemi süreciyle birlikte sıklıkla duymaya başladığımız “Beyin Sisi” kavramı etrafında toplanan sergi, yaşantımızdaki odaklanmayı terk etme eylemlerimizin isteğe bağlı ve zorunlu sebeplerini anımsatırcasına “anda kalma” halini öne çıkarıyor.

Yer: artSümer, Beyoğlu

Tarih: 26 Kasım 2022 – 7 Ocak 2023

Depo – Karma Sergi, “Bunu Hiç Unutma”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Bunu Hiç Unutma, Britanyalı film yapımcısı Sam Jury‘nin yeni film enstalasyonunun yanı sıra, besteci Rob Godman’ın ses tasarımı ve Abhazya’da yaşayan Anton Ochirov’un şiirlerini içeren, SKLAD Kültür Merkezi (Abhazya) ve Asida Butba işbirliğinde üretilen bir multi-medya sergisi.

Yer: Depo, Beyoğlu

Tarih: 8 Kasım 2022 – 7 Ocak 2023

Martch Art Project – Maria Wandel, Behind The Sun, Curtains Fall

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Danimarkalı sanatçı Maria Wandel’in “Behind The Sun, Curtains Fall” başlıklı kişisel sergisi, Thomas Andersen küratörlüğünde 7 Ocak tarihine kadar Martch Art Project’in Pera ve Piyalepaşa’da yer alan mekânlarında sanatseverlerle buluşuyor. Maria Wandel’in resimleriyle karşılaşıldığında, aceleci, akılcı ve çoğu zaman benmerkezci yaşamlarımız bir kenara itilerek, yeni ilhamların ve benliğin ötesine geçen yaşam yönelimleri içeren bir dünyanın kapıları açılıyor. Dökümlü malzemenin nazik, ritmik oyunuyla ince bir uyum içinde olan renk nüansları ve titreşimleri günlük hayatımızın ve çevremizin yoğunluğunu ve yeniden büyüsünü yaratmasında kilit bir unsur olarak bulunuyor.

Yer: Martch Art Project, Beyoğlu

Tarih: 9 Aralık 2022 – 7 Ocak 2023

Merkur Gallery – Eylül Deniz, “Karanlık Sular”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Eylül Deniz’in ikinci kişisel sergisi “Karanlık Sular”, MERKUR’de sanatseverleri bekliyor. Eylül Deniz’in, daha önceki sergisinde olduğu gibi bu sergide bir araya getirilen eserlerinde de her şeyden çok ‘aşırılık’, uç noktaya ulaşma isteği ve çerçeveye sığamama hali hakimken; eserler duygu ve düşüncelerin, dille ifade edilemeyecek kadar yükselmesinin yansıması olan görsel bir yoğunluk sunuyor.

Yer: Merkur Gallery, Beyoğlu

Tarih: 9 Aralık – 7 Ocak 2023

Sakıp Sabancı Müzesi – Hüseyin Çağlayan, “Souffleur”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Hüseyin Çağlayan‘ın ‘Souffleur‘ isimli sergisi’nde, yeni medya aracılığıyla beden ve modern antropolojiye odaklanıyor. Sergi, popüler kültürde sıkça rastlanan ve eleştirilen özenme kavramından esinlenen Pre-tension (Özenme); günden güne artan dijital soyutlanmayı protesto eden Fake Celebrations (Sahte Kutlamalar); ve tarihte Batı tarafından sömürgeleştirilmiş etnik grupların dans ve bedensel hareketlerini konu alan Post-Colonial Body‘den (Sömürgecilik Sonrası Beden) oluşuyor.

Yer: Sakıp Sabancı Müzesi, Sarıyer

Tarih: 16 Eylül 2022 – 8 Ocak 2023

Decollage Art Space – Karma Sergi, “Promesse”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Decollage Art Space sezonun ikinci sergisinde bir karma seçkiyi ağırlıyor. Emine Şenses, Melike Kılıç, Ömer Koçağ, Pelin Bayçelebi, Sayat Uşaklıgil ve Yağmur Yılan’ın eserlerinden oluşan, 22 Kasım’da izleyiciyle buluşacak olan “Promesse” (Vadetmek) adlı sergi, Serap Atala sergi danışmanlığı ve koordinatörlüğünde hayata geçiyor.

Yer: Decollage Art Space, Kadıköy

Tarih: 22 Kasım – 9 Ocak 2023

Elgiz Müzesi – Karma Sergi, “Mitler ve Hayaller”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Küratör Billur Tansel’in Elgiz Koleksiyonu seçkisinden oluşturduğu Mitler ve Hayaller sergisi farklı kültürlerden gelen sanatçıların ekozofi kavramını nasıl ele aldıkları ve ne tarz önerilerde bulunduklarını araştırmayı hedefliyor. İki farklı bölümden oluşan serginin Mitler adlı birinci bölümünde sanatçıların işaret ettiği kaygı ve hususlara yer verilirken Hayaller adlı ikinci bölümünde ise hayallerdeki dünyaya ulaşabilmek için sanatseverlerle birlikte olası çözümler üzerinde düşünmek amaçlanıyor.

Yer: Elgiz Müzesi, Sarıyer

Tarih: 1 Eylül – 15 Ocak 2023

Sevil Dolmacı Art Gallery – Michael John Kelly, “NOW WHAT”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Sevil Dolmacı Art Gallery, Amerikalı sanatçı Michael John Kelly’nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “NOW WHAT”ı sanatseverlerle buluşturuyor. Soyut eserleri ile tanınan sanatçı, tuval üzerine yağlı boya, kolaj ve ayna gibi farklı medyumlarda, İstanbul’da ürettiği eserleri araya getiriyor. Amerika’nın prestijli üniversitelerinden olan UCLA’dan 2013 yılında Master’s derecesini alan Kelly, 20. yüzyılın ortalarında ortaya çıkan soyut dışavurumcu sanatçılardan ve bilimkurgudan etkilenerek, günümüzün “gürültülü” ve “kaotik” dünyasını eserlerine yansıtıyor. Sanatçı, eserlerini “anime, video oyunları ve Willem de Kooning’in harmanlandığı post-punk bir ses duvarı” olarak tanımlıyor.

Yer: Sevil Dolmacı Art Gallery, Beşiktaş

Tarih: 15 Aralık 2022-20 Ocak 2023

Sanatorium – Erol Eskici, “Amaçlanmamış Hayatlar”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Sanatorium’un son sergisi “Amaçlanmamış Hayatlar”, Avusturyalı sanat tarihçi Aloïs Riegl’ın ‘‘Modern Anıt Kültü – Doğası ve Kökeni’’ adlı makalesinde tanımladığı ve kurduğu kavramsal çatının önemli ayaklarından biri olan ‘‘Amaçlanmamış Anıtlar’’dan hareketle, Eskici’nin son dönem üretimlerini bir araya getiriyor.

Yer: Sanatorium, Beyoğlu

Tarih: 25 Kasım 2022 – 21 Ocak 2023

Yakınındakiler

Mine Sanat Galerisi – Serhat Kiraz “Derleme”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Serhat Kiraz‘ın “Derleme“si 15 Aralık 2022 – 21 Ocak 2022 sürecinde Mine Sanat Galerisi Deneysel mekanında izleyici ile buluşuyor. Her yeni çalışmasıyla geçmişte yaptıklarını yeniden sorgulayan Kiraz’ın genellikle işaret ettiği semboller, denklemler, geometri ve matematik, bunların evren ile olan ilişkileri, değişkenliklerin gözlenmesi, birbirlerine eklemlenişleri bir bütünlük ve süreklilik içerisinde bu derlemenin de temelini oluşturuyor.

Yer: Mine Sanat Galerisi

Tarih: 15 Aralık 2022 – 21 Ocak 202

Barın Han – Karma Sergi, “Meşgale”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Ayşegül Yapar ve Ece Yalçın’ın çalışmalarından oluşan sergi “Meşgale”, 22 Aralık 2022 ve 21 Ocak 2023 tarihleri arasında Barın Han’ın 3. katında ziyarete açık olacaktır. “Meşgale” sergisi, sanatçıların aynı atölyeyi paylaştıkları süreçteki dinamikler ve gözlemlerinden yola çıkıyor. Ortak çalışma alanına dair sergi metnine, ses kayıtlarından yazıya dökülen bir diyalog eşlik ediyor.

Yer: Barın Han, Fatih

Tarih: 22 Aralık – 21 Ocak 2023

La Visione Galeri – Ebru Kocaer, “İşte Bugün”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Resim sanatına gönül veren ve birçok ressam ile ortak çalışmalar yaparak ortaya çıkacak sergiler ve online platformlar ile ses getirmeyi hedefleyen, Ebru Kocaer ve Hakan Yılmaz ortaklığında kurulan Baroque Art ve İyilik İçin Sanat Derneği iş birliği ile düzenlenen Ebru Kocaer’in ilk kişisel sergisi “İşte Bugün”, Dr. Feride Çelik küratörlüğünde La Visione Galeri’de açıldı. Sanatçının günümüzün popüler karakterlerini ve ürünlerini sorguladığı eserlerinin yer aldığı sergide, toplam 35 adet eser yer alıyor.

Yer: La Visione Galeri, Beşiktaş

Tarih: 11 – 23 Ocak 2023

EKAV- Karma Sergi, “New Generation 7- dön,üşü’m | transformation”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, kuruluşunun 31. yılında, üniversitelerin Güzel Sanatlar bölümlerinde okuyan ve farklı disiplinlerde başarı gösteren öğrencilere burslar vererek Türkiye’deki sanat eğitimine destek olmaya devam ediyor. Bu yıl yedincisi düzenlenen “EKAV-ARTIST New Generation 7” sergisini “dön,üşü’m| transformation” ismi altında genç sanatçıları bir araya getirerek 22 Kasım 2022 – 22 Ocak 2023 tarihlerinde sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Yer: EKAV, Beyoğlu

Tarih: 22 Kasım 2022 – 22 Ocak 2023

Yapı Kredi bomontiada – Nilüfer Tokay, “Uyanış”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Yapı Kredi bomontiada, 9- 22 Ocak tarihleri arasında ressam Nilüfer Tokay’ın, sanat camiasında tanındığı adıyla Nilo’nun, “Uyanış” sergisine ev sahipliği yapıyor. Nilo’nun eserlerinin yanı sıra, dokuma sanatçısı Orbay Özgürbüz’le iki sanatçı olarak bir çerçeveden baktıkları üç farklı çalışmaya da ev sahipliği yapacak olan sergi, Yapı Kredi bomontiada Galeri’de her gün saat 11.30-19.00 arasında ziyaret edilebilir.

Yer: Yapı Kredi bomontiada, Şişli

Tarih: 9- 22 Ocak 2023

Sakıp Sabancı Müzesi – Agnes Denes, “Yaşayan Piramit”

İstanbul Sergi Rehberi: Şubat 2023

Sakıp Sabancı Müzesi, 13 Eylül – 23 Ocak 2023 tarihleri arasında, yaşayan en önemli ekofeminist sanatçılardan Agnes Denes’in mekâna özgü eseri “Yaşayan Piramit”e ev sahipliği yapıyor.

Yer: Sakıp Sabancı Müzesi, Sarıyer

Tarih: 13 Eylül – 23 Ocak 2023