preloader

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

01.06.2024
İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

Yazı Boyutu:

Kültür ve sanatın başkenti İstanbul’da haziran ayı boyunca sanatseverlerle buluşan ve takviminize eklemeniz gereken tüm sergileri keşfedin.

Sanat sezonunun 2024 yılı içerisindeki yolculuğuna başlarken, birçok müze ve galeri yine sanatseverlere kaçırmamaları gereken sergileri sunuyor. “Haziran ayında İstanbul’da hangi sergileri görmeliyim?” diyenler için devam eden, yeni açılan ve ziyaretçilerini bekleyen sergileri OGGUSTO 2024 Haziran Sergi Rehberi’nde bir araya getirdik.

Merdiven Art Space – Karma Sergi, “Parça Parça”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

Neriman Polat küratörlüğünde Defne Parman, Doğa Çal ve Hilal Balcı’nın çalışmalarını bir araya getiren “Parça Parça” adlı sergi, 7 Mayıs Salı günü Merdiven Art Space’te ziyarete açıldı. Polat’ın bir araya getirdiği üç kadın sanatçı, feminist pratik ile aralarında gerçekleştirdikleri iletişim üzerinden sergideki seçkiyi oluşturuyorlar. Sergi, video ve yerleştirme işlerle, farklı kadın oluş deneyimlerine odaklanıyor. Farkında olmadığımız yaralar, parçalarda ve eylemlerdeki tekrarlar, ilişkiler ve saplantılar sergideki işlerin konuları arasında yer alıyor.

Yer: Merdiven Art Space, Beyoğlu

Tarih: 7 Mayıs – 8 Haziran 2024

Goba Art&Design – Esra Yazıcı Tözge, “Ben Hiç Kimseyim”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

Sanatçı Esra Yazıcı Tözge’nin ilk kişisel sergisi “Ben Hiç Kimseyim” sanat severlerle buluşuyor. Bugüne kadar birçok sergi topluluğunda heykel eserleriyle yer alan sanatçı Esra Yazıcı Tözge, ilk kişisel sergisi “Ben Hiç Kimseyim” ile hayatın anlamı ve bu anlamın içinde kendi rolüne dair arayışını heykelleri ile paylaşıyor. Tözge, Emily Dickinson, Özdemir Asaf, Aziz Nesin, Kahraman Tazeoğlu, Can Yücel ve Nazım Hikmet’in şiirlerinde onu etkileyen, hayata bakışını sorguladığı dizelerden esinlenerek ortaya çıkardığı heykellerinde içsel arayışının iz düşümünü yansıtıyor.

Yer: Goba Art&Design, Beyoğlu

Tarih: 15 Mayıs – 8 Haziran 2024

Çubuklu Silolar Dijital Sanatlar Müzesi – Karma Sergi, “Bilinci Yeniden Kurmak: Gerçek Nedir?”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

Beykoz’un yeni kültür, sanat ve yaşam merkezi Çubuklu Silolar’da açılan Dijital Sanatlar Müzesi, gerçeklik kavramına medya sanatının gözünden yeni ve alternatif bir bakış açısı sunan “Bilinci Yeniden Kurmak: Gerçek Nedir?” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor! İBB Miras ve İBB Kültür’ün katkılarıyla düzenlenen ve ödüllü sanatçıların eserlerinden oluşan medya sanatı sergisi gerçeklik hakkındaki temel soruları yeniden düşünmeye teşvik ederken, medya sanatını kültürel ve toplumsal birliktelikler üzerinden incelerken izleyiciyi de bu yönde cesaretlendirmeyi amaçlıyor. Sanat ve teknoloji ekseninde bir düşünce alanı açmayı hedefleyen sergi, izleyiciyi somut olanın sınırlarının ötesini keşfetmeye ve algılanabilir gerçekliklere temas etmeye davet ediyor. Ars Electronica’nın küratörlüğünde oluşturulan seçkide yer alan hem uluslararası hem de yerel dokuz farklı sanat pratiği, görünmez olana görünür bir yaklaşım getiriyor.

Yer: Çubuklu Silolar, Beykoz

Tarih: 10 Hazirana kadar ziyaret edilebilir.

Evin Sanat Galerisi – Kader Genç, “Muamma; 2023’e Gayriresmî Anıt”

“Muamma; 2023’e Gayriresmî Anıt” ile belirsiz, tekinsiz ve kaotik bir ortamda birbirine temas eden, denk gelen figürlerin ve diğer resimsel elemanların buluştuğu gizil alanı işaret eden Kader Genç, yapıtları ile “yaşadığı çağın kahredici gerçekliğine bir göz, bir kulak, bir ağız olma istemi” taşıdığını ifade ediyor.

Yer: Evin Sanat Galerisi, Bebek

Tarih: 27 Nisan – 14 Haziran 2024

Dirimart Pera – Jennifer İpekel, “Kökler Üç Hür El”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

Dirimart, yaşamını ve çalışmalarını Paris’te sürdüren sanatçı Jennifer İpekel’in temsiliyetini ve “Kökler Üç Hür El” başlıklı galerideki ikinci kişisel sergisini sanatseverlerle buluşturuyor. Sanatçının batik tekniğiyle ürettiği tekstil ve seramik eserler etrafında biçimlenen sergi, köklerimize ve evrensel değerlerimize dair bir keşif niteliği taşıyor.

Yer: Dirimart Pera

Tarih: 7 Mayıs – 14 Haziran 2024

Gama Gallery – Tuba Önder Demircioğlu, “Present”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

30 yılı aşkın süredir porselen ve stoneware malzemelerinden yarattığı eserleri ile dünyanın önde gelen prestijli sanat organizasyonlarında yer alan Tuba Önder Demircioğlu’nun 50 parça eserinin yer aldığı Present sergisi, Gama Gallery ev sahipliğinde sanatseverlerle buluştu. Sanatçının, duygu ve düşüncelerin insan bedenindeki yansımalarından ilham aldığı yeni koleksiyonu “Present”, mutluluğu, gülmeyi, sevinmeyi ve anı keyifle yaşamayı sembolize ediyor.

Yer: Maslak 42, Sarıyer

Tarih: 15 Mayıs – 14 Haziran 2024

Mahir Güven, “Ellerin Zamanlarla Dolu Geldin Bana” – Brieflyart Galeri

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

Figüratif Türk resminin önemli temsilcilerinden biri olan Mahir Güven’in “Ellerin Zamanlarla Dolu Geldin Bana” başlıklı uzun yıllardır beklenen yeni kişisel sergisi sanatseverlerle buluşuyor. Başta MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Ankara Resim ve Heykel Müzesi, İzmir Resim ve Heykel Müzesi, Türkiye İş Bankası Resim ve Heykel Müzesi koleksiyonlarında olmak üzere yurt dışı ve yurt içinde birçok özel müze ve koleksiyonlarda yapıtları bulunan Mahir Güven’in bu sergisinde son yedi yılda ürettiği tuval üzeri yağlıboya resimlerinden oluşan bir seçki yer alıyor.

Yer: Brieflyart Galeri, Beyoğlu

Tarih: 16 Mayıs – 14 Haziran 2024

One Arc Galeri – Ahmet Sarı, “Deep Time”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

Ahmet Sarı’nın “Deep Time” sergisi, tarih öncesi zamanlardan günümüze uzanan, kültürel ve estetik öğeleri ustalıkla birleştiren bir senkretizm sunuyor. Doğu ve Batı’nın simgesel öğelerini etkileyici bir şekilde entegre eden Sarı, biyomorfik ve somut nesnel formları iç içe geçirerek, kültürel belleğimizin derinliklerine dokunan bir görsel dil yaratıyor. Eserleri, Batı ve Doğu arasındaki kültürel mirasın içinde yaşadığımız döneme nasıl yansıdığını aktarırken gerçeküstü ve mistik bir atmosfer sunarak, hermetik sembolizm ve psikadelik sürrealizm dolaylarında gezen izleyicileri ezoterik bir algı alanına taşıyor. Sergide sunulan eserler, antik çağlardan günümüze uzanan estetik öğeleri harmanlayarak, izleyicilere hem tarihsel bir derinlik hem de zamandan bağımsız bir sanat deneyimi vaat ediyor. Modernlik ve antikite arasındaki bellek füzyonu ile benzersiz olan sergi, farklı zaman dilimlerinden ve kültürlerden alıntılar yaparak sanatın evrensel ve zaman üstü doğasını ortaya koyuyor.

Yer: One Arc Galeri, Beyoğlu

Tarih: 8 Mayıs – 22 Haziran 2024

G&G Sanat Merkezi – Güher Elçiçek, “Dönüşüm”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024
İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

Sergi, dönüşüm kavramını kelebek metaforuyla ele alarak değişim temasını derinlemesine inceliyor. Sanatçı, resimden seramiğe ve enstalasyona kadar uzanan çeşitli eserlerinde, soyutlama ile figürasyon arasında denge kurarak evrimsel değişim fikrini sorguluyor. Elçiçek’in çalışmalarında deformasyon ve temsilin yanı sıra doku ve renkler de önemli bir yer tutuyor. Sanatçı, mikro ve makro perspektifler arasında geçiş yaparak izleyiciye gerçeklik üzerine yeni estetik ve entelektüel bakış açıları sunuyor. İzleyiciler, evrimsel değişimin itici gücü olarak dönüşüm kavramını keşfetme fırsatı buluyor.

Yer: G&G Sanat Merkezi, Göztepe

Tarih: 25 Mayıs – 25 Haziran 2024

Kairos – Gülnihal Yıldız, “mounted”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

KAIROS, Gülnihal Yıldız’ın “mounted” başlıklı kişisel sergisini 7-29 Haziran tarihleri arasında 5533’te ev sahipliği yapıyor.

“mounted”: Çakılmış, monte edilmiş, yükseltilmiş, hizası bozulmuş, yüzeylenmiş, denk gelmiş, takılmış, tırmanılmış, birleştirilmiş, üst üste yığılmış, doldurulmuş, katmanlanmış, asılı kalmış (olan)

Gülnihal Yıldız: Uçan, kaçan, bakan, tekrar bakan, karar kılan, bozan, yapan, giden, bekleyen, bağıran, kat çıkan, düşen, yuvarlanan, geri gelen, bir daha bakan, anlayan, son kez bakan, iyice anlayan, koşarak uzaklaşan, resmeden (kişi)”

Yer: Kairos

Tarih: 7 – 29 Haziran 2024

15. Uluslararası Doğu Halıları Konferansı

15. Uluslararası Doğu Halıları Konferansı, 6 Haziran’da The Marmara Taksim’de başlıyor. Konferans programı çerçevesinde, 6 Haziran Perşembe günü Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi’nde “Dokunmuş Hazineler: Osmanlı Sarayı’ndan Halı ve Kumaşlar” sergisi yer alacak. Aynı akşam The Marmara Taksim’de, İTHİB’in “Dokuma Atlası” ve Christopher Farr’ın “Dokuma Tezgâhının Ardındaki Kadınlar” sergileri ziyaretçilere sunulacak. 7 Haziran Cuma akşamı ise Tophane-i Amire’de “Anadolu’nun Renkleri: Özel Koleksiyonlardan Kilimler” sergisi açılacak. 8 Haziran Cumartesi akşamı Türk İslam Eserleri Müzesi’nde ise “Aşkla Düğümlenen Sanat: Türk Halıları” ve “Osmanlı Dönemi Suriye ve Lübnan Dokumaları” sergilerinin açılışları gerçekleştirilecek. Konferans süresince gerçekleştirilecek olan “Dokuma Tezgâhının Ardındaki Kadınlar” sergisindeki kilimlerin satışından elde edilecek gelir ise Hatay’da kurulacak dokuma atölyesine bağışlanacak.

Yer: İstanbul’un farklı noktaları

Tarih: 6 – 30 Haziran 2024

DG Art Project – Ezgi Güneştekin, “How U Feel?”

Ezgi Güneştekin’in “How U Feel?” sergisi, varoluşun karmaşıklığını ve insanın iç çatışmalarını vurgulayan ekspresyonist eserlerden oluşuyor. Sanatçı, canlı ve dinamik renklerle izleyicinin duygusal boşluklarını doldurmayı amaçlıyor. Eserlerinde sıradanın ötesine geçerek duyguların derinliklerine inen Güneştekin, yenilikçi ve cesur tavrıyla dikkat çekiyor. İzleyicileri durmaya, vakit geçirmeye ve sıradan bakış açılarından kurtulmaya davet eden sanatçı, malzemeye ve yüzeye eşsiz bir dikkat çekiyor. Sergi, izleyicilere Güneştekin’in özgün dilinde unutulmaz bir sanat deneyimi sunuyor.

Yer: DG Art Project

Tarih: 23 Mayıs – 30 Haziran 2024

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi – Vuslat, “Emanet”

Vuslat’ın “Emanet” adlı sergisi, Ebru Yetişkin küratörlüğünde, 22 Mayıs – 30 Haziran 2024 tarihleri arasında MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe Salonu’nda izleyiciyle buluşuyor. Güven, bağlılık, ihtimam gösterme, sözüne sadakat ve koruyuculuğun değerini ifade eden “emanet” kavramının birçok tezahürünü keşfetmeye davet eden sergi Vuslat’ın heykel, resim, şiir, ses ve enstalasyon eserlerini kapsıyor.

Yer: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

Tarih: 22 Mayıs – 30 Haziran 2024

Adas – Jochen Proehl, “Skins From Lines”

Jochen Proehl’ün üç ana sanatsal çalışma alanını kapsayan bir serinin, üçüncü sergisi olarak hayata geçen Skins From Lines, sanatçının desenlerindeki büyük formlu çizimleri, duygusal zenginliğini ve yaratıcılığını sanat yoluyla bize aktarıyor. Şehirdeki günlük hayatta zar zor fark edilen ve göze çarpmayan şekillerin bile sanatı için bir başlangıç olabildiğini aktaran sanatçı için bu başlangıç noktası her zaman çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği ve tekrar yaşamakta olduğu İstanbul oluyor. Sergide bulunan çoğu 60×82 cm boyutlarında, ağırlıklı olarak büyük formatlı yaklaşık elli adet eser, Proehl’ün daha önceki yaklaşımlarından bu yıl yarattığı en yeni çalışmalarına kadar desenlerinin gelişimini ve güncel durumunu yansıtıyor.

Yer: Adas, Kağıthane

Tarih: 8 Mayıs – 30 Haziran 2024

Anna Laudel Istanbul – Tuğçe Diri, “Taşların Ardında: An ve Arşiv”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024
İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

Multidisipliner sanatçı Tuğçe Diri’nin yeni sergisi “Taşların Ardında: An ve Arşiv”, derinlemesine bir araştırma, okuma ve üretme sürecinin ürünü olarak ortaya çıkıyor. Bu seri, tarih boyunca defalarca yıkılmış, yeniden inşa edilmiş, farklı amaçlar için kullanılmış ve müdahale edilmiş mekanların izini sürerek geçmişin izlerini günümüze taşımayı hedefliyor. Kaybolmuş çevreleri, kültürel mirası yeniden hafızalarda canlandırma görevini de üstlenen seri, tekrara dayanan, ritüelistik çalışmalarla şehir belleğini yeniden yorumlamaları için ziyaretçilere sıra dışı bir atmosfer sunuyor. Ağırlıklı olarak, tuval üzerine yağlı ve akrilik boya, ip ve kolaj gibi çeşitli tekniklerle çalışan Diri, deseni çalışma pratiğinin başına koyuyor. Duygusal ifadenin; leke, renk ve doku aracılığıyla kurulan kompozisyonları, Tuğçe Diri’nin özgün tarzını oluşturan unsurları bir araya getiriyor. Diri, eserlerinde iktidar ve mimari, hatırlama ve yitirme gibi ilişkilerdeki dengeyi yeniden keşfediyor.

Yer: Anna Laudel Istanbul, Beyoğlu

Tarih: 10 Mayıs – 30 Haziran 2024

Collect Gallery – Zafer Akşit, “Bunu İzleyebilir Miyim Bilmiyorum”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

“28 Mart 1757 tarihinde, binlerce kişiden oluşan büyük bir seyirci kitlesi Robert-François Damiens’nin idamına tanıklık etmek için Place de la Grève meydanında toplandı. Kral 15. Louis’ye suikast girişiminde bulunan Damiens, girişiminde başarısız olmuş olsa da, vatana ihanet ya da kral katili gibi en ağır suçlar için verilen son derece korkunç bir ceza olan dörde bölme yöntemi (quartering) ile parçalanarak öldürülme cezasına çarptırılmıştı. Bu korkunç cezanın infazı, Fransız Devrim’inde Kral 16. Louis’yi idam eden cellat olarak ünlecek olan kraliyet celladı Charles-Henri Sanson tarafından gerçekleştirilecekti. Sanson, Damiens’nin kollarını ve bacaklarını dört farklı ata bağlarken, büyük kalabalık şahit olacakları korkunç gösteriyi endişeli ama hevesli bir sabırsızlıkla beklemekteydi. Atlar karşılıklı yönlere sürüldüğünde ise seyircilerin şevkli bekleyişi, meydanı dolduran nefret dolu bağırışlar, sevinç tezahüratları ve gök gürültülü alkışlarla coşku dolu bir cümbüşe dönüştü. Bu gibi halka açık infazlar, tarih boyunca iktidarın üstünlüğünü gözler önüne seren, otorite sahiplerinin yetkileri altındakilerin önünde güçlerini sergileme araçları olan, caydırıcı merasimler olarak kullanılmış olsalar da, tanıklık eden kalabalık için, bir kontrol mekanizmasının işleyişi değil, en basit haliyle korkuyu, arzuyu ve şiddeti bir araya getiren, halkın gözleri önünde muhteşem bir gösteriye dönüşen popüler bir eğlence biçimiydi. Bu tür arkaik ve aleni tehditler ile yönetilmeyi barbarca bulan günümüz toplumu olarak ise, her an üstümüzde olan gözetimin bedeli olarak bitmek bilmeyen eğlence çeşitleri talep ediyoruz. Gösteri toplumunun yayılmacı uzuvları da bu talebimize zevkle yanıt veriyor. Yüzeyde kendini ehlileştiren iktidarın yürürlüğe koyduğu denetim uzuvları makul, çekici, modern iştahlarımız için daha da karşı konulamaz bir şekilde çoğalıyor, yoğunlaşıyor ve sürekli mevcut hale geliyor. Ancak bu dönüşüm, fiziki ve sanal her uzamı kapsayan gösteriyi eskisinden daha az rahatsız edici ve mide bulandırıcı hale getirmek için bir çaba sarf etmiyor. Bugün şiddetle arzuladığımız gösterinin hala hastalıklı olduğunu biliyoruz. Bu hastalıklı arzunun karşılığını insanların giyotinle ya da dörde bölünerek sonlarının gelmesi olarak değil, gerçekliğin, anlamlı insan etkileşimlerinin, kendi kaderini tayin hakkının ve benlik duygumuzun ölmesi ile deneyimliyoruz. Gördüklerimizden hala iğreniyoruz ve yine de gözlerimizi başka tarafa çeviremiyoruz, alkışlıyoruz, vahşice uluyoruz.”

Yer: Collect Gallery, Beyoğlu

Tarih: 13 Haziran – 30 Haziran 2024

Galeri FE – Hakan Kürklü & Yılmaz Bulut, “Şehrin Belleği”

“Şehrin Belleği” sergisi ile Hakan Kürklü ve Yılmaz Bulut, şehirlerin saklı kalmış anılarına, unutulmuş köşelerine ve hatırlanmaya değer hikayelerine bir yolculuk sunuyor. Sergide yer alan her bir fotoğraf, geçmişten bir anı taşırken, aynı zamanda bugünün gözünden geleceğe bir bakış atmamıza da olanak tanıyor.

Yer: Galeri FE, Kadıköy

Tarih: 1 Haziran – 6 Temmuz 2024

Decollage Art Space – Ülkü Yılmaz, “Unnamed”

Ülkü Yılmaz’ın “Unnamed” adlı solo sergisi Decollage Art Space’de sanat severlerle buluşuyor. Sanatçı “Unnamed” sergisinde, sınırlamalar ve yönlendirmeler olmaksızın, kelimelerin yetmediği duyguları işleri üzerinden, estetik kaygıdan ziyade güçlü bir dışavurumla, kendini ifade etme biçimi olarak bizlere aktarıyor.

Yer: Decollage Art Space, Kadıköy

Tarih: 30 Mayıs – 7 Temmuz 2024

Galeri Deniz – Karma Sergi, “Birlikte Geleceğe”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

DenizBank’ın sanata verdiği önem ve değer çerçevesinde, “Birlikte Geleceğe” karma sergileri Deha Çun küratörlüğünde ikinci kez düzenleniyor. DenizKültür’ün ev sahipliğinde, Galeri Deniz’de 6 Haziran – 10 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen sergi, Türkiye’nin dört bir yanından katılan 49 genç sanatçının 102 eserini sergileyerek sanatseverleri ağırlıyor. Çeşitli üretim tekniklerini bir arada sunan bu karma sergi, Türkiye’nin çağdaş sanat yolculuğuna yeni ufuklar açmayı hedefliyor.

Yer: Galeri Deniz, Şişli

Tarih: 6 Haziran – 10 Temmuz 2024

Sanatorium – Karma Sergi, “Filizlendiğimiz Bir Çatlak”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

Leman Sevda Darıcıoğlu, Ndayé Kouagon ve Elif Saydam’ın işlerinden oluşan ve Melih Aydemir küratörlüğünde gerçekleşecek olan “Filizlendiğimiz Bir Çatlak” sergisi sanat severlerle buluşuyor. Sergi, baskıcı yapılara ait tahakküm ve ele geçirme mekanizmalarına odaklanarak, mücadele pratiklerini tanımlamada kullanılan içi boşaltılmış kavramların ardındaki gerçek niyetleri geri kazanma yöntemleri üzerine düşünüyor. “Filizlendiğimiz Bir Çatlak” başlığı, Dinos Christianopoulos’un şiirinden alıntılanan ve dünya genelindeki protesto ve eylemlerde sıkça kullanılan “Bizi gömmeye çalıştılar, tohum olduğumuzu bilmeden” cümlesine doğrudan atıfta bulunuyor. Sergi, ötekileştirilen dayanışma pratiklerini hiçe sayarak agresif biçimde yaygınlaşan Batı tanımlı değerleri aşmaya yönelik girişimleri bir araya getiriyor. Özgürleşme yolunda katı tanımlar halinde duran görünürlük, temsiliyet ve açılma gibi kavramları tekrar gözden geçiriyor.

Yer: Sanatorium, Beyoğlu

Tarih: 7 Haziran – 20 Temmuz 2024

Taksim Sanat – Karma Sergi, “Genç Buluşmalar”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024
İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür AŞ, Türkiye’nin 20 farklı üniversitesinden 45 sanatçı adayının yaklaşık 80 eserinin yer aldığı “Genç buluşmalar” sergisini, 13 Haziran – 21 Temmuz 2024 tarihleri arasında kamusal sergi alanı Taksim Sanat’ta sanatseverlerle buluşturuyor. Şırnak’tan Tekirdağ’a Türkiye’nin dört bir yanında 20 üniversitenin güzel sanatlar fakültesinde okuyan lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin resim, heykel, seramik, fotoğraf, dokuma gibi farklı malzeme ve disiplinlerden oluşan 80’i aşkın eseri bu sergide bir araya geliyor. Küratörlüğünü Meriç Aktaş’ın üstelendiği sergide, toplumsal değerlere değinen ve hayatla ilişkisini ön plana çıkaran eserler arasında atık, iklim krizi, doğa, ölüm, yaşam, metamorfoz, su, toplumsal ilişkiler, kadın ve şiddet gibi konuları temel alan çalışmalar bulunuyor. Toplumsal değerlere dokunarak hayatla ilgili kaygılarını ifade eden sanatçı adayları, toplum içindeki bireyselleşme, hayatın akışı ve kendi duruşlarını Genç Buluşmalar ile sanatseverlere yansıtıyor.

Yer: Taksim Sanat, Beyoğlu

Tarih: 13 Haziran – 21 Temmuz 2024

Sevil Dolmacı Istanbul – David Salle, “Refakatsiz Çocuklar”

Dünya sanat tarihinin en önemli sanatçılarından Amerikalı David Salle’nin Türkiye’deki ilk solo sergisi “Refakatsiz Çocuklar”, sanatseverlerle buluşturuyor. Salle’nin bu yıl New York’taki stüdyosunda İstanbul için farklı medyalarla ve farklı boyutlarla ürettiği 21 yeni resimden oluşan sergide, sanatçının Hayat Ağacı serisi ile yeni çalıştığı Pencereler serisine ait resimler ziyaretçilere sunuluyor.

Yer: Sevil Dolmacı Istanbul, Beşiktaş

Tarih: 29 Mayıs – 25 Temmuz 2024

Akbank Sanat – Karma Sergi, “Akbank 42. Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

Çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri desteklemek ve genç sanatçılara destek olmak amacıyla Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ve Akbank Sanat iş birliğiyle düzenlenen Akbank 42. Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi, jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda seçilen 22 sanatçının eserleri ile 5 Haziran – 31 Temmuz tarihleri arasında Akbank Sanat’ta sanatseverlerle buluşuyor.

Yer: Akbank Sanat, Beyoğlu

Tarih: 5 Haziran – 31 Temmuz 2024

İstanbul Modern – Karma Sergi, “Zamansız Meraklar”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

Güncel teknolojiler ve dijitalleşen dünyanın sanatçıların düşünce ve üretim biçimlerine nasıl yön verdiğini merkezine alan “Zamansız Meraklar” sergisi, İstanbul Modern’de sanatseverlerle buluşuyor.

Yer: İstanbul Modern, Karaköy

Tarih: 15 Şubat – 11 Ağustos 2024

Salt Beyoğlu – Karma Sergi, “Havaya Dair”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

Disiplinlerarası tasarım stüdyosu 2050+ tarafından Salt Beyoğlu’ndaki Forum alanı için tasarlanan Havaya Dair, materyal, işitsel ve görsel deneyler üzerinden hava kirliliğine dair unsurları somutlaştırmayı amaçlıyor. Enstalasyon, bir dizi müdahale aracılığıyla ziyaretçileri havanın maddeselliğiyle ilişki kurmaya teşvik ediyor. Havaya nüfuz eden ve hava yoluyla yayılan zehirli maddelerin yanı sıra bu zehirliliğin işaret ettiği toplumsal ve politik sonuçları, yerel ve küresel izlekleri, gezegen ölçeğindeki inkâr edilemez bağıntıları da irdeliyor. Havanın, bir bölgedeki faaliyetlerin binlerce kilometre ötedeki insan ve insan olmayan nüfusları etkileyebilen ortak bir alan olmasından yola çıkan sergi, temiz ve solunabilir havanın müşterek ve evrensel bir hak olduğu bir dünya için kolektif eylemin gerekliliğine de vurgu yapıyor.

Yer: Salt Beyoğlu

Tarih: 8 Mayıs – 18 Ağustos 2024

Borusan Contemporary – Mat Collishaw, “Aritmi”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

Çağdaş sanatın öncü imzalarından Mat Collishaw’un, aralarında Borusan Contemporary siparişiyle ürettiği mekâna özgü heykelinin de yer aldığı özel seçkisi, Alice Sharp küratörlüğünde izleyiciyle buluşuyor.

Yer: Borusan Contemporary, Rumeli Hisarı

Tarih: 14 Eylül 2023 – 18 Ağustos 2024

Pera Müzesi – Karma Sergi, “Ters Yüz PƎRⱯ”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

İstanbul’daki mevcut sanat kurumlarına ve kentsel çevrelerine dair çoklu bakış açılarını, yüksek kültür ve popüler kültür arasında hareket ederek bir araya getiren “Ters Yüz PƎRⱯ” sergisi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndaki iki resimden yola çıkıyor. Küresel kapitalist ilişkileri ve yerelleşmiş kültürel pratikleri araştıran sergi, ayrıca mimarinin, kurumların kentsel çevreleriyle ilişkilerinde hem kurucu hem de açığa çıkarıcı bir rol oynayarak bu kurumların belirli bir yer ve zamanda nasıl aracılık ettiğini ve işlediğini inceliyor. Ters Yüz PƎRⱯ “Küreseller”, “Basamaklar” ve “Spekülasyonlar” başlıklı üç bölümden oluşuyor. “Küreseller” bölümünde, ışıklı tabelaların, havuzların, Guzmanya bitkisinin ve deterjan kokularının adaptasyonları küresel kenti bir harabe olarak taklit ve teşhir ederken, Pera Müzesi’nin Art Deco kafesinden ödünç alınan avize de kurumun cazibeli kırılganlığını vurguluyor. “Basamaklar”, dünyayı, ya da bu bağlamda Pera bölgesinin merdiven ve rampalarla dolu kompleks ve parçalı kentsel topografyasını temsil etmenin imkansızlığıyla oluşan travmayı ele alıyor. Bu basamaklar, özellikle Bauhaus modernizminin ve genel olarak Batılılaşmış bir modernitenin (doğrusal ilerleme kavramları, ulus-devlet, fiziksel ve metafiziksel sınırların katı siyaseti ile) yaygınlaştırdığı evrenselci biçim ve norm hayalini absürt hale getiriyor. “Spekülasyonlar” ise süregelen eşitsizlikleri ve şiddeti farklı bir şekilde harekete geçirerek gitgide soyutlaşan ve globalleşen küresel ekonomik, politik ve estetik spekülasyon ve değerlendirme süreçlerini yorumluyor. Yerel, kâr amacı gütmeyen sanat mekânlarına odaklanan ve kamusal programına kültür-sanat çalışanlarını ve ziyaretçileri de dahil eden sergi, alternatif değerler üzerine düşünüyor, değerlendirmeler yapıyor.

Yer: Pera Müzesi, Beyoğlu

Tarih: 23 Mayıs – 18 Ağustos 2024

YUNT – Mike Berg, “Buraya Nasıl Geldik?”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

Mike Berg’ün New York, Cheney ve İstanbul arasında süren yaşam ve çalışmalarını yansıtan sergisi “Buraya Nasıl Geldik” 25 Mayıs – 25 Ağustos tarihleri arasında YUNT’ta ziyaret edilebilecek. Sergide, özel olarak üretilen “Piramit” isimli heykelin yanı sıra sanatçının farklı eserleri ve dış mekânda sergilenecek “Kafes” heykeli yer alacak. Berg’ün Türkiye ile olan güçlü bağını yansıtan kilimler ve amorf desenlerin yanı sıra eserlerin oluşum süreçlerini gösteren çizim ve planlamaları da içeren sergi ayrıca, 8 Haziran’da gerçekleştirilecek “Kamusal Alanda Sanat: Katılımcılık” başlıklı çalıştayda “Kafes” heykeli etkileşimli bir tartışma zemini sunacak.

Yer: YUNT, Sultanbeyli

Tarih: 25 Mayıs – 25 Ağustos 2024

Casa Botter – Nuri İyem, “Solo Botter: Nuri İyem”

Casa Botter, “Botter Sergileri” serisinin ikincisini “Solo Botter: Nuri İyem” başlığı ile Türk resim sanatının önde gelen isimlerinden Nuri İyem’in eserlerine ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Levent Çalıkoğlu’nun, asistan küratörlüğünü ise İrem Büşra Coşkun’un üstlendiği bu sergi, Nuri İyem’in yaşadığı coğrafyaya özgü bir öz arayışını üzerinde yoğunlaştığı her temada çözümlemek üzere tuvalin karşısına yerleşen sanatçının farklı dönemlerinden karakteristik çalışmalarını bir araya getiriyor.

Yer: Casa Botter

Tarih: 23 Mayıs – 29 Ağustos 2024

Bulgur Palas – Magnum Photos, “Magnum İstanbul’da

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

Bulgur Palas, dünyanın en saygın fotoğraf ajanslarından biri olan Magnum Photos’un “Magnum İstanbul’da” sergisini sanatseverlerle buluşturuyor. Paris, Londra ve New York merkezli fotoğraf ajansı Magnum Photos’un 77. yıl sergisi olan “Magnum İstanbul’da”, 70 sanatçının 200’den fazla fotoğrafından oluşuyor. 2017 yılında ajansa katılan, savaş muhabirliği alanında The Bayeux Calvados Halködülü ve iki defa World Press Photo (Dünya Basın Fotoğrafları) ödülü sahibi Türk fotoğrafçı Emin Özmen’in 30 fotoğrafına da sergide özel bir bölüm olarak yer veriliyor.

Yer: Bulgur Palas

Tarih: 29 Şubat – 31 Ağustos 2024

Macar Kültür Merkezi – Macaristan Ulusal Film Enstitüsü, “Geniş Açı”

Liszt Enstitüsü – Macar Kültür Merkezi, Macar sinemasının doğuşunun 120. yıldönümü vesilesiyle Macaristan Ulusal Film Enstitüsü’nün 2021 yılında açtığı ve Macar sinemasının tarihine kapsamlı bir bakış sunan “Geniş Açı” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide, sessiz ve sesli sinema dönemi, Macar sinemasının altın çağları, ödüllü çağdaş filmler ve birçok önemli festivalde kazanılan ödüllere dair dikkat çekici bilgiler paylaşılıyor. Ayrıca tarihsel bir perspektiften, başta Hollywood’da olmak üzere uluslararası kariyere sahip Macar sinemacılar, Macar kökenli Oscar ödüllü ve Macaristan’da çalışan film yapımcılarına da yer veriliyor. Dev bir infografik harita, Macar film yapımcılarının göç dalgalarını ve varış noktalarını gösteriyor. Lumière’in ortakları tarafından 1896 yılının Mayıs ayında Budapeşte’de çekilen ilk filmler, seyirciyle buluşuyor. Sergi ayrıca, yaratıcı süreç, üretim teknolojisi ve film gösterimi deneyimi gibi diğer önemli unsurlara da yer veriyor. Projektör, kamera ve prodüksiyon ekipmanlarının yanı sıra orijinal kostüm ve maketlerin de sergileneceği sergide ziyaretçiler, ekranlardan tarihi sahnelere tanık oluyor. Serginin başlığı olarak seçilen “Geniş Açı” ise yalnızca zamana değil mekana da vurgu yapıyor. Özel belgeler, basın materyalleri ve değerli hatıralar, sinema tarihindeki bu zaman yolculuğuna heyecanlı bir dokunuş ekliyor.

Yer: Macar Kültür Merkezi, Kağıthane

Tarih: 29 Nisan – 31 Ağustos 2024

Bozlu Art Project – Karma Sergi, “Aykırı İşler”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

Bozlu Art Project Mongeri Binası, 17 Mayıs – 31 Ağustos tarihleri arasında Türk sanatının bilinen değerli sanatçılarının, bilinmeyen işlerine odaklanan “Aykırı İşler” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Oğuz Erten’in üstlendiği sergi, “Aykırı İşler” başlığı ile, sergide yer alan sanatçıların daha çok bilmediğimiz veya içerik anlamında yeniden aykırı okumalara açık işlerine odaklanıyor. Sanat tarihine bilinen kliklerin dışında bakmaya ve okumaya imkân veren bu sergi, aynı zamanda yeni ve alternatif bir sanat tarihi yazımının da mümkün olduğunu ortaya koyup, yeni düşünce biçimlerine yol açmayı hedefliyor.

Yer: Bozlu Art Project Mongeri Binası, Şişli

Tarih: 17 Mayıs – 31 Ağustos 2024

Salt Galata – Itizar Barrio, “Öyleyse En Başa Dönelim”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

Öyleyse En Başa Dönelim sergisi, sanatçı Itizar Barrio’nun ‘Madde Üçlemesi’ni oluşturan video işleri bir araya getiriyor. Üçlemenin ilk bölümü A Demon that Slips into Your Telescope While You’re Dead Tired and Blocks the Light [Sen Yorgun Düşmüşken Teleskobuna Girip Işığı Kesen Şeytan] (2019), bilim insanları ve teknoloji uzmanlarının dünyaya bakışımızı nasıl etkilediğini irdelerken “nesnel” bilgi alanlarını şekillendiren toplumsal sistemlere ve iktidar yapılarına odaklanıyor. ROBOTA MML (2019-2023), Çekçe zorunlu çalışma anlamına gelen robota kelimesinden türetilen ve ilk kez Karel Čapek’in 1920 tarihli R.U.R. oyununda kullanılan “robot” kavramının etimolojik kökenlerini takip ediyor. İnsan emeğinin özgürleşmesi için robotların üretildiği bir fabrikada geçen bu oyunun karakterleri, Barrio’nun işinde sınıf bilinci, biyoiktidar, kimlik ve toplumsal cinsiyete duyarlı güncel bir bağlama yerleştiriliyor. Barrio’nun, sanatçı ve besteci Seth Cluett ile birlikte ürettiği Particle Matter [Parçacıklı Madde] (2021) ise maddi dünya ve bilimsel araştırmanın yanı sıra insan deneyiminin duyusal boyutlarını keşfe çıkıyor. Üçlemeyi oluşturan bu çalışmalarda, bilim insanlarından teknoloji çalışanlarına, vücut geliştirmeciden robotik mühendisine, farklı alanlardan uzmanların görüşlerine de yer veriliyor. Öyleyse En Başa Dönelim, ortak varoluş fikriyle hafıza, duyumsama ve deneyimin merkezi olarak bedenin işlevine dair açılımlar barındırıyor. Zaman, mekân ve kolektif deneyimin kesişimlerine dikkati çekerken, daha geniş toplumsal bağlamlar ile bireyleri bir arada tutan bağlantıları yeniden düşünmeye davet ediyor.

Yer: Salt Galata, Beyoğlu

Tarih: 23 Mayıs – 29 Eylül 2024

Elgiz Müzesi – Karma Sergi, “16. Teras Sergisi: Bir Düş’ün İzinde”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

14 Haziran – 2 Kasım 2024 tarihleri arasında Elgiz Müzesi’nin gerçekleştirdiği Teras Sergileri kapsamında düzenlenen 16. Teras Sergisi, “Bir Düş’ün İzinde” başlığıyla 1500m²’lik açık sergileme alanında açıldı. 284 sanatçının 437 yapıtının sergilendiği müzede bu yıl 130 sanatçı, 147 eserle açık çağrıya katıldı ve 40 sanatçının eseri sergilenmeye hak kazandı. Heykel sanatına büyük bir birikim sağlayan bu sergi, geçmişten gelen izleri geleceğe taşırken, sanatçıları görüneni taklit etmeyen, düşlediklerini görünür kılan bir iz sürmeye davet ediyor. “Bir Düş’ün İzinde” başlığı, bellekte yer alan ya da silinmiş olan izleri, çizgi ve formların oluşturduğu katmanlarla ifade ederek sanatçının yeni perspektifler keşfetmesini teşvik ediyor.

Yer: Elgiz Müzesi, Maslak

Tarih: 14 Haziran – 2 Kasım 2024

Kalyon Kültür – Kenan Işık, “Zamanın Ardından İstanbul – Roma”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

Zamanın Ardında sergisi, sanatçı Kenan Işık’ın eserleri aracılığıyla Roma ve İstanbul’un ortak tarihsel serüvenini keşfe çıkıyor. Küratörlüğünü Aslı Bora’nın yaptığı sergide, Işık’ın resim, heykel ve enstalasyonları, izleyiciyi bu iki şehrin kolektif mekân kodlarını yeniden kurmaya davet ediyor. Sanatçı, her iki şehrin aynı kaynaktan doğduğunu ve geçmişin görkeminin bugünü nasıl aydınlattığını vurgularken, İstanbul ve Roma’nın anıtsal ortaklığını ve unutulmuş yakın akrabalıklarını hatırlatıyor

Yer: Kalyon Kültür, Şişli

Tarih: 21 Mayıs – 13 Ekim 2024

Arter – Karma Sergi, “Farz Et Ki Sen Yoksun”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

400’e yakın sanatçının eserlerinin yanı sıra anonim eserler ve seri üretimler gibi çeşitli öğeleri içeren Farz Et Ki Sen Yoksun, bir koleksiyonerin hayallerinin ve gerçekleştirdiklerinin ev içindeki nesnelerden müzeye taşınmasının imkanlarını araştırıyor. Küratöryal bir bakış açısıyla düzenlenen bu sergi, kişisel bir koleksiyondan kamuya açılan bir seçki sunarak tasnif mantığına meydan okuyan bir dünya yaratıyor. Sergi, koleksiyonerin eserlerle etkileşim içinde soyut bir kimlik kazandığı ve bu dünyanın şeylerin yeni bir bağlamda özgünlüklerini sürdürmesine olanak sağladığı bir deneyimi kapı aralıyor. “Farz Et Ki Sen Yoksun”, koleksiyonu çok yönlü ve yaşayan bir beden olarak ele alırken, alelade olanın olağanüstü olanla yakınlıklarının yanı sıra toplama ve koleksiyon yapma pratiği üzerine düşünmeye teşvik ediyor. Ömer Koç Koleksiyonu’ndan seçilen eserlerle oluşturulan bu sergi, faniliğin hüküm sürdüğü bir dünyada yükselişi düşlemek için dünyevi olmaktan uzaklaşma alanlarını keşfetmeye yöneliyor. Sergi, Ömer Hayyam’ın dizelerinden ilham alarak ziyaretçilere kronoloji ve hiyerarşi olmayan bir mekansal düzende nesnelere yeni anlamlar aramaları için bir deneyim sunuyor.

Yer: Arter, Dolapdere

Tarih: 29 Aralık 2024’e kadar ziyaret edilebilir.

Miniatürk Müzesi – Karma Sergi, “İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi”

Geçmişte dünya tarihini şekillendiren olaylar, şehirler ve medeniyetler, gelecekte ise dünyamızı bekleyen yeni yerleşimler ve yaşam dinamiklerini ilham alan ve gerçek yaşamdan 87 kez küçük, hareketli teknolojik model sergileri üreten Modelport’un hazırladığı “İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi”, bir zamanlar Roma İmparatorluğu ve sonrasında Osmanlı İmparatorluğu’nun merkezi olan İstanbul’un 400 bin metrekarelik en tarihi bölgesini hareketli modellerle yeniden canlandırıyor.

Yer: Miniatürk, Örnektepe

Tarih: Süresiz

Ara Güler Müzesi – Ara Güler, “Bir Avuç Güzel İnsan”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2024

Ara Güler’in erken yaşlarda başlayan edebiyat merakından yola çıkarak fotoğraflamaya başladığı Türkiye ve dünyanın önde gelen edebi figürlerine ait portreleri içeren “Bir Avuç Güzel İnsan” başlıklı sergi, Ara Güler Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor. Ara Güler’in fotoğrafladığı Türkiye ve dünyanın önde gelen edebi figürlerine ait portreleri içeren sergi, aynı zamanda Ara Güler’in edebiyatçılarla kurduğu dostluklara da ışık tutuyor.

Yer: Ara Güler Müzesi, Bomonti

Tarih: Süresiz

{141067}

Gizem Çıldız
Gizem Çıldız Tüm Yazıları