İstanbul Sergi Rehberi: Mayıs 2022

İstanbul Sergi Rehberi: Mayıs 2022

İstanbul’daki en yeni sergi programlarını takip etmeniz için detaylı bir rehber hazırladık. Sergi takviminizi yapmadan önce, güncel sergilerle ilgili tüm merak ettiğiniz konuların yer aldığı OGGUSTO Mayıs Sergi Rehberi’ni mutlaka inceleyin.

Mayıs ayında, Türkiye’nin kültür-sanat başkenti İstanbul’un sergi programı yine dopdolu. Mayıs ile birlikte kışın yorgunluğunu atmaya ve baharı büyük bir coşku ile kucaklamaya hazırlanan güzel İstanbul’da “Hangi sergiye gitmeliyim?” diye düşünüyorsanız, en yeni sergi rehberimize göz atın. SSM, Arter ve Pera Müzesi gibi İstanbul’un önemli kültür-sanat merkezlerinde yer alan ve en çok merak edilen sergileri sizler için derledik. 

Sakıp Sabancı Müzesi – David Hockney, “Baharın Gelişi, Normandiya, 2020”

Sakıp Sabancı Müzesi, Akbank iş birliğiyle 20. ve 21. yüzyılın en ilham verici sanatçılarından David Hockney’nin “Baharın Gelişi, Normandiya, 2020” sergisine 11 Mayıs – 29 Temmuz 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapacak. Daha önce Londra’daki Royal Academy’de ve Brüksel’deki Bozar’da sanatseverlerle buluşan serginin üçüncü durağı Sakıp Sabancı Müzesi olacak.

Kariyeri boyunca yeni teknolojileri ve sanat yapmanın farklı yöntemlerini araştıran Hockney, 2000’lerden itibaren iPhone ve iPad ile çizim yapıyor. Söz konusu teknolojik arayışının doruk noktası olan bu sergi, sanatçının baharın gelişini müjdeleyen iPad resimlerinin 116 tanesini içeriyor. Bunların tamamı 2020'de, Covid-19 salgınının ilk dönemi sırasında, Normandiya'daki evinde üretildi.

Bu “resimler”, Hockney'nin meyve ağaçları, çalılar, çiçek bahçeleri, gölet ve nehirler, tarlalar ve uzak tepelere uzanan bir manzarada çalıştığını, baharın senelik yolculuğunu çıplak ağaçlardan tomurcuk ve çiçeklere, bol yeşil yapraklara kadar yakaladığını gösteriyor. Sergi baharın başından sonuna bir hikayesi, adeta bir kutlaması niteliğinde ve doğal dünyanın mucizelerini, sürekli yenilenişini, yaşam döngüsünü bize hatırlatıyor.

Yer: Sakıp Sabancı Müzesi

Tarih: 11 Mayıs – 29 Temmuz 2022

İş Sanat’ın Mayıs Programı Bayram Neşesiyle Başlıyor

İş Sanat, bayram haftasına özel hazırladığı YouTube yayınları ile Mayıs ayına hızlı bir giriş yapıyor. Konser programlarının yanı sıra Melikşah Altuntaş’ın hazırlayıp sunduğu “Hayatımın Listesi” başlıklı yepyeni bir söyleşi serisi İş Sanat’ın YouTube kanalında izleyicisinin karşısında olacak. Çevrimiçi yayınlarının dışında Cuma İş Çıkışı açık hava konserleri Kibele Çeşmesi Heykeli Önü’nde, pandemi nedeniyle ara verilen Parlayan Yıldızlar serisi ise İş Kuleleri Salonu’nda sanatseverlerle buluşacak. 

Müze Gazhane – Karma Sergi, “PARALAKS”

15 sanatçının dijital sanat üretimlerinden oluşan “PARALAKS” başlıklı NFT sergisi 20 Mayıs tarihine kadar Müze Gazhane C Galeri’de sanatseverlerle buluşuyor. Küratörlüğünü Derya Yücel’in yaptığı “PARALAKS” sergisi, eserleri fiziksel mekânda ve opensea.io’da NFT olarak bir araya getiriyor. Sergi; Aviz, Selçuk Artut, Kerim Atlığ, Backtopoints, Büşra Çeğil, Aslı Dinç, Ahmet Rüstem Ekici, Çağatay Güçlü, Ahmet Said Kaplan, Balkan Karışman, Hamza Kırbaş, Osman Koç, Ecem Dilan Köse, Sam Sipahi ve Hakan Sorar’ın işlerini geniş kavramsal bir bağlamda bir araya getirerek dijital sanatın farklı çerçevelerden gerçeklik algımızla ve metaverse’le karşılaşması ile kavramların birbiri karşısında yeniden şekillenmesine kapı aralıyor.

Sergide sanatçıların farklı içerik ve yaklaşımlarla ortaya koyduğu ve paralaks kavramını somut-soyut veya optik-düşünsel gibi ikiliklerle değerlendirme imkânı sunan işleri yer alıyor. Mimari, müzik, sinema, politika ile psikanaliz ve daha birçok perspektiften okunabilecek paralaks kavramı, bireyselden toplumsala, “ben”den “öteki”ne ve özne-nesne ayrı(msız)lığının ilişkilenmesindeki sapmalara dokunuyor. Bu dokunuşlar üzerinden çatlaklar ve boşluklarda gezinmeye ve optik- metaforik düzlemden geçerek sanal evrende yolculuğuna devam ediyor.

Yer: Müze Gazhane

Tarih: 20 Mayıs 2022

Martch Art Project – Karma, “dévoyé”

Murat Önen, Sonja Yakovleva, Metehan Törer ve Serra Duran’ın katılımlarıyla gerçekleşecek “dévoyé” başlığını taşıyan grup sergiye ev sahipliğini Martch Art Project yapıyor.

Fransızcada “baştan çıkarma” anlamına gelen “dévoyé” günümüzde siyasallaşan insan bedeninin araçsallığı, haz ve hazzın temel ilkelerini sorgular. “Bedenimiz öyle bir sermayedir ki, tek bir hareketle işgücüne enerji veren beden ile günümüzde arzunun ve bilinçdışının, ruhsal enerji ile itkinin tapınağı olarak hayal ettiğimiz bedeni yaratabilir. Pasolini'nin Sodom'un 120 Günü adlı eserinde her tür tersinirlik(3) acımasız bir mantık uyarınca ortadan kaldırılır. Orada her şey, geri dönüşü olmayan bir biçimde eril ve ölüdür. İşkencede bile cellatlarla kurbanların suç ortaklığı ve iç içeliği yok olmuştur. Her şey cansız bir işkenceden, duygusuzca işlenmiş bir suçtan, soğuk bir entrikadan ibarettir. Haz, yatağından çıkarılan bir maden, bedenlerdeki makine sisteminin teknolojik bir ürünü, zevklere dair bir lojistiktir. Pornografik imgeyle karşılaşılan ilk an şok edicidir, etkisi tıpkı bir Déjà vu anının vuruculuğuna ve sersemleticiliğine benzer. Nadir bulunan bu (sözde) maden güçlü ışıklar altında çok yakından kaydedilmiştir. Öyle ki o artık bedenin kendisi değildir, aşırı detaylandırılmış ve net, nahoş bir peyzaja dönüşmüştür.”
(Sergi metninden kesit, Can Akgümüş)

Yer: Martch Art Project

Tarih: 10 Mayıs – 14 Haziran 2022

Meşher – Karma, “Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı”

‘Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı’ sergisi yaklaşık 1850–1950 arasında Türkiye’de yaşamış ve yaratmış sanatçı kadınların eserlerinden bir seçkiden oluşuyor. Çiğdem Simavi’nin hâmiliğinde düzenlenen ve küratörlüğünü Deniz Artun’un üstlendiği sergi, ismini Şükran Aziz’in bir eserinden alıyor. Sergi, çoğunluğu “ben”leşememiş ve dolayısıyla sanat tarihi tarafından kaydedilememiş kadınları tek tek fark etmenin yanı sıra, kolektif bir “biz”in oluşabilme koşullarını da araştırıyor. Ben-Sen-Onlar bir isimden, gruptan, kurumdan diğerine çekilmiş düz çizgilerin dışında kalan bütün kadınların ve eserlerin anıldığı ve anlatıldığı bir “başka” zamana işaret ediyor ve bu sanatçı kadınlara kendilerinin kahraman oldukları bir “yüzyıl” armağan ediyor.

Ben-Sen-Onlar, 117 sanatçıdan 232 eserle Meşher binasının üç katına yayılıyor. Giriş katı “Ben”, aynada kendi mütevazı varlıklarıyla karşılaşan şöhretsiz kadınlara odaklanıyor. Serginin farklı köşelerine yerleştirilen aynalar, tek bir kadının birkaç yüzünü yakalamaya çalışıyor. Kadınların, tarihten kendi kendilerini sildikleri, adlarının üzerini bile bile karaladıkları da oluyor. Dolayısıyla ayna, bazen de, eskiz aşamasında terk edilmiş eserleri ya da kariyerleri bir dev aynasına yansıtmaya ve onları “büyütmeye” yarıyor. Birinci kat “Sen”, yumuşak ve birleştirici olan öteki ile karşılaşmaları anlatıyor ve öncelikli “sen” olarak çocukları çağırıyor. Portrelerin ve otoportrelerin çoğu, anne olmanın ya da olmamanın deneyimi ve öznellik, aile olmanın tanımı ve şefkat, sanatçı olmanın gücü ve ölümsüzlük hakkında düşünmek üzere davet ediliyor. Ayrıca “sen”, anneliğin idealindeki kutsallık ile çıplaklığın ideasındaki tenselliği karşı karşıya yerleştiriyor.

Yer: Meşher

Tarih: 9 Ekim 2021 – 29 Mayıs 2022

Ferda Art Platform – Karma, “Kayıp Mum”

‘‘Kayıp Mum’’, ismini aynı adı taşıyan üretim tekniğinden alıyor. Teknik üretilecek nihai işin, mumdan bir kalıbının çıkartılması ve bu kalıbın döküm esnasında kaybolup yerine sıvı metalin yerleşmesinden oluşuyor. Sergi, sanatçıların üretim süreçlerinde yola çıktıkları fikir ve hissiyatın hayal etme, kurgulama ve uygulama sürecinde geçirdiği dönüşümü temel alıyor. Sekiz sanatçı kurguların birbirine geçen hikayesinin izini sürüyor. Sergi hayallerin yolculuğu ve bu yolculuğun vardığı noktanın tasviri üzerine her bir sanatçının getirdiği yaklaşımları inceleme fırsatı sunuyor.

Yer: Ferda Art Platform

Tarih: 6 Mayıs –  10 Haziran 2022

Kazlıçeşme Sanat – Hüsamettin Koçan, “Geleneğin Şifreleri-Geleceğin Şifreleri”

Hüsamettin Koçan’ın “Geleneğin Şifreleri-Geleceğin Şifreleri” başlıklı sergisi, Zeytinburnu Belediyesi tarafından İstanbul’a kazandırılan sanat alanı Kazlıçeşme Sanat’ta 30 Haziran tarihine kadar sanatseverle buluşuyor.

Yer: Kazlıçeşme Sanat

Tarih: 22 Mart – 30 Haziran 2022

YapıKredi Bomontiada – Kezban Arca Batıbeki, “PULP FICTION 3”

Kezban Arca Batıbeki'nin yeni sergisi “PULP FICTION 3”, Cue Art Space organizasyonuyla YapıKredi Bomontiada’da 1.Kat Galeri’de açılıyor. Sanatçının önceki çalışmalarının çoğunda görülebileceği gibi ilgiyi talep eden baskın imge ve fantezi dünyasında olduğunu hissettiğimiz kadındır. Bu sergide Batıbeki; her sergisinde denediği yenilikçi tavrını sürdürerek Neonlu işlere ağırlık verirken, yeni jenerasyona göz kırpan NFT çalışmalarıyla da, bir bakıma geçmişin medyumlarıyla günümüz malzemeleri ve olanakları arasında bir köprü kurmayı amaçlıyor. Sergiye; metnini Derya Yücel’in yazdığı kitap da eşlik edecek. Sergi, 10 – 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında, Pazar ve Pazartesi günleri dahil olmak üzere ziyaretçilere açık olacak.

Yer: YapıKredi Bomontiada, 1.Kat Galeri

Tarih: 10 – 31 Mayıs 2022

HAN Levent ve HAN Ataşehir – Karma Sergi, “Doğa Nerede?”

Doğuş Grubu’nun “Doğuş’tan İyi Bir Gelecek” sosyal sorumluluk vizyonuyla yürüttüğü Sanata Bi Yer ile HAN Spaces’in iş birliğinde gerçekleşen “Doğa Nerede?” sergisi, 5 Nisan tarihinde sanatseverlerle buluşuyor. Organizasyonu ve küratörlüğünü ArtPick’in yaptığı sergide, Sanata Bi Yer platformu üyesi 17 genç sanatçının çalışmaları sergileniyor. 

Abdulgani İlhan, Aylin Erdem, Ayşenaz Çubukçu, Berrak Zeynep Yılmaz, Ece Maria Aslanbey, Eyhan Çelik, Hilal Özdemir, İbrahim Deniz Tavlıbıyık, İlayda Çorlu, İrem Terzi, Safiye Otman, Semiha Adsız, Şeyma Lakot, Tuğçe Çakal, Tuğçe Şen, Yağmur Demir ve Yağmur Kevser Barutçu olmak üzere 17 genç sanatçının çalışmasının yer aldığı sergi, son yıllarda küresel ısınmayla birlikte dünyanın birçok noktasında gerçekleşen orman yangınları ve insanlığın doğayla olan ilişkisine odaklanıyor. Sergide yer alan çalışmalar, doğayla kurulan ilişkinin bir yansıması olarak ele alınırken, insanın ilk mekanı, ilişki kurduğu/oyun oynadığı yer olan doğa ile günümüze kadar değişmeyen ve insan olmanın yapı taşını oluşturan öğeleri gözler önüne seriyor.

Sergi, İstanbul’un Avrupa ve Anadolu Yakası’nda iki ayrı noktada bulunan HAN Levent ve HAN Ataşehir ofislerinde 31 Mayıs’a kadar eş zamanlı ziyarete açık olacak.

Yer: HAN Levent ve HAN Ataşehir

Tarih: 5 Nisan – 31 Mayıs 2022

Cocoon – Canan Tolon, “Limbo”

Contemporary Istanbul Vakfı, Canan Tolon’un “Limbo” başlıklı Fişekhane’deki Cocoon’a özel ürettiği büyük ölçekli enstalasyonunu 18 Mart - 5 Mayıs 2022 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor.

Canan Tolon’un 1997’de yayımladığı kitabı ile aynı adlı mekânsal enstalasyonu Limbo, yaşamın döngüsünü merkeze alarak izleyiciyi yaşam ve ölüm gibi zıtlıkların da içinde bulunduğu bir yolculuğa çıkarıyor. Kendisini sürekli yenileyen doğanın ve zamanın bıraktığı izleri yansıtarak varoluşun birbirleri üzerindeki etkisini, direncini ve belirsizliğini vurgulayan Limbo, izleyiciye yaşam ve ölüm arasındaki yakınlığı deneyimleme fırsatı veriyor. Tolon’un enstalasyonu sıraladığı salıncakların çim ve su gibi doğal malzemelerle ve mekânın doğal koşullarıyla etkileşimini gösteriyor.

Sanatçı, izleyicinin sergide suyun metal salıncaklara yaptığı korozyon ve aşınma hâli üzerinden doğayı, çevreyi ve yaşamı yeniden düşünmesini sağlıyor. Ayça Okay’ın küratörlüğünü yaptığı Limbo, yer aldığı Fişekhane’nin 18 ve 19. yüzyılda mühimmat, fişek ve ordunun ihtiyacı olan metal aksanların üretim yeri olma özelliğine gönderme yaparak, yaşam - ölüm ve inşa etme - yıkım gibi zıtlıkların hayatımızın her daim bir parçası olduğu gerçeğine dikkat çekiyor. İzleyici sergi boyunca metalin giderek paslanmasına, çimlerin büyümesine ve zaman içerisinde kuruyarak ölmesine sergi boyunca tanıklık ederek, zamanın ve hayatın döngüsünün bir parça hâline geliyor.

Yer: Fişekhane, Cocoon Sanat Alanı

Tarih: 18 Mart – 5 Mayıs 2022

EArt Galeri – Karma, “TEMAS”

EArt Galeri, İzmir’den sonra Kağıthane’deki yeni galerisinde İstanbul ile ilk buluşmasından esinlendiği “TEMAS” adlı sergisiyle açılışını gerçekleştirdi. Çağdaş sanatçılardan Burcu Yavuz, Ertuğrul Berberoğlu, Gülçin Aslandoğan, Jülide Günce, Merve Çetin ve Alea Pınar du Pre’nin özel olarak seçilen eserlerini bir araya getiren sergide 53 eser sergileniyor.  28 Nisan Perşembe günü kapılarını açan sergi, 18 Haziran Cumartesi gününe kadar ziyaret edilebiliyor.

Yer: EArt Galeri

Tarih: 18 Nisan – 28 Haziran 2022

Ekavart Gallery – Zeynep Öztürk, “Bakarken ll”

EKAV / Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı, resim ve şiiri motiflerindeki yanılsama ile bir araya getiren Zeynep Öztürk’ün “Bakarken II” isimli kişisel sergisine 9 Nisan – 7 Mayıs 2022 tarihleri arasında Ekavart Gallery’de ev sahipliği yapıyor. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim–İş Öğretmenliği Öğretim Görevlisi Zeynep Öztürk’ün üçüncü kişisel sergisi olan Bakarken II, Anadolu’da yetişen 14 farklı çiçeğin hikâyesini ele alıyor.

Yer: Ekavart Gallery

Tarih: 9 Nisan – 7 Mayıs 2022

Akbank Sanat  – Karma Sergi, “Dijital Sanatta Şimdi: Alternatif Gerçeklikler + NFT”

Kurulduğu günden itibaren ülkemizin sanat dinamiğini hareketlendiren ve sanatın farklı disiplinlerinde uluslararası projelere yer veren Akbank Sanat, 1 Mart – 7 Mayıs 2022 tarihleri arasında “Dijital Sanatta Şimdi: Alternatif Gerçeklikler + NFT” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Küratörlüğünü Zeynep Arınç’ın üstlendiği sergi; sanat, teknoloji ve toplum üzerine odaklanan yaratıcı düşüncelere ve uygulamalarına hayat veren sanat eserlerine, günümüz sanat dünyasını meşgul eden konu başlıklarına yer verirken sanatseverlere heyecan verici bir sanat alanı yaratmayı amaçlıyor. Sergide son dönemlerde sanat dünyasının en çok konuşulan gelişmelerinden NFT’ler üzerine bir bölüm de yer alıyor. Sergide görsel sanatlar, ses sanatı, karmaşık verilerin temsili, artırılmış gerçeklik ve sürükleyici ortamlar üzerine dijital teknolojiler kullanarak çalışan sanatçıların eserlerinin yanı sıra farklı tarzları ve sanatsal araştırmaları da bir araya getiriliyor. 

Sergide yer alan NFT eserlerin kürasyon danışmanlığını Doç. Dr. Selçuk Artut üstleniyor. Sergiye eşlik eden NFT ve Blok-Zincir Üzerine Konuşmalar başlıklı konuşma serisi; Alternatif Gerçeklikler ve NFT konularını objektif bir yaklaşımla ele alırken, farklı bakış açıları ve sanatsal görüşlerin merceği altında konunun derinliklerine inmeyi amaçlıyor. 

Yer: Akbank Sanat

Tarih: 1 Mart – 7 Mayıs 2022

5533 – Nazlı Khoskhabar, “Yuvasında Yuvarlak”

Khoskhabar, İran’da geçen çocukluğunu babasının kayda aldığı onlarca video kasetten izliyor. Görüntülerde ise ailenin kimi zaman akrabalar ve yakınlarla kalabalıklaşan kutlama ve yas anlarına, kimi zamansa gündelik hallerine tanık oluyoruz. Sanatçı, şu an yaşadığı ülke Türkiye’yi henüz çocukken devletin yasakladığı uydu kanallarından, çocukluğunu ise kasetlerdeki videolardan tanıyıp öğrenmesi arasında bir ilişki kuruyor. Serginin merkezinde, parklarda yetişkinlere ait aletlerin hurdalarından bir araya getirilmiş, üstünde bir grup ayna taşıyan uydu tipi bir yapı yer alıyor. Tek bir kanaldan çıkan çocukluk görüntüleri bu düzeneğe uğramasıyla, tanıdık olan uzak olanın, kayıp olan mevcut olanın çekimine kapılarak farklı yörüngelere doğru yansıyor.

Yer: 5533

Tarih: 2 Nisan – 7 Mayıs 2022

Mine Sanat Galerisi – Melih Demirkol, “Kutular”

Mine Sanat Galerisi, Kadıköy Caddebostan’daki Deneysel mekanında 28 Nisan - 28 Mayıs 2022 tarihleri arasında sanatçı Merih Demirkol’un görünen kutu imgeleri ve bu imgelerin ardına saklanmış, görünmeyen temsiliyetleri gizlediği çalışmalarını kapsayan “Kutular” adını verdiği sergisine ev sahipliği yapıyor. Bakışın ezberini bozmaya çalışan bu “Kutular”, sanatın düşgücüne ve bilinçaltına nasıl dokunmakta olduğunu göstermekte. Sanatçı sergideki çalışmalarını şöyle tanımlıyor: “Seçtiğim insanları temsil edecek anıtsal kutular yapıyorum. Kişiye özel tasarlamakta olduğum kutu, insanın göstermek istemediklerini içinde saklarken, dışarıda görmek istemediklerinden de kaçıp saklandığı bireysel kalesidir. Çift yönlü kaçışa sahip bu kutular içeriyi dışa, dışarıyı ise içe karşı izole etmektedir. Ancak burada işaret etmek istediğim diğer bir husus da, bu gizlenişin çırılçıplak ve apaçık ortada oluşudur. İnsan kendini korumak için içine girdiği kutu ile gözümüzün önündedir. Gizlenmekte olduğu kutunun açık seçik görünür olduğunu bile bile. O halde bilinen bu görünürlük, kutunun içi hakkında hesaplanmış kimi söylemler taşıyor olmalıdır.”

Yer: Mine Sanat Galerisi Deneysel

Tarih: 28 Nisan - 28 Mayıs 2022

Performistanbul – Karma Sergi, “Seçkiler: performistanbul.data/izle”

Performistanbul, 15 Nisan – 14 Mayıs tarihleri arasında, “Seçkiler: performistanbul.data/izle” adlı sergiyle Senkron Eş Zamanlı Video Sergileri’nde yer alıyor. Türkiye’nin farklı şehirlerinden pek çok sanat kurumu ve organizasyonunun iş birliği ile gerçekleşen ve video sanatını farklı mekânlarda görünür kılmayı amaçlayan Senkron, bu yıl ikinci edisyonuyla izleyiciyle buluşuyor.

“Seçkiler: performistanbul.data/izle”, bugüne kadar çeşitli medyumlar ve teknikler aracılığı ile kayıt altına alınan performanslardan bir seçkiyi izlemeye sunuyor. Performans sanatının belgeleme türlerini ve bu türler arasındaki ilişkiyi inceleyen sergi, canlı performansların kurgulu, kurgusuz video kayıtlarına ve seyircisiz olarak sadece kamera için gerçekleştirilen performans videolarına odaklanarak üç ana başlığı ele alıyor. 

Yer: Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı

Tarih: 15 Nisan – 14 Mayıs 2022

Contemporary Istanbul – CI Bloom Fuar Günleri

Contemporary Istanbul, 12 – 15 Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleştireceği CI Bloom sanat fuarında Türkiye’deki çağdaş sanat galerilerini bir araya getirecek. Tersane Istanbul’da gerçekleşecek ve 23 çağdaş sanat galerinin yer alacağı fuarda, İstanbul’dan yükselen dinamik çağdaş sanat ortamını öne çıkarmak için dünyanın dört bir yanından galeriler bir araya gelecek. Fuara girişler ise bilet ile olacak.

Yer: Tersane Istanbul

Tarih: 12 – 15 Mayıs 2022

Bilet: Mobilet

Versus Art Project – Can Aytekin, “Bugünkü Program”

Can Aytekin’in “Bugünkü Program” isimli sergisi, 14 Nisan-21 Mayıs tarihleri arasında Versus Art Project’te izleyiciyle buluşuyor. İlham noktasını Yeşilçam’dan, özellikle afişlerden, lobi fotoğraflarından ve sinema fenerlerinden (büyük boyutlu film posterleri) alan sergi, efemera malzemeye odaklanıyor.

Bundan üç sene önce Riverrun’da açtığı “Gelecek Program” sergisinde “Bugünkü Program”ın adeta bir fragmanına yer veren sanatçı, serginin odağına Yeşilçam sokaklarını yerleştiriyor. Versus Art Project’in bulunduğu Hanif Han ve üzerinde yer aldığı sokak (Gazeteci Erol Dernek Sok.) Yeşilçam için de önemli bir buluşma ve üretim noktası olarak sanatçının çalışmalarında yer buluyor. Galerinin cumbasından görülen İstanbul Sinema Müzesi, hemen aynı bölgede bulunan Sadri Alışık, Ayhan Işık, Fuat Özkınay sokakları, yıkılan küçük sinemalar, Yeşilçam kafeleri, galeri mekânının eskiden sinema afiş, tasarım ve baskı merkezi olarak kullanılması hafıza ve mekân arasındaki diyaloğu sergiye taşıyor.

Yer: Versus Art Project

Tarih: 14 Nisan – 21 Mayıs 2022

Dirimart – Shirin Neshat, “Land of Dreams”

Shirin Neshat’ın son dönem eserlerini bir araya getiren Land of Dreams sergisi 9 Nisan’da Dirimart’ta ziyarete açılıyor. Sergiyle eşzamanlı olarak, Neshat’ın aynı ismi taşıyan üçüncü uzun metraj filmi de 41. İstanbul Film Festivali kapsamında üç farklı sinema salonunda gösteriliyor.

Yer: Dirimart

Tarih: 9 Nisan – 22 Mayıs 2022

Evin Sanat Galerisi – Temür Köran, “Muğlak”

Temür Köran’ın yeni kişisel sergisi “Muğlak” 19 Nisan’da Evin Sanat Galerisi’nde açılıyor. Son sergilerinde de olduğu gibi, dünyada ve ülkemizde yaşanan küresel olayların etkilerinin kişide yarattığı duygusal boşluk hissinden yola çıkıyor. Cesur ton kullanımının öne çıktığı resimleri ile tanıdığımız Temür Köran, resminde biçim ve renk birlikteliğini dinamik bir yapı ile bağlamaya devam ediyor. Köran’ın vurucu renk kullanımının öne çıktığı tuvallerinde ki desen ve yaratıcılık, ritim duygusunu harekete geçirirken, çok katmanlı bir görsellik uyandıran üretimleri de sergide yer alıyor.

Savaş, salgın, göç gibi son yıllarda insanlığı büyük çapta etkileyen kavramların kendisinde yarattığı hislerden yola çıkarak, çevresinde ve anılarında var olmuş, bireyleri ve nesneleri özgün fırça yorumuyla izleyiciye sunuyor. Temür Köran’ın, arka planda soyutlanmış mekanlara sahip resimlerindeki figürleri: sanatçının deyişiyle “güzelin arkasında görünen ürperticiliği” sanat tarihinden referanslar içeren üslubuyla tuvallerine yansıtıyor.

Yer: Evin Sanat Galerisi

Tarih: 19 Nisan – 28 Mayıs 2022

Mixer – Ozan Atalan ve Ekmel Ertan, “YOLO”

Mixer, Senkron ‘Eş Zamanlı Video Sergileri’ nin ikinci edisyonu kapsamında, Ozan Atalan ve Ekmel Ertan’ın “YOLO” isimli video sergisin 15 Nisan – 28 Mayıs tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor.

YOLO, You Only Live Once (Sadece Bir Kere Yaşarsın) içinde bulunduğumuz biyolojik, ekonomik, politik, psikolojik güvensizlik ve kriz ortamına bir cevap olarak Ozan Atalan ve Ekmel Ertan’ın birlikte ürettikleri bir video yerleştirme. YOLO, yaşadığımız hayatın sosyalleşmemizle başlayan, konsensusa dayalı, müdahale edemediğimiz bir simülasyona dönüştüğü fikrinden yola çıkıyor. Yerleştirmede lunaparkın temsil ettiği bu simülasyon ortamını ancak glitch’lerle görünür olan bozulma anlarında fark eder gibi oluyoruz. Bir şeyler yolunda gitmiyor. Mutluluk arayışı içerisinde çareyi daha fazla protezle bedenlerimizi dijital sonrası ağa bağlamaya ve onun yaşam yönergelerine tabi kılmaya çalışıyoruz. Beden-zihin ikiliğinin makası açılıyor. İşlemeyen bir simülasyon içerisinde histerik eğlenme çabasına rağmen zihnimiz bedenimizi ikna edemiyor. Modern yaşamın dilsel ürünlerinden olan YOLO sözcüğü, sergi kapsamında, gerçekten kopan faydacı mutluluk arayışını eleştiren bir anlam kazanıyor.

Yer: Mixer

Tarih: 15 Nisan – 28 Mayıs 2022

Pilevneli – Esra Gülmen, “Don’t Play with My Emotions”

Esra Gülmen’in “Don’t Play with My Emotions” başlıklı Türkiye’deki ilk kişisel sergisi, 19 Nisan - 28 Mayıs 2022 tarihleri arasında Pilevneli’nin Dolapdere’deki mekanında 1,2 ve 3. katlarda sanat severleri ağırlayacak.

Türkçede “Duygularımla Oynama” anlamına gelen sergi başlığı, Esra Gülmen’in insandan, insan psikolojisinden ve problemlerden esinlenmesinin kanıtı niteliğinde. Sanatçı, sokaklar, posterler, sosyal medya, sohbetler, müzik, şarkı sözleri, filmler ve kitaplar gibi güncel hayatın ve popüler kültürün tüm aparatlarını inceliyor, onlardan faydalanıyor, ilham alıyor ve eserlerinde konu ediyor. İnsanların etrafına bıraktığı işaret olan imgeler üzerinden sorular soruyor. Genellikle bir kavramı veya duyguyu inceleyerek sorularına başlayan sanatçı, bu kavramla “oynayarak” ve onu anlamaya çalışarak eserlerini yaratıyor. 

Sanatçının gelenekselin dışında farklı mecra ve tekniklerden de yararlandığı “Don’t Play with My Emotions” sergisi, Gülmen’in kendi duygularıyla “oynadığı” ve ziyaretçiye de oyun alanı sunduğu bir mekan yaratıyor. Esra Gülmen alışılmışın dışında ve gündelik hayata ait objeleri ve müzik enstrümanlarını da tuval yüzeyi gibi değerlendiriyor. Hem mecrayla hem de kavramlarla oyun oynuyor; çalışmayı seçtiği yüzey alanı, eserin anlamını ve sorguladığı kavramı/duyguyu destekliyor. Gülmen böylelikle inşa ettiği geçici, uçucu kurguda ziyaretçiyi gündelik duyguları, alışkanlıkları, sevme ve sevilme biçimleri üzerine düşünmeye davet ediyor. 

Yer: Pilevneli

Tarih: 19 Nisan – 28 Mayıs 2022

Sanatorium – Karma Sergi, “Nedensel İlişkilerden Belirtisel Göstergelere Başkalaşımlar”

Sanatorium, 29 Nisan – 29 Mayıs 2022 tarihleri arasında, sanatçı Yağız Özgen’in küratörlüğünde, Hasan Akdaş, Şahsenem Altıparmak, Irmak Canevi, Burak Kabadayı ve Ali Miharbi’nin çalışmalarıyla katkıda bulundukları “Nedensel İlişkilerden Belirtisel Göstergelere Başkalaşımlar” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sergiye çalışmalarıyla katkıda bulunan sanatçılar, insanı çevreleyen dış dünyanın yapı taşları olan olaylar arasındaki nedensel ilişkilere bakıyorlar. Her bir sanatçı, oluşturduğu belirtisel (indexical) karakterdeki bir dil sistemi yoluyla kendi ilgi alanına özgü spesifik bir olguyu odağına alarak nesnelerdeki değişimi irdeliyor. Bu olgular, televizyonun maddesel doğasından, bir sanatçının bireysel yaşantısına; canlılığın evrimi sırasında insana özgü eklemli dilin ortaya çıkışından, bir sergideki elektronik cihazların harcadığı toplam enerji miktarına kadar çeşitleniyorlar. İlgilendikleri olguların dinamik yapısına bağlı olarak, sanatçıların çalışmaları da kalıcılıklarını belirli bir zaman dilimi boyunca sürdüren durağan nesneler olarak karşımızda değiller. Bu çalışmalar, nedensel ilişkiler yoluyla birbirlerine bağlanmış bir dizi olay ve kendi maddesel doğasını sergileyen belirtisel göstergeler olarak karşımıza çıkıyorlar. Böylece her bir sanatçı, nesnelerdeki değişimi temsil eden göstergeler üretmek yerine, bu değişimin doğrudan kendisiyle özdeşleşen belirtisel göstergeler oluşturuyorlar. Sanatçıların dünyanın devingen malzemesinden elde etmiş oldukları bu göstergelerle sergi, nesnelerdeki başkalaşımın yapısına bakıyor.

Yer: Sanatorium

Tarih: 29 Nisan – 29 Mayıs 2022

One Arc Gallery – Can Özal, “Mekansal Monologlar”

One Arc Gallery, 20 Nisan – 10 Haziran tarihlerinde Can Özal’ın “Mekansal Monologlar” başlıklı solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Can Özal’ın mekân-heykelleri, sanat tarihçisi ve akademisyen Nazlı Pektaş’ın da kaleme aldığı gibi sanatçının bireysel olanı kamusal olanla kesiştirdiği yerde, sanatçı ve yeryüzü arasında başlayan, izleyicide devam eden ve her seferinde yeni bir tercümeye ihtiyaç duyan bir yabancılaşmayı çağrıştırır. Özal’ın heykelleri tanıdık olanla bildik olan arasında inşa edilmişlerdir. Mekân- heykeller, daha az gerçek daha çok düş halleriyle Özal’ın bedeni vasıtasıyla kurguladıklarıdır ve bildiklerimiz bilmediklerimizle çarpışır. Gördüklerimiz görmediklerimize dönüşür. Can Özal’ın heykelleri mimari bir yapıya ve ona bağlı zamana temas ederken çoğunda var olan merdiven metaforuyla varışa ve çabaya işaret ederler. Daha yükseğe, daha iyiye, daha güzele, daha kutsala daha yüceye…

Yer: One Arc Gallery

Tarih: 20 Nisan – 10 Haziran 2022

Ara Güler Müzesi – Ara Güler, “Muhtelif İstanbul”

Doğuş Grubu’nun fotoğraf sanatının duayenlerinden Ara Güler iş birliğinde hayata geçirdiği Ara Güler Müzesi’nde 2022 yılının ilk sergisi olan “Muhtelif İstanbul” sanatseverlerle buluştu.  Konsept ve tasarımı Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi’ne (AGAVAM) ait olan “Muhtelif İstanbul” sergisinde büyük usta Ara Güler’in kadrajından fotoğraflarla ziyaretçileri İstanbul yolculuğuna çıkarıyor. 

Konsept ve tasarımı Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi’ne ait olan “Muhtelif İstanbul” sergisinde, Ara Güler’in 58 farklı siyah beyaz İstanbul fotoğrafı, İstanbul slayt kutuları, Güler Apartmanı’ndan arşiv kutuları, Leica fotoğraf makinası ile 1950 ve 1960’lı yıllara ait kontak baskı örnekleri yer alıyor. Sergide ayrıca, Ara Güler’in hikâyelerini yazdığı daktilo, lise yıllarında kaleme aldığı hikâyelerden oluşan defteri ve bu hikâyelerden biri ola “İstanbul’da Sabah” da sergileniyor.  Bu hikâyenin yayımlandığı 1946 tarihli Haber gazetesi kupürü de sergide görülebilir. 

Yer: Ara Güler Müzesi

Tarih: 19 Ocak 2022 – 30 Haziran 2022

Elgiz Müzesi – Karma Sergi, “Doğa, Bahçeler, Düşler”

Doğa ve insan arasındaki ilişkiyi Arkas Koleksiyonu’ndan derlenen eserler aracılığıyla tekrar gündeme taşıyan “Doğa, Bahçeler, Düşler” sergisi, İstanbul’da Elgiz Müzesi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Müjde Unustası direktörlüğünde ve Jean Luc Maeso küratörlüğünde sanatseverlerle buluşan sergide; Avrupalı ve Türk sanatçılardan 170 eser bulunuyor. Rönesans’tan başlayıp 20. Yüzyıla kadar ulaşan bu eserler stilleri, teknikleri açısından farklılık gösterse de hepsi ortak bir konuda, doğa ve bahçelerde birleşiyor. Sergide Alfred Sisley, Maurice de Vlamick, Maurice Denis ve John William Godward, John Atkinson Grimshaw, Alfred de Breanski gibi Avrupa resim sanatının önemli temsilcilerinin eserlerinin yanı sıra; Hoca Ali Rıza, İsmail Hakkı, Nazmi Ziya Güran ve Sami Yetik gibi önemli Türk ressamların peyzaj konulu eserleri yer alıyor. Tablolara ek olarak, Jean-Baptiste Carpeaux, Albert-Ernest Carrier-Belleuse gibi 19. yüzyılın önemli heykeltraşlarının eserleri seçkiyi oluşturan parçalar arasında bulunuyor. Pek çok farklı döneme ve üretim alanına ışık tutan sergide, 16. yüzyıl Flaman duvar halılarının yanı sıra 19. yüzyıla tarihlenen ve Osmanlı saray halıları geleneğini yansıtan Feshane ve Kumkapı halıları da yer alıyor. Sergideki bir başka eser grubu da cam objelerden oluşuyor. Bahçe teması, Art Nouveau döneminin en önemli temsilcilerinden Emile Gallé ve Daum Nancy atölyelerinden çıkan cam eserlerde hayat buluyor. Alfred Sisley, John William Godward, Maurice de Vlaminck ve Peder Mork Monsted tabloları ile Emile Gallé mobilyaları ise sergide ilk kez sergilenen eserler arasında yer alıyor.  

Yer: Elgiz Müzesi

Tarih: 4 Mart – 31 Temmuz 2022

Pera Müzesi – Karma Sergi, “Ve Şimdi İyi Haberler”

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Annette ve Peter Nobel Koleksiyonu’ndan eserlerle oluşturulan, matbaanın icadıyla birlikte kitleselleşen iletişim araçları ve sanat arasındaki diyaloğa odaklanan “Ve Şimdi İyi Haberler” sergisini sanatseverlerle buluşturuyor.

“Ve Şimdi İyi Haberler: Nobel Koleksiyonu’ndan Eserler”, fotoğraf makinesinin icadının görsel sanatlarda yarattığı değişime benzer şekilde, matbaanın icadının sanatta tetiklediği dönüşüme bakıyor. Sergi; kitap, gazete ve dergilerin “mutlu azınlığın” hakimiyetinden çıkmasıyla birlikte özellikle gazete ve sanat arasındaki etkileşimin nefes kesen sonuçlarının izini sürerken odak alanı itibarıyla da son 150 yılın bilim, kültür ve siyasetteki en can alıcı meselelerini gözler önüne seriyor.

Yer: Pera Müzesi

Tarih: 13 Nisan – 7 Ağustos 2022

Yapı Kredi Kültür Sanat – Karma Sergi, “Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi”

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, üç nesil sanatçı bir ailenin yıllar içinde biriktirdiği fotoğraflar, resimler, kişisel eşyalar ve objelerden oluşan “Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi” sergisini 31 Mart - 7 Ağustos tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor.

Hristoff ailesinin olduğu kadar, bir şehrin de tarihine mercek tutan Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi”, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Galatasaray’daki binasının 2. ve 3. katlarında sergileniyor. Serginin ilk katında arşiv malzemeleri eşliğinde Hristoff ailesinin hikâyesi ve dostları olan sanatçıların eserleri yer alıyor. İkinci katta ise Peter Hristoff’un İstanbul’dan ilham alarak ürettiği işler sanatseverlerle buluşuyor.

Yer: Yapı Kredi Kültür Sanat

Tarih: 31 Mart – 7 Ağustos 2022

Arter – Bill Fontana, “İo’nun Yeni Sesi”

Arter’in “Sesli Dizi” serisi kapsamında Melih Fereli küratörlüğündeki beşinci sergisinde, kurumun Bill Fontana’ya özel sipariş ettiği “İo’nun Yeni Sesi” başlıklı ses/video yerleştirmesi 10 Mart’tan itibaren Arter’de sizlerle. 

“İo’nun Yeni Sesi”, Bill Fontana’nın İstanbul Boğazı’nın çeşitli noktalarında ve Şerefiye (Theodosius) Sarnıcı ile Yerebatan (Bazilika) Sarnıcı’nda gerçekleştirdiği video ve ses kayıtlarından oluşuyor. Sanatçının Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olma niteliği taşıyan İo’nun Yeni Sesi, izleyicinin zaman ve mekân algısını kuşatıyor. Grundig’in katkılarıyla, Arter’in performans salonlarından Karbon’da izleyiciye sunulan eser, sanatçının bir sesin “ürettiği” imaja ve bir imajın “yarattığı” sese yönelik araştırmalarına odaklanan Acoustical Visions [Akustik Görüntüler] başlıklı serisine de önemli bir ekleme özelliği taşıyor.

İo’nun Yeni Sesi, İstanbul Boğazı’na da ismini veren İo’nun mitolojik hikâyesine atıfla adlandırılmıştır. İo, Yunan mitolojisinde Zeus’un karısı Hera’nın ilk rahibesi olarak kabul edilir. Zeus, İo’ya âşık olur ve onu Hera’nın gazabından korumak için beyaz bir ineğe dönüştürür. Hera’nın intikam almak için kendisine musallat ettiği at sineğinden kaçmaya çalışırken sürekli yer değiştirmek zorunda kalan İo, İyonya Denizi’ni aştıktan sonra İstanbul Boğazı’nı da yüzerek geçmesiyle boğazın “sığır geçidi” anlamına gelen “Bosphorus” ismini almasını sağlar.

Yer: Arter

Tarih: 10 Mart’tan itibaren

Emaar AVM – “Robotlar Şehri”

Dünya’nın farklı ülkelerinde ilgi ile takip edilen “Robotlar Şehri” müzesi şimdi İstanbul‘da açılıyor. Yeni nesil müze olarak da adlandırılan Robotlar Şehri’nde başta Las Vegas, Pekin, Berlin, Milano ve Tokyo’daki sergilerden en son robot modelleri olmak üzere dünyanın her yerinden 85 farklı robot yer alıyor. Robotlar izleyicilere 30 dakikada bir, 4 teknik performans gösteriyor ve sanal gerçeklik teknolojisini test ediyor.

26 Mart tarihinde Emaar AVM’de sergilenmeye başlanacak olan robotların bir çoğu ilk defa Türkiye’de sergileniyor. Yeni nesil müzede dünyada fenomen olmuş robotlar da yer alıyor. Kişinin cinsiyetini, yaşını tahmin eden, bulunduğu odanın haritasını nasıl çıkartacağını bilen ve yolundaki engellerden kaçınan akıllı robot Cruiser, youtube videolarında fenomen olmuş robot köpek, Japonya’da insanları havaalanında karşılayan ve ‘‘Gezegendeki en şirin robot“ ünvanını alan Pepper, insana en çok benzeyen robot Einstein ve dünyanın ilk robot balığı ilgi çeken robotların başında yer alıyor.

“Robotlar Şehri” Milano, Prag, Tallinn, Napoli, Atina, St. Petersburg ve diğer dünya başkentlerinin sakinlerini şimdiden şaşırttı. Şimdi sıra İstanbul’da. 

*Detaylı bilgi edinmek ve bilet satın almak için tıklayın

Yer: Emaar Square AVM Zemin Kat

Tarih: 24 Mart – 2 Ekim 2022

ANAMED Galeri – Karma Sergi, “Geçmiş ve Şimdinin Buluşması: Fotoğrafik Bir Keşif”

2012 yılından bu yana birçok sergiye imza atan ANAMED, 10. yılını "Geçmiş ve Şimdinin Buluşması: Fotoğrafik Bir Keşif" sergisi ile kutluyor. Sergide, Bruno Vandermeulen ve Danny Veys'in geniş format analog fotoğraf makinesiyle siyah-beyaz film üzerine oluşturduğu fotoğrafların yanı sıra Ömer M. Koç Koleksiyonu'ndan 19. yüzyıl fotoğraf ve albümleri de yer alıyor. Sagalassos Arkeolojik Araştırmaları Projesi Direktörü Jeroen Poblome metinleriyle tarihi çerçeveyi kurarken, Meşher Direktörü Bahattin Öztuncay da sanatçıların kullandığı deneysel çekim ve baskı teknikleriyle ilgili açıklamalarıyla sergideki fotoğrafların bağlamına yerleşmesine yardımcı oluyor. 

Sergi ile eşzamanlı yayımlanan Kaplumbağa Geldi Bir Gün Tek Başına (Yapı Kredi Yayınları, 2022) isimli fotoğraf kitabından yola çıkarak hazırlanan sergide, eserler ANAMED'in 2013 yılında gerçekleştirilen "Tarihi Hayallemek: Sagalassos Kazı Fotoğrafçılığının Arkeolojisi" sergisindeki yine sanatçılara ait çalışmalar üzerine kuruldu. Vehbi Koç Vakfı, Yapı Kredi Yayınları, KU Leuven, LUCA School of Arts ve Sagalassos Arkeolojik Araştırmaları Projesi katkılarıyla gerçekleştirilen sergi 24 Şubat’tan itibaren ANAMED Galeri'de gezilebilir.

Yer: ANAMED Galeri

Tarih: 24 Şubat – 17 Ekim 2022

Elgiz Müzesi – Karma Sergi, “Terasta Kış Heykel Seçkisi”

Gelenekselleşmiş açık hava heykel sergileri düzenleyen Elgiz Müzesi, bu yıl ilk defa bir kış seçkisini sanatseverlerle buluşturuyor. Müzenin iç mekânındaki resimlerin arasında Stephan Balkenhol, Liam Gillick ve Erwin Wurm gibi sanatçıların eserleri yer alırken, terasta kış seçkisinde ise koleksiyona farklı dönemlerde eklenen Caner Şengünalp, Levent Ayata ve Marianne Vitale gibi sanatçıların heykelleri bulunuyor. Müzenin açık hava alanında yer alan heykeller, günün değişen ışığı ve şehrin manzarasıyla birleşerek izleyiciye farklı bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Sarıyer Belediyesi ile yaptığı iş birliği kapsamında Ümit Turgay Durgun’un heykelini Maslak Meydan Sokak ile Dereboyu Caddesi’nin kesiştiği noktada oluşan meydanda sanatseverlerle buluşturan Elgiz Müzesi, Barkın Çoşkun’un heykelini Veko Giz Plaza girişinde, İmdat Avcı’nın heykeli ise Spring Giz Plaza girişinde sergiliyor.

Yer: Elgiz Müzesi

Tarih: 2 Şubat 2022 tarihinden itibaren ziyaret edebilirsiniz.

Pavé X art – Karma Sergi, “Tuhaf Zaman, Tuhaf Güzel”

25 Ocak 2022 tarihinde izleyiciyle buluşacak olan çevrimiçi sanat platformu Pavé X art’ın, “Tuhaf Zaman, Tuhaf Güzel” başlıklı ilk seçkisinde Börte İpek, Burcu Erden, Erkut Terliksiz ve Merve Morkoç’un eserleri yer alıyor. Kürate edilmiş seçki dinamiğini online’a taşıyan Pavé X art, ilk seçkisiyle birlikte normalin sınırlarını her biri kendine özgü jestlerle aşan dört sanatçının insan odağında buluşan heykel ve resimlerini izleyiciyle paylaşıyor.

İlk seçkisiyle sanat izleyicisinin karşısına çıkacak olan online sanat platformu Pavé X art; sanat, tasarım ve mimarinin birlikteliğiyle yaratılan estetik bütünlükten aldığı ilhamla oluşturulan seçkileriyle sanatçıların uluslararası sunum alanlarını genişletme hedefiyle adımlarını atıyor. Kürate edilmiş seçkilerle, sadece online bir sanat platformu değil, seçkilerin bir araya gelme dinamiğini estetik, kavramsal ya da üretim pratiği çerçevesinde oluşturulan bütünlük içerisinde ilişkilendirerek, sergi deneyiminin çevrimiçine aktarıldığı alternatif bir yöntem geliştiriyor.

Yer: pavexart.com (Online seçki) 

Tarih: Süresiz

Türkiye İş Bankası Müzesi – Karma Sergi, “Bir Asrın Ardından”

Türkiye İş Bankası Müzesi, “Bir Asrın Ardından / Cepheler, İnsanlar ve Büyük Zafer” sergisiyle Milli Mücadele destanını hafızalarımızda yeniden canlandırıyor. 250’yi aşkın İstiklal Madalyası’nın da bir arada sunulduğu sergi, 28 Ekim’den itibaren bir yıl boyunca ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Büyük Taarruz ve Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nin 100. yıldönümüne yaklaşırken Kurtuluş Savaşı cephelerine daha yakından bakan sergi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bağımsızlık mücadelesinin kahramanları da anılıyor. Sergi kapsamında, İstiklal Madalyası mirasçılarına aile büyüklerinin madalyalarının yanı sıra fotoğraf, belge, obje gibi yadigârların ödünç verilmesi için bir çağrı yapıldı. Büyük ilgi gören çağrı sonucunda aileler, koleksiyonerler ve müzeler tarafından ödünç verilen 250’yi aşkın madalyanın yanı sıra pek çok yadigâr, özel bir alanda ziyaretçilerin izlenimine sunuluyor. Ödünç verilen madalyalar arasında İsmet İnönü ile İş Bankası’nın Kurucu Genel Müdürü Celal Bayar’ın İstiklal Madalyaları da yer alıyor. 

Yer: Türkiye İş Bankası Müzesi

Tarih: 28 Ekim 2021 – 30 Ekim 2022

Pera Müzesi – Karma Sergi, “Ağırlık ve Ölçü Sanatı”

Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan yeni bir seçkiyi sanatseverlerin beğenisine sunuyor. “Ağırlık ve Ölçü Sanatı” başlıklı yeni koleksiyon sergisi, MÖ 2. binyıldan günümüze, farklı uygarlıkların ekonomik, kültürel ve toplumsal dinamiklerine ağırlık ve ölçü aletleri aracılığıyla mercek tutuyor. Sergi, Pera Müzesi’nin birinci katında sanatseverleri, tarih ve bilim meraklılarını bekliyor. 

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, vakfın üç ana koleksiyonundan biri olan Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan yeni bir seçkiyi ziyarete açtı. Ağırlık ve Ölçü Sanatı adını taşıyan yeni koleksiyon sergisi, insanın kendini ifade etme becerisinin önemli bir aracı olan ölçme ve tartma eylemlerini tarihten alıntılarla disiplinler arası bir mercekten inceliyor. Arazi ölçümünden alışverişe, mimarlıktan eczacılığa, astronomiden zaman ölçüm aletlerine kadar çeşitli alanlardan birçok ağırlık, uzunluk ve hacim ölçüsünü bünyesinde barındıran koleksiyon sergisi, çağlar boyu ekonomi tarihinin önemli bir parçası olan ağırlık ve ölçü aletlerine dair kavramların coğrafyayla kurduğu pratik ve felsefi ilişkiyi irdeliyor, uygarlıkların gelişim ve dönüşümünü, gündelik objeler aracılığıyla gözler önüne seriyor. 

Yer: Pera Müzesi

Tarih: 10 Kasım 2021 – 10 Kasım 2022

Arter – Karma Sergi, “Locus Solus”

Arter’in Locus Solus başlıklı yeni grup sergisi, merkezine aldığı doğa fikrini olgular, kurgular ve duygular perspektifinden irdelemeyi amaçlıyor. Küratörlüğünü Selen Ansen’in üstlendiği Locus Solus, Arter Koleksiyonu’ndan seçilen yapıtlarla, bu sergi için üretilmiş işlerin de aralarında yer aldığı mekâna özgü büyük ölçekli üretimleri bir araya getiriyor. Arter’in Locus Solus başlıklı yeni grup sergisi, merkezine aldığı doğa fikrini olgular, kurgular ve duygular perspektifinden irdelemeyi amaçlıyor. Küratörlüğünü Selen Ansen’in üstlendiği Locus Solus, Arter Koleksiyonu’ndan seçilen yapıtlarla, bu sergi için üretilmiş işlerin de aralarında yer aldığı mekâna özgü büyük ölçekli üretimleri bir araya getiriyor.

Yer: Arter

Tarih: 1 Nisan – 31 Aralık 2022

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.