preloader

Hayatınıza Keyif Katacak Rutinler

18.05.2023
Hayatınıza Keyif Katacak Rutinler

Yazı Boyutu:

Sevdiğiniz bir kitabı okumak, favori restoranınızda yemek yemek, yer neresi olursa olsun iyi hissettirecek özel kahvenizden yudumlamak, film ve müzik listenizi gözden geçirmek gibi hayatınıza keyif katacak rutinleri keşfedin.

Spor yapmak, sevdiğiniz bir kitabı okumak, favori restoranınızda yemek yemek, yer neresi olursa olsun iyi hissettirecek özel kahvenizden yudumlamak, film ve müzik listenizi gözden geçirmek gibi hayatınıza keyif katacak rutinler aslında saymakla bitmez. Bu biraz da kişiye özel hazırlanması gereken bir liste. Ama biz size ilham vermesi için harika bir liste hazırladık.

Vazgeçilmez Kahve Saati

Gün içinde kahve içtiğimiz anlar, kimileri için bir ritüel kimileri için ise hayata tutunma sebebi desek abartmış olmayız herhalde. Bazen uyanır uyanmaz mutfağa koşup kahve hazırlamaya başlıyor bazen de motive olmak ve kendimize gelmek için günün hangi saati olursa olsun kahveye başvuruyoruz. Bazen arkadaşlarla yapılan tatlı sohbetlerin vazgeçilmez eşlikçisi bazen tek başına yapacağınız yürüyüşlerde en kadim dost oluyor. Bazen içtiğiniz bir bardak kahve, tüm gününüzü güzelleştirmek için yetebiliyor.

Hayatınıza Keyif Katacak Rutinler

Ancak NESCAFÉ Gold‘un yeni Roastery Serisi’nin kahve deneyiminizi en üst seviyeye taşıyacağına emin olabilirsiniz. Kahve içme rutinlerinizde, benzersiz kahve lezzetine ulaşmanın en hızlı yolu olarak Roastery Serisi, vazgeçilmeziniz olacak.

Günümüzde artık kahve deyince, kavurma yöntemlerinden kahve çekirdeklerinin menşeisine kadar farklı zevkler oluştu. Yeni nesil kahve trendine uygun olarak geliştirilen NESCAFÉ Gold‘un Roastery Serisi ise bu zevklerin en başında yer alacak.

Hayatınıza Keyif Katacak Rutinler

NESCAFÉ Gold Roastery Serisi‘nde, Vietnam ve Endonezya bölgesinde üretilen Arabica ve Robusta kahve çekirdekleri üstün lezzet profilini oluşturmak için “Split Roasting” denilen yeni bir teknolojiyle ayrı ayrı kavrulduktan sonra birleştiriliyor. Bu sayede çekirdeklerin kendine has aroması ön plana çıkarken, benzersiz tat profilleri de korunuyor.

Seride, yoğun kahve severler için zengin bitter çikolata ve kavrulmuş fındık notalarından oluşan Dark Roast; hafif ve meyvemsi tatları tercih edenler için ise karamelize bal ve kızarmış bisküvi notalarını içeren Light Roast seçenekleri bulunuyor. Kahve deneyiminizi bir üst seviyeye taşıyacak bu rafine ve seçkin tatları hemen keşfedip, hayatınıza keyif katacak rutinlere dahil edebilirsiniz.

Sağlık ve Mutluluk İçin Spor

Hayatınıza Keyif Katacak Rutinler

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur, diye boşa dememişler. Çünkü spor yapmak, kas ve kemik sistemimizi geliştirirken; zihinsel uyanıklığı ve kendine güven duygusunu artırır. İsterseniz kapalı spor salonlarında kas yapmak, esnemek ya da kilo vermek için aletli/aletsiz egzersizler yapabilirsiniz. İsterseniz de açık havada kısa yürüyüşler, koşular yaparak ya da bisiklete binerek, sporun sağlığınıza olan güçlü etkisini kullanabilirsiniz. Hayatınıza keyif katacak günlük rutinlerin içinde spor yapmanın farkını kendinizde hemen gözlemleyeceksiniz.

{28136}

Başka Dünyalara Götürecek Filmler

Hayatınıza Keyif Katacak Rutinler

İşte kafayı “resetlemek” için en ideal yol. Kendi hayatımızın dışında kısa süreli de olsa başka şeylere odaklanmayı bir alışkanlık haline getirmeliyiz. Belki korku filmleriyle gerim gerim gerilerek, belki belgesellerle sakin zaman geçirerek, belki de klasik romantik ya da Hollywood filmleriyle yaşadığımız dünyanın gerçekliğinden uzaklaşmayı tercih ederek… Hangi seçenek olursa olsun film izlemek, hayatınıza keyif katacak rutinlerin başında olmalı. Çünkü başka dünyaları ve yaşamları keşfetmenin en pratik yolu buradan geçiyor.

Ruhun Gıdası Müzik

Hayatınıza Keyif Katacak Rutinler

Müzik ruhun gıdası olduğu kadar, hayatımıza keyif verecek rutinlerin vazgeçilmez bir parçasıdır da. Çünkü spor yaparken, kahve yudumlarken ya da kitap okurken bize hitap edecek mutlaka bir müzik türü bulunur. Ancak müziği eylemlerimizin arka fonunda tutmanın dışında, sadece ona odaklanarak dinlersek bir anlamda meditasyon da yapmış oluruz. Müziğin binlerce yıldır insan bedeni ve ruhu üzerinde faydalı olduğu biliniyor. Hatta müzik frekanslarıyla beyin dalgaları düzenlenebiliyor. Bu nedenle ne olursa olsun, sevdiğiniz müzikleri dinlemek ve keşfetmek için kendinize rutin zamanlar yaratmalısınız.

Sosyal Medya Detoksu Yapmak

Hayatınıza Keyif Katacak Rutinler

Gün içinde fark etmeden sosyal medya aracılığıyla maruz kaldığımız bilginin ya da uyaranın etkisinden kurtulamıyoruz. Ancak bu durumu kontrol etmek aslında elimizde. Uyanır uyanmaz, yatmadan önce ya da kendi kendimize kaldığımız kısa zamanlarda sosyal medyaya bakmak yerine başka rutinler geliştirebiliriz. Örneğin; sosyal medyadan uzaklaşıp uzun zamandır görüşmediğiniz arkadaşlarınızla kahve eşliğinde sohbet etmek, kitap okumak, yemek ya da egzersiz yapmak bu rutinlerden olabilir. İster uygulamaları telefonunuzdan silin isterseniz de kendinize bir kota koyup o saatler dışında sosyal medyayla ilgilenmeyin. Ama bu çetin mücadelede gücün sizde olduğunu sakın unutmayın.

{48754}

Kişisel Bir Varoluş: Kitap Okumak

Hayatınıza Keyif Katacak Rutinler

Kitap okumak, yazarların dünyasıyla kendi zihinsel dünyamızı birleştirerek bambaşka evrenlerin kapısını açıyor. Hele atmosferiyle ya da anlatım diliyle bizi tamamen içine çeken bir hikâyeyse, üzerinden çok zaman geçse bile o dünyanın etkisinden kurtulamıyoruz. Bazen karakterler bazen ise bahsedilen olaylar bizle yaşamaya devam ediyor. Hafta sonu odanıza kapanarak, iş çıkışı yolda birkaç sayfa karıştırarak, uyumadan önce ya da sabah kahvaltılarınızda zamanın akışına eşlik edecek en güzel arkadaş, her zaman kitaplardır. Ve tabii kitapların vazgeçilmez tamamlayıcısı kahve.

NESCAFÉ Gold Roastery Serisi ve uzmanlıkla kavrulmuş kahve çekirdeklerinin aroması okuma rutinlerinizi unutulmaz kılacak. Öyle ki nerede ve hangi şartta olursa olsun bir kitap sayfası çevirdiğinizde hemen bu leziz aromayı hatırlayacaksınız.

Motivasyon Konuşması Yapmak

Hayatınıza Keyif Katacak Rutinler

Hayatınıza keyif katacak rutinler listesinin amacı, aslında kendinizle ilgilenmek ve daha iyi hissetmek için motive olmak olmalı. Bunun en kısa yolu da kendinizle sık sık olumlama konuşmaları yapmak ve bunu mümkünse güne başladığınız ilk saatlerde gerçekleştirmektir. İsterseniz sabah evde kahvenizi içerken isterseniz yolda yürürken kendinizle hem dertleşip hem de negatif hislerden arınabilirsiniz. Belirlediğiniz motivasyon cümlelerini gün içinde tekrar etmek de işe yarayabilir. Kendi hayatınıza yön verme gücünü bu motivasyon konuşmalarıyla daha yakından hissedeceksiniz.

Meditasyon ve Huzur

Hayatınıza Keyif Katacak Rutinler

Yürürken bile meditasyon yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu basit ancak etkili meditasyon biçiminin, hem fiziksel hem de zihinsel anlamda oldukça yararlı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Meditasyon teknikleri içinde en pratiği olan yürüme meditasyonu için nefesinizi dinleyerek ritmik adımlarla çevrenizin ve kendinizin farkında olmak diyebiliriz. Tüm meditasyon tekniklerinde olduğu gibi burada da amaç; öz farkındalığımızı artırmak, şimdiki zamana odaklanmak ve huzursuz eden düşüncelerden uzaklaşmak. Eğer vaktiniz varsa evinizde ya da iş yerlerinizde 1 saate varan rutin meditasyonlar da etkili olacaktır. Önemli olan şeyin ayrılan vakitten çok, etkili biçimde odaklanmak ve ruh halimizi pozitif tutmak olduğunu unutmayalım. O yüzden meditasyon yapmak için gün içinde ayıracağınız birkaç dakika bile sizlere daha huzurlu bir hayatın kapısını aralayacak.

{24386}

Günlük Tutma Saati

Hayatınıza Keyif Katacak Rutinler

Günlük tutmak belki de herkese göre değil. O yüzden bunu bir “to do list” hazırlamak olarak da düşünebilirsiniz, kişisel tarihinizi arşivlemek de. Ancak günlük tutmak, size hayatınızı gözlemleme fırsatı sunacak. Zaman içinde size iyi gelen ve gelmeyen şeyleri ayırt etmeyi hızla öğreneceksiniz. Uzun vadede büyük farklar yaratacak olan bu eylemi özellikle sabah erken saatlerde yaparsanız, gün başlamadan kendinizi motive etmiş de olursunuz.

Yemek ile Terapi

Hayatınıza Keyif Katacak Rutinler

Yemek yapmanın psikoloji üzerinde adeta terapi görevinde olan mucizevi etkileri, yüz yıllardır biliniyor. Günümüzdeyse yoğun ve stresli çalışma hayatı yüzünden çoğu zaman evde yemek yapmaya gücümüz kalmıyor. Bu nedenle en pratik yol olarak sipariş vermeyi tercih ediyoruz. Ancak sevdiğiniz yemeği; içindeki ürünleri teker teker seçerek, pişerken tadına bakarak ve servisten önce minik dokunuşlarla süsleyerek yapmanın zevki hiçbir şeyde yoktur. Bunun için haftada bir gün bile olsa kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Yemek yapmanın hayatınıza ne denli keyif kattığını görünce daha sık mutfakta zaman geçirmeye çalıştığınızı fark edebilirsiniz ve bunu bir rutin haline getirebilirsiniz. Yemeğin ardından NESCAFÉ Gold Roastery Serisi ile hazırlayacağınız leziz kahve ise bu keyfi ikiye katlayacak.

*Bu içerik NESCAFÉ Gold iş birliğinde hazırlanmıştır.

{38754}

Ceylan Kara
Ceylan Kara
editörün tüm yazıları