preloader

Yeni Yılda Seyahat Hayallerinizi Gerçeğe Dönüştürün

20.12.2021
Yeni Yılda Seyahat Hayallerinizi Gerçeğe Dönüştürün

Yazı Boyutu:

Kişisel motivasyonunuzu artırmak için yeni yıla birbirinden güzel seyahat planlarıyla girmeye ne dersiniz? Cevabınız evetse, planlarınızı yapmaya başlayın!

Yeni yılın en güzel yanı yeni hayaller kurmak… Gezeceğiniz yerleri düşünüp plan yapmaya başlamak ise harika bir adım… Seyahat hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilmeniz için size faydalı bir rehber hazırladık. Avantajlı bilet almanın yollarından rotanızı çevirebileceğiniz Türkiye’nin en güzel destinasyonlarına kadar ihtiyacınız olan her şeyi keşfedin.

İlk Adım: Seyahat Hayallerinizi Planlayacağız Bir Defter Edinin

Yeni yıl seyahatlerinden beklentileriniz neler, nereleri görmek, nasıl deneyimler kazanmak istiyorsunuz… Hepsini tek tek yazabileceğiniz güzel bir defter edinin. Öncelikle hayalinizdeki destinasyonları defterinize yazın. Ardından seyahat için ayırabileceğiniz bütçe ve zamanı belirleyip birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Aylık kenara ne kadar para koyabileceğiniz not etmek, bütçenizi daha kolay yönetmenize yardımcı olabilir.

Gitmek İstediğiniz Destinasyonu Seçin

Gezmeyi, yeni yerler görmeyi seven herkes bilir ki her zaman heyecanlandıran destinasyonları vardır. Türkiye de bu yeni destinasyonlar açısından en şanslı ülkelerden bir tanesi… Türkiye’nin farklı noktalarına seyahatlerinizi planlamak için favori yerlerimizi gözden geçirin.

Kapadokya

Her bir köşesinde; yılın her günü ve günün her saatinde harika manzaralar sunan nadir yerlerden biri Kapadokya olsa gerek. Gizli şapellerin olduğu Ihlara Vadisi’nden gün batımının harika olduğu Kızılçukur’a; Zelve Açık hava Müzesi’nden Paşabağ’a kadar Kapadokya’da görülecek çok yer var. Bölgenin en çok talep alan etkinliği ise olan sıcak hava balonları ile günü karşılama ise gelen herkesin deneyimlemesi gereken, ömür boyu en güzel anılar arasında kalacak deneyimlerden bir tanesi.

Kapadokya’da yapmadan dönmeyin: Bölgenin volkanik topraklarında yetişen üzümlerle yapılan şaraplardan tatmadan, testi kebabı yemeden, Avanos’un çömlek atölyelerini gezmeden, oniks taşından yapılan dekoratif objelerden almadan, ipek atölyelerini gezmeden Kapadokya’dan ayrılmayın.

Yeni Yılda Seyahat Hayallerinizi Gerçeğe Dönüştürün

Mardin

Birçok farklı kültürün bir araya geldiği Mardin bu yıl görülecek yerler listenizin en tepelerinde yer almalı. Manastırları, medreseleri, yürürken bile göz ayıramayacak güzellikteki yapıları, sokakları ile Mardin diğer tüm şehirlerden bambaşka bir yer. 12’nci yüzyılda yapılan Zinciriye Medresesi, daha önce görülen her yerden çok daha farklı havası olan Revaklı Çarşı, farklı yapısıyla diğer tüm antik kentlerden ayrılan Dara, Mor Gabriel Manastırı ve çok daha fazlasıyla Mardin unutulmaz tatillerinizden biri olacak.

Mardin’den yapmadan dönmeyin: Telkari sanatıyla yapılan aksesuarlara bakmadan, mavi badem şekerinden almadan, yörede üretilen sabunlardan almadan, Süryani şarabı tatmadan Mardin’den dönmeyin.

{774575}

Alaçatı

Alaçatı denildiğinde akla ilk olarak sıcak yaz günleri gelse de aslında burası dört mevsim çok güzel. Eski bir Rum köyü olan Alaçatı hem yapıları hem de mekanları olarak son yıllarda sık sık değişiyor olsa da etnik güzelliğini korumaya devam ediyor. Taş sokakları, butikleri, küçük restoranları ile Alaçatı’nın diğer tüm tatil yerlerinden farkı var. Tarihi değirmenlerle başlayan Alaçatı’nın meşhur Hacımemiş Mahallesi hala en hareketli bölgesi. Çevresindeki koylar, plajlar, mükemmel yemekleri ve keyifli mekanlarıyla da tatil geçirmek için birebir.

Alaçatı’dan yapmadan dönmeyin: Damla sakızı macunu tatmadan, İmren’de tatlı yemeden, yaz aylarında rüzgar sörfü denemeden, yakınlarındaki gizli koylarını keşfetmeden alaçatı’dan dönmeyin.

Kars

Son yıllarda oldukça popülerleşen doğu Ekspresi’nin de son durağı olan Kars adeta gizli kalmış güzellik gibi. Yazın ayrı kışın ayrı manzaralar sunan şehir her bir noktasında farklı sürprizler sunuyor. Ani Harabeleri, Havariler Müzesi, Fethiye Cami, Harrani Türbesi, Menuçehr Cami, St. Gregory Kilisesi farklı mimarileriyle büyüleyen yerlerden. Kafkas cephesinden kalma izleri görebileceğiniz müzeler, yemekleri, kışın donan Çıldır Gölü ve sokaklarıyla Kars diğer şehirlerden çok farklı iz bırakacak.

Kars’tan yapmadan dönmeyin: Bölgede yetişen kaz yemeklerinden yemeden, gravyer peyniri ve bal almadan, kışın Sarıkamış’ta kayak yapmadan Kars’tan dönmeyin.

Artvin

Göz alabildiğin yeşil olan Doğu Karadeniz’de yaylalardan ekstrem sporlara yapılabilecek birçok şey var. Artvin ise ulaşım zorluğu nedeniyle biraz geri planda kalmış olsa da kesinlikle görmeye değer yerlerden bir tanesi. Karagöl Tabiat Parkı, Mençuna Şelalesi, Çifte Köprü, Tibeti Kilisesi, Hatila Vadisi Artvin’de görülecek yerler listenizde mutlaka yer alsın. Hem doğası hem de iklimi ile Türkiye’nin diğer tüm yerlerinden farklı ama manzaraya doyacağınız bir tatil yapmak için Artvin’i mutlaka değerlendirin.

Artvin’den yapmadan dönmeyin: Karadeniz yemeklerinden yemeden, dağ yamacındaki cam terastan bakmadan, yaylalara çıkmadan, yüksek rakımdaki arılardan alınan balı denemeden, doğa yürüyüşü yapmadan Artvin’den dönmeyin.

Hatay

Kendine has etnik yapısı ve sokaklarıyla Hatay şaşırtan güzellikte yerlerden bir tanesi. Hatay’a gelmeden önce bilmeniz gereken kesin şey ise onlarca yöresel yemeği olan şehirden kilo alarak döneceğiniz. Arkeolojik kazılarda bölge yoğun olarak çıkarılan mozaik eserlerini görebilir, Romalılar döneminden kalma eserleri keşfedebilir, hakkında sayısız efsane dolaşan Musa Ağacı’nı görebilirsiniz. Yaz aylarında gelirseniz Hatay’ın çok güzel plaj ve koyları olduğunu da unutmayın.

Hatay’dan yapmadan dönmeyin: Tepsi kebabı, Belen tava ve künefe yemeden, zeytinyağı almadan, M.S. 69 yılında yapılmış Titus Tüneli ve Beşikli Mağara’yı görmeden, şehre özgü olan oruku denemeden Hatay’dan ayrılmayın.

Urla

İzmir şehir merkezinden yarım saat mesafede bulunan Urla, ister uzun bir tatil isterseniz de hafta sonu kaçamağı için olsun adeta yaşanıldığını hissettiren güzellikte bir yer. Sahil kesimi huzur veren güzellikte olan Urla’nın köyleri de görülemeye değer. Şarap bağları, çiftlikleri, balık restoranları, her köşesinde beliren yerel sanat ürünleri Urla’yı daha da güzelleştiren detaylardan. Eğer Nisan – Mayıs aylarında gidiyorsanız taze yetişen enginarların tadına bakmayı da ihmal etmeyin.

Urla’dan yapmadan dönmeyin: Çeşmealtı’nda denize karşı oturmadan, plajlarını keşfetmeden, bölgenin ot yemeklerini denemeden, şarap bağlarında tadım yapmadan ve son dönemde yükselen ‘topraktan tabağa’ anlayışını benimseyen restoranlarına gitmeden Urla’dan dönmeyin.

{774552}

Kaş

Mükemmel berraklıktaki denizi, kendine has plajları ve hava kararınca daha da hareketlenen hayatı ile Kaş hatıralarda kalacak tatillerden biri olacak. Kaş’ın etkileyici birçok özelliği var. Bunların ilki kesinlikle yüzerken Caretta Caretta’ları görebileceğiniz denizi, ikincisi dünyanın ne kadar etkileyici güzellikte olduğunu kanıtlayan manzarası, üçüncüsü ise antik dönemlerden kalan ve şehir içinde yürürken bile karşınıza çıkabilen tarihi. Tüm bunlar ve daha birçok güzellikle Akdeniz’in en beğenilen yerlerinden birinde tatil yapmaksa unutulmaz olacak.

Kaş’ta yapmadan dönmeyin: Denizinin tadınız çıkarmadan, mezelerle akşamüstü keyfi yapmadan, gün batımını izlemeden, tekne ile Kekova turu yapmadan, deniz ürünlerine doymadan, Kaputaş’a ve Saklıkent’e gitmeden Kaş’tan ayrılmayın.

Gökçeada

Türkiye’nin sakin şehirlerinden biri olan Gökçeada’da güne ağaç altında kahvaltı yaparak başlayabilir, ışıl ışıl denizin tadını çıkarabilir ve akşam Rum tavernalarında günü bitirebilirsiniz. Son yıllarda çok daha fazla ziyaretçi gelse de kalabalık bir otelleşme olmadığı için sakin sıfatını hala taşıyabiliyor. Hala yerlileri duran Rum köyleri, dalından yeni toplanmış tazecik ürünleri, halka açık olan sahilleri, kamp yerleri ve rüzgar sörfü ile Gökçeada mütevazi ve keyifli bir tatil isteyenler için birebir.

Gökçeada’da yapmadan dönmeyin: Eski bir Rum köyü olan Zeytinliköy’ü gezmeden, bademli kurabiye yemeden, adanın meşhur keçi ürünlerini denemeden, bir tepeden gün batımını izlemeden Gökçeada’dan dönmeyin.

Yeni Yılda Seyahat Hayallerinizi Gerçeğe Dönüştürün
OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları