preloader

Mutlaka İzlemeniz Gereken Marvel Filmleri

26.10.2023
Mutlaka İzlemeniz Gereken Marvel Filmleri

Yazı Boyutu:

Sinema dünyasının en cesur kahramanlarıyla tanışmak ve bambaşka bir evrene yolculuk yapmak için en iyi Marvel filmlerini keşfedin.

Birbirinden heyecanlı, aksiyonlu ve fantastik sahneleriyle Marvel sinematik evreni, 2008’den beri hayatımızda. Her türlü yaştan insanı içine alan bu dünyayı keşfetmeniz için en iyi Marvel filmleri bir araya getirdik.

Amazon Prime Video’da İzleyebileceğiniz En İyi Marvel Filmleri

Venom (Venom: Zehirli Öfke), Amazon Prime Video – IMDb: 6.6

2018 yapımı “Venom” filmi, Marvel Comics karakteri Venom’u konu alıyor. Tom Hardy’nin ana karakter Venom olarak başrolde yer aldığı film, aksiyon, komedi ve korku unsurlarını bir araya getirerek Eddie Brock’un Venom ile olan karmaşık ilişkisini ve ikisinin bir arada nasıl var olabileceğini ele alıyor.

Morbius, Amazon Prime Video – IMDb: 5.2

Marvel yapımı “Morbius” filminde, oyuncu Jared Leto’nun canlandırdığı Dr. Michael Morbius karakteri nadir görülen bir kan hastalığına sahiptir ve bu hastalığı tedavi etmeye çalışırken riskli bir deney yapar. Ancak bu deney, ona vampir benzeri özellikler kazandırır: süper güç, hız, uçuş yeteneği ve ekolokasyon. Aynı zamanda, insan kanına ihtiyaç duyan bir susuzlukla da karşı karşıya kalır.

Spider- Man: Homecoming (Örümcek Adam: Eve Dönüş), Amazon Prime Video – IMDb:7.4

Bir lise öğrencisi olan Peter Parker (Tom Holland), Avengers ekibinin üyesi olmak için oldukça heveslidir. Ancak Iron Man’ın gözetimi altındayken bu pek mümkün değildir. Süper kahraman olmak için güven kazanmaya çalışan örümcek adam, kötü Vulture (Michael Keaton) ile karşı karşıya kalır. Başını derde sokmadan duramayan Parker, kahraman olmanın sorumluluklarıyla yüzleşir.

Apple TV’de İzleyebileceğiniz En İyi Marvel Filmleri

Iron Man (Demir Adam), Apple TV – IMDb: 7.9

Robert Downey Jr.’ın canlandırdığı Tony Star, ülkesi için yüksek teknolojili silahlar üreten bir milyarderdir. Afganistan’a esir düşmesiyle kendi hikâyesini yazmaya başlamıştır. Stark, buradan kurtulmak için kendine yaptığı zırhla bir kahramana dönüşmüş ve Iron Man’ı yaratmıştır. 2008’de yayınlanan bu film, Marvel sevenlerin gözdelerinden.

Iron Man 2 (Demir Adam 2), Apple TV – IMDb: 6.9

İlk filmiyle oldukça sevilen “Iron Man”ın ikinci serüveni de bir o kadar aksiyon dolu. Ekibini genişleten Tony Stark’a (Robert Downey Jr.), Pepper Potts (Gweynth Paltrow), Black Widow (Scarlett Johansson), Nick Fury (Samuel L. Jackson) ve War Machine olan James Rhodes (Don Cheadle) eşlik ediyor. Bir yandan eşsiz zırhın nasıl üretildiğini öğrenmek isteyen hükümetle uğraşan Stark, bir yandan da eski intikamı için mücadele etmektedir.

Thor, Apple TV – IMDb: 7.0

Düşüncesiz davranış ve tavırlarından dolayı Thor (Chris Hemswrth), antik bir savaşın tekrar başlamasına neden olmaktadır. Sürgün edilen Thor çekiciyle birlikte dünyada yaşamak zorunda kalır. Daha sonra karanlık güçleriyle gelen Loki (Tom Hiddleston) dünyayı ele geçirmeye çalışır. Böylece Thor’un en büyük düşmanı olur. Thor dünyayı kurtarmaya çalıştığı bu mücadele sayesinde, süper kahramana nasıl dönüşeceğini öğrenir. Ayrıca bu film bizleri İskandinav mitolojisiyle de tanıştırıyor.

Thor: The Dark World (Thor: Karanlık Dünya), Apple TV – IMDb: 6.8

Dünya’dan ayrılıp bu sefer Thor’un (Chris Hemsworth) kendi dünyasına yolculuk yapıyoruz. O artık Asgard’da. Çekiciyle birlikte Dünya’yı ve 9 Diyarı, Dark Elvese güçlerine karşı koruyup savaşıyor. Bizleri sonsuzluk taşlarından biriyle tanıştırıyor.

The Avengers (Yenilmezler), Apple TV – IMDb: 8.0

Bu filmde süper kahraman olmanın aynı zamanda bir ekip işi olduğunu görüyoruz. S.H.I.E.L.D adındaki Uluslararası Barışı Koruma Teşkilatı’nın yöneticisi Nick Fury (Samuel L. Jackson), dünyayı kurtarmak için süper kahramanların olduğu bir ekip yaratır. Böylece The Avengers serüveni başlar. Marvel’ın en çarpıcı süper kahramanlarından oluşan bu ekibin üyeleri, Iron Man (Rober Downey Jr.), Captain America (Chris Evans), Thor (Chris Hemsworth), Hulk (Mark Ruffalo), Black Widow (Scarlett Johansson) ve Hawkey (Jeremy Renner)’dır.

Iron Man 3 (Demir Adam 3), Apple TV – IMDb: 7.1

Tony Stark, (Robert Downey Jr.) bu sefer yenmesi zor bir düşmanla karşı karşıya. Kahramanımız Avengers filminden sonra psikolojik sorunlarla karşılaşmaya başlıyor. Kendi içinde çekişmeler yaşayan Stark, bir yandan da terörist Mandarin ile mücadele ediyor. Süper kahramanlığın başka boyutlarını gördüğümüz serinin bu filminde Iron Man’ın içsel yolculuğuna da şahit olacağız.

Captain America: The Winter Soldier (Kaptan Amerika: Kış Askeri), Apple TV – IMDb: 7.8

Kaptan Amerika (Chris Evans), Ölüm Makinesi (Winter Soldier) ile karşı karşıya. SSCB döneminde, Ruslar tarafından gölde donmuş olarak bir adam bulunuyor. Özel olarak yetiştirilmiş Winter Soldier önüne çıkan her şeyi yok ediyor. Ekip arkadaşları, Black Widow (Scarlett Johansson) ve Falcon (Anthony Mackie) bu düşmeni yenmek için ona destek oluyorlar.

Guardians Of The Galaxy (Galaksinin Koruyucuları), Apple TV – IMDb: 8.0

Marvel evreninin diğer üyeleriyle tanışıyoruz. Başkahramanımız olan Peter Quill, diğer adıyla Star-Lord (Chris Pratt) maceracı kişiliğiyle bizleri bambaşka bir aksiyonun içine sokuyor. Esrarengiz küreyi çalan Ronan’ın amacı Dünya’yı ele geçirmektir. Tek başına olmayan Star-Lord’a, başta Rakun Rocket ve Groot olmak üzere, görünümleri ve yetenekleriyle bizleri şaşkına çevirecek ekip arkadaşları yardım ediyor. Bu kadar farklı karakterlerin mükemmel birlikteliğini, şüphesiz ki soluksuz izleyeceğiz.

Guardians Of The Galaxy 2 (Galaksinin Koruyucuları 2), Apple TV – IMDb: 7.6

Uzayda yolculukları bitmeyen ekip yeni düşmanlar ve yeni maceralarla karşılaşıyor. Bir yandan da Star- Lord (Chris Pratt) geçmişin sırlarını çözmeye başlıyor. Ekibe yeni üyelerin de dahil olmasıyla aksiyon dolu bir serüven daha bizlerle oluyor.

Ant-Man (Karınca Adam), Apple TV – IMDb: 7.3

Marvel dünyası tüm hızıyla bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Alt atomik partiküller üzerinden ilginç bir formül geliştiren Dr. Hank Pym (Michael Dougles), maddelerin boyutlarını değiştirmenin yolunu bulmuştur. Bu yolla böceklerle de iletişime geçmeyi başaran Pym, özel güçlere sahip kıyafet de yaratır. Dünya’yı kurtarmak için her şeyi hazırlar ve kahraman olarak Scott Lang’ı (Paul Rudd) seçer. Bu serüvende Lang sadece kendini değil, bizleri de bambaşka boyutlara sürükleyecek.

Captain America: Civil War (Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı), Apple TV – IMDb:7.8

Yenilmezler Amerikan Hükümeti tarafından baskı altındadır. Bu durum da Iron Man ve Captain America başta olmak üzere, kahramanların kendi aralarında bölünmesine sebep olur. Tony Stark (Robert Downey Jr.) ihtiyaç durumunda kahramanların ortaya çıkmasını savunurken, Steve Roger (Chris Evans) daha özgür hareket etmek ister. İç savaşın başlayacağı bu serüvende bizlere düşen arkamıza yaslanıp, tarafımızı seçmek.

Thor: Ragnarok, Apple TV – IMDb: 7.9

Thor serisinin bu üçüncü filminde, Thor Asgard’tan uzakta, evrenin öbür ucunda hapsolmuştur. Norse kıyametine karşı gelmeye çalışmaktadır, ancak gezegenini kurtarmak için öncelikle özgürlüğüne kavuşması, bunun için de eski dostu Hulk ile ölümcül bir yarışa girmesi gerekmektedir.

Black Panther, Apple TV – IMDb: 7.3

Babası hayatını kaybettikten sonra Wakanda Kralı olan T’Challa, teknolojik seviyesi ileri düzeyde olan Wakanda halkına hizmet etmek istiyordur. T’Challa’nın yeterliliği, güçlü eski bir düşman tekrar ortaya çıkınca, Wakanda’nın ve tüm dünyanın kaderini tehlikeye atan korkunç bir çatışmaya girmek zorunda kalır ve test edilir.

Ant-Man and The Wasp (Karınca Adam ve Eşek Arısı), Apple TV – IMDb: 7.0

Ant-Man ve Wasp, hem iyi bir baba hem de tanınan bir süper kahraman olmak için Scott Lang’ın geçmişindeki sırlarını Wasp ile işbirliği yaparak çözmeye çalışıyor.

Captain Marvel, Apple TV – IMDb: 6.8

Film, Carol Danvers’ın Kaptan Marvel olarak dünyaya düşüşünden itibaren başlıyor.. Dünyaya indiğinde hiçbir şeyi hatırlamayan Captan Marvel, bu sayede yeniden kendini keşfediyor.

Avengers: Endgame (Yenilmezler: Son Oyun), Apple TV – IMDb: 8.4

Avengers Infinity War’da birçok kahraman ölmüştür ve dünya bu yüzden umutsuz bir hale gelir. Hayatta kalan Kaptan Amerika, Thor ve Hulk bu yeni dünyayı yok edip düzeni yeniden sağlama peşindedir.

Blu TV’de İzleyebileceğiniz En İyi Marvel Filmleri

Men In Black (Siyah Giyen Adamlar), Blu TV – IMDb: 7.3

“Men in Black”, dünya dışı varlıklarla ilişkileri denetleyen gizli bir hükümet örgütünde çalışan iki ajanın maceralarını konu alıyor. Ajan J, bu gizli dünyaya yeni katılmıştır ve partneri Ajan K ile birlikte dünyayı tehdit eden tehlikeli bir uzaylıyı durdurmaya çalışırlar. Film boyunca, ajanlar birçok farklı uzaylıyla karşılaşır ve hafızalarını silmek için kullanılan nöralyzer gibi ilginç aletlerle donatılmışlardır.

Men In Black 3 (Siyah Giyen Adamlar 3), Blu TV – IMDb: 6.8

2012 yapımı “Men in Black 3” filminde Ajan J, partneri Ajan K’nın geçmişte bir uzaylı tarafından öldürüldüğünü öğrenir. Bu olayın tarih boyunca birçok şeyi değiştirdiğini fark eden Ajan J, 1960’lara zaman yolculuğu yaparak genç Ajan K ile buluşur. İkisi, tarihi doğru bir şekilde restore etmek ve dünyayı tehdit eden uzaylıyı durdurmak için birlikte çalışırlar.

Wonder Woman 1984 (Mucize Kadın: 1984), Blu TV – IMDb: 5.4

“Wonder Woman 1984” filminde Diana Prince/Wonder Woman, 1984 yılında Washington, D.C.’de müze küratörü olarak sakin bir yaşam sürdürmektedir. Bir gün, eski aşkı Steve Trevor’ın gizemli bir şekilde geri dönmesiyle birlikte, bir antik taşın gücünü kötüye kullanan iş adamı Maxwell Lord ve arkadaşı Barbara Minerva’nın tehlikeli Cheetah’a dönüşümüyle mücadele etmek zorunda kalır. Diana, gerçeklerle arzular arasındaki dengeyi korurken, adaleti sağlama mücadelesini sürdürür.

Disney Plus’ta İzleyebileceğiniz En İyi Marvel Filmleri

Thor: Love and Thunder (Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü), Disney Plus – IMDb: 6.2

“Thor: Love and Thunder”da, Jane Foster yeni bir Thor olarak ortaya çıkarken, Thor kendi yerini ve kaderini sorgulamaktadır. Aynı zamanda, eski sevgilisi ve yeni tanrıça Thor olan Jane ile yeniden bağlantı kurar. Film, Asgard ve onun tanrılarının evreninde sevgi, kayıp ve öz-benlik temalarını ele alırken, Mighty Thor çizgi romanlarından bazı unsurları da içerecektir.

Ant-Man ve Wasp: Quantumania, Disney Plus – IMDb: 6.1

“Ant-Man ve Wasp: Quantumania” filminde süper kahramanlar Scott Lang ve Hope Van Dyne, Kuantum Diyarını keşfederken garip yaratıklarla karşılaşır ve sınırlarını zorlayan bir maceraya atılırlar. Aile bağları, Hope’un ebeveynleri Hank ve Janet ile Scott’ın kızı Cassie’nin hikayeye dahil olmasıyla ön plana çıkar. Filmde Kang karakteriyle Jonathan Majors da yer alırken, yönetmen koltuğunda Peyton Reed bulunmaktadır.

Eternals, Disney Plus – IMDb: 6.3

Marvel Studios’un “Eternals” filmi, yıldızların ötesinden gelen ve insanoğlunun doğuşundan beri dünyayı koruyan bir grup kahramanı merkezine alıyor. Gizemli bir şekilde geri dönen Deviant’lar adındaki tehlikeli yaratıklarla karşılaştıklarında, Eternal’lar insanlığı korumak için tekrar birleşir. Olağanüstü bir kadroyla izleyicinin karşısına çıkan filmde, aralarında Gemma Chan, Richard Madden ve Angelina Jolie’nin de bulunduğu yıldızlar yer alıyor. Chloé Zhao’nun yönettiği film, Firpo kardeşlerin hikayesi üzerine kuruludur.

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings (Shang-Chi ve on Halka Efsanesi), Disney Plus – IMDb: 7.4

“Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” filminde, Shang-Chi gizemli ve güçlü On Yüzük’ün kontrolü altındaki babası Wenwu ile yüzleşmek zorunda kalır. Geçmişinden kaçmaya çalışan Shang-Chi, eski bir dostu Katy ile birlikte babasının lideri olduğu Ten Rings örgütüne karşı mücadele verir. Film, aile bağları, miras ve kimlik arayışı temalarını işlerken aynı zamanda Marvel evrenine yeni karakterler ve mitolojiler ekliyor.

Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi Marvel Filmleri

The Amazing Spider-Man (İnanılmaz Örümcek Adam), Netflix – IMDb: 6.9

“The Amazing Spider-Man” filminde, genç Peter Parker bir örümcek tarafından ısırıldıktan sonra özel yeteneklere sahip olur. Ebeveynlerinin gizemli geçmişini araştırırken, Oscorp şirketinde meydana gelen bir deney sonucu Dr. Curt Connors’un korkutucu bir yaratığa, The Lizard’a dönüştüğünü keşfeder. Peter, yeni kazandığı yetenekleri kullanarak New York’u bu tehditten kurtarmaya çalışır.

Daredevil (Korkusuz), Netflix – IMDb: 5.3

“Daredevil” filmi, Marvel Comics’in aynı adlı karakteri olan Matt Murdock’u konu alıyor. Başrolünde Ben Affleck’in yer aldığı film, adalet, intikam ve kahramanlık temalarını ele alırken Daredevil’in çift yaşamını ve kişisel zorluklarını gözler önüne seriyor.

Elektra, Netflix – IMDb: 4.7

“Daredevil” filminin yan hikayesi olan “Elektra” filmi, Marvel Comics karakteri Elektra Natchios’u konu alıyor. Jennifer Garner’ın başrol karakter Elektra’yı canlandırdığı filmde, Elektra’nın “Daredevil” filmindeki ölümünden sonra nasıl dirildiğine dair detaylar veriliyor.

Diğer Platformlarda İzleyebileceğiniz En İyi Marvel Filmleri

Spider-Man: No Way Home (Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok), Diğer Platformlar – IMDb: 8.2

“Spider-Man: No Way Home” filmi, Peter Parker’ın kimliğinin ifşa olmasının ardından yaşadığı zorlukları ele alıyor. Filmde Doctor Strange’in büyüsüyle çoklu evrenler arası bir karmaşa başlar, bu sırada diğer evrenlerden gelen Spider-Man versiyonları ve eski düşmanlarla karşılaşır. Peter, bu krizi çözmek için diğer Spider-Man’lerle işbirliği yapmak zorunda kalır.

Captain America: The First Avenger (İlk Yenilmez: Kaptan Amerika), Diğer Platformlar – IMDb: 6.9

Serüvenin ilk filmi olarak kabul edilen “Captain America: The First Avenger”, 2. Dünya Savaşı yıllarında geçiyor. Savaşa katılmak isteyen Steve Roger (Chris Evan), fiziksel açıdan yetersiz görülüyor ve reddediliyor. Daha sonra ABD’nin süper asker yaratma programına gönüllü olarak katılan Roger’ın, bir kahramana dönüşüm serüveni başlıyor.

The Incredible Hulk (Yeşil Dev Hulk), Diğer Platformlar – IMDb: 6.6

Bir bilim insanı olan Bruce Banner (Edward Norton), zehirli Gama ışınlarına maruz kalmıştır. Bu ışınlar vücudunda hücresel değişimlere yol açmış ve onu yeşil bir deve dönüştürmeye başlamıştır. Hulk adındaki bu süper kahraman, Banner’ın sinirlendiği anlarda ortaya çıkmaktadır. Diğerlerine göre oldukça farklı bir görünümü olan bu kahramanın, bazen sempatik bazen de öfkeli halleriyle karşılaşacaksınız.

Avengers: Age Of Ultron (Yenilmezler: Ultron Çağı), Diğer Platformlar – IMDb: 7.3

Bütün kahramanları bir arada görmeye hazırsanız bu eşsiz yolculuğa çıkmaya başlayalım. Aksiyonun dorukta olduğu Ultron Çağı’nda, kahramanlarının güçlerinin yanında birbirleriyle ilişkilerini de değiniyor. Filmin anlamlandırılması için bu bağlantılar oldukça önemli. Barışın sağlanması için bekletilen sistemi Iron Man tekrar başlatmak ister, ancak işler hiç de istediği gibi ilerlemez. James Spader adındaki yeni düşman, insanlığın soyunu tüketmek için planlar yapar. Bunun üzerine yenilmezler bir araya gelir ve mücadeleye başlarlar.

Doctor Strange (Doktor Strange), Diğer PlatformlarIMDb: 7.5

Bir kaza sonucu, elindeki sinirlerden hasar gören Stephen Vincent Strange (Bendecit Cumberbatch), oldukça başarılı bir cerrahtır. İyileşmek için Tibet’in yolunu tutar ve bir büyücüye danışır. Ancinet One (Tilda Swinton) onu bambaşka bir dünyanın insanı haline getirir. Mistik dünyalara adım atan Strange, bizlere baş döndürücü anlar yaşatıyor. Ayrıca Sonsuzluk Taşları’ndan biri olan Zaman Taşı’yla da bizleri tanıştırıyor.

Avengers: Infinity War (Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı), Diğer Platformlar – IMDb: 8.4

Kaptan Amerika ve Demir Adam’ın arasında yaşanan savaşın sonrasında iki süper kahraman uzaklara savrulur. Dünya tekrar tehlikeye girer ve istemedikleri halde bir araya gelirler. Ancak Dünya’yı kurtarmak eskisi kadar kolay olmayacaktır.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness (Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında), Diğer Platformlar – IMDb: 6.9

Doctor Strange, kendini daha önce hiç karşılaşmadığı kadar karmaşık ve tehlikeli bir büyüsel labirentte bulur. Bu yolculuk sırasında kendi iç dünyasındaki çatışmaların yanı sıra farklı boyutlardan gelen zorlu engellerle karşılaşır. Aynı zamanda Elizabeth Olsen’ın canlandırdığı Wanda Maximoff (Scarlet Witch) karakteri de büyü güçlerini daha derinlemesine keşfetmeye başlar.

{33400}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları