preloader

Mutlaka İzlemeniz Gereken Oscar Ödüllü Belgesel Filmleri

27.01.2022
Mutlaka İzlemeniz Gereken Oscar Ödüllü Belgesel Filmleri

Yazı Boyutu:

aaa

Belgesel film meraklıları için Oscar tarihindeki en iyi belgeselleri sizler için derledik. Oscar ödülü alan hangi belgesel filmler sinemaseverlerle buluştu birlikte göz atalım.

Oscar tarihinin belki de sesi en az çıkan kategorisidir belgesel filmler. Tarihi tanıklıklara, sosyal problemlere, çözüm önerilerine, ortaya çıkmayan belgelere ve tüm bunlardan edindiğimiz yeni farkındalıklara dair bir tür: Belgesel.

Sizler için Akademi’den ödülle dönmüş 7 belgeseli seçtik ve neden başarılı olduklarını aktardık.

Citizenfour (2014)

Mutlaka İzlemeniz Gereken Oscar Ödüllü Belgesel Filmleri

“Hepimizin bunda payı var, burası bizim ülkemiz ve vatandaşlar ile hükümet arasındaki güç dengesi, aslında, bilirsiniz, seçilmişler ve seçmenlerin aksine, yönetenler ve yönetilenlerin dengesi haline geliyor.”

ABD halkının bilmesi gereken birtakım gizli belgeleri açığa çıkaran ve ardından Rusya’ya sığınan Edward Snowden’ın hikâyesi bir otel odasından alınan kayıtlarla bizlerle. Yönetmen Laura Poitras, The Guardian ekibinden Glenn Greenwald ve Ewen MacAskill’in 2013’te Snowden ile ilk tanışmalarından Rusya’ya sığınma hakkı kazandığı zamana kadar yaşanan olayları ele alıyor. Belgesel, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’ndan özel görüntüleri de içeriyor.

Neden başarılı?

Poitras, otel odasında sürekli yayınlanan televizyon haberlerinin estetiğine zıt bir şekilde oldukça gerçekçi, çiğ bir kurgu ritmi yakalıyor ve gerçekten “perde arkası” olan bilgileri benzersiz bir soğukkanlılıkla aktarıyor.

Man On Wire – Teldeki Adam (2008)

Mutlaka İzlemeniz Gereken Oscar Ödüllü Belgesel Filmleri

“Hayat, hayatın kıyısında yaşanmalıdır. İsyan etmelisiniz. Kendinizi kurallara bağlamayı reddederek, kendi başarınızı reddederek, kendinizi tekrarlamayı reddederek, her günü, her yılı, her fikri gerçek bir meydan okuma olarak görerek. Sonra hayatınızı yaşayacaksınız; bir ip üzerinde.”

Philippe Petit’in muhteşem başarısının perde arkası işte bu belgeselde. Man On Wire, Petit’in 7 Ağustos 1974’te New York’taki İkiz Kuleler arasındaki yürüyüşünü nasıl gerçekleştirdiğine odaklanıyor. Adeta bir gerilim filmi gibi kurgulanmış belgeselden, sonunu bilsek de izlediğimiz keyifli bir kurmaca tadı da alıyoruz.

Neden başarılı?

Yönetmen James Marsh’ın görüntüleri minimalist besteci Michael Nyman’ın müziğiyle birleşiyor ve bize, Petit’in korkusuzluğunun sersemletici izleme deneyimini yaşatıyor.

My Octopus Teacher – Ahtapottan Öğrendiklerim (2020)

Mutlaka İzlemeniz Gereken Oscar Ödüllü Belgesel Filmleri

“Pek çok insan ahtapotun uzaylı gibi olduğunu söyler. Ama garip olan şu ki, onlara yaklaştıkça birçok yönden birbirimize çok benzediğimizi fark ediyorsunuz.”

Bir ahtapotun özündeki bilgeliği keşfetmek… Okyanusta yüzen Craig Foster, bir gün bir ahtapotla tanışıyor ve inini ziyaret ederek, aylarca hareketlerini takip ediyor ve onun güvenini kazanıyor. Tüm bu aşamalarda insan ile hayvan arasındaki mükemmel bağa tanık oluyoruz.

Neden başarılı?

İki farklı canlı arasında, “belgenemez” denilecek kadar olan anlık duygu değişimlerini kusursuz anlatıyor.

Bowling for Columbine – Benim Cici Silahım (2002)

Mutlaka İzlemeniz Gereken Oscar Ödüllü Belgesel Filmleri

“Beni vurmadığınız için teşekkür ederim.”

Bowling for Columbine, ABD’deki 1999 Columbine Lisesi katliamının ardından, ünlü belgeselci Michael Moore’un ülkedeki bireysel silahlanmaya ‘savaş açtığı’ bir belgesel. Yayınlandığı dönem Cannes Film Festivali’nden de ödülle dönen yapım, ABD tarihinin kökenlerine kadar inen şiddet kültürünü ve bu şiddetin medyadaki kusurlu temsillerini gösteriyor.

Neden başarılı?

Belgesel, şiddet sahnelerini ve arkasında yatan ideolojiyi, oldukça güçlü bir mizah duygusuyla yumuşatıp zayıflatırken, farklı görüşlere yer vermeyi de ihmal etmiyor.

Woodstock (1970)

Mutlaka İzlemeniz Gereken Oscar Ödüllü Belgesel Filmleri

“Belki de herkesin yapabileceği en iyi şey, bir çadırınız ya da gideceğiniz belirli bir yeriniz yoksa, kendinize bir toprak parçası yapmak, komşunuza iyi geceler dilemek ve bunun için kendinize teşekkür etmektir.”

500 bin kişinin katıldığı, müzik tarihinin en ünlü konseri 1969’da New York’ta gerçekleşmişti. Belgesel, bu konserden görüntüler içerdiği kadar 1960’ların ABD’sinin bir portresini de sunuyor; sanatçılarla, hayranlarla yapılan röportajların ışığında dönemin sosyopolitik ayrıntıları belirginleştiriyor.

Neden başarılı?

Bir dönemin ruhunu kanlı canlı olarak sunan en yetkin belgesellerden biri.

Hearts and Minds (1974)

Mutlaka İzlemeniz Gereken Oscar Ödüllü Belgesel Filmleri

“Yani Vietnam’da savaşmaya hazır olmalıyız ancak nihai zafer orada yaşayan insanların kalplerinde ve zihinlerinde yatmaktadır.”

ABD’nin Vietnam işgalini, farklı görüşler ve tartışmalar eşliğinde aktaran belgesel, yapıldığı döneme göre oldukça cesur bir anlatıma sahipti. Haber arşivi görüntülerinin yanı sıra özgün röportajlardan da oluşan Hearts and Minds, yüceltilmiş militarizmin, nasıl kanlı bir savaş yarattığına odaklanır. Film ayrıca benzerlerinden farklı olarak, Vietnam halkının da sesini duyurmaya çalışır.

Neden başarılı?

Savaş henüz çok tazeyken, hakkında yapılan tüm eleştirileri, belgelere ve gerçek görüntülere dayanarak son derece muhalif bir dille aktarıyor.

American Dream – Amerikan Rüyası (1990)

Mutlaka İzlemeniz Gereken Oscar Ödüllü Belgesel Filmleri

Austin Minnesota’daki bir et paketleme fabrikasında çalışan işçilerin başlattığı bir grevin, hem toplumsal hem de bireysel etkilerini tek tek gösteren bir belgesel American Dream. Filmde gösterilenler 1986 yılına ait olsa da, ABD ekonomisinin bugününe de hâkim olan “kâr üstüne kâr” düşüncesinin yarattığı yıkımlara odaklanıyor. Film, “Amerikan Rüyası”ndan uyanamayan sendika-şirket gerilimine odaklanan oldukça güçlü bir seyir.

Neden başarılı?

ABD’nin temel ekonomi ideolojisinin açıklarını, agresif olmayan bir dille, somut neden-sonuç ilişkisine dayandırarak tüm gerçekliğiyle gösteriyor.

OGGUSTO Sinema Editörü Tayfun Bodur’un diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.