preloader

Çocuklar İçin En İyi Netflix Dizileri

27.01.2023
Çocuklar İçin En İyi Netflix Dizileri

Yazı Boyutu:

Çocukların yaş gruplarına özel Netflix’de izleyebileceği, eğlenceli ve öğretici en iyi dizileri derledik.

Günümüzde telefon, tablet ya da bilgisayar kullanmayı bilmeyen üç yaşında çocuk neredeyse yok gibi. Ebeveynler doğal olarak çocuklarının ekran karşısında geçirdiği zamana dair birtakım endişeler içerisinde olsalar bile, YouTube ya da Netflix gibi platformlar bir şekilde çocukların hayatlarına dahil olmuş durumda. Bu durumda yapılabilecek en iyi şey ise çocukların izledikleri içeriklerin onların yaşlarına ve ihtiyaçlarına uygun olduğundan emin olmak. Buna yardımcı olabilmek için Netflix’de yer alan çocukların yaş gruplarına hitap eden eğitici ve eğlendirici dizileri bir araya getirdik.

Octonauts: Above & Beyond, Netflix – IMDb: 7.2

Octonaut’lar keşiflerini denizin ötesine ve karaya doğru genişletiyor! Yeni arabalar ve yeni arkadaşlarla, risk altındaki tüm habitatları ve hayvanları koruyacaklar.

Mighty Express, Netflix – IMDb: 3.9

Kıvrak zekâ ve takım çalışması ile raylardaki sorunların üstesinden gelen tren ekibi Mighty Express ve onların çocuk dostlarıyla bir yolculuğa çıkıyoruz.

Puffin Rock, Netflix – IMDb: 8.7

Üç yaş ve üzeri için uygun olan bu animasyon dizisi, minik martı Oona ve erkek kardeşi Baba’nın yaşadıkları ada ortamını ve orada yaşayan öteki canlıları keşfederken başlarından geçen maceraları konu alıyor.

{23930}

The Magic School Bus Rides Again (Sihirli Okul Otobüsü Yeniden Yollarda), Netflix – IMDb: 6.3

Sihirli Okul Otobüsü’ndeki çocuklar için macera dolu yolculuk başlıyor! Çocuklar yörüngeye fırlatılır ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na gider, ancak burada kendilerini dev bir su ayısından kaçarken bulurlar!

Paw Patrol, Diğer – IMDb: 6.1

Kendilerine “Pençe Devriyesi” diyen arama ve kurtarma köpeklerinden oluşan bir ekibin hikâyesi anlatılmaktadır. İtfaiyeci, polis, pilot gibi her köpeğin özel yetenekleri vardır ve acil durumlara karşı birlikte mücadele ederler.

PJ Masks (Pijamaskekiler), Netflix – IMDb: 5.3

Çocuklar İçin En İyi Netflix Dizileri

Gündüzleri normal bir yaşantı süren 6 yaşındaki üç çocuk, geceleri süper kahramana dönüşür ve birlikte Pijamaskeliler adı altında suçla savaşır.

{47272}

The InBESTigators (Dört Dörtlük Dedektifler), Netflix – IMDb: 8.2

Avustralya yapımı çocuk dizisi “Dört Dörtlük Dedektifler” (The InBESTigators) 11 yaşındaki dört çocuğun okulları ve mahallerindeki bazı küçük suçları dedektiflik yaparak araştırmalarını konu alıyor.

The Worst Witch (Cadılar Okulu), Netflix – IMDb: 7.2

Bir cadı süpürge sopasıyla balkonuna çakılınca Mildred Hubble da yeni arkadaşının süpürgesiyle Cackle Akademi’ye gider ve yeni bir cadı olarak eğitimine başlar.

A Series of Unfortunate Events (Talihsiz Serüvenler Dizisi), Netflix –IMDb: 7.8

Kendini Lemony Snicket olarak tanıtan yazarın, okuyucuyu her kitapta okumaktan vazgeçirmeye çalışmasıyla merak uyandıran seri, üç kardeş olan Klaus, Violet ve Sunny’nin macera dolu yolculuklarına anlatıyor.

{10915}

Pokémon Journeys (Pokémon Benzersiz Yolculuklar), Netflix – IMDb: 7.1

Genç eğitmen Ash ile yeni dostu Goh, Profesör Cerise’in laboratuvarında araştırma görevlisi olur ve Pokémon hakkında bilgi toplamak için dünyayı dolaşır.

Kung Fu Panda (Ejderha Şövalye), Netflix – IMDb: 7.8

İki sansarın dört güçlü silahtan oluşan bir koleksiyonu gözlerine kestirmesi sonucu Po’nun başı belaya girer. Adalet arayışında olan Po, bu amaçla evinden ayrılır. İngiliz şövalyesi olan Gezgin Kılıç ile birlikte yola koyulan Po, dünyayı yok olmaktan kurtarmak için silahları sansarlardan önce bulmaya çalışır.

Masha and the Bear (Masha ile Koca Ayı), Netflix – IMDb: 7.5

Çok eski bir Rus masalından uyarlanan Masha ve Koca Ayı (Masha and the Bear), 10 yıldan uzun süredir yayında olmasına rağmen 2015 yılında Netflix tarafından gösterilmeye başlamasının ardında uluslararası bir fenomen haline geldi. “Youtube’da en çok izlenen animasyon film” olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na giren Masha and Koca Ayı, isminden de tahmin edebileceğiniz gibi küçük Masha ve arkadaşı olan Ayı’nın ormanda geçirdikleri hayatlarını konu alıyor. Bu çok sevilen ikiliden Masha bir türlü yerinde duramazken, Koca Ayı ise rahata çok düşkün olmasına rağmen Masha’nın peşinden türlü maceralara sürükleniyor. 6-7 dakikalık, heyecan dolu bölümler çocukların ilgisini çekmek için ideal olsa da, Masha’nın hiperaktifliğinin bazı ebeveynler tarafından rahatsız edici bulunduğunu da eklememiz gerekiyor. Minimal düzeydeki diyaloglarıyla 2 ve 7 yaş aralığındaki çocukları hedefleyen dizinin 3 tane de filmi bulunuyor.

{48642}

My Little Pony: Friendship is Magic (My Little Pony: Arkadaşlık Sihirlidir), Netflix – IMDb: 7.7

“My Little Pony:Friendship is Magic” , dünyanın en ünlü oyuncak üretici firmalarından olan Hasbro’nun bir fenomene dönüşen “My Little Pony” serisindeki karakterleri konu alan altı sezonluk bir dizi. Netflix’de pek çok film versiyonu da bulunan “My Little Pony:Friendship is Magic”, tek boynuzlu at Twilight Sparkle ve arkadaşlarının maceralarını konu alırken bir yandan da arkadaşlığın, sorunların üzerinden birlikte gelmenin ve insanları farklılıklarıyla kabul etmenin önemini vurguluyor. Bu dizinin başarısının ardından gelen spin-off’lardan biri olan My Little Pony: Equestria Girls ise Netflix’de izlenebilecek 4 ayrı filmden oluşuyor. Bunun yanı sıra, serinin 2017 yılında yayınlanan, “My Little Pony:The Movie” isimli bir sinema filmi de bulunuyor. Renkli görsel diliyle çocukların çok ilgisini çeken dizi, neşeli atmosferi ve verdiği önemli mesajlar ile ebeveynler tarafından çoğunlukla takdir ediliyor.

Ask the Storybots (Karşınızda Storybotlar), Netflix – IMDb: 8.5

Her ebeveyn gibi sizin de daha önce çocuğunuzun aniden sorduğu bir soruya cevap veremediğiniz mutlaka olmuştur. Çeşitli renk ve boyutlardaki 5 “storybot”un yer aldığı “Ask the Storybots”da işte bu anlardan yola çıkılarak hazırlanmış bir dizi. Bilgisayarın içine yerleşmiş minik varlıklar olan Storybot’lar, çocuklarınızdan gelebilecek pek çok soruya sizin yerinize cevap veriyor. “Gökyüzü neden mavidir?”, “Neden dişlerimi fırçalamalıyım?”, “Elektrik nedir?”, “Çiçekler nasıl büyür?”, “Uçaklar nasıl çalışır”, “Geri dönüşüm neden önemlidir?”, “Gözlerimiz nasıl görür?” ve “İnsanlar neden farklı görünür?” gibi pek çok zorlu sorunun sorulduğu dizide, cevaplar ise çok eğlenceli ve akılda kalıcı bir biçimde veriliyor. Her bölümün sonunda cevabı açıklayan müzikal videolar, hem çocuklar hem de anne-babalar tarafından çok seviliyor. Bu hem çok eğlendirici hem de çok eğitici dizinin bazı bölümlerinde ise Snoop Dogg, Edward Norton, Whoopi Goldberg ve Ali Wong gibi ünlü isimler de konuk olarak yer alıyor.

Llama Llama (Lama Lama), Netflix – IMDb: 6.3

Anna Dewdey’nin çok sevilen çocuk kitabı serisi “Llama Llama”dan uyarlanan dizi, küçük Lama’nın hayatı ve kendini keşfetme sürecini konu alıyor. Çoğunlukla Lama’nın gündelik hayatını takip eden dizide, ilk dişin düşmesi, ilk kez bir arkadaşın evinde kalmak, akraba ziyaretleri ve doktor ziyaretleri gibi gündelik konuların yanı sıra hatalarla yüzleşme, zorbalık ve arkadaşlarla uzlaşma gibi daha derin meselelere dair de önemli mesajlar sunuyor. Bütün bunlar yaşanırken Lama’nın yanından ayrılmayan ve sevgi dolu tavrıyla ona güven veren annesini dizinin İngilizce versiyonunda seslendiren isim ise, ebeveynler için muhtemelen tanıdık bir isim olan Jennifer Garner. Empati, nezaket, saygı ve cömertlik gibi önemli kavramları işleyen Lama Lama, özellikle okul öncesi çocuklar için oldukça faydalı bir yapım olarak görülüyor. Bazı ebeveynler, dizide bir baba figürünün olmamasını çocuklar için kafa karıştırıcı bulurken; diğerleri ise bu durumu günümüz dünyası için normal olduğunu ve çocuklara farklılıklara saygı duymayı öğrettiğini düşünüyor.

{47949}

Brainchild, Netflix – IMDb: 8.1

National Geographic’in çok sevilen şovlarından Zihin Oyunları’nın yapımcıları ve dünyaca ünlü yıldız Pharrel Williams’ın yapımcılığını üstlendiği Brainchild, ilk kez 2018 yılında yayınlandığından beri büyük ilgi görüyor. Çocuklar için son derece eğitici bir dizi olan Brainchild; biyoloji, nöroloji, fizik veya astronomi gibi karmaşık alanlara dair soruları, eğlenceli bilgiler, ilgi çekici görseller ve uzman konukların yardımı ile cevaplıyor. Okyanusun katmanlarından motivasyonun ne demek olduğuna, yerçekiminden rüyalara kadar pek çok konu, yaratıcı deneyler ve sıra dışı sunumlar ile çocukların anlayabileceği bir biçimde mercek altına alınıyor. 22 yaşındaki Sahana Srinivasan tarafından sunulan şov, kadrosunda çok sayıda kadın bilim insanı ve uzman yer aldığı için de büyük övgü topluyor. Bilim gibi, erkeklerin çoğunlukta olduğu bir alanda yaratılan kalıpları yıkmayı amaçlayan Brainchild, çocuklara pek çok açıdan ilham veriyor.

Beatbugs, Netflix – IMDb: 7.6

Bir evin arka bahçesinde yaşayan 5 minik böceğin The Beatles şarkıları eşliğinde yaşadıkları maceraları konu alan Beatbugs, 3-7 yaş arası çocuklara hitap ediyor. Ana karakterler olan Jay, Crick, Kumi, Walter ve Buzz ile birlikte, 11 dakikalık her bölümde hayata dair yeni bir şey öğrenen çocuklar, The Beatles’ın en ikonik şarkıları eşliğinde eğleniyorlar da. Her bölüm, bir şarkı etrafında dönüyor ve şarkıdaki ana temanın ve mesajın hakim olduğu bir hikaye anlatıyor. Şarkıların akılda kalıcı melodileri ve kolay anlaşılan sözleri ise çocukların bölümlere konsantre olabilmesine olanak sağlıyor. “Come Together,” “Hey Jude,” “Here Comes the Sun,” “Blackbird”, “All You Need is Love” ve “Penny Lane” gibi popüler şarkıları yepyeni bir jenerasyona tanıtan Beatbugs, bu yıl içerisinde canlı bir gösteri performansı sunma hazırlığı içerisinde.

Word Party, Netflix – IMDb: 5.5

Okul öncesi çocukları hedefleyen Word Party, 4 bebek hayvanın yeni kelimeler öğrenmesini konu alan eğitici bir interaktif dizi. Şarkı söyleyerek, dans ederek ve oyunlar oynayarak yeni kelimeler öğrenen bu sevimli hayvanlara yardım eden çocuklarınız da bu esnada hem kendileri yeni kelimeler öğrenecek hem de kendilerini “büyük” hissederek özgüvenlerini geliştirecekler. Bir rol model statüsü edinen izleyici minikler, ekrandakilere doğru cevapları verirken bir yandan da kendi duygularına, arkadaşlık kavramına ve iletişim yeteneğine dair pek çok şey keşfedecekler. Bu yaş grubundaki çocukların ihtiyaçlarına göre tasarlanan dizi; duygusal kavramları, duyuları, zıt kelimeleri, renkleri, doğayı, hayvanları, taşıtları, eylemleri ve meslekleri öğretiyor. Bu amaç için özel olarak geliştirilmiş bir sistemi temel alan Word Party, şarkı ve tekerlemelerle kelimelerin daha kolay öğrenilmesine olanal sağlarken; kelimelerin nasıl kullanılması gerektiğine dair çocuklara bir rehber de sunuyor.

{29814}

Boss Baby: Back in Business, Netflix – IMDb: 6.5

Bu eğlenceli animasyon dizisi, izleyicilere gizli bir ajan olan ve aynı zamanda bir bebek olarak görünen komik ve zeki bir karakterin maceralarını sunuyor. Dizi, ailenin dengesini sağlama göreviyle karşı karşıya kalan bu karakterin komik ve heyecan dolu hikayelerini anlatıyor. Kendisi gibi gizli ajan bebeklerden oluşan bir ekibi yöneten Boss Baby, dünyayı kötü planlardan korumaya çalışırken izleyicilere aile bağlarına vurgu yapan mizah ve macera dolu anlar sunuyor. Başarılı karakter gelişimi, renkli animasyonlar ve zekice yazılmış diyaloglar, bu diziyi izlenmesi keyifli bir aile yapımı haline getiriyor.

Trollhunters: Tales of Arcadia, Netflix – IMDb: 8.4

Guillermo del Toro’nun yaratıcılığıyla hayat bulmuş serinin ana karakteri Jim Lake Jr., sıradan bir gençken onu troll avcısı yapan bir tılsım bulur, bir yandan dünyasını korurken bir yandan da trollerin sırrını korumaya çalışır.

Carmen Sandiego, Netflix – IMDb: 7.9

Carmen Sandiego, dünyayı dolaşan gizemli bir hırsızı konu alan bir animasyon dizisidir. Carmen, ACME ajanları Zack ve Ivy’den kaçarken, izleyicileri dünyanın dört bir yanındaki heyecan verici yerlere götürür. Dizi, eğitimsel içeriği ve eğlenceli animasyonu ile hem çocuklar hem de yetişkinler için hit olmuştur.

Hilda, Netflix – IMDb: 8.5

Hilda; ejderhalar, troller, devler ve diğer doğaüstü yaratıkların yaşadığı Trolberg adlı dünyada bu yaratıklarla tanışmaktan ve onlarla arkadaş olmaktan korkmaz.Hilda’nın maceraları onu Trolberg’in ötesine götürür. Gizemli bir ormanı, büyülü bir gölü ve hatta bir başka boyutu ziyaret eder. Bu maceralar ona kendi gücünü ve cesaretini keşfetmesine yardımcı olur.

Dragons: Race to the Edge, Netflix – IMDb: 8.2

“How to Train Your Dragon” serisinden esinlenen, büyüleyici bir animasyon dizisidir. Dizi, Hiccup ve ejderha Toothless’un liderliğindeki Vikinglerin ve ejderha sürülerinin epik maceralarını anlatır.

Cupcake & Dino: General Services, Netflix – IMDb: 7.6

. İki kardeş olan Cupcake ve Dino, “Genel Hizmetler” adlı bir işletme işletmektedirler. Ancak işleri oldukça tuhaf ve karmaşık müşterilerle doludur. Dizi, her bölümde yeni ve eğlenceli bir macera sunarken karakterlerin komik ve absürd deneyimlerini izleyiciye aktarıyor. Temelde aile bağlarına odaklanan dizi, aynı zamanda komedi, macera ve absürd mizahı başarıyla harmanlayarak izleyicileri güldürüyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları