Çocuklar İçin En İyi Netflix Dizileri

Çocukların Netflix’de izleyebileceği, eğlenceli ve öğretici en iyi dizileri derledik.

Günümüzde telefon, tablet ya da bilgisayar kullanmayı bilmeyen 3 yaşında çocuk neredeyse yok gibi. Ebeveynler doğal olarak çocuklarının ekran karşısında geçirdiği zamana dair birtakım endişeler içerisinde olsalar bile, YouTube ya da Netflix gibi platformlar bir şekilde çocukların hayatlarına dahil olmuş durumda. Bu durumda yapılabilecek en iyi şey ise çocukların izledikleri içeriklerin onların yaşlarına ve ihtiyaçlarına uygun olduğundan emin olmak. Buna yardımcı olabilmek için, Netflix’de yer alan pek çok yaş grubuna hitap eden eğitici ve eğlendirici dizileri bir araya getirdik.

Masha and the Bear (Masha ile Koca Ayı)

Çok eski bir Rus masalından uyarlanan Masha ve Koca Ayı (Masha and the Bear), 10 yıldan uzun süredir yayında olmasına rağmen 2015 yılında Netflix tarafından gösterilmeye başlamasının ardında uluslararası bir fenomen haline geldi. “Youtube’da en çok izlenen animasyon film” olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na giren Masha and Koca Ayı, isminden de tahmin edebileceğiniz gibi küçük Masha ve arkadaşı olan Ayı’nın ormanda geçirdikleri hayatlarını konu alıyor. Bu çok sevilen ikiliden Masha bir türlü yerinde duramazken, Koca Ayı ise rahata çok düşkün olmasına rağmen Masha’nın peşinden türlü maceralara sürükleniyor. 6-7 dakikalık, heyecan dolu bölümler çocukların ilgisini çekmek için ideal olsa da, Masha’nın hiperaktifliğinin bazı ebeveynler tarafından rahatsız edici bulunduğunu da eklememiz gerekiyor. Minimal düzeydeki diyaloglarıyla 2 ve 7 yaş aralığındaki çocukları hedefleyen dizinin 3 tane de filmi bulunuyor.

My Little Pony: Friendship is Magic (My Little Pony: Arkadaşlık Sihirlidir)

“My Little Pony:Friendship is Magic” , dünyanın en ünlü oyuncak üretici firmalarından olan Hasbro’nun bir fenomene dönüşen “My Little Pony” serisindeki karakterleri konu alan altı sezonluk bir dizi. Netflix’de pek çok film versiyonu da bulunan “My Little Pony:Friendship is Magic”, tek boynuzlu at Twilight Sparkle ve arkadaşlarının maceralarını konu alırken bir yandan da arkadaşlığın, sorunların üzerinden birlikte gelmenin ve insanları farklılıklarıyla kabul etmenin önemini vurguluyor. Bu dizinin başarısının ardından gelen spin-off’lardan biri olan My Little Pony: Equestria Girls ise Netflix’de izlenebilecek 4 ayrı filmden oluşuyor. Bunun yanı sıra, serinin 2017 yılında yayınlanan, “My Little Pony:The Movie” isimli bir sinema filmi de bulunuyor. Renkli görsel diliyle çocukların çok ilgisini çeken dizi, neşeli atmosferi ve verdiği önemli mesajlar ile ebeveynler tarafından çoğunlukla takdir ediliyor. 

Ask the Storybots (Karşınızda Storybotlar)

Her ebeveyn gibi sizin de daha önce çocuğunuzun aniden sorduğu bir soruya cevap veremediğiniz mutlaka olmuştur. Çeşitli renk ve boyutlardaki 5 “storybot”un yer aldığı “Ask the Storybots”da işte bu anlardan yola çıkılarak hazırlanmış bir dizi. Bilgisayarın içine yerleşmiş minik varlıklar olan Storybot’lar, çocuklarınızdan gelebilecek pek çok soruya sizin yerinize cevap veriyor. “Gökyüzü neden mavidir?”, “Neden dişlerimi fırçalamalıyım?”, “Elektrik nedir?”, “Çiçekler nasıl büyür?”, “Uçaklar nasıl çalışır”, “Geri dönüşüm neden önemlidir?”, “Gözlerimiz nasıl görür?” ve “İnsanlar neden farklı görünür?” gibi pek çok zorlu sorunun sorulduğu dizide, cevaplar ise çok eğlenceli ve akılda kalıcı bir biçimde veriliyor. Her bölümün sonunda cevabı açıklayan müzikal videolar, hem çocuklar hem de anne-babalar tarafından çok seviliyor. Bu hem çok eğlendirici hem de çok eğitici dizinin bazı bölümlerinde ise Snoop Dogg, Edward Norton, Whoopi Goldberg ve Ali Wong gibi ünlü isimler de konuk olarak yer alıyor.

Llama Llama (Lama Lama)

Anna Dewdey’nin çok sevilen çocuk kitabı serisi “Llama Llama”dan uyarlanan dizi, küçük Lama’nın hayatı ve kendini keşfetme sürecini konu alıyor. Çoğunlukla Lama’nın gündelik hayatını takip eden dizide, ilk dişin düşmesi, ilk kez bir arkadaşın evinde kalmak, akraba ziyaretleri ve doktor ziyaretleri gibi gündelik konuların yanı sıra hatalarla yüzleşme, zorbalık ve arkadaşlarla uzlaşma gibi daha derin meselelere dair de önemli mesajlar sunuyor. Bütün bunlar yaşanırken Lama’nın yanından ayrılmayan ve sevgi dolu tavrıyla ona güven veren annesini dizinin İngilizce versiyonunda seslendiren isim ise, ebeveynler için muhtemelen tanıdık bir isim olan Jennifer Garner.  Empati, nezaket, saygı ve cömertlik gibi önemli kavramları işleyen Lama Lama, özellikle okul öncesi çocuklar için oldukça faydalı bir yapım olarak görülüyor. Bazı ebeveynler, dizide bir baba figürünün olmamasını çocuklar için kafa karıştırıcı bulurken; diğerleri ise bu durumu günümüz dünyası için normal olduğunu ve çocuklara farklılıklara saygı duymayı öğrettiğini düşünüyor.

Brainchild 

National Geographic’in çok sevilen şovlarından Zihin Oyunları’nın yapımcıları ve dünyaca ünlü yıldız Pharrel Williams’ın yapımcılığını üstlendiği Brainchild, ilk kez 2018 yılında yayınlandığından beri büyük ilgi görüyor. Çocuklar için son derece eğitici bir dizi olan Brainchild; biyoloji, nöroloji, fizik veya astronomi gibi karmaşık alanlara dair soruları, eğlenceli bilgiler, ilgi çekici görseller ve uzman konukların yardımı ile cevaplıyor. Okyanusun katmanlarından motivasyonun ne demek olduğuna, yerçekiminden rüyalara kadar pek çok konu, yaratıcı deneyler ve sıra dışı sunumlar ile çocukların anlayabileceği bir biçimde mercek altına alınıyor. 22 yaşındaki Sahana Srinivasan tarafından sunulan şov, kadrosunda çok sayıda kadın bilim insanı ve  uzman yer aldığı için de büyük övgü topluyor. Bilim gibi, erkeklerin çoğunlukta olduğu bir alanda yaratılan kalıpları yıkmayı amaçlayan Brainchild, çocuklara pek çok açıdan ilham veriyor. 

Beatbugs

Bir evin arka bahçesinde yaşayan 5 minik böceğin The Beatles şarkıları eşliğinde yaşadıkları maceraları konu alan Beatbugs, 3-7 yaş arası çocuklara hitap ediyor. Ana karakterler olan Jay, Crick, Kumi, Walter ve Buzz ile birlikte, 11 dakikalık her bölümde hayata dair yeni bir şey öğrenen çocuklar, The Beatles’ın en ikonik şarkıları eşliğinde eğleniyorlar da. Her bölüm, bir şarkı etrafında dönüyor ve şarkıdaki ana temanın ve mesajın hakim olduğu bir hikaye anlatıyor. Şarkıların akılda kalıcı melodileri ve kolay anlaşılan sözleri ise çocukların bölümlere konsantre olabilmesine olanak sağlıyor. “Come Together,” “Hey Jude,” “Here Comes the Sun,” “Blackbird”, “All You Need is Love” ve “Penny Lane” gibi popüler şarkıları yepyeni bir jenerasyona tanıtan Beatbugs, bu yıl içerisinde canlı bir gösteri performansı sunma hazırlığı içerisinde.

Word Party

Okul öncesi çocukları hedefleyen Word Party,  4 bebek hayvanın yeni kelimeler öğrenmesini konu alan eğitici bir interaktif dizi. Şarkı söyleyerek, dans ederek ve oyunlar oynayarak yeni kelimeler öğrenen bu sevimli hayvanlara yardım eden çocuklarınız da bu esnada hem kendileri yeni kelimeler öğrenecek hem de kendilerini “büyük” hissederek özgüvenlerini geliştirecekler. Bir rol model statüsü edinen izleyici minikler, ekrandakilere doğru cevapları verirken bir yandan da kendi duygularına, arkadaşlık kavramına ve iletişim yeteneğine dair pek çok şey keşfedecekler. Bu yaş grubundaki çocukların ihtiyaçlarına göre tasarlanan dizi; duygusal kavramları, duyuları, zıt kelimeleri, renkleri, doğayı, hayvanları, taşıtları, eylemleri ve meslekleri öğretiyor. Bu amaç için özel olarak geliştirilmiş bir sistemi temel alan Word Party, şarkı ve tekerlemelerle kelimelerin daha kolay öğrenilmesine olanal sağlarken; kelimelerin nasıl kullanılması gerektiğine dair çocuklara bir rehber de sunuyor.

 

Netflix Ebeveyn Kontrol Araçlarını Kullanın

Çocuğunuz için en güvenli kaynaklardan eğitici ve eğlendirici içerikleri araştırıyor olsanız da aklınızda yine şüpheler kalmaya devam edebilir. Ancak Netflix’in Ebeveyn Kontrolü Araçları ile bu şüphenizi en minimum seviyeye indirmeniz mümkün. Çocuklarınızın izledikleri yapımları etkin bir şekilde denetleyebilmenizi sağlayan, kolayca ve ücretsiz kullanabileceğiniz Ebeveyn Kontrolü Araçları aracılığıyla birkaç basit ayarlama ile hesabınıza erişen miniklerin yalnızca kendi yaş gruplarına uygun, eğitici ve eğlenceli yapımlarla buluşmasını garanti altına alabilirsiniz.

Netflix Hesabınızda Bir Çocuk Profili Oluşturun

 1. Netflix’in üyelerine sunduğu güçlü Ebeveyn Kontrolü Araçları’ndan faydalanabilmek için öncelikle kişisel hesabınızda bir “Çocuk Profili” oluşturmalısınız. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli.

 2. Herhangi bir web tarayıcısından Netflix hesabınızı açın ve açılır menüde yer alan “Profil Yönetimi” ayarlarına girin. Netflix’e uygulama üzerinden bağlanıyorsanız, “Daha Fazla” öğesine tıklayarak aynı ayarlara ulaşabilirsiniz.

 3. “Profil Ekle” öğesini seçin.

 4. Hesabınıza erişimi olan çocukların kullanacağı bir profil oluşturmak için “Çocuk” yazılı kutucuğu işaretleyin.

 5. “Devam Et” öğesine tıklayın.

Oluşturduğunuz Profile Uyan Yaş Grubunu Seçin

Bir önceki aşamada oluşturduğunuz “Çocuk Profili” için bir yetişkinlik düzeyi belirleyerek bu profile erişen çocukların yalnızca kendi yaş gruplarına uygun içeriklerle buluşmasını sağlayabilirsiniz. Belirlediğiniz yapımları bu profilden kaldırabilmeniz de mümkün.

 1. “Hesap” sayfanıza erişin.

 2. Düzenlemek istediğiniz profil için “Profil ve Ebeveyn Kontrolleri” ayarlarını açın.

 3. “İzleme kısıtlamaları” seçeneğinin sağ tarafındaki “Değiştir” öğesine tıklayın.

 4. Netflix şifrenizi girin.

 5. Çocuğunuzun yaş grubuna uygun yetişkinlik düzeyi seçenekleri arasında tercih yapın.

 6. Yaş grubuna uygun olmasına rağmen çocuğunuzun profilinde görünmemesini istediğiniz bir yapım varsa, “İçerik Kısıtlamaları” öğesinin altındaki kutucuğa bu yapımın adını girin.

 7. Kaydet” öğesine tıklayın.

Profil Kilidi ile Etkin Koruma Sağlayın

Bireysel profillerinizi kendi belirleyeceğiniz bir PIN kodu ile kilitleyerek çocuklarınızın bu profillere ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

 1. “Hesap” sayfanıza erişin.

 2. Kilitlemek istediğiniz profil için “Profil ve Ebeveyn Kontrolleri” ayarlarını açın.

 3. “Profil Kilidi” seçeneğine tıklayın ve ekranda çıkan kutucuğa Netflix hesabı parolanızı girin.

 4. Profile erişmek için PIN kodu girilmesini iste kutusunu işaretleyin.

 5. Dört rakamlı bir PIN kodu belirleyin.

 6. Çocuklarınızın bu PIN’i girmeden yeni bir profil açmasını önlemek istemiyorsanız ek olarak “Yeni profil eklemek için PIN iste” kutusunu seçin.

 7. “Kaydet” öğesine tıklayın.

Otomatik Oynatma Seçeneklerini Ayarlayın

Sonraki bölümü otomatik oynat seçeneği etkin durumdayken, izlenilen dizinin bir sonraki bölümü otomatik olarak oynatılır. Ancak bu ayarı kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

 1. “Hesap” sayfanıza erişin.

 2. Ayarlama yapmak istediğiniz profil için “Profil ve Ebeveyn Kontrolleri” ayarlarını açın.

 3. “Yürütme ayarları” seçeneğinin yanında yer alan “Değiştir” öğesine tıklayın.

 4. “Dizi izlerken sonraki bölümü tüm cihazlarda otomatik oynat” seçeneğini işaretleyin veya işaretini kaldırın.

 5. “Kaydet” öğesine tıklayın.

İzleme Geçmişine Nasıl Erişebileceğinizi Öğrenin

Hesabınıza erişimi bulunan çocukların kendi profilleri üzerinden hangi dizi veya filmleri izlediğini rahatlıkla görebilirsiniz.

 1. “Hesap” sayfanıza erişin.

 2. Göz atmak istediğiniz profil için “Profil ve Ebeveyn Kontrolleri” ayarlarını açın.

 3. “İzleme etkinliği” öğesini açın.

 4. Görüntülenen listenin devamını yüklemek için “Daha Fazla Göster” öğesine tıklayın.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.