preloader

Evdeki Hava Kalitesini Yükseltmenin Yolları

20.03.2024
Evdeki Hava Kalitesini Yükseltmenin Yolları

Yazı Boyutu:

Sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmak ve iç mekândaki hava kalitesini artırmak için evde uygulamanız gereken yolları keşfedin.

Her geçen gün artan nüfus oranı, beraberinde getirdiği olumsuzluklarla doğal düzeni ve çevre koşullarını da doğrudan etkiliyor. Temiz ve kaliteli bir hava, özellikle şehir hayatında, son yılların en büyük problemlerinden biri durumunda. Peki, “En güvenli ortam” olarak tanımladığımız evlerimizde, kaliteli bir hava soluyabiliyor muyuz?

Büyük şehirlerde egzoz dumanı, inşaat tozu, kir ve yakıt kalıntılarının havası ile dolan iç mekânlar, solunum yolu hastalıklarına da davetiye çıkarıyor. Yapılan araştırmalar ise, gelişmişlik düzeyi yüksek ülkelerde dahi, her üç kişiden birinin astım hastası olduğunu gösteriyor. OGGUSTO olarak, evde hava temizliği için neler yapılması gerektiğini araştırdık.

Doğru Klima Seçimleri Yapın

Uzmanlar; okul, ofis, hastane odası, restoran, kafe gibi sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerde hava kalitesini artıracak çözümler ararken, özellikle mevsim geçişlerinde, ortam sıcaklığını arzuladığı seviyede tutmak isteyenler, sağlıklı hava için iklimlendirme ürünlerine yöneliyor. Tasarımıyla ortamı güzelleştiren, yüksek teknolojiye sahip ve hayatı kolaylaştıran özellikleri bir arada sunan klima isteyenlerin tercihi ise LG oluyor.

Evdeki Hava Kalitesini Yükseltmenin Yolları

İdeal ısıyı sağlamasıyla hayat kurtaran klimalar, kış aylarında ısınma sağlamanın yanı sıra, yaz aylarında da kapalı alanları ideal serinliğe kavuşturuyor. Inverter olmayan klimalara göre, çok daha az enerji ile bulunduğu ortamın eşit ve hızlı şekilde ısınmasını sağlayan LG klimalar, ThinQ uygulaması aracılığı ile ev dışından da yönetilerek, kullanıcı eve gelmeden ısının ideal orana gelmesini sağlıyor. Böylelikle LG klima sahipleri, evlerini ısıtmak için zaman kaybetmiyor. Sağlanan enerji tasarrufuyla yüksek elektrik faturalarından kurtuluyor.

Evdeki Hava Kalitesini Yükseltmenin Yolları

Sunduğu iklimlendirme çözümleri ile tüketicilere doğru ısıda hava sunmanın yanı sıra, sağlıklı, hijyenik ve ferah hava da sunan LG, klimalarda kullandığı UVNano teknolojisiyle sterilizasyon da sağlıyor. UVNano teknolojisine sahip LG Klimalar, aynı zamanda fandaki bakteri, küf, zararlı partikül ve kokuları da yok ediyor.

Klima Filtrelerini Temizlemeyi İhmal Etmeyin

Evdeki Hava Kalitesini Yükseltmenin Yolları

Özellikle kapalı alanlarda kullanılan klimalar, evin havasını direkt olarak etkiler. Bu nedenle, klimalarınızın temizliğini düzenli olarak yapmanız gerekiyor. Aksi halde; klima filtrelerinde biriken toz ve toksik maddeler, etrafa yayılarak sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Hava Temizleyicisi Kullanın

Tek başına ortamın hava kalitesini artırıp, sağlıklı ve temiz bir hava sağlayan klimayla birlikte hava temizleyicisi de kullanarak bulunduğunuz ortamın hava kalitesini artırabilirsiniz. LG markalı klima, PuriCare 360 Hava Temizleyici ile bir arada kullanıldığında ise ortamın hava kalitesini arttırarak, kullanıcılara mükemmel bir çözüm sunuyor.

Evdeki Hava Kalitesini Yükseltmenin Yolları

Nerede konumlandığı fark etmeksizin, bulunduğu alandaki tüm havayı temizleyen LG PuriCare 360’ı diğer hava temizleyicilerden ayıran 360 derece dönme özelliğine, temiz havayı 7,5 metre ileri taşıyan CleanBooster özelliği de eklenince, 100 metrekarelik alanı dakikalar içerisinde arındıran bir havalandırma sağlanıyor.

Evdeki Hava Kalitesini Yükseltmenin Yolları

LG PuriCare’de bulunan aksiyel-santrifüj fan ve v-başlıklı yönlendirme kanalı, geleneksel ürünlere göre yüzde 20 daha güçlü arındırma sağlıyor. CleanBooster ise temiz havayı en uzak köşelere iletmek için yükseliyor ve dönerek çalışmaya başlıyor. Böylece temiz hava odanın her yerine ulaşıyor.

LG PuriCare 360, bebekli ailelerin temiz hava ihtiyacına da yanıt veriyor. Kapalı alanlarda en fazla kirliliğin, bebeklerin oyun alanı olan zeminlerde olduğu bir gerçek. LG PuriCare, bağımsız olarak kontrol edilebilen alt kanalları çalıştırarak temiz havayı direkt zemine iletiyor. Böylelikle, evin küçükleri daha temiz bir havayla tanışıyor. ThinQ uygulamasıyla uzaktan da yönetilebilen LG PuriCare 360 ile kullanıcılar ev dışındayken bile evin hava kirliliği seviyesini kontrol edebiliyor ve ihtiyaçları doğrultusunda LG PuriCare’i çalıştırabiliyor.

Ayrıca kötü koku ve zararlı gazları da yok eden LG Puricare 360 ile ev içerisindeki yemek, parfüm, temizlik nedeniyle kullanılan kimyasal maddelerin kokusu da dakikalar içerisinde ortadan kalkıyor. Tüm bu özellikleri ile LG PuriCare 360, astım ve alerji dostu olarak nitelendiriliyor.

Evi Sık Sık Havalandırın

Evdeki Hava Kalitesini Yükseltmenin Yolları

Evinizi sık sık havalandırmak önemli ancak özellikle büyük şehirlerde pencere açarak havalandırmak, şehir tozu, egzoz gibi faktörlerin içeri girmesiyle mümkün olmayabiliyor. Bu durumda, PuriCare 360 Hava Temizleyicisi imdadınıza yetişiyor. PuriCare 360 Hava Temizleyici, zararlı toksinlerin evden uzaklaşmasına ve içerideki nem oranının düşmesine yardımcı oluyor, böylece daha temiz ve sağlıklı bir hava ortamı sağlayabiliyorsunuz.

Hava Temizleyici Bitkiler Tercih Edin

Evdeki Hava Kalitesini Yükseltmenin Yolları

Bitkiler, dekoratif görüntülerinin yanı sıra, kapalı ortamların oksijen seviyesini de etkiler. Evlerinizde, özellikle hava temizleyici etkisi olan bitkiler tercih edebilir, havada bulunan zararlı maddelerin azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Özellikle kılıç ve barış çiçeği gibi bitkiler ile havadaki toksinleri azaltarak nem oranını artırabilirsiniz.

Ev Temizliğini Düzenli Aralıklarla Yapın

Evdeki Hava Kalitesini Yükseltmenin Yolları

Düzenli yapılan temizlik, ev ortamının temizliğini sağlamakla kalmıyor aynı zamanda sağlık açısından da önemli bir rol oynuyor. Özellikle evin tozlanmasına neden olan halı ve kilimlerinizi düzenli aralıklarla süpürerek, toz ve alerjenlerin birikmesini engelleyebilir ve iç mekândaki hava kalitesini artırabilirsiniz. Bunun yanı sıra, halı ve kilimlerinizi gerekirse nemli bir bezle silip, daha derin bir temizlik sağlayarak evinizin ferahlığını ve hijyenini de koruyabilirsiniz.

Evcil Hayvan Bakımı Konusunda Özenli Olun

Evdeki Hava Kalitesini Yükseltmenin Yolları

Evcil hayvan besleyen kişilerin, hijyen ve temiz hava konusunda özellikle dikkatli olması gerekiyor. Kapalı alanlara dökülen tüy ve deri artıkları, tozlu havanın çoğalmasına sebep olup havayı kirletiyor. Bu nedenle de evcil hayvanlarınızı düzenli olarak yıkamak ve taramak konusunda hassas olmanız gerekiyor.

*Bu içerik LG iş birliğinde hazırlanmıştır.

Müge Vardar
Müge Vardar Tüm Yazıları