preloader

Aşk Merdiveni Bitkisinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Aşk Merdiveni Bitkisinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yazı Boyutu:

Aşk merdiveni çiçeğine ne sıklıkla su verilmeli, çiçeğin bakımı nasıl yapılmalı? Aşk merdiveni çiçeği hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

Aşk merdiveni çiçeğinin özellikleri

Tropikal, astropikal iklimli bölgelerin anavatanı olduğu varsayılmaktadır. Nepheolepis exaltata, genellikle ormanlarda nemli bölgelerde veya bataklıklarda bulunurlar. Susuzluğa ve direk güneş ışınlarına karşı dayanıklı bitki türlerindendir. Uzun yaprakları oluşturan, gösterişli kıvırcık yaprakçıklarla oluşmaktadırlar. Salonlarınızın aydınlık noktalarında dekoratif görünümleri ile çok tercih edilen bakımı oldukça kolay süs bitkileri arasında yer alırlar. Aşk merdiveni bitkisi türleri çiçeksiz bitkilerdendir. Asla çiçek açmazlar. Tohum vermezler. Tohum diyebileceğimiz organları aşk merdiveni yaprakçıklarının arka yüzünde gelişir. Bu tohum organları siyah nokta nokta gruplar halinde gözükür. Tohum taneleri çok çok küçük olduğundan bunlardan çimlendirme yapmak neredeyse mümkün değildir. Çimlendirme yapılsa bile zayıf kalacak olan bitkiler büyümeye adapte olmakta güçlük çekerler.

Bakımı nasıl yapılır?

Aşk merdiveni bitkisinin toprak isteği tüm eğrelti otları gibi asit karakterli toprakları tercih eder. Humuslu ve yüksek besleyici aynı zamanda suyu anında süzdüren yapıda olması şarttır. Besleyiciliğini ise düzenli olarak sıvı besin takviyesi veya granül gübreler sulama suyunda eritilerek bitkiye destek sağlanabilir.

{773560}

Ne sıklıkla sulanır?

Yapısal olarak nemli ortamları tercih eden aşk merdivenine yazın bolca su verilmelidir. Aynı zamanda sıcak yaz aylarında sık sık su püskürtülerek nem sağlanır. Kış mevsimlerinde ise bitkinin su isteği azalacağından toprağı hafif nemli olacak şekilde tutmak bitkinin sağlığı açısından önemlidir. Doğada hem toprak bitkisi olarak hem ağaçlar üzerinde epifit olarak yaşarlar. Bu yüzden de aşk merdiveni yarı gölge yerleri çok sever. Üzerine doğrudan gelen güneş ışığı karşısında bırakılmamalıdır. Aksi takdirde yapraklarda kurumalar veya sararmalar başlar.

Aşk merdiveni nasıl çoğaltılır?

Aşk merdivenin sıcaklık isteği ılık ortamlardır. Yaz aylarında uygun nem isteği karşılandığı sürece 30 santigrat dereceye kadar dayanıklılardır. Kışın ise en düşük 10 santigrat dereceye kadar dayanabilir. Aşk merdivenlerinin üretimi nemli toprağa temas ettiğinde hemen kök atan rizomlarıyla (kök gövdeleri) kolaylıkla çoğaltılabilirler.

Önemli bir noktaysa aşk merdivenin özsuyu, teni duyarlı alerjik bünyelerde bazı cilt reaksiyonlarına, alerjik tepkimelere neden olabilir.

{773455}

Duygu İlayda Çetin
Duygu İlayda Çetin Tüm Yazıları