preloader

Kumkuat Ağacının Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kumkuat Ağacının Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yazı Boyutu:

Kumkuat ağacına ne sıklıkla su verilmeli, ağacın bakımı nasıl yapılmalı? Kumkuat ağacının bakımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

Kumkuat ağacının özellikleri

“Turunçgiller ailesinin küçük mücevheri” olarak adlandırılmaktadır. Kumkuat (Kamkat) diye bilinen bu meyve Latince, ‘Citrus fotunella’ olarak adlandırılır. Fortunella adını, 1812-1880 yılları arasında yaşamış İskoçyalı bahçecilik uzmanı Robert Fortune’un soyadından almaktadır.

Robert Fortune Çin’de yaşadığı yıllarda sürekli ilginç bitkileri toplamış ve İngiltere’ye dönüşünde de bu bitki koleksiyonunu yanında getirmiştir. Batı dünyası, bu birikimin içerisinde yer alan kumkuat ile Fortune sayesinde tanışmış ve onu onurlandırmak amacıyla bu bitkilerin cins adına Fortunella denilmiştir.

19. yüzyılda Avrupa ve Kuzey Amerika’ya giren Kumkuat, seralarda ve saksılarda yetiştirilmeye başlanmıştır. Bu sayede günümüzde balkonlarda, bahçelerde ve peyzaj uygulamalarında hayatımıza girmiştir.

Kumkuat Ağacının Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak yayılış gösteren çalı formundaki kumkuat; portakal, mandalina, bergamot, limon gibi turunçgiller ailesinin bir üyesidir. Biçimsel olarak oval-elips arasında olan kumkuat, ailesindeki diğer turunçgillerin aksine kabuğuyla tüketilir. Kokusu bergamotu andırır ve elinizde tuttuğunuz kumkuatın kokusu uzun süre kalıcıdır.

Ilıman iklim koşullarında çiçeklenme Temmuz ile Ağustos ayının sonuna kadardır. Meyve oluşumu ise Ağustos sonu ile Eylül ayı içerisinde oluşmaktadır. Meyveler iri zeytin büyüklüğü ve formunda olup Şubat-Mart aylarında yeme olgunluğuna erişmektedir. Meyveler koparılmazsa uzun süre bitki üzerinde kalabilmekte, aynı lezzetle yenilebilmektedir.

Bakımı nasıl yapılır?

Kumkuat bitkisi havadar, aydınlık, özellikle uzun saatler gün ışığı alan bölgelerde olmayı tercih ederler. Güneş ışığının yetersiz olduğu bölgelerde bulunması sonucunda bitkinizin yaprakları solmaya başlar, çiçeklenme olmaz ve bitki meyve veremez. Sıcaklık isteği olarak eksi 4 santigrat dereceye kadar dayanıklı olabilirler. Turunçgiller ailesinin soğuğa karşı en dayanıklı üyelerinden olan kumkuatınıza saksıda bakıyorsanız sert kış aylarında dona karşı korumak için özellikle köklerine dikkat etmelisiniz.

Kumkuat Ağacının Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kök konusunda oldukça hassas olan bitkinizi saksının toprağıyla sarmak onu dondan ve köklerin hastalanmasından koruyacaktır.

{773568}

Kumkuat ağacı ne sıklıkla sulanır?

Yaz aylarında ise sıcaklık olarak 35 santigrat dereceye kadar dayanıklı olduğundan sulamaya dikkat ederseniz sağlıklı olarak çiçeklenme dönemine geçecektir.

Sulama olarak bitkinize yaz aylarında toprak nemini çektikten sonra dengeli ve azar azar haftada bir sulama yapmalısınız. Kış aylarında ise sulama aynı şekilde dengeli ve azar azar 10-15 gün aralığında yapılabilir. Eğer toprak nemini kaybetmediyse sulama ertelenebilir. Sulama kumkuat bitkinizin bakımında en önemli ve hassas konulardan biridir. Kök hastalıkları olarak son derece hassas olan bitkinizin kök çürüklüğü hastalığına yakalanmaması için aşırı sulama ve aşırı nemden kaçınılmalıdır. Bu konuda saksınızın havadar delikli ve suyu süzdüren türden olduğundan emin olmalısınız.

Toprak olarak pH değeri 6,5-7 civarında olmalı ve organik maddece zengin toprak karışımları tercih edilmelidir. Buna bağlı olarak bitkiniz bodur bir tür olduğu için sık sık saksı değişimine ihtiyaç duymaz. İlk başta genç kumkuatınızı kök gelişimi açısından geniş bir saksıya dikmeniz gerekmektedir. Dar bir saksı tercih etmeniz durumunda kök sıkışması yaşayan bitkiniz sağlığını kaybedecektir.

Budama ve gübreleme nasıl yapılır?

Kumkuat Ağacının Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Meyve haşatından sonra şekil budaması yapılabilir. Derin budamaya ihtiyaç duymazlar.

Mart-nisan aylarında az miktarda azotlu gübre uygulamasında fayda vardır. Çiçeklenmeden sonra küçük meyveler oluştuğunda da çok bir miktar ile azotlu gübre desteği tekrar verilebilir.

İlkbahar ve yaz aylarında ise 15-20 günde bir iz elementli kompoze gübre, saksınızın ve bitkinizin boyutuna göre zirai ilaç firmalarının hazırlayacağı miktarda gübreleme yapılabilir. Hastalık olarak karşılaşabileceğiniz bir durum yaprak bitidir. Yaprak bitlerinin bitkinize zarar vermemesi veya tamamen bitkinizi sarmaması için yine zirai ilaç firmalarından destek alarak ilaç kullanabilirsiniz.

Kumkuat ağacı nasıl çoğaltılır?

Kumkuatlar en sağlıklı olarak vejetatif olarak çoğaltılabilir. Tohum ve çekirdekten yetiştirmek oldukça zor, uzun ve zahmetli olacaktır. Ayrıca bu yöntemlerle yetiştirilen bitkinizin çiçeklenmesi ve meyve vermesi de zordur.

{773394}

Duygu İlayda Çetin
Duygu İlayda Çetin Tüm Yazıları