preloader

Devetabanı Bitkisinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Devetabanı Bitkisinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yazı Boyutu:

Devetabanı çiçeğine ne sıklıkla su verilmeli, çiçeğin bakımı nasıl yapılmalı? Devetabanı çiçeğin hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

Devetabanının özellikleri

Devetabanı Bitkisinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Devetabanı bitkisinin bir evde salon bitkisi olarak var olması 40’lı yıllarda zenginliğin göstergesiydi. Çok gösterişli yaprakları ile günümüz de hala en çok tercih edilen süs bitkilerindendir. Anavatanı Tropikal Amerika ülkeleridir. Güneş gören bölgelerde yaprakları devleşir ve karakteristik şekillenmeleri oluşur. Karanlıkta kalırsa hem yaprak rengini hem de şekillenmeleri bozulmaya başlar.

Dekoratif bir süs bitkisi olmasının yası sıra devetabanının Latince isminin kökeninde meyveleri lezzetli canavar bitki sıfatını taşır. Latince Monstrum anormal, sıra dışı, dev, canavar anlamları taşır. Devetabanı cinsinden türlerinin arasında diğer bitkilerin yapraklarına göre sıra dışı görünümde ve boyutlarda olmasından ötürü monstrum adını almıştır. Aynı zamanda sayfamızda adı geçen türünün çok çok lezzetli meyvelerinden dolayı da delicious tamlamasını almıştır.

{773560}

Bakımı nasıl yapılır?

Bitkimiz toprak bakımından zengin karışımlı toprakları tercih ederler. Uygun toprağı hazırlamak için, bahçe toprağına bir miktar yaprak çürüntüsü (yaprak kompostu), kil ve yanmış çiftlik gübresi ilave edilerek ideal karışım hazırlanır. Aynı zamanda hazırlanan toprağın yerleştirildiği saksının tabanın delikli ve suyu süzdüren türden olmasına dikkat edilmelidir. Devetabanı bulunduğu kapta biriken su yüzünden zarar görebilir gelişimini durdurabilir.

Devetabanı Bitkisinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Zamanla bitkiniz gelişimini sürdürürken saksınıza toprak değişimi yaparken ponza taşı ilave ederek toprağın sıkıştırılması bitkinizi dayanıklı hale getirecektir.

Toprağınız ne kadar zengin olsa da, doğru saksı seçimi yapmış olsanız da devetabanı bitkisi için en önemli bakım unsuru ışıktır. Ne kadar iyi ışık alırsa o kadar iyi gelişim gösterir. Yaprakların büyümesi ve şekillenmesi tamamen ışığa bağlıdır. Yeni çıkan yapraklar açık yeşil tonlarında ve kalp şeklindedir. Büyüdükçe genişler ve karakteristik şekillenmelerine ulaşır. Bu yüzden bitkinizi yerleştirirken aydınlık veya yarı gölge alanları tercih etmelisiniz.

Ne sıklıkla sulanır?

Devetabanı Bitkisinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Devetabanı bitkisinin su ihtiyacı yaz aylarında çok yoğundur. Ayrıca yaprakların nem alabilmesi için yaz aylarında bitkinin yapraklarına su püskürtülerek istediği ortam sağlanabilir. Kış mevsimine geçildiğinde ise bitkinizin su ihtiyacı azalır. Haftada bir su vermeniz yeterli olacaktır. Suyunu toprağın nemini kontrol ederek kış aylarına adapte olmasını sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki tüm usulleri ilgilendiren temel şart: Devetabanı son bir yıl boyunca mükemmel besleyici toprakta mükemmel sağlıklı gelişim göstermiş olmalı. Aksi taktirde uygulanan üretme yöntemleri işe yaramaz.

Suda köklendirme: Uzun bir dalını en az üç boğumlu parçalara ayırıp parçaları suda bekletin. Kökler 10cm uzayınca toprağa dikin. Suda bekletirken dalların yarısı su dışında kalabilmeli. Eğer sık sık güçlü ılık esintiler alırsa köklenme hızlı olur. Suyu haftada bir defa mutlaka değiştirin.

Kökten ayırma: Yeterince güçlenmiş dip sürgünlerini ayırmayı toprak değiştireceğiniz zaman yapmalısınız.

Çelikle: Yukarıda suda köklendirmede tarif ettiğim gibi parçaları hiç suda bekletmeden direkt toprağa dikebilirsiniz. Bu usulde ılık esintilerin aşırı nemli ve sürekli olması şart. Yoksa köklenme aylar sürer. Filizlenmesi bir yıl sonra olur. En iyisi suda köklendirin.

Tek boğumlu küçük parçalarla: Suda köklendirmede ve çelikle çoğltmada gövde tek boğumlu parçalara da ayrılabilir. Bu biraz riskli. Çoğaltma hakkında başta değindiğim son bir yıl içinde mükemmel beslenmişlik ve mükemmel sağlıklılık bu usulde yüzde yüz gereklidir. Yoksa hiç denemeyin. Parçaları önce suda köklendirmek tavsiye edilir. Önce suda köklendirerek veya direkt olarak toprağa diktiğinizde parçanın yeşil derisinin bir kısmı açıkta kalabilmeli ki ışıktan faydalanabilsin (filizlenme noktasının dışarıda kalması şart değil).

{773555}

Duygu İlayda Çetin
Duygu İlayda Çetin Tüm Yazıları