preloader

Her Mekanın Yıldızı Devasa Bitkiler

01.12.2021
Her Mekanın Yıldızı Devasa Bitkiler

Yazı Boyutu:

Mekânlara bambaşka bir hava katarken hayatımıza dinginlik getiren, dekorasyonda kullanabileceğiniz geniş yapraklı, uzun boylu ve devasa 10 yeşil bitkiyi sıraladık.

İlk defa içine girdiğiniz bir mekân hayal edin; bir evin salonu, bir kafe veya restoran, iş görüşmesine gittiğiniz bir ofis… Eğer bu mekân içerisinde geniş yapraklı, uzun boylu, devasa yeşil bir bitki varsa, gözünüze ilk çarpacak ve içinizi ferahlatacak şey bu bitki olacaktır. Bulunduğu ortamın havasını anında değiştiren devasa yeşil bitkiler, yoğun keşmekeş hayatlarımızı dinginleştirecek yegâne canlılar. Son yılların trendi şehir ormanı (urban jungle) kavramını evinize taşımak için yapabileceğiniz en basit adım ise devasa bir bitkiyi evinizin bir köşesine taşımak olacaktır. İlham almanız için aşağıda bu bitkilerden bazılarını sizlerle tanıştıracak ve temel özelliklerinden bahsedeceğiz. Ardından en sevdiğiniz, ortamınıza en uygun bitkiyi seçip onu mekânınızın yıldızı yapabilirsiniz.

Monstera Deliciosa / Deve Tabanı

Her Mekanın Yıldızı Devasa Bitkiler

Canavar anlamına gelen “monstera” ile devasa bitki serimize başlamak doğru olacaktır. Güney Amerika’nın tropik bitkisi, çok hızlı büyüdüğü ve kocaman yapraklarıyla bulunduğu alanda büyük bir yer kapladığı için isminin hakkını veriyor. Direkt güneş ışığı almayan, aydınlık ve yüksek nemli bir ortamda ne kadar hızlı yeni yaprak verdiğini görünce şaşıracaksınız. Yarık ve delikli yapraklara sahip olmasının nedeni ise çok kahramanca. Doğal ortamında bir ağaca sarılarak tırmanan ve yukarılara uzanan deve tabanı bitkisi alt yapraklarına da ışığın ulaşması için devasa yapraklarında yarıklar oluşturmaktadır. Kendisi bize göre bir şehir ormanında olmazsa olmaz bitkiler arasındadır.

Areka Palmiyesi

Her Mekanın Yıldızı Devasa Bitkiler

Palmiye türlerini gördüğümüzde hissettiğimiz şey muhtemelen ortaktır! Bir yaz günü bir güney kentinin ya da tropik bir ada hayalinin bize verdiği o sıcak, umut dolu duygularını canlandırır palmiyeler. Nemli tropik coğrafyalara ait areka palmiyesini iç mekânınıza taşıyarak bu sıcak hissi 7/24 yaşayabilirsiniz. İnce dallarından yukarıya doğru verdiği sivri yaprakları ile göz dolduran areka palmiyesi eğer bitki bakmaya yeni başladıysanız sizi yormayacaktır.

Ficus Elastica + Ficus Lyrata / Kauçuk Bitkisi

Her Mekanın Yıldızı Devasa Bitkiler

Sütleğengiller familyasından kauçuk bitkisi yani Ficus Elastica ve keman yapraklı kauçuk bitkisi Ficus Lyrata, ağaç formundaki görüntüsü ve yaprak güzelliğiyle devasa bitkilerin baş tacıdır. Ülkemizde Ege bölgesinde dış mekânda sıkça rastladığımız kauçuk bitkisini ev veya ofisinize taşıdığınızda, bakım kolaylığıyla da sizi mutlu edecektir. Öz sıvısından kauçuk elde edildiği için bu isme sahiptir. Düz ve parlak yaprakları ile Elastica veya kıvrımlı kenarlı, daha damarlı yapraklarıyla Lyrata mekânınızın göz bebeği olmaya adaydır.

{774254}

Strelitzia / Starliçe

Her Mekanın Yıldızı Devasa Bitkiler

Özellikle son yıllarda daha popüler hale gelen ve listedeki en dev yapraklı bitkilerden biri olan Starliçe namı diğer Cennet kuşu çiçeği Güney Afrika’ya özgü bir bitkidir. Çiçeğinin muhteşem renkleri ve gerçekten bir kuşu andıran görüntüsüne hayran olmamak elde değildir. Ancak, doğal ortamında olduğu gibi iç mekânda çiçek açmamaktadır. Muz yapraklarına benzeyen yaprakları ile yağmur ormanı hissi yaratan Starliçe; sıcak ve nemli ortamlardan hoşlanır. Çoğu tropik bitki gibi nemli ortama ihtiyaç duyması, fazla sulama yapmamız gerektiği anlamına gelmemektedir. Bu nedenle, kökleri çürütmeden dengeli sulama yapmak önemli bir ayrıntıdır.

Alocasia / Fil Kulağı

Her Mekanın Yıldızı Devasa Bitkiler

100’e yakın çeşidi olan ve bir filin kulağını andırdığı için bu ismi alan Alocasialar’ın masa üstü boyu olduğu gibi, tek bir yaprağı devasa boyutta olan çeşitleri de mevcuttur. Bir Alocasia Macrorrhizos türünü tercih ettiğinizde, sağa sola saçılan geniş yaprakları içinizi açacaktır. Asya ve Doğru Avustralya orijinli bu bitkiyi, yeni bitki bakmaya başlayanlara önermiyoruz. Diğer bitkilere göre biraz daha nazlı olan, genelde yeni bir yaprak verirken, başka bir yaprağı solan fil kulağı bitkisini biraz daha profesyonel olduktan sonra evinize taşımanız doğru olacaktır.

Ficus Benjamina

Her Mekanın Yıldızı Devasa Bitkiler

Ağaç formundaki bir diğer bitki de Ficus Benjamina’dır. Farklı boylarda mevcut olan Benjamin’in devasa boyutta olanları özellikle ofis ortamlarında tercih edilmektedir. Zarif yaprakları bazen tek gövdeden, bazen de örgülü bir gövdeden çıkmaktadır. Gövdesine örgü şeklini vermek için uzun yıllar emek gerekmektedir. İç mekânda maksimum 3 metre yüksekliğe kadar uzayabilen Ficus Benjamina’nın kökeni Avustralya’dır ve bulunduğu ortamın havadar olması önemlidir. Şeklini koruması içinse düzenli olarak budama yapılmalıdır.

{774037}

Pachira Aquatica / Para Ağacı

Her Mekanın Yıldızı Devasa Bitkiler

Dilimizde birden fazla bitkiye para ağacı diyoruz, fakat bugün büyük bitkiler listemizin bereketli bitkisi; Pachira Aquatica olacaktır. Gövdesi aynı Benjamin bitkisinde olduğu gibi örgülü veya düz dal şeklinde tercih edilebilmektedir. Yaprak formu Benjamin’e göre daha büyük yapıda olan para ağacı aydınlık ama direkt güneş ışığı almayan ortamlarda mutlu şekilde yetişir. Sulama ihmallerine dayanaklı, bakımı zor olmayan bitkiler arasında olan Pachira’nın aynı zamanda iyi şans ve enerji getirdiğine inanılır.

Yucca

Her Mekanın Yıldızı Devasa Bitkiler

Listemizin sukulent özellikli; yani gövdesinde su tutan bitkisi yucca; dik ve sert formu ile ortama hem tropik bir hava katmak hem de bunu yaparken elagant stili bozmak istemeyenlerin tercihi olabilir. Amerika ve Karayipler’in sıcak ve kuru bölgelerinde yetişen Yucca, iç mekânda mutlaka iyi aydınlık bir konuma yerleştirilmelidir. Sulama yaparken klorlu su verilmemeli ve fazla sulama yapmaktan kaçınılmalıdır.

Dracaena

Her Mekanın Yıldızı Devasa Bitkiler

Yaklaşık 120 adet çeşidi olan Dracaena bitkisi, tekli, ikili veya üçlü gövdeler halinde satılmaktadır. İnce gövdesinden çıkan sivri yapraklarıyla hem göze hitap eden hem de bakımı kolay bitkiler arasındadır. En çok tercih edilen çeşidi Marginata’nın anavatanı Madagaskar’dır. Yucca ile benzer bir görüntüye sahiptir, ayırt etmek için gövde kalınlığı ve yaprak şekline dikkat edebilirsiniz.

{773945}

Philodendron Selloum / Sarmaşık Deve Tabanı

Her Mekanın Yıldızı Devasa Bitkiler

Listemizi çok çekici ve farklı yaprak görünümüne sahip philodendron selloum ile kapatıyoruz. Geniş tırtıklı kenarları olan yapraklarının mekânınıza çok sıra dışı bir görüntü katacağına eminiz. Nadir bulunan bir çeşit olmasından ötürü, farklı bitki arayanların göz bebeği olacaktır. Aşırı sulamadan kaçındığınız sürece ihmallere dayanıklı bir türdür. En iyi gelişimi dolaylı ve parlak ışıkta gösterir.

OGGUSTO Editörlerinden Gözde Özuğur’un diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Gözde Özuğur
Gözde Özuğur Tüm Yazıları