preloader

Dünyanın En Pahalı 10 Malikanesi

15.01.2024
Dünyanın En Pahalı 10 Malikanesi

Yazı Boyutu:

Birleşik Krallık’tan ABD’ye, Fransa’dan Hindistan’a dünyanın en pahalı 10 malikanesi bu listede!

Konumuz; statü sembolü haline gelen malikaneler! Milyonerler ve milyarderlerin lüks özellik ve imkanlarla yarattığı dünyanın en pahalı 10 malikanelerini keşfedin.

10

The One: 141 Milyon Dolar

Konum: Los Angeles, ABD
Sahibi: Nile Niami

Dünyanın En Pahalı 10 Malikanesi

Bel Air’deki One, Beyaz Saray’ın iki katı büyüklüğünde inşa edilmiş. Bu malikane 26 metrelik tavanları, 21 lüks yatak odası, 42 banyosu ve birden fazla mutfağıyla göz alıcı şekilde tasarlanmıştır. 30 arabayı barındırabilecek bir alana sahip olan malikanede; beş yüzme havuzu, bir spor salonu, bir bowling salonu, bir gece kulübü ve bir tiyatro da bulunuyor.

9

Palazzo di Amore: 195 Milyon Dolar

Konum: Kaliforniya, ABD
Sahibi: Jeff Greene

Mülk 53,000 metrekarelik bir alana yayılmış ve inşaat Akdeniz tarzına göre yapılmış. 25 dönümlük bir üzüm bağı, 150 kişilik yüzme havuzu ve spasıyla göz dolduruyor. Ayrıca mülkte 12 yatak odası, 23 banyo, 15 yüzme havuzu, 50 kişilik tiyatro salonu ve bir tenis kortu bulunuyor. Malikanenin 27 arabayı rahatlıkla alabilecek büyük bir garajı da var.

8

Four Fairfield Pond: 250 Milyon Dolar

Konum: Hamptons, Long Island, ABD
Sahibi: Ira Rennert

Dünyanın En Pahalı 10 Malikanesi

Renno Group’un sahibi Ira Renner’ın 63 dönümlük malikanesinde; 29 yatak odası, 39 banyo, 91 metrelik bir yemek odası, basketbol sahası, squash kortları, tenis kortları, bowling salonu ve üç yüzme havuzu bulunuyor. Malikânenin ihtiyaçlarını karşılamak için kendi elektrik santrali mevcut. En can alıcı noktası ise 164 kişilik tiyatrosu! Four Fairfield Pond’un yaklaşık yüz arabanın sığabileceği otoparkı, büyük etkinliklere ev sahipliği yaptığının da kanıtı.

7

Odeon Tower Penthouse: 330 Milyon Dolar

Konum: Monte Carlo, Fransa
Sahibi: SCI Odeon, Groupe Marzocco’nun yan kuruluşu

Dünyanın En Pahalı 10 Malikanesi

Odeon Tower Penthouse, 330 milyon dolarlık değeriyle dünyanın en pahalı malikanelerden biri. Mimar Alexandre Giraldi tarafından tasarlanmış ve Groupe Mazococo tarafından inşa edilmiş. Monako’nun en pahalı binalarından birinin en tepesinde 35.000 metrekarelik bir alana sahip malikanenin, özel asansörü ve sonsuzluk havuzu bulunuyor. Havuza çatı katından kaydırakla inmek mümkün!

6

Les Palais Bulles: 390 Milyon Dolar

Konum: Théoule-sur-Mer, Fransa
Sahibi: Pierre Cardin

Les Palais Bulles, Macar Mimar Antti Lovag tarafından tasarlanıp 1975-1989 yılları arasında inşa edilmiş. Akdeniz’e bakan dairesel odalardan oluşan ve “Balon Saray” olarak anılan bu mülk, Fransız moda tasarımcısı Pierre Cardin’e ait. Üç yüzme havuzu, büyük bahçeler ve yamaç alanlarına sahip malikanenin, 500 kişilik bir amfitiyatrosu da bulunuyor. Pierre Cardin için tatil evi olmasının yanı sıra, partiler ve etkinlikler için de kullanılıyor.

5

Villa Les Cèdres: 450 Milyon

Konum: Provence-Alpes-Côte d’Azur, Fransa
Sahibi: Rinat Akhmetov

Fransa’nın Saint-Jean-Cap-Ferrat kentinde yer alıyor ve 1830 yılında inşa edilmiş. Yaklaşık 35 dönüm arazi üzerinde kurulu olan bu villa, Belçika Kralı Leopold II tarafından 1904 yılında satın alınmış. Villa, yaklaşık 1,672 metrekare büyüklüğünde olup 14 yatak odası, olimpik boyutlarda bir yüzme havuzu ve 30 atı barındırabilecek geniş bir ahıra sahip. İç mekan; kristal avizeler, 19. yüzyıldan kalma yağlı boya tablolar ve yaklaşık 3,000 kitap içeren bir kütüphaneyle süslenmiş.

4

Witanhurst Mansion: 450 Milyon

Konum: Londra, Birleşik Krallık
Sahibi: Andrey Guryev

Dünyanın En Pahalı 10 Malikanesi

1913 yılında inşa edilen Witanhurst, tahmini değeri 450 milyon dolar olan bir Londra malikanesi. Edward tarzı bu konut, İngiliz kraliyet ailesinin mirasını onurlandırmak için inşa edilmiş. Ev, resmi bir balo salonuyla birlikte şaşırtıcı 25 odadan oluşuyor. Witanhurst, geçmiş bir dönemin cazibesini koruyan zarif mimarisiyle lüksü yansıtıyor. Şu anda toplam 90.000 metrekarelik bir alana sahip olan ev, 2008 yılından bu yana Rus iş adamı Andrey Guryev’e ait.

3

Villa Leopolda: 750 Milyon Dolar

Konum: Leopold, Fransa
Sahibi: Mikhail Prokhorov

Dünyanın En Pahalı 10 Malikanesi

Villa Leopolda, Fransa’nın Cote d’Azur Bölgesi’nde bulunuyor. Belçika Kralı Leopold II’nin adını taşıyan villa, Amerikalı mimar Ogden Codman Jr. tarafından 1920’lerde yeniden tasarlanmış. 50 dönüm üzerine kurulu villanın içinde 11 yatak odası, 14 banyo, bir helikopter pisti bulunuyor. Alfred Hitchcock’un “To Catch a Thief” filmi burada çekildi ve villayı popüler hale getirdi.


2

Antilia: 1 Milyar Dolar

Konum: Mumbai, Hindistan
Sahibi: Mukesh Ambani

Dünyanın En Pahalı 10 Malikanesi

Antilia, Mumbai’de bulunan ve 1 milyar dolar değerindeki dünyanın en pahalı ikinci evi. Mukesh Ambani için inşa edilmiş olan bu ev, 27 kat yüksekliğe sahip ve Richter ölçeğine göre 8 büyüklüğündeki depremlere dayanıklı. Altı katı park yeri olarak ayrılmış evin içerisinde spa, tapınak, üç helikopter pisti ve bir balo salonu bulunuyor. Ayrıca binanın içerisinde sıcağa karşı bir kar odası mevcut. Evde 600’den fazla personel çalıştığını da belirtelim!

1

Buckingham Sarayı: 1,3 Milyar Dolar

Konum: Londra, Birleşik Krallık
Sahibi: Kraliyet ailesi

Dünyanın En Pahalı 10 Malikanesi

Buckingham Sarayı, Londra’nın Westminster şehrinde yer alıp dünyanın en pahalı evi unvanına sahip. İngiliz Kraliyet ailesine ait olan saray, 1837’den bu yana Birleşik Krallık hükümdarlarının Londra’daki resmi ikametgâhı olarak hizmet veriyor ve aynı zamanda hükümdarın resmi karargâhı olarak kullanılıyor. Yaklaşık 77,000 metrekare alana sahip sarayın sadece bahçesi 40 dönüm. Sarayın altından geçen ve yakındaki sokaklara bağlanan gizli tüneller bulunuyor. Satışı 1,3 milyar dolar değerinde olacağı tahmin ediliyor.

{4853}

*Bu yazı, AI destekli olarak hazırlanarak OGGUSTO editörleri tarafından düzenlenmiştir.

Ela
Ela Tüm Yazıları