preloader

Salonda Yapabileceğiniz 15 Pratik Dekorasyon Fikri

28.02.2022
Salonda Yapabileceğiniz 15 Pratik Dekorasyon Fikri

Yazı Boyutu:

Evlerin vitrini olarak kabul edilen salonlara yeni bir görünüm kazandırmak için çaba sarf etmeden ve para harcamadan yapabileceğiniz dekorasyon fikirleri…

Salonlar evlerimizin vitrini niteliğindeki en önemli alanlarından biridir. Akşamları tüm aile burada bir araya gelir, misafirlerimizi yine burada ağırlarız. Yemek masaları ve hatta çalışma köşelerinin de kimi zaman içinde yer alabildiği salonlar, bazılarımız için zamanımızın büyük bir kısmının geçtiği küçük bir evren halini almıştır. Burada fazla vakit ve para harcamadan yapabileceğiniz küçük değişiklikler evinize yeni bir soluk katmanın yanı sıra size kendinizi daha iyi hissettirecek!

Mobilyaların Yerlerini Değiştirin

Salonda Yapabileceğiniz 15 Pratik Dekorasyon Fikri

Maison du Monde

Yemek masası salonda yer alanlara sesleniyoruz; kanepe ve koltuklarınızla yemek masanızın yerini değiştirmeyi hiç düşündünüz mü? Salonunuzun düzenini baştan aşağı değiştirecek bu fikir, belki mekânda daha ferah bir his yaratacak, belki de kanepenize uzanıp baktığınız duvar manzaranızın değişmesine vesile olacak. Her koşulda şunu garanti ederiz ki mobilyaların yerlerini değiştirmek size iyi gelecek!

Orta Sehpanızın Üzerini Düzenleyin

Salonda Yapabileceğiniz 15 Pratik Dekorasyon Fikri

H&M home

Oturma gruplarının merkezinde konumlanan orta sehpalar dağılmaya en müsait alanlardandır. Burayı düzenli tutabilmek için sehpanızın üzerinde yer vereceğiniz aksesuarlar arasında gruplamalar yapmak pratik bir çözüm. Mesela üst üste istiflenmiş birkaç coffee table book ve bir tepsi içine konmuş mumlar… Günlük yaşam ritminde kahvenizi, defterinizi veya elinizdekileri de sehpanızın üzerine koyacağınız için, onlara yer kalsın. Bu yüzden fazla aksesuarla sehpanızı doldurmaktan kaçının.

Kanepenizi Manzaraya Çevirin

Salonda Yapabileceğiniz 15 Pratik Dekorasyon Fikri

Oak Furniture Land

Bir çoğumuzun kanepesi salonda televizyona karşı konumlandırılmış durumda. Peki kanepenizin yüzünü pencere manzarasına çevirerek bu durumu değiştirmeye ne dersiniz? İç mekân tasarımcıları salonlarda televizyonu mümkün olduğunca gizlemekten yana, bir dolap içine kullanılmadığında gizlenebilen veya elektronik perdeleme sistemlerinin ardına saklanabilen televizyon üniteleri salonunuz için pratik bir çözüm olabilir.

Antika Bir Mobilya Ekleyin

Salonda Yapabileceğiniz 15 Pratik Dekorasyon Fikri

Sandberg Wallpaper

Aile yadigarı mobilyalar, bitpazarlarından veya antikacılardan bulunmuş vintage parçalar evinize kişilik katar. Farklı ve özgün olmak istiyorsanız salonunuzun Ikea kataloglarından fırlamış bir görünümü olmaması için tarihi ve yaşanmışlıkları olan mobilyalara yer verin. Eski bir piyano, anneannenizin antika abajuru veya antikacıdan bulduğunuz Art Nouveau pirinç bir gazetelik salonunuza karakter katacak dekorasyon oyuncularından sadece bazıları…

Renk Tekrarı Yapın

Salonda Yapabileceğiniz 15 Pratik Dekorasyon Fikri

dfs

İç mekân tasarımında seçilen renk ve formları tekrarlamak bir bütünlük yaratacaktır. Fotoğraftaki gibi salon duvarlarında seçilen mavi ve bej tonlarını kanepe, puf ve yastıklar için seçilen döşemelik kumaşlarda da tekrarlamak, bu renklerin üst ve alt tonlarında mobilya ve aksesuarlar tercih etmek genel bütün içinde uyumlu ve davetkar bir görünüm ortaya çıkarıyor.

Minimalist Bir Yaklaşım Benimseyin

Salonda Yapabileceğiniz 15 Pratik Dekorasyon Fikri

Broste Copenhagen

Yeni mobilya veya aksesuar almak yerine evde var olan eşyalarla yeni bir düzenleme yapmak istiyorsanız minimal bir yaklaşım benimseyebilirsiniz. Fazlalıklardan arınmak size iyi geleceği gibi mekânda ferah bir his yaratacaktır. Dağınıklıktan kurtulup daha sade ve düzenli bir yaşam alanının kapılarını sizlere aralayan Japon tertip ustası Marie Kondo’nun Youtube videolarına göz atabilir, sadeleşerek evde mutluluğa daha çok yer açma olgusu üzerine odaklanan Konmari metodundan ilham alabilirsiniz.

Canlı Bitkilerden Yararlanın

Salonda Yapabileceğiniz 15 Pratik Dekorasyon Fikri

Dobbies

Babil Peyzaj’ın kurucusu peyzaj mimarı Sanem Özparpucu; “Bitkiler yaşam alanlarımızdaki karbondioksiti emerek, gün boyu bol miktarda oksijen ve nem vererek daha rahat nefes almamızı sağlar. Ayrıca havada gözle görülmeyen birçok kimyasal gaz ve toksini de absorbe ederek havayı temizler. Bu kahramanları hayatımıza ortak ettiğimizde stresimiz azalır, yaşam kalitemiz, enerjimiz ve yaratıcılığımız artar” diyor. Salonlarda yapacağımız en güzel değişikliklerden biri bu yeşil kahramanların popülasyonunu artırmaktan geçiyor.

Kilimlerle Renk Dozunu Artırın

Salonda Yapabileceğiniz 15 Pratik Dekorasyon Fikri

Affari of Sweden

Yerel kültürümüzün geleneksel hazinelerinden kilimlere salonlarınızda yer açın! Zanaatkârların ilmek ilmek hikâyelerini işledikleri kilimler salonunuza renk katmanın yanı sıra el dokumasının özgünlüğünü yansıtırken, salonunuza samimi ve sıcak bir hava katacaktır. İç mekân tasarımcılarının yeni tercihleri, nötr renkli jüt halılar üzerine katmanlar yaratacak şekilde yerleştirilen renkli kilimler…

Kitaplığınızı Yeniden Organize Edin

Salonda Yapabileceğiniz 15 Pratik Dekorasyon Fikri

Rolf Benz

Salonunda geniş kütüphanesi olan entelektüel bir karakterseniz periyodik olarak kütüphanenizi düzenlemekte fayda var. Öncelikle tüm kitapları indirip derin bir temizlik ile işe koyulabilirsiniz. Kitaplarınızı türlere veya yazarlara göre kategorize edebilir, boyutlarına göre göze hitap edecek şekilde dizebilirsiniz. En son olarak, kütüphanenizde yer almasını istediğiniz vazo, aksesuar ve çerçeveleri seçip aralara serpiştirin ama boş alanlar bırakmaya özen gösterin.

Yer Minderleriyle Mekâna Dinamizm Katın

Salonda Yapabileceğiniz 15 Pratik Dekorasyon Fikri

Borastapeter

Kanepe ve koltuklarınıza alternatif olarak kullanabileceğiniz yer minderleri istenildiğinde bir köşede kolayca istifleyebileceğiniz oldukça pratik bir çözümdür. Kalabalık davetlerinizde misafirleri sandalyelere dizmek yerine yer minderleri daha cozy ve rahat bir görünüm yaratacaktır. Seih markasının sürdürülebilir malzemeler kullanarak tasarladığı el yapımı minderler veya Sjorinn İstanbul markasının keten, pamuk ve lavanta aromalı iç malzemelerle ürettiği meditasyon minderleri, salonunda mobilyaların yanı sıra ek oturma alanları yaratmak isteyenler için harika bir fikir!

Duvar Kağıdıyla Farklı Bir Görünüm Yaratın

Salonda Yapabileceğiniz 15 Pratik Dekorasyon Fikri

Engblad & Co

Duvar kağıtları son yıllarda iç mekân tasarımlarında yeniden gözde! Grafik etkili veya botanik desenli bir duvar kağıdıyla giydirdiğiniz salon duvarınız mekana bambaşka bir görünüm katacaktır. Salonun tüm duvarlarını duvar kağıdıyla kaplamak yerine bir duvarı tercih edin ve o duvarın önünde çok fazla mobilya kalabalığı yapmamaya özen gösterin. Birbirinden güzel duvar kağıdı seçeneklerini bulabileceğiniz mağazalar arasında Dreams Wallpaper, Mywallpaper, A Day of Design, Designmixer, Naia Home ve 3rd Culture koleksiyonlarına göz atabilirsiniz.

Çerçeveleri Bir Duvarda Bir Araya Getirin

Salonda Yapabileceğiniz 15 Pratik Dekorasyon Fikri

Desenio

Salonunuzun bir duvarında çerçevelerle bir galeri duvarı yaratmak da oldukça çekici ve kolay bir fikir. Sevdiğiniz fotoğrafların yüksek çözünürlüklü versiyonlarını bastırabilir, fotoğraflar arasında esprili mesajlar içeren tipografik yazılarla kompozisyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Çerçeveleri asmadan önce dizilime karar vermek için önce zemine koyarak kompozisyonunuzu oluşturun. Asimetrik bir düzen ve farklı boyutlarda çerçeveler kullanmak daha dinamik bir etki yaratacaktır.

Ev Tekstilleriyle Mobilyalarınızı Giydirin

Salonda Yapabileceğiniz 15 Pratik Dekorasyon Fikri

Dunelm

Koltuk şalları, masa örtüleri, perdeler, yastık kılıfları, halı ve kilimler salona sıcak bir aura katan ev tekstillerindendir. Küçük dokunuşlarla salonunuzda değişiklik yapmak istiyorsanız işe ev tekstillerinden başlayabilirsiniz. Kanepenizin koluna atacağınız bir şal, orta sehpanızın üzerinde yer vereceğiniz bir runner, kılıflarını değiştirebileceğiniz yastıklar çaba sarfetmeden ve çok para harcamadan yapabileceğiniz adımların başında geliyor.

Mumlarla Mekânın Enerjisini Yükseltin

Salonda Yapabileceğiniz 15 Pratik Dekorasyon Fikri

Riviera Maison

Mumlarla mekânın enerjisini yükseltebileceğiniz gibi özellikle aromaterapi mumları kullanarak psikolojik ve fiziksel durumunuz üzerinde pozitif etkiler yaratabilirsiniz. Örneğin lavanta kokulu bir mum zihninizi sakinleştirirken, vanilya kokulu bir mum ile mutluluk hormonunuzu harekete geçirebilir, kaygılarınızdan arınarak daha iyi bir uyku için bedeninizi hazırlayabilirsiniz.

Sanat Eserleriyle Kişiselleştirin

Salonda Yapabileceğiniz 15 Pratik Dekorasyon Fikri

John Lewis

Base ve Kolekta sanat platformlarının kurucusu Ali Kerem Bilge, “Bir mekânı kişiselleştirmek amacıyla iç mekân tasarımında ihtiyaç duyulan işlevsel ve dekoratif unsurların bir noktadan sonra yeterli olmadığını, kişiyi yaşadığı mekâna bağlayan asıl ve en önemli şeyin, sanat eseri seçimleri olduğunu düşünüyorum” diyor. Ulaşılabilir sanat eserlerinin sayısının giderek arttığı günümüzde siz de salonunuz için her gün görmekten keyif alacağınız bir eser seçebilirsiniz.

OGGUSTO Dekorasyon Editörü Naz Gürlek’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları