preloader

Tiny House Severlere 10 Dekorasyon Çözümü

24.04.2023
Tiny House Severlere 10 Dekorasyon Çözümü

Yazı Boyutu:

Metrekaresi küçük alanlarda pratik ve stil sahibi bir yaşam alanı kurgulamak için uygulayabileceğiniz fonksiyonel tasarım fikirlerini bir araya getirdik.

Yeni yaşam pratikleri minimalist düzenlere işaret ediyor. Artık daha az eşya ile daha küçük metrekarelerde, daha az enerji tüketerek doğa ile iç içe yaşamanın yollarını aramaya başladık. Tiny House akımıyla popülerleşen taşınabilir minik evler bu arayışta birçoklarının arzularına cevap vererek alandan, zamandan ve enerjiden tasarruf edebileceğiniz daha etik bir yaşam vadediyor. Siz de böyle bir eve sahip olmak isteyip, eşyalarını kısıtlı metrekarelere sığdırmakta zorlananlardansanız mekanınızda uygulayabileceğiniz işlevsel çözümlere ve dekorasyon fikirlerine göz atabilirsiniz.

Geniş pencerelerle doğayı evin içine taşıyın

Tiny House Severlere 10 Dekorasyon Çözümü

Küçük metrekarelerde ferah bir kurgu yaratmanın sırlarından biri evinizin mimarisinde mümkün olduğunca pencereleri geniş tutmaktan geçiyor. Böylece doğal ışığın içeri süzülmesine olanak yaratırken evinizi konumlandırdığınız doğa manzarasının da keyfini çıkarabilirsiniz.

Alandan tasarruf edeceğiniz mimari detaylara öncelik verin

Tiny House Severlere 10 Dekorasyon Çözümü

Tiny House demek 12-20 m2’lik yaşam alanlarına salon, mutfak, banyo ve bir de yatak odasının sığdırıldığı bir kurgu demek. Bunu en verimli şekilde planlayabilmek için banyo üzerine gelen asma katta bir yatak odası tasarlamak, salon ve mutfağı aynı alanda kurgulamak, her mobilyanın altını ve diğer atıl alanları depolama ünitesi olarak çözümlemek mimarların tercih ettiği genel geçer Tiny House mekan dinamikleri arasında.

İstiflenebilir tasarımlar tercih edin

Tiny House Severlere 10 Dekorasyon Çözümü

Kullanmadığınızda ortalıkta kalabalık yapmaması için iç içe giren, katlanabilen veya tekerlekli mekanizmalarıyla kolayca hareket ettirilebilen tasarımlardan yana oyunuzu kullanın. Mutfak masanız duvara monte katlanabilir bir raf sistemi olabileceği gibi daha çok yeri olanlar, masanın altına taburelerini istifleyebileceği, mutfak masası olarak kullanılmadığında çalışma masası olarak da işlev görebilecek bir model tercih edebilir.

{25214}

Yatak odasını asma katta planlayın

Tiny House Severlere 10 Dekorasyon Çözümü

Tiny House’ların mekan kurgusunda alandan tasarruf edebilmek için yatak odasını asma katta tasarlamak oldukça işlevsel bir mimari çözüm. Yatak bölümünde ayakta durmanız gerekmediği için yüksek bir tavana ihtiyacınız olmayacak, dilerseniz yatağınızın üzerinde çatı pencerelerine yer vererek gece yıldızları izleyebilir, yatağınızın yanlarına yerleştireceğiniz raf sistemlerinde kitaplarınızı depolayabilirsiniz.

Mekanları zemin malzemeleri ve duvar renkleriyle birbirinden ayrıştırın

Tiny House Severlere 10 Dekorasyon Çözümü

Tiny House’larda mekansal hacimler arasında ayrıştırıcı duvarlara ve kapılara yer yok. Evin farklı bölümleri iç içe dengeli bir bütün oluşturmalı. Bunu planlarken salon ve mutfağı birbirinden ayrıştırıcı bir algı yaratmak için zemin döşemelerinde farklı malzemeler tercih edebilirsiniz. Ayrıca salon ve salona açılan asma katta bulunan yatak odasının duvarlarında farklı renkler kullanmak da bunun için pratik bir çözüm olabilir.

Dolap içi sistemlerinden yararlanın

Tiny House Severlere 10 Dekorasyon Çözümü

Sınırlı metrekarelerde konforlu yaşamanın incelikleri depolama sistemlerine ve eşyaların düzenli organizasyonuna bağlı. Mutfak dolaplarına ekleyeceğiniz akıllı sistemler, kayar raflar, kapak içlerine monte edilen ekstra askılar hayatınızı kolaylaştırırken eşyalarınızı depolayabilmeniz ve dilediğinizde onlara kolayca ulaşabilmeniz için pratik ve fonksiyonel çözümler sunar.

{12714}

Kayar kapılar kullanın

Tiny House Severlere 10 Dekorasyon Çözümü

Hem estetik bir çözüm hem de alandan tasarruf etmenize imkan tanıyan kayar kapılar Tiny House’lar için ideal. Asma kat altında tasarlanan banyonun kapısı açıldığında merdiven altındaki depolama ünitelerini kapatacağından ve dar alanda fazla yer kaplayacağından kayar kapı kullanmak mekanın işlevini artıran bir faktör olarak karşımıza çıkar.

Depolama ünitelerini artırın

Tiny House Severlere 10 Dekorasyon Çözümü

Küçük metrekareli alanlarda her alanı akıllıca değerlendirmek ve maksimum depolama ünitesi yaratmak esastır. Merdiven, yatak ve kanepelerin altı depolama üniteleri için değerlendirebileceğiniz atıl alanlardır. Ayrıca duvarlara ve tavana monte edeceğiniz askı sistemleri de sık sık kullandığınız eşyalarınızı kaldırmak için pratik bir çözüm.

Açık renkler seçin

Tiny House Severlere 10 Dekorasyon Çözümü

Dar alanları ferah göstermenin yolu doğal ışık, açık renkler ve hafiflik hissi veren malzeme kullanımlarının başarılı sentezinden geçer. Beyaz, kum tonları, açık griler, uçuk yeşiller renk paletinizi, ham ahşaplar, hasır dokular, jüt ve keten tekstiller malzeme seçimlerinizi oluşturabilir.

{774002}

İskandinav’ların Lagom stilini benimseyin

Tiny House Severlere 10 Dekorasyon Çözümü

Son yılların öne çıkan dekorasyon yaklaşımlarından Lagom felsefesi “ne az, ne çok, gerektiği kadar” anlayışını savunur. Yeni İskandinav minimalizmi olarak da adlandırabileceğimiz bu akımda fazlalıklardan arındırılmış bir düzen, ihtiyacınız olduğu kadar mobilya ve eşya, sade bir yaşam stili hakim.

Bonus: Tiny House Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Tiny House Severlere 10 Dekorasyon Çözümü

Bir Afgan atasözüne göre, ayaklar hep kalbin gittiği yere gidermiş. Bazen kalp söyler, akıl düşünür, beden yola koyulur. Hele de kapanmanın olduğu şu dönemde yeni yerlere nasıl da özlem duyuyor insan… Peki, bir sabah uyandığınızda kaldığınız yer değişebilseydi? Hem ev konforuna sahip olup hem de seyahat rotanızı değiştirme şansınız olsaydı nasıl olurdu? Son zamanlarda oldukça popülerleşen Tiny House hakkında bilmeniz gerekenleri 5 maddede sıraladık.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları