preloader

NASA'nın Araştırması: Havayı Temizleyen 10 Bitki

16.03.2023
NASA'nın Araştırması: Havayı Temizleyen 10 Bitki

Yazı Boyutu:

NASA’nın havayı temizleyebilmek için bitki ve toprağın gücünden yararlandığı deneyin detaylarını öğrenin.

Gezegenimiz hiç olmadığı kadar kalabalık, doğal kaynaklarımız hiç olmadığı kadar kirli. Kentler büyürken, sanayi ve teknoloji gelişirken, şehirlerde yoğunluk artarken madalyonun diğer yüzünde bununla doğru orantılı artan doğal kaynakların tahribatı, hava ve su kirliliği, karbon ayak izimiz yer alıyor.

Dışarıdaki Hava Kirliliği Verileri

Temiz Hava Hakkı Platformu’nun sitesinde yer alan verilere göre; 2019 yılında, Türkiye’de yeterli veri olan 51 ilin %98’inde hava kirliliği, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün sınır değerlerinin üzerinde gerçekleşti. 2017 yılından beri her yıl hava kirliliği trafik kazalarının 6 katından fazla ölüme sebep oluyor. İstanbul, 2017 yılından beri hava kirliliğine bağlı ölüm sayısının en yüksek olduğu il. Yani hava almak niyetiyle dışarı çıktığımızda daha da zehirleniyor ve bu olumsuz şartlara maruz kalıyoruz. Kentsel ve kırsal nüfus dağılımına baktığımızda da bir çoğumuz sıkışık betonarme yaşamlarla örülüyüz.

Peki ya Evlerimiz…

Dışarıda durum böyleyken evlerimizin içindeki plastik türevli eşyaların fazlalığı, her türlü elektronikler, oda kokuları ve birçok materyal havamızı kirletiyor. O nedenle en azından bu olumsuz tabloya biraz olsun yeşil renk ekleyebilmek ve havamızı temizleyebilmek için ev bitkilerine başvuruyoruz.

NASA'nın Araştırması: Havayı Temizleyen 10 Bitki

Yeşil bitkilerin temel biyoloji bilgimize dayanarak fotosentez yaptıklarını, yani havadaki karbondioksiti absorbe ederek, havaya oksijen saldıklarını biliyoruz. Peki bitkiler bundan daha fazlasını yapıp bizim atmosferimizi iyileştirebilirler mi?

{773607}

NASA’nın Bitkiler Üzerine Yaptığı Araştırma

Bu bağlamda 1989 yılında NASA’nın yaptığı bir araştırmaya yüzümüzü çeviriyoruz. Aslında 32 yıllık bu araştırmanın şu günlerde tekrar bize kaynak olmasının en önemli sebebi, kendi özümüzden, yani, doğadan hiç olmadığımız kadar uzak oluşumuzun verdiği sıkışmışlık hissinden dolayıdır. Popüler basında bu çalışma çığ gibi büyüyen bir hızda yayılırken aslında tek bir bakış açısıyla paylaşılmış olduğu dikkat çekmektedir. Aynı zamanda bu çalışmayı egzajere ederek bize sunmuşlardır.

NASA bu çalışmada test için 3 farklı kimyasal (uçucu organik karbonlar) kullanmıştır; benzen, formaldehit, trikloretilen. Deneyde toplam 12 farklı bitki seçilmiştir. Deney ortamına bu kimyasallar salınmış, deneyde ayrıca bitki olmadan sadece toprağın da kimyasalları azaltıp azaltmadığı ölçülmüştür. Aynı zamanda gözden kaçırılmamalıdır ki, deney ortamında bitkilere ek olarak karbon filtre de kullanılmıştır.

NASA'nın Araştırması: Havayı Temizleyen 10 Bitki

Sonuçlara göre bitkiler ve hatta yaprak olmadan salt toprak bile gerçekten de bu uçucu organik bileşenleri emmiştir. Hatta topraktaki mikropların bu konuda yapraklardan daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Fakat gözden kaçırılan nokta şu ki; ev ve ofislerdeki ortam ile laboratuvar ortamı aynı değildir. Deney ortamında küçük bir alanda çok fazla sayıda bitki kullanılmıştır. Bu ortamı evlerimizde yaratmak için her odada 100 ev bitkisine sahip olmamız gerekir, ancak bunun çok pratik olmayacağında hemfikiriz. Farklılığın ikinci nedeni ise, evlerimizin içindeki tüm malzemenin sürekli olarak kirletici madde yaymasıdır. Bu kimyasallar ne yazık ki bitkilerin absorbe etme hızından daha hızlı üretilir. NASA’nın deney odalarında, kirleticiler bir kez enjekte edilmiştir ve ardından kirleticilerde bir azalma olup olmadığını görmek için hava izlenmiştir. Bu durum; laboratuvar ortamı ile sürekli kirlenen evlerimizin çok farklı iki ortam olduğunu göstermektedir. Ayrıca, NASA’nın deney sonucunda özet kısma baktığımızda, bitkilere ek olarak aktive edilmiş karbon filtresinin de hava kirliliğinde önemli rol oynadığı not düşülmüştür.

NASA'nın Araştırması: Havayı Temizleyen 10 Bitki

Bununla beraber, araştırmacı Kamal Meattle, TED konuşmasında, New Delhi’de 300 çalışanı olan Paharpur İş Merkezi’nde 4600 metrekarelik alanda 1200 adet bitki olduğunu ve bu binanın Hindistan hükümeti tarafından Delhi’deki en sağlıklı bina seçildiğinden bahsetmektedir. Yani bu resme uzaktan baktığımızda, bitkilerin fotosentez sayesinde ortamımıza oksijen verdiğini ve NASA’nın deneyine göre uçucu kimyasalları emdiğini söylemek doğru ama bu sonuca sadece salonumuza 1-2 adet bitki koyarak ulaştığımız bilgisi abartıdır. Tüm bunların yanında bitkiler fiziksel ortamı tamamen temizlesinler ya da temizlemesinler, ruhumuza çok iyi geldikleri kesin bilgidir. Doğayı evimizde yaşatmak, bir bitkinin büyüdüğüne şahit olmak, onlarla iletişim kurmak belki de havadaki formaldehiti temizlemelerinden daha çok pozitif katkı sağlamaktadır. Aşağıdaki listeden bazılarını seçerek bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Havayı Temizleyen Bitkiler

Areka Palmiyesi

NASA'nın Araştırması: Havayı Temizleyen 10 Bitki

Girdiği her ortama tropik bir esinti veren areka palmiyesi her manada içinizi açacaktır. Görüntüsünün verdiği taze hissin yanında gerçekten havadaki kimyasalları emdiği için yaşam alanınızda mutlaka yetiştirmeniz gereken yeşil yapraklı dostlarımızdan biridir. Areka palmiyesi bakımı hakkında bilgi edinmek için tıklayın.

Paşa Kılıcı – Sansevieria

NASA'nın Araştırması: Havayı Temizleyen 10 Bitki

Yatak odanız için en uygun bitki kendisidir. Çünkü hem gölgeye dayanıklıdır hem de geceleri de oksijen üretmektedir. Tüm bunlara ek olarak bakımı en kolay bitkiler arasındadır. İhmallere dayanıklı, uzun süre sulanmadığında dahi yaşama tutunan en ideal başlangıç bitkilerindendir. Paşa kılıcının bakımını öğrenmek için tıklayın.

Pothos Sarmaşığı – Epipremnum Auremun

NASA'nın Araştırması: Havayı Temizleyen 10 Bitki

Hem hava temizlemeye katkısı olsun hem de hızlı büyüsün diyorsanız kesinlikle tercih edeceğiniz çeşit pothos sarmaşığı olmalıdır. Birkaç ay sonra metrelerce uzayan dallarıyla her yeri yemyeşil sarıp sizi mest edecektir. Ancak eğer evde kedi, köpek gibi bir evcil dostunuz varsa dikkatli olun, yaprakları onlar için toksiktir.

{773693}

Çin Her Dem Yeşili – Aglaonema Modestum

NASA'nın Araştırması: Havayı Temizleyen 10 Bitki

Tropik bitkiler arasında yer alan ve bakımı kolay bitkiler arasındadır. Direkt güneş ışığından sakınmanız gerekirken düzensiz sulamalara karşı toleranslıdır.

Kurdela Bitkisi – Chloropytum Comosum

NASA'nın Araştırması: Havayı Temizleyen 10 Bitki

Hem evcil hayvanlarınız için toksik olmayan hem bakımı kolay hem gölgeye hem orta yoğunlukta ışığa uyumlu, bakması en keyifli bitkilerden bir tanesidir. Beyaz ince şeritlerinin verdiği zarif görüntüyle her ortama uyum sağlar.

Şamadora – Chamaedorea Seifrizii

NASA'nın Araştırması: Havayı Temizleyen 10 Bitki

Yine areka palmiyesine benzer bir görüntüsü olan şamadoralar daha bodur olarak onlardan ayrılır. Yosun topuna çok yakışan ve yazı hatırlatan şamodaralara siz de evinizde yer açın! Kokedama hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için tıklayın.

Benjamin – Ficus Benjamina

NASA'nın Araştırması: Havayı Temizleyen 10 Bitki

Tercih etmek istediğiniz bitkinin ağaç formunda olmasını istiyorsanız; Benjamin sizin için çok uygundur. Sonbaharda dışarıdaki ağaçlar gibi yaprak döken ama Mart-Eylül aylarında bol bol yeni yaprak veren bu bitkinin hem büyük, hem masaüstü boylarda farklı boy seçenekleri de mevcuttur.

{773394}

Duvar Sarmaşığı – Hedera Helix

NASA'nın Araştırması: Havayı Temizleyen 10 Bitki

Bir sarmaşık türü olan ve yıldız şeklinde yaprak formu ile çok çekici görünen duvar sarmaşığı her dem yeşil olan bitkiler arasındadır. Hava kaliteniz artarken evinize yıldızlar kondurmak isterseniz bu güzel sarmaşık türünü seçebilirsiniz.

Barış Çiçeği – Spathiphyllum

NASA'nın Araştırması: Havayı Temizleyen 10 Bitki

Beyaz çiçeğinin zarif görüntüsü ile gözünü üzerinden alamadığımız barış çiçeği Amerika ve Günay Asya orijinli bir salon bitkisidir. Yine bitki bakmaya yeni başlayanlar için idealdir.

Dracaena Marginata

NASA'nın Araştırması: Havayı Temizleyen 10 Bitki

Dracaena, reflexa türünün bir varyetesidir. Madagaskar Dragon ağacı olarak da geçen bu tür; kalın odunsu gövdesinden çıkan sivri yapraklarıyla yine ihmallere dayanıklı çeşitler arasında yer almaktadır.

Gözde Özuğur
Gözde Özuğur Tüm Yazıları