Yeşil Bitki Dünyasına Giriş: Bakımı Kolay 10 Bitki

Yeşı̇l Bı̇tkı̇ Dünyasına Gı̇rı̇ş: Bakımı Kolay 10 Bı̇tki

Evinde uzun ömürlü bitkilere sahip olmak isteyen bitki severler için bakımı kolay, keyifli ve az bakım isteyen 10 savaşçı bitkiyi listeledik.

Büyük bir çoğunluğumuz en azından hayatında bir kere bitki bakmayı denemiştir. Bu denemesi hüsranla sonuçlananlar da, büyük ihtimalle tekrar bitki bakmaya yeltenmemiştir. “Ben bitki bakmayı bilmiyorum.” ve “Bitkileri yaşatamıyorum.”gibi cümleleri çok kişiden sıklıkla duyarız. Ancak bununla birlikte, doğayı evimize taşımak, hem dekorasyonumuzu güçlendirip hem de bir canlıyla evimizi paylaşmayı hepimiz isteriz. Çünkü hazzını yaşayanlar bilir ki; bir bitkinin kıvrılarak gelen her yeni yaprağı, gittikçe gürleşen yaprakları ve her yeni gelen dalı bize umut, heyecan ve güç verir. O nedenle bu yazımızda, bitki bakmaya yeni başlayan hevesli kişiler ve daha önce kötü tecrübe yaşamış olanlar için bile bakımı kolay, keyifli, az bakım isteyen savaşçı bitkileri paylaşacağız. Birçoğunuzun tahmin ettiğinin aksine bu listenin çoğunluğu kaktüs ve sukulentlerden oluşmayacak.

Az su sevdikleri için “bakımı kolay” diye kodlanmış olsalar da kaktüs ve sukulentlerin sulama dengesini ayarlamak hiç de kolay değildir. Bizler bitkilere baktığımızı ve onlarla ilgilendiğimizi en çok sulama eylemi yaparken hissediyoruz. Tek geri dönüşü olmayan durum ne yazık ki kök çürümesi olduğu için de fazla sulanan çoğu bitkiyi kaybediyoruz. Bu yüzden bitki bakmaya kaktüs ve sukulentlerle başlamak yerine aşağıdaki bitkilerle bu dünyaya girmenizi tavsiye ederiz.

Zeze Çiçeği, Zamioculcas

İhmallere ve unutkanlığa karşı çok dirençli bir bitki Zamioculcas. ZZ bitkisi, zeze çiçeği, zamia gibi farklı isimlerle adlandırılan bu zarif yapraklı bitki Güney ve Doğu Afrikalı. Toprak altında aynı patatese benzeyen yumru gövdeleri bulunan ve bu rizomları suyu uzun süre depolama görevi gören Zamioculcas; bu sebeple sık sulanmaması gereken bir bitki. Eğer bir Zamioculcas bakmaya karar verdiyseniz, bu bitkinin bakımında yapılabilecek en büyük hata fazla sulama olacaktır. Bu hataya düşmediğiniz takdirde, uzun süre sulamasanız bile bitkiniz büyümeye, güzelliğini korumaya devam edecektir. Tüm bu özellikleriyle Zamioculcas’ın sizi tam bir bitki bağımlısına dönüştürmesi kuvvetle muhtemeldir. Ayrıca yarı gölgeye dayanıklı olduğu için, eğer eviniz iyi ışık almıyorsa yine tercih edeceğiniz bitkilerin başında gelmelidir.

Kurdele Çiçeği, Chlorophytum

Kurdele çiçeği olarak bilinen Chlorophytum Comosum, beyaz çizgili sivri yapraklarıyla hem göz doldurucu hem de az bakımla hızlı coşan bitkiler arasında. Güney Afrika’nın tropik orman sınırlarında yetişen bu bitkinin adaptasyon yeteneği başlangıç seviye için idealdir. Üstelik hem aydınlığa hem yarı gölgeye uyumlu olan chlorophytum, düzensiz sulamalara karşı da toleranslı bir bitki. Yaprakları yanlara doğru kendini saldığında suya ihtiyacı olduğunun sinyalini verdiğini, yaprak uçlarında kuruma olduğunda ise neme ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca Chlorophytum Comosum, uzun saplarının ucundan çok sayıda bebek veren bir bitki. O nedenle Chlorophytum Comosum, çoğaltması da kolay ve eğlenceli bitkiler arasında öne çıkıyor.

Salon Sarmaşığı, Epipremnum Aureum

Büyüme hızıyla Sizi mest edecek bitkilerin başında gelen Pothos sarmaşığı ve salon sarmaşığı olarak bilinen “Epipremnum Aureum” muhteşem bir salon bitkisidir. İsmi sarmaşık olarak geçse de sarılıcı özelliği yoktur. O nedenle arzunuza göre tepeden sarkıtarak dekorasyonunuzu renklendirebilirsiniz. Yaprakları yeşil üstüne beyaz, krem rengi, sarı renklerlerde desenlidir. Yine ihmallere karşı çok savaşçı olan Pothos, sadece susuz kaldığında yapraklarında büzülme meydana gelir ve kendi ihtiyacını bu şekilde belli eder. Düzenli bakıldığında ise; minik bir saksıda aldığınız salon sarmaşığınız çok kısa sürede dallarını uzatarak her yeri saracak kıvama gelir.

Potos Sarmaşığı, Scindapsus

Epipremnum aureum ile aynı Araceae ailesinden olan Scindapsus, yapraklarındaki gümüş lekelerinden ötürü “Satin Pothos” olarak adlandırılıyor. Çoğu bitki gibi direkt güneş ışığından korunup düzenli sulama yapıldığı takdirde yeni dal ve yapraklarıyla size yaşam enerjisi verecektir. Yapraklarının üzerine sanki yıldız tozundan gümüş yağmış gibidir ve saten gibi parlak olan bu yapraklar isminin hakkını verirken hayranlık uyandıran bir güzelliğe sahiptir.

Telgraf Çiçeği, Tradescantia Zebrina

Meksika-Kolombiya anavatanlı, telgraf çiçeği olarak bilinen ve yaprağındaki mor rengine hayran olduğumuz Tradescantıa Zebrına; “hem kolay büyüsün hem de biraz renkli olsun” diyenlerin tercih edebileceği türden bir bitki. Tradescantia Zebrina bitkileri; fazla sulak çalılık yerlerde ve yağmur ormanlarında, yerde sürünücü ve kayalarda sarkıcı olarak kalabalık yığınlar halinde yaşarlar. Toprak seçimi konusunda hiç nazlı değildir, farklı ışık koşullarına adapte olabilir. Bakımında düzensiz olsanız bile günden güne hızla büyüyen telgraf çiçeğinin “Tradescantia Nanouk” türü ise adeta gönlü pembede olanlar için yaratılmış bir diğer seçenek.

Paşa Kılıcı, Sansevieria

Paşa kılıcı olarak isimlendirdiğimiz bu bitki; sivri uçlu, kalın yapraklı bir sukulent türüdür. Sukulentler gövdelerinde su tuttukları için ve kök yapıları çok sığdır. Dolayısyla fazla sulama bu sebeple bitkinin çürümesine sebep olacağı için bu bitkinin bakımında dikkaet etmeniz gereken en önemli nokta budur. Şayet bitkilendirmek istediğiniz alan ışık almıyorsa veya yatak odanıza yeşil bitki konumlandırmak istiyorsanız en doğru bitki sansevieria olacaktır. Hem gölgeye uyumlu olması hem de geceleri oksijen üretip, havayı temizleme özelliğinin olmasından dolayı Paşa kılıcı bitkisi her evin olmazsa olmazlarındandır. Suyu bünyesinde fazla tutmayan havadar bir toprak seçimi yapıp, bitkinizi fazla sulamaktan kaçınırsanız, bu bitkiyi yaşatamamanız neredeyse imkansız.

Yılanderisi Çiçeği, Haworthia Fasciata

Bitki alemi arasında en sevdiğiniz bitki türü sukulentlerse, bakımı en kolay olanlarından biri de Güney Afrikalı Haworthia Fasciata’dır. Görünümünden ötürü yılan derisi bitkisi olarak anılan ve taca benzeyen yapraklarıyla masa üstünde minik boyutta bitkilerle başlamak isteyenler için idealdir. Kışın neredeyse ayda bir kere sulamanızın yeterli olduğu Haworthialar için havadar toprak ve aydınlık bir alan yeterlidir. Bu şartları bitkiniz için sağladıktan sonra gerisini ona bırakın, sizi mini yavrular vererek heyecanlandırsın.

Deve Tabanı, Monstera Deliciosa

Monstera türleri arasında en ikonik olanı dilimizde Deve Tabanı olarak addedilen monstera deliciosa; tropik türler arasındadır. Tropik ormanlara ait olan, delikli ve yarıklı yapraklarıyla görüntüsüne aşık olduğumuz bu bitki için öncelikle bir destek çubuğu şarttır. Kalınlaşan ve dik durabilen bir gövdesi olmadığı için yaprakları aynı doğal ortamında olduğu gibi bir yere sarılma ihtiyacındadır. Çok hızlı yeni yapraklar veren ve kolay büyüyen monstera deliciosa için yarı gölgede nemli bir ortam sağladığınızda çok mutlu olacak ve sizi de mutlu edecektir.

Draceana Fragrans

Massangeana, Compacta, Janet Craig, Lemon Lime ve Warneckii isimlerinde farklı yaprak görünümlü kültivarları bulunan Draceana Fragrans türlerinin bakımı da sizi yormayacak türler arasında. İç mekân şartlarını kolay tolere edebildikleri için oldukça dayanıklıdırlar. İster sadece yaprak formunda, isterseniz gövdesi kalınlaşmış ağaç formunda bulabileceğiniz Draceana Fragrans türleri havadar ve aydınlık bir ortamda yaşatılmalıdır.

Şans Bambusu, Draceana Sanderiana

Bonus bitkimiz şans bambusu ise gerçek bambu ile ilgisi olmamasına rağmen görüntüsünden ötürü dilimizde böyle addediliyor. Benim bitkim hiçbir bakım istemesin ama ortamda mutlaka bir yeşillik olsun diyorsanız, sadece su dolu bir kabın içerisinde duracak şans bambuları tam size göre. Işıksız loş köşelere bile uyumlu olan şans bambularını banyonuzda da dekoratif amaçlı konumlandırabilirsiniz.

Görsellikleri baştan çıkarıcı olsa da, bitki bakmaya yeni başladıysanız ve çok tecrübeli değilseniz, Calathea ve Alocasia çeşitleri ile Fittonia gibi nazlı türleri tercih etmeyin. Yukarıda sıraladığımız çeşitlerden denemeye ve bitki diline alışmaya başladıktan sonra görece zor türleri de yavaş yavaş yuvanıza dahil edebilirsiniz. Ayrıca bitki dünyası hakkında daha çok bilgi sahibi olmak için instagram hesabımız @herb.ball ve web sitemiz www.herbballs.com sayfalarını takip edip, inceleyebilirsiniz. Bol yeşil günlere.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.