preloader

Mutfağınız İçin İlham Veren Dekorasyon Önerileri

30.01.2024
Mutfağınız İçin İlham Veren Dekorasyon Önerileri

Yazı Boyutu:

Mutfaklara yemek yapılan ve yenen yer olma özelliklerinin dışında sosyalleşme ve çalışma alanı olarak yeni fonksiyonlar yükleniyor. Mutfaklarda öne çıkan 7 tasarım kodu karşınızda!

Trend uzmanı Li Edelkoort pandemi sonrası evlerde sosyalleşmeye ağırlık verdiğimiz yeni bir döneme girdiğimizi söylüyordu. Mutfaklar, sosyalleşmenin merkezi olarak yemek yapma, aile ve arkadaşlarla keyifli sofralar kurgulama ve hatta home-office çalışanlara uygun çalışma ortamı sağlama eylemlerinin hepsine bir arada cevap verecek şekilde yeni bir tasarım diline kavuşuyor. Geniş mutfak adaları, pratik depolama alanları, akıllı teknolojiler ve konforlu oturma alanları mutfak koleksiyonlarının yeni tasarım kodları arasında.

Artizanal Yaklaşım

Mutfağınız İçin İlham Veren Dekorasyon Önerileri

NellyRodi ajansının trend avcısı Vincent Grégoire, “Uber lüks olarak adlandırabileceğimiz yeni lüks olgusu, zanaatkar el sanatlarıyla yeni teknolojilerin buluşması, el işçiliklerinin paha biçilmez değerinin geleceğin bakış açısıyla zamansız bir çizgide yeniden yorumlanması.” diyor. Bu eğilimden payına düşeni alan yeni nesil mutfak mobilya ve aksesuarlarında elle şekillendirilmiş ahşap, seramik ve taş yüzeylerin artizanal güzelliğini görmek mümkün.

Retro Vurgular

Postpandemik yaşam senaryoları daha renkli ve daha optimist mekan kurgularını odağına alıyor. Trend uzmanları belirsizlik dönemlerinde eskinin insana güven hissi aşılayan yanına dikkat çekerken 70’lerin retro stili mutfak tasarımlarında yeniden kendini gösteriyor. Sakin, huzurlu ve natüralist bir mekan arayışı, duyulara hitap eden dokularla yeni nesil mutfakları şekillendiriyor.

Mutfağınız İçin İlham Veren Dekorasyon Önerileri

Editörün Önerisi:

Evinize retro dokunuşunu, Vestel’in tasarımcı Aslı Filinta iş birliğinde hayata geçirdiği “Retro Serisi“yle getirebilirsiniz! Tasarımı geçmişten bugüne teknoloji ve yenilikle harmanlayan Vestel x Aslı Filinta Retro Serisi projesinde, “Kültürel Miras”ın gelecek nesillere aktarılması önemli bir değere sahip.

Teknoloji, tasarım, kadın ve kolektif çalışma bilincinin bir arada olduğu bu projede, hiç durmadan üretim yapan bir mega fabrikada zaman durdu. Alanında uzman kadın sanatçılar, tek tek beyaz eşyalara günler ve saatler boyunca motifleri uyguladılar.

Vestel’in bu projeyle en önemli hedeflerinden biri, her biri tek başına bir sanat eseri olan ürünlerle sahip olduğumuz değerlerin geleceğe taşınmasına katkı sağlamak, aynı zamanda sürdürülebilirlik kavramını sadece çevresel adımlarla değil, toplumsal gelişim odağında ve değerlerin devamlılığı çerçevesinde de ele almak…

Tasarımları detaylı incelemek için tıklayın.

Kırsala Dönüş

Mutfağınız İçin İlham Veren Dekorasyon Önerileri

Şehirden kırsala kaçma eylemi ivme kazanarak devam ediyor. Şehirli ve modern hayatlarımızdan bir süreliğine uzaklaşıp doğanın içinde daha basit ve huzurlu yaşam pratiklerinin peşine düşüyoruz. Bu arayışta İskandinavların fonksiyonelliği baş tacı etmiş orman kulübeleri veya tiny house’ları ilham kaynağımız oluyor. Pratik tasarım fikirleriyle kurgulanmış ve aynı zamanda kırsalın country havasını yansıtan davetkar bir mutfak hafta sonu evlerinin doğayla bağ kuran ruhunun altını çiziyor.

Çok Fonksiyonlu Mutfak Adaları

Mutfakta size ek bir alan yaratırken hayatınızı kolaylaştıracak mutfak adaları, diz üstü bilgisayarınızda bir yandan çalışırken bir yandan yemek yapmanıza imkan yaratacak zemini sağlıyor. Altlarını kapalı dolap veya açık raf sistemi şeklinde depolama alanı olarak değerlendirebileceğiniz mutfak adanızın üzerine de askılı sistemlerle mutfak gereçlerinizi asabilirsiniz.

Mutfağınız İçin İlham Veren Dekorasyon Önerileri

Grup Sarkıt Aydınlatmalar

Mutfağınız İçin İlham Veren Dekorasyon Önerileri

Tavandan tek aydınlatma yerine mutfak adası üzerinde grup sarkıt aydınlatmalar, tezgah üzeri aplik veya sarkıtlar ve kimi yerlerde masa üstü aydınlatmalarla ışık kombinasyonları yaratmak yeni nesil mutfakların tasarım kodlarından. Mekanda ferah ve yalın bir görünüm gruplama yapacağınız aydınlatmalarda damla formlu zarif cam modeller tercih edebilirsiniz.

Ekolojik Farkındalığı Yüksek Mutfaklar

İnovatif teknolojilerin yeni keşif atlasında biyokompozit, miselyum ve doğal lifler gibi çevreye saygılı malzemeler öne çıkıyor. Sürdürülebilirlik, ileri dönüşüm ve biyomimikri üçgeninde kurgulanan ekolojik farkındalığı yüksek mutfaklar daha bilinçli ve daha duyarlı tasarımların çağına işaret ediyor. Trend uzmanları geleceğin mutfaklarında ekolojik yapısıyla tadelakt sıvaların karşımıza çıkacağını belirtiyorlar.

Mutfağınız İçin İlham Veren Dekorasyon Önerileri

Memphis Akımı Geri Dönüyor!

Mutfağınız İçin İlham Veren Dekorasyon Önerileri

İtalyan tasarımının “godfather”ı veya maestrosu olarak adlandırabileceğimiz Ettore Sottsass’ın 1981 yılında kurduğu Memphis akımı bugün tasarımcılara ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Köklerini Pop Art ve Art Deco gibi stillerden alırken tribal Afrika desenlerini ve 1950’lerin kitsch tasarım anlayışını eklektik bir anlayışla bir arada yorumlayan Memphis hareketi fonksiyonun önüne estetiği taşıyan bir yaklaşıma sahip. Metalik yüzeyleriyle endüstriyel mutfaklar, vintage seramik karolar, terrazzo yüzeyler, çizgili tekstiller, kırmızı, yeşil, mavi ve sarıların çarpıcı birlikteliği yeni nesil mutfakların tasarım kodları arasında…

*Bu içerik Vestel iş birliğinde hazırlanmıştır.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları