preloader

Evinize Sonbahar Dokunuşları Katmanın 10 Yolu

13.09.2023
Evinize Sonbahar Dokunuşları Katmanın 10 Yolu

Yazı Boyutu:

Yaratıcı düzenlemelerle sonbahar mevsiminin renklerini ve romantizmini eve taşımak istiyorsanız ilham dolu dekorasyon fikirlerimize bir göz atın!

Kendine dönüşün, eve dönüşün mevsimidir sonbahar. Pratik ve kolay düzenlemelerle mekanınıza yeni bir ruh katmanın ve değişikliklerin tam zamanı. Sepia tonları, kurumuş yapraklar, baharatlı bir renk paleti, ısıtan dokular ve mumlar mevsimin dekorasyon kodlarının başında geliyor. İşin sırrı, sadece bedenimize değil ruhumuza da iyi gelen bir atmosfer yaratmak.

Mekanınızı renklerle ve dokularla giydirin

Evinize Sonbahar Dokunuşları Katmanın 10 Yolu

Sonbaharın renklerini, toprak tonlarıyla yağmur bulutlarının grisinden yola çıkıp tarçın ve çivit mavisinin sıcaklığına uzanan bir skalada evlere yansıtabilirsiniz. Renklerdeki değişim sizi sonbaharın dinginliğine, sakinliğine ve içe dönüşe hazırlar. Çünkü sonbahar sıcak ile soğuk arasında uzanan bir geçiş mevsimidir. Dokunduğunuzda sizi sarıp sarmalayan kadife, kaşmir ve yünlü kumaşlara eşlik eden kürklü dokularla mekanınızı yeni mevsime uygun giydirebilirsiniz.

Mutluluk ve huzur veren bir atmosfer yaratın

Evinize Sonbahar Dokunuşları Katmanın 10 Yolu

Güneşli günlerin sayılarının azaldığı sonbahar aylarında mekandaki doğal ışığı maksimumda kullanarak sonbaharın kontrast tonlarını yaşamınıza dahil etmek kendinizi daha iyi hissettirecektir. Mekanlarınızda pencere ışığının gücünden yararlanın ve yeterli düzeyde doğru aydınlatmalar kullanın. Sizi mutlu eden dekoratif objeleri, güzel koku ve mumları orta sehpanızdan eksik etmeyin!

Orta sehpa dekorasyonuyla ilgili ipuçları için bu rehbere bakabilirsiniz.

Jo Malone London

Gustosu yüksek sofralar hazırlayın

Evinize Sonbahar Dokunuşları Katmanın 10 Yolu

Evde lezzet şöleni yaratmanın tam zamanı! Uzun zamandır denemek isteyip de vakit bulamadığınız tarifleri çıkarın ve sevdikleriniz için sağlıklı hafif atıştırmalıklar hazırlayın. Fırından yeni çıkmış sıcak kekin, öğüttüğünüz kahve çekirdeklerinin veya kavurduğunuz yemişlerin kokusu evin çekiciliğini artıran cazibesi yüksek kokuların başında geliyor. Keyifli bir sofra kurgusunu destekleyen vazoya yerleştirilmiş bir zeytin dalı veya kuru lavantalarla sofranızın gustosunu yükseltebilirsiniz. Şık sofra kurmana tüyoları için bu rehbere bakabilirsiniz.

Zanaat objelerine yer açın

Evinize Sonbahar Dokunuşları Katmanın 10 Yolu

“Elle akıl arasındaki ilişki tekrardan sorgulanarak zanaatkâr ruhun yeniden kazanılması gerekliliği tüm dünyada ortaya çıkıyor” diyor tasarımcı Adnan Serbest. Yıllanmış ağaçların ruhunu objeye taşıyan ham ahşaplar, duvara asılan dekoratif makrameler, elde şekillendirilmiş ve kişiselleştirilmiş tasarımlar bu sonbaharda evlerin dekorasyon yörüngesine giriyor.

Serkan Akyol

Elif Çelebi

Doğanın döngülerine ayak uydurun

Evinize Sonbahar Dokunuşları Katmanın 10 Yolu

“Yazdan sonbahara geçişte özellikle günlerin kısalması, yaprakların sararıp dökülmesi, göçmen kuşların yeni yerlerine doğru yol alması, giydiklerimizin, yediklerimizin değişmesi üzerimizde büyük etkiler bırakır. Bu doğal döngülerle uyumlu olmak bizi sağlıklı kılar. Yeni mevsimde kendinizi dinlemeli, kendinize zaman ayırmalı, nefesini izlemelisiniz. Doğa ile aranızdaki bağı hissetmelisiniz. Böylece doğanın bir parçası olduğunuzu anımsar, onunla çatışmazsınız.” diyor yazar ve meditasyon eğitmeni Bora Ercan.

Homemade Aromaterapi

Seeka Yoga

Mekandaki enerji akışlarını dengeleyin

Evinize Sonbahar Dokunuşları Katmanın 10 Yolu

Los Angeles’ta yaşayan ve Hollywood starlarının evlerini Feng Shui öğretisine göre düzenleyen Anita Rosenberg, yatak odalarında enerji akışını düzenlemeye yönelik yatağın sağlam bir duvarın önüne yerleştirmesini ve yatağın altında eşya ya da depolama ünitesi olmaması gerektiğini söylüyor. Çünkü eşya fazlalığı chi enerjisinin doğal akışını kesiyor. Bu nedenle de rüyalarınız bastırılmış ve gelecek planlarınız tıkanık olabiliyor. “Ahşap bir yatak başı tercih edilmelidir çünkü metal sinir sisteminizi harekete geçirir.” diye de ekliyor.

Bohem Shop

Terra Doğal Yaşam

Yazdan birikenleri düzenleyin

Evinize Sonbahar Dokunuşları Katmanın 10 Yolu

Yeni mevsimde yeni başlangıçlar yapmak için hazırsanız yaşadığınız mekânda düzenleme yapmanın tam vakti. Yaz koşuşturmacasında vakit bulamayıp kitaplığa yerleştiremediğiniz dergi ve kitapları düzenlemek veya uzun zamandır çerçeveletmek istediğiniz sanat eserlerinizi duvara asmak için şimdi harekete geçebilirsiniz. İç mimar Karen Howes, “Sanat evin ruhudur, bu yüzden çok sevdiğiniz birkaç parçaya yatırım yapın ve farklı bir görünüm için ara sıra yerlerini değiştirin” diyor.

Natüralist atmosferler kurgulayın

Evinize Sonbahar Dokunuşları Katmanın 10 Yolu

Kızılderili bir şaman, önünüze düşen bir kuş tüyünü veya yürüdüğünüz sahilden topladığınız taşları eve getirmenin mekânın enerjisini yükselttiğini söyler. Yaz mevsimini hatırlatacak mekânlar yaratmak için doğanın eşsiz formlarından yararlanabilirsiniz. Tasarımcıların yeni ilham perisi ağaçların yarattığı eşsiz formlar. Dallanarak genişleyen objeler, kök ve kütüklerden esinlenmiş tasarımlar organik yaşam ritüellerine bu sonbaharda formlarıyla yeni bir yaklaşım getiriyorlar.

Fazlalıklardan arının

Evinize Sonbahar Dokunuşları Katmanın 10 Yolu

Sonbaharda mekanınıza yeni bir görünüm kazandırmak tatil sonrası şehre dönüş sendromunun yarattığı depresif moddan bir tür kaçış yoludur. Yapılması gerekenler listesi yaparak işe başlayabilirsiniz. Uzun zamandır düzenlemek istediğiniz dolaplarınızı yerleştirmek veya kurtulmak istediğiniz fazlalıklardan evi arıtarak kendinizi mutlu edecek atmosferi yaratmak için ideal bir mevsimdir sonbahar.

Şallara sarınıp açık hava keyfi yapın

Evinize Sonbahar Dokunuşları Katmanın 10 Yolu

Yaz bitti evet! Ama dışarıda vakit geçirmek için hâlâ vaktiniz var. Evinde bahçesi, balkonu veya terası olan şanslı bireylerdenseniz yağmurlu ve bulutlu günlerin keyfini açık havada kurgulayacağınız sıcak köşelerde çıkarabilirsiniz. Kurgunuz için gereken malzemeler listesi ise şöyle: Taşınabilir, katlanabilir koltuk masa ve sandalyeler, yastıklar, kilimler, fenerler, mumlar, loş aydınlatmalar ve dış mekan şömineleri…

Cumba Selection

3RD CULTURE

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları