preloader

Japon Gülü Çiçeğinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Japon Gülü Çiçeğinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yazı Boyutu:

Japon gülü çiçeğine ne sıklıkla su verilmeli, çiçeğin bakımı nasıl yapılmalı? Japon gülü çiçeği hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

Japon gülü çiçeğinin özellikleri

Japon Gülü Çiçeğinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Japon gülü ya da diğer adıyla Çin gülü, Doğu Asya kökenli balkonlarınızda saksı içerisin de veya bahçelerinizde olağanüstü çiçekleri ile tercih edilen bir süs bitkisidir. Latince adı ‘’Çin Gülü’’ anlamına gelse de Türkçe de kullanılan ‘’Japon Gülü’’ olarak anılmaktadır. Japon gülleri saksıda kısa kalsa da, bahçede yetiştirildiğinde 3m’ye kadar boylanabilen 2m’ye kadar yayılım gösterebilirler. Çalı formundaki bitkilerdendir. Gövde genç sürgünlerde, yeşil renkli yaşlı dalları gri renklidir. Yapraklar parlak yeşil renkli yumurta şeklindedir. Çiçekler uzun saplı çok göz alıcı, iri kırmızı, beyaz başta olmak üzere çok farklı renklerdedir. Çiçekler açtığında en fazla birkaç gün süreyle dayanabilirler.

Bakımı nasıl yapılır?

Japon Gülü Çiçeğinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Japon gülü bitkisinin tek çanak yapraklı ve çok katmerli çiçekleri bulunabilir. Ortasından çıkan ve polenlerin deposu olan tepecik bölümü arıları, sinek kuşlarını ve kelebekleri kendisine çeker. Hibiscus bitkisinin en önemli özelliklerinden biri de topraktaki metalleri depolama özelliği taşımasıdır. Bu yüzden eğer çiçekleri toplayacaksanız bunu çiçek açar açmaz yapmanız gerekmektedir.

Latince de Hibisus ‘vücut feralatan, şifa veren’ anlamlarına gelmektedir. Kuşburnu ile sıklıkla karıştırılan Hibiscus bitkisinin de çiçekleri toplanarak çay olarak tüketilebilir. Bunun için en uygun olan ise bordo yapraklı olan türüdür. Bordo yapraklı Hibiscus bitkisinin çayı demlendiğinde hafif buruk ekşimsi bir lezzeti vardır. Aynı zamanda akciğer dostu olmasıyla bilinen bitkinize uygun koşulları sağladığınız da çok uzun ömürlü olurlar.

Hibiscus ağaçları, çok amaçlı toprak kullanılarak başarıyla yetiştirilebilir. Sadece uygun gübreleme yaptığınızdan emin olmalısınız. Çok amaçlı toprakların çoğu iyi drene olur ve bitkiniz için uygundur.

{773568}

Japon gülü çiçeği ne sıklıkla sulanır?

Japon gülü bitkisinin bol güneşli ve havadar ortamları sever. Gölge veya yarı gölge ortamlarda çiçek açmazlar. Tomurcuklar çiçeğe dönüşemeden döküleceklerdir. Direkt güneş ışığı alan bölgelerde de rahatlıkla yaşayabilirler. Hibiscus goncalarını gösterdiği ilkbahar ve yaz aylarında bolca sulanmalıdır. Çiçeklenme dönemi sona erdiğinde bitkiniz dinlenme dönemine girer. Bu dönemde saksı içerisinde bakıyorsanız sadece nemli olması yeterli olacaktır. Düzenli budama yapıldığında daha verimli büyüyen Hibiscus bitkinizi gövde çelikleri ile çoğaltabilirsiniz.

Duygu İlayda Çetin
Duygu İlayda Çetin Tüm Yazıları