preloader

Sonbahar Rutinlerinizin Olmazsa Olmazları

12.09.2022
Sonbahar Rutinlerinizin Olmazsa Olmazları

Yazı Boyutu:

Yaz mevsimini güzel anılarla geride bırakırken, sonbahar rutinlerimize de mevsim geçişlerinde bize kendimizi iyi hissettirecek detaylar ekliyoruz.

Tatilleri bitirip şehre döndüğümüz, yeniden bir arada olduğumuz sonbahar mevsimi hislerin yoğun yaşandığı, vücudun ise kendisini değişime hazırladığı bir dönem. Mevsime yumuşak bir geçiş yapmak için yeni rutinler geliştirmenin ve hem kendimiz hem de evimiz için düzenlemeler yapmanın tam zamanı. Bunu yaparken renklerden, tatlardan ve en önemlisi kokulardan destek alabiliriz. Koku bizim için neden mi bu kadar önemli? Çünkü kokular, hatıralarla doğrudan içsel bir bağ kurmamızı sağlıyor. Söz konusu “iyi hissetmek” olduğunda mutlu ve huzurlu hatıralar biriktirmek, kokularla güzel anlarımız arasında bir ilişki kurabilmek oldukça önemli. Özellikle meyve ve çiçek kokularının sonbaharda ruh halimiz üzerindeki olumlu etkisi oldukça büyük.

Peki, rutinlerimizi oluştururken bize iyi hissettirecek neler yapabiliriz?

Meditasyona Başlıyoruz

Yazı geride bırakmak bazılarımız için kolay olmayabilir. Sonbaharın gelişini bir hüzne değil kutlamaya dönüştürmek elimizde. Kendimizi hem ruhsal hem de fiziksel anlamda iyi hissetmek için deneyebileceklerimizin başında meditasyon geliyor. İçsel olarak çıkacağınız bu yolculuk çok daha dingin, huzurlu ve iyi hissetmenize yardımcı olacak. Meditasyon yaptığınız ortamın uyaranlardan uzak olmasına özen gösterin ve kendinize odaklanın. Bulunduğunuz ortamın enerjisini yükseltmek için bir mum yakabilirsiniz.

Sezonu Yeni Bir Kokuyla Karşılayın

Kokuların gücüne değinmiştik; madem sonbaharla birlikte yeni bir sayfa açıyoruz o halde değişime de parfümünüzden başlayabilirsiniz. Önerimiz seçiminizi sonbahar ruhuna uygun narin ve canlı notalardan yana yapmanız. Henüz olgunlaşmış bir armudun verdiği duyusal tazelik hissini; parlak, beyaz frezya kokusuyla harmanlayan Jo Malone London’ın ikonik kokusu English Pear&Freesia sonbahar anılarınızın en güçlü eşlikçisi olmaya aday. Jo Malone London’ın global direktörü Celine Roux, bu özel kokuyu bakın nasıl anlatıyor: “Tıpkı her kokladığınızda sizi bambaşka dünyalara götüren diğer Jo Malone London kokuları gibi English Pear & Freesia’yı kokladığınızda da kendinizi yeni filizlenen çiçekler ve sulu meyvelerden oluşan bir bahçede buluyorsunuz.”

Dekorasyonda Değişikliğe Gidin

Yaşam alanlarımız da ruh halimizi doğrudan etkiliyor. Bu sonbaharda fazlalıklarınızdan arınarak kendinize çok daha minimal ve dingin bir yaşam alanı yaratabilirsiniz. Dekorasyonda yapacağınız değişikliklerde sonbaharın renk paletini oluşturan sıcak renklere ağırlık vererek işe başlayın. Sarı, turuncu, krem ve bej tonları mevsimin ruhunu yakalamanıza yardımcı olacak. Bunun yanında eve geldiğinizde sizi mis gibi bir kokunun karşılamasına da izin verin. Jo Malone London English Pear & Freesia ev koleksiyonunda yer alan difüzör ve armut esintili özel kapak tasarımına sahip mum, hem dekorasyonunuza iyi bir aksesuar olacak hem de güçlü kokusuyla enerjinizi anında yükseltecek. Armut ve frezyanın etkileyici harmanına evinize sıcaklık katacak yumuşatılmış amber, paçuli ve odun notaları eşlik ediyor.

Banyo Ritüellerinizi Oluşturun

Hızlı ve serin duşlar yerini keyif veren uzun banyo ritüellerine bırakıyor. Sıcak bir küvette dakikalarca yatmaya kim “hayır” diyebilir? Banyo keyfinizi katlamak için yine kokuların gücünden yardım alabilirsiniz. Güzel kokmaya banyoda başlayın; bu sonrasında kullanacağınız parfümün de kalıcılığını artıracak. Jo Malone London English Pear & Freesia banyo ve vücut koleksiyonuna özel olarak şık bir seramik tepside sunulan English Pear & Freesia El & Vücut Yıkama ve El & Vücut Losyonu ile banyo ritüelinizi bambaşka bir noktaya taşıyabilirsiniz. Duş jelinin ardından uygulayacağınız vücut losyonu hem nemi hem de kokuyu vücudunuza adeta hapsedecek.

Cilt Bakım Rutininizi Yenileyin

Söz konusu cilt bakımı olduğunda sonbaharla birlikte hem makyaj çantamızda hem de banyo dolabımızda değişime gitmemiz gerekiyor. Serinleyen havalarla birlikte hassaslaşan cildimize yönelik ürünlere yönelebiliriz. Bu dönemde cildi neme doyurmak oldukça önemli. Yazın ara verdiğimiz peeling etkili ürünleri de çekmecelerden çıkarmamız ve cildimizi ölü derilerden arındırmamız şart! Eğer sonbahar makyajında daha yoğun ten ürünlerine geçiyorsanız, gözenekleri temiz tutmak adına cilt temizleme rutininde çift fazlı bir uygulamaya geçebilirsiniz. Vücut bakımınıza ise Jo Malone London English Pear & Freesia koleksiyonunda yer alan sedef kokulu vücut pudrasını ekleyebilirsiniz. Cilde bakım yapan bileşenler ve ışığı yansıtan incilerle formüle edilen bu ürün, ciltte koku ve parlaklık bırakıyor.

*Bu içerik Jo Malone London iş birliğinde hazırlanmıştır.

Damla Durak
Damla Durak Tüm Yazıları