preloader

C Vitamini Rehberi: Cildinizin Aydınlık Kaynağı

24.05.2024
C Vitamini Rehberi: Cildinizin Aydınlık Kaynağı

Yazı Boyutu:

C vitaminini cilt bakım rutininize entegre etmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi sizin için araştırdık.

C vitamini cildinizin ışıltısını ve güzelliğini korumak için kozmetikte kullanılan en etkili içeriklerden biri. Kolajen üretimini artırmada, antioksidan gücüyle cildi korumada, leke oluşumunu azaltma ve önlemedeki etkileri klinik çalışmalarla kanıtlı olan bir etken madde. Ancak C vitaminini doğru şekilde kullanmak ve daha da önemlisi, stabilize ve emilebilir formatta bir üründe bulabilmek büyük önem taşıyor.

C Vitaminin Cilde Etkileri

Kolajen Üretiminizi Artırabilir, Yaşlanma Sürecini Yavaşlatabilirsiniz!

Cildin yapı taşı olarak da bilinen kolajen, cilde esnekliğini, dayanıklılığını ve sağlamlığını veren olmazsa olmaz bir proteindir. Ancak zamanla ve yaşla beraber azalmasıyla, ciltte sarkmalar, kırışıklık ve kuruluk problemi baş gösterir. C vitamininin kolajen üretimini artırma ve korumadaki etkisi üzerine yapılan bir çalışmada cildini C vitamini takviyesiyle destekleyen kadınların kolajen üretiminin %8’e kadar arttığı gözlemlenmiş.

Lekeleri Azaltmak Mümkün

C vitamini, ciltte lekelerden sorumlu olan melanin üretimini düzenleyerek hiperpigmentasyon olarak bilinen leke problemine karşı etki sağlamaya ve cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olma konusunda çok etkili bir içerik. Leke karşıtı etkileri üzerine yapılan bir çalışmada, C vitamini içeren bir krem kullanan kişilerin cildindeki koyu lekelerde %20’ye varan bir azalma gözlemlenmiş. Lekeler için krem ve serum önerilerimiz için tıklayın.

Antioksidan Gücüyle Cildinizi Koruyabilirsiniz

Yine aynı çalışma sonucunda serbest radikallerin ciltte neden olduğu hasarı önleyerek koruma sağlamaya yardımcı olduğu da gözlemlenmiş. Şu şekilde açıklarsak daha anlaşılabilir olacaktır; serbest radikaller güneş ışığı veya hava kirliliği gibi çevresel faktörlerin de etkisiyle cildimizin yaşlanma sürecini hızlandıran moleküllerdir ve stabilize formdaki C vitamini bu zararlı molekülleri etkisiz hale getirmede çok etkilidir. Burada anahtar kelime “stabilize”!

C Vitamini Cildinize Nasıl Uygulanır?

C Vitamini Rehberi: Cildinizin Aydınlık Kaynağı

C vitamininden en etkili şekilde yararlanmak için hem beslenmenize hem de cilt bakım rutininize dahil edebilirsiniz. Beslenmenize C vitamini eklediğiniz takdirde etkilerini daha uzun vadede alacağınızı ancak bununla beraber sadece cildinizin değil tüm vücudunuzun bu etkilerden faydalanacağınızı göz önünde bulundurabilirsiniz.

Öte yandan harici olarak problemli bir bölgeye uygulayacağınız C vitaminin de daha konsantre ve hızlı bir biçimde etki göstereceğini söylemekte fayda var. Dolayısıyla cilt bakım rutininize dahil edeceğiniz stabilize formatta C vitamini içeren serum, krem ve maskeler cildinize doğrudan ve en hızlı şekilde nüfuz ve etki edecektir.

C Vitamini Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

C Vitamini farklı formlarda bulunabilir. Cilt bakım ürünlerinde karşımıza çıkan en yaygın ve etkili C vitamini formları, en güçlüden en nazik forma giden sıralamayla; L-askorbik Asit, Sodyum Askorbil Fosfat ve Magnezyum Askorbil Fosfattır.

L-Askorbik Asit

Saf C vitamini olarak da bilinen bu format en yaygın ve güçlü formlardandır. Kolajen üretimini arttırma, kırışıklık ve çizgilere karşı etki gösterme ve lekeleri azaltmada en etkili formlardan olsa da stabilize edilmesi çok zor bir form olduğu için ve oksidasyona karşı çok hassas olduğu için etkili bir formülde bulunması çok zor olabilir. Yanı sıra güçlü olduğu için hassas ciltlerde tahrişe neden olabilmektedir. Cildiniz hassas değilse, L-Askorbik Asiti yüksek konsantrasyonlu bir üründen çok etkili sonuç sağlamanız mümkün olabilir.

Sodyum Askorbil Fosfat

L-Askorbil Asitten daha stabil bir C vitamini formudur, bu nedenle de çok hassas ciltler dışında, nazik bir C vitamini formu arayanlar için ideal bir formdur.

C Vitamini Rehberi: Cildinizin Aydınlık Kaynağı

Magnezyum Askorbil Fosfat

Yukarıda yazdığımız diğer iki formata oranla daha hassas ve az tahriş edici bir formdur. Cilt bariyerini güçlendirmek için ve hassas ciltler için idealdir. Cildinizde kızarıklık veya iltihaplanma gibi bir sorun mevcutsa bu formata bir şans verebilirsiniz.

Yeni Nesil C Vitamini; Tetrahexyldecyl Ascorbat

L-Askorbik, Sodyum ve Magnezyum Askorbil Fosfat formlarından farklı olarak lipofilik, yağda çözünen, bir içerik olan Tetrahexyldecyl Ascorbat çok daha stabil, çok daha nazik bir formattır. Yağlı ve hassas cilt dahil tüm cilt tipleri için güvenle önerilen bir formattır.

Bu noktada benim şahsi uyarım şu olabilir; bu format yağda çözündüğü için, formülünün yağlı bir yapıda olacağını göz önüne almanız ve formüle bu amaçla eklenen yağ içeriğinin, ciltte hassasiyet yaratmayan, fotosensitive (ışığa duyarlı – ışıkla tepkimeye girmeyen) veya komedojenik olmayan bir format olmasına dikkat etmeniz gerekebilir.

C Vitamini Hangi Konsantrasyonda Kullanılmalı?

C vitamininin en etkili konsantrasyonda olması, yüzdelik oranına bağlı olduğu kadar, kullanıldığı formülün bütününe göre de değişmektedir. Ancak klinik çalışmalar bu oranın etkili olabilmesi için %8 ila %20 arasında olması gerektiğini söylemektedir. %20’nin üzerindeki oranda bir konsantrasyon anlamlı bir fark yaratmadığı gibi tahriş riskini de beraberinde getirdiği için daha yüksek yüzdeli bir formül kullanmaktan kaçınabilirsiniz. Zaten piyasada mevcut güvenilir markaların çoğunda bulunan C vitaminli ürünlerin konsantrasyonları %10 ila %20 aralığında değişmektedir.

C Vitamini Rehberi: Cildinizin Aydınlık Kaynağı

C Vitamini Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Unsurlar

C vitamini, E vitamini ve Ferulik Asit gibi antioksidanlarla aynı formülde beraber kullanıldığında birbirinin etkinliğini artıran ve güçlendiren içeriklerdir. Bu nedenle kullandığınız C vitaminli ürünlerde bu etken maddelerin bulunmasına özellikle dikkat edebilirsiniz.

C vitaminli ürünler güneş ışığına maruz kaldığında etkisini kaybedebilir. Bu nedenle C vitaminli ürününüzü güneşe direkt maruz bırakmadığınız gibi, ürünü kullanırken üzerine de mutlaka bir güneş kremi kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Gün ışığıyla beraber etkisinin azalmaması ve üründen daha etkili bir sonuç almak için C vitaminli bakım ürününüzü gece uygulamayı tercih edebilirsiniz.

Bazı C vitamini içeren formüller, içeriklerinde aynı zamanda cilt yüzeyindeki ölü hücreleri soymaya yardımcı AHA’lar (Alpha Hidroksi Asit’in kısaltması olan soyucu enzimler) içerebilmektedir. AHA’lar hem formülün bütününe cildi soyarak leke azalıcı etkiyi artırmada, hem de C vitaminini cildin daha alt katmanlarına taşıma etkisi konusunda destekleyicidir. Ancak bu güçlü formüllerin bazıları gündüz veya yaz ayları gibi UVB’nin yoğun olduğu dönemlerde kullanıma uygun olmayabilir. Ürünün üzerinde sadece gece kullanımına uygun olduğu belirtilebilir. Cildinizde soymadan kaynaklı daha fazla leke oluşmaması için bu tarz ürünleri sadece gece veya kış aylarında kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Yukarıda da detaylı bahsettiğimiz gibi C vitaminli ürününüzün etkisini kaybetmemesi için ambalajının ışığı geçirmeyen ve havayla teması en aza indiren asansör formatta olmasına dikkat edebilirsiniz. Bazı yenilikçi ürünler, özellikle C vitaminini kapsüle ederek stabilize etmeyi başarabilmektedir.

C Vitamini Rehberi: Cildinizin Aydınlık Kaynağı

Yine aynı şekilde ambalajın içerisinde C vitaminini formülün genelinde ayıran özel bir şişeleme tekniği kullanan ürünler de mevcuttur, bu ürünlerde ürünü pompayla sıktığınız an formüldeki C vitamini, diğer içeriklerle karıştığı içini, bu özel etken madde aktifliğini kaybetmeden cildinize uygulama imkânı bulmuş olursunuz.

C vitamini her cilt tipi için uygun olmayabilir, eğer cildinizin hassas olduğunu düşünüyorsanız kullanmadan önce mutlaka dermatoloğunuza danışmalısınız.

C Vitamini Harici Uygulandığında Cilt Tarafından Depolanabiliyor

C vitamini ağızdan alındığı takdirde fazlasının vücut tarafından atıldığını biliyoruz, ancak yapılan çalışmalar gösteriyor ki, C vitamini cilde sürüldüğü takdirde, cilt tarafından bir rezerv oluşturabiliyor. Örneğin bu çalışmada; C vitamini topikal olarak uygulandıktan sonra, ciltte 24 saate kadar L-askorbik asit ve DHA’nın tespit edilebildiği gözlemlenmiş.

Tabi bu hassas vitaminin, ciltte depolanma süresi ve miktarı, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Örneğin ürünün formülasyonu, stabilize bir formatta olması, içeriğinde emilimi artıran başka etken maddeler olması bu faktörlerden bazıları. C vitamini depolanmasını etkileyen bir diğer faktör de cilt tipiniz. C vitamini, kuru ciltlerde, yağlı ciltlere oranla daha hızlı emildiği için bu oranı daha iyi muhafaza edebiliyor.

Gün ışığıyla beraber etkisinin azalmaması ve üründen daha etkili bir sonuç almak için C vitaminli bakım ürününüzü gece uygulamayı tercih edebilirsiniz.

C Vitaminli Bir Cilt Bakım Ürünü Kullanmadan Önce…

C vitamini ürünleri genel olarak güvenli olsa da bazı kişilerde cilt tahrişi, kızarıklık ve kaşıntı gibi yan etkilere neden olabiliyor. C vitamini ürünlerini kullanmaya başlamadan önce cildinizin küçük bir bölümünde test ederek bu riski gözlemleyebilirsiniz.

C Vitamini İçeren En Etkili Serumlar

Lancôme Rénergie Triple Serum

C Vitamini Rehberi: Cildinizin Aydınlık Kaynağı

Ferülik Asit ve C vitamini kombinasyonunu en iyi sunan ürünlerden Triple Serum, yenilikçi ambalajında 3 farklı tüpte bulundurduğu farklı etken maddelerini, kullanım esnasında birleştirerek anında aktive olan bir etki yaratıyor. Haliyle de ürün vaat ettiği sonuçlara hızlı ve etkili bir şekilde ulaştırabiliyor.

Satın Al

Dr Murad Rapid Age Correcting Serum

Yüksek konsantrasyonda L-Askorbik Asit içerdiği için, cildiniz hassas değilse, hiperpigmentasyon ve yaşlanma lekelerini hedefleyen bu formülü tercih edebilirsiniz. Ayrıca koyu lekelerin açılmasına yardımcı olan başka bir bileşen olan Heksilresorçinol da içerdiğini ekleyebiliriz.

Satın Al

C Vitamini Rehberi: Cildinizin Aydınlık Kaynağı

Dr Murad Vita-C Glikolik Aydınlatıcı Serum

C Vitamini Rehberi: Cildinizin Aydınlık Kaynağı

Daha stabil bir C Vitamini formu olan Sodyum Askorbil Fosfat içerdiği için cildinizin Rapid Age Correcting Serum’a tepki vereceğini düşünüyorsanız bu ürünü tercih edebilirsiniz. Glikolik asit içerdiği için aynı zamanda cildi ölü tabakadan arındırarak da daha iyi bir C vitamini penatrasyonu sağlamayı ve cildi aydınlatmayı hedefliyor.

Satın Al

SkinCeuticals C E Ferulic

Dermatologlar tarafından da sıkça önerilen bu serum, güçlü bir antioksidan etkisi için L-Askorbik Asit, E vitamini ve Ferulik Asit’i en iyi şekilde kombine ederek sunuyor.

Satın Al

C Vitamini Rehberi: Cildinizin Aydınlık Kaynağı

Dr Levy Pigment Control Drops

C Vitamini Rehberi: Cildinizin Aydınlık Kaynağı

Koyu lekelerin görünümünü azaltmayı ve cildi aydınlatmayı amaçlayan bu ürünün en önemli özelliği, cilt bakım rutininizdeki diğer ürünlere (örneğin anti-aging etkili serum veya nemlendiricinize) damlatılarak kullanabilmenize olanak sağlaması diyebiliriz.

Satın Al

Drunk Elephant C-Firma Fresh Day Serum

Parlaklık etkisi için C vitamini formlarının bir kombinasyonunu kullanan bu serum, C vitaminini aktivasyona kadar taze tutmak için çift hazneli bir ambalajda satışa sunuluyor. Ürünü kullanmadan hemen önce birleştirerek aktive ettiğiniz için, formülden en taze ve etkili sonucu almanızı mümkün kılıyor.

Satın Al

C Vitamini Rehberi: Cildinizin Aydınlık Kaynağı

La Roche-Posay Pure Vitamin C Serum

C Vitamini Rehberi: Cildinizin Aydınlık Kaynağı

Eczane ürünleri arasında tam bir performans ürünü diyebileceğimiz bu serum, %10 L-Askorbik Asit içeriğini nörosensin ile dengeleyerek tahrişi yatıştırmayı hedefliyor.

Satın Al

The Body Shop Vitamin C Aydınlatıcı Konsantre Serum

Düzenli kullanımda 8 haftada cilt parlaklığında ortalama %33’a varan bir iyileşme gösterdiği klinik çalışmalarla desteklenen serum, %10 doğal kaynaklı C vitamini ve bakuchiol içeriğiyle ciltteki melanin üretimini düzenlemeye ve koyu lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor.

Satın Al

C Vitamini Rehberi: Cildinizin Aydınlık Kaynağı

PAI Booster Radiance Serum

C Vitamini Rehberi: Cildinizin Aydınlık Kaynağı

%20 Stabilize C vtamini içeren formülü, cildi aydınlatmaya ve hiperpigmentasyon görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor. Ürünü tek başına veya favori nemlendiricinize damlatarak uygulayabilirsiniz.

Satın Al

Yves Rocher Anti Age Global Gündüz Serumu

Sodyum Askorbil Fosfat içeren formülü cilde ışıltı sağlamanın yanı sıra, içerdiği leylak tomurcuğu kök hücreleriyle, yaşlanmanın tüm belirtileri ile savaşmaya yardımcı oluyor.

Satın Al

C Vitamini Rehberi: Cildinizin Aydınlık Kaynağı

Vichy Liftactiv %15 Saf C Vitamini Serum

C Vitamini Rehberi: Cildinizin Aydınlık Kaynağı

%15 saf c vitamini, E vitamini, çam polifenolleri ve saf hyalüronik asit içeren formülüyle, sadece 10 günde daha aydınlık ve canlı bir cilt görünümünü destekliyor.

Satın Al

Cosmed Brightening Vitamin C Serum

C Vitamini Rehberi: Cildinizin Aydınlık Kaynağı

Emilimi yüksek formda stabilize C vitamini ve patentli SymWhite®Plus içeriğiyle, cilt tonu eşitsizliklerini gidermeyi destekliyor.

Satın Al

Kiehl’s Clearly Corrective Dark Spot Solution

Stabilize C vitamini içeriğine ek olarak, formülünde yer alan E vitamini, şakayık özü ve salisilik asit ile, cilde hızlıca nüfuz ederek düzensiz cilt tonu ve hiperpigmentasyon görünümünü düzeltmeye yardımcı oluyor.

Satın Al

C Vitamini Rehberi: Cildinizin Aydınlık Kaynağı

Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları