preloader

Retinol: Bir A Vitamini Mucizesi

21.12.2023
Retinol: Bir A Vitamini Mucizesi
OGGUSTO CLUB’A ücretsiz üye olarak yazıyı sesli dinleyebilirsiniz.

Yazı Boyutu:

Yaşlanma karşıtı etkileriyle cilt bakımında önemli bir yere sahip olan retinol hakkında tüm merak edilenleri öğrenin ve retinol içeren en iyi ürünleri keşfedin.

Yaşlanma karşıtı faydalarıyla bilinen, güçlü bir A Vitamini türevi olan retinol, retinoid kategorisinde yer alıyor. Cilt yüzeyindeki ölü hücreleri -ve dolayısıyla leke, kırışıklık, akne gibi durumları da- ciltten uzaklaştırırken, alttan yeni ve sağlıklı hücrelerin gelmesini ve çok daha dolgun, pürüzsüz ve güzel bir cilt ortaya çıkmasını da hızlandırmış oluyor.

Antioksidan ve antienflamatuvar özellikleri de bulunan her türlü cilt problemine karşı, sonuca bu kadar hızlı ulaştıran, bu mucize içeriğin, bu kadar kolay olmasını bekleyemezdik tabii ki… Her güzel şey gibi, retinolün de özen gerektiren püf noktaları olabiliyor. Örneğin bu çok güçlü içerik, bilinçsizce, yanlış oranlarda, yanlış şekilde uygulandığında cildi aşırı soyarak, tahriş edip, kurutabiliyor, alerji ve hassasiyete yol açıyor, koruma bariyeri görevini yerine getirmesini engelleyebiliyor. Stabilize edilmesi kolay olmayan türevleri, her formülde aynı etkiyi gösteremeyebiliyor veya moleküler yapıları büyük olduğunda cilt altına nüfuz edemeyebiliyor. Son olarak “Hangi formunu nasıl kullanmalıyım?” diye düşünürken çok kafa karıştırıcı olabiliyor!

Retinol nedir, nasıl etki eder, alırken nelere dikkat edilmeli, nasıl kullanılmalı, nelerden kaçınmalı sizin için araştırdık.

Retinol Nedir ve Ne İşe Yarar?

Retinol: Bir A Vitamini Mucizesi

Cilt hücrelerinin yenilenmesini (proliferasyon) hızlandırarak çok sayıda fayda sağladığı klinik çalışmalarla kanıtlanmış olan retinol;

  • Kolajen ve elastin sentezini artırıyor, ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltıyor,
  • Ciltteki koyu renkli lekeleri aydınlatarak, cildin rengini, tonunu ve dokusunu iyileştiriyor,
  • İlk etapta soyduğu cilt dokusunun belli bir süre sonra yenilenerek iyileşmesi sonucu trans epidermal water loss (cilt yüzeyinden nem kaçışı) azalıyor böylece cilt, nemini daha etkili koruyabiliyor,
  • Cilt yüzeyinde akneye neden olabilecek ölü hücre birikimini engellediği için, gözeneklerin belirgin hale gelmesini engelliyor ve etkili bir akne karşıtı içerik olarak görev alıyor,
  • Önceden hasar görmüş problemli cilt dokusunun atılmasına olanak sağladığı için geçmiş akne vb izleri silerek pürüzsüz bir cilt ortaya çıkartıyor.

Kısaca deri değiştirmemize yardımcı retinolün belli türevleri ve düşük dozları kozmetik ürünlerde yer alırken, üst familyası olan retinoidlerin daha hızlı etki eden daha yoğun formlarına çoğunlukla dermatologlar tarafından reçete edilen ilaçlardan ulaşmak mümkün.

{29362}

Retinolün Cilde Faydaları Nedir?

Retinolün Anti-Aging Etkisi

Retinol, kollajen üretimini uyardığı ve ciltte hücre döngüsünü artırarak çalıştığı için anti-aging etki gösteriyor. Cildin yapı taşı olan ve ona gençliğini ve dolgunluğunu veren kollajen üretimi yavaşlamaya geçtiğinde, retinolü devreye sokabilir ve kollajen ve elastin üretimini tetikleyerek daha genç bir cilt yaratmasını destekleyebilirsiniz.

Uzun vadede cilt bariyerini güçlendirdiği için de Trans Epidermal Water Loss dediğimiz nem kaçışını engelliyor ve dolaylı bir yaşlanma karşıtı etki de sunmuş oluyor.

Sağladığı başka bir dolaylı etki de; cilt üzerindeki ölü hücreleri uzaklaştırdığımızda, sürdüğümüz nemlendirici ve serumların çok daha etkili nüfuz etmesini sağlayarak daha hızlı verim alabiliyorsunuz.

Retinolün Akne Karşıtı Etkisi

Retinol: Bir A Vitamini Mucizesi

Cilt yüzeyinde biriken ölü hücrelerin, sebumla birleşerek siyah ve beyaz noktalara neden olduğunu biliyoruz. Bu duruma bir de akneye neden olan p bakterisi eklendiğinde beraberinde sivilceleri oluşturuyor, devamında da sivilce iz ve lekelerini bırakıyor. Retinolün hücre yenileme özelliği sayesinde ölü hücreleri ciltten uzaklaştırması, gözenekleri temiz tutuyor ve akne oluşumunu engelliyor. Anti enflamatuvar etkisi mevcut aknelerin iyileşmesini hızlandırmaya ve yeni akne oluşmasını engellemeye yardımcı oluyor.

Retinolün Leke Karşıtı Etkisi ve Güneş Koruyucunun Önemi

Güneş hasarıyla oluşan veya akneden geriye kalan lekeleri soyarak ciltten uzaklaştırabilir, yeni ve sağlıklı hücre oluşumunu hızlandırarak da lekesiz, berrak ve eşit bir cilt tonuna sahip olmanızı amaçlıyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta alttan yeni gelen hücreleri, özellikle, yeniden güneş hasarına maruz bırakmayacak önlemleri almaktır. Çünkü retinol, cilt yüzeyindeki ölü hücreleri ciltten uzaklaştırdığı için bir nevi bariyer görevini de azaltmış oluyor. Bu nedenle uzmanlar, retinolün özellikle yazın UVB’nin daha dik olduğu dönemlerde kullanılmasını önermiyor. Kışın ise UVA hasarına karşı, tercihen gece uygulanmasını ve gündüz ise cildi korumak için mutlaka bir güneş koruyucu uygulanmasını öneriyor.

Retinol Nasıl Kullanılmalı?

Retinol: Bir A Vitamini Mucizesi

Retinolü ilk defa kullanacaksanız en düşük ve hassas formunu tercih etmeli ve mercimek tanesi kadar ürünü göz ve ağız çevrenize mümkün olduğunca yaklaştırmadan (Çünkü bunlar yüzünüzün en ince derili ve hassas bölgeleridir) ince bir tabaka halinde sürmelisiniz.

Öncelikle cildinizi soyucu etki gösterdiği için, retinol içeren bir ürün kullanırken cildinize normalde davrandığınızdan çok daha hassas davranmalısınız. Peeling veya soyucu etkisi olan partiküllü ürünleri geçiyorum, cildinizi en hassas temizleyiciyle temizledikten sonra havlu ile kuruturken bile tahrişi en aza indirgeyecek hareketlerle kurulamalısınız.

Serum formundaki ürünler krem formundan daha yoğun retinol içerebileceği için öncelikle krem formunda bir ürünle başlamayı tercih edebilirsiniz. Serum formunda bir ürün kullanacaksanız da ürünü nemlendiricinizin üzerine uygulamayı deneyebilirsiniz. Daha önce retinol içeren bir ürün kullandıysanız ve cildiniz alışıksa, serum formundaki ürünler size daha uygun olacaktır.

Bazı retinol formları gün ışığında etkinliklerini kaybettikleri için gece uygulamanız daha doğru olacaktır. Cildinizi soyacağı ve alttan çıkan yeni hücreler daha savunmasız olacağı için, retinol kullandığınız süre boyunca mutlaka bir güneş koruyucu ile lekeye karşı önlem almanız büyük önem taşıyor.

Ürünü kullanırken cildinizde kuruma, hafif bir tahriş ve pullanma hissetmeniz çok normal çünkü daha yeni ve iyi cildi ortaya çıkarmak için cildinizin soyulması bu şekilde oluyor. Ancak çok fazla kızarıklık, yanma, batma, tahriş hissederseniz bu durum yüksek konsantrasyonlu bir ürün kullandığınız anlamına gelebilir. Cildinizin retinol için bir tolerans geliştirmesi aylar, hatta yıllara varan bir süreci bulabilir.

{28724}

Hangi Retinol Türevi Neye Göre Tercih Edilmelidir?

A Vitamini formlarının ortak özelliği, ciltte önce retinol ve retinale (bazı kaynaklarda retinaldehit olarak okuyabilirsiniz) ve devamında da retinoik asite dönüşerek etki etmesidir. Bu dönüşüm adımları ne kadar fazlaysa, ürünün etki göstermesi de o kadar zaman alabilir. Kafa karıştırmadan dönüşüm adımları en uzun olandan en kısa olana göre sıralamak gerekirse;

  • Bir retinol türevi olan Retinyl Esterleri (Retinyl Palmitate ve Retinyl Propionate) önce retinole, ardından retinale ve retinoik asite dönüşerek etki eder.
  • Retinol önce retinale, ardından retinoik asite dönüşerek etki eder.
  • Retinal direkt retinoik asite dönüşerek etki eder.
  • Dönüşmeden etki eden formlarsa çoğunlukla ilaçlarda kullanılan formlar olarak karşımıza çıkar.

Yani bu durumda retinol içeren bir ürün, retinal içeren bir üründen çok daha yavaş etki ederek cildi soymayı çok daha uzun bir sürece yayabilir. Bu da bazı kaynaklara göre cildi daha az tahriş ettiğinin bir kanıtı olarak gösterilmektedir.

Retinol: Bir A Vitamini Mucizesi

Bu noktada kafa karışıklığına yol açan şöyle bir soru oluşmaktadır; retinol retinalden daha az mı etkilidir veya hassas ciltler için daha mı uygundur? Çoğu kaynak yukarıda bahsettiğim noktaya değinerek retinolün retinalden daha hassas olduğunu belirtse de, bazı kaynaklar daha etkili olmasına rağmen retinalin ciltte retinolden daha hassas olduğunu savunuyor. Onlara göre bu dönüşüm süreçlerinin cildi daha fazla yoracağı, bu nedenle de daha kısa sürede etki ederek sonuç veren A vitamini formlarının cilt için daha risksiz olduğu yönünde karşımıza çıkabiliyor. Kozmetik ürünler üzerine yapılan klinik çalışmaların yetersizliği nedeniyle bu konuya bir taraf olmadan size aktarmak istedim. Zaten şahsi fikrim kozmetik ürünlerde hiçbir zaman sadece tek bir içeriğin her şeyden sorumlu olamayacağı ve her zaman formülün bütünlüğüne bakılması yönünde.

Zaten yeni nesil retinol olarak sunulan Granactive (Granaktif) Retinoidli ürünler de bu görüşümü destekler nitelikte. Granactive Retinoidli ürünler retinolü tolere edemeyen hassas ciltlere öneriliyor. Diğer ürünlerden farkı ise; aynı, hatta daha yüksek oranda, retinol konsantrasyonu kullanmalarına rağmen, cilt emilimini ve tolere edilebilirliğini geliştirebilen bir çözücü ile formüle edildikleri için tahriş ve kızarıklık ihtimalleri daha düşük oluyor.

Öte yandan türevlerin etkinliklerine bakacak olursak, en yavaş etki eden ve daha az güçlü formlu olarak kabul edilen Retinyl Palmitatının bile, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirme ve daha parlak ve daha eşit bir ten rengi sağlama konusunda fayda sağlamayı destekliyor yönünde birçok çalışma bulunuyor. Örneğin bu çalışmada katılımcıların, 2 haftadan başlayarak 12 haftaya varan süreçte genel cilt kalitelerinin artarak iyileştiği gözlemlenmiş.

Retinol Kaç Yaşından İtibaren Kullanılabilir ve Kimler Kullanmamalı?

Retinol: Bir A Vitamini Mucizesi

Retinol kullanımı tamamen cildin ihtiyacına göre, herhangi bir yaş gözetmeksizin kullanılabilir, ancak hamileler ve emziren anneler üzerine klinik çalışma yapılamadığı için, teratojenik risklerinden dolayı özellikle kaçınmaları ve doktorlarına danışmadan kullanmamaları gerekiyor. Ayrıca cildinizde sedef, egzama, rozasea gibi bir durum mevcutsa doktorunuza danışarak kullanmalısınız.

Son olarak retinolün, C vitamini, hyaluronik asit, niasinamid, seramidler ve bakuchiol gibi diğer cilt bakım bileşenleriyle kullanıldığında daha etkili olduğunu belirtmekte fayda var.

En Etkili Retinol Serum ve Kremler

Serumlar

Bollove Beauty Ceyda Sinağ’ın Önerisi
Kiehl’s Retinol Skin Renewing Daily Micro Dose Serum

“Retinol’e 30’lu yaşlarımda ilk başladığım serum. Bence başlangıç için iki yönden çok ideal. Birincisi yüzde 0.1 oranda saf retinol içeriyor, bu başlangıç için oldukça ideal. İkincisi yavaş salınım teknolojisi ile ürünü geliştirmişler. Bu demek oluyor ki anında değil kademeli olarak ciltte retinol salınımı gerçekleştiriyor. Bu da cildin kızarıklık gibi reaksiyon vermesinin önüne geçiyor. İçerisinde retinole ek olarak niasinamid, peptit ve seramidlerin olması onu hem hassas hem de leke ve anti-aging etkisini arttırmış. Göz çevresine bile uygulanabiliyor olması bence en büyük artısı. Çok severek kullandım.”

Roc Retinol Correxion Çizgi Pürüzsüzleştirici Gece Serumu Kapsülleri

Yüksek konsantrasyonda saf retinol ve antioksidanlarla formüle edilen serum, optimum gücünü koruyabilmesi için kapsül formunda kullanıma sunuluyor. Sağladığı dramatik sonuçların klinik çalışmaları da bulunan ürünü çizgi ve kırışıklıklara karşı kullanabilirsiniz.

Endocare Renewal Retinol Intensive Serum (0.5% Pure Retinol)

Su içermeyen formülü ve pompalı ambalajı sayesinde etken maddelerin gücünü koruyabilen ürün, RetinSphere® Teknolojisi ile epidermal yenileme sağlayan mikro süngerlerde yüksek konsantrasyonda retinoidler içeriyor. Yani cildi hızla yenileme ve ince çizgileri, kırışıklıkları ve lekeleri gözle görülür şekilde azaltma etkisi ile bilinen retinolü etkili şekilde sunuyor.

%0,3 Saf Retinol Gece Serumu

%0,3 saf, stabilize edilmiş retinol, %0,1 saf hyaluronik asit ve %4 NeoGlukozamin içeriği sayesinde cildin tonunu, dokusunu geliştirmeye ve daha sıkı bir görünümü sağlamaya yardımcı oluyor.

{26183}

CeraVe Yenileyici Retinol Serum

Kapsüllenmiş retinol içeriğiyle, hiperpigmentasyon sonucu oluşan lekelerin ve gözeneklerin görünümünü azaltmaya yardımcı olurken, cildin koruyucu bariyerinin onarılmasına yardımcı oluyor. Cildi pürüzsüzleştirmeyi, leke ve gözenek görünümünü azaltmayı destekliyor.

Granactive Retinoid %1,5 Yaşlanma Karşıtı Retinoid Serumu

%1,5 retinol içeren formülüne rağmen, en hassas ciltlerin dahi kullanımına uygun şekilde Granactive Retinoid teknolojisiyle formüle edilen serum; kırışıklıklara karşı, sıkılaştırmada, leke karşıtı bakım sağlamada ve gözenekleri temizlemede etki sağlıyor.

Skinadvocate Begümhan Coşkun’un Önerisi
Medik8 Crystal Retinal 10 Night Serum

“Yaklaşık 5 yıldır ekim-mayıs ayları arasında düzenli şekilde retinoid ürünleri kullanıyorum. Crystal Retinal 10 ile ilk defa retinal formunu kullanmış oldum. Retinolün yarattığı kaşınma, hassasiyet, pullanma gibi hiçbir yan etkiyi yaşamadan, vadettiği tüm faydaları daha hızlı şekilde gözlemleyebildim. Cildi dolgunlaştırma etkisi oldukça güçlüydü. Antioksidanlar yönünden de oldukça zengin bir içeriği var. Bu yönleriyle denediğim retinoidler arasında en sevdiğim ürün oldu.”


Paula’s Choice 1% Retinol Treatment

Kontrollü salınım sistemi ve gelişmiş nemlendirici kompleksiyle, cilt tarafından hızla emilirken, retinol içeriğinden maksimum verim almayı ve kırışıklıkların, ince çizgilerin görünümünü azaltmayı destekliyor. %1 Retinole ek olarak, meyan kökü ve C vitamini içeriğiyle cilt tonunu düzeltmeye yardımcı oluyor.

The Inkey List Retinol Serum

Yavaş salınımlı retinol serumu, daha az tahriş riski ile ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü hedeflerken, daha parlak ve eşit bir cilt tonu sağlamayı destekliyor. %1 sabitlenmiş Retinol, %0,5 Granaktif Retinoid ve Squalene formülüyle, yaşlanma belirtilerini görmeye başlayanlar için, tahriş riskini azaltarak retinole giriş yapmanıza olanak sağlıyor.

Vichy Liftactiv Retinol Specialist Serum

Derin kırışıklıklar dahil tüm kırışıklıkların görünümünü hedef alan serum, hücre yenilenmesini hızlandırarak cilt sıkılığını artırıyor ve kırışık görünümünü azaltıyor. Daha eşit tonda, aydınlık ve yenilenmiş cilt görünümünü destekliyor.

Youth To The People Retinal + Niacinamide Youth Serum

Retinalin yanı sıra niasinamid içeriğiyle cilt dokusunu pürüzsüzleştiren, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirmeyi ve eşit bir cilt tonu sağlamayı destekliyor.

Abtira Coral Sea Cilt Onarıcı Retinoid Serumu

Deniz rezenesinden elde edilen %1 bitkisel retinoid içeriğiyle ince çizgi ve cilt kusurlarını azaltırken, leke ve yaşlanma karşıtı bakımı destekliyor. Güneş sonrası oluşan olumsuz etkileri yatıştırırken, parlak ve eşit bir cilt tonu sağlamaya yardımcı oluyor.

The Ordinary Granactive Retinoid 2% Emulsion

Yeni nesil granactive retinoid içeriği sayesinde ve tahriş riskini azaltan kremsi serum formatıyla, gözle görülür yaşlanma belirtilerini hedeflerken, cilt dokusunu ve tonunu dengelemeye, kollajen ve elastin kaybından kaynaklanan ince çizgilerin görünümünü yumuşatmaya yardımcı oluyor.

Kremler

Eljfthings’in Önerisi
By Wishtrend Vitamin A-mazing Bakuchiol Night Cream

“Daha önce deneyimlemiş olduğum Retinoid form ürünlerden nazikliği ile ayrılan bir ürün. Hassas ciltli ve 30 yaşına girmiş biri olarak, etkisini hassasiyet yaratmadan hem leke hem de ince kırışıklıklar üzerinde net bir şekilde gözlemledim. %0,03 kapsüllenmiş retinal ve %1 Bakuchiol içerikleri el ele tutuşarak kolajen üretirip, lekeler üzerinde çalışırken içerisinde bulunan centella ve niacinamide de hassasiyet yaşanmasına engel oluyor. Cildimi kızarıklığa sebep olmadan, kurutmadan, konforla kullandığım etkisini kullandıkça herkes tarafından da fark edildiği, kısaca çok sevdiğim bir krem oldu. Retinole başlamak isteyen herkes gönül rahatlığı ile kullanabilir.”

SkinCeuticals Retinol 0.3 Düzeltici Gece Kremi

Güneşten hasar görmüş cilde canlı bir görünüm kazandırırken, gözenek görünümünü azaltmaya, cilt tonunu eşitlemeye, ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor.

La Roche Posay Redermic Retinol Concentrate

Saf retinol ve aşamalı salgılanan retinolü birlikte kullanarak formüle edilen ürün, hassas ciltler için bile uygun olacak şekilde, belirgin çizgi, yaşlanma ve leke görünümü gibi belirtilerle savaşıyor.

Drunk Eleephant A-Passioni™ Retinol Krem

%1 retinol ve destekleyici peptitler içeren formülüyle, ciltte kızarıklık ve tahriş olmadan, cilt tonunun ve dokusunun eşitlenmesine yardımcı olurken cilde esneklik ve daha parlak bir berraklık kazandırıyor. F vitamini ve rahatlatıcı çarkıfelek, kayısı, marula ve jojoba yağlarının karışımıyla, temel lipitleri ve nemi yenilerken antioksidan deposu lahana, kış kirazı ve ksantofiller çevresel stres faktörlerine karşı koruma sağlıyor.

Gelee Ultra Regenerating Retinol Cream

Retinolün yanı sıra, 3 farklı tipte seramid ve peptidler içeren formülüyle cilt tonu eşitsizliklerinin ve cilt üzerinde oluşabilecek lekelenmelerin görünümünün azaltılmasına yardımcı oluyor. Elastikiyeti arttırarak ince çizgilerin görünümünde belirgin bir düzelme sağlarken, hyalüronik asit ile yoğun nemi destekliyor.

Dermisteki temel makromoleküllerin sentezini artırarak hücre yenilenmesini tetiklemeye ve epidermisin yapısının güçlenmesine yardımcı oluyor. Retinolü kayısı ve papirüs gibi değerli yağlarla buluşturan serum, kuru yağ formülüyle ciltte ipeksi ve yağlı olmayan bir his bırakıyor. Etkisini artırmak için serideki Intensive Retinol Cream ile birlikte kullanılabiliyor.

Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları