preloader

Erkeklerde Tıraş Öncesi ve Tıraş Sonrası Cilt Bakımı

10.03.2023
Erkeklerde Tıraş Öncesi ve Tıraş Sonrası Cilt Bakımı

Yazı Boyutu:

Tahrişi azaltmada ve cilt bariyerini nemlendirerek cildi yumuşatmada büyük önem taşıyan tıraş öncesi ve sonrası bakımında dikkat etmeniz gerekenleri keşfedin.

Erkek cildi, hormonlara bağlı yapısal farklılıklardan dolayı kadın cildine oranla daha kalın ve dayanıklı bir yapıdadır. Her ne kadar erkeklerde cilt bakımı, kadınlar kadar hassas ve önemli bir konu gibi ele alınmasa da bu aslında bilinen en büyük yanlışlardan bir tanesidir. Özellikle yüz ve boyun bölgesindeki sakalların sert yapısı, hızlı uzama özelliği ve düzenli olarak tıraş olma ihtiyacı cilt yüzeyini sürekli olarak değiştirir, yıpratır, hassaslaştırır ve zaman zaman kepeklenip pullanmasına neden olur. Yıpranan cilt kurur, gerginleşir, dayanıksızlaşır, kızarıklıklar ve kıl dönmeleri meydana gelebilir. Ayrıca akne problemi olan bir ciltte bu durum daha kötü bir hale gelebilir. Bu sebeple tıraş öncesi ve tıraş sonrası bakımı, tıraş sırasında ve sonrasında oluşabilecek tahrişi azaltmada ve cilt bariyerini nemlendirerek cildi yumuşatmada büyük önem taşır.

Tıraş Öncesi Dikkat Etmeniz Gerekenler

Erkeklerde Tıraş Öncesi ve Tıraş Sonrası Cilt Bakımı

Tıraşa başlamadan önce cildi ve sakalları yumuşatmak, tıraş sırasında sakalların daha kolay kesilmesini ve tahrişin azalmasını sağlar. Cildinizi yumuşatmak için ilk etapta yapabileceğiniz en basit yöntem ılık suyla yüzünüzü yıkamak diyebiliriz. Fakat hassas bir cilde sahipseniz, bu yöntem cildinizin daha fazla reaksiyon göstermesine sebep olabilir.

Bu yüzden tıraş köpüğü kullanmanın çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Tıraş köpüğünü dairesel hareketlerle masaj yaparak yüzünüze uygulayabilirsiniz. Bu sayede hem cildinizi rahatlatır hem de tüm yüzünüze tıraş köpüğü uygulamış olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Böylece cildiniz daha yumuşak daha kolay bir tıraşa hazırlanmış olur ve sonrasında oluşacak kızarıklıkların ve tahrişin önüne geçmiş olursunuz.

Erkekler İçin Tıraş Öncesi Cilt Bakım Ürünleri

Shiseido

Shiseido Men Shaving Krem Tıraş Kremi

+ satın al

Clinique

Clinique For Men Tıraş Kremi

+ satın al

Yves Rocher

Yves Rocher Ferahlatıcı ve Yatıştırıcı Tıraş Köpüğü

+ satın al

Nuxe

Nuxe Men Traş Jeli

+ satın al

Dior

Dior Sauvage Shaving Gel

+ satın al

Cella Milano

Cella Milano Erkek Tıraş Sabunu

+ satın al

Acca Kappa

Acca Kappa White Moss Tıraş Köpüğü

+ satın al

Acqua di Parma

Acqua di Parma Barbiere Tıraş Kremi

+ satın al

The Merchant of Venice

The Merchant of Venice Nobil Homo Care Venetian Blue Tıraş Öncesi Yağ

+ satın al

Mühle

Mühle Yabani İğde Özlü Tıraş Kremi

+ satın al

{107998}

Tıraş Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

Erkeklerde Tıraş Öncesi ve Tıraş Sonrası Cilt Bakımı

Tıraş olmak yalnızca sakallarınızı temizlemenin yanı sıra, ciltte doğal bir peeling etkisi de gösterir. Yani tıraş ettiğiniz bölgedeki ölü deriler temizlenir ve cildin yenilenmesini sağlar. Bu, her ne kadar cildiniz için yenileyici olsa da dikkat edilmediği durumlarda o bölgenin kurumasına ve yıpranmasına yol açar. Bu yüzden tıraş sonrası cilt tipine uygun “after shave” kullanmak cildin yumuşamasını, rahatlamasını ve onarılmasını sağlar. Hala birçok erkek tıraş sonrası kolonya ya da alkollü after shave tercih eder fakat bu tıraş sonrası yapılan en büyük hatalardan biridir.

Kullandığınız alkollü ürünler zaten yıpranmış ve hassaslaşmış cildinizin daha da zarar görmesine yol açar. Bu yüzden bu ürünler yerine mutlaka nemlendirici kremler, balsam ya da losyonları tercih etmeli ve cildinizin yumuşamasını ve yatışmasını sağlamalısınız. Tıraş sırasında bıçağınızı sık sık durulamak, tıraş bıçağınızın kayganlığını korumasını sağlar ve böylece daha rahat tıraş olabilirsiniz. Ayrıca mümkün olduğu kadar sık aralıklarla tıraş bıçağınızı değiştirmelisiniz. Çünkü körelmiş bir tıraş bıçağı, cildinizin tıraş esnasında tahriş olmasını kolaylaştırır. Eğer tıraş makinesi kullanıyorsanız, cilt tipinize uygun ve rahat kullanabileceğiniz bir tıraş makinesi aldığınızdan da emin olmalısınız.

Erkekler İçin Tıraş Sonrası Cilt Bakım Ürünleri

Clinique

Clinique For Men Tıraş Sonrası Yatıştırıcı Losyon

+ satın al

Penhaligon’s Bayolea

Penhaligon’s Bayolea After Shave Soothing Balm

+ satın al

Cella Milano

Cella Milano Organik Tıraş Sonrası Balsam

+ satın al

Kiehl's

Kiehl's Facial Fuel Moisturizer

+ satın al

Tom Ford

Tom Ford Tobacco Vanille Condıtıonıng Beard Oil

+ satın al

Acqua di Parma

Acqua di Parma Barbiere Tıraş Sonrası Serumu

+ satın al

Dior

Dior Sauvage Tıraş Sonrası Serum

+ satın al

Giorgio Armani

Giorgio Armani Acqua Di Gio Tıraş Sonrası Losyon

+ satın al

Hermès

Hermès Terre d'Hermès Traş Sonrası Losyon

+ satın al

L'Occitane

L'Occitane Tıraş Sonrası Kremi

+ satın al

{18680}

Tıraş Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Erkeklerde Tıraş Öncesi ve Tıraş Sonrası Cilt Bakımı

Tıraş makinesi alırken dikkat etmeniz gereken şeyler için kısaca cilt tipiniz, makinenin işlevi ve ağırlığı diyebiliriz. Eğer yalnızca sakal tıraşı için alacaksanız döner başlıklı tıraş makinelerini tercih etmelisiniz. Yüzünüzün kıvrımlarına daha iyi uyum sağlayabilen ve farklı noktalarda daha kolay hareket edebilen döner başlıklı makineler, hem daha kolay tıraş olmanızı hem de farklı noktalarda farklı yönlerde çıkan sakallarınızı tahriş etmeden almanızı sağlar. Fakat, eğer hem saç hem de sakal tıraşı için kullanacak bir makine arıyorsanız düz başlıklı tıraş makinelerini tercih etmelisiniz.

Bu sayede hem sakallarınızı hem de saçlarınızı istediğiniz modelde ve uzunlukta kesebilirsiniz. Tıraş makinesi seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan biri makinenizin cilt tipinize uygun olmasıdır. Bu sayede cildinizde oluşacak herhangi bir tahriş ya da yaralanmayı en aza indirmiş olursunuz. Eğer hassas bir cilt tipiniz varsa, tercihiniz ıslak tıraş makineleri olmalı çünkü ıslak tıraş makineleri, cildinizi suyla nemlendirerek daha yumuşak bir şekilde tıraş olmanızı sağlar. Ayrıca nemlendirici jel dağıtma özelliği olan tıraş makinelerini de tercih edebilirsiniz. Böylece tahriş oluşma ihtimalini en aza indirebilirsiniz. Hassas bir cilt tipiniz yoksa, kuru tıraş makinelerini tercih ederek daha hızlı ve pratik bir şekilde tıraş olabilirsiniz.

Ek olarak kullanacağınız tıraş makinesinin ağırlığı da konfor açısından önem taşır. Çok ağır ve büyük tıraş makineleri tıraş olmanızı zorlaştıracaktır. Hafif modeller, kontrol etmeniz ve hareketiniz açısından size büyük rahatlık sağlayacaktır.

Erkekler İçin En İyi Tıraş Makineleri

Braun

Braun Series 8 8417 Islak & Kuru Şarjlı Tıraş Makinesi

+ satın al

Arzum

Arzum AR5201 Trace Pro 9 in 1 Erkek Bakım Seti

+ satın al

Philips

Philips Multigroom 6'sı 1 Arada Tıraş Seti

+ satın al

Braun

Braun BT 3322 Ayarlanabilir Taraklı Saç ve Sakal Şekillendirici

+ satın al

Xiaomi

Xiaomi Enchen Blackstone-C Şarjlı Tıraş Makinesi

+ satın al

Goldmaster

Goldmaster Centilmen Islak/Kuru Tıraş Makinesi

+ satın al

Grundig

Grundig MS 6240 Tıraş Makinesi

+ satın al

Remington

Remington PF7200 Tıraş Makinesi

+ satın al

Braun

Braun Series 5 Islak ve Kuru tıraş makinesi

+ satın al

Philips

Philips 13'ü 1 Arada Erkek Bakım Seti

+ satın al

{105185}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları