preloader

Türkiye’nin En İyi Yelken Kulüpleri

Türkiye’nin En İyi Yelken Kulüpleri

Yazı Boyutu:

Denizin ve rüzgarın uçsuz bir özgürlükle ve sıkı bir disiplinle buluştuğu yelken sporunu Türkiye’de öğrenebileceğiniz ve yapabileceğiniz en iyi yelken kulüplerini bir araya getirdik.

Gökova Yelken Kulübü

Türkiye’nin En İyi Yelken Kulüpleri

1988-1993 yılları arasında Deriska adlı tekneleri ile 5 sene boyunca 42.000 deniz milini yelken ile kat ederek dünyayı dolaşan 2. Türk denizci aile olan Karamanoğlu ailesi, dünya seyahatleri dönüşünde, ilk iş olarak denize gönül vermiş dostları ile birlikte büyük emekler sarf ederek Gökova Yelken Kulübü’nü kurdu. 2002 yılından bu yana yelken dünyasına birçok değerli sporcu kazandıran kulüp, zamanla Türkiye’de Optimist, Laser, 420 ve 470 branşlarında yarışçı yetiştirme konusunda önemli başarılara ulaştı. Marmaris’e 25 km uzaklıkta Gökova Körfezi’nin en güzel koylarından biri olan Karacasöğüt Köyü sınırları içersinde yer alan Gökova Yelken Kulübü, çalışmalarını buradaki Global Sailing tesislerinde sürdürerek, sahip olduğu başarılarını her geçen gün daha ileriye taşıma gayretiyle hareket ediyor.

gokovayelken.com
Karaca Mah, Söğüt Sok, No:104, Marmaris Muğla Türkiye
02524655147

İstanbul Yelken Kulübü

Türkiye’nin En İyi Yelken Kulüpleri

Kurucuları 1936 Berlin Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil eden ilk Türk olimpik yelkencilerden de olan 1952 kuruluş tarihli İstanbul Yelken Kulübü; 1960 Roma, 1964 Tokyo, 1988 Seul, 1994 Atlanta, 2000 Sidney, 2004 Atina ve 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları’na en fazla katılımı sağlayan sporcuları yetiştiren ana yelken kulübü olarak Türk Spor Tarihi sayfalarında yer alıyor. Kadıköy Fenerbahçe Burnu’nda yer alan kulüp tesisinde yüzme havuzu, 60 yataklı sporcu kampüsü, fitness Salonu, 350 kişilik kapalı ana salon, 350 kişilik asırlık ağaçlar altında bahçe, 400 kişilik yazlık panoramik teras, yarış yönetim mahalli ve ön güverte terası ile kapalı ve açık tekne parkı yer alıyor.

istanbulyelken.org.tr
Fener Kalamış Yolu, No:12, Kadıköy/İstanbul
02163360633

Marina Dragos Yelken İhtisas Kulübü

Türkiye’nin En İyi Yelken Kulüpleri

1998 yılında kurulan Marina Dragos Yelken İhtisas Kulübü, denizsever küçüklere temel yelken ve denizcilik eğitimi veriyor. Optimist, lazer sınıfı teknelerde eğitimlerini başarıyla tamamlayan yelkencilere lisans çıkarılarak yarış organizasyonlarına kulübü temsilen katılmaları sağlanıyor. Kulübün düzenlediği etkinlikler arasında Türkiye Yelken Federasyonu yarış takviminde yer alan yat ve hareketli salma yarışları, ralliler, Dino Cup ve Kartal Belediyesi işbirliği ile Optimist Yaz Okulu ve Deniz Şenliği yer alıyor.

Marinadragos.org
Orhantepe, Sahilyolu Cd. No:16, 34865 Kartal/İstanbul
02164894822

{37434}

Kalamış Yelken Kulübü

Türkiye’nin En İyi Yelken Kulüpleri

Kurulduğu 1954’ten beri deniz, spor ve yelkenli tutkusunu nesilden nesile aktaran Kalamış Yelken Kulübü, üyelerine doğanın gücünü, ona uyum sağlamanın keyfini, teknik detayları kavramanın önemini, disiplinli çalışmanın sonuçlarını, arkadaşlığı ve rakibe saygı duymayı aşılıyor. Optimist, laser sınıfı teknelerde eğitimlerin yanı sıra rüzgar sörfü ve katamaran eğitimleri de veren kulüp, spora aşina olanlar kadar onunla yeni tanışanlar için de ideal.

kalamisyelken.com.tr
Fener Kalamış Cad. Alara Sok. Fenerbahçe Burnu, Kadıköy, İstanbul
02163365429

Fenerbahçe Yelken Kulübü

Türkiye’nin En İyi Yelken Kulüpleri

1934 senesinde Fenerbahçe Spor Kulübü bünyesinde kurulan Fenerbahçe Yelken Kulübü, profesyonel sporcu yetiştirmenin yanı sıra yelken sporu ile tanışmak isteyen amatörleri de bünyesine kabul ediyor. Düzenlenen Yelkenli Turları’nda tecrübeli eğitmenler eşliğinde yelken yapabilir ya da dilerseniz arkanıza yaslanıp yelkenli gezisinin keyfini çıkarabiliyorsunuz. Değişik bir atmosfer, temiz hava ve yelkenin getirdiği rahatlık sizlere, çalışma arkadaşlarınızla özel bağlar kuracağınız, unutulmaz anlar yaşatmayı vadediyor. Adalar Turu yapıp, adada balık yiyip, tekrar yelken yaparak Kalamış’a geri dönebilir ya da tüm günü yelken yaparak geçirebilirsiniz. Dilerseniz teknede veya adada konaklamalı geziler de organize edebilirsiniz. Marmaris veya Bodrum’dan yelken basıp İstanbul’a gelebilirsiniz.

fenerbahce.org
Münir Nurettin Selçuk Cad. Dereağzı Tesisleri, Kadıköy/İstanbul
02165429251

{37534}

Çeşmealtı Rüzgar Sörfü ve Yelken Kulübü

Türkiye’nin En İyi Yelken Kulüpleri

2009 yılında Urla Çeşmealtı sahilinde profesyonel yelkenciler Özfer Uralp, Mustafa Hafızoğlu, Önder Ergün, Sevda Uralp ve Murat Sapsağlam tarafından kurulan Çeşmealtı Rüzgar Sörfü ve Yelken Kulübü, her seviyede ve her yaşta öğrenciye VDWS standartlarında, spor akademisi mezunu ve yelken federasyonundan sertifikalı eğitmenler eşliğinde Windsurf (Funboard, Slalom), Olimpik Windsurf (Techno, RSX) ve Yelken (topper 16) eğitimleri veriyor. Kulüp, yelken-board kurulum, söküm, yıkama, depolama ve tamir alanları, 2 adet kurtarma ve antrenman botu, yüzer iskelesi, sürekli bol ve kaliteli kullanım suyu, duş,, kafeteryası, 2012 model malzemeleriyle, video antrenman olanakları, malzeme kiralama-satış ve konaklama-pansiyon imkanıyla windsurf ve yelken başlamak ve ilerletmek isteyenleri bekliyor.

cesmealtiwindsurf.com
Yalı Cd. No:63, Urla/İzmir
05324428711

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları