preloader

En İyi Kadın Parfümleri

01.12.2022
En İyi Kadın Parfümleri

Yazı Boyutu:

2023’ün en iyi kadın parfümlerini açıklıyoruz! Hem zengin kokularıyla hem şişe tasarımlarıyla büyüleyen en iyi kadın parfümlerini sizler için derledik.

En etkileyici aksesuar, cildimize en yakın giydiğimiz parfümler olmalı. Bazen imza bir koku ararken bazen de sezon değişirken ve kendimiz de değişirken farklı tatların arayışına giriyoruz. Ayrıca kokuların bir aksesuardan öte, hafızamızda da yer edindiği ispatlandı. Yeni yılda yeni maceralara atılırken, yeni anılar biriktirirken size eşlik edecek yeni bir koku arıyorsanız baharatlıdan çiçeksiye, aromatikten tatlıya raflarda yerini yeni almış parfümler arasından sizin ruhunuza uyanı seçin.

Yves Saint Laurent Libré Le Perfum

Yves Saint Laurent’in popüler kokusu Libré’nin yeni yorumu Libré Le Perfum, amber çiçeksi bir parfüm. Sonbahar ve kış için ideal olan bu koku aynı zamanda oldukça güçlü ve kalıcı. Üst notalarındaki safran ve zencefilin verdiği oryantal hava narenciye notaları ve lavantanın tazeliğiyle birleşiyor. Alt notalarındaki vanilya, bal ve tonya fasulyesi ise parfüme zengin bir hava katıyor. Çok katmanlı ve şaşırtıcı aromalar sunan bu parfüm, çekiciliğini ve şehvetini egzotikliğinden alıyor.

Tom Ford Rose de Chine

2023’ün en popüler notası yılların güzellik, şehvet, romantizm ve kadınlık simgesi gül olacak. Tom Ford ise bu akıma Private Rose Garden üçlemesiyle katılıyor. İçlerinde en kışkırtıcısı ise ilhamını egzotik diyarlardan, Çin’den alıyor. Amber, gül ve kır çiçeklerinin mükemmel uyumuyla hazırlanan bu kokunun sürprizi ise Çin şakayıkı. Alt notalarındaki Tonka fasülyesi, adaçayı ve laden, dumanlı ve esrarengiz bir hava katıyor. Tom Ford, bu koku için “sarhoş edici” diyor.

Jo Malone London English Pear & Freesia

Jo Malone London English Pear & Freesia

Jo Malone London’ın ikonik English Pear & Freesia kokusu yenilendi! Parfümün yaratıcısı Céline Roux, ilhamını İngiliz bahçeleri ve romantik şiirlerden aldığını söylüyor. Parfümü, yazın sonbahara döndüğü bir anda bir İngiliz meyve bahçesinin çekiciliğine benzetiyor. Sonbaharda bir parktaki turuncu yaprakların verdiği sıcak ve tatlı kokuyu yansıtan bu parfümde armutun tatlılığı frezyaların taze ve saf kokusuyla dengeleniyor. İçerisindeki amber ve odunsuluk da kokuyu yumuşatıp serin günlerde içimizi ısıtıyor.

Maison Francis Kurkdjian 724

Ünlü Fransız parfüm evi Maison Francis Kurkdjian’ın en yeni parfümü 724, ilhamını New York’tan alıyor. Hiç uyumayan, enerjik, dinamik ve kozmopolit şehir hayatına ayak uydurmanızı sağlayacak kalıcılığı sunuyor. Şişesinin ilhamını da Manhattan’ın akıllara kazınmış siluetinden alıyor. İçeriğindeki narenciye ve bergamot notaları getirdiği temiz ve tazelikle dinamik bir üst nota oluştururken parfümün orta notalarındaki Mısır yasemini ve taze çiçek buketi parfümün aurasını veriyor. İçeriğindeki beyaz sandal ağacı ve misk parfüme zenginlik ve derinlik getiriyor. 2022’de piyasaya sürülen bu parfüm kullananlarda kesinlikle bağımlılık yapıyor.

Parfums de Marly Paris Delina

Arkasında ünlü burun Quentin Bisch’in olduğu Delina, niş parfüm evi Parfums de Marly’nin en popüler kadın parfümlerinden. Oldukça feminen olan bu koku, içeriğindeki tezatlıklarla dikkatleri üzerine çekiyor. Her mevsim kullanılabilecek bu parfüm, kesinlikle imza kokunuz olmaya aday. Şakayık ve inci çiçeğinin verdiği canlılık kokunun merkezindeki Türk gülünün şehvetiyle birleşiyor. Üst notalarındaki liçe ve raventin verdiği tatlılık ise kokuyu karşı konulamaz kılıyor.

Chloé The New Rose Naturelle Intense

2022’in en yeni parfümlerinden The New Rose Naturelle Intense, markanın doğal, saf güzellik algısını yansıtıyor. İçeriğindeki oldukça feminen gül esansını meşe ağacının hem odunsuluğu hem de tazeliğiyle dengeliyor. Sonbaharın yağmur yağmış parklarıyla ilkbaharın yeni açan çiçek dallarını birlikte hissettiren bu koku, dikkat çekmeye çalışmadan büyülüyor. Parfüm serisinin ilhamını güneş ışınlarından alan ikonik şişesi, doğanın simgesi olan yeşil kurdelesiyle geliyor. Mottosu ise; benim doğam, benim gücüm.

Guerlain Paris Aqua Allegoria Forte Mandarine Basilic

Guerlain’in ilhamını arıların yolculuğundan alan parfüm serisinin yeni üyesi Mandarine Basilic. Doğanın güzelliğini en saf haliyle sunan bu seri, altın peteklerle bezenmiş şişesiyle hem doğallığın hem de şıklığın simgesi. Bu parfümün içeriğinde ise Akdeniz’in güneşinde kurutulmuş, şekerlenmiş İtalyan mandalinaları var. Bulgar gülü ve portakal balıyla sağlamlaşan gövdesi vanilyanın da verdiği aromatiklikle baharatlı ve meyvemsi bir koku arayanlar için ideal. Sizi sıcak yaz günlerindeki anılarına götürecek.

Jo Malone London Scarlet Poppy Cologne Intense

Bütün yıl, hem gece hem de gündüz kullanabileceğiniz bir parfüm arıyorsanız pudramsı notalarıyla Scarlet Poppy sizi bekliyor. Şişesine de ilham olan kırmızı gelincik çiçeği, parfümün öne çıkan notası. Üst notalarındaki amber, ilk koklayışta parfüme aromatikliğini verirken arkasından gelen gelincik ve incir çiçeksiliği onu takip ediyor. İrisin verdiği rahatlatıcı pudramsılık parfümü yumuşatıyor.

Prada Paradox

Reklam afişlerinde Emma Watson’la her yerde karşımıza çıkan Paradox, yılın en çok konuşulan parfümlerinden. Üçgen şeklindeki alışılmamış şişesi, Emma Watson’ın göz alıcı, modern tarzı markanın sportif ve modern ama şık yüzünün bir yansıması. Hem çiçeksi hem meyvemsi bu kokunun merkezinde neroli ve yasemin yatıyor. Üst notalarındaki armut ise hem tatlılık hem de tazelik sunuyor. Her mevsim kullanabileceğiniz bu parfüm çiçeklerden gelen tazeliği koruyor. Amberin verdiği sıcaklıkla derinize işliyor ve duyularınızı harekete geçiriyor.

Byredo Eyes Closed

Stockholm’lü, zengin kokularıyla ve İskandinav tarzı marka tasarımıyla son zamanların en popüler parfüm markalarından Byredo, son zamanlarda büyüyen “Copencore” moda anlayışıyla Instagram’ın, influencerların ve ünlülerin favorisi haline geldi. Ancak popülerliğinin tek sebebi şişeleri veya etiketi değil, çok katmanlı koku geçişleri. Eyes Closed’u bileğinize sıktıktan sonra çıktığınız yolculukta ilk önce karşınıza tarçın ve kakule çıkıyor. Byredo, bu iki notanın antik çağlardan kalma bir konfor ve sıcaklık kattığını söylüyor. Daha sonra sizi havuç, iris ve zencefil modern bir tazelik katıyor. Alt notalarındaki papirüs ve patçuli kokuyu dengelerken bağımlılık yaratıyor.

Kilian Love, Don’t Be Shy Anniversary Edition

Yıllardır vazgeçemeğimiz Love, Don’t Be Shy, 15. yılına özel versiyonuyla piyasada. Şişesinin ilhamını, parfüm evinin topraklarından, Paris’in şehre ışıltısını katan Eiffel Kulesi’nden alıyor. Parfümün ilhamı ise ilk aşk. İlk aşkın masumiyeti. Ağız sulandıran marşmelovdan tatlılığını, gül yaprakları ve hanımelinden çekiciliği, amberden sıcaklığını alıyor. Aşk gibi tüm duyulara hitap ediyor ve peşinden sürüklüyor. Bağımlılık yapan bu koku, masum çekiciliğiyle şehveti uyandırıyor.