preloader

Türkiye’de Lezzet ve Stili Buluşturan Gastronomi Otelleri

20.10.2020
Türkiye’de Lezzet ve Stili Buluşturan Gastronomi Otelleri

Yazı Boyutu:

Günümüzde iyi yemek, yaşam sanatının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Türkiye’de yeteneğini ve mutfak tutkusunu konaklama hizmetleriyle buluşturan şeflerle anılan gurme oteller karşınızda!

"Bir toplumu oluşturan yemeklerdir. Bana göre, yemekler keyifli, ilginç ve çekici birçok şekilde toplumun ham maddesini oluşturur." Anthony Bourdain…

Günümüzde iyi yemek, yaşam sanatının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Doğanın, doğal tatların, yerel malzemelerin, yerel ile dünya mutfağını buluşturmanın kıymetinin anlaşıldığı gastronomi dünyası artık stil sahibi otellere yeni bir soluk getiriyor. Türkiye’de yeteneğini ve mutfak tutkusunu konaklama hizmetleriyle buluşturan şeflerle anılan gurme oteller…

Od Urla

Türkiye’de Lezzet ve Stili Buluşturan Gastronomi Otelleri

Michelin yıldızlı restoranlarda şeflik yapmış Osman Sezener, OD Urla'yı açarken bulunduğu coğrafyaya olan bağlılığından güç almış. Zeytin ağaçlarının ortasındaki modern restoranında yerel üreticilerden temin ettiği ürünlerle farklı reçeteler denerken aslında sürekli kendine de meydan okuyor. Her ay değişen menüleri mevsiminde tarlada, denizde ne varsa ona göre şekilleniyor. Açık mutfağında hazırlanan yemekleri misafirleri ile paylaşmaktan büyük keyif alıyor. OD Urla'da yemek yedikten sonra bu atmosferi bırakmak istemiyorsanız OD Guesthouse'un ev sıcaklığındaki odaları sizi bekliyor.

Casa Lavanda, Şile

Türkiye’de Lezzet ve Stili Buluşturan Gastronomi Otelleri

Feryal ve Ahmet Şen çiftinin yıllar önce keşfedip, Ulupelit'te aldıkları yazlıkları rafine bir zevk ile buluşup doğa oteline dönüştü. İstanbul yakını kaçış rotaları arasında her zaman favorimiz olan Casa Lavanda yalnızca yemyeşil ortamı ve zarif stiliyle değil mutfağıyla da tam not alıyor. Ailenin İtalya'da mimarlık eğitimi aldıktan sonra kendini gastronomi alanında geliştiren oğulları Emre Şen, Casa Lavanda mutfağında uluslararası standartlarda lezzetler sunuyor. Şile'deki küçük üreticileri destekleyen Casa Lavanda'da malzemenin en iyileriyle hazırlanan rafine Akdeniz Mutfağı hakim.

Teruar Urla

Türkiye’de Lezzet ve Stili Buluşturan Gastronomi Otelleri

Üzüm bağları ve zeytin ağaçları arasında yer alan Teruar Urla şef Osman Serdaroğlu ve eşi Ezgi Hanım'ın projesi. ‘Bir mahsulün kendine özgü büyüme ortamını içeren çevresel faktörler’ anlamına gelen Teruar, bu tanımın tam karşılığını veriyor.⁠ Gastronomi ve doğala olan aşk Teruar Urla’yı gerçek bir inziva köşesine dönüştürmüş.⁠ İyi ürün üreten yerel üreticilerle çalışan mutfağı, tamamen doğal dokular ve materyaller ile tasarlanan odaları ve minimal çizgilerin hâkim olduğu stiliyle Teruar Urla hayattan mola almak istediğinizde sığınacağınız bir gastronomi oteli!⁠

{771897}

Ida Costa, Assos

Türkiye’de Lezzet ve Stili Buluşturan Gastronomi Otelleri

Sırtını Kaz Dağları’nın yemyeşil görüntülerine verip, deniz kıyısında kendine bir hayat bulan Ida Costa Hotel'in hikâyesi "doğallık" arayışından geliyor. Ida Costa'nın insana yaşam sevinci veren atmosferi eşsiz mutfağıyla çıtayı en yükseğe taşıyor. Ege'de olmanın bereketini sofraya taşıyan Ida Costa mutfağı her güne özel menü hazırlayarak Ege lezzetleriyle harikalar yaratıyor.

Ida Blue Adatepe, Ayvacık

Türkiye’de Lezzet ve Stili Buluşturan Gastronomi Otelleri

Kaz Dağları'nın gizli bahçesi olan Ida Blue Adatepe nefes alacağınız, kendinizle baş başa kalacağınız bir butik otel. Doğa, tarih ve lezzetle buluşma noktası olan Ida Blue sizi zeytin ağaçları ve çam ormanlarıyla çevrili bir ortamla buluşturuyor. Doğal ve organik ürünlerle hazırlanan yemekleri ise sabah kahvaltısından 5 çayına, akşam yemeğinden tatlılarına kadar bir gurme yolculuğuna çıkarıyor sizi.

Hotel Caeli, Eceabat

Türkiye’de Lezzet ve Stili Buluşturan Gastronomi Otelleri

Eceabat'ta harika bir doğa içerisinde, Porta Caeli bağlarıyla çevrili Hotel Caeli zarif stiliyle sizi asla sıkmayan, ev konforunu lüks detaylarla buluşturan bir otel. Yöresel malzemelerle, mevsiminde ürünlerle hazırlanan Caeli menüsü dünya mutfağından esinlenen, artizan dokunuşlarla yenilikler sunuyor. Gurme restoranda tüm yemekler Caeli Çiftliği'nden ve ekolojik bahçesinden gelen malzemelerle hazırlanıyor.

{773204}

Museum Hotel, Kapadokya

Türkiye’de Lezzet ve Stili Buluşturan Gastronomi Otelleri

Türkiye’nin ilk ve tek Relais & Chateaux oteli Museum Hotel mimarisi, dekorasyonu, atmosferi ve servisiyle büyülüyor. 2017 “World Luxury Hotel Awards'da ‘‘Türkiye’nin En İyi Lüks Gurme Oteli’’ ödülüne layık görülen Museum Hotel masallardaki gibi bir deneyim yaşatıyor. Türkiye'de yeni nesil şefler arasında başarısını kanıtlayan Saygın Sesli'nin tasarladığı menüler sizi bir gurme yolculuğuna çıkarıyor. Türk mutfağına özgü tatlar, Anadolu'nun unutulmak üzere olan lezzetleri ve Kapadokya yöresi tarifleriyle Lil'a Restaurant bir sanat eseri gibi.

Güllü Konakları, Şirince

Türkiye’de Lezzet ve Stili Buluşturan Gastronomi Otelleri

Şirince'de sükûnet, sadelik ve tarihle buluşan Güllü Konakları, 100 yılı aşkın bir geçmişi olan tarihi bir konakta sizin için hayata güzel bir pencere açıyor. Doğası, mimarisi kadar dillere destan mutfağıyla da bambaşka bir deneyim yaşatıyor. Restoranında %80'i kendi üretimi olan ürünlerin yer aldığı Güllü Konakları mutfağında yok yok… Doğal toprağında ekili sebze ve meyveleri, zeytin ağaçları, çiftliğinde yetişen keçileri ve inekleriyle bir masal diyarı gibi. Dalından taptaze gelen malzemelerle hazırlanan yemeklere kim hayır diyebilir?

Argos In Cappadocia, Kapadokya

Türkiye’de Lezzet ve Stili Buluşturan Gastronomi Otelleri

Saygın seyahat kurum ve kuruluşları tarafından romantik oteller listesinde yer alan Argos in Cappadocia bölgenin tarihi, kültürel ve coğrafik değerleriyle büyülü bir atmosfer yaratıyor. “Yamaçlardaki teraslar” anlamına gelen SEKİ Restaurant Condé Nast, Wine Spectator gibi global dergi ve kuruluşlar tarafından övgüyle söz ediliyor. Borsa Lokantaları’nın kurucusu Rasim Özkanca’nın mutfak kültürü danışmanlığı yaptığı restoran Anadolu tatlarına yöneliyor ve bu tatlara kendi üretimleri olan şaraplar eşlik ediyor.

{772035}

Bakucha Vineyard Hotel, Kırklareli

Türkiye’de Lezzet ve Stili Buluşturan Gastronomi Otelleri

Kırklareli'nde 200 hektarlık bir alan içerisinde yer alan Bakucha Vineyard Hotel, Arcadia Bağları'yla çevrili. Şato tipi üretimi, bağları, meyve bahçeleri ve bostanlarıyla hayatın yaşanmaya değer olduğunu hatırlatan özel yerlerden. Bostandan gelen sebzeler, köyde geleneksel yöntemlerle serbest yetişen hayvanlardan gelen ürünler, civar köylerden temin edilen peynirler, reçellerle Bakucha'nın mutfağında doğallık hâkim. Menü ise mevsime göre değişiyor.

Mardius Tarihi Konak, Mardin

Türkiye’de Lezzet ve Stili Buluşturan Gastronomi Otelleri

Mardin'in eski isimlerinden biri olan Mardius, şehirdeki tarihi konağa yeni bir ruh vermiş. Mardius Hotel Konak, 700 yıllık şehrin en eski yapılarından birinde yer alıyor. Mardin'in büyüsü otelin zarif tasarımıyla birleştiğinde ortaya masal tadında bir hikâye çıkmış. Otelin restoranı Kam'or ise her kültürün izini taşıyan Mardin mutfağını doğal ve yöreye özgü malzemelerle yeniden yorumluyor, damaklarda unutulmaz tatlar bırakıyor.

OMM INN, Eskişehir

Türkiye’de Lezzet ve Stili Buluşturan Gastronomi Otelleri

Odunpazarı Modern Müze ile birlikte açılan OMM INN sizi minimalist ve sanat odaklı tasarımıyla karşılıyor. Eskişehir'in yükselişte olan semtinde rafine bir zevkin yansıması olan OMM INN Restoran'da otelin felsefesinden geri kalmıyor. Artizan dokunuşlarla hazırlanan yemekler, yeni nesil meyhane konseptiyle modern ve şehirli olmaya devam ederken köklerinden de vazgeçmiyor.

{772606}

HSVHN Hotel, Gaziantep

HSVHN Hotel

Gaziantep'e yeni bir soluk getiren Hshvn Hotel, Lala Mustafa Paşa Han olarak bilinen tarihi bir handan 10 odalı butik bir otele dönüştürülmüş. Tarihi yapısını koruyarak modern çizgilerle güzel bir denge yakalayan otelin dekoru ve ambiyansıyla bile etkileyici olan restoranı Develik elbette yöresel lezzetlere odaklanıyor.

Tasigo Hotel, Eskişehir

Tasigo Hotel

Eskişehir’in modern ve lüks detaylarla donatılmış oteli Tasigo odaları, SPA’sı, sahip olduğu şehir manzaraları ve servis kalitesiyle iddiası olan otellerden. Turquoise ve People adında iki farklı restoranı bulunan otel, Eskişehir gastronomisinde fark yaratan, misafirlerinde iz bırakan lezzetler sunuyor.

Bu içerik JULES VERNE TRAVEL tarafından hazırlanmıştır. Yazının orijinaline ve diğer ilham veren içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları