preloader

İstanbul'un En İyi Balıkçıları

14.11.2023
İstanbul'un En İyi Balıkçıları

Yazı Boyutu:

Lezzetli balıkları ve hoş ortamlarıyla keyifli dakikalar yaşatan, İstanbul’un en iyi balıkçılarını listeledik.

Geçirilen en güzel dakikaların ve uzun sohbetlerin adresi, şüphesiz ki balık restoranları… Yalnızca lezzetli balıklarıyla değil, keyifli atmosferleriyle de ön plana çıkan İstanbul’un en iyi balıkçılarını bir araya getirdik.

Avrupa Yakası’nın En İyi Balıkçıları

Sur Balık, Arnavutköy

İstanbul'un En İyi Balıkçıları

Eski Abrakadabra’nın tarihî köşkünde yedi yıldır hizmet veren Sur Balık, manzaranın kalbinde uzun bir keyif yapmak için bire bir. Mekân balık mezeleri konusunda gerçekten üst bir çıta yakalamış. İstanbul’un en iyi lakerdalarından birini yapıyorlar, uskumru marin de oldukça iddialı… Soğuk mezelerden enginar favayı ve mevsim balıklarını da kaçırmamak gerek.

Arnavutköy: No:52, Bebek Arnavutköy Cd; 02122572740
Cihangir: Kılıçali Paşa, Akarsu Ykş. Sok. No:33; 05354701381
Haliç: Fatih, Kadir Has Cd. No:3; 02125313593
Sarayburnu: Sultan Ahmet, Kennedy Cad. No: 38/1; 02125175302

Lacivert Restoran, Beykoz

İstanbul'un En İyi Balıkçıları
İstanbul'un En İyi Balıkçıları
İstanbul'un En İyi Balıkçıları

İstanbul’un göz alıcı boğaz manzarasıyla 25 yıldır kalitesini hiç bozmadan sürdüren Lacivert Restoran, menüsünde bulunan lezzetlerle misafirlerine adeta bir şölen vaat ediyor. Samimi ve romantik atmosferiyle denizin kokusunu derinden hissedebileceğiniz bu restoranda, geleneksel tekniklerle pişirilen yerel balıklar, ahtapotlar bulabileceksiniz. Menüde en çok dikkat çeken başlangıçlar arasında Deniz Mahsülleri Çorbası, Somon Carpaccio, Levrek Marin gibi lezzetler. Ara sıcaklarda ise ; Kalamar Tava, Tereyağlı Karides ve Ahtapot Kol gibi enfes tabaklar. Ana yemeklerde ise klasiklerden Fener Kavurma, Çipura Külbastı ve farklı bir opsiyon olan Yeşil Körili Izgara Levrek tercih edebilirsiniz. Bir çok seçenek bulunduğu için kendi damak tadınıza uygun olan lezzeti deneyimleyebilirsiniz.

Anadolu Hisarı, Körfez Cd. 57/A 02164134224

Balıkçı Kahraman, Sarıyer

İstanbul'un En İyi Balıkçıları

Balıkçı Kahraman, 1996 yılından beri Sarıyer Rumeli Kavak’da hizmet veriyor. Geleneksel Karadeniz mutfağının lezzetlerini, kendine has pişirme teknikleriyle müşterilerine buluşturan Balıkçı Kahraman; tandır ateşinde pişen kalkan balığı, özel soslarla bezenmiş domates salatası, zengin meze çeşitleri ve muhteşem tatlı çeşitleriyle sizlere mükemmel bir akşam yaşatmak için bekliyor. Vedat Milör’ün restoran hakında yaptığı yorumu da paylaşmak isteriz: “Böyle, kalkanı bütün ızgara yapabilen, üç kahraman tanıyorum. İkisi İspanya’nın kuzeydoğusundaki meşhur Bask bölgesinde. Üçüncü kahraman ise burnumuzun dibinde. Balıkçı Kahraman. Yeri Rumeli.”

Sarıyer,Rumeli Kavağı, İskele Cd. No:15; 02122429899

Kıyı Balık, Sarıyer

İstanbul'un En İyi Balıkçıları

Gelenekselleşmiş pişirme teknikleri, balık seçimindeki özenleriyle gurmelerin övgülerini kazanan Kıyı Balık, Tarabya’daki iki katlı binada 54 yıldır hizmet veriyor. Balıklarda olduğu kadar mezede de iddialı olan restoranda; lakerda, biber közleme, uskumru çiroz ve turşu mutlaka denenmesi gerekenlerden. Sıcak mezelerde ise, karides tereyağlı peynirli güveç ve yoğurlu patlıcan tava oldukça güzel. Kıyı Balık’ın dekorasyonuna da değinmeden olmaz… Mekânın ahşap duvarlarını, çağdaş ressam ve fotoğrafçıların eserleri çevreliyor.

Tarabya, Haydar Aliyev Cd. No:186; 02122620002

Bebek Balıkçı, Beşiktaş

İstanbul'un En İyi Balıkçıları
İstanbul'un En İyi Balıkçıları

1974’ten beri Bebek’te önemli bir yeri olan Bebek Balıkçı, boğaz manzarasının karşısındaki konumu ve eşsiz lezzetleriyle yerli ve yabancı misafirlerin vazgeçilmez adresi olmaya devam ediyor. Bebek Balıkçı, yıllar içinde geçirdiği yenilenme süreçleriyle güncel ve yenilikçi olmayı başardığı gibi aynı zamanda nostaljik ruhunu da kaybetmiyor.

Bebek, Cevdet Paşa Cd. 26/A; 02122633447

{23356}

Rumelihisarı İskele, Sarıyer

İstanbul'un En İyi Balıkçıları

Eşsiz boğaz manzarası ve denize sıfır konumuyla Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne ait eski Rumelihisarı vapur iskelesi binasında yer alan restoran yıllardan beri İstanbulluların gözde mekânları arasında yerini almaktadır. Restoran‘ın denize cephesi olan kısmı bütünüyle cam olup, güzel havalarda bu camlar açılıyor ve salon adeta denizle bütünleşiyor. Mekânın güzelliği bir yana İskele restoran, ününü lezzetli mezelerine ve balık yemeklerine borçlu.

Rumeli Hisarı, Yahya Kemal Cd. No:1; 02122632997

Balıkçı Sabahattin, Eminönü

İstanbul'un En İyi Balıkçıları

Eminönü’nde konumlanan Balıkçı Sabahattin, 2000 yılında “The New York Times” gazetesine iki kez haber konusu oldu. Aslen Trilyeli (Mudanya) olup, denizi, balığa saygıyı iyi bilen bir aileden gelmiş olan Sabahattin, oğullarının da yardımıyla bu ahşap evde yaz kış konuklarını ağırlamaya devam ediyor. Yazları masaların bir bölümü sokağa taşabiliyor.

Eminönü, Cankurtaran, Seyit, Şht. Hasan Kuyu Sk. No:1; 02124581824

Tarihi Karaköy Balıkçısı, Beyoğlu

İstanbul'un En İyi Balıkçıları

Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin, Karaköy’de 100 yıllık tarihi barındıran bir mekândır. Bu yüzyıllık mekân, eşsiz lezzetler eşliğinde, 1923’ten beri Grifin Han’ın girişinde hizmet veriyor. İstanbul’un en eski balık lokantalarından biri olma özelliği taşıyan Tarihi Karaköy Balıkçısı, Grifin Han’ın en üst katında Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin olarak da hizmet vermekte. Ünü Türkiye sınırlarını aşan restoran; The New York Times’dan Herald Tribune’e, Japon televizyonlarından Alman medyasına kadar birçok yabancı basında yer aldı.

Beyoğlu, Tersane Caddesi, Kürekçiler Kapısı Sk. No: 45; 05322154151

Hasan Balıkçılar, Yeşilköy

İstanbul'un En İyi Balıkçıları

Yılların birikimi ve vizyonuyla 1965’ten bu yana müşterilerine hizmet veren Hasan Balıkçılar, mezelerden büyük balıklara kadar menüdeki her şeyi özenle sofraya getiriyor. Açık, kapalı ve özel alanları bulunan restoran, kalabalık bir dost yemeği için ideal bir yer!

Yeşilköy, Y. Rıhtım Sk. No:4; 02125738300

Zıpkın, Arnavutköy

İstanbul'un En İyi Balıkçıları
İstanbul'un En İyi Balıkçıları

Ege usulü mezeleriyle yeni nesil balıkçılardan olan Zıpkın, Arnavutköy’ün en iyi balıkçıları arasında yer alıyor. Özellikle meze düşkünüyseniz, bu mekân tam size göre olabilir. Mekânın favori mezelerinden olan pazı sarması, patlıcan dövme, semizotu salatası mutlaka denenmeli. Balık mezelerinden ise levrek cevich, ahtapot tandır ve balık pastırması gerçekten çok leziz…

Arnavutköy Yolu No.60; 02123585158

Eski Yer Yeniköy, Sarıyer

İstanbul'un En İyi Balıkçıları

Kendine has mezeleri ve deniz mahsulleri ile lezzet tutkunlarının Bodrum’da müdavimi olduğu ‘Eski Yer’, Yeniköy’deki adresinde de yerinden temin ettiği ürünler ile misafirlerini ağırlıyor. Konuklarına gerçek anlamıyla bir Ege Balıkçısı deneyimi yaşatan ‘Eski Yer’in şefi Erkan Özçelik mezelerden Köpoğlu, Şevketi Bostan, etli yaprak sarma, cevizli kabak, levrek marin, ara sıcak kalamar ızgara, atom patates, karides mantı ve ana yemekte kalkan tandır, deniz mahsullü Linguine ve limon soslu levrek tavsiye ediyor.

Yeniköy, Köybaşı Cd. No: 58; 05336592496

Sea Salt Feriye, Beşiktaş

İstanbul'un En İyi Balıkçıları

Büyüleyici bir manzara karşısında gastronomi deneyimi yaşamak isteyenler için İstanbul’un zengin mutfak kültüründen aldığı ilhamla mevsiminde lezzetler sunan Feriye, deniz mahsullerinin en lezzetlilerini özel reçetelerle hazırlayan Sea Salt ile damaklara unutulmaz tatlar sunuyor. Tereyağlı karides, ahtapot, kalamar ızgara gibi lezzetlere kendi yorumunu katan SeaSalt’ta taze balıklar da enfes pişiriliyor.

Yıldız, Çırağan Cd. No:44; 05494389953

Arnavutköy Balıkçısı, Beşiktaş

İstanbul'un En İyi Balıkçıları

İstanbul’da balıkçı kültürünü yaşatan mekanlar arasında yer alan Arnavutköy Balıkçısı, kendine has salatalarından mezelerine kadar sunduğu nefis lezzetleriyle misafirlerinin aklında yer edinenlerden. Arnavutköy’ün en güzel manzaralarından birine sahip olan mekanda gün batımına karşı gündüz rakısı keyfi de bu mekanı favoriler arasına girmesindeki bir diğer etken.

Arnavutköy, Bebek Arnavutköy Cd No:4; 02122570525

Eleos Restaurant, Yeşilköy

İstanbul'un En İyi Balıkçıları

Sayıları gün geçtikçe artan ve farklı ambiyanslara bürünen mekanlar arasında Eleos, meyhane kültürünü alışılmışın dışında yaşatanlardan. Ege’nin iki yakasından sunduğu kendine özgü enfes tatlar Ege’nin mezeleri, otları, içecekleri ve şarkılarıyla bütünleşen mekan, şehrin dört bir yanından pek çok müdavime sahip. Yeşilköy, Bahçeşehir, Beyoğlu ve Göktürk olmak üzere İstanbul’un dört farklı semtinde misafirlerini ağırlayan Eleos, Yeşilköy’de Beyaz Meyhane olarak da biliniyor. Bahçesine adım atar atmaz farkını hissettiren mekan gerek mavi ve beyazın hakimiyetindeki ambiyansı, gerekse lezzetleriyle Ege’ye ışınlanmak isteyenlerin favori seçimlerinden.

Yeşilköy: Yeşilköy, Yeşilbahçe Sk. No:7; 02126633911
Beyoğlu: Şahkulu, İstiklal Cd. No:231; 02122449090
Bahçeşehir: Bahçeşehir 1. Kısım, Doğa Parkı cad. M blok no:13-15; 02128303014

Göktürk: Gökmahal Konutları, Nazlı Sokak No:28; 02123227322

Set Balık, Sarıyer

İstanbul'un En İyi Balıkçıları

1967’den bu yana nesilden nesile aktarılan bilgi ve tecrübeleri yaratıcılıkla harmanlayan Set Balık, şehrin en sevilen lüks ve butik balık restoranlarından biri. Aileden miras kalan gelenekleri yenilikçi bir vizyonla masalara taşıyan mekanın menüsü için tüm malzemeler bizzat mekanın işletmecisi ve sahibi Ferda İşeri tarafından seçiliyor. Taptaze balıkları, çeşitli mezeleri ve özgün tatlılarıyla Set Balık da favoriler arasına girmeye aday.

Sarıyer, Kireçburnu, Mısır Cd. No:8; 02122620411

{51703}

Anadolu Yakası’nın En İyi Balıkçıları

Uskumru, Beykoz

İstanbul'un En İyi Balıkçıları

Boğazın huzur dolu atmosferinde lezzetli balık ürünleri tatmak istiyorsanız, rotanızı Uskumru’ya çevirin. Beykoz’da büyük bir yalıda konumlanan Uskumru, boğazla bütünleşmiş restoranlardan biri. Boğaz’ın muhteşem manzarası, Uskumru’nun nefis menüsüyle bir araya geliyor ve sizlere bu eşsiz deneyimin tadını doyasıya çıkartmak kalıyor. Avrupa Yakası’nda ikamet ediyorsanız, İstanbul trafiğine kalmadan tekne ile restorana gidebilirsiniz. Haftanın her günü ve saati, Rumeli Hisarı’ndan kalkan Uskumru teknesi sizleri restorana ulaştırıyor.

Beykoz, Anadolu Hisarı, Körfez Cd. No:55; 05412757575

Şaşkın Balık Efkan’ın Yeri, Suadiye

İstanbul'un En İyi Balıkçıları
İstanbul'un En İyi Balıkçıları

Çeşit çeşit mezeler, salatalar eşliğinde balığın tadını çıkarmak isteyenler için Şaşkın Balık güzel bir adres. Samimi dekorunda misafirlerini ağırlayan balıkçıda uzun uzun oturup keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

Noter Sok. No:8, Kadıköy; 02163574343

Calipso Fish, Küçükyalı

İstanbul'un En İyi Balıkçıları

Anadolu Yakası’nda Bostancı- Küçükyalı sahilinde gizli bir bahçeye konumlanan Calipso Fish, nefis Ege lezzetleriyle balık keyfi yapmak isteyenlerin uğrak noktalarından biri. Misafirlerine Adalar manzarası eşliğinde oldukça geniş bir menü sunan mekanda sıcak ve soğuk mezeler, ara sıcaklar ve olta balıkçılarından seçilen mevsimin en taze balıklarıyla hazırlanan spesiyallerin yanı sıra taze Ege otları, özel soslu deniz kabukluları ve taş fırında tandır lezzetler de yer alıyor. Birbirinden farklı lezzetlerle yeni tatlar keşfetmek isteyenler için Calipso Fish balık deneyimine yenilik katacaktır.

Maltepe, Küçükyalı, Cumhuriyet Cd. No:2; 02164892858

Ouzo Roof Restaurant, Kadıköy

İstanbul'un En İyi Balıkçıları

Muhteşem marina manzarasında büyüleyici bir ambiyansa sahip olan Ouzo Roof Restaurant, Anadolu Yakası’ındaki Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel’in terasında misafirlerini ağırlıyor. Adını Yunanistan’ın geleneksel içeceği Ouzo’dan alan mekanın menüsü Akdeniz’in nefis lezzetlerinden oluşuyor. Türk ve dünya mutfağını uyum içerisinde sunarak misafirlerine en kaliteli lezzetleri sunan Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel’in Executive Chef’i Uğur Alparslan, coğrafi işaretli ürünlerden oluşan ve Ege’nin iki yakasını birleştiren lezzetleri Ouzo Roof’ta yaratıcı sunumlarla misafirlerine sunuyor.

Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel; Fener Kalamış Caddesi No 38; 02164000030

Kandilli Balıkçısı Suna Abla, Üsküdar

Kandilli İskelesi’ne konumlanmış Suna’nın Yeri, İstanbul’un en salaş balık restoranlarından biri. Mezeden ziyade karides, kalamar gibi ara sıcaklar ve leziz balıklarla ön plana çıkıyor. Boğaz havası, lezzetli balıklar ve sohbet eşliğinde, İstanbul’u doyasıya yaşadığınızı fark edeceksiniz! Restoran, rezervasyon almıyor. Özellikle deniz kenarı masaları tercih ediyorsanız, çok geçe kalmamanızı öneririz.

Üsküdar, Kandilli İskele Cd. No:4; 02163084512

Balıkçı Abdullah, Beykoz

İstanbul'un En İyi Balıkçıları

Damak tadınıza hitap edebilecek tekir balığından Lagos balığına kadar birbirinden lezzetli deniz ürünlerinin mevcut olduğu, Çubuklu’daki Balıkçı Abdullah’a ikinci boğaz köprüsü ve boğaz yolundan ulaşabileceğiniz gibi İstinye’den tekne seferleriyle de gidebilirsiniz.

Beykoz, Paşabahçe, Barbaros Cd. 18/B; 02164250721

Chacha Balık, Çengelköy

İstanbul'un En İyi Balıkçıları

Çengelköy’de Del Mare’nin yanında bulunan Cha Cha Balık, denizin tam dibinde! Boğaz’ın güzel manzarasının eşlik edeceği restoran, hem mezede hem balıkta lezzetli seçenekler sunuyor. Soslu salata yatağında sardalya, lakerda ve kabak çiçeği dolması mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden.

Çengelköy, Kuleli Cd. no:47; 02163210362

İsmet Baba, Kuzguncuk

İstanbul'un En İyi Balıkçıları

İsmet Baba Restaurant dostlarınızla gidip muhabbet edebileceğiniz, Boğaz’a karşı kadehlerinizi kaldırabileceğiniz mekânlardan. 1951 yılından beri Kuzguncuk’ta olan mekanın menüsünde balık ve deniz mahsullerinin yanında oldukça geniş meze seçenekleri de var. İstanbul’un tarihi mekanlarından biri olan İsmet Baba’nın “kaybettiklerimiz” duvarı da mekanı anlamlandıran detaylardan.

Üsküdar, Kuzguncuk Çarşı Cd No:1; 02165531232

Del Mare, Çengelköy

İstanbul'un En İyi Balıkçıları

Üsküdar sahilde yer alan Del Mare, İstanbul Boğazı’nın hemen kenarında, tarihi yarımadanın muhteşem manzarasına sahip, modern ve tarihi harmanlayan ortamı ile kalitenin ve lezzetin vazgeçilmezi niteliğinde bir restoran. Menüsünün lezzeti, ekibi ve hizmet kalitesiyle İstanbul’un en keyifli mekânlarından biri. Tarihi yapısının yanı sıra şık ve huzurlu bir atmosfere de sahip olan Del Mare, konuklarınızı ağırlamayı tercih edebileceğiniz bir mekan.

Üsküdar, Çengelköy, Kuleli Cd. No:45/1; 02164225762

Bonus: Büyükada’nın En İyi Balıkçısı

İstanbul'un En İyi Balıkçıları

Eski köşkleri, muhteşem manzaralı koyları ve vapur yolculuğuyla özdeşleşen Büyükada’da balık keyfi yapmak isterseniz adresiniz Ali Baba olabilir. Adanın köklü restoranı olan Ali Baba’da seçenekleriniz oldukça geniş ancak özellikle ara sıcaklarla öne çıktıklarını söyleyebiliriz. Bu sebeple belki mezeyi az tutup ara sıcaklara odaklanmak istersiniz. Kalamarı ızgara tercih etmenizi ve kabak kızartmayı denemenizi öneriyoruz.

Büyükada-maden, Gülistan Cd. No:89; 02163823733

Yeni mekanlar, etkinlikler, filmler, diziler, gustolu içerikler ve sürprizler için
👉OGGUSTO Club’a katılın!

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları