preloader

Köpek Cinsleri ve Özellikleri

01.05.2023
Köpek Cinsleri ve Özellikleri
OGGUSTO CLUB’A ücretsiz üye olarak yazıyı sesli dinleyebilirsiniz.

Yazı Boyutu:

400’den fazla ırk ile dünyaya yayılmış türlerden biri olan köpekler, kendilerine özgü karakterleriyle en yakın dostunuz olmaya aday. Evinizde ya da bahçenizde bakabileceğiniz türlerden bazılarının özelliklerini inceledik.

Köpekler aynı cinse sahip olsa da farklı özellikler taşıyabiliyor çünkü tıpkı insanlar gibi onların da karakterleri kendilerine özgü… Fakat yine de haklarında bazı genel kanılar bulunuyor. Hareketliden sürekli uyuyana, inatçıdan itaatkara sahiplendiğiniz veya sahipleneceğiniz dostlarınız hakkında karşılaşabileceğiniz durumlar için bazı köpeklerin özelliklerini ve bakımlarını mercek altına aldık.

Küçük Köpek Irkları

En Hareketli Dostumuz: Beagle

Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Beagle başta çocuklar olmak üzere insanlarla ve diğer hayvanlarla iyi geçinen İngiliz av köpeğidir. Ev içinde ise bakımı oldukça rahattır fakat çok küçük alanlar hareketli oldukları için yeterli gelmeyebilir. Uzun kulakları ve kare ağızları vardır, minik bi köpektirler. Koşmaya bayılırlar.

Özelliklerine gelecek olursak Beagle’lar oldukça hareketli, keşfetmeye meraklı, egzersiz ihtiyacı olan dostlarımızdır; bunun yanında karakterleri ise oldukça inatçıdır. Beagle dostunuz için sabırlı bir şekilde iyi liderlik etmelisiniz, mutlaka eğitim vermelisiniz ve çok şımartmamalısınız.

Beagle’ların tüyleri kısa olduğu için haftalık rutin tarama dışında ekstra bir uygulama yapmanıza gerek yoktur. Bunun dışında mutlaka veterinerinize danışarak Beagle’ınızın kulaklarını temizlemeyi öğrenmelisiniz.

En Duygusal Dostumuz: Pug

Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Pug ırkı köpekler, apartman evlerinde birlikte yaşayabileceğiniz en uygun dostlarımızdan biridir, çok hareketli değildir ve çok miniklerdir. Çok sıcak ve soğuk havalara dayanıklı olmayan, sahibini çok seven, çok duygusal, zaman zaman kıskanç, fazla havlamayan ve sıkılgan bir yapıya sahiplerdir. Nefes darlıkları olduğu için uygun bir havada yürüyüşe çıkarılmalı ve mutlaka düzenli egzersizleri takip edilmelidir. Pug’ların diğer hayvanlara göre daha kaliteli ve fazla su tüketiminin karşılanması gerekir. Çok tüy döken bir yapıya sahipler, bu yüzden tüyleri düzenli olarak taranmalı, yüzleri de düzenli olarak temizlenmelidir.

Sevimli Suratlarıyla Kalbimizi Çalan Dostumuz: Pembroke Welsh Corgi

Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Corgi’ler minik bacakları, cüsselerine göre büyük kulakları ve sevimli suratlarıyla kalplerimizi fetheden bir çoban köpeğidir. Oldukça zeki ve eğitime elverişlidirler. Çok hareketli bir yapısı bulunur, eğer enerjisini düzenli egzersizlerinde iyi atabilirse apartmanda yaşabilirler. Sağlığına dikkat edilmesi gerekir; çok tüy dökerler bu yüzden düzenli tarama, kulak bakımı ve beslenmesi dengeli olmalıdır. Sosyalleşmeleri Corgi dostlarımız için oldukça önemlidir; havlamaya yatkın oldukları için küçükken diğer canlılara karşı olan mesafeleri kırılabilir.

{39771}

Evinizin eğlence kaynağı: French Bulldog

Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Dışarıdan asık suratlı görünse de, French Bulldog’lar oldukça neşeli hayvanlar olmasına karşın biraz da inatçıdırlar. İnatçılığından dolayı eğitime yanaşmayabilirler. Çok fazla egzersize ihtiyaç duymazlar; günlük yürüyüşler dostunuz için yeterli olacaktır. Beslenme düzenine ise çok dikkat etmelisiniz çünkü buldukları her şeyi yiyebilirler. Bacakları kısa olduğu için köpeğinizin fazla kilo alması yürüyüşünü engelleyecektir. Bunların haricinde French Bulldog’a kapınızı açarsanız ortamınıza pozitif enerji getireceğinden hiç şüpheniz olmasın.

Büyük Köpek Irkları

En Sıcakkanlı Dostumuz: Golden Retriever

Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Golden Retriever’lar bildiğiniz üzere en sıcakkanlı köpek türlerinden biri. Oldukça itaatkar, sevecen, herkesle arası iyi olan ve sürekli sevgi ve ilgiye muhtaç olan bir tür. Uzun ve sapsarı tüyleriyle çok güzel bir görünümü vardır. Çok akıllı, kolay eğitilebilir ve yeterli ilgili aldığı sürece sahibine çok sadıktır. Golden Retriever’ların mutlaka günlük taranması, günde en az bir saat hareket etmesi ve beslenmesine dikkat edilmesi gerekir; yoksa aşırı derecede tüy döker ve obeziteye eğilim geliştirebilir. Ayrıca bahçeli ve geniş bir evde bakılmalı çünkü büyük ve çok hareket eden köpeklerdir.

En Cesur Dostumuz: Alman Kurdu

Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Alman kurtları aynı zamanda K9 polis köpekleri olarak da tanınırlar. Oldukça koruyucu, asil, sahibine sadık, tehlikeyi çok hızlı bir şekilde anlayan ve sahibine haber veren cesur dostlarımızlar arasındadırlar. Alman kurtları mutlaka egzersiz yapmalı, haftada iki taranmalı ve sadece ihtiyacı olduğunda yıkanmalıdır. Alman kurtları çok sosyal köpekler değillerdir, genellikle tek başlarına sahipleriyle iyi anlaşırlar.

{16295}

“101 Dalmaçyalı” ile Ünlü Olan Dostumuz: Dalmaçyalı

Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Güzel benekli dostlarımız Dalmaçyalılar, İngiliz iri ırk köpeklerdir. Çocukları çok severler bunun yanında çok sosyal değillerdir; korumacı özellikleri gelişmiştir. Zeki, güçlü hafızaya sahip, inatçı ve bir o kadar da kindardırlar. Dalmaçyalı dostunuzu 6 haftalık olduğunda mutlaka veterinerinize götürüp Bear sağırlık testini yaptırmalısınız çünkü Dalmaçyalı ırkında doğuştan sağır olma olasılığı bulunuyor.

Geniş Alanlarda Yaşamayı Seven Dostumuz: Kangal Çoban Köpeği

Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Kangal çoban köpekleri, eşi benzeri bulunmayan bir köpek türüdür. 17. yüzyılda Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde aslan kadar kuvvetli olarak tarif edilen Kangal kökenlerinin Sivas’ın Kangal ilçesi olduğu kabul edilir. Sahibine en çok bağlı olan köpeklerden biridir. Yüksek düzeyde zeki, koruyucu, güçlü, hızlı ve cesurdur. Saatte 56 km hıza ulaşabilirler ve soğuk-sıcak havalara dayanıklıdırlar. Kangallar sahiplerini tanımadığı insanlara karşı kıskanabilir ve saldırgan olabilir. Evde beslemek için kesinlikle uygun değillerdir, mutlaka dışarıda geniş bir alanda bakılmalıdır. Tüyleri sert ve yoğun olduğu için maden fırçalarla tüyleri düzenli olarak taranmalıdır.

Orta Boy Köpek Irkları

This image has an empty alt attribute; its file name is arthur.webp
OGGUSTO Pets Editörü Arthur

Setterlar; İrlanda Setterı, İngiliz Setterı ve Gordon Setterı gibi farklı alt türleri olan özgür ruhlu, enerjik ve çalışkan köpeklerdir. Av köpekleri olarak bilinen bu cinsin belirgin özelliği, güzel tüyleri ve kulaklarının altından aşağı doğru sarkan püskülleri! Her alt türünün kendi özel renk desenleri vardır. Örneğin, OGGUSTO Pets editörü Arthur’un tüyleri siyah, gri, beyaz ve sarı renkte.

Orta büyüklükteki Setterlar’ın zarif ve dengeli bir yapısı vardır. Setterlar, özellikle avcılık yetenekleri ve koku alma duyularıyla tanınır. Avlandıkları hedefi işaretlemek için “setting” adı verilen bir duruş sergiler. Ayakta durup burnunu yükseltir ve avın yerini gösterir. Setterlar genellikle dost canlısı, neşeli ve sevecen köpeklerdir. İyi bir eğitim ve erken sosyalleştirmeyle size harika bir ev arkadaşı olabilirler. Merlot’dan deneyimle sabitlediğimiz üzere bu cins köpekler çok enerjik ve hareketli!

{120144}

Karakteristik Dostunuz: Pointer

Köpek Cinsleri ve Özellikleri
OGGUSTO Pets Editörü Merlot

Pointerlar, av köpekleri olarak bilinen bir köpek cinsidir. İngiltere kökenli olan bu cins; kısa, sıkı bir tüy yapısına sahiptir. Çoğunlukla beyaz renkte olurlar ancak bazı Pointerlar beyaz renkle birlikte kahverengi, siyah veya lekeli desenlere de sahip olabilir, tıpkı bizim Pets editörümüz Merlot gibi!

Bu cinsin belirgin özelliklerinden biri, karakteristik bir duruşa sahip olmalarıdır. Avladıkları hedefi göstermek için ön ayağını havaya kaldırır ve buradan “pointing” olarak adlandırılan bir pozisyon alır. Bu duruş, avcının hedefi tespit etmesini kolaylaştırır. Pointerlar enerjik, zeki ve dayanıklı köpeklerdir. İyi bir eğitime ve düzenli egzersize ihtiyaç duyar. Aileleriyle yakın bağlar kurabilen patili dostlar, genellikle çocuklarla iyi anlaşır.

En Özgür Ruhlu Dostumuz: Shiba Inu

Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Shiba Inu, Hachiko filmiyle tanıdığımız Akita Inu’nun küçük ırkı. Yerli Japon köpeği olan Shiba’lar, tarihte av köpeği olarak kullanılmış. Parlak bir kürkü, dik üçgen biçimde kulakları ve kıvrık kuyrukları var. Tüyleri çok uzun değildir, bu yüzden haftada 1-2 kez tüylerini taramanız yeterli. Fakat mevsim geçişlerinde yoğun tüy döktüğünü bilmenizde fayda var.

Shiba Inu’lara bakmak yoğun bir sabır ve disiplin ister. İlk defa köpek bakacak olan kişiler için zorlayıcı olabilir çünkü Shiba Inu’lar ne kadar tatlı ve sakin görünseler de oldukça başına buyruk hayvanlardır. Dolayısıyla küçükken eğitim alması iyi olabilir. Dışarı çıkarken mutlaka tasmasını takmaya özen gösterin, zira kendinden büyük köpeklere diş gösterebilir ve bu da kendileri için tehlikeli olabilir.

Minyatür Aslan: Chow Chow

Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Bir diğer ismi Çin Aslanı olan Chow Chow; karakter özellikleri, bakımı ve eğitimi nedeniyle ilk kez köpek bakacak olan insanları biraz olsun zorlayabilir. Görünüşü oldukça sevecen ve cana yakın dursa da inatçı bir cinstir. Pofuduk tüyleri ve siyah dilleri vardır. Teması diğer ırklara göre daha az severler ve herkesle anlaşamazlar; sınırlı sayıda insanla bağlarını güçlendirirler. Egzersizden, fazla temastan ve sıcaktan pek hoşlanmalar. Tüyleri çok yoğun olduğu için sürekli taranmaya, obeziteye eğilimleri oldukları için de dengeli beslenmeye ihtiyaç duyarlar.

{28876}

En Zeki ve Hareketli Dostumuz: Border Collie

Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Orta boy ırkların en zekilerinden Border Collie; kolayca eğitilebilir, yüksek enerjili ve hareketli hayvanlar. Koyun gütmede ve arama kurtarma çalışmalarında oldukça başarılı olan Border Collie’lerin sürekli hareket halinde olmalı yoksa depresyona girebilirler.

Uysal ve Buruşuk Dostumuz: Chinese Shar Pei

Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Çin kökenli dostumuz ilk olarak buruşuk derisiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Yavruyken daha buruşuk olan deri yapıları, büyüdükçe azalıyor. Size çok sadık olacak Shar Pei’ler, dışarıya karşı mesafeli olabilir ama çok sakin canlılardır bu yüzden küçükken sosyalleştirilirse hiçbir problem yaşanmayacaktır. Bağımsızlık seviyeleri diğer köpeklere göre daha yüksektir bu yüzden yalnız kalabilirler. Uyumayı ne kadar seviyorlarsa sudan da bir o kadar hoşlanmazlar. Bakımlarına gelecek olursak, Shar Pei’lerin buruşuk katmanlı derileri nedeniyle deri hastalıklarına eğilim gösterirler ve genellikle her mamayı yemezler. Veterinerinize danışarak dostunuz için bir bakım ve beslenme rutini oluşturmalısınız.

Süs Köpekleri

En Asil Dostumuz: Afgan Tazısı

Köpek Cinsleri ve Özellikleri

En soylu, asil ve zarif köpeklerdendir Afgan tazıları. Uzun tüyleri ve uzun bacaklarıyla dikkat çekicilerdir. Adından da anlaşılacağı üzere Afganistan uyruklu olan bu cinsin zor hava koşullarına dayanıklı olması için uzun ve ipek gibi bir tüy yapısına sahipler. Genelde sakin olan Afgan tazıları, dışarı çıktıklarında çok hızlı ve enerjik olabilirler; bu yüzden geniş bir alana ihtiyaç duyarlar. Afgan tazılarının bakımında iki şeye dikkat edilmelidir. Yemek anında kulakları kirlenmemesi için bağlanmalı ve uzun tüyleri her gün taranmalıdır.

{16249}

Minik Arkadaşınız: Poodle

Köpek Cinsleri ve Özellikleri
OGGUSTO Pets Editörü Toffee

Dalgalı tüyleri ve minik cüssesiyle Poodle sizinle her yere eşlik eden dostunuz haline gelebilir. Tüy dökme sorunu olmadığı ve eğitime açık olduğu için sıkça tercih edilen Poodle’lar, çok oyuncu bir ırktır; bu yüzden düzenli egzersizini ihmal etmemelisiniz. Poodle’lar çok fazla yalnız bırakılmaması gereken hayvanlardandır bu yüzden minik olmaları ve size her yerde eşlik edebilecek olması bir avantajdır.

Günlük bakım rutininde tüy bakımı ihmal edilmezse hiçbir tüy dökme problemi yaşanmayacaktır. Ayrıca çok zeki olmaları nedeniyle üstünlüğün en başında kurulması gerekiyor.

Duygusal ve İlgi İsteyen Dostumuz: Maltese Terrier

Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Dalgalı bembeyaz tüyleri ve kopkoyu gözleriyle bakanın hayran kalacağı dostumuz oldukça duygusal. Tek bırakılmaya tahammül edemezler ve ilgi isterler, bu yüzden dostunuzu sürekli yanınızda bulundurmanız gerekebilir; size kısa süre içinde çok bağlanacaklardır. İlginin kendisinde olmasını istedikleri için ev içindeki başka bir odaktan hoşlanmayabilirler. Uzun beyaz tüyleri düzenli olarak temizlenmeli ve düzenli yıkanmalıdırlar. Soğuğa dayanıksız olan Maltese’lerin asla üşümemeleri gerekir.

Cüssesine Göre En Cesur Dostumuz: Chihuahua

Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Dünyanın en küçük köpeklerinden biri olmasına karşın oldukça cesur köpeklerdir Chihuahua’lar; kendilerinden çok büyük bir hayvana hamle yapabilirler. Teması, yürüyüşü çok severler ve sahiplerine çok bağlıdırlar. Soğuk havada çok üşürler, bu yüzden mutlaka Chihuahua’lara uygun bir kıyafet temin edilmelisiniz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları